MIDOELBURGSCHE COURANT. JVs 120 lS9e Jaargang 1916 Maandag 22 Mei. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. >n UUP UUP Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post 11.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. VRIJZ. DEMOCRATISCHEN BOND. De Zaterdag en Zondag te Tiel ge houden algemeene vergadering van den Vrijz. Dem Bond heeft een dankbare hulde gebracht aan zijn overleden lei der dr D. Bos Allereerst door de war me woorden waarmee de voorzitter, mr L. N, Roodenburg, uitvoerig de ver diensten van den overledene schetste. En vervolgens door het besluit om aan hel hoofdbestuur op te dragen een co mité te vormen, dat zal onderzoeken in welke richting het hoofdstreven van dr. Bos gehuldigd kan worden, door het stichten van een dr. Bos-fonds In huishoudelijke besloten zitting wer den behandeld: de economische politiek der reg'cering en het standpunt te dien aanzien der V.-D. Kamerleden; Verhou ding van Regeering en Volksvertegen woordiging; Het heengaan van den Mi nister Treub en Bezoldiging van per soneel in Rijns dienst. In openbare zitting werd besproken het door den heer Herman Snijders ingeleid rapport van de commissie, die een voorstel zou ontwerpen tot herzie ning van art. 21 der londerwijswet 'hoof den en schoolvergaderingen). Uil de conclusies slippen we het volgende aan I. in de wet worde vastgelegd, dat de regeling der schooltijden en de va- cauliën, na ingewonnen advies van de schoolvergadering, aan de gemeentebe sturen worde opgedragen; onder goed keuring van en met het het recht van initiatief tot wijziging aan het school toezicht. II. De regeling der interne school- zaken worde aan de school gebracht of gelaten. De hoofdelooze school moet hiel in het belang van het onderwijs worden geacht. Aan het hoofd der school staat iemand door de autoriteiten be noemd. III. De wetgever verplichte de ge meentebesturen schoolvergaderingen in te stellen en te reglemen leercn naar zö- kere grondslagen. IV Het hoofd der school is belast met bet toezicht op de richtige uit voering van de besluiten der school vergadering en op de naleving der wet telijke voorschriften. Voor zoover het handelingen naar builen betreft, voert hij de besluiten uit. V. De uitvoerende macht mag in geen enkel opzicht de schoolvergadering in haar wetgevende macht beperken. Er moeten wettelijke voorschriften worden gegeven om dit te voorkomen. VI. De benoeming van den onder wijzer sta niet onder den invloed van hel hoofe' der school. Bij de besprekingen van conclusie II werd een amendement der afd. Amster dam om een hoofdelooze school als program-eisch te stellen, niet 416 tegen 35 stemmen verworpen. Overgenomen werd door de commis sie de toevoeging van Arnhem achter gelalenin bepaalde gevallen onder goed-^ keuring van de autoriteiten. NEDERLAND EN DE OORLOG. De torpedo van de Tubanlia. Van „deskundige zijde" werd aan de N. R. Ct. een beschouwing over dit onderwerp geschreven, waarin o. a. eenige tot dusver niet bekende bijzon derheden betreffend het onderzoek woe den gedaan. De schrijver wijst er op dat, door het bekend zijn van 't nummer van de tor pedo, het voor 't Duitsche Torpedo Amt een eenvoudige zaak zou zijn geweest na le gaan, aan welk schip de torpedo ver strekt werd. Dit blijkt te zijn een tor- pedovaarluig (onderzeeboot of torpedo boot) geslationneerd le Zeebrugge Het journaal van dit vaartuig moet aanwij zen, wal er met die torpedo is gebeurd en hel blijkt volgens mededeeling, dal deze den Oden Maart is gelanceerd op een Engelsch oorlogsschip en dus blijk baar het doel heeft gemist. Aan onzen zeeofficier heeft men echter dit jour- 'naal niet ter inzage gegeven, noch hem veroorloofd zich naar Zeebrugge le be geven om aldaar hel onderzoek bij te wonen, maar men heeft zich verge noegd een Duitsch zeeofficier, wc mee- nen zelfs een vlagofficier, naar Zee brugge