LEGER EN" VLOOT. - De verlo venregel ing lil antwoord op de onlangs vermelde vragen van den heer Duymaer van Twist heeft de Minister van Oorlog het volgende kneegedeeld I. De imededeeling op 12 Mei had ten doel. zoo spoedig mogelijk lo. alle gemobiliseerden in kennis Ie stellen met de voornemens der regeering, met tietrekking tot het verleenen van ver lof; 2o de landweerlichtingen der lichting 1913 niet langer in het onzekere te laten omtrent den voorgenomen gewijzigdea da tum van vertrek met onbepaald (klein) verlof. II. Aangezien omstreeks 1 Juni een ploeg landstorinplichügen van de depots naar de actieve, krijgsmacht zal over gaan, zal, in verband met het idtstel van het vertrek der landweerlichting "1913, de sterkte van de genoemde krijgsmacht eerst op dien datum het verleenen van algerneene (periodieke) verloven weder toelaten. KERKNIEUWS. Te Haarlem is op 58-jarigen leeftijd overleden monseigneur N. Prins, bis schop der- oud-Katholieken. De kerk el ij ke strijd te Middelburg. Men schrijft ons van vrijzinnige zijde Wat reeds lang verwacht (door som migen gevreesd, door anderen gehoopt) werd, is thans geschied. De uiterlijke toe stand in de Ned. Herv. Geur. te Middel burg is in een andere phase getreden. Op Oen dag af juist 3 jaar nadat de vrij zinnigen na 18 jaren wachtens weer een predikant van hun richting den kansel dergemeente zagen bestijgen, zijn de paaltjes verzet. Tot goed begrip vaneen en ander diene het volgende. Toen den 2den Maart 1912 de kerke lijke kiesvereeniging voor Evenredige .Vertegenwoordiging werd opgericht, waar door de komst van een predikant van vrijzinnige richting werd mogelijk ge maakt, geschiedde dit op aandrang van Ethische zijde, waarop de meeste vrij zinnigen slechts met eenige aarzeling zijn ingegaan. Immers bij de instelling van het kiescollege in 19tl was de sterkte der confessioneele partij zeer duidelijk gebleken en hel was slechts uit vrees voor dc komst van een derden confessio- neelen predikant ter vervulling der juist bestaande vacature, dal samenwerking met de vrijzinnigen van Ethische zijde werd gevraagd. En al werd de oprichting eener kiesvereeniging beoogd, welke evenredige vertegenwoordiging zou trachten le Dereiken in de colleges van kerkelijk bestuur en beheer, toch wees allerlei er op, dat van Ethische zijde niets anders bedoeld werd dan slechts van twee kwaden het beste te kiezen ten einde zoo weinig mogelijk van de eigene voortdurend in de gemeente uitgeoefende heerschappij le behoeven prijs te geven. Doch dc aarzeling werd overwonnen en reeds uitermate verrast door het uit zicht op de komst van een vrijzinnig predikant, ter zijde gestaan door enkele geestverwante ouderlingen en diakenen, waarzonder men het reeds zoo lang had moeten stellen, scheen hel sommigen der vrijzinnigen toe, alsof door de beroeping en benoeming van dien éénen predikant en die enkele ouderlingen en diakenen reeds werkelijk de voorgespiegelde even redigheid van vertegenwoordiging der richtingen zou zijn bereikt Aldus gingen dan een deel der Ethi sche» en de vrijzinnigen te zamen in zee, en op de vergaderingen der nieuw opge richte kiesvereeniging zag men van nu aan bijeen wat zoolang gescheiden had geleefd.' De moeilijkheden zouden echter spoe dig komen. Men was de samenwerking begonnen meer op goed verlrouwen dan wel met welomschreven en goed gepré ciseerd accoord. Dit was een voordeel, omdat de toetreding tol dc nieuwe be weging hierdoor zeer gemakkelijk ge maakt werd zoowel voor