MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dinsdag 16 Mei. FEUILLETON, JVs 113 139' Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courarft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. JMT" Advertenties vóór één uur te bezorgen. de- [id- ïde urs itie utie ven ïrs- >.50 saai leel- des OKIE AI4- ON- D. WIL- d, De verlofsregeling en de stadie- Yerloves. Onder de "rubriek Leger en Viool heb ben we in dit_nummcr een uiltreksel gegeven van de nieuwe vcrlofsregeling, die 1 Juni a s. in werking' treedt Wat daarin bijzonder onze aandacht trok is de geopende mogelijkheid voor studie-verloven een kwestie van zeer algen-een belang nu de lange duur der mobilisatie zoo lal van jongelui geheel uit hun studie houdt. Maarwe gelooven dat voor meni- gen lezer een nadere toelichting zeer ge- - wen sell l zal zijn, want, de bewoordingen maken het onduidelijk, wat er nu eigen lijk bedoeld wordt. V-oor zoover het ons na lezing en herlezing en beprating begon te dagen, komt het op 't volgende neer Ten eerste is er een afzonderlijke re geling voor niet-beroepsofficieren, vaan drigs en kornetten; en een voor alles wat tot onderofficieren en minderen wordt gerekend Voor de laatstgenoemde rubriek (art, 3c; geldt dat bijzonder verlof behalve aar. bedrijfsleiders en aan ambtenaren, ook kan worden verleend aan „leer krachten en leerlingen van inrichtingen V2n onderwijs (vakonderwijs daaronder begrepen)" De duur van die verloven kan een, twee, drie of vier weken bedragen, telkens gevolgd door een ter mijn van denzelfden duur doorgebracht onder de wapens. Dus ook voor onderwijzers en leera ren wordt hier een kans gegeven tel kens weer hun taaie te vervullen. Maar met die vïer weken zijn de stu denten niet gebaat. En van die heele regeling zijn de reserve-officieren, vaan drigs en kornetten uitdrukkelijk uitge zonderd. Er wordt echter later nog een groep genoemd die voor bijzonder verlof in aanmerking komt; en dat is die- genoemd in 3e personen, die, hetzij door hunne maatschappelijke positie, hetzij door de afwijking in duur van het door hen verlangde verlof niet kunnen gerekend worden tot groep c te be- hooren. (Hieronder ook te rekenen de niet-beroepsofficieren, de vaan drigs en kornetten.) Hel feit dat hierin geen enkele aan wijzing wordt gegeven van den aard der verloven; dat hier geen woord gezegd wordt over universiteits- of andere stu die, maakt dat men slechts kan ver moeden dat hieronder ook studiever loven worden bedoeld. We weten alleen dal de Minister over deze verloven be slist. Eigenlijk gaf de speciale vermelding hierbij van beroepsofficieren, vaandrigs en kornetten ons de eerste aanwijzing dat dit artikel die bedoeliug had. Immers het zou te onbillijk zijn dat onderofficieren en minderen gelegenheid kregen hun ■studie te hervatten, en zij die zich door hun ijver daarboven int werkten, niet. En is werkelijk deze bepaling aldus be doeld, dan zullen ook die woorden „af wijking in duur van het door hen ver langde verlof", wel beteekenen dat er een langer verlof wordt verleend dan vier weken. Dat is er althans uit te lezen. Maar we zouden niet graag illusies wekken die onvervuld blijven. E11 daarom1 dringen we er op aan, dat nog eens goed duidelijk wordt gezegd of met deze nevelachtige bepalingen werkelijk bedoeld wordt wal er met eenige moeite uit te lezen is. In ieder geval zullen de betrokkenen goed doen om -ook te letten op art. 9 betreffende bet percentage dar afwezig mag zijn, al. 10 pCt. van de sterkte van het onderdeel En, van die 10 pCt. blijven 3 pCt. (bedoeld wordt blijkbaar 3 van de 10) gereserveerd voor de verloven aan groep e. I1HNENLAMD. GOUVERNEUR VAN SURINAME. De „N. Ct." verneemt, dat baron Van Asbèck ontslag heeft gevraagd als gou verneur van de kolonie