MIDDELBURGSCHE COURANT Donderdag 18 Mei. BINNENLAND. FEUILLETON, JVs 117 139" Jaargang 1919 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs p®r kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courbot bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel moer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. NEDERLAND EN DE OORLOG. De vee-uitvoer en de vee-prij zen Hoe meer we van deze zaak hooreu, hoe meer we overtuigd raken dat de vee-prijzen spoedig weer .zullen dalen, daar de schaarste van 't 0,ogenblik is ont slaan door een verre van tactvolle uil voering der regeeringsmaatregel. Even wel niet door de regeering of haar; ambtenaren, maar door een der licha men waaraan zij de uilvoering opdroeg In een blijkbaar van deskundige zijde aan de N R. Crt. gegeven inlichting worden de thans ontstane moeilijkheden grootendeels geweten aan gemis vail or gan iseerend talent bij het Nederlandsch Rundvee stamboek Toen op 10 Mei j.l. do minister van landbouw rekening meende te moeten houden met den van verschillende zijden en niet in de laatste plaats do,or het Ned. Rundvee- slambock geuiten wensch, om eenigen uitvoer van overtollig) melkvee en drach tig vee toe te laten, droeg hij de dis tributie der uitvoervergunningen aan de verschillende rundveestamboeken op. Het Friesche stamboek legde bij de uitvoeiing van haar taak over het ge heel vrij veel beleid aan den dag en droeg zorg, dat bij aankoop en uitvoer de eïsch der geleidelijkheid beste waarborg tegen plotselinge prijsverlioo- ging - in hel oog werd gehouden. Ook hel Groninger rundveestamboek, dat zich bepaald heeft lot den uitvoer van 100 stuks stamboekvee zondigde niet door onbedachtzaamheid. Hel Nederlandsclie rundveestamboek daarentegen heeft zich van de opdracht met een Jantje van Leiden afgemaakt en plotseling zeer belangrijke uitvoer vergunningen verstrekt. Zelfs werd aan ééne firma (die zich vroeger bij den uitvoer van watersnood- koeien verdienstelijk had gemaakt) ver lor tot uitvoer van 10.000 koeien ver leend, cijfer dat later tot de helft is teruggebracht. Behalve voor deze 5000 werden door het Ned. rundveestamboek nog voor 5500 andere koeien uitvoer- consenten afgegeven. Deze firma gaf over het ganscheland opdracht lot aankoop van melkvee en aangezien hare agenlen voor elke koe op pl.m f 10 provisie konden rekenen, was er alom een wilde jacht, om zoo spoedig mogelijk veel vee machtig te worden. Dat dolle opkoopen binnen zóó kor ten termijn alsof geen uur verloren mocht gaan (spoed, die wellicht hare verklaring vindt in den wensch om cen tralisatie van den aankoop .en daaruit voortvloeiende prijsdrukking in Duitseh- land te voorkomen) heeft tal van land bouwers in den waan gebracht, dat binnenkort wel opnieuw een aardig sommetje te verdienen zou zijn en dat bijgevolg zelfs geen slachtvee voor bin nen landsche consumptie moest worden verkocht. En de heflige protesten der veekpo- pers, die geen consent waren machtig geworden en daarom liun gelukkiger concurrenten ten zeerste benijdden.de opwinding der vleeschhouwers, die bijna geen koeien meer -konden koopen, de den de verwarring en ontstemming toe nemen. De Minister heeft toen Maandag aan Na lange jaren naar het Engelsch, door L. G. MOBERhY. 