DELBÜRGSCHE COURANT Donderdag 11 Mei. FEUILLETON. M 411 139" Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de couiwt bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Ds „Tabantia"'kwestie. Wat gisteren het Wolff-bureau over de Tiibantia meldde, en wat een officieus karakter krijgt doordat het ook blijkt ge meld te zijn do,or de Nordd Allg Zeit., het officieu.se orgaan der Duitsche regee ring. geeft den onbehaaglijlten indruk dat in deze zaak van Duitsclie zijde tegenover ons gehandeld wordt met heel wat min der „Riicksicht" dan tegenover de Ver. Staten. Zooals men weet werd liet bericht van liet aanbieden van een der booten van de Hamburg—Amerika-lijn als vergoeding voor hel verlies der Tubanlia het eerst gebracht door het Handelsblad. Dit blad nu meent ook thans nog te kunnen ver zekeren dat, toen het dal op 2 Mei publi ceerde, lie I be rich l j ui s t was. Het houdt dal vol, wat Wolffs bureau ook moge beweren Een feit noemt het blad hel voorts, dat de heer Wilmink, direc teur der Kon. Holl Lloyd, met een twee tal technische deskundigen der Maat schappij, niet alleen naar Berlijn, doch ook naai- Hamburg is geweest. Ei' wordt echter bijgevoegd dal de zaak niet geleid wordt door deze reederij; zij is in handen van onze regeering en we hebben gister in onze tweede oplage nog kunnen melden, dal onze regeering nog geen definitief rapport omtrent den uil slag van hel onderzoek heeft ontvan gen Overste Canters is nog te Berlijn. Maar te klemmender is dan de vraag wal voor doel de Dnitsche regeering lieeft met deze tegenspraak, nog vóór onze regeering er io'ts van weet, nog vóór het onderzoek afgeloopen is? Wanneer de bedoeling van dat offi- cieuse bericht alleen is om vast te stel len dat liet onderzoek nog niet afgeloopen is. en dat dus nog steeds de Duitsclie officicele ontkenning van half Maart gel dig blijft, dan is de vorm van het bericht toch zeker zeer ongelukkig gekozen, want dan is het minst genomen onvoorzichtig om te zeggen dal van een vergoeding van een Duitsch schip ,,geen sprake" kan zijn, „daar de Tubanlia niet tenge volge van een Duitschen aanval verloren ging". Voor hel geval het onderzoek een ander resultaat gaf dan zou deze tweede tegenspraak de zaalc nog moeilijker voor Duitschiand maken. We kunnen voor dit zonderlinge ver loop der gebeurtenissen geen andere ver klaring vinden dan door een herinnering aan de gelijktijdige behandeling van de Amcrikaansche nota's, Duitschiand zit in een lastig geval. Het heeft aan Amerika verzekerd dat de Duit sclie onderzeckrachlen last hadden gekre gen den duikbootenoorlog- ie voeren vol gens de algemeene regelen van liet vol kenrecht betreffende liet aanhouden, doorzoeken en vernielen van handels vaartuigen. En hel voegt daaraan toe: „Twijfel er aan, dat dit bevel' loyaal gegeven is en loyaal uitge voerd wordt kan de Duitsche re geering aan niemand toeslaan." Die verzekering zou rtu in een eigen- dig licht komen, wanneer Duitschiand nu dadelijk tegenover ons moest beken nen, dat in liet geval der Tubantia het hevel niet loyaal is uitgevoerd. Zeer opmerkelijk is het ook dat liet Tubanlia-bericht door hetzelfde WolflU bureau tegelijkertijd werd verzonden met do bekentenis dat inderdaad een Duit sclie- duikboot de Sussex heeft doen zin ken, iels wat, zooals men zich her inneren zal, door Duitschiand ook ont ken a werd Er was wel, zoo zei men daar, een schip in die buurt getorpe deerd, maai- dat was blijkens een her- irncririgsleekening van den duikbootkom- mandanl een oorlogsschip. Als daar toen ook dc Sussex zonk <lai> moest die op een Eisgeische mijn zijn geloopcn Wc hebben toen de opmerking ge maakt dat de Duitsche regeering bij zonder snel in haar conclusies was, en gevraagd of de ontkenning van schuld aan den ondergang van Tubantia en Pa le m ban» berustte op overwegingen van denzclfden oppervlakkigen en verre van afdoenden aard, een vraag die gerecht- aardigd wordt door de nu gepubli ceerde bekentenis Zoo'n bekentenis moet voor de Duit sche regeering