KERKNIEUWS. Na ontvangst van het besluit van het Classicaal Bestuur van Middelburg tot handhaving van het door dr. J. P. Canne- gieter aangevallen besluit van den Bijz Kerkeraad der Ned Herv Gein. al hier inzake de dubbele avondbeurt heeft genoemde predikant van dit besluit in liooger beroep van he^ Classicaal Bestuur en heeft vernieling Aangevraagd bij de vernietiging aangevraagd bij de Alg. Sy nodale Commissie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arasterdam vac Sne til lage), A. II Nolke, te llattem. Aangenomen naar Abbeubroek J W' Roobol, cand te Dordrecht. Geref. Kerken. Beroepen le Axel A. Thielen te Vijf huizen. te Jutrijp-IIommcrts J W Sierlsema cand te Drachten, leTer- apel AV Oosterheert, te Midwolda Bedankt voor Werkendara CA.) J Kop- pe te I- i-aneker Doopsgezinde gemeente. Beroepen te Dantumawoude F. Pasma, te Mensingesveer Beroepen bij de Evang. Luth Gein ie Nieuwe Pekela ds Lindeijer te Groede KUNST EN WETENSCHAPPEN. Dolle Hans. Toon e el- gezelschap Royaards. We zijn bijna vergeten hoe het hier vroeger toeging bij goede tooncelvoor- stcllingcn. Maar we herinneren ons niet liier zoo'n daverend applaus te hebben gehoord als gisteravond na het tweede en na het derde bedrijf van „Dolle Hans", hel Indo-drama vau Fabricius, dal in eenige maanden reeds meer dan hon derd maal opgevoerd werd. Dal succes is weer een nieuwe aan duiding van de wijziging in den smaak van het schouwburg-publiek, want „Dolle Hans" gaal heel beslist 'in de richting van het sterk dramatisch effect, waar naar het publiek toch eigenlijk is blijven verlangen, toen het op het tooneel slechts slemmingsslukken en zielsanalyses vond. Fabricius heeft als motief voor zijn stuk genomen de minachtende behande ling die de Indo's in Indiê ondervinden van sommige Europeanen. In de woede daarover vergrijpt de Indo - de luite- nnul Hans Hartman. Zich aan een majoor, die hem die belcediging aandoet. Fn liet gevolg is de doodstraf. Maar al heeft de schrijver daarom het volio recht zijn stuk een Indo-drama te noemen, we gelooven er toch niets van dat 1 publiek avond na avond naar* dit stuk gaal zien omdat liet zich zoo bijzonder voor die Indo-kwestie interes seert. Hel gaat er heen, eu het vindt dit sluk mooi, omdat het daarin weer eens lerugvindt het fiere, energieke ver zet van een onrechtvaardig vertrapte tegen zijn belager. En dan bovendien dit uitgebeeld ziet op een wijze die gewel- dig pakt. Was niet een dergelijk motief ook de grondslag van de meeste melo drama's'? Dil drama is in zijn kern zoo weinig Indisch, dal wc ons hel heele verloop even goed kunnen denken, als de schrij ver liet in Nederland had laten spelen, en inplaals van den Indo-luitenant had genomen een officier uit lageren stand, die door oen hoogliartigen majoor daar om wordt beleedigd. Ja nog sterker liet motief waarom die majoor tegenover Dolle Hans" zoo beleedigend optreedt, is maar voor een klein deel zijn Indo- haal. Hel is in hoofdzaak een wraak neming over een standje dat hij vroeger ter wille van ..Dolle Hans" beeft op- geloopen en verder gevolg van alle-.behalve onbillijke bezorgdheid over den Iiuise- lijken vrede in het goziu van zijn zoon wiens vrouw en Dolle Hans een duide lijke neiging tol elkaar hebben. Er was wel alle overredingkrachl van een Brondgeesl voor noodig om ons tóch te overtuigen dat alleen de minachting voor den Sinjo de oorzaak van alles was Maar Indo-drama of niet, we hebben hier toch weer een stuk, met een figuur van forsche lijnen, die geen oogenblik het .publiek in twijfel laten. Die rol van Dolle Hans" is er een vol welsprekende lirades die door een kranig acteur als Henri Brondgeest worden uilgeslooten lol alles trill van fiere, verontwaardiging. En we moeten het ronduit erkennen dat we weer genoten