15). Hetty gaf geen antwoord, ze haalde alleen de schouders op en keek nog boozer, maar nadat zij Joyce volkomen •stilzwijgend een trap had opgeleid en een kamer binnen bracht, die op een bovengang uitkwam, riep zij op een hart- tochielijken, zachten toon uil Prettig om toegesproken te worden of je een hond bent, vindt u niet? Datt is haar tmanier tegenover mij!. Maar het kpn mij niet schelen. Het is mij geheel on verschillig wat ze tegen mij zegl. Ze kan net zoo veel plagen alsi ze wil. Ilc ga precies mijn eigen gang en u zult ook niet beginnen mij dat te verhinderen' dat hoeft ,u niet te denkenvoegde zij' het Nederl Rundveestamboek uitgiften van nieuwe consenten verboden In Friesland, waar het Friesche rund- veestambock met meer tact optrad en op dit oogenblik zeer veel vee is, vond stopzetting van den uitvoer nog niet plaats Echter wordt de minister voort durend van alles op de hoogte gehou den en kan hij te allen tijde ingrijpen Consenten met exorbitant9 cijfers wor den in die provincie niet uitgegeven Het zal zeker velen ook wel voldoe ning geven te vernemen, dat (de minister van L N. en H. aan den inspecteur voor den veeartsenijkundigen dienst heeft opgedragen den betrokken districts-vee-* artsen met den nieest mogelijken ernst er op te wijzen dat de minister wenscht dal de melkgevende koeien, ingeladen onder toezicht van een districts-veearts, meL uitgemolken uiers ten vervoer zul- voer zullen worden aangeboden. D e „Batavier V" gezonken. Omtrent het ongeval aan dit vaartuig der tusschén Rotterdam en Londen va rende lijn overkomen, seinde deLonden- sehe correspondent van het „Hand." gis teravond De bemanning en de passagiers van de ..BalavierV" zijn gistermiddag bier aange komen. De meesten vertrekken morgen ochtend met de „Batavier IV" weder naar Rotterdam. Het schip met een bemanning van 28 koppen en acht passagiers aan boord (drie Amerikanen, twee Russen en drie Neder landers), was Dinsdagochtend vertrokken. Omstreeks 11 uur 30 stiet het aan bak boordzijde op een mijn. Onmiddellijk daarna volgde een zware ontploffing en het schip helde over naar stuurboord. Het was getroffen bij de machinekamer. De ontploffing was buitengewoon lie vig, een groote massa water vloog op het dek, een gedeelte van het dek werd verbrijzeld en eveneens een padr booten en de hut van den Marconist. Deze had nog juist den lijd om het dek te bereiken. De passagiers, die allen op het dek stonden begaven zich in de booten. Som migen gelukte dit onmiddellijk, maareeni gen van hen en van de bemanning kwa men in het water terecht. De zee was echter kalm. Sommigen bereikten zwem mende de booten, anderen werden op gepikt, o.a. de stewardess, de eenige vrouw, die aan boord was. De Nederlandsclie passagiers warenJ. de Jong van Gouda, Jacobus Cohen van Nijmegen en Alfred Scliram van Delft. De Nederlanders vertelden mij, dat één hunner met den Amerikaanschen passagier, .Mancini, een ingenieur uit New-York, een lijn hadden vastgehouden, toen de achtersteven van het scliip reeds onder water was geweest en hel voorste gedeelte omhoog stak uit het water. De Nederlander liet de lijn los en zwom naar de boot, maar de Amerikaan bleef de lijn vasthouden en ging naar beneden met het schip, dal ongeveer 25 minuten nadat het schip op de mijn gesloolen was, was verdwenen. De kapitein was ook in het water ge- 'allen, maar werd opgepikt. Door de ontploffing waren de tweede en derde machinist in de machinekamer jedood en eveneens een hofmeester. De eersle machinist werd gewond aan de lippen. 'Een stoker had wonden aan het hoofd en een been. Toen liij le I.onden bij met een veelbeteekenenden, dreigen den blik op liaar nieuwe leermeesteres „Als we nu niet dadelijk begonnen over onaangename onderwerpen te pi alen'.zei Joyce vroolijk; terwijl zij de niet zeer op wekkende leerkamer rond keelt, en waar lijk een somberder en droefgeesliger plaats kan men zich nauwelijks voorstel len. ,,lk wou graag mijn heele omgeving leeren kennen o! wat een uitzicht 1" riep zij plotseling afbrekende. Ze was de kanier doorgeloopen en stond bij het raam. haar gezicht straalde van bewonde ring. De s omberheid van de kamer werd meer dan vergoed door het uitzicht. Aan dit gedeelie van het huis liep de grond steil af naar het Westen, en over de bosschen, wier lorken loof smaragdkleu- rig afstak tegen de leere