MIDDELBURGSCHE COURANT. is»' Jaargany Zaterdag 20 Mei. Mameroverzieht. Dit Stad en Provincie. opzonden MseeMtspR. De wil te genezen. mam Ni 11» 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. DBf Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag Aanneming van een lange, lange reeks kleine ontwerpen waarover weinig oï niet gesproken werd Toen aanneming van de 26 naturalisa tie-ontwerpen Er. daarna weer een dikke kluif: hel buitengewoon oorlogserediet van hon derd millioen Er is echter veel vooruitzicht op, da! er heel weinig zal worden gespro ken over die honderd millioen, en heel veel over allerlei andere zaken Men kan er zich op voorbereiden dat liier bij alles afgeblazen zal worden wat verschillende leden aan klachten over militaire toestanden hebben verzameld De voorzitter de lieer Schaper 'de heer Goeman Borgesius was door een lichte ongesteldheid verhinderd) voorzag wel dal het reglementaire half uur voor de meeste sprekers niet voldoende zou zijn, en stelde dan ook, alvorens hij het lecken van afrit gaf, voor om een masi- mum spreektijd van een uur te bepa len Maar dat was sommigen nog niet genoeg. De heer Ter Laan die nog nooit binnen een uur is klaar geko men als hij mei militaire klachten aan kwam, trachtte den voorzitter wat wee leer te stemmen; de Kamer heeft hel reglement wel zoo gemaakt, maar daar- on: ban de Kamer liet ook veranderen, meende liij Zijn partijgenoot daar op den voorziltcrszetel was echter onver murwbaar Hij zei zich niet met die redeneering te vereenigen en opende de beraadslagingen De wedloop begon De heer Scheur er was dc eerste Hel begin leek heel veel op vroegere opmerkingen klachten over vloeken, be zoek van militairen aan het circus-Carré. Interessanter werd het toen hij den geneeskundigen dienst besprak. Hij woes óp het verschil tusschcn vredes- en oorlogstijd. In vredestijd zijn er weinig zieken onder de jonge, krachtige mili tairen dus daarvoor ghat het niet aan een göed georganiseerden dienst in stand te houden. Ook is er moeite om ge neeskundig en verplegend personeel te krijgen, en last nol least is het beter de zieken zooveel mogelijk in burgerzieben- huizen op te nemen Alleen in enkele centra boude men militaire ziekenhui zen met goede doctoren, chirurgen, pharmaceulen en verplegiers Spr wil cchtei; in elke kazerne een keurig inge richte kleine ziekenzaal hebben met een kamer voor het polykliniek-werk voor den geneesheer die daaraan verbonden /is Daarin kunnen de patiënten voorloo- pig worden opgenomen om later aan de burgerziekenhuizen te worden overgof dragen. Maar in oorlogstijd moet er een algo- heele mobilisatie zijn van den genees kundigen dienst. En vervolgens kwam deze gewezen geneeskundige met eenige gevallen van inderdaad zeer ergerlijke nonchalance van den militairen geneeskundigen dienst Er zijn goede geuee.sheeren in het leger, maar er zijn er, zei sprdie niel te scherp kunnen beoordeeld wor den Er mag geen gemoedelijkheid wor den betracht ten aanzien van de behan deling van onze jongens in het leger In dit opzicht maken zachte genees meesters stinkende wonden Alleen een goede incisie zal zorgen, dal de vuile stof zich kan verwijderen en de wond primair kan hcelen. Van den chef van den geneeskundigen dienst mag worden getuigd,dat hij getracht -heeft dc organisatie van den geneeskun digen dienst tijdens de mobilisatie zoo goed mogelijk te maken Veel goeds is hem verschuldigd - - dit moge de Kamer ook wel eens weten Maar aaamaast ontbreekt veel aan de organisatie van den dienst en zijn er elementen die ver wijderd moeten worden Er is onge rustheid onder ons volk en de regeering moei die wegnemen Na den heer Scheurer kwam de heer Du/maer van Twist. Hij sprak in hel bijzonder over bet straffen van hen die met Pasclien op 't appèl ontbraken