hebben van die felle kleuren in tooneeldiclie. Dal is een van de factoren die het succes vau dit stuk verklareu. En de andere factor is de ontroering van het laatste bedrijf, waarin de ter dood veroordeelde Hans in de gevangenis op de voltrekking van het vonnis wacht, en achtereenvolgens van al zijn vrienden afscheid neemt, en niet anders dan de hartelijkste bewijzen van warme waar deering ondervindt. Zelfs de majoor wordt dan van zijn ongelijk overtuigd, en gaat als gebroken man heen, een tooneeltje waarvan men bij eenïg naden ken moet erkennen dat hel de onwaar schijnlijkheid nadert. Maar het is met zoo'n buitengewone looneelhandigheid hier in gevlochten, dat men het zonder tegen zin aanvaardt, ook al weer omdat het voldoet aan dal verlangen, dat iedere toeschouwer heeft, om ook den waren schuldige zijn straf le zien krijgen. Zie het recept voor melo-drama's. Als dan ten slotte ook Jolanthe de cel binnenkomt, zakt het scherm, Een too- neel-effect, zeker, maai' dat dan toch de plaats inneemt van een scène die ons ook geen nieuws zou brengen. Wal de verhouding van Dolle Ilans lot Jolanthe betreft, was ons zijn ridder lijke zelfbchcersching tegenover de met een ander getrouwde vrouw, die duide lijk loont hem ook lief le hebben, wat al le mooi. Dal was weer de ridder van hel tooneel, op wien geen enkele blaam mag rusten. En die omgang kon de schrijver dan ook slechts aannemelijk maken door van den man (de controleur Does) een sukkel le maken, die ongelooflijk weinig menschenkennis bezit. Maar toch het sluk pakt, er zit gang in, vooral in de twee eerste bedrijven, en er zit spanning in. Zelfs in het laatste bedrijf, dat door die aaneenschakeling van afscheidslooneelen eentonig dreigt le worden, weet de schrijver lol het eind toe de aandacht te boeien. Fabricius, de kenner van Indié, heeft natuurlijk zijn Indo-drama allerlei trek jes van lypisch-Indisch leven gegeven, en Royaards heeft die door zijn regie tol hun volle waarde laten komen. Hel rond- loopeu van de. Indische bedienden was karakteristiek, en zeer teekenend was het verhoor door luitenant Hans van den inlandschen spion. Hel Looneeldecor in de beide eerste bedrijven een gallerij van een Indische woning was zeer smaakvol, ook al was het achterdoek le dicht bij om illusies van een bergland schap en een Indischcn hemel te wekken. Over liet spel van den heer Brondgeesl als Dolle Hans alle lof. Hel type-Indo dal Fabricius hier vraagt is niet dat van den indolente» halfbloed, maar van een wilskrachtige», hartstochtelijken man, die de woede over aangedanen smaad geen oogenblik onder zich houdt. En dat type §a( Brondgeest met een zeldzame forsch- ïeid. Of zoo'n type niet veel meer een Euro- pccsch karakter heeft dan een inlandsch, kunnen alleen kenners van Indiê beoor- deelen. Wij voelden er vaak slechts wei nig den Indo in, maar zoeken daarvoor de reden meer bij den schrijver dan bij den acteur. Soms liad de heer Brond geest bijzonder goede momenten als Indo. bijv. In het onderhoud met den spion. De rol van den barschen majoor, oor spronkelijk gespeeld door den heer Royaards, was hier toebedeeld aan den heer Ito van Dijk. Een ondankbare plaats vervanging, want onwillekeurig vroeg men zich af of Royaards die rol niet beter over zijn zwakke punten zou heb ben heen geholpen. In het tweede bedrijf vonden wij den heer Van Dijk echter uitstekend. Marie Holtrop gaf als Jolanthe zeep goed het harlstochtelijk-onberedencerde coquette; Gerard Vrolik was als contro leur het slappe, goedige ambtenaarstype daf de schrijver daarvan gemaakt heeft. De andere rollen waren van weinig be- teekeuis, maai' werden alle goed ge speeld. En het samenspel was zoo „af", ais men rnaar na een honderdste voor stelling kon verwachten. Het deed ons genoegen dat de