silhouetten van de nog bladerlooze berken en de donke re tinten der pijnbooimen, rustte hel oog op ecu heuvelrij, afstekende (egen het blauw van de voorjaarslucht „Wat een kalm', vreedzaam oord", Joyce bijna fluisterend, maar de ruwe lach van het imeisje achter hhar scheen aankwam, werd hij aan het slation ver bonden en in een taxi naar het bureau van de Batavier gereden. Nadat de menschen ongeveer een uur in drie booten hadden rondgedreven, wer den allen opgepikt door een Engelschen trawler en le Yarmouth geland. Twee der booten van de „Batavier" werden naar Yarmouth gesleept. Een der Russische passagiers was ge durende den oorlog eenmaal op een schip geweest, waarop geschoten was, later op een schip, dat in de Middellandsche Zee getorpedeerd was en nu weder op een vaartuig, dat op een mijn was geloopen. Allen waren bij aankomst te Londen welgemoed. Hel schip had een groote lading le vensmiddelen aan boord voor de Ameri- kaansche Commissie voor ondersteuning van België, en vooral veel rijst. De vier vermisten van de „BalavierV" zijn J. Mast, tweede-machinist, Rotter dam; C. de Bruvn, derde-machinist, Schiedam; C de Ridder, hofmeesters- bediende, en' bovenbedoelde passagier. De Batavier V was een schip van 1500 ton Er liep op haar naar de Telegr. ver nam, een verzekering, welke telkens na 3 maanden hernieuwd moest worden. De tegenwoordige polis zou op 21 Mei n.s. afloopen. De verzekering was gedeeltelijk in Engeland, gedeeltelijk in Nederland ge sloten. De lading bestond volgens de N. R. Cl. uit ongeveer 7500 balen rijst, een partij koffie en stukgoed, benevens 14 kisten goud, elke kisl inhoudende C 5000, totaal dus voor f 840.000. Dit goud was hoogstwaarschijnlijk voor de Nederlandsch-Indische Bank bestemd. 0 Het interview met onzen gezant te Berlijn. De N. Ct. heeft van de gelegenheid, dat de Nederlandsclie gezant te Berlijn, ba ron Gevers, hier verioeft, gebruik gemaakt, om inlichtingen in te winnen over heL .interview", met hem door het Berlijn- sche 8 l'hr Abendblatl gepubliceerd en dat Wolff zich haastte naar Nederland te seinen. De twijfel aan de authenliciteil bleek maar al te gerechtvaardigd. Erisgeen interview gegeven. Onze gezant heeft tegenover den journalist, die een aantal vragen Lot hem richtte, is er een spanning tussclien Nederland en Duitsch- land in verband met het Wolff-bericht over de Tubanlia? en staat uw reis daar mee in verband? ontkend, dat zijn reis voor iets anders dan voor particuliere za-» ken werd ondernomen. Uit die ontken ning heeft de betrokken journalist ge hoord of willen hooren een absoluut ont kennend antwoord op de door hem ge formuleerde en nog le formuleeren vra gen en in dien zin is 't artikeltje gehou den geweest dat, verschenen in een blad van niet overdreven groote beleekeais als het 8 Uhr Abendblatt, eigenlijk eerst ge wicht kreeg door het feit. dat Wolff het noodig vond het onmiddellijk naar ons land te seinen. 0 Verblijf in Zeeland Aan de navolgende personen, vroeger door den vice-admiraal, commandant in Zeeland, uilgewezen, is vergunning ver leend terug te keeren C D Daalman, F. P. Roelands, P van de Vijver, L Pli Boone, allen te Graauw. L N Serraes, Zuiddorpe, A Moidaert, Eede; M. C. van •en en F A Piessens, beiden Clinge. F. Ingels, Wesldorpc, en P F. Poppe. Sl. Jansteèn Hel verblijf is ontzegd aan Charles Louis Claes, geboren te Lier, 22 No vember 1879, afgekeurd Belgisch sol daat. Zonderling resultaat. Een der redacteuren van de „Ned." wendde zich op 7 Jan. 1.1. schriftelijk tot prof. Paul Fredericq te Gent om een in lichting. Eerst 16 Mei werd de brief, ge opend, terugontvangen, met de mededee- ling' „Plaats van bestemming niet be reikbaar." Dit is mogelijk, merkt hel blad op, vanwege de Duitsche belemmeringen. Maar de brief draagt geen andere stem pels