MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 12 Mei. FEUILLETON. JVs 112 159* Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cour&rft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent AdveFtentiëh a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zilting van Donderdag. .Vu de Kalmer gister de algenieene be schouwingen over de Oorlogswinstbelas ting heeft beëindigd en met de artikels- gewijze behandeling is begonnen, lijkt liet ons interessanter om er aan. te herinne ren hoe het. ontwerp nu luidt, dan ons te verdiepen itrt de weinig belangrijke re plieken van gistenen. Want bij1 de schriftelijke behandeling zijn er op enkele hoofdpunten ingrijpen de wijzigingen door den Minister aange bracht, o. a. wat betreft het tarief voor de kleinere oorlogswinsten. Zooals men weet wilde de staatscom missie 'f 100 \vrij:stellen. De Minister maak te daar r 2000 van. Maar tengevolge van de opmerkingen in het voorloopig verslag over het feit dat daardoor 't grootste deel van de landbouwers zou vrijloopen, lieeft de Minister zijn voorstel zoo gewij zigd, dat bij' winstvermeerderingen van minder dan f 2500 duizend gulden wordt vrijgelaten, en bij win stvermeer (leringen boven f 2500 twee duizend gulden, ter wijl dan van de overblijvende winst voor de eerste rubriek wordt geheven 10 pCt., en voor de tweede rubriek 30 pCt. Men verkrijgt dan de volgende schaal; waaruit ieder- zelf kan berekenen wat hij zon moeten betalen van een of ander winstbedrag. Te betalen belasting. Oorlogs- Aftrek. Per- Bedrag. Perc. winst. cent. winst, f 1100 riOOO 10 f 10 0 9 - 1200 - 20 1.66 1500 - 50 3.33 2000 - 100 5,- 2100 - 140 5.83 2500 - 2000 30 - 150 6.— - 2600 - 180 6.9 - 3000 - 300 10.- - 4000 - 600 15.- - 5000 - 900 18.— - 10.000 - 2400 24.— - 20.000 - 5400 27.- - 100.000 - 29.100 29 1 Zooals men ziet, is door dit stelsel een geleidelijke degressie verkregen. Deze kwestie zal echter eerst ter sprake komen bij art. 26, waarop door de socia listen een amendement is voorgesteld, strekkend om het standaard-percentage van 30 pet. Ie brengen op 50 pet. Terwijl van rechts een amendement werd inge diend óm liet oorspronkelijk artikel1 te herstellen. Gisler is, na ongewijzigde aanneming der eerste zes artikels de behandeling blijven steken bij art. 7, bepalend wat als oorlogswinst wordt beschouwd. In liet eerste ontwerp werd als ver meerdering van inkomen of winst be schouwd; hot bedrag waarmee het zui ver inkomen of de zuivere winst in het belastingjaar te boven gaat „het zuivere inkomen of de zuivere winst over het jaar waartoe de eerste Augustus 1913 behoorde." Naar aanleiding' van de schriftelijke behandeling is hel hier aangehaalde ge deelte vervangen do,or de woorden „hot gemiddelde per jaar over de jaren waar toe de eerste Augustus 1911. 1912 en 1913 behoorden". Alleen wanneer het betreft belasting-, plichtigen die geen boekhouding hebben, zal als basis van vergelijking genomen worden liet zuivere inkomen of de zui vere winst over het jaar waartoe de eerste Aug. 1913 behoorde. Daarop kwam gister in bespreking een amendement-Van Vuuren om in de eerste alinea als basis van vergelijking niet te nemen het gemiddelde der drie genoemde jaren, maar het hoogste bedrag aan zui- inkomen of zuivere winst, gemaakt in één dier drie jaren. Een beslissing hierover is nog niet genomen. En dan ten derde dient gemeld dat de Minister heefl ingetrokken de Impaling dat een zesde der belasting-opbrengst wordt gebruikt voor bij de wel vast te stellen uitkeeringen aan gemeenten wel ker financiën tengevolge van den oor logstoestand in buitengewoon sterke mate schade hebben geleden. Maar het beginsel van die uilkeering is daarmee, volgens de verzekering van den Minister in de Memorie van Antw., niet vervallen. In overleg met Ged. Staten zullen de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en Finan ciën