Hij keurde het eigenmachtig verlof af, maar drong' aan op niet te zware straf. En voorts besprak hij een aantal kwes ties te veel voor ons om kort samen te -vatten, NEDERLAND EN DE OORLOG. De vee- en vleeschprijzen De slagershond gaat voort met agi toe ren. Gisterenavond verschenen er in de Hollandsclie bladen groote advertenties van het Hoofdbestuur vap den Ned. Sla gershond. Daarin wordt gewaarschuwd dal dc uitvoer wel heet stopgezet te zijn, maai dal de uitgegeven, consenten zuilen mo gen worden verwerkt; dat nu nog dub zenden stuks vee over de grenzen gaan; dal de vetweiders, uitgelokt door de bui tensporig lioioge prijzen, hel weidevee van de hand zetten, zoodat gedurende eenige tijden fancy-prijzen voor goed slachtvee zullen moeten worden betaald, dat de belangen van het Nederlandsche volk door dezen ministerieelen misgreep in hooge mate worden geschaad, enz. enz. Wat ons in deze advertentie onaange naam aandoet is de ergerlijke Eenzijdig heid waarmee de zaak wordt voorgesteld. Genegeerd wordt 't feit dat alleen fok vee, melkvee en drachtig vee uitgevoerd is; genegeerd wordt ook alles wat aan 't licht kwam over de laakbare handelingen van hel Ned Rundveeslamboek in deze; gene geerd ook dal er geen consenten meer werden verleend aan dit stamboek De zaak wordt hier voorgesteld alsof door een fout van den minister de prijs stijging louter veroorzaakt wordt door den uitvoer van slachtvee. Dat deze agitatie jepaard gaat met een opdrijven der prij zen van vleesch, maakt die houding zeker niet sympathieker, ook al zal ieder er kennen dat op 't oogénblilc de toestand moeilijk is. Er komt echter ook al verzet. De Nederlandsche Bond van Veehande laren seinde aan den Minister van Land bouw „De actie van den Slagershond is onge motiveerd met betrekking lol de sterke verhoioging van de vleeschprijzen Op de veemarkt te Leeuwarden heden (Vrijdag vette koeien in groeten getale aange boden, massa vel vee onverkocht, Prij zen zijn dalende; eveneens op an dere markten. Verzoeke beleefd maatre gelen tegen deze actie te nemen." Ten slotte nog een zonderling bericht uil de Avondpost: „Naar thans wordt verzekerd, is de uitvoer van vee niel stop gezet op ini tiatief van Minister Posthuma, maar op last van de Duilsche regeering, die voor- Ioopig haai* onderdanen passen weiger de om hier nog meer duur vee te koo- pen." We begrijpen hier niets van aangezien de aankoop en uitvoer hier niet ge schiedde door Duitschers, maar door Ne derlandsche veehandelaars, grootendeels zelfs dóór één Nederlandsche firma. Hel bericht lijkt ons dan ook zeer onwaarsch ij nl ijk Ironisch bedoeld, v. G., de schrijver van den gister door ons aangehaalden brief, heeft ons doen weten, dat hij zijn opmerkingen ironisch had bedoeld. Nu we weten wie hij is, ge- iooven wij dadelijk dat hij die meening niel heeft. Maar van allen die zijn schrij ven lazen, is cv niemand geweest die daaruit een ironische bedoeling kon ha len. Trouwens, de opmerking was meer malen in vollen ernst gemaakt, o. a. in de „Toekomst". Deloonen van het personeel in overheidsdienst Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft aan alle organisaties van ambtenaren, beambten, bedienden werklieden in overheidsdienst in Ne derland een circulaire gericht waarin hel tegen Hemelvaartsdag (1 Juni) een Amsterdam te houden conferentie aankondigt ter bespreking in groote lij nen van wat er gedaan dient te worden ter leniging van den nood der ambte naarsgezinnen 0 Vrijgesproken. Naar hel Wblff-bureau uil Leipzig seint is do koopman Willem Drooglever, uit Nederland, gisterochtend door hel rijksgerecht vrijgesproken van do aan klacht wegens landverraad Het probleem in labakshandel en sigarenindustrie Zooals wij eenige weken geleden be richtten, had de N O, T -commLsie die de