dan die van Den Haag (7 Jan.) en Amsterdam (15 Mei). Heeft men te Am sterdam 4 maanden noodig gehad om te welen le komen dat 'een briel' naar Gent zijn beslemming niet zou bereiken? o Zilverbons van fl. Eerdaags zuilen zilverbons ran f 1 worden uitgegeven. Ze zijn bruin van kleur. haar woorden te logeiisü-aflen ..Vreedzaam!" zei Hetty en nogmaals hoorde men dien ruwen, spottenden lach. ..Ik zou niet denken dat u dit een zeer vreedzaam soort huishouding zult vinden en wat dat ellendige uitzicht betreft, ik word er misselijk van van den morgen lot den avond niets anders le zien dan hei, hei en nog eens hei. Iedereen zou er misselijk van worden, die het altijd door voor oogen had en nooit iets anders." „Heeft u geen buren?" „Buren?" Weder weerklonk die onge- loovige lach van 't meisje. „Het naaste dorp is -hier vijf mijlen van daan en het naaste huis ruim een mijl, daar dien kant uit." Hetty wees in de richting waar de heide nederdaalde naar een diept© met hakhout begroeid, „daar in die diepte ligt een hoeve", ging het meisje voort op een toon van onverschilligheid, die Joyce dadelijk herkende als iets niet na tuurlijks. „Ze noemen die diepte of in zinking „Fairies Hollow" en de hoeve heet „Greystone Farm"." „Kent u de menschen die daar wo- BEVOLKING. Blijkens officiëele opgave bestond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1916 uit 3.202.711 mannen en 3.246.637 vrouwen; totaal 6.449.348 personen. De bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1914 6.339.727 personen. De toename der bevolking was dus over 1915 109.621 personen. Het aantal levend aangegeven kinderen behoorende tot de werkelijke bevolking, was over 1915 167.423; het aantal over- leoenen 79.613; er werden dus 87.810 personen meer geboren dan er overleden. Er vestigden zich in 1915 381.019 en er vertrokken 359.238 personen; er ves tigden zich dus meer, dan er vertrokken 21.811. De toeneming der bevolking op 1000 inwoners was over 1915 17.29. Op 1000 der gemiddelde bevolking bedroeg het cijfer der levend-aangege- venen 26.18 en dat der overledenen 12.45. SCHRIJFWIJZE VAN I>E NEDER- LANDSCHE TAAL. De Staatscommissie van 1909, die ia het begin vaa 1912 haai- rapport over het spellingvraagstuk uitbracht, heeft daarin o.m. aanbevolen dat, indien de meer alge meen in gebruik zijnde schrijfwijze ran de Nederlandsclie taal onzekerheden overlaat of als afwijkingen daarvan in breeden kring iugang hebben gevonden, de regeering voor zich zelve heeft uit te matten, welke keuze zij ten deze te doen heeft en dat zijl in dat geval hel advies zou kunnen inwinnen van een door haar te benoemen commissie, sa mengesteld uit personen die geacht mo gen worden voor wat de sclirijfwij/.e der Nederlandsclie taal betreft, hiertoe ge noegzaam gezag te bezitten Naar de N. C rerneeimt, bereidt de re- regeering de samenstelling van een staats commissie van advies als hier bedoeld voor en is d e benoeming weldra te ver wachten. nen?" Joyce Loonde in de verste verte niet dat zij de voorgewende onverschil ligheid in de stem van het jonge meisje had opgemerkt of den vluchtigen en toch nieuwsgierigen blik dien zij in de rich- 'ing van de hoeve geworpen had. „Och ja, hun naam is Fenwich, en ik ken ze wel een beetje", antwoordde Helty ontwijkend, „maar wij hebben er geen echte buren aan. Moeder heeft niet op mei buren of vrienden," voegde zij er met hillerlieid bij. „O, u is hier in een vroolijk ljuis aangeland! Het is niet waar schijnlijk dat u blijft, dat is hel eenige. Niemand wil ooit bij ons blijven; liet zal mij benieuwen hoe gauw u weggaat. Geen een van de anderen kon het meer dan een week bij ons uithouden. Ik geloof, dal er een vloek op ons rust." Een verachtende, spottende blik zette kracht bij haar woorden, haar donkere oogen gloeiden van toorn