hebben na te gaan in hoeverre zij meenen dat er voor een bijzondere uil keering aan gemeenten termen aanwezig zijn, en lot welk bedrag. De beslissing daarvan blijft echter aan de Kamer, die goedkeuring voor de aangevraagde be- grootingspostcn moet verleenen. Het ge schrapte voorstel sprak trouwens ook van „bij de wet vast te stellen" uitkeeringen. DE MUITERIJ TE BATAVIA Dit Weltevreden wordt -aan „De Tele graaf" gemeld Een slraalbetooging, die Zondag werd georganiseerd door zeelieden, die zich beklaagden over de slechte behandeling, waaraan zij in het hospitaal hadden bloot- yeslaan, werd door de politie uiteenge- aagd. Sindsdien hebben de ongeregeld heden een ernstig karakter aangenomen, vooral omdat 200 man van de drie oor logsschepen weigeren aan boord te gaan, waardoor deze niet vertrekken kunnen. Ma lange japen naar het Engelsch, door L. G. MOBERbY. 1) „Juffrouw Trevor? Ja mijnheer, die heeft hier gewoond, maar ze is 'drie dagen geleden 'heengegaan." „Is zij plotseling vertrokken?" Vroeg Brampton. „Plotseling. Ja, u mag wel zeggen plot seling in één opzicht, ofschoon h(ït toch weer niet plotseling was ook, want ze kon ieder oogenblik een baantje krijgen zal ik u zeggen Zij heeft een betrekking gekre gen en toen moest ze wel weg, maar het was een goede kostgangster en een aar dige dame en ik moet zeggen dat- het mij erg spijt dat ik haar kwijt ben. 7e kómt niet iederen dag met dames zooals zij !n aanraking." „Kunt u mij haar adres opgeven?" Juf- 8INNENLANB. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Berkelstroom. Zooals we reeds meldden zijn bij het gisler gehouden onderzoek van den Raad van Scheepvaart naar het tol zinken brengen der „Berkelstroom" geen nieuwe feilen aan 'l licht gekomen over 't ge beurde zelf. Over de rechtskwestie werden echter belangrijke opmerkingen gemaakt. Als deskundige werd nl. ten slotte nog gehoord mr. Francois, adjunct-commies aan het departement van Buitenlandsche zaken. De voorzitter vroeg hem of de kapitein zijn schip in gevaar stelde door mtel de lading, die aan boord was, uit te varen, lo. krachtens de algtemeen gelden de bepalingen van het volkenrecht, 2o. krachtens de bijzondere bepalingen, die in dezen oorlog gelden. De heer F ra n o i s deelde méde, dal noch volgens het algeméén geldende 'olkenrecht, waarvan de bepalingen ten deze zijn neergelegd in de Londensche declaratie, noch wegens de bijzondere bepalingen van de Duitsche Prisen-Ord- frouw Bruce, wier opmerkingsgave wel geoefend was, hóórde de onderdrukte opwinding in de stem' van haar bezoe ker, ze zag de belangstelling in zijn oogen, zij liet de teugels van haar ver heel diiigsïcracht los, maar schudde ver drietig 't h'oord. Zij speurde'een roman netje, niettegenstaande of misschien ten gevolge van de vervelende eentonigheid van haar Strijd om' het bestaan en hjet ro mantische was haar dierbaar; dit was de tweede heer die een bezoek bracht aan haar kostgangster, de tweede in één week en ze zou dol graag een rol ge speeld hebben in hetgeen zij vermoedde een romantisch drama te wezen; mis schien wel een dranih in den trant van de stuiverrömannetjes, die zij som tijds Zondags tijd had te lezen, verhalen waarin hertogen en andere adellijke hee- ren toestroomden rondom de ongeluk kige heldinnen van de werkelijkheid van het leven. „Neen, ik lean u geen adres opgeven", was het antwoord en juffrouw Bruce gaf een zucht van echte teleurstelling. „Ze zei dat er geen brieven voor hanr nung, er in daou gevaar bestond voor de „Berkelstroom". In de eerste plaats heeft hel volkenrecht hel recht tot vernietiging van een neutraal schip nooit erkend. Op de Tweede -Vredesconferentie kwam deze kwestie aan de orde, maar werd niet lof oplossing gebracht. Sommige landen ver klaarden zich tegen vernietiging, o.a. En geland en Japan, andere waren er voor, Duitsclüand, Oostenrijk en Frankrijk. Ook