aankomende tabak moet controlee ren hare Werkzaamheden gestaakt, waar door geen tabak kon worden afgegeven. "Thans zijn pe voorwaarden bekend waarop de commissie bereid is hare werkzaamheden te hervatten Allo ont vangers zullen ten bate van de voor ziening van de binnenlandschc sigaren- industrie f 3 per 100 kilo hebben te betalen en moeten zich bovendien be reid verklaren 15 pet van de tabak, die zij ontvangen tegen de marktwaarde, ter beschikking van de Aankoopeonmiissie te stellen. Dit laatste zal natuurlijk alleen gevorderd worden van die soorten welke voor de binncnlandsche sigarenindustrie noodig zijn. Deiprijs, welken de sigaren fabrikanten vopr de aldus geconfis- keerde tabak z.ullen hebben te betalen, moet nog worden vastgesteld He' na- deelige verschil tusschen dien prijs de door de Aankoopcommissie le beta len marktwaarden wordt bestreden uit de f 3 per 100 K G die alle ontvangers van tabak zullen hebben af te dragen Op welke wijze de speciaal voor het binnenland bestemde tabak zal worden gedistribueerd en welke voorwaarden daarbij, ter voorkoming van knoeierij, in acht moeten, worden genomen, zal na der worden uitgemaakt Gebrek aan grondstoffen. Te Hoogezand wordt hedenavond de bandenfabriek „Hevea" stop gezet, daar do N. O. T weigert rubber vrij te geven. Hierdoor worden 270 arbeiders ontsla gen SPOORBRUG-KEIZERSVEER. Naar de N. R. Crt verneemt is thans definitief besloten aan het Keizersvcer een groote spoorbrug met rij- en voet pad le bouwen* Hel Keizersveer leidt bij Gecrtrui- denberg over ae Amer Een spoorbrug op die plaats zou dus het resultant kunnen hebben ,dat het vervoer op de Moerdijkbrug werd ontlast, of, beter ge zegd aangevuld Uit Middelburg. In zake een actie legen de duurte) en huuropdrijving van woningen is, naar de Baanbreker meldt, samenwerking ver kregen tusschen de besturen van deafd S D A. P., Midd. Bestuurderslxmd en Coöperatie „De Vooruit". Het plan is om op .Maandag 29 of Dinsdag 30 Mei een groote openbare vergadering te houden in de groote zaal van het Schuttershof met' een tweetal sprekers. De afdeeling Middelburg van den Algemeenen Nederlondschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden hield gisterenavond een openbare vergadering in de groote zaal van liet Schuttershof, waarin dc hondssecretaris, de heer G J. Smit Jr. uit Amsterdam, sprak over „Het eouflict bij E. H. Boasson Co" De zaal was geheel gevuld. In bijzonderheden werd door den spre ker uiteengezet hoe de onderhandelingen met genoemde firma waren geloopen, waarbij hij betoogde dal de l'irma een conflict gewild had, en dal het door haar aan de bedienden voorgelegde contract door dezen niet aanvaard kon worden door het werken op Zondag van 8—12 en den geringen opslag van hel Loon, en dan slechts voor enkelen. Hel 11 April aan de bedienden gegeven ontslag keurde spr. in scherpe bewoordingen af. Ten opzichte van de houding der auto riteiten laakte spr. hel groote machts misbruik op 17 April. Daarna hebben de uilgesloteuen niet veel last meer gehad ■an den burgemeester of den garnizoens- kommandant. Spr. beschuldigde echler de politie van partijdigheid, zij moet niel alleen de patroons beschermen, maar ook de uitgcsloleuen. Naar aanleiding van een bespreking in de algemeene vergadering van den Bond en een besluit van het hoofdbestuur kon spreker medcdeelén, dat de strijd zal worden uitgevochten al duurt hij een jaar. Spr. eindigde met een propaganda voor den Bond, en waarschuwde de aanwe zigen na afloop der vergadering geenerlei demonstraties te houden bij de firma Boasson tof bij een der werkwilligen Uit Vlissingen. In 'l begin dezer week werd op eeai avond op een der militaire wachtposten in de'omgeving van. Vlissingen aan een Belgischen vluchteling uit medelijden een onderdak verschaft De