en afkeer. Joyce vergeleek haar inwendig bij het een of ander wild wezen, dat in vijand schap leefde met de heele wereld en het hart van de jonge vrouw werd vervuld RAADSLID EN LANDSTORM. B. eu W van Renkum hebben den heer G Wolzak medegedeeld, dat hij door vrijwillige verbintenis bij den land storm, ingevolge art 23 Juncto art 25 Gemeentewet, heeft opgehouden lid van den gemeenteraad te zijn We hebben naar aanleiding van dit curieus bericht dat artikel eens opge slagen Dit artikel 23 zegt, dat het lidmaat schap onvereenigbaar is met de betrek king o a van „krijgsman in werkelijken dienst." Maar als er nog, naar gewoon-men- schelijke opvatting twijfel mocht beslaan of een vrijwillige iandslormer met zijn enkele uren oefening per week, be schouwd mag worden als krijgsman in werkelijken dienst, wel dan is er toch geen enkele onzekerheid meer mogelijk na de bij de wet van 9 Nov. 1908 S 338) ingevoegde slot-alinea van dat artikel, luidend Onder krijgsman in werkelijken dienst worden voor de toepassing van deze wet niet verstaan zij, die hetzij krachtens wettelijke ver plichting, hetzij krachtens vrijwillige verbintenis, gehouden zijn Lot hel met tusschenpoozen vervullen van werkelijken dienst. Hebben B en W van Renkum soms een oude editie van de Gemeentewet op geslagen? En is er soms eenig verband lus- schen hel kleingeestige besluit, en de herhaaldelijk vermelde moeilijkheden die het niei-gemakkelijke raadslid Wol zak aan B. en W. in den weg legt? UIT DE PERS. Nieuws uit I n d i De N Cl. schrijft Hel officicele Marine-bericht omtrent de „ongeregeldheden" onder de sche pelingen van onze vloot in Indië op 7 Mei (en volgende dagen is bijzonder sober Het meldt dat op genoemden datum een ongeoorloofde demonstratie tegen hel militair hospitaal le Soorabaja heeft plaats gehad, terwijl zich later onge regeldheden aan boord van liet pant serschip De Zeven Provinciën voor deden Verder dat de Commandant dier zeemacht naar Soerabaja gegaan en vandaar vergezeld van laatstgenoemd -oorlogschip te Tandjong Priok terug gekeerd is Niets omtrent den omvang van. het betreurenswaardige voorval, noch om trent de oorzaak, noch omtrent den afloop en de bestraffing! Een particu lier telegram van De Telegraaf ben richtte gisteren dal „40 deserteurs van de oorlogsschepen" met een rood pas poort naar het vaderland teruggestuurd zijn hetgeen op een tamelijk groo- len omvang van de muiterij wijst. De zaak is ernstig, wijl wij ons met onze zwakke scheepsmacht in Indië waar aan in deze dagen zulke hooge eischen an waakzaamheid en activiteit wor den gesteld, ..ongeregeldheden' van eenige beleekenis aan boord allerminst kunnen permiUeeren. Het minimum van inlichtingen dat ons omtrent het. voor gevallene van regeeringswege verstrekt wordt, is niet geschikt om de gerust heid te bedaren. Indien er iets ergs op de vloot in Indië is gebeurd, is het beter dat van medelijden met het gemel^ke, onge temde meisje met den smeulenden harts tocht in haar oogen en de doffe hard vochtigheid op haar gelaat. ,Zij heeft behoefte aan oneindig groote liefde", deze gedachte vloog door Joy ce's hoofd, „zij heeft liefde noodig, die in overvloed over haar wordt uitgestort. Ik geloof niet dat iemand haar ooit heeft liefgehad, zij heeft het onontgonnen hart van een persoon die men niet liefheeft. Die zonderlinge vergelijking was eigen aardig, karakteristiek voor Joyce; zij liad een eigenaardige 'manier de dingen le zien en uit te drukken, maar veel lerenser varing had haar lacL gegeven en zij gaf geen antwoord op Ilettys bittere woorden. „Mag ik nu mijn eigen kamer eens zien zien?" vroeg ze. dan kan ik mijn koffer uitpakken en mij, voordal het donker is, een beetje inslaJleeren. Misschien wil je me wel wat helpen?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1