niet aangenaam zijn, noch tegenover het buitenland, noch te genover de eigen landgenooleu En mis schien we kunnen er slechts naar raden lieeft men het in Berlijn wen- schelijk geacht om dien onaangenamen indruk niet nóg sterker te maken door nu ook nog in de Tubantia-kwcslie met een schadevergoeding te moeten aankomen, na de eerst zoo forsclie ontkenning dat van een Duitsche onderzeeër geen! sprake kan zijn. We kunnen over den afloop der Tu banlia-kwestie niet bijzonder optimi^ tisch zijn na het Wolffberichl van gis teren. Speciaal niet ovei1 den vorm, die een bekentenis van schuld bijna on mogelijk maakt Maai wie weet, wat er nog van te recht komt? Overste Canters is nog in Berlijnvan onzen gezant te Berlijn, baron Gevers, wordt gemeld, dal hij bin nen enkele dagen naar Den Haag komt Ook voor overleg in deze zaak? We zullen dus maar weer wachten, met het geduld dat deze oorlog ons geleerd heeft Onze regcering zal er wel vcor waken dal men in Duitschiand zich dal geduldige wachten niet voorstelle als een berusting. Ma lange jaren naar het Engelscb, door L. G. MOBERLY. •HOOFDSTUK IV. Zij is weg. Chrisloffel Brampton sloeg de oogen op naar het vuile*huis in de vuile achter straat in Marylobone; toen hij den klop per liet vallen zweefde zijn geest terug naai" het verleden, een verleden waarvan de omgeving zoo zeer verschilde van de buurt waar hij zich op dat oogenblik bevond. De grauwe Londcnsche straat, de. rijen grauwe huizen, alle precies het zelfde de loodgrijze 'lucht boven zijn hoofd dit alles verdween" voor zijn oogen; en in plaats daarvan zag hij een houten hutje met rose klimrozen, een achtergrond van demienbosschen, wel riekend en groen, met sneeuw bedekte foppen tegen de schitterend donker blau- Kameroverzicht. Tweede Kamer, Zitting van Woensdag. Slechts een ochtendzitting, want 's mid dags moest in de ardeelingen vergaderd orden, en bovendien' zou dan de heer Bos begraven worden. Die ochtendzitting werd gevuld door hel slot van de rede van Minister Van G ij n over de oorlogswinstbelasting. Het eind was daarvan wel hel belang rijkste, nl toen de Minister verklaarde in hooge mate tol overleg met de Kamer bereid te wezen. Hij hoopte, dal de be handeling van dit ontwerp zal geschieden in den geest van den overleden president an de staatscommissie voor deze be lasting, die steeds geloond heeft, tot over leg bereid te zijn. Dal zal dan wel speciaal hel geval zijn niet het tarief der belasting, want dc Mi nister zei daar niét ver op Le zullen in gaan omdat er eenige amendementen op zijn ingediend. wc lucht. De omgeving, waarin hij Joyce Trevor het laatst had gezien, zoo vele jaren geleden, was inderdaad zeer ver schillend van die waar hij haar met de zekerheid van een overwinnaar dien dag hoopte te vinden dat houten hjuisje lusscheii de pijnboomen leek hem een geschikter verblijf voor de sierlijke lief talligheid die hij ziclr herinnerde, dan dit akelige pension in een sombere slraat in Londen. Het was moeilijk het meisje, wier beeld hij in zijn hart droeg, te vereenzelvigen met iets l elijks en vuils; en toch hoe kon lijij iets anders vermoeden dan dat er veel ver driet en narigheid gekomen was in haar leven sedert hij haar htet laatst gezien lied, met den zonneschijn van datWes- tersclie land een gouden kroon vormen de om haar lioofd, lacluende oogen, stra lend van licht en levensvreugde. Verlaten door den man aan wien zij zich had overgegeven. Alleen in een vreemd land, een jong meisje, worste lend om het hoofd boven water tehjou- den zijn hart kromp ineen van het vi sioen voor zijn geest geroepen door die gedachte alleen en door alles wat zij Hij stelde echter in het licht dat de aftrek -van f 2000 bij hem geen hoofdzaak was, maar gevolg, omdat hij de degressie der Slaalscomiuissie niet kon gebruiken. Toen inlusschen van verschillende ka ri ten bezwaren zijn gemaakt tegen liet vrij laten der winsten tusschen f 1000 en f 2000, heeft de Minister naar een andere oplossing gezocht. Een 130 00Ö landbouw- beorijven