hen, die mis schien meer uil praclische overwegingen hiér uitkomst zagen als evenzeer voor wie misschien uil overleggingen van bil lijkheid of ook met principïêele motie ven den nieuwen koerswaren toegedaan. Maar anderzijds zou hier toch ook spoe dig een nadeel ie boeken zijn. daar aldus omtrent de 'gezindheid, de bedoelingen en de wenschen der voorstanders van Even redige Vertegenwoordiging groole on zekerheid zou blijven beslaan en men bij de candidaalslellingen ter vervulling der periodieke vacatures in de onder scheidene colleges geheel op voelen en lasten zou blijken le moeten afgaan Bij gebleken misvoelen en mistasten zou bo vendien geen lijn kunnen worden aanf- gewezen, waarlangs dan voortaan een beter en allen bevredigend resultaat zou kunnen worden bereikt Zoo gebeurde het dan ook al spoedig, dat de kiesvereeniging met candidaten zelfs voor het kiescollege uitkwam, van wie zij zelve niet eens met zekerheid wist te zeggen of» zij, eenmaal gekozen, wel werkelijk tot het doel der vereeniging zouden medewerken en of op hen zou knunen „gerekend" worden. Zelve voelde de vereeniging het bezwaarlijke van een dergelijke methode van werken wel Ier doge, maai- de voorzichtigheid bracht haa>' toch telkens waar zij wezen wilde, zij het ook na steeds moeilijker worden den strijd. Dal lüerdoor het aantal vrijzinnigen in den kerkeraad langzamerhand slceg tot wal haar evenredigheid billijk en recht vaardig werd geacht, was eahter den Ethischen even „langzamerhand" een doorn in het oog geworden. Zij, die lot dc beweging voor Evenredige Vertegen woordiging waren toegetreden, begonnen van de vergaderingen der kiesvereeniging weg te blijven (totdal daar, op een heel enkele uitzondering na, enkel vrijzinni gen Kwamen), en zij, die niet waren toe getreden, rnjaar toch wel op de candidalen der vereeniging stemden, l>egonnen een gereserveerde houding aan te nemen. Dit alles was intusschen koren op den molen van de derde groep onder de Ethischen, die zich steeds afzijdig had gehouden en die steeds met eigen candidalen zoowel tegenover E. V. als ook tegenover de Confessioneelen was uitgekomen. Wel bleef deze groep steeds ver in de minder heid, maar kon onder deze omstandig heden niet worden verwacht, dat zij eenmaal beide hare veel sterkere te genstanders zou dwingen naar haar wil? Zij wist ditmaal haar slag te slaan. De voorzichtigheid had de kiesveree niging voor Evenredige Vertegenwoordi ging er ook dezen keer toe bewogen om haar candidatenlijsl voor de benoeming van 22 gemachtigden in het kiescollege te voorzien van de namen van een tiental Elhischen, van wie zij meende le mogen verwachten, dat zij zouden willen mede werken tot de toepassing van haar be ginsel. Niemand der candidaten had zich echter lot ook maai- i,e t s verbonden, aan niemand hunner was ook "maar de gering ste vraag gesteld. En zoo zou er. ook na een eventueele verkiezing van deze lien, nog gansch geen zekerheid bestaan of zij als leden van liet kiescollege werkelijk aan de verwachtingen der kiesvereeniging zouden voldoen. Zelfs was reeds eenige malen gebleken, dal sommigen hunner toch hel advies der kiesvereeniging maar liever niet opvolgden. Van deze omstandigheid nu Icon de bo venbedoelde (derde) groep Elhischen, in eene eigene kiesvereeniging vereenigd, gemakkelijk gebruik maken tol hel be reiken van haar doel. Ook zij zoude dit maal weer een eigen candidalenlijst in leveren. Welnu, zij begon met 8 van de bovengenoemde 10 Ethischen, die wel zoo ongeveer