te zenden, welke de bedoelde verklaring medebracht. Dit is o. i al een heel zwak punt in de Duitsche bewijsvoering Vervolgens betoogt de schrijver dat hel practisch Vrijwel onmogelijk is, dat een stilliggende drijvende vischlorpodo, een nagenoeg stilliggend schip in het midden raakt, (hetgeen dus zou moeten geschieden onder een hock van 20° 1)0°). En al is die mogelijkheid niet ge heel uilgesloten dan zou z. i de uit werking toch niet zóó zijn geweest, dat een schip als de Tubanlia in zoo kor ten lijd moest zinken. Deze mogelijkheid wordl echter te niet gedaan doör de zeer positieve verklaringen van een tweetal wachthebbende opvarenden, die duidelijk de bellebaan hebben gezien. De torpedo is dus wèl gelanceerd op 16 Maart Uitvoerig wordt aangetoond waarom hel zoo hoogst onwaarschijnlijk is, dat een Duitsche torpedo in een torpedo kanon van een Engelsch schip kan wor den gebruikt En ten slotte zegt de schrijver, dat de torpedo heel goed 6 Maart kan zijn af geschoten, maar toen is opgepikt door een Duitsche boot en 16 Maart weer is gelanceerd. Ook het oppikken van de torpedo moet in het scheepsjournaal vermeld staan, en hierin zou misschien de reden kunnen liggen, dat men dit niet wilde vertoonen, daar alsdan natuurlijk de olie waarheid aan het licht zou komen Aan den Haagselicn correspondent der „Telegraaf" wordt meegedeeld dat Zater dag aldaar een conferentie heeft plaats gehad, waaraan, behalve door verschil- ende ministers, o. a. die van Binnenland- sche Zaken, Marine en Buitenlandsche Zaken, ook do,or eenige hooggeplaatste vertegenwoordigers van marine en leger werd deelgenomen. Naar verluidt is op deze conferentie, welke vrij geruimen tijd duurde, de „Tu- bautia"-kwestie behandeld en zijn de slappen besproken, die te Berlijn onder nomen zouden worden, en reeds door onze regeering in haar officiéél commu niqué van 18 Mei j.l. aangekondigd zijn. (Toen werd verklaard, dat de regeering op een dieper gaand onderzoek zou aan dringen ten einde de „Tubantia"-kwestie tol klaarheid le brengen.) Thans werd aan genoemden corres pondent verzekerd doch zulks dient -oorlocpig nog onder voorbehoud aan vaard te worden dat onze regeering 'oornemens zou zijn een nota naar Ber lijn to zenden, waarin zij zegt zich niet te kunnen vereenigen met de lezing, welke de Duitsche regcering over het torpedee- ren van de „Tubantin" gegeven heeft, zij het standpunt blijft innemen, dat zij Duitschland aansprakelijk moet stellen voor het Lot zinken brengen van het Ne- derlandsche schip. een toegangsbewijs, afgegeven door den .militairen commandant ter plaatse. Art. 3. Overtreding van artikel 1 wordl gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Vliegers die in den nacht passeeren. Zaterdagavond hebben verscheidene personen in Walcheren tegen half elf naar den hemel gestaard, waar duidelijk het geronk van een motor was te hooren. Er was echter niets te zien. Ook in Z.-Vlaanderen heeft men het geli oord. Boven Aardenburg heeft men gemeend er niet één, maar verscheidene (o hooren, die in Zuidelijke richting vlo gen. ".ater in den nacht, om drie uur, is er ontzettend geschoten ;op de Belgische kust Hel ontploffen van granaten was duide- delijk aan den hemel1 waar te nemen. Te lialf vier is een vlieger van de Belgische kust langs de HoIIandsche over Breskens gevlogen en in N. Oostelijke •ichting verder gegaan. o Duinverordening. De Commandant in Zeeland heeft bij /erordeuing van 16 Mei bepaald Art. I. Het is verboden op het eiland Wal cheren de duinen of het strand le betreden, bewesten de denkbeeldige rechte lijn, die .strandpaal 0 nabij den hoek van het Fort de Nolle verbindt met het voormalig Fort den Haak, met dien verstande evenwel dat het betreden ran de duinen of het strand tusschen! zonsopgang en zonsordergang geoorloofd is van de slrooken, gelegen tusschen strandpaal 0 ten Z. O. van Zoute- lande