Belg betoonde zich hiervoor zeer dankbaar. Toen liij echter na een paar dagen vertrok, bleek, dal hij een horloge van een der militairen had meegenomen De vogel was evenwel reeds te ver gevlogen, toen de diefstal ontdekt werd. Naar het politiebureau te Vlissingen is geleid een jonge stouw uit Middel burg. die met. een valsch opgemaakte verklaring van armoede, geld wist los krijgen Gisterenavond is een vergadering ge houden van de bestuursleden der afdee- lingen Vlissingen en Souburg der S. D A. P van den Vlissiugschen Bestuurder*- bond en 9 daarbij aangesloten vereenigin- gen, in verband met de bespreking san maatregelen tegen de duurte. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een openlucht meeting of groote openbare vergadering te houden, waar behalve een der soc - dem. Kamerleden ook een spreekster zal optreden. Verder zullen aan de gemeenteraden van Vlissingen en Souburg adressen wor den gezonden inzake maatregelen tegen de duurte en zal worden getracht le voorkomen, dal ten onrechte brood kaarten worden .geweigerd Uit Walcheren. Vrijdag hield de gemeenteraad van Westkapelle een openbare vergade ring, die door alje leden werd Dij ge woond Nadat eenige wijzing gebracht wa in de politieverordening, en de lijst vai schoolgeldheffing was herzien, kwam aan de orde een voorstel van liet hoofd der school lot den gemeenteraad ge richt, tot hel aanstellen van een zeven de leerkracht aan de school. Na eenige discussie werd besloten het voorstel aan te houden tot een vol gende vergadering, en eersl advies om trent dat voorstel in te winnen bij den dislric/s-schoolopziener. Te Westkapelle is Vrijdag het lijk van een mannelijk persoon aange spoeld. Het was reeds in verren slaat van ontbinding en werd naar de begraaf plaats vervoerd om daar begraven te worden In de Vrijdag gehouden vergadering van den polder Nieuw Siul Joosland wa ren. daar verleden jaar het aantal H.A. om slembevoegd te zijn, van acht op vier is gebracht, thans 21 ingelanden tegen woordig. De rekening, mei een batig saldo van f51.25, en de begrooting met een bedrag f 1018.16 in ontvang en uitgaaf, wer den vastgesteld. Hel dijkgeschot werd bepaald op f 3.50 per H.A Besloten werd in het vervolg des na middags te vergaderen. Een plfjui lol wegsverharding kwam in behandeling, doch liet werd niét aan genomen. Op de vergadering van den polder Oud-Sint-Joosland waren van de 10 in gelanden 8 tegenwoordig of vertegen- o/jrdigd. De rekening werd goedgekeurd met n batig saldo van f 113.691/», en de be- grooling werd vastgesteld op f 1615.811/® in ontvang en in uilgaaf. Het dijkgeschot werd met f 1 per H.A. verhoogd en be paald op f5.75. Een plan tol verharding van al do wegen in deze gemeente die nog niet 'erhard zijn, werd besproken en beslo ten daaraan deel te nemen als de andere polders ook deelnemen. Als afgevaardigde voor de 'daarvoor in le stellen wegencommissie werd benoemd F. B Evers. Toen de onderwijzeres te Schore met haar leerlingen op het schoolplein speelde en, om een liind behulpzaam te zijn, haar horloge op den regenbak leg de, was dit bij haar terugkomst verdwe nen. Zij kon maar niet te weten komen, waar het gebleven was*. Zelfs de hulp van het hoofd der school mocht niet ba ten totdat deze een jongen, voorzien van een groote fietspet, dezen hel hoofd liet ontblooten en hét gezochte in de pet vond. In een voltallige gemeenleraads-, vergadering, gehouden te Kruiningen, werd besloten de jaarwedden van liet onderwijzend personeel van de school aan den Oosldijk te bepalen op f 100 bo ven hel minimum, zulks iu overeenstem ming met de gemeente Krabbendijke. Ook werd besloten een oproeping te doen voor een onderwijzer met hoofd- acte op liet Dorp legen een salaris .van f 3 50 boven hel minimum. Definitief werd besloten lot bouwen van