genade konden vinden in hun oogen, op him lijst te plaatsen; dan had de kiesver. voor Evenredige Verte genwoordiging slechts te zorgen, dat ze gekozen werden; met de door deze groep van Ethischen zelf uit te brengen stem men er bij zouden ze er dan wel komen. En nu werd voorts evenzoo gehandeld mei de candidalenlijst der Confessionee len. Ook daürop immers kwamen, ook al krachtens steeds beloonden broederzin, namen van Ethische candidalen voor. Wehiu, met de namen van deze Ethischen plus de ter aanvulling nog noodige na men van eenige Confessioneelen werd de lijst dm „onafhankelijke" Elhischen aan gevuld, en voor het gekozen worden van deze personen zoudeh de Confessionee len dan wel zorgen; in elk geval zouden ze er, mèt de door de „onafhankelijke" Elhischen zélf uil le brengen stemmen er bij dan wel komen. En natuurlijk ze kwamen cr. De eersten zoowel als de laalsten. Gekozen werden alle de candidaten dezer Ethi schen. Al wat door deze Ethischen niet gewild werd, viel af, te weten 7 Confes sioneelen en alle vrijzinnigen, benevens een enkele le licht bevonden Ethische. Zóó zegevierden ruim 130 stemgerech tigden over ter eener zijde bijkans 400 (E. V. en ter anderer zijde ruim 360 kiezers. En wel met behulp, ja slechts door toedoen der overwonnenen zelf' Een schorpioenendood en masse! Men trekke nu zelf zijne conclusies. Eigenlijk is er in al die 3 jaren in de werkelijke, innerlijke, verhoudingen niets veranderd, en tocli is door deze merk waardige handigheid uiterlijk alles ver anderd de oude heerschappij der Elhi schen hersteld. O ironie der geschiedenis! O, eeuwige koekoek, zich in anderer nesten verjongend! VERSCHILLENDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is ten gevolge ran overrijding door een auto op Maandag j.l. op 60-jarigen leeftijd overleden de heer P. F. Thomsen, stuwadoor, vroeger eigenaar van Thomsen's havenbedrijf te Rotterdam. Hengelen in den kelder'. Een ho telhouder te Blaricum had onlangs een partijtje levende riviervisch gekocht, en wilde die gaarne in t leven houden Hij kwam, aldus hel Rotterd. Nieuwsblad, op het denkbeeld ze in zijn (door den hoo- gen waterstand ondergeloopen kelder te laten zwemmen. Toen hij ze voor de consiunptie noodig had, bleek de visch niet gemakkelijk te vangen. Eén der .be zoekers stelde voor het met den hengel te probeeren, zoodat men daar dagelijks het ongewone schouwspel kan waarne men, dat dc stamgasten de bittertafel ver laten om rond de kelder-opening te gaan hengelen. 0 HET MIDDEN-DAMTERREIN Naar het Hand verneemt, i* in het gistermiddag gehouden comité-gpne/aal van den gemeenteraad van Amsterdam behandeld een verzoek van mr. D van Houten uit 's Gravenhage om, namens een combinatie welke reeds vroeger een der gegadigden voor een Midden-Dam ter rein was, een recht van voorkeor te mogen hebben op genoemd terrein met een optie van één jaar. Is het blad goed ingelicht, dan heeft de raad zich legen de inwilliging van dit verzoek verklaard. o EEN VERMAKELIJKE TOEKOMSTMOP. De „Toekomst1" is er leelijk in geloo- pen. In haar nummer van 13 Mei bevatte zij een ingezonden stuk van I. v. A waarin deze verontwaardigd de aandacht vestigde op een buitenlandsch overzicht van het „Deventer Dagblad", en waarin o. a. te lezen was ,.De hoogst partijdige, met goede trouw spotlende politiek van Keizer Wil helm die vooral daarom in de hoogste male afkeerwekkend is. omdat zij zich, naai* het voorbeeld van Woenen, hull in den schijn van eerlijkheid en zorg voor