schouw burg, in weerwil van het slechte seizoen, nog al goed bezet was. We worden hier te Middelburg zoo laaf in liet tooneelseizoen ook nog op andere wijze bedacht; Hel hier le lande een rondreis ma kende Fransche Tooneelgezelschap van Roger Gérard zal Dinsdag 30 Mei inden Schouwburg alhier een voorstelling geven van La Demoiselle de Magasin", comédie ia drie bedrijven van Jean Francois Fonson en Fernand Wichels - In hel Schuttershof alhier zal' zich Vrijdag 2 Juni een Cabaretgezelschap kalen hooren, dat onder leiding slaat van Alfr. Warrie, een bekendheid op dat ge bied, die zich bovendien zelf zal laten hooren als piano-humorist, een genre waarin hij blijkens ons getoonde pers- besprekingen zeer veel verdienstelijks praoslccrl. Uit diezelfde persbesprekin- gen bleek ons ook dat van de overige leden van dit gezelschap de beschaafdheid geprezen wordt, in het bijzonder van Stella Fonleyn. earbaret-zangeres en „imi- lalrice ONDERWIJS. Gemeentel ij ke Handelslierha- 1 i ags s c h oo 1 te V1 i s si n ge n. Bevorderd werden van klasse I naar klasse II, 21 leerlingen, te welen J. Adri- aanse, Ra. Aspeslagh, Cle. Beniesl, Joha. v d Bovenkamp, P. Eiff, J. Everaars, Ma. Geelhoed, C. Geljon. Ma Goossen, Le. Hanse, Aa. Kasdorp, Aa. de Kok, L Kruidenier, Lie. Maes, Ba. Marannes, Ja. Marlens, Joha. v. d. Runstraat, Pa. Smit, Aa. Vandamme, Ca. de Vey, C Everaars; niet bevorderd 4 leerlingen. Van klasse II naar klasse III, 18 leer lingen, te welen Gr. Anker, Joha. Appel, Mnrta. Auer, Ma. Batten, Joha. van Die- rendonk, D. Embreclils, Tr. Geelhoed, L. Germing, F. Grasso, Ge. Hagers, J Hübrcgtse, P. Kamermans, J. Kommers, A. Mudde, Aa. de Ruyter, S Soliier, Joha. Theune, H. Wollering; niet bevor derd 5 leerlingen. Van klasse III naar klasse IV, 16 leer lingen, ie welen J. Coppoolse, A. De- witte. Ga. v. Hoepen, P. Janse, J. de Klerk, P. Laport, Joh. v. d. Maden, Jera v. Merkom. J. 'Mes, J. Ravia, W Smit, Lr Sorgedrager, W. Stecher, P. Vos, ncla WUlemse, II. Woltering; niet bevor derd 10 leerlingen. Van klasse IV naar klasse V, alle leer lingen (5), te weten Tr. Dikken, A. Gillise, P. Haccou, Je. Luadquist, 'Pa Rekkers. Het einddiploma voor volledig en met goed gevolg genoten onderwijs werd toe gekend aan alle leerlingen (5) van klasse V, le weten: M. Aileda, W. Daalhuyzen, P. v. Eeneimaam, Aa. Groenings, Je. Huson - Geslaagd voor machinist diploma B de lieer A, Auer, leerling der „De Ruij- terschool" te Vlissingen. «tXOFJ. EN NIJVERHEID Men schrijft ons uit Ierseke De coöperatieve aaueenshiilp'gj van oes terkweekers heeft <Ien mossel handelaars en -pachters aanleiding gegeven een na volging van dat voorbeeld ernstig te over wegen, zoodat de vorming van een coö- epratieve vcreeniging voor den mosselver koop verwacht wordt. Tot bureauchef van het Centraal Bureau voor den verkoop van Zeeuwsche Oesters- is benoemd de heer A. C. Wal ters, thans boekhouder en handelscor respondent van de Mij. Eendracht (oes terkweekster) te Ierseke. De invoer van oesters in Duitsch- land is verboden. Er zijn al oesters terug gekomen. Nu de oestercampagne geëindigd is. is dit verbod voorloopig van weinig belang voor don oesterhandel. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De Burgemeester van Winschoten verzoekt de inwoners vau Oost-Groningen, die iels gevoelen voor het denkbeeld tot oprichting van een gedenkleeken van dr. Bos, daarvan door toezending van hun naamkaartje te doen blijken. Voor ingezonden stukken was heden geen plaats LAATSTE BERICHTE*. ÜIT MIDDELBURG. Iieder. middag 2 uur werd in de soc St Joris alhier door ds. Erater de opening van den bazaar van de Bloem- zending ingeleid Spr. heette den bur gemeester en de overige aanwezigen welkom eu fceide, dal het nu 25 jaar ge leden was, dat hij de bloemenzcnding begonnen was, Spr maakte met veel waardeering gewag van de steeds on- ck-nvadev?