bij de Londensche z.eercchlconléren- lie kwam de zaak niet tot een beslissing'. De Nederlaudsche regcering heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat hel recht van vernietiging niet is erkend. Wal betreft de vraag of met de lading welke hel aan boord had, het schip was wat volgens de bepalingen genoemd wordt „sujet h confiscation", dat wil zeggen in de termen vallend om opgebracht te worden, ook deze beantwoordde deskun dige ontkennend; Immers, deskundige had nagegaan in hoeverre de „Berkelstroom;" contrabande aan boord liéd, en hij had gevonden dal behalve cacoa en visch, was aan boord notemuscaat, amandelolie, rolling, beenderolie en wollen dekens, allen relatieve contrabande, benevens nog eeuige goederen, die iii geen geval con trabande zijn. Relatieve contrabande maakt volgens de Londensche declaratie een schip „sujet confiscation" wanneer zij geadresseerd is aan een vijandelijke regeering, of aan een zoodanig adres, dat de goederen geacht kunnen worden bestemd Le zijn voor of ten bate van de ijandelijke strijdkrachten, en wanneör zij berekend naar vrachtprijs, waarde, ge wicht of inhoud minder dan 50 pCt. van de totale lading beslaat. Nu waren geen der goederen aan boord van de „Berkel stroom" geadresseerd aan de Engelsche regeering of bestemd naar eenige mili taire basis of stapelplaats. De Duitsche Prisen-Ordn.ing echter wijkt in zooverre af van de Londensche declaratie, dat zij relatieve contrabande dan reeds absolute contrabande acht, wanneer zij geadres seerd is aan een particulier in het vijan delijke land. Evenwel schrijft ook deze Prisen-Ordnung voor, dat de contrabande 50 pCt. van de totale lading moet bedra gen, berekend volgens een der vier ele menten, die ook voor de Londensche declaratie gelden. Deskundige heeft nu berekend, dal de relatieve contrabande bedroeg, berekend naar de vracht, onge veer '/i van de géheele lading, naar de vaarde iets minder dan 1/3, naar het ge wicht 1/6 A 1/7, en naar den inhoud' ■oor zoover te berekenen i/s van de totale lading. Volgens de bepaling betreffende liet recht tol opbrengen, viel dus de „Berkel stroom" niet binnen dit recht. En zelfs wanneer men aanneemt dat de Duil- schers, niet erkennend de declaratie van Londen, achten het recht te hebben tol in den grond boren, dau nog hadden zij dat recht niet mogen toepassen, om dat de relatieve contrabande minder dan 50 pCt. van de totale lading bedroeg, be rekend volgens alle vier daarvoor gelden de elementen. —O Geen uitvoerverbod van tabak. Een correspondent van de N. Ct. had g'cmeld dat binnenkort een uitvoerverbod n tabak zou zijn te verwachten. Hedenmiddag werd ons uit Den Haag gemeld dal volgens inlichting ter bevoeg- der plaats dit bericht onjuist is. komen zouden en Ik had haai* adres niet noodig; ik weel dus niet waar zij naar toe is, ik weel er niet meer van dan een pasgeboren kind. Ze sprak van naar buiten Ic gaan, dat is het eenige wat ik er van zeggen kan." ..1' denkt dal ze builen woont", groote teleurstelling, die de blauwe oogen van den vreemden heer verduisterde, deed de goedhartige hospita bepaald pijn, zij had een zachte zoowel als oen strenge zijde, en haar romantische neigingen kregen ieder oogenblik meer voedsel „Ze zei dal ze regelrecht ver heiland in ging, dat waren haar eigen woorden, maar waar dal is of wat ze d^ar ging doen als ze daar aankwam, dat zou ik u niet kunnen zeggen, al gaf u mij al het goud uit een neele goudmijn. Ik wou dat ik liet u zeggen kon", voegde ze er bij in een uitbarsting van vriendelijkheid, „11 is een soort heer waar ze niet bang voor zou wezen, niemand zou voor u bang kunnen wezen niet zooals die andere mijnheer, die hier geweest is" Zij liet haar slem dalen tot een geheim zinnig gefluister. Veevoeder Omtrent de aanleiding tot het van re- geeringswege ter band nomen van den aanvoer en de distributie van veevoeder