menschclijkheid (mooi gezegdzich hullen in den schijn') blijft door een zeer aanzienlijk deel van liet Duitsche volk streng veroordeeld. Algemeen wordt aan genomen, dat corruptie in Pruisen zeer groot is. Abbé Wellerlé gaf er in zijn geschriften groole bewijzen (sic!) van. Maar zij is toch niet Zóó, dal Keizer Wilhelm van voldoenden aauhang voor zii?» slacht spel zeker is." En hij liet er op volgen „Als men op oen dergelijke wijze eens schreef over een president Wilson, op wien de aange haalde woorden beter van toepassing zouden zijn Maar wat blijkt nu?/ Dal hel „Deventer Dagblad" nooit een dergelijke beschouwing heeft beval en dat dit heele betoog, op enkele lusschen- voegingen na, woordelijk heeft geslaan in d'- Toekomst" zelf, in een artikel van Valler overpresident Wilson Alleen stond overal waar nu van Keizer Wilhelm gesproken werd, president Wil son, voor Duitschland Amerika, enz. De redactie van het „Dev. Dagblad" heefl nu bois de „Toekomst" lot open lijke verontschuldiging gesommeerd. o- EENE VREEMDE ONTMOETING Een zonderlinge ontmoeting op de Noordzee had de Jïederlandsche kof tjalk „God met Ons kapitein Dc Vries uil Groningen, welke de vorige week van Harlingen, laatst vafn IJmuiden te Londen aankwam Op niet al le groe ien afstand van de Shipwash zag men iets drijven, dat bij het ophalen een vlaggeslok bleek te zijn waaraan nog een Noorschc vlag verbonden was, waarschijnlijk afkomstig van een getor pedeerd Noorsch stoomschip Even .ver der zag men weer iels drijven dat op een vlaggcstok met vlag leek. zoo dat men het wilde ophalen en daar toe een haak uitstak en een peris coop beet had. Men kan zich de groole verbazing en schrik der opvarenden van tie tjalk voorstellen toen men de oor logs vlag een naiievlag met IJzeren Kruis van een Duitsche duikboot zag Blijk baar had de duikbootcommandant hel zeilschip niet zien naderen, want dan was hij wel opzij gegaan Had men hel drijvende voorwerp niet willen op- visschen, dan was de tjalk misschien over den gewaanden vlaggestok heenge- gledcn en had de periscoop slide ge varen Zonder geheel boven water te komen voer dc duikboot eenige raaien om het zeilschip heen en verdween toen BÏHTFNWNB DE OORLOG De Toestand. De Oostenrijkers hebben hun voort gang in Zuid-Tirol nog iets verder voort gezet, zij het ook met minder verrassende resultaten dan op de beide vorige dagen De Italianen hebben thans blijkbaar ver sterkingen naar bet bedreigde gebied ge zonden. Wij lezeil althans, dat zij ten Z. van Moscheri op den Zugna Torta ver scheidene tegenaanvallen hebben gedaan Men zal zich hier nu waarschijnlijk spoe dig voor hetzelfde feit geplaatst zien als bij den aanval op Verdun, dat na een wel geslaagde overrompeling er een verwoe de worsteling ontstaat, waarin geen der partijen meer in staat is een dadelijk en doorslaand succes te behalen. De Ita- liaansche berichten zijn met de Oosten- rijksche niet in tegenspraak, zij zijn ech ter zoo gesteld, dat lezers, die geen be richten van de tegenpartij ontvangen zich van het gebeurde geen juist beeld kun nen vormen. Het aantal door de Oostenrijkers den 18en gemaakte gevangenen wordt als 900 opgegeven wo 12 officieren De buit zou 18 kanonnen en 18 machinegeweren bedragen' Op het Fransche front is de actie op den linkeraiaasoever weer verlevendigd Volgens het Fransche 'middagcommu niqué is gisterenochlend om 3 uur een Duitsche loopgraaf ten N. van heuvel 287 overrompeld en de bezetting gedood ofgevangen genomen Tegelijker tijd