- xzs<lc\<reri.iag,-+-niet in hit minst vim de regenten en regentessen van Godshuizen enz en gaf vervolgens nog een overzicht van den arbeid dezer zending, welke wij iti ons vorig num mer uitvoerig besproken hebben Waar wij gisteren ook een overzicht hebben gegeven van liet vele aanlok kelijke, dal op de groote bovenzaal van Sl Joris is te zien, meenen wij verder te kunnen volstaan met de nie- dedeeiing dal ds Frater, aan het eind zijner rede mevrouw Dumon Tak—Van Trigt, de echtgenoote van den burge meester, verzocht de bazaar te openen, aan welke uitm.odiging welwillend werd voldaan. Van den commissaris der Koningin was bericht ingekomen, dat hij tot zijn leed* wezen verhinderd was, de opening "bij te wonen. Men verzoekt ons mee te deelen, dal hel ons verstrekt bericht "van gisteren, dat mej Dhiont haar medewerking zal vcrleenen bij 'het maken van muziek op de bazaar van de bloemzending op een misverstand berust. UITWISSELING VAN KRIJGS GEVANGENEN. Hedenmorgen 11 uur kwam te Roo sendaal de hospitaaltrein met 94 Engel- sche invalide gevangenen aan, de trein kwam uit Aken, waar de gewonden uit verscheidene Duitsche kampen vereenigd waren. Velen klaagden over de slechte behan deling en het slechte voedsel, gedurende de laatste maanden was dit echter \er- beterd, waarschijnlijk in verband met de bezoeken van vertegenwoordigers van het Amerikaansche gezantschap te Berlijn. Over het optreden van Roger Casement in verschillende kampen hadden de ge- gevangenen weinig vernomen Enkelen hunner deelden mede, dat Casement bijna overal waar hij kwam, werd genegeerd en a. h. w weggejaagd werd, zoodat ziin pogingen om een Iersche Brigadet e vor men, 'feitelijk vruchteloos' bleven. Vertegenwoordigers van liet Roode Kruis verstrekte versnaperingen aan de gewonden, die verheugd waren naar En geland terug te koeren. Na 20 minuten oponthoud vertrok; de trein naar Vlissingen. De Duitsche ambulance-trein kwam om 1 u. 38 te Vlissingen aan. In den Irein waren 91 invaliede Engelschen, waaronder 5 krankzinnigen; 10 der ge wonden moesten per brancard naar de loods worden vervoerd, terwijl de andere loopend, groolendeels op krukken, de loods konden bereiken. Door de goede zorgen van het Dames comité van het Roode Kruis was de loods met bloemen versierd; er stonden ver- verschingen voor de Engelschen gereed. Hel hospitaalschip met de Duitsche invaliden wordt niet vóór 4 uur aan de ponion verwacht. Wij komen morgen na der op deze uitwisseling terug. AFGEBRAND. Tc Roosendaal is gisterenavond de oude suikerfabriek „Jansen van Weel'' thans in gebruik bij verschillende firma's, groo- tcndeels afgebrand. De oorzaak is ver moedelijk aan onvoorzichtigheid te wij ten; het gebouw was gedeeltelijk verze kerd. UIT DEN HAAG. Tweede Kam er. Besloten wordt hel omwerp tot het aangaan van een In dische 5 procents-geldieening van 80 millioen onmiddellijk te behandelen, na- dal de heer Van Vuuren bezwaar had ge maakt tegen behandeling tijdens de afwe zigheid van den Minister van KoLoniën. Dezelfde afgevaardigde klaagde ernstig over de vage toelichting; speciaal wat be treft koers en wijze van uitgifte. De hee- ren De Meester, Foclc ën Boogaard opper den bedenkingen tegen een guickelcom- missie. waardoor sommige bankiers procent hoven de gewone provisie zullen ontvangen. De heer Boissevain liad den koers van uitgifte in de wet willen zien vastgelegd. De heer Ter Laan zou een rente van U/2 procent voldoende achten. Naar wij vernemen komt op de ter visie van aandeelhouders gelegde voor dracht Ier benoeming van een directeur aer Ncderlandsche Bank in de plaats van mr C. H. van Tienhoven, die wegens gevorderden leeftijd zijn mandaat heeft neergelegd, als eerstvoorgedragene voor de heer Joost van Vollenhoven, lid van de Tweede Kamer en van de uitvoerende commissie der N. O. T. STAATSLOTERIJ. 