Suriname. NEDERLAND EN DE OORLOG. De uitvoer van vee. De berichten over fcólossalen uitvoer van vee uit Rotterdam naar Duitschland hebben de vrees doen ontstaan dat daar door gebrek aan slachtvee en koogerei prijzen in ons eigen land zullen ontslaan. We lezen nu dat, naar van bevoegde zijde wordt verzekerd, daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, omdat door de dislriclsveearlsen nauwkeurig wordt ge controleerd, dat overeenkomstig de be doeling van den Minister van Landbouw geen ander dan melkvee en krachtig vee wordt uitgevoerd. Intusschen worden reeds maatregelen overwogen om ook den uitvoer van dit vee meer te beperken. Naar vernomen wordt heeft de Mi nister hel Nederiandsch Rundveeslam- boefc reeds verzocht, aan exporteurs voorloopig geen opdracht lot aankoop van vee meer te verstrekken. En in nog een nader bericht wordt verzekerd volgens inlichtingen „van be trouwbare zijde", dat van overheidswege behoorlijk toezicht op dien uitvoer gehou den wordt en dat er geen gevaar beslaat dal zou worden toegelaten dat onze vee stapel voor dien uitvoer werd uitge put of belangrijk werd verminderd. o V e e p r ij z e n. Leveranciers van vleesch voor hel leger hebben ontheffing verzocht van de over eenkomst wegens de abnormaal hooge veeprijzen. Dit verzoek is ingewilligd, en in Den Haag heeft heden voor de eer ste divisie een nieuwe aanbesteding plaats gehad. 0 De papierpr ij zen. Men schrijft aan de N. Ct. Doordien de Duitsche regeering met t Mei j 1. den uitvoer van papier ver boden heeft en zelfs de pogingen oir. doorvoor te krijgen van papier, dat vcor dien datum besteld en Ier verzen ding gereed was, geen resultaat hebben opgel-verd, is de prijs van het pa pier in ons land weder aanmerkelijk oc« legen Zoo bedraagt o.a. blijkens de zoo-t evm ontvangen prijsnoleeringen, thans de verhooging voor: het gewone hout vrij post- en schrijfpapier 100—180 o/r, HoU geschept papier 50 a 60 <y&, cou- rsnipapier 120 °'o, kunstdruk 40—80 o/0f couverturen 100 0/0, wit carton 60—70 0/0, gekleurd carton 100 o/0> siroobord 110 c'o, zijdepapier 150 0/0, enveloppen 50 <Vp. hel gommen van enveloppen 100 «o Hierbij kcml, dat onderscheidene pa piersoorten en enveloppen tijdelijk, som mige zelfs -- door het ontbreken van grondstoffen in 'i geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl mede door gebrek aan bepaalde grondstoffen, 1100- dig voor de góede bereiding,-de meeste papiersoorten, die nog gefabriceerd worden, in qualiteit. verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij be-i stelling van groole partijen, reductie op den prijs konden bedingen, doet zich thans hel zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer ge lijktijdig bestellen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten ei» grossiers overtuigd zijn binnenkort, we gens papiemood, nog hoogere prijzen ven him voorraad te kunnen maken. Dit Stad en Provincie. Uit W alcheren. - Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is de gemeen te Oost- en West-Souburg voor de verkiezing van leden van de Tweede Ka" mer der Staten-Generaal verdeeld in twee stemdistricten Stemdistriet I omvat het gedeelte der gemeente gelegen aan de Oostzijde van het Kanaal door Walcheren; stemdistriet II omvat hel gedfeelte der gemeente gelegen aan de Westzijde van vorenbedoeld Ka naal. I11 de Maandagavond te K 0 u d c- kerke gehouden openbare vergadering van den Vrijzinnigen Bond in verband met 'de verkiezing voor de Provinciale Staten sprak in het café „Centraal" voor een goed bezette zaal de heer Van Santen uit Goes over Staatspensioen. Daarbij vond spreker ruimschoots gelegenheid om on aangename en onderhoudende wijze het doel en streven der vrijzinnigen uit een te zetten. Na de pauze sprak de heer J. D. Vi- ruly, burgemeester van Weslkapelle, die bij de uiteenzetting van het belang voor Walcheren o. a. de afschaffing der lollen besprak en zijn mede-candidaat, dr. A. Staverman te Vlissingen, hier tegenwoor dig, warm aanbeval. Beide sprekers werden met groote aandacht gevolgd. Luide bijvalsbetuigingen waren het be wijs dat de aanwezigen ten zeerste in stemden met het woord van dank, door den voorzitter, den heer J. G. v. Niflrilc Jr., aan de sprekers gebracht. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand le Biggekerke benoemde de raad gister den heer L. Simonse, bur gemeester, in plaats van wijlen zijn vader, den heer L. Simonse, oud-burgemeester. Na lange japen naar het Engelsch, door L. G. MOBERÜY. 13). Zij1 beantwoordde zijn weinige beknopte vragen op niet minder beknopte wijze, en toen vestigde hij zijn oogen op het bleeke gezicht op het kussen Hel was een jiomg en heel mooi meisje, zij was be wusteloos en lag met gesloten oogen, haar donkere lokken vormden een wolk om haar gezicht; de rechterhand lag op de dekens. Brampion merkte op, dat zij aan den derden vinger een zwaren gouden ring droeg met één enkelen smaragd van groote schoonheid en pracht. „Ze behoort zeker niet tot "de wone klasse van ziekenhuispatiënten?" zei hij, terwijl hij de oogen afwendde van den kostbaren ring en ze vestigde op het teere, lieve gezicht van het meisje. „Ze ziet er uit als een dame, waarom koint zij hier? En wie is "zij?" „Ze werd opgenomen in een eenzame straat vol pakhuizen, omstreeks een hal ve mijl van hier", anlwoordde Ton Lan cing, de inwonende geneesheer, hoe ze daar gekomen is, is onmogelijk uit te maken, ze. was alleen en geheel bewuste loos, toen de politieagent haar vond. 'Maar 2e is zeker leelijk gewond, In korte, technische zinnen beschreef hlij haar wonden. „Toen Mr. Melton haar zag", dit was de fnaam van een der assistenten, „wilde lijj de verantwoordelijkheid niet op zich nemen en zei dat er om u ge zonden moest worden; wij hebben niet kunnen uitmaken wie zij is of waar zij van daan koimt. Zij is in 't geheel niet bij kennis geweest sedert men haar gevon den heeft en haar kleederen zijn niet ge merkt, zegt de zuster." „Ik weet niet of'dit misschien helpen kan om haar identiteit te bewijzen, ja of neen", bracht zuster Janet in het midden, terwijl zij een enveloppe te voorschijn haalde uit den zak van haar schort en den chirurg "ter hand stelde. „Ik heb het in haar beurs gevonden, maar er is natuurlijk geen enkel bewijs, dat het haar eigen naam is of alleen het adres van een ander. Ik heb het gevon Aan het strand te Koudekerk is aangespoeld een lijk van een persoon, gekleed in zeemanskleeding (geen uni form), flink persoon, lang 1.70 M. Aan bal lijk waren geen bijzondere Icentee- kenen; vermoedelijke ouderdom 30—40 jaar. Na schouwing is het lijk gekist en over gebracht naar het lijkenhuis op de alg. begraafplaats. Enkele Engelsclie muntstukken zijn op liet lijk gevonaen. Op het Zuiderstrand te Westka- pe lie zijn Maandag twee lijken aange spoeld, die reeds in verren staat van ont binding verkeerden. Uit niets kon de identiteit vastgesteld worden. Uit Zuid-Beveland. Naar aanleiding van de subsidie-aan vraag van de N. V» Spoorwegmaatschappij ..Zuid-Beveland" merken B. en W. van Goes blijkens de gister verschenen stuk ken aan den gemeenteraad, op, dal zij legen het bedrag van f 1539.60 d,i. 20 ct. per inwoner gedurende 20 jaren geen bezwaar hebben, aangezien zij reeds eer der overtuigd waren, dat 't bij f 900 niet zou blijven. Zij stellen echter voor de reeds vroeger (28 Jan. 1915) gestelde voorwaarden omtrent de richting van de lijn Goes—NVolfaartsdijk (via Tienden- schuur) en de plaats van station en em placementen (binnen de gemeente Goes) le handhaven, daar dit van