van 15 tot 20 H A. zouden an ders buiten de belasting vallen, hoewel zij gerust een kleine heffing kunnen betalen. Vandaar de wijziging van hel tarief, dat nu voor die kleinere winsten lager is. Geheel laten vallen kan de Minister deze niet, omdat voor den fiscus hel totaal be drag der belasling van veel belang is. Een tweede onderwerp van beleekenis in deze rede was de belasting van de naaml. vennootschappen. Nog al leuk was zijn opmerking 'tegen over de bezwaren tegen bel belasten van winst door „durf en energie" verkregen Hij is zelf aandeelhouder in een stoom vaartmaatschappij en heeft lieelemaal geen energie beloond. Hebben de direc ties zicli bijzonder onderschelden, dan moet men haar maar een extra toelage geven; op de belasling mag dat echter geen invloed hebben. Omtrent liet bedrag der afschrijvingen zullen de maatschappijen en de fiscus hel wel niet eens worden. Die maatschappijen zullen wel wal te pessimistisch zijn. De Minister zal trachten een commissie van advies le vormen van hoogstaande per sonen, ook belastingambtenaren, die den Minister en de inspecteuren zal advisee- ■en over de afschrijving. De heer Schaper „Als u dan maar niet bij den duivel le biecht komt!" De Minister. „Ik zal trachten den nuivcl builen de commissie te houden!" Overigens zullen de inspecteurs inlus schen last ontvangen om niet te voel op kleinigheden dood le vallen, opdat niet kleine visschen gevangen worden, maar groote visschen ontsnappen. Omtrent liet veel besproken punt van de reserves dor s'chcepvaarlmaalschap- pijen voor den tijd na den oorlog, merkte «te Minister op, dat, als na den oorlog schepen en macliines duur zijn, dit daar mede samenhangt, dal er veel geld mee verdiend kan worden, wanl niemand Iaat schepen bouwen of schaft machines aan voor de aardigheid. Maar ook tijdens den oïrlog hebben de groote scheepvaart maatschappijen vele schepen gekocht en in aanbouw. Er is geen aanwijzing, dat deze ria den oorlog meer zullen moeten aanbouwen. De meeste maatschappijen hebben meer schepen gekocht of in aan bouw dan er verongelukt zijn. IIKMENLANÖ. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vlasverordening ingetrokken De kommandant in Zeeland heeft bij 9 Mc. uitgevaardigde verordening inge trokken dc verordening van 28 Maart '16, betreffende het vervoer uit Zeeuwscli Vlaanderen van vlas, alsmede van vlasafval Van de grens. Men schrijft ons uit Aardenburg Werden sedert eenigen tijd de gemeen ten Maldegem, St. Laureijns en zelfs Ecc- loo van uil Aardenburg van brood voor- insloot. Wat hadden die jaren haar ge bracht? Zou ?e hem verwelkomen als een vriend? Zou ze blij zijn liem te, zien zooals ze in voeger jaren was geweest? Of zou ze hem aanzien alsof zij verre slond, met koelheid in de oogen, en zijn komst kwalijk nemen uit vrees dat hij het verleden weer zou oprakelen? Zij was zeker arm daar zij in deze sombere straat woonde; zou ze hein toeslaan haar te helpen in haar moeilijkhleden, zelfs al wilde ze dan niet luisteren naar de be tuiging van zijn groote liefde? Al deze overwegingen dwarrelden rond in zijn hoofd, terwijl hij stond te wachjen op de stoep van 14 Jeremiahstreet en naar dc slordige ramen keek, waarvoor de vui le kanten gordijnen en de kapotte jalou- zieën, die halverwege waren neergelaten en lieelemaal scheef, hpt sombere uit zicht van het hpiis nog verhoogden Hij had verscheidene minuten geduldig slaan wachten, toen de deur een klein beetje werd opengedaan, een slordig hoofd kwam te voorschijn en een meisje met een opvallend vuil gezichtje en een nog vuiler schort, met oen onvervalscht Londensch accent, vroeg zien, thans is ook toestemming verleend om de Belgische gemeenten Middelburg, en Moerkerke van bruin brood te voor zien Hulp schijnt aldaar ook hard npo- dig le zijn, want naar ik verneem Wordt r.'daai zeer veel gebrek geleden Maisdislributie Naar wij uil den Haag vernemen heeft de commissie voor maisdislributie ten aanzien van de Meilevering van regec- ringsmaïs bepaala, dat elke aanvