MIDDELBURGSCHE COURANT iö9" Jaargaag W oensdag 17 Mei. BINNENLAND. Dit Stad en Provincie. As 116 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlïssingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën k 20 eent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dil nummer behoort een Bijvoegsel. De noone veejsiijzen Het is een ingewikkelde geschiedenis met liet uitvoeren van vee en de stij ging der vee-prijzen, zoo ingewikkeld, dat men goed zal doen niet te haastig een oordeel en een veroordeeling uit te spreken. Want wie nu maar eenvoudig weg be weert' de hooge vlees'chprijzeu zijn liet gevolg van den uitvoer, dus de grenzen moeten gesloten worden, die vergist zicli. Er zit veel meer aan vast. Toch wordt in die richtingliet pu bliek reeds bewerkt. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond maakt per adverten tie aan het publiek bekend; ,,dat de uitvoer van runderen een dus danige afmeting heeft aangenomen, dat thans de 'marktprijzen niet 35 c e n t s p er kilogram zijn gestegen, hetgeen bin nenkort een evenredige verhooging van den prijs van het rundvleesch doet ver wachten." Er. in enkele steden o a. Rotter dam en Den Haag is de vleesohprijs reeds verhoogd, met 30 cent per K.G. Of die verhooging al of niet gerecht vaardigd is kunnen wij niet beoordeelen Eer. feil is 't dat de vee-prijzen veel hooger zijn. Maar de vraag is of ze zoo hoog zullen blijven. En liet is ook waar dal de -.mee- deeling van den Slagershond verre van volledig is, en de zaak zeer eenzijdig toelicht, De Minister van Landbouw N. en H heeft door eenige vragen, hem gesteld dooi- het Kamerlid Eerdmans, gelegen heid gekregen om de door hem geno men maatregelen toe te lichten. We zullen daar dus Wel eerdaags vanhoo- ren. Maar we willen nu reeds wijzen op enkele niet door den Slagershond ge noemde factoren. Ten eerste moet men zich niet voor stellen, dat er maar luk-raak uitgevoerd mocht worden. Slachtvee mocht er \zelfs heelemaal niet uit! Dooi den Minister van L., N en II Was in de Staatscourant meegedeeld, dat met ingang van 10 dezer mochten wor den uitgevoerd alleen fokstieren en melkgevende of drachtige koeien Uit drukkelijk werd er bijgevoegd „geen slachtvee"; en tevens werd een zekere leeftijd geëischt door de voorwaarde, dat de tandwisseling moest zijn afge- loopen, en alle tanden een wrijfvlakte moesten vertoonen, De uitvoer moest geschieden door tusselienkomst van in Nederland geves tigde exporteurs ,die ten genoegen van liet bestuur van aangewezen stamboe ken, konden aanloonen, dat him op dracht was verstrekt tot aankoop van runderen voor openbare lichamen of landbouwvereenigingen Toch gaf die beperkte gelegenheid lot uitvoer aanleiding tot de opzienbnrende hoeveelheid vee die te Rotterdam werd aangevoerd om naai' Duitschland te wor den verzonden. Het winstbejag had de veehandelaars blijkbaar zoo erg te pak ken, dal sommigen niet eens de noo- digc voorzorgsmaatregelen; voor t ver voer namen. De ergerlijke ruwheid bij hel inladen, en de treurige geval len van dierenmishandeling zijn blijk baar ook daaraan toe te schrijven De Minister heeft nu aan dien wil den verkoop van vee een eind gemaakt door het afgeven van consenten te sta ken. Maar men overdrijve nu niet. Volgens het N. v. d. D. is er consent gegeven voor t uitvoeren van 10.500 slulcs vee. Dat is een groot cijfer maai' van onzen geheelen veestapel is dil slechts 1/2 pet. Eu nu is het begrijpelijk dat doori die plotselinge opruiming vo.or 'toogen- blik de veehandel in groote moeilijkhe den is gekomen, zoodat de slagers, voort1 al in de groote steden, niet dadelijk op de markt weer kunnen koopen al wat ze noodig hebben. Maar we gelooven UlOicli ook, dat er in de adVerllenlit} van den Slagershond een overdrijving schuilt, en dat over eenigen tijd de nanvoer op de