en strandpaal 40 ten W. van Bou- dewijnskerlce b. strandpaal 1 ten W'. van het N. uiteinde van den Schooneweg en strand paal 51 ter hoogte van Groot-Weslhove. Art. 2. Het verbod in het vorige arti kel gesteld is niet van toepassing op' le. openbare ambtenaren, die voor de uitoefening hunner ambtsverrichtingen zich aldaar moeten bevinden; 2e. personen die voorzien zijn van Schepen vr ij gelalen. Naar wij vernemen kregen de Neder- landsche stoomschepen „Helena" en ,E!isa Elisabeth", liggende te Las Palm'as en Sint Vincent, van de Engelsche auto riteiten vergunning Le bunkeren, en de reis naai' Nederland voort te zetten. Beide zijn geladen met graan tot voeding van mensch en dier, geconsigneerd aan de N. O. T. en zijn resp. van de Mij. „Hele na" en de Z. Xed. St.v.tnij. beide te N e u(z e n. De v e e-p r ij z e n. In antwoord dp de bekende vragen van de Kamerleden Eerdmans en De Jong in zake de stijging van de veeprïjzcn, lieeft Minister van L., N. en II. het vol gende meegedeeld: De ongewone plotselinge stijging van den marktprijs van slachtronderen en als gevolg daarvan van den rundvleesch- prijs is veroorzaakt door een ongemoti veerde agitatie van de veehouders, die, ten onrechte in de meening verkeerende dal vergunningen tot uitvoer van slacht- runderen waren of zouden worden ver- slrekt, hun dieren niet dan tegen hoogerc bedragen ten behoeve van de binnenland- sche vleeschconsumenten wilden afslaan. Deze foutieve, meening hield verband mei de omstandigheid, dat van regee- ringswege de gelegenheid was openge steld lot uitvoer door bemiddeling van drie rundveestamboekvereenigingen van jonge slamboekslieren en oude melkge vende of drachtige koeien, met uitdruk kelijke uitzondering evenwel van slacht- veé (zie de desbetreffende publicatie in de „Nederl. Staatscourant" van 10 Mei 1916). Een exporteur, wien door een van be doelde vereenigingen vergunning lot uit voer van een groot aantal dieren was ver leend, maakte met de aflevering daarvan buitengewonen spoed en bij den aankoop •an het vee werd er blijkbaar niet nauw keurig op gelet of wel melkvee werd ge koeld. Onder de gekochte dieren bevonden zich zeker runderen, die, in normale ge- •allen voor de slachtbank bestemd, nu voor melkkoe moesten doorgaan, ook al1 was de melkgift zeer gering. Voor deze dieren werd een hoogerc prijs betaald dan bedongen kon worden, indien zij .als slachtvee voor binnen- landscb verbruik ter markt waren ge bracht.'De slagers ondervonden daarvan de gevolgen: zij konden de noodigft slachtdieren slechts tegen dien hongeren prijs inkoopen. Zij, die echter meenden, als melkvee c-ok slachtkoeien te kunnen uitvoeren, bemerkten spoedig hun vergissing, toen zij zagen, dat bij de veeartsenijkundige controle voor honderden dieren de uit voer werd geweigerd. Dit feit deed direct zijn invloed gelden op den marktprijs. Waren in de laatste dagen van de vorige week en het begin van deze week de prijzen der slachlrun- deren gestegen van fl.10 lot f 1.40 per K.G. geslacht gewicht, den 18den Mei j 1. waren te Delft de slachtrunderen reeds f 10 goedkooper, zoodat de normale prijs bijna weder werd bereikt. En in Leeu warden gebeurde hetzelfde. o De bakkersknechts en de bruinbroodregeling Het Kamerlid v. d. Voort van Zijp had aan dc regeering eenige vragen gpsteld betreffende het al of niet nemen van maatregelen bij ontslag van arbeiders in het bakkersbedrijf in verband met de bruinbroodregeling en betreffende het verwerken van den aanwezigen voorraad bloem tot klein brood. Hierop heeft de Minister van L., N! en H. het volgende geantwoord: Gedurende den oorlogstijd heeft het bakkersbedrijf geen groote scholck dervonden; hiermede wil de Minister niet zeggen, dat het bakken van nood- of oorlogsbrood in het begin van de crisis en het bakkien gedurende korten tijd vaifl uitsluitend bruinbrood geen invloed, heeft gehad