zeer veel be lang voor Goes is. Zij stellen verder voor een of meer afgevaardigden le benoemen naar de vergadering van 30 Mei ter me dedeling van de beslissing. Blijkens de balans winst- en verlies rekening van de' gasfabriek over 1915 is een netto-winst gemaakt van f 11.162 31s. B. en W. stellen voor die als volgt te verdeelen: extra afschrijving tot dekking der kosten voor verbouw f 1990; afschrij ving disagio 2 pet. leening 1915 f210; reserve voor kolenprijzen in 1916 in verband met het voornemen om -de gas- prijzen niet te verhoogen f3000; uitkee- rinc aan de gemeente f 2962.315. Naar verluidt werd door den bur gemeester van E11 e w o u t s d ij k naar aanleiding van de slechte kwaliteit van nel regeeringsmeel op betere kwaliteit aangedrongen en vergunning gevraagd om de nog aanwezige hoeveelheid van pl.m. 1000 K.G., die dagelijks slechter wordt, te gelde te mogen maken voor varkensvoeder. ;De Z.). r© Uit Schouwe n-D uiveland. De St. Ct. van heden oevat een Kon besluit van 8 Mei, houdende de aan wijzing der te onteigenen perceelen ten behoeve van den aanleg van een voetpad van den Vertonsweg naar den vuur'oren le Haamstede. 0 Uit Tholen. Aan den brigadier bij de rijksveld- wacht B. I. van Bezooijen, gestalionneerd te O ud-Vossemeer, is Zaterdag j.l. door den districts-commandant de zil veren medaille voor vijf-en-twintig-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Uit Zee uwsch-V laan deren O. D. In de op 1.1. Donderdag ïe Neu zen gehouden vergadering van stem den vlak vóór uw komst. Maar Christoffel Brampton hoorde niet eens het laatsle gedeelte van den volzin der verpleegster en hij lette er niet op. Met oprechte verbijstering in zijn oogen las hij het schrift op hiet couvert, een schrift, dat hem geheel vreemd was, daarna keek hij het jonge meisje in het bed onderzoekend aan, het bleeke gezicht in een lijst van donker haar, een gezicht dat hem even onbekend voorkwam als het schrift op den brief, toen keek hij weer naar het convert waarop deze woorden geschreven waren „Mejuf frouw Joyce Trevor, 44 Jeremiah Street Marvlebone W. HOOFDSTUK V. Nog verder dan ver. De muf ruikende rammelkast zwoegde langzaam den witten weg op, die zich-als een lint over het heuvelland kronkelde Joyce Trevor, of zooals zij" zich nu ge liefde te noemen, Alice Dane, zat voor in hel ongemakkelijk voertuig en keek vol belangstelling naar het landschap, waar zij door reed. Haar ziel was met groote dankbaarheid vervuld, dat zij alle draden had doorgesneden, die haar konden ver binden aan het kosthuis in de Jeremiah Streel. Marylebonc. De April-zon ver spreidde een vloed van licht over de wijde uitgestrekte heide, de groote ruim te die zich vertoonde voor haar oogen maakte indruk op de vrouw, die een be wonderaarster was van groote ruimten van land en van lucht en voor wie dei nauwe straten en donkere huizen een dagelijksche kwelling geweest waren. Laeuwriken sprongen zingende van de heidestruiken en varens de heideplan ten waren nog dofbruin en zacht van kleur; de varens ontplooiden reeds kleine teergroene blaadjes, de brem lag als een laken van goud tusschen de bruine heide klompen; de ver uitgestrekte heide werd hier en daar afgebroken" door een groepje piïnboomfen, waarvan de stammen rood achtig glansden onder de somber groene takken. Het gevoel van ruimte en een zaamheid werkte ais een balsem op de ziel van de vrouw, die zoo lang gestreden had voor het dagclijksch brood in ar- moedige stadsbuurten en zij trachtte de herinnering aan mevrouw Derings' waar schuwingen omtrent het leven dat haar wachtte van zich af le zetten, toen zij met volle teugen de heerlijke hooge lucht inademde en genoot van den lente- bevoegde ingelanden van den Lievens- polder werd omtrent den aanleg van een verbarden