MIDDELBUR6SCHE COURANT. JVs 118 1S9' Jaarpny 1916 Vrijdag 19 Mei. Kameroverzlclit. FEUILLETON. 5J1NNENLAND. Uit Stad en Provincie. I Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten, te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent W w Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Dat in weerwil van de zoo breed opgezette algemeene beschouwingen do Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming vereenigde met de oorlogswinstbe lasting, weet de lezer reeds uit de mfee- deeling onder laatste Berichten in ons vorig nummer. En ook dat links tegen rechts de Ouder domswet werd aangenomen, wal trou wens «et anders te verwachten was. Hel grootste deel van de zitting werd ingenomen door een debat over het al of niet wenschelijke van het naturaliseeren van vreemdelingen in dezen tijd. Ont werpen om een 26-tal personen tot het Nederlanderschap toe te laten waren daartoe de aanleiding. Niet dat men iets tegen naturalisatie in beginsel had. En ook niet, dat men iels ten nadeele wist van die 26 personen. Hel was integendeel juist de klacht dat men te weinig van die personen, wist. Uit de stukken blijkt alleen dat ze nooit een strafvonnis hebben gehad. Thans worden er slechts eenige formeelc eischen gesteld, en dat werd onvoldoende geacht, De heer Ter Spill wees op de bezwaren van „vreedzame indringing" van mensclien van andere nationaliteit; de lieeij Van Hamel wees op de na- deelen voor het verslappen van den band van onze eigen nationaliteit, als men al lerlei personen toelaat die dien band niet voelen; de heer De Beaufort vroeg tijdens den oorlog geen naturalisaties te regelen; de heer Be urn er wees er op dal uien door naturalisatie zijn recht op "I uitzetten van vreemdelingen prijs geeft. De heer V,an Hamel was hel meest prhetisclie in zoover hij een nieuwen weg aan" gaf Hij wenschte niet, dat de naluralisatiën zouden worden stop gezet, maar dat de Minister de groep voorgedragenen terugnam en ze nog eens aan een selectie onderwierp en dat dan een commissie van voorbereiding uit de Kamer voor deze ontwerpen werd benoemd. Men kon dan een vasLe commissie voor natura lisatie-ontwerpen krijgen, die de per sonen uitnoodigde voor haar te komen. Die commissie zou langzamerhand ves tigen een zekex-en jurisprudentie voor de nal uralisatiën die afweek van de ilhans bestaande, louter formeelc De Minister van J us ti tie gaf een uiteehzetting van de geschiedenis van dit onderwerp. Hel denkbeeld van den heer Van Hamel om 'een commissie van voorbereip ding aan te wijzen, was z. i. een zaak der Kamer waarmee hij zich niet had in te laten. Maar 'lot terugtrekking der aanhan gige ontwerpen was hij niet bereid. Hij meende dat met gerustheid kan worden Overgegaan tot de naturalisatie dezer personen, die geen gevaar opleveren, eenvoudige lieden, die lal van jaren soms 35, -10 jaar hier hebben ge woond, zonder ooit met justitie of poli tie in aanraking te zijn gekomen, en hier vele betrekkingen hebben aange knoopt. Een beslissing is niet gevallen, want ■loen er gestemd wera over het eerste ontwerp, bleken er 26 voor en 14 legen, samen 40 dus beneden het vereischlo aantal leden Toch waren er even te voren bij de eindstemming over de ouderdomswet 86 leden geweest. Niet minder dan 45 „hadden 'm dus gesmeerd." De Rijksmiddelen in 1916. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofd som en opcenten) over de maand April 1916 bedroeg 1 15 941.257 tegen f 12.482.011 in April 1915. Het éón-twaalfde der raming over het geheele jaar 1916 bedraagt f 15.248.416,58. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de eerste vier maanden van 1916, vergeleken met die over de eerste vier maanden van 1915. Middelen 1916. 