5e klasse 7e lijst. Tiekking van heden WoeDsdag P ijs vau 5000 Nc 19847 1500 16848 ti 1000 4083 400 3594 5563 5577 12637 19064 2' 122 »l H '200 4127 5306 5669 8406 9805 15658 16240 100 4152 8937 11986 12819 14007 1503i 16977 18133 19079 BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.18 u. 5 o/0 Nederland 102 4,, 2Vl o/o Neder] W. Schuld 62%; 3 o/o do Oblig. 711/2—71%; 3 0/0 do. Cer- tif. 711/2—719/8. Kon Pelrol. Aand 640—649, willig; Gecons Holl. 240; Perlak 47%; Zuid Perlak 77, Ams'rT uuber 201; Nederl de tl, Ned. Amcrik. vaart 339—311; Nieuwe do. 335—338; Kon. Holl. Llojd 169, Kon Ned Stoorab Mij 179. Prolongatie 2% Araconda 171%; Steels 791/2—79%; Denver 141/2; Erie 37%—38; Miss. Kansas Texas 6%, Car Foundry 61GO'/sHide Leather 45%; Common Marine 21%; Pre- fered do 8I1/2; Cert. v. Obi do 90%; Maxwell 23%; Lappen do 80'/.: Cigars 54; Sludebaker 136, Southern Shares 22%. Amerikaansche fondsen flauw, overi gens markl vast. 0 FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 23 Mei. 11 uur. n.m. De Duit sche tegenaanvallen in de buurt van Ver dun waren zeer hevig. Na een bombar dement door zware artillerie, dat den geheelen morgen voortduurde, wierpen de Duitschcrs op den linker Maasoever herhaaldelijk aanvallende troepen op de Fransche stellingen ten O. era. ten W. van den Dooden Man. De eerste aanval werd onder "bloedige verliezen voor den rij and afgeslagen, zonder dal deze de Fransche linies kou naderen s Avonds tegen 7 uur gelukte het den vijand vas ten voet le krijgen in een loopgraaf die naar het Westen loopt, maar hij werd cr onmiddellijk weer uit verdreven. Een moorddadige strijd had den 'ge heelen dag plaats in de streek van Dou- aumont en Haudromont op den rechter Maasoever. De voortdurende en krach- tige aanvallen der Duitschers werden af geslagen. Wij bleven in het bezit van de giste- in de buurt van Douaumont veroverde stellingen. Twee Duitsche vliegers werden in een luchtgevecht naar beneden gescheten Een Fransch vliegtuig werd in het Lingedistrict in de Vogezen door 3 vij andelijke vliegtuigen aangevallen. Wij dwongen een tot dalen en joegen de de andere op de vlucht. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 23 Mei In de buurt van het Gardameer zijn vijandelijke troepenverza melingen in de Rivazone gevechten begon nen. Vlieger-actie óp den Baldo werd waargenomen. Van de Elsch tot de Aslioo verkennings gevechten. Tusschen Ash en Brenla en in het Soeganadal hebben o:ize troepen zich op de hoofdlinie teruggetrokken, nadat vijandelijke aanvallen waien afgeslagen Deze bew eging gescliiedde in sol maak te orde en zonder druk van den vijand In de boven Cordevole heeft een Ita- jiaansche afdecling .stormenderhand een belangrijke stelling van den vijand op den Monte Sief veroverd 50 man werden gevangen genomen waaronder I officier en munitie werd bui' gemaakt Overigens hevige ar.i leriegevech.en teif N. W van Görz op de hoogten en in den .sector van Mon Falcone. Een vijandelijke vliegluig heeft bommen geworpen in de buurt van Venetië. En kele personen werden gewond; schade werd niet aangericht. Sagskomts Berichten. NOG EEN BRAND. Hc-den morgen is brand uitgebroken in een hotel en café-restaurant aan den ITavensingel te 's Ilerlogenboscli De brand brak uit op den zolder, die ver huur» was aan Belgen, die door den brand al hunne bezittingen hebben verloren. Een verdieping van het hotel brandde uit evenals de boven verdieping van drie aangrenzende wo ningen SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN Nabij Bergen in Limburg is een smok kelaar, die vee over de grens trachtte te brengen door de maréchaussee dood geschoten. De getroffene was een land weerman uit Oss, die te Bergen in gar nizoen lag. UIT DEN HAAG. Naar wij vernemen is de generaal- majoor van het Ned Iind Leger II C. Kroonouer op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen met toeken ning van dent i lulairen rang van luitenant- generaal. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen J. van Cndsand Azn. te Terneuzen, als gezwo rene van den Kanaalpolder. VAART OP INDIË. De „Prinses Juliana" van de St.v. mij. „Nederland", die voorloopig was opge legd. zal 20 Juni a.s. weer uilvaren. DE „RHENASS". LONDEN, 24 Mei. Lloyds meldt, dal hij hel stoolen op een mijn van het En- gclsclie s.s. „Rhenass" 6 personen zijn verdronken. DE STRIJD BIJ VERDUN. PARIJS, 24 Mei. (Havas). De strijd bij Verdun duurt voort onder voor ons gun stige omstandigheden, terwijl wij erin zijn. geslaagd de vorderingen aan beide zijden van de Maas le handhaven. In den Dacht van 22 op 23 Mei hebben wij lievige tegenaanvallen op onze linies op heuvel 304 afgeslagen. - Wij hebben niet alleen hel veroverde terrein behouden, doch zijn gisteren in het fori Douaumont zelfs nog voorwaarts genomen. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 21 Mei. Westelijk oorlogst 0 0 e e I. Ten Z. W. van Givenchy werden onze stelliwgKvi meermalen door sterke Engel- sche troepenafdeelingen aangevallen; al leen enkele drongen binnen iti een hand gemeen. Overigens werden alle aanvallen met zeer groote verliezen vo,or de Engel schen afgeslagen. Evenzoo werden kleine afdeelingen Lcruggeworpen bij Ilulluch. en Blaréville, ten Z. O. van Noumms. Ten N. W. van Moulin sous lous venls en in de slreek van Pruhai mislukten zwakke Fransche aanvallen. Links van de Maas sloegen wij gemak kelijk door mitraljeur- en infaulerievuur vijandelijke aanvallen af aan. de Z. hellingen van den Dooden Man. Thuringsche troepen namen liet vlak aan de Maas gelegen dorp Cumières in een stormloop. ToluuLoe werden meer dan 300 Franschen, w. o. 8 officieren, gevangen genomen. Oostelijk van de ri vier herhaalde de vijand zijn verwoede aanvallen in de streek van Douaumont; hij leed zware verliezen, 't Tijdelijk ver loren lerrein werd door onze dappere re gimenten bijna overal heroverd en wij maakten daarbij meer dan 550 gevan genen. De gevechten zijn nog aan den gang, begeleid door een krachtig artil lerievuur. Oostelijk oorlogstooneel. I11 de streek van Poeikam, Z. O van Riga, verdreven Duitsche troepen de Rus sen uit een tusschen heide linies gela gen loopgraaf, waarbij 68 gevangenen in onze handen vielen. Balkan oorlogstooneel Niets nieuws. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER. EEN INTERVIEW. BERLIJN, 23 Mei. De Amerikaan schei journalist Wiegand heeft een interview gehad met den rijkskanselier naar aanlei ding van de verklaringen van Grey De rijkskanselier verklaarde dat ook hjj! een duurzamen vrede wenscht, maar dat men dien vrede niet nader komt, zoolang de sera»twjordelijke staatslieden der En tente maar blijven spreken van Pruisi sche tyrannie en Pruisisch militairisme en hun eigen voortreffelijkheid willen d en uitkomen. De kanselier herhaalde, tweemaal openlijk te liebhen geconstateerd, dat Duilscliland bereid is over de grondsla gen te onderhandelen, die dien Europee- schen vrede zouden waarborgen, en baal de het hooghjartig desbetreffend antwoord! woord van Poincaré aan en eindigde met te verldaren, dat de Entente de schuld, treft, wanneer Europa verder verbloedt. De rijkskanselier wees deze schuld ver re van zich. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door den notaris i. W Verhuls! is heden verkocht het koffiehuis „Blcen.ea- daal' aan den Noord weg 'in de gemeene St. Laurens voor f 2900.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2