marklen weer veel nor maler zal zijn dan nu. Of er werkelijk alleen fok- en melk vee uitgevoerd is, en of er ook niet Maar nu nog een ander punt (waarom werd toestemming voor uijvoer van vee gegeven? Wc- willen nog eens herinneren aan den algemeenen stelregel, die telkens bij uilvoerkwesties overdacht moei wor den- uitvoer van een artikel waarvan voldoende voorraad hier is, kan nood zakelijk zijn om den producent (d. i. hier de veeboer) zulke prijzen te laten maken, dat (zijn bedrijf ondanks de iiooi- gere voederkostóh, loonend blijft. Als men de grens sluit en toch den veehan-< del aan maximumprijzen bindt, veroor zaakt men dat de boeren niet meer fok ken En als men geen maximumprijzen stelt zal de prijs in 't binnenland stij gen, met het. aandeel dat nu 't buiten land door zijn aankoopen draagt. Nie mand, ook een veeboer niet, blijft wer ken met verlies En dan in di. geval is er nog iets Volgens de deskundigen is de voorraad vee in ons land grooler dan noodig is voor de behoeften van ons volk. Dat de prijzen toch hoog zijn, ligt in de eerste plaats aan de hoogc voederprijzen Zij waren dan ook reeds zeer geslegen vóór de consenten voor uitvoer werden ge geven. Ze zijn daarna nog liooger ge worden, 7clrs enorm veel hooger door de moeilijkheid ora nu vee te koopen. En de opmerking is gemaakt en lijkt ons ook zeer juist, dat de plotselinge uitvoer van een groote hoeveelheid een Fout is geweest. Bij geleidelijken uitvoer zou die (rnaykt niet zoo in eens zijn leeg- gekocht. Bovendien heeft de uitvoer van melkvee ook direct een invloed op den prijs van rundvleesch) doordat vele nog melkgevende koeien voor slachtvee wer den vel gemest. Maar een gedeeltelijke opruiming van is vee wordt door menschen uit het 'alt noodzakelijit geacht, niet alleen om dat er genoeg is, maar ook omdat er anders gebrek aan veevoeder oor de toekomst dreigt. Volgens de N. R Ct. zijn er ook on der de slagers die van oordeel zijn, dal minister Posthuma zeer wel weet wal hij doel en daarbij niet alleen het be lang der mesters in het oog houdt. Zij zijn dan geneigd zoowel de hooge voe derprijzen als vrees voor gebrek aan veevoeder in de toekomst als beweeg reden voor zijn besluit tot uitvoer aan te nemen. Door den deze maand toege vallen uitvoer komt cr nl. weer meer voer voor den winter vrij. Zoo is de voorstelling van zaken die wij ons gemaakt hebben door hetgeen wij in verschillende bladen lazen van meedcelingen van deskundigen, zoowel ilagers als veehouders. Men zal moeten erkennen, ook al is waarschijnlijk de kwestie hier niet mee uitgeput, dat de zaak in een veelzijdïger licht komt te slaan dan door de adver tentie van den slagershond Duilschgezinden) over dat. telegram en 'steeds met do alIeruitersLe verontwaardi ging hooren spreken, bepaaldelijk ook omdat gemeld telegram juist kwam, on middellijk nadat door het aanbieden van schadevergoeding voor de lorpedeeririg van de Sussex, hel geschil met Amerika geschikt was. Hoe heeft dus de Neder- landsche gezant kunnen zeggen wal hij "volgens Wolff zou hebben meegedeeld? De N. R. Ct. voegt hieraan het volgen de toe: Wij kunnen in hel midden talen, of de gezant gesproken heeft wat Wolff hem in den mond gelegd heeft. Dit was blijkbaar voor Duitsch gebruik bestemd, en W;olff zal het er dus wel wat dik opgelegd hebben. Over de kracht van het woord ..verontwaardiging" valt ook te twisten. De een onLwaart haar gauwer dan de an der. Wat zeker is, in elk geval, is, dat de weigering, om schadevergoeding te geven, nadat wij eerst in de mcening waren ge bracht dat dit wel zou plaats hebben, zooal niet verontwaardiging, dan toch wel zeer groote verwondering, onLslemming, hoe men het noemen wil, heeft opge wekt Ontstemming, die te grooler is, om dat ons hier te lande, nog steeds de mo tieven zijn onthouden, waarop het door