1915. Grrondbelaat f 3.304.287 f 3 019.002 Personeel 698.646 719.134 Inkomstenb 13.496 653 Bedrgfsbe). 4.241455 Vermog bel. - 940.214 4.130.705 Mijnrecht. 13.514 Invoerrecht. 5.781.860 5.275 393 Formaatreg 8.76'9 8.410 Suiker 8 753.635 8.321892 Wjjn 346.391 464 014 ediatilleord 8.520.037 6.182 502 Zont 736.070 773.549 onAzgn - 478 814 451.887 Geslacht 3.067.771 2.488.192 Goud. zilver 200125 121.316 Eflsaailocn 158 208 Zegelrechten 2 424.938 1.553 277 Regis* rati er 3.102.948 1.474.362 Hjpotbeokr 287.557 124.870 SucceBsier. 5.070.852 4.667.038 Domeinen 774.118 201.964 Staatsloterij 218.233 230.921 Jacht, vissch 1 365 1.381 Loodsgelden 237 809 434.440 Na lange jaren naar het Engelsch, door L. G. MOBERLY. 16). ,,0, ik zou u niet van wel nut zijn", Hetty haalde de schouders op en lachte, dezelfde lach zonder vroolijkheid, toen zij Joyce voorging naar een kamer naast de leerkamer, schraal gemeubileerd even als de rest van het huis en op zicli zelf akelig somher, maar de ramen hadden het uitzicht, dat Joyce „rustig en vreed zaam" genoemd had. Ze zou heel graag een paar minuten voor zich zelf gehad hebben om haar gedachten te verzamelen en zich voor te bereiden voor alles wat ze in deze zonderlinge, ongëzellige huis houding mocht ondervinden, maar als bij •.ingeving besefte zij dat hoe meer ze Hetty bij zich kon houden en zoo moge lijk haar vriendschap winnen, des te be ter zij noodigde het mëisje uit haar je Totaal. t 58.514.764 f 44.885 912 De opcenten, geheven ten bate van bet Leeningfonds 1914, gaven over April 1916 de volgende opbrengst Grondbelasting/ 276.848.74; Personeele belasting finkomstenbelasting f 1.252.264.01; vermogensbel. f 131.514.436 suikeraccijns 554.650,30wijnaccijns f 4.833.71; accijns op binnen- en buiten- lundsch gedistilieord f 204.651.94zegel recht vanbuitenlandsche effect, 33.390,50 registratierechten 92 024,65 hypotheek rechten 8.425,69totaal der opbrengst 2.558.603,97 s. MINISTER POSTIIUMA ONGESTELD. Met deelneming lazen we liet bericht dat nu ook al Minister Posthuma voor zijn gezondheid de gevolgen heeft gevoeld van den druk der bovenmenschelijke in spanning die vooral in deze dagen van pen Minister wordt gevorderd. Er is ech ter nog een gunstige omstandigheid, nl. dat de ongesteldheid niet zoo ernstig is als eerst bij geruchte beweerd werd. Het Haagsche CorrespondenLiebureau is gemachtigd liet volgende mede te doelen De Minister heeft in het jaar 1906 ver schijnselen gehad, welke wezen op een helpen uitpakken. Terwijl ze luchthartig praatte over dingen die niets te maken hadden met het eenzame huis op de heide, maakte Jij haar koffer open en daar zij het als een uitgemaakte zaalc beschouwde, dat Hetty haar zonder te genpruttelen hielp uitpakken, gaf zij haar nu dit en dan dat voorwerp aan om het op zijn plaats te zetten, terwijl zij intus- schen het meisje naging dat zeer verdiept scheen in haar taak. Het was treurig hoe weinig er uit dien koffer kwam; een groot gedeelte van haar goed was al lang overgegaan naar een bank van lee- ning in Londen, maar Hetty, met haar gemelijke oogen, scheen niet op te mer ken wat er onthralc. Zij hielp Joyce on handig, ofschoon zij slechts knorrige ant woorden gaf op de opgewekte praatjes .van haar nieuwe gouvernante en haar sombere oogen in 't geheel niet verhel derd werden door een glimlach. Er werd thee gedronken in de onge zellige zitkamer, die Joyce zoo ven ge zien had; het was een drukkend stil zwijgend bijeenzijnde kamer scheeta. als eetkamer en als zitkamer gebruikt te worden. Hetty sprak géén woord gedu- hartaandoening. Hij heeft toen een kuur doorgemaakt onder toezicht van een me- oieus in Den Haag. Na dien tijd