een nieuwe school te Ilansweert met bergplaats, arrestantenlokaal en gym nastieklokaal met centrale verwarming volgens ingekomen plan voor f *1*2.368, onder voorwaarde, dat hel Rijk voor den houw der school een flinke subsidie geeft Ilel besluit werd genomen met 7 van de 11 stemmen. De overige i leden wenschten scho'olbouw die sinds jaren noodig is geworden, ook zonder liet ver krijgen van subsidie. Dc middagschooltijd werd naar aan leiding van een ingekomen verzoek van landbouwers met hel oog op de nieuwe lijdregeling een half uur achteruit gezet. Andere maatregelen werden door B. en W. niet dienstig geacht. Na vaststelling van het kohier voor den H. O. in besloten vergadering werd in openbare vergadering besloten een nieuwe oproepiug te doen voor sollici tanten naar de betrekking van ambtenaar ter secretarie legen een" salaris van f 600 mei drie 2-jaarlijksche verhoogingen van f50.-. De raad besloot op advies van B. en W. voor den tijd van drie maanden een lee ning aan le gaan van f 6000 voor kasgeld, teu einde de loopende rekeningen van het vorige jaar te kunnen afdoen. Een verzoek van den omnibusouder- nemer Bauer om f 50 meer gemeenle- sulisidie voor den dienst op hel station Kruiningen met hel oog op de moeilijke tijdsomstandigheden, werd op advies van B. en W. toegestaan, zoodat van 1 Juli af voor een jaar f 225 subsidie wordt gegc- Een groot wijsgeer heeft gezegd „De wil bezit zelfs een geneeskracht Door zijn wil, kan de mensch zelfs zijn li chaamstoestand wijzigen Hebt dus deu wil le genezen. Indien gij slechte dagen beleeft, lioe ontstemd gij dan ook zijn moogt, wanhoopt niet. Men geneest heden ten dage de cholera, de pest, de diphteri- tis. de telanos, de moeraskoorts, die vroeger voor ongeneeslijk werden gehou den Uw eigen ziekte zeker minder ern stig, is evenmin zonder middel Hét komt er voor u op aan te kiezen, het goede middel te nemen en te willen genezen Wat de keus van het middel aangaat, volgt gij den besten weg door als in al les. partij ie trekken van de voorbeelden en van de ondervinding van. anderen De bloedarmen, de bleekzuchtige jonge meisjes, de verzwakten, kunnen die een geneesmiddel vinden dat alle dagen zoo vele bewijzen van krachtdadigheid heeft gegeven en voorlgaal te geven als de Pink Pillen9 Neen. Het gezonde versland wil dus dat zij de Pink Pillen nemen en er is geen reden dat zij zicli er niet even wel bij zullen bevinden als Mej. Marie Louise Soubiran, le Talence Frankrijk', die ons onlangs het volgende schreef. Zooals bij vele jonge meisjes, is mijn groeitijd heel moeiclijk geweest. Ilc heb veel geleden en was in deu ergsten graad bloedarm gebleven. Ik was altijd bleek en zwak en ik gaf mij zoo goed rekenschap van den slechten staat mijner gezondheid, dat ilc er heel treurig om was. Ik heb dan ook vele middelen ge bruikt om mijn krachten weer te krij gen. maar zonder verbetering te onder inden. wat vee^j bad bijgedragen om mij neerslachtig te maliën. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen genomen en ran af liet begin deden zij mij zoo goed. «lal ik be greep er door genezen te zullen worden. Inderdaad hebben de Pink Pillen mijne genezing bewerkt, zoodat er geen enkel spoor van de vele-maanden mijner slechte gezondheid overblijft," De Pink Pillen geven bloed met iedere pil, zuiveren liet bloed, regelen de func ties. bezorgen krachten. Zij zij hel werk zaamste middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpij nen. plaatselijke pijnen, onregelmatig heden, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Da- cos takade 15 Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K157, Middelburg, S. A. Luilwieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en ia alle goede apotheken

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1