op het bedrijf, doch. waar van 1 December 1914 af tot 24 April 1916 eenige grondstof, welke dan ook, voor het bakkersbedrijf nooit heeft ontbroken, mag toch zeker wel aangenomen wor den, hefgóen de Minister hiervoren om trent den loop van het bakkersbedrijf op merkte. Dit verloop is te danken aan de door de regeering genomen maatregelen. Het heeft den Minister dan ook pijnlijk getrof fen, dat een organisatie van bakkers patroons onmiddellijk dreigde met ont slag van personeel, toen de regeering meende, ten gevolge van uit onzekere toestanden geboren noodzakelijkheid het tarweverbruik te moeten beperken dóór het doen bakken van uitsluitend bruin- brood. De Minister is van oordeel, dat van ie der mag worden gevraagd, dat hij met goeden wil tracht, eventueele moeilijk heden te boven te komen, te meer wan neer dit is in het algemeen belang en waar het bakkersbedrijf als bedrijf tot heden geen redelijke reden tot klagen heeft gehad, verwachtte de Minister min der drastische maatregelen dan het drei gen met ontslag van personeel. De Minister heeft zeker niet de bedoe ling den patroons een tegemoetkoming le geven in het uit te keeren loon. Daar van niet één burgemeester in antwoord op de circulaire van "3en Mi nister een enkele opgave van ontsla gen personeel inkwam, behoeft over het verleenen van schadevergoeding aan werkloos geworden arbeiders niet le worden gedacht Het voornemen dit bij eventiueeie werkloosheid te doen. be staat bij den Minister niet. Hij meent in dezen langs anderen weg helpend te lcun- kunnen optreden. De Minister heeft bezwaar legen hel verwerken van den aanwezigen voorraad bloem tot klein brood, daar hij van oor deel is, dat, indien in het landsbelang! bruinbrood gegeten moet worden, het gfc- heele Nederlandsche volk bruinbrood dient le eten. Inlusscben wordt bij wijze van proef, gelijk bekend, gelegenheid gejgjéven, op Zaterdag wittebrood te bakken. o Wee kb ep a li li gen. Door den Minister van L. N. en II. is voor de week van 21—27 Mei: de hoeveelheid Ier beschikking te stel len volversehe kip- en eendeieren voor iedere 100 uitgevoerde, vastgesteld op 50; de prijs van Am. mixed maïs aan ge meentebesturen voor ruiling tegen rogge bepaald op f 225 per last van 2000 K.G. of f 7.S75 per 70 K G., uilsluitend te Rot terdam te ontvangen. Regecrings-aardappelen De eerste zending regeerings-aardap- pelen wordt in het begin dezer week, waarschijnlijk heden, te Rotterdam ver wacht. De prijs, dien de winkeliers voor deze z g redstar aardappelen zullen moeten betalen, is f 4.85 per 100 K.G. franco aan den winkel; de winkelprijs zal ten hoogste mogen bedragen 6y3 cent. per K G en 3V& cent per pond -0 Passen- voor zeelieden Sinds eenige dagen eiseht de En gelsche Regeering, dal zeelieden op schepen, die op Engelsche havens va ren of deze aandoen, van passen, zijn voorzien Uit Middelburg. - Bij het steuncomité le Middel- irg is ingekomen sedert de vorige opgave maandelijksche bijdrage van A dc B f 0.50; wekelijksche bijdragen week van 11 Mei f 80; gift van E. D. v. B., f 25. Voor de 92e uitkeering aan de fa- miliën van militairen en aan werkeloo- zen was noodig f 167.65. Naar aanleiding van hetgeen de lieer G. J. Smit Jr. lid van den gemeenteraad van Amsterdam en voorzitter van den Al- gemeenen Nederjandschen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Vrijdagavond in de openbare vergadering in liet Schut tershof alhier h(eeft gezegd over het conflict bij de firma E. H. Boasson en Co., is procesverbaal opgemaakt legen hem en wel wegiens beleedïgitig van de heeren Boasson en van den commissaris van politie alhier. - Door den keurmeester van visch en schaaldieren is Zaterdag afgekeurd een mand schol, afkomstig uit Veere, 0 Uit Vlissingen. - Gisteren had het mooie weder reeds zéér velen naar het strand te Vlissin gen getrokken Wel waren de baden nog niet opengesteld, maar de exploitatie. de gemeente zelve, had gezorgd, dat voor hen, die gewoon zijn een strandstoeL te huren, daarvoor gelegenheid was; terwijl de meeste inrichtingen, waar ververschin- gen kunnen worden gebruikt, geopend zijn. Overdag was het strand haast te warm, en daarom wachtten velen tol 's avonds om van de zeelucht te komen genieten. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een loopjongen, die voor zijn patroon kwitanties geind bad. niet bij zijn patroon is teruggekeerd. Tot agent van den spoorwegboekhan del te VIi ssingen "Ts benoemd de heer M. W. Blok in de plaats van den heer A. de Ileus, die voor den militairen dienst opgeroepen is. De politie heeft hedennacht twee veldartilleristen aangehouden, die door openschuiving van een raam diefstal ge pleegd hadden. Zij zijn aan de militaire overheid overgeleverd. Uit Walcheren. We vestigen de aandacht op de onder „Nederland en de Oorlog" in dit nummer vermelde verordening van den Kommandant van Zeeland betreffende het betreden van de duinen en het strand op Walcheren. Langs den grintweg Arnebrng—Ar- nemuiden hebben baldadigen op erger lijke wijze huis gehouden onder de ver leden jaar aangelegde beplantingen langs dien weg en niet minder dan acht jonge boompjes geheel doormidden gebroken. Men schrijft ons iu'é West k a- p e 11 c Zaterdagmiddag ca 3 uur werd van af den dijk op de zee in de richting van do Belgische kustplaatsen Knock© en Heijsl een alhier zeldzaam verschijnsel waargenomen In de richting van dc Bel gische kust doemden voor het oog in de verte uit de zee groote bouwwerken en lange rijen boomen op, die allengs voran- oerdon in andere figuren, terwijl dc beide Belgische kustplaatsen daarachter als het' ware in de diepte verzonken waren. Een dergelijke luchtspiegeling, of Fa- fa morgana is zelden zoo prachtig alhier le zier, geweest. Feu uur daarna vertoonde zich de overkant voor het oog weer als gewoon. Van Zaterdag- op Zondagnacht werd door een zeilschip het verbod overtre den om te varen op verboden tijd op de Schelde. De ischipper, die zich blijkbaar iliet stoorde aan de waarschuwingsseinen. wierp na het waarschuwingsschoot van een kustbatterij dadelijk het anker uit. Van wege den Vrijzinnigen Bond werd Zaterdag te R i 11 h e m een open bare vergadering gehouden in verband mei de a.s. verkiezing voor de Prov. Stalen. De heer J. G. v. Niftrik presideerde de vergadering. Hij sprak zelf over de plan nen van de havenuitbreiding van Vlis singen, 't geen ook de aangrenzende ge meenten teil goede zou bomen., De heer J. D. Viruly van Westkapelle zette zijn persoonlijk standpunt in de po litieke kwesties uiteen en besprak de af schaffing der lollen op Walcheren. De heer J. G. van Zanten sprak eerst over de samenstelling der Prov. Staten in verband met de Eerste Kamerverkie- betoogde dat niet links, maar rechts oorst den Godsvrede verbroken had, cri- liseerde de tegenstrijdige uitspraken en handelingen van dr. Kuyper van vroeger en thans en sprak ten laatste over staats- pc.nsionneering. De heer mr. A A. de Veer van Middel burg gaf zich op voor debat. Hij meende, dal voorloopig de samenstelling der Sta len in Zeeland geeu invloed op de Eerste Kamer kan hebben, daar eerst in 1919 een lid gekozen moet worden. Aangaande 'I verbreken van aen Godsvrede door de in meerderheid rcehtsche Eerste Kamer, had ook de heer Fokker tegengestemd. Van links en rechts zullen er voor- en tegen slanders zijn van do' afschaffing van tollen op Walcheren. Van de gematigde poliliek der linkerzijde, waarvan de heer Viruly sprak, bad hij niet veel gemerkt. Den beer Van Niftrik verweet hij zijn te genstemmen legen subsidiëering van 't Clir. militairen tehuis te Vlissingen en gebruikte het spreekwoord: „Aan den klauw kent men den leeuw". De lieer Van Zanten hield zijn eerste

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 3