MiDDELBURGSCHE COURANT. ti»9e Jaargang Dinsdag '23 Mei. FEUILLETON. 8IHNENIAKB. Dit Stad en ProvlKGle. J121 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Raadslid-Krijgsman Hel relletje van Renkum waar ge probcerd wordt het raadslid Wolzak lol aftreden te dwingen omdat hij als vrij willige landslormer een „krijgsman in werkelijken diensl" zou zijn die geen lki van den raad mag wezen dal rel letje heeft een defligen vorm gekregen door de lange aanhalingen waarmee de Goesche Crt en De Zeeuw betoogen, dat het Goesche raadslid de heer De Paauw als zoodanig moet bedanken daar hij als reserve-officier onder de wape nen is. De gevallen dekken elkaar niet. Iemand, die als vrijwillig landstormer een paar uur per week "s avonds zich in den wapenhandel oefent, te dwingen daarom zijn ontslag als raadslid te ne men. daarvan voelt ieder van zelf de absurditeit. Hel geval wordt minder duidelijk als t iemand geldt, die werkelijk dagelijks onder de wapenen is, zooals een re serve-officier. Moei die bedanken als raadslid, als hij dit mocht zijn? Om deze vraag bevestigend te beant woorden halen beide bladen uitvoerige beschouwingen aan van kenners van 'l gemeenterecht Maar we zonden graag van beide bladen hooren van- welk jaar de uitgaven dateeren waaruit zij hun be schouwingen pulten. Want in geen daar van wordt verwezen naar de in 1908 in gevoegde alinea welke wij reeds de vorige week aanhaalden, en die toch in deze kwestie den weg moei wijzen, en daarom nog maar eens hier moge vol gen „Onder krijgsman in werkelijken diensl worden voor de toepassing van deze wet niet verstaan zij, die hetzij krachtens wettelijke verplichting, hetzij krachtens vrijwillige verbinte nis gehouden zijn lot het met tus- schenpoozen vervullen van werke lijken dienst" Alleen in een onderschrift onder een ingezonden stuk wijst de Goesche Crt gisteravond' ook op die alinea Maar zij vergeet er bij te zeggen, dat dan ook haar aanhalingen van prof. Oppenheira niet meer ter zake zijn, om dat de toestand dien deze geleerde "be- spraiv en kritiseerde, juist veran derd is door de later aangebrachte invoeging van de bovenstaande alinea. 'En datzelfde geldt voor de aanhalingen die De Zeeuw doet. Uil die aanhalingen kan echter wel geleerd worden, waaróm die nieuwe bepaling werd ingevoegd Die niet na der aangeduide uitsluiting van „krijgs man in werkelijken dienst", had tot al lerlei dwaze Loestanden geleid, toen ons leger zoo heel anders samengesteld werd door de verscliillende wijzigingen van de militaire wetten Een uitgebreid korps van reserve-officieren was ont slaan, die geen officier van beroep waren, maar voor een periode van kor ter of langer duur opkwamen. En die zouden nu wel raadslid kunnen zijn wanneer ze met groot verlof waren, maar telkens moeten bedanken als ze weer voor een poosje onder de wapens moesten komen Waarom zou dat ook nc-cdig zijn' De uilsluiting van „krijgs- Ma lang® Jaren naar' het Engelsch, door L. G. MOBERL.Y. 18). „Tob daar niet over." Er was een vroolijke, geruststellende klank in Bramp ton's slem, „u moet er niet over denken en hel niet als een ernstig geval beschou wen-, lob er vooral niel over. U 'is ziek geweest, uw geheugen is nu natuurlijk niel al te best; alles zal langzamerhand terecht komen. Maar herinnert u u op 't oogenblik uw naam niet?" Zijn oog rustte onderzoekend op haar gezicht. „Neen". De onrust in haar oogen nam toe; „het is precies zooals ik zeg er hangt een soort gordijn tusschen mij en alles wat er gebeurd is voordat ik hier wakker werd en Zuster Janet's gezicht zag Ik was zoo verward, ik kon mij voorstellen waar ik was en nu zelfs kan ik mij niet herinneren hoe ik hier geko men ben en hoe ik gewond werd. De Zuster zegt, dal ik door een paar pak huisknechts op straat gevonden werd lieden in werkelijken diensl" was spe ciaal gericht op de beroepsofficieren, die blijvend onder bevelen van anderen slaan Om aan die moeilijkheden een eind te maken is die nieuwe alinea inge voegd En al is de duur van het onder de wapens zijn ditmaal bijzonder lang, wij kunnen niet inzien, dat daardoor iels veranderd wordt aan het karakter der hier aangeduide personendie het zij wettelijk, hetzij vrijwillig gehouden tot het met lusschenpoozen vervul len van werkelijken dienst Zocdra de demobilisatie komt zijn zij weer gewoon burger De wetswijziging heeft juist bedoeld uitsluiting van die personen te voor komen De vraag die bij ons rijst is een heel andere dan die van genoemde bladen Wij betwijfelen of men bij het opstellen van die alinea ook maai* een oogenblik heeft gedacht aan een tijdelijke opkomst onder de wapens van bijna twee jaar an één stuk, zooals nu de onverwachte werkelijkheid blijkt te zijn. We gelooven, dat raadsleden die als reserve-officier nu twee jaar onder de wapens zijn, met volle recht kunnen zeggen, dat zij niet behoeven Ie bedan ken als raadslid, omdat die nieuwe alinea juist voor hen gemaakt is Maai* \Ve gelooven ook dal er nu toch ook wel eens gevraagd mag wor den of 't gewenscht is, dat een zetel in den raad zoolang onbezet blijft, onv dat hel raadslid als reserve-officier bijna Iwee jaar onder de wapens, en meestal zelfs niel in zijn gemeente is. Zooicts kan moeilijk wettelijk geregelG worden, omdat niemand bij 'l begin van een mobilisatie kan voorzien hoe lang 't zal duren en omdat na een ze keren poos, bijv. na twee jaar zooals nu, bet weer dwaas kan worden iemand lot bedanken als raadslid te nopen, terwijl misschien binnen enkele maan den. althans binnen korten tijd alles weer normaal is Men zal dan ook goed doen bij ieder geval van dien aard geheel naar de speciale omstandigheden daarvan zelf- landig te beoordeelen of het al of niel gewenscht is dat de raadzetel nog lan ger leeg blijve In een kleinen gemeenteraad van zeg zeven leden, kan hel blijvend ontbreken van één lid hinderlijke storing geven. In groolere gemgeenten kan dat ook het geval zijn Maar ook dat dient voor ieder geval afzonderlijk te worden uitgemaakt En de beslissing daarover is niel toe gewezen aan den Raad of Ged. Staten Ze is volkomen in handen van den be trokkene zelf, die uit te maken heeft of hij vrijwillig bedanken zal. Want wet telijk daartoe dwingen kan men hem o. i. niet. NEDERLAND EN DE OORLOG. Engelsche maatregelen. Men meldt aan het Haagsche Corres- pondenliebureau van bevoegde zijde: Het s.s. „Maashaven" van de Gebrs. maar wat voerde ik daar uit? Ik geloof niet dat ik dat gedeelte van Londen ken." ,Wij hoeven ons daar het hoofd niet mee te breken", zei Brampton gerust stellend; ,,u zult in staat zijn ons .daar langzamerhand alles van te vertellen en hoe minder u er u nu over bekommert, hoe waarschijnlijker is 't dal uw geheu gen bijkomt. Ilc kom u dan ook niet las tig vallen om uw naam en adres, maar ik kom u vragen of dit soms iels in uw geest terugroept?" Hij baalde een klein gevouwen couvert uit zijn zak; hij vouwde hel open en overhandigde hel haar. De avoorden op het adres, met een duide lijke loopende hand geschreven, waren Mevrouw Joyce Trevor, 14 Jeremiah Street, Marylebone Het jonge meisje in het bed keek er mei aandacht naar en schudde het hoofd „Ver weg in mijn hoofd schijnt hei of ik dat schrift moest kennen, het komt mij eenigszins bekend voor", zei ze, „maar ik kan mij in de verte nie herinneren van wie het is, het is of ik dien naam Joyce Trevor en het adres nooit gehoord heb Zou ik misschien Joyce Trevor wezen?" voegde zij er peinzend bij. „Neen, stellig niet", antwoordde de Van Uden te Botterdam, geladen met ca. 4000 ton granen en kaloenzaadmeel, is op 26 April bij het Galloper vuurschip op een mijn geslooten en is, na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezet, de Theems opgesleept en bij Gravesend aan den grond gezet. Tol heden slaan de Engelsche aulorileiten niet toe, dat voor rekening van de reederij door Engelsche scheepsbouwers de noodige reparaties orden verrichtof dal de lading, die teekenen van bederf begint te toonen, ge heel of gedeeltelijk in lichters wordt gelost, dan onder voorwaarde, dat het slooinschip na afloop van de reparation de onllossing te Rotterdam aan een Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig doior de Engelsche autoriteiten wordt toege staan, loopen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche auto riteiten den uitvoer van scheepsonder- deelen, als sluurmachines, ankerspillen en laadlieren, welke bestemd zijn voor stoomschepen die in aanbouw zijn op Ilollandsche werven, niel Loe le slaan dan onder voorwaarde, dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan Engelsche firma's worden verhuurd. Dit bevestigt, zegt hét bureau, weder- a dat bel Reuler-lelegram, voorko mende in de bladen van 6 Mei, de maat regelen, door de Britsche Admiraliteit genomen, niet juist weergaf. Is de toestand weer normaal Hel „Handelsblad" meldt „Pij bel begin van de mobilisatie hadden alle telegraafkantoren order ge kregen ervoor te zorgen, dat er s nachts dienst gedaan kon worden I a- is deze order beperict tot slechts enkele kan toren v Op 31 Maart j 1 even wel is de oude order weer vernieuwd, zecdat lot nu toe 's nachts weder alle telegraafkantoren waren opengesteld Mei ingang van hedennacht is de Loe- stard weder Lot normale proporties te ruggebracht, en is dus de meer be perkte nachtdienst weder ingevoerd Witbrood op Zaterdag. De door den Minister van L., N. en H. geopende gelegenheid om Zaterdags aan de bakkers vrijheid te geven tot bet bakken van witbrood, heeft bij de bak kers geen waardeering gevonden De Ver- eeniging var. Werkgevers in hel Bakkers bedrijf heeft bekend gemaakt dat zij al lerlei bezwaren voorziet van dezen maat regel, die h. i praclisch onuitvoerbaar verwacht dat hel publiek witte brood zal eischen niel alleen voor Za terdag maar ook voor de volgende dagen en dal het onmogelijk zal zijn zoo'n groote hoeveelheid op één dag te bakken, en zeker niet op een Zaterdag waarop ook •eeds voor den Zondag gezorgd moet worden. In verschillende plaatsen hebben de bakkers reeds aan den burgemeester ont raden deze wittebroodregeling uit te voeren Vermelding verdient de klacht van de ikkers dat deze regeling, evenals de vorige, is getroffen zonder voorlichting van «1e bakkers zelf, en dan ook in ver schillende punten oa wal hel uur van aanvang van» 't bakken betreft getuigt ■"an onbekendheid mei den feitelijken loe stand in liet bedrijf LIT DE PERS. V redesneigingen en de Beurs In liet Financieel weekoverzicht in de N. R Cl. werd Zaterdag de aandacht ge vestigd op hel merkwaardige verschijn sel dat in den laatste» tijd, alle officiëele erkenninglen ten spijt, vooral de beurzen in de oorlogvoerende lauden den indruk geven alsof er werkelijk vrede in de luclil zou hangen. Het beleggend publiek blijkt afkeerig te worden van de oorlogswaarden, en zich te richten naar „vredeswaardend. w. 7 tot de aandeelen van maatschappijen Zeer -opmerkelijk i s hel bijv. dal in alle Duitsche financieele bladen, vermoe delijk op een Avenk van hoogerhand, ge- waarschuAvd wordt om toch niet geld te heieggen in „speculatieve" waarden, maai* zich te richten naar de aandeelen in de oorlogsleening. En dan gaat de schrijver voor: „Deze koopwoede van het publiek kon wel eens. al hangt er géén vrede in de lucht, toch wel een steentje tot hiel ver krijgen van dien vrede bijdragen Immers hebben alle oorlogvoeren tien in de eerste plaats den beleggingslust van het publiek oor hun oorlogSAvaarden noodig om den strijd verder te kunnen rekken. Doch wat is het geval? Er valt onmiskenbaar allerwegen een toenemende apathie van de zijde van het publiek waar te nemen zich verder op groote k chaal bij oorlogsfondsen te inleresseeren Dit is voor de oorlogsscbalkisL een veeg toeken en nergens zien wij dan ook op hét oo genblik voorbereidingen treffen om met een nieuwe flinke oorlogsleening voorden dag te komen Het kapitaalkrachtige pu bliek en geldbeleggende lichamen ver drinken haast in hun stapels papier van oorlogsleeningen afkomstig en voelen er derhalve niet zoo veel meer voor nog meer op één leaart te zetten, ook met het oog op meer winstgevende Fondsen, waarvoor men na den oorlog wat geld wil vrij houden, alsmede wegens de groote gewone en oorlogswinstbelastingen waarvoor geweldige reserves gevormd moeten Avorden Daarbij komt, dal het klappen met de zweep, om lot aankoop van oorlogsfondsen op le wekken, niet meer zulk een algemecne uitwerking heeft, wijl, al kunnen de betrokkenen dit allerminst helpen, tot dusver van de groo te pralende overwinningsbelo f (en aan weerskanten weinig terecht is gekomen „Door al deze psychologische oorza ken is een moeheid en lusteloosheid in getreden op de markten van regeerings- fondsen voor oorlogsdoeleinden bestemd zien wij boe dientengevolge door lap werk op groote schaal (hans de be hoeften van bet niet te verzadigen oor- logsimönster gedekt moeten worden. In Oostenrijk s telt men de inschrijving op de oorlogsleening langer open dan oorspron kelijk vastgesteld, hetgeen niet zou ge beuren wanneer de uitkomst dadelijk be vredigend zou zijn geweest; in Frankrijk geneesheer op scherpen toon, zoo scherp dat de zieke verschrikt keek .Vergeef mij dat ik u doe schrik ken", zei hij berouwvol, „ik had be daarder moeten spreken Heel veel ja- *en geleden heb ik een juffrouw Tre vor gekend en daar zij ook Joyce heef- Ie, denk ik dat het die zelfde dame geweest is, en u lijkt volstrekt niets op haar, daardoor ben ik te heftig geweest." Hij liet de oogen weder op het lieve gezicht vam het jonge meisje en onwillekeurig vergeleek hij die trekken mei die van dat andere meisje, dal hem had toegewuifd uit het met •ozen begroeide hutje in hel Westen, Joyce's oogen warén precies sterren ge weest; de oogen van dit meisje waren bruin en zacht als de oogen van een ver schrikt lierl. Het haar van Joyce was ge- Aveesl als glanzend goud, het haar van dit meisje lag rondom haar hoofd als een donkere wolk. Haar lieftalligheid was niet le betwisten, maar er was geen zweem van gelijkenis tusschen haar en Joyce; in ieder opzicht waren zij volkomen ver schillend van elkaar. „U kunt zeker ook niet zeggen hoe dit adres in uw beurs gekomen is?" ging hij Voort, het couvert uit haar hand ne mende, ,,ik wou wel eens weten of u op trommelt men alle be leen bare fondsen bij elkander om d ie in de Unie aan te bieden als onderpand voor nieuwe kre dieten; in Engeland tracht men zich er door heen te slaan door hel publiek met reusachtige advertenties de excher- querbonds en schatkisiwissels te blijven opdringen, in Rusland durft men er baast niel meer voor uit te komen tot hoe hoog bet cijfer der ongedekte bank biljetten is aangezwollenkortom, ner gens valt meer een flinke. zelfl>ewus(e lijn in de oorlogsfinanciering waar te ne men. en daardoor erlangt men den in druk, dat, al moge de vrede dan ook niet voor de deur staan, de oorlogsfinancie ring begint te verloopen. En dit. hel werd reeds vroeger o i terecht van alle kanten betoogd zal ten slotte het begin aran het einde worden. De uilkeering aan werkeloozen van wege hel Steuncomité alhier, is af- geloopen. Het Kon Nat. Steuncomité heeft de toelage voor die uitkeeringen geëindigd, en daarom is het plaatselijk steuncomité blijkens achterstaande ad vertentie gedwongen geweest gister de laatste uitkeering van dien aard te geven. Evenwel blijft de uilkeering aan gezin nen van gemobiliseerden voortduren, iederen Maandag van 9—10 u. Hedenmorgen is op hel Molenwater etn militair bij een oefening van zijn paard gevallen en bij een der omwonen den binnengebracht Naai wii vernemen bekwam de man slechts lichte kwetsuren. 0 Uit Vlissingen. Hedenavond wordt le Vlissingen verwacht het Engelsch Hospitaalschip, dat invalide Duitsche krijgsgevangenen aanbrengt, die zullen worden uitgewis seld tegen invalide Engelschen. welke morgen met den Duitschen ambulance- rein aankomen. Hel hospilaalschip zal hedennacht op de reede blijven liggen en eerst morgen aan de ponion meeren. Het van boortT halen der Duitsehers zal morgenochtend plaats hebben. De conductcur-pakmeester der Staatsspoor, J. G. Sulzlé te Vlissin gen, wordt met ingang van 28 dezer overgeplaatst naar Venlo. Uit Walcheren. Maandagavond hield de „vereeniging tot bevordering van de belangen «Ier bad plaats 1> o m b u r g" haar jaarlïjlcsche al gemeens vergadering -onder voorzitter schap van dr B Vaandrager. De ontvang sten over 1915 bedroegen f 475.21, de uitgaven f 409,56 Herkozen in t bestuur werden de lieeren P. J Elout en M. J I. Sprenger. Uit Zuid-Beveland. Door den militairen commandant in Zuid-Beveland is het houden der kermis dit jaar te Goes niet toegestaan. weg was naar Juffrouw Trevor. Er was zeker wel een reden voor waarom u haar adres bewaarde." „Ik weet hel niet" stamelde het jonge meisje; „als wij naar haar loe gingen, denkt u dat zij dan misschien zeggen kan wie ik ben en of ik naar haar toe ging en waarom ik in diepen rouw ben gekleed en Avaarom ik dezen ring draag." De laatste woorden voegde zij er na oen kleine pauze bij, terwijl zij haar linkerhand aan Brampton toestak, den ring met een smaragd, dien hij te toren had opgemerkt. „Ik wou dat wij die juffrouw Trevor vinden kouden om haar al die dingen le vragen", antwoordde hij „dat zou de eerste stap wezen in de richting van de Avaarheid, maar er heeft zich' een tweede moeilijkheden voorgedaan. Voordat ik u ooit gezien had, ben ilc toevallig voor mij zelf naar de Jeremiali Street gegaan om juffrouw Trevor op te sporen. Wij zijn oude vrienden geweest, zij en ik, en ilc wou haar graag eens weerzien. Maa toen ik daar aankwam 44 Jeremiali Street, toen bleek dat zij die woning verlaten bad en de hospita kon mij geen inlichting geven omtrent haar tegenwoor dige omstandigheden. Daardoor kunnen wij nu op 't oogenblik niets van baar te weten komen, ziet u. Ik hoop zeer nog eenmaal in de gelegenheid te zijn haar op te sporen en dan zal zij ons ook om trent u kunnen helpen. Intusschen is u hier veilig en wij zullen voor u zorgen totdat u lichamelijk geheel hjersleld is en uw geheugen is teruggekeerd. U moelu nergens meer ongerust over maken." Hij verwijderde zich snel van het bed en ging naar het midden van de zieken zaal; Tom Lancing en de assistenten met zuster ïïanet wachtten hem. Lancing kwam vol belangstelling naar hem toe. „Herinnert zij zich iets?" vroeg hij. „Niels. Alles gaat bijzonder goed, be halve dat haar geheugen haar in den steek laai. Wij moeten er het beste van hopen en in dien tusschentijd „In dien tusschentijd lean zij heel best hier blijven, dokter," zei Lancing vol ijver, dien hij trachtte in te houden. Brampion zag' hem in zijn knap jong gezicht, hij glimlachte en zuchtte. „Arme jongen," dacht hij, „hij laat zich betooveren door die bruine oogen. Maar inel dien smaragden ring inpel men rekening houdenik avou wel eens weten of hij zich dien ring herinnert." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1