heb ben de Franschen zich meester gemaakt van een krachtige Duitsche versterking een z.g loopgraaffort op de Noordooste lijke helling van heuvel 304 Volgens het Duitsche bericht waren drie Fransche aanvallen op die plaats afgeslagen Het Fransche bericht gewaagde verder nog van afgeslagen Duitsche aanvallen op een- schans in het bosch van Avocourt en deelt mee. dat Duitsche vliegtuigen bom men hebben geworpen op het gebied van Lunéville Epinal en Belfor' en Fransche vliegtuigen op belangrijke militaire pon ten tem Noorden ran Vendun De Russische of Engelsche duikboot, die na een periode ran rust de Duitsche vloot weer bestookt in de Oostzee. heeft, behalve de „Her a in de omgeving van hel Laiidsortvuurschip nog twee Duitsche schepen getorpedeerd, de ,,Kotga' van 2086 en de „Bianca'' van 1051 »'on. In de Noordzee is een Engelsch stoom schip verloren gegaan en voorts wordt nog het zinken gemeld van de ,Mira\ een Fransche boot van 3050 ton. De oor zaak van lid vergaan dezer schepen worth niet vermeid Van de „Kolga" worden de kapitein en 3 man vermist, het Engelsche schip hjad een doode en twee gewonden en de ka pitein van de „Bianca' is, evenals «lie van de „Hera" gevangen genomen Naar Reuter meldt, zal. volgens een in de Amerikaan4che bladen opgenomen uit lating van Lansing de regeering der Ver Stalen Duitschland's wenk, verval in Bernstorl'f's laatste nola om kapiteins van koopvaarderste waarschuwen, duikboo- ten d ie hen seinen te stoppen, niet te naderen, niet opvolgen In antwoord op een vraag heeft Lan sing gezegd, dat hij nooit had gehoord van koopvaarders, die in volle zee op (een duikboot toestoomen, vóór de Duitsche nota. die het geval van de „Bandoeng vermeldde. Zijn aandacht vestigde op de aantijging dal BriLche koopvaarders dat plachten te doen. Lansing had nooit ge loof geslagen aan Duitsche berichten, waarin een dergelijke wijze van doen aan Britsche koopvaarders werd toege schreven. Naar de „Associated Press' uii Wa shington verneemt, zou de Amerikaansche regeering een zeer scherp protest voor bereiden tegen de belemmering van bel postverkeer van en naar de Ver Stalen door Engeland. De nota. die binnenkort zal worden afgezonden, nèemt lie: stand punt in Hat de Vereenigde Staten de achter- en aanhouding van dergelijke post stukken, vooral die van onzijdige oor sprong of bestemming, niet langer kunnen dulden Aan Engeland zal le verstaan worden gegeven dat de Yereeuigde Staten het voor een gebiedende noodzakelijkheid houden, dat in de tegenwoordige wijze van doen verandering komt. Wij zien met belangstelling uit of di protest meer zal baten dan de stappen die vroeger reeds door neutra'e regeerin- gen en met name de Neder!andsche te dier zake te Londen zijn gedaan. Men heeft in Duitsch'and reeds gerni- men tijd onderhandeld over de invoering van een rijksvermogensbelasting Het heet, dat de regeering thans met de par tijen uit den Rijksdag tot overeenstem ming is gekomen Volgens de „Germa- nia is men van de stelling uitgegaan, dat 10 procent van de vermogens boven 20 000 mark gelijk te stellen zijn met oorlogswinst. De belasting zal dan ook tegelijk met die op oorlogswinst worden geheven en de heffing 10 percent be dragen. Behalve deze directe belastingen zul len de volgende indirecte worden voor gesteld le verhooging van he' postta- rïef; 2e zegel voor vrachtgoed; 3e be lasting op tabak, sigaren en sigaretten De gezamenlijke opbrengst van al deze belastingen wordt op 750 millioen mark geschat. Wij hebben