deden zich deze verschijnselen nooit weder voor tol ongeveer voor een week of zes. De Minister heeft zich toen onder behande ling gesteld van denzelfden medicus en jelracbt aan een eventueel verlof tc ont- coraen, doch j.l. Zondag verklaarde de dokier, dat hij de verantwoordelijkheid niet langer wilde dragen, wanneer de Minister niet een verlof nam van onge veer 6 lol 8 weken. De Minister zal nu Zaterdag zijn departement verlaten en eerst een kuur doormaken van 14 dagen in Den Haag, om zich daarna naar bui ten te begeven. Naar wij vernemen, heeft de Minister in verband met de omstandigheid, dat hij Zaterdag voor eenigen tijd zijn depar tement verlaat, deze week besteed om de loopende zaken zooveel mogelijk af te wikkelen en omtrent den gang van zaken voor de bomende weken zooveel mogelijk instructies te geven. Er is geen sprake van, dat hij zijn ambt den laalslen tijd ten gevolge van zijn ongesteldheid niet zou hebben kunnen vervullen. Het bericht in een der bladen, als zou hij tijdens zijn werkzaamheden het be wustzijn hebben verloren, is volkomen uit de lucht gegrepen. Tijdens zijn Kuur zai de Minister in zoover hel verband met zijn departement aanhouden, dat het niet noodig is, dal een ander Minister lijdelijk met de waar neming van zijn ambt wordt belast. DE RAAD VAN DEFfcNSIE. De heer Marchant. deelt in de Vrljz. Democraat het volgende mee. „Bij'Koai. Besluit van 5 Juli 1915 werd ik benoemd tot- lid van den Raad van Defensie. Reeds kort daarna maakte me nigeen mij de opmerking, „dat ik liet nu wel zeer druk zou hebben.fn een artikel van De Nieuwe Courant van 12 dezer, overigens niet getuigende van een juist begrip der hoofdzaken, wordt mij verweten, dat ik niet profileer van de gelegenheid om te leeren in den Raad van Defensie. Ten einde te voorkomen, dat de resul taten mijner militaire vorming uil dien hoofde onverdiend laag worden aange slagen, moge ik mededeelen, dat lot dus ver slechts één teeken van mijn nieu we waardigheid mij gewerdhet was de vmededeeling van het bureau van den Raad, in welke afdeeling ik zou zitting nemen. Blijkbaar is dus de Raad tijdens den toesland van oorlogsgevaar non-actief." VEREEN VOOR VROUWENKIESRECHT In het jongste nummer van „Evolutie" schrijft mevr. W. Drucker een lang artikel over de vraag Waarom ik niet langer lid wil en kan zijin van de Ver. voor Vrou wenkiesrecht Zij resumeert haar beschouwingen als volgt Ik ben uit de „Ver. v Vrouwenkies recht" gegaan, omdat zij niet meer is politiek neutraal; omdat ik dezé Grondwetsvoorstellen niet vind in het belang der vrouw, ergo geen stap wil verzetten om ze tot Grond wet verheven te krijgen; rende den maaltijd. Mevrouw Marshall uitte (slechts eenige vinnige, knorrige woorden. Een slordige schoonmaakster, die heen en weer slofte tussclien keuken en zitkamer met veel te groote pantof fels aan, scheen de geheele bedienden- schaar van het huis te vormen, de vrouw des huizes slingerde haar een menigte hatelijke opmerkingen naar het ongeluk kige hoofd, „Ik hoop dat u in staat zult zijn wat te helpen in de huishouding", zei zo. tot Joyce, toen de thee was afgeloopen. ,,N,u u hier is zal ik aan vrouw Brid- son zeggen dat ze niet weer hoeft ie komen. Zij maakt mij nog dol l' begrijpt toch zeker dat u in alle dingen moet hel pen, die ik van u verlang? U hoeft niet te zeggen dat u daarvoor niet besproken is." De kleine oogen keken Joyce scherp aan, maar Xoyce glimlachte bedaard „Ik ben bereid alles te doen waar ik u mee helpen kan", zei ze. „Mevrouw Dering is niet in bijzonderheden gekomen en heeft mij mijn werkzaamheden niet duidelijk omschreven, maar ik had be grepen, dat ik uw dochter een gedeelte omdat ik'het tegenover