artikelen (gerst, haver, lijnkoeken en der gelijke) verneemt het. Hand. uit goede bron. nog de volgende bijzonderheden; Tot dusver konden deze artikelen wor den aangevoerd op N. O T-consent. De voor dien aanvoer beschikbare sclieeps- ruimte was zeer gering, maar het was den iniporteurs betrekkelijk onverschil lig. welke scheepsvracht zij daarvoor be taalden, aangezien zij deze in den ver koopsprijs ruim terugvonden. Naarmate zij nu meer scheepsvracht betaalden, werd het voor de regeering moeilijker, om voor hare aanvoeren scheepsruimle te krijgen en een behoorlijke scheeps vracht te bedingen, terwijl de prijzen van het veevoeder sterk opliepen, wat weder tengevolge had dat de prijs der producten, met dit veevoëder gewonnen, bovenmatig steeg. De normale prijzen van het veevoeder van voor den oorlog waren den laatsten tijd meer dan verdubbeld. Het is te verwachten dat deze tengevolge ran den thans genomen maatregel be langrijk zidlen kunnen worden verlaagd. Natuurlijk zal inlusschen als altijd met de belangen van den handel worden reke ning gehouden. Hout uit Rusland. Hel stoomschip Folmina is Woensdag- met een lading Archangel-balken te Am sterdam aangekomen, de eerste lading se dert het begin van den oorlog. Deze Rus sische balken varen juist enkele dagen, vóór de -oorlog uitbrak, verscheept met een Duitsch 'stoomschip De Folmina heeft de lading in de Noorsche haven Tromsö overgeladen. 0 De Duitsche deserteurs. Naar het Hand, uit Alkmaar verneemt, zijn naar aanleiding van het jongste be sluit van den Minister van Oorlog reeds een 7-tal Duitsche gedeserteerden, die in het interneerhigskamp te Bergen vertoef den, daaruit ontslagen. Verschillende particulieren helpen deze mannen nu ver der voort UIT DE PERS. Prof Eerdmans' bro- churc over het onder- wijsrapport. Het Tweede Kaïnerlid, prof. Eerd mans, heefl in een brochure, getiteld „Grondwetsherziening en Openbaai* on derwijs" hetdoor de Bevredigingscom missie voorgestelde compromis afgekeurd, en daarbij aan de vrijzinnige leden dier commissie verwelen dal zij woordbreuk hebben gepleegd legen het concentratie programma, dat, ook als waarborg voor de deugdelijkheid van het geheele volks onderwijs vroeg: de onverzwakte hand having van tic openbare school, waar ieders godsdienstige gevoelens worden geëerbiedigd. Naar aanleiding van deze „ernstige beschuldiging" brengt hét Vaderland in herinnering dat die paragraaf van het Concentratie-program te wapen riep le gen hef plan-Heemskerk bijzondere school regel, openbare uitzondering. Er is zoo weinig sprake van verloochening an dit program, dat het door de Staats commissie geredigeerde artikel 192 vrij wel gelijk is, al geeft het den vrijziuni- ,.\Vas zij bang voor iemand?" Die raag werd gedaan op zulk een korten, scherpen toon, dal juffrouw Bruce er verschrikt van opkeek. „Ik weet niet of ik het zeggen raag, maar u ziet er uit of men u vertrouwen kan",, zei ze nog steeds lciesch fluisteren de; „maar ze scheen bang te zijn voor dien anderen mijnheer, die hier geweest is; cn ik voor mij geloof dat zij Londen alleen uit gegaan is uit vrees voor hem. Dat geloof ik, weel u, ofschoon het niets anders is dan een vermoeden van mij. Niet dat ik weel waarom zij 7,0,0 verschrikt hoefde te zijn voor dien mijn- lieer", voegde juffrouw Bruce er pein zend bij, „hij sprak heel netjés en zoo ver ik het kon beoordeelen was het een man van middelbaren leeftijd, heel be leefd en aan zijn kleercn en zijn horloge ketting kou je wel zien dat hij rijk was ook." „Heeft hij zijn naam niet opgegeven?" „Neen, dat zal waar zijn", juffrouw Bruce lachend. „Zulk slag van menschen zijn voorzichtig met hun naam. Er zijn er tóeer fcoo. Maar ik \vU Wedden dat iu je gen ook meer, aan wat de vrijzinnige leden van de Grondwetscommissie van 1910 in hun aan het rapport toegevoegde afzonderlijke nota als desideratum neer