reeds meermalen uitvoerig gewezen op de beroering, die er in Zwa den gewekt is door de versterking van de Alaudseiland.cn, die de Fin che golf af sluiten, door Rusland De Zweedsche mi nister van buitenlandsche zaken heeft, na eerst betoogd te hebben, dal het land in dezen oorlog onzijdig wil blijven ver klaard, dat deze zaak voor Zweden een levenskwestie is Zoo dacht, zeide hij, de Zweedsche Rijksdag er in 1908 ook over en zoo denkt de Zweedsche regee ring er in 1916 over. ik ben overtuigd dat de Rijksdag ook nu nog in d'e op vatting deelt. Derhalve kan ik in over eenstemming met wat ik zoo even hel) gezegd, de Kanier verzekeren, dat de regcering het haar placht acty' dat vraag stuk met onafgebroken aandacht ie vol gen, en dat er niets zal worden verzuimd om op dit gelijk op ander gebied Zwe den's recht en belang te verdedigen Na dere verklaringen kon hij om licht be grijpelijke redenen niet geven. De Ierse he opstand. Blijkens een particulier Reu tertelegram in de N. R C. is de koninklijke commissie van onderzoek naar den opstand in ter- land gisteren met haar arbeid begonnen en heeft zij als eersten getuige sir Ma- thew Nathan, de voormalige onderminis ter. gehoord. Hij las een verklaring voor, waarin het werk van hen, die vijandig tegenover Redmond en de Jersche parle mentaire partij stonden, beschreven werd. Het bestond uit de organisatie van de zgtn. Iersche vrijwilligers. Van do 180.009 oor spronkelijke nationale vrijwilligers heb ben slechls 11.000 zich bij de deloyale lersclie vrijwilligers gevoegd, die "toen de opstand uitbrak, ongeveer 15,200 man sterk waren, waarvan minder dan 3000 in Dublin Bij deze moet het zgn bur- gerleger worden opgeteld, dat in Dublin ook ongeveer 3000 man telde. De leiders van het burgerleger predik ten geweld, en werden daarbij ge leund door de Iersche republikeinsche lei ders, een "klein hoopje menschen, waar van sommige reeds tot dwangarbeid wa ren veroordeeld wegens dynamie '.-aansla gen in 1883 Deze raddraaiers werkten in het geheim' en waren in nauw kon takt met de Iersche organisatie in Amerika, waarvan zij gelden ontvingen, ofschoon het na Sepl 1914 niet moge1 iik is geweest na te gaan hoe het geld werd overgezon den Deze gelden zijn in ruime mate gebruikt voor het laten drukken van op ruiende nieuwsbladen, het verspreiden van opruiende s trooibiljetten en hel uitenden van propagandisten voor de Iersche vrij willigers Nathan deelde daarop mede, hoe de lersclie vrijwilligers aan wapens kwamen Militaire en andere /geweren werden van soldaten met verlof gekocht en revol vers werden in groeten getale in de ba gage van reizigers binnengesmokkeld. Oolc wisten zij aan munitie te komen, ofschoon niet in grooie hoeveelheden. Tegen het eind van 1911 had hei ver zet van het comité der Iersche vrijwilli gers tegen de pogingen van Redmond en zijn ambtgenooieu om Ierland in den oor log met (iet Britsche' rijk één lijn te doen trekken, bewezen dat de organisatie de loyaal en oproerig was. Sedert dien is zij nauwlettend bewaakt en op den in voer \an wapenen is zorgvuldig toegezien. Veel is ook gedaan om,de opruiende ge schriften te onderdrukken. Toch heeft Nathan in een brief aan den adjudant-generaal als zijn meening te kennen gegeven dat hij ondanks de bedrijvigheid van de Iersche vrijwilli gers niet geloofde dat hun leiders een opstand in den zin hadden, en dat zij z." i daarvoor ook niet over gen >eg wa penen beschikten. Hij voegde er bij da: het Iersche volk de overheid niei