de komende ge neratie niet zou kunnen verantwoorden, dat ik mede had geholpen aan het alle mannen verklaren tot Regeerders, alle Vrouwen tot sujetten. De „Tubaiïlia". Hel departement van Marine deelt mee De besprekingen van den kapitein Ier zee Canters te Berlijn, betreffende de oorzaak van den ondergang der „Tüban- tia" hebben niet tot een afdoend resul- taal geleid. Na het onderzoek van eenige metaal- stukken, welke in de sloepen der „Tu- bantia" gevonden zijn, heeft de Duitsche admiraliteit erkend dat deze afkomstig waren van een Duitsche torpedo, welice tot de bewapening van een Duitsche on derzeeboot behoorde. De commandant dier bo;ot heeft ver klaard, dal deze torpedo niet op 16 Maart tegen de „Tubantia", maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch haar doel heeft gemist. De Nederlandsche regeering zal stap pen doen om op een dieper gaand on derzoek aan te dringen, ten einde vol ledige klaarheid in hel gebeurde met de Tubantiate brengen. Wij hebben onder dit bericht op liet bulletin de opmerking gevoegd: Hoe is het mogelijk, dat men van een stilliggende torpedo een nellebaan waar neemt? En zeker niet van een torpedo die reeds tien dagen in het water drijft. De saamgeperste lucht die de schroef van <le torpedo in beweging brengt, is reeds na enkele minuten ontsnapt. En toch staat inzake het Tubanlia- ongeval het getuigenis der wachthebbende officieren en van den uitkijk vast, dat zij snel een witte streep over het water zagen naderen, en dat een ontploffing volgde toen die streep bijna hel schip bereikt had. Do Duitsche regecring heeft tegenover Amerika zeer hooghartig verklaard, geen twijfel toe te lalen over het al of niet loyaal uitvoeren van haar bevelen door de duikboot-commandanten. We zijn zoo vrij om toch te twijfelen. Als de betrokken kommandant, bezorgd voor de gevolgen van zijn daad, bij de eerste navraag ontkende de Tubantia ge torpedeerd tc hebben, zal hij natuurlijk alles doen om die ontkenning vol te hou den, wat hem te gemakkelijker zal' zijn daar aan boord van een onderzeeër alleen de man aan de periscoop kan zien wat :r gebeurt. En dat is hij zelf geweest. We juichen hel daarom1 toe dat onze regeering op een „dieper gaand onder zoek" zal aandringen. Hoewel we anonieme stukken gewoon lijk neeeeren willen we curiosileitshalve toch ditmaal kort melding maken van een door ons uil Middelburg ontvangen brief goteekend v. G., waarin liet „voor de hand liggend" wordt genoemd dal de Duit sche torpedo door een Engelsche dread nought is opgevangen in haar net, toen overgebracht op een Engelschen on derzeeër, en door dezen is afgeschoten op de Tubantia. Wal je al niet „voor de hand liggend" noemt, wanneer de argwaan je te pakken heeft! Dat er tot nu toe geen schijn van bewijs tegen Engeland is, hindert dezen schrijver niet om al de redenen Lot schuldvermoeden tegen DuitschlQnd te negeeren. Behalve nog dat hel wel bui tengewoon onwaarschijnlijk is dal een Duitsche torpedo zou passen in dc lan- cecrbuis van een Engelschen onderzeeër. Wij voor ons hechten nog altijd wel eenige waarde aan de 20 Maart door den secretaris der Brilsche admiraliteit af gelegde verklaring „dal geen Engelsche onderzeeboot op het oogenblik van het vergaan van het schip in de nabijheid as". Wil men nu zoover gaan dal men de Engelschen ook verdenkt dat zij een gekaapten Duitsclien onderzeeër, die door de Engelschen bij hun vloot in ge bruik is genomen, niét onder de Engel sche schepen rekenen dan houdt bij zooveel veronderstellingen zonder vasten onderlaag alle mogelijkheid voor dis cussie op. 0 Aardappelen. Door de aardappelvereeniging zijn ten behoeve van gemeentebesturen ter beschikking gesteld van