schreven. Deze kwamen lol de redaclie„Het open baar lager onderwijs wordt zoodanig in- gerieht, dal nergens voor de ingezetenen de gelegenheid onlbrcke om hunne kin deren in liet genot le stellen van onder wijs waarbij hunne godsdienstige over tuigingen worden geëerbiedigd." Wij leg gen, "zegt het Vadgaarne aan ieder on bevooroordeelde de vraag voor of de redaclie der Staatscommissie niet het zelfde geeft, ja nog iets meer met liaar Overal in hel Rijk wordt van- Over heidswege de gelegenheid gegeven lot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs Want een onderwijs waarbij de gods dienstige overtuigingen worden geëer biedigd, behoeft niet altijd per se open baar ie zijn. En dan gaal het Yad. verder: Maar zal de heer Eerdmans ons toevoegen door de financicele gelijk stelling wordt de openbare school niet meer onverzwakt gehandhaafd, want nu is het oprichten van bijzondere scholen veer vergemakkelijkt en iedere school! van den concurrent neemt een Staats school weg. Ook daarop wenschen wij een onomwonden antwoord le geven Wij willen tot geen prijs den voorrang aan het openbaar onderwijs ontnomen zien, omdat hel overheidsonderwijs on misbaar is en zal blijven als waarborg voor de rechten der minderheden enf als norm voor het gansche onderwijs, ;n dien voorrang behoudt dat onderwijs dan ook in de voorstellen der Slaats- roramissie. Maar even beslist nemen wij positie legen lien, die langs kunstmatigen weg, door wetlelijken dwang de openbare school zouden willen bevolken, en dat niel alleen omdat dc ervaring met de wet van 1878 opgedaan ons geleerd heeft, dat dit de beste wijze is om van den wal in de sloot te geraken, maar omdat zoo iets geestesdwang zou zijn, die met alle waarachtige vrijzinnigheid in strijd is. Het groote onderscheid in standpunt tusschen den hoogleeraai* en ons is, dat wij de Pacificatie wenschen, omdat daardoor en daardoor alleen ons gansche volksonder wijs tot hoog peil kan worden opge- oerd, terwijl wij de financiëele gelijk stelling aandurven omdat wij hel volste vertrouwen hebben in de. vitaliteit van hél openbaar onderwijs. De lieer Eerd mans ziet deze zaak echter niet als on derwijszaak en in de openbare school n»ei anders dan een anli-clericaal wapen; is hel wonder dal hij bezwaar cr legen maakt, dat hel duel tusschen de beide takken van onderwijs in den vervolge mei nagenoeg gelijke wapens zal worden gevoerd, al zal dal duel dan ook niet meer op hel politieke veld worden ge streden. UiFSfatl en Provincie. Dagelijks wordt onze redactie opge beld door personen, die telephonisch ad vertenties wenschen op le geven. Daar tij dan steeds verwezen worden naar onze administratie, waardoor zoowel voor de genoemde personen als voor ons noo- deloos tijdsverlies ontslaat, verzoeken wij een ieder voor aangelegenheden, onze niet schaamt uw naam op te géven." „O neen, in 't minst niet." Niettegenstaande de droefheid in zijn hart. glimlachte Christoffel „Mijn naam is Brampton, dr. Christof fel Brampion, en als u ooit iets hoort van juffrouw Trevor, of als ze hier ooit te rugkomt, wees dan zoo goed te zeggen, dal ik hier geweest ben en haar mijn kaartje te geven En als hij zweeg en ging toen haastig voort „als u soms bij toeval haar adres te weien komt, zendt het In ij dan als 't u blieft. Ilc wóu haar zoo graag helpen, ik ben een heel oude vriend van haai* en ze heeft hoe genaamd geen reden angst voor mij te hebben Hij nam een kaartje uit zijn visiteboekje en gaf het juffrouw Bruce, die het zeer zorgwildig liekeek. ,.Mr. Christoffel Brampton, 400 Har- ley Street", spelde zij. „Ik zal liet goed bewaren, mijnheer, en als juffrouw Tre vor terug SnOcojt komen, (ilc zal lieel blij zijn als ze dal doet), zal ik liet haar ge ven. Ik lieb nooit een kostganger gehad waar ik meer van hield dan van haar." fWordt vot*Yolgd>.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1