kwaad gezind was. De leiding van den opstand heeft meer organiseerend talent en militaire erva ring getoond dan aan de vrijwilligers was toogcsclireven en ook meer moed Hier uit en uit het hoogstaande karakter van sommige idealisten, die aan den ops'and hebben deelgenomen, is onge'wij leid de sympathie te verklaren die velen voor de beweging hebben getoond. p e n o n 1 u 11 i n g De Zwiisersche correspondent van het \lg Hand haalt uit de sociaal-democra- lische „Volksrecht' een onthulling aan, waaruil zou blijken, dat krijgsgevange nen in Duitschland voor militaire werk zaamheden worden gebruikt en dat dus Liebkncchl's verwijt in den Rijksdag „dass englische Kriogsgefangene in völ- kerrechlsvvidriger Weisc zu verraleri- schen Diensten verwendel werden" juist geweest is Den 2on Februari zou, n 1 hel depar tement vim oorlog naar aanleiding van de voorgestelde bezoeken aan de ge vangenkampen door vertegenwoordigers van neutrale regeeriugen een vertrouwe lijke mededeeling hebben gezonden aan de betrokken commandanten, waarin uiL- drukkclijk gezegd wordt, dat over te len) en waar oorlogsmateriaal vervaardigd wordt, niet mag worden gesproken en dat, zoo een der vertegenwoordigers van het bestaan van zoodanige werk plaats op de hoogte mocht zijn en deze zou willen bezoeken, hem den toegang moet worden geweigerd onder voorgeven, dat zulks uit militaire over wegingen niet kan worden toegestaan. Men mag met spanning afwachten, zegt het Ilandwat de officieele Duit- pche pers oj| dleze onthullingen zal antwoorden Kardinaal M e r c e r. Een correspondent van „de Tijd" in België meldt T.-rugkperend van een vormreis in het aartsbisdom, werd kardinaal Mercier op het grondgebied van Mcchelen aangehou den door een -Duitschen wachtpost, die oordeelde dal zijn papieren niet in orde waren, en zijn auto niet naar de stad liet doorrijden. De kardinaal weigerde daarna zicli naar de kommandatur te begeven, om verantwoording voor zijn papieren af te leggen. Een van de kommandantur gezonden officjer kwam toen de papieren verifiëe- ren en liet den kardinaal ongehinderd naar het aartsbisschoppelijk paleis rijden, waar later een hooggeplaatst Duilsifh militair hem verontschuldigingen kwam aanbieden daar de kardinaal sinds het laatsle incident bijzonder wordt ontzien. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Generaal Marchand. de man van het Fashoda incident, die zich in dezen oor log op hel Westelijk front als een «Ier beste Fransche generaals deed kennen, is gesneuveld. Behalve Asquith, zijn lot leden van den Ierschen Privy Council tegelijkertijd benoemd en als zoodanig beëedigd Sir John Maxwell, de opperbevelhebber in Ierland, Sir Robert Chalmers, de onlangs benoemde onderminister, en O'Conor Don van Casllerea. Grey heefl in het Engelsche Lager huis meegedeeld, dat blijkens inlichtingen van den Engèlschen vertegenwoordiger bij liet Valikaan, dit met niemand van ge dachten heeft gewisseld over de moge lijkheid van vrede, doch dat het Valikaan bij Duitschland stappen had gedaan om hel over 1e halen den duikbootoorlog op le geven. Naar officieel te Londen wordt meegedeeld heeft in Egypte een afdee- ling bereden Australiërs en Nieuw-Zee- landers een welgeslaagde onderneming tegen den vijand uitgevoerd bij Baoyd en Mageibra. De vijand bood geen tegen stand en vluchtte met achterlating van 36 kameelen en een groole hoeveelheid Turbsche munitie. Het vijandelijke kamp is vernield.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 3