het Rijksdistri butiekantoor van levensmiddelen één tol twee millioen kilogram kleiaardappe- len tégen den prijs van f 1 50 per 100 K.G. franco station van aflading 0 Convooi van 7 schepen Naar aan de N. R Ct gemeld wordt, zullen hedenavond niet minder dan 7 groote stoomschepen, 5 van den Rott. Liovd en 2 van de Holland Ameri- ka-lijn van Rotterdam vertrekken. Het convooi zal een eindweegs door de sleepboot „Witte Zee" worden begeleid. van den dag les zon geven; dat ik voor namelijk haar gouvernante en gezel schapsdame moét wezen." Hetty, die naai* de deur slenterde, slun gelig zooals haar gewoonte scheen te zijn. lachte weder, die ruwe lach die Joyce zoo onaangenaam in de ooren klonk en zei spottend „Les geven? Gouvernante en gezel schapsdame' U meent dat u hier is om mij te spionneeren, niet waar' U is mijn oppaster, wist u dat niet, de oppaster van de ondeugende Hetty? Ik wen sell u veel plezier met dat baantje. U zal er gauw genoeg van hebben. Dat hebben /.e allemaal, het is een ellendig baantje Ik zal u haten, Jialen, haten, zooals ik alle mensclien haat", en terwijl zij deze laat ste woorden uitte met ingehouden woe de nam zij een zware vaas van de tafel bij de deur en smeet haar tegen den muur aan de overzij, waar zij in grui zelementen spatte. En voor dal een der anderen een woord kon spreken of een vin kon verroeren, liep zij als een wer velwind de kamer uit en wierp de deur met een slag achter zich dicht. „Komaan; nu ziet u hel?" riép me- Voor den door den A, N. W 13. ge- organiseerden wedstrijd in stationsversie ring, hebben zich, naar „De Kampioen" meldt, in Zeeland opgegeven de na volgende stations Vlissingen, Goes en Kapelle-Biezelinge. o- Uit Middelburg. De aandacht der hier ter stede vertoevende vreemdelingen vestigen we opdc bekendmaking van den burgemees ter in dit nummer betreffende de aan melding aan het politie-bureau. In verband met den door „Uil het Volk -Voor hel Volk" uitgeschreven wed strijd voor gevelversiering, hebben 10 personen zich opgegeven lot het ontvan gen van bloemen Tot 25 Mei kan men zich nog aanmelden bij den heer C. W Dhuij, Lange "Burg B 18. Het rijwiel, waarvan gister gemeld werd, dat het bij bet. postlcanloor gesto len was, is terecht; het bleek dal de eigenaar -van een ander nieuw rijwiel zich vergist had bij zijn vertrek. Later kwam hij uil eigen beweging terug en was da zaak spoedig opgelost. - Gisterenavond werd alhier de ver gadering gehouden van de Voreeniging tot instandhouding van oude gebouwen on der voorzitterschap van den heer dr. H Japikse. Door den secretaris, den heer W. O Swaving, werd het jaarverslag over 1915 uitgebracht, waarin herinnerd wordt aan vrouw Marshall met een wraakgierigheid die Joyce onaangenaam aandeed „O, neen, krankzinnig is ze niet, loop niet rond met dat denkbeeld Ik zie aan uw gezicht wat u denkt Zij heeft alleen een humeur ais een duivelindat zit in de famine' van haar vader. Ze is soms pre cies een «mvei, er ts wer/cerfjk geen ander woorcT voor. „Arm kind", zei Joyce zachtjes, ^mis schien kunnen wij haar helpen te over winnen." .Overwinnen?" viel mevrouw Marshall lvaar. sarcastisch in de rede. „Al sloeg u haar tot ze bont en blauw zag, u zou er haar nooit onderkrijgen. Ik hel» het ge probeerd en ik weet het." Nu vertoonde zich een blik vol afschuw in de oogen. van Joyce. „O, zoo iets vreeselijks bedoelde ik niet", zei ze „Ik had geen plan haar er onder te Krijgen of te slaan. Hoe ver schrikkelijk. Zulk een gedachte is niet in mijn hoofd opgekomen Ik meende dat wij haar misschien helpen konden zich, zelf te overwinnen, haar z.elfbeheerscliing] te leeren." (Wiordt' vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1