verbindingsweg tusschen het 4e en 5e district van Zeeland met alge- meene stemmen besloten mee te gaan met het plan van het comité voor de tot standkoming van dezen weg 0111 de gel den, f 60.000, als aandeel van gemeenten en polders in de kosten van aanleg bij te dragen, te leenen en deze leening met jaarlijkschen aflos in hoogstens 30 jaar te delgen. Besloten werd het voor dezen polder door het comité uilgetrokken be drag gedurende 30 jaar te betalen en dit cijfer, zoo onvoorziene omstandigheden zulks mochten noodig maken, op le voe ren tot een maximum van f 1 per jaar. De rekening over 1915/'16 werd goed gekeurd met een batig saldo van f 20.64, terwijl de begrooting voor 1916,/'17 werd vastgesteld op een bedrag van f66.856 zoo in ontvangst als in uitgaaf. Het dijk- geschot is f 3 per H. A. ov Uit Zeeuwsch-Vlaanderen NV. D. Gistermorgen bad le Aardenburg de timmermansknecht L. NVage liet -on geluk te vallen van de stelling van een in aanbouw zijnde woning van een hoogte van 6 Meter. Hij schijnt inwendig ernstig gewond te zijn en is verplicht het bed le houden. BEVOLKING. In de eerste helft van de maand Mei zijn in de gemeente VLISSINGEN Ingekomen J. Schroevers, visscher, van Ierseke, naar Sarasijnstraat 13; J. E. Evers—Mi eken bach, zonder, Helder, Oranje-.tr 29; II C. Hirdes, bankwerker, Itoudekerke, B. Ewo-utstr. '24; NV. P. Touburg. conduct. O. en NV Souburg, Sarasijtisir 10; M. Vis, zonder. Egmond aan Zee, Molenslr. 42; I). Bclmer, beambte Rijks Quar, Maas sluis. Breestr. 2, A C. Geertse- Rouw, zonder. Helder, Palingslr. 46; M van Otterdijk- v d. Slot, zonder, Nieuw Hel voet, Dijkstr. 7; M L Boskamp—v. Roon, zonder. Hellevoetsluis, Dijkstr. 9; C Zwit ser- van Londen, zonder, Helder, Bella- ypark 5; M NV Kwak—Bout. zonder, Helder, Sclieldeslr. 38; J Doezie- Faber, zonder, Helder, Emmaslr. 20; J. P. L. Duijkers, chauffeur, Putte, NValstr 9; J. van NVijk, leerl. machinist SS, Zevenber gen. Oude Middelb. weg 10; J. B. Ratel band, onderwijzerBeverwijk, NValstr 99; wed. A. M. Vader—Brand, zonder», Am sterdam, Hellebard.str 2; N. Kühne— Groene veldzonder, Hellevoetsluis. Ka- naalstr. 162; L Kotoum, kapper. Haar" tem. St Jacobstr 19; S Anemaet, conduc teur S.S., Boxtel, Kanaalstr. 30; G. Pronk Hop, zonder, Alkmaar, Nieuwstr 57; wed. J. M. Vijgeboom—Mollenkamp. zon der, Rotterdam, Glacisstr 9; C J. David- se—Feij, zonder,, Koudelcerke, Konings weg 25; T. van der Laan—Spaeter, zon der. Helder, Glacisstr. 104; J. M. Mul, chef wasehmeester, Gouda, Scbeldestr. 50-; A. Duvekot— Doets, zonder, Helder, Molenstr. 14. Vertrokken: Wed. M. Jansen -v d. Grijp, Daln 11, Rotterdam; mej D. Klinkenberg, A De- kensfr. 1, Haarlemmermeer; A. van Dij- ke. Gr. Markt 11, Rotterdam; C. J. Loof, Sarasijhstr. 10, Ouddorp; P. A Contant, zonneschijn, van het frissche groen der varens, van de gouden pracht van de brem. Steeds omhoog langs den witten weg kwamen zij Langzaam vooruit, het paard was niet minder verwaarloosd dan liet rijtuig, heel langzaam den heuvel op; voort tusschen do groote ruimte met heideplanten bekleed, die zich uitstrekte tot aan de blauwe heuvelen aan den ver ren horizon. Zij passeerden geen enkel dorp, geen vervoermiddelen schenen langs dezen weg te gaan, want ze kwa men niemand tegen, niemand passeerde hen; ze zagen geen enkel levend wezen, behalve een eenzamen landlooper, die met moeite voortstrompelde met een boos en zuur gezicht. Eu toen begon Joyce een gevoel le krijgen alsof zij reeds uren; neen dagen gereden bad in den muffen wagen tusschen oneindige uitgestrekthe den heideveld, waar de heide nog pas donkerbruin zag en de varens teergroene blaadjes ontplooiden en de brem schit terde in de Aprilzon als een zee van gioud. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1