de Duitsche regeering ingenomen stand punt berust. Dal te Berlijn niet aan stonds is bekend geworden, welk misnoe gen de weigering heeft in het leven ge roepen, is waarschijnlijk hiervan het ge volg. dat men hier te lande, in de vol slagen onbekendheid met de resultaten van het ingestelde onderzoek, eene ze kere reserve heeft in acht genomen, en de pers zich, in overeenstemming met het advies van de directie der Holt. Lloyd, van commentaar vooralsnog vrij wel heeft onthouden. Tegenover de Duitsche pers, waarin liet interview van onzen gezant de rondte heen gedaan, kan het wellicht echter zijn nut hebben opmerkzaam te maken, dat hel interview, in den vorm, waarin Wolff het weergegeven, van den indruk, die hier te lande door de wei gering van vergoeding is verwekt, geen juistcn weerslag heeft gegeven." En de N. Ct. merkt op: ..Indien men in Duitschland uil die af wachtende houding waartoe ook de uitlatingen van den heer Wilmink en an dere eenigszins ingewijden aanleiding ga ven mocht willen afleiden, dat de op sporing en de beslechting van de Tuban- tia-misdaad het Nederlandsche volk niet meer zoozeer ter harte gaat, dan vergist men zich deerlijk. En dan zou de ver breiding in Duitschland van zulk een ver gissing het gevolg kunnen hebben, dat onze pers haar voorzichtigheid van de laatste weken als een fout en een gevaar ging beschouwen voor het groote natio nale belang dat (afgescheiden van de vraag der malerieele vergoeding^ voor ons land bij de volkomen opheldering van liet Tubanlia-raadsel is betrokken. Van sussen noch berusten lean bij ons in dezen sprake zijn." het daar het gemeentebestuur van Eind hoven nu toch ook Ie bont! Gisteren wer den alle eieren op de Dinsdagsche markl door de politie in beslag genomen, en namens de gemeente voor 5 ct. per stuk aan de burgerij verkocht. Typisch waren de gezichten, die tal van boerinnen bij de inbeslagneming trokken. ,We géve ze nie af, we motte d'r goei geld veur beure", was steeds het sterio- tiepe antwoord, maar de politie wist ze spoedig aan het versland te brengen, dat de eitjes moesten afgegeven worden1 DE INTERVIEW-GEVAREN. Voor redacteurs van Nederlandsche couranten is hel soms verbazingwekkend wal hooggeplaatste Nederlanders tegen over vertegenwoordigers van buitenland- sclie couranten meenen te kunnen los laten. We hebben al merkwaardige en zeker niet onbedenkelijke beschouwingen vermeld gezien van den oud-minister Staal; we hebben curieuse dingen kunnen lezen in berichten van Interviews met dr. Kuyper. En er zijn er in de laatste dagen nog meer bijgekomen. Terwijl de Nederlandsche couranten allen trouw aan het verzoek voldoen om niets, hoegenaamd niets te publiceeren over ons leger, zijn sterkte eh verdeeling, wordt door den oud-minister van Oorlog Colijn, aan een Iiongaarsch blad een vol ledige opgave meegedeeld van de sterkte van ons leger, militie en landstorm, En dan zal vermoedelijk menigeen zich oolc verbaasd hebben over hetgeen het Duitsch Nieuwsbureau van Wolff meldde van een interview vanonzen gezant te Berlijn, waarin deze o. a. zei beslist tc kunnen tegenspreken, ,,dat het Wolfftele- gram, inhoudende dat Duitschland scha deloosstelling voor den ondergang van de Tubantia weigert, omdat de Duitsche ma rine daaraan niet schuldig staat, in Ne derland verontwaardiging heeft opge wekt." Een „belangstellend lezer" stelt aan de N. R. Ct. de vraag, hoe de gezant aan tcc u bovenstaande wetenschap is gekomen. In è&idhtvee onder door gesmokkeld is, I zijn omgeving, schrijft deze lezer, heeft kimnen We niet beoordeelen. jhij vrij vetfl (en niet door heftige anti- GOUVERNEUR VAN SURINAME. In verband met het bericht dat de gouverneur van Suriname, baron van Asbeck, ontslag heeft gevraagd, merkt liet „Hand." op dat vermoedelijk naar de reden niet lang behoeft te worden gezocht. Uit de algemeene beschouwingen in het Voorloopig Verslag van de Kol. Staten op de Surinaamsche ontwerp-begrooting voor 1917 bleek, dat er algeheel «me ningsverschil lusschen den gouverneur en dat college bestond) Na de zeer onaangename bejegening van een minister van koloniën, die ten origen jare zonder nader overleg met den gouverneur te plegen tal van posten van. de begrooling afvoerde, welke later toch noodig bleken, komt nu weer deze strijd met de Staten. In October 1911 had baron van Asbeck het bestuur over de kolonie Suriname aanvaard. NEDERLAND EN DE OORLOG. V e r b 1 ij f ontzegd. De vice-admiraal, commandant in Zee land, heeft het verblijf in die provincie ontzegd aan Cyrille Joseph de, Sulter, geboren te Eecloo (België) den 1 Febru ari 1885, handelaar wonende te Vlissin- gen. 0 Eieren in beslaggenomen. Men schrijft uit Eindhoven aan het „Hand.": Na maandenlange groote duurte dei- eieren in de meierij van Eindhoven werd Uit Middelburg. Ook hier Ier stede zijn giste ren door den heer jhr. mr. E A. 6 de "asembroot. commissaris voor Zeeland van hel Roode Kruis, cenige kruizen van verdienste uitgereikt en wel aan de hee- ren E W. Hcndrikse, secretaris van de afdeeling Middelburg, en dr. R. Bijlsma, leider der transport-colonne, en aan de dames mevrouw Goesler—Croockewit en mevrouw Hartman—Wisse. Gisteren werd hel tweejarig doch tertje van een bewoner van de Eigen- haardstraat a 1 hi ei* door een hond van een anderen bewoner dier straal in een der kaken gebeten. De politie zal zorgen dat de hond gemuilkorfd wordt. Gisteravond werd de hulp der politie ingeroepen door een bewoonster der Schuitvlotstraal alhier, die door den man met wien zij leeft, buiten hare wo ning was gezel. Deze man, de landweer- soldaat D. R., bleek zonder verlof zijn garnizoen, Vcere, te hebben verlaten en is daarom door de politie aangehouden en aan de militaire overheid overgeleverd. Uit Vlissingen. Te Vlissingen spoelde gisteren aan den Boulevard een mijn aan die on der -militaire bewaking is gesteld. Met de mailboot Prins Hendrik kwamen gisteren wederom een 18lal ge- interneerde burgers uit Engeland mede, waaronder 18 Oostenrijkers en Honga ren en 30 Duifscliers. Twee dezer in vrij heid gestelde mannen waren zoo ziek, dat zij per brancard door de transport- colonne naar den trein moesten worden rervoerd, een hunner moest een inspui ting hebben, zoo zwak was hij. Wij waren weder in de gelegenheid met enkelen te spreken. Over het alge meen waren zij niet zoo tevreden als die van Zondag, maar liet bleek ons dat het veel verschilt uit welk kamp zij ko men. De grootste klachten hoorden wij over de verzorging van zieken; in de kampen ontbreekt daarvoor een geschikte gelegenheid en ook heerscht er groot brek aan medicijnen. Een der mannen beklaagde zich over de Holland-Amerikalijn Hij was namelijk in het begin van den oorlog met de Pots dam uit Amerika gekomen en mén had hem verzekerd dat hij veilig in Holland zou komen. Zoo aanvaardde hij de reis naar Rotterdam, "maar hij de Engelsche kust werd de Potsdam door twee „Men of war" aangehouden en moesten de mannen van aan Duitschland vijandige landen de boot verlaten. Nu was de man zeer verbolgen over het niet waar schuwen door den agent en hij meende dat de kapitein tegen de aanhouding had moeten prolesleeren. De man was het verblijf van 21 maanden in gevangen schap oud geworden en zag er uit als iemand van 50 jaar, ofschoon hij nog slechts 32 was. Ook onder de andere mannen waren er die men kon aanzien, dat zij zeer "heb ben geleden. Ook hoorden wij .hen klagen over de strenge visitatie in Engeland en zij begrijpen maar (niet, dat dit in Duitschland ook het geval is. De lezers zullen zich herinneren de pogingen die aangewend zijn om het voormalige beursgebouw Ic Vlissin gen le restaureerén, welke pogingen echter op de hooge kosten afstuitten. Thans is echter toch ten deele aan het plan gevolg gegeven door het herstellen van het uurwerk, dal in den oorspronke- lijken toestand van 1672 is gebracht, waardoor dil uurwerk weer gewoon kan gaan. o— Uit Walcheren. Voor de vacature in den gemeente-" raad le Oostkapelle, ontstaan door hel vertrek van den heer K Melis, zijn candidaat gesteld de heeren A. de Kam en W de Kam 0 Uit Z uid-B e ve 1 and. in de gehouden vergadering van de afd K r a b b e n d ij k e van den Vrijz - Dem.-Bond werd besloten om geen can didaat te stellen voor de vervulling een vacature in den gemeente rad, omdat de werklieden vereeniging Onderling Belang" tot candidaat ge steld heeft den beer D. Jacobusse en de 'crgadering van gevoelen is, dat liet elk geval wensclielijk is, dat een ertegen woordiger van de arbeiders- - !r gen in den Raad zitting neemt, aarom de vergadering besloot de can- didatuur van Jacobusse zoo krachtig mo gelijk steunen. Twee schapen, die 's nachts uit de weide gebroken waren, werden 's mor gens vermorzeld op de spoorbaan onder "chore gevonden. 'O Uit S chou wen-D u i v e I a n d. Thans blijken te Zierikzee de finitief candidaat voor lid van den raad le zijn gesteld de heeren P M. Panny, lib G L de Vos tot Nederveen Cappel, lib., W. den Boer, anti-rev., en J. Cats- hoek, S. D. A. P Uit Tholen. In den gemeenteraad te Scher-* icnisse op 16 Mei werd hel nieuw id D. Duijnhouwer beëedigd als raads lid. Naar. aanleiding van de ingekomen adressen der vereeniging van kermisvak- genooten en van B. G Lindeboom c a. aldaar om dit jaar de kermis te houden werd besloten om dit jaar geen kermis te doen houden Een adres van den gemeenteveldwach ter met verzoek óm duurteloe-slag, werd aangehouden tot een volgende verga deJ ring In zake den aanleg van een locaalspoor Slavenisse—Halsteren—Bergen op Zoom erd" besloten uit de gemeentekas eene bijdrage te verleenen van ten hoogste "25 ecnl per inwoner en pér jaar gedurende 20 jaren en daarna van ten hoogste 'o van voormeld bedrag gedurende 30 jaren en voorts voor de gemeente aandeelen te nemen in het oprichtings kapitaal tot een maximum bedrag van 3 60 per inwoner, gelijkstaande met een last van t en hoogste 20 cent per in woner en per jaar, zoolang ér geen divi dend op de aandeelen kan worden uitge keerd, een en ander zooals is omschre-, en in het door het Spoorweg-Comité in gediend plan en mits ook de andere ge meenten op het eiland Tholen eene aan sluiting aan deze spoorlijn in evenredig heid financiëelen steun verleenen. 0 it Zee uw sch-V laan deren O. D. Men meldt ons: Naar van welingelichte zijde verno- wen wordt, worden te Axel pogingen aangewend tot het oprichten eener ma chinale drogerij. Komt deze inrichting lot stand, dan zullen daarin veel handen werk vinden, daar er zoowel des daags als des nachts ongeveer een honderdtal arbeiders zullen kunnen werken. De Serpauluspolder te Hulst ver leent geen bijdrage voor den verbindings weg. Ingelanden verwierpen een voorstel daartoe met 15 tegen 2 stemmen. Een gelijk besluit namen de ingelanden van den Eendragtpolder en den kleinen Huis- senspolder te Zaamslag. KERKNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Rijswijk: (Z.-H-): J Thijs, te Hattem, te Wateringen. M. Gravendijk, cand te Rotterdam. Aangenomen naar Temeuzen S Groe ne veld, te Oenkerk. Bedankt voor Oldeboorn. W. Weener, Vianen; voor Schoonoord (Dr J. Sluys, te Staphorst. Rem. Geref Gem. Beroepen te Zwammerdam: dr R Mie- dema, te Schoonhovcn. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zondag 21 dezer gaat in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 100a opvoering van Jan Fabricius' Indo-drama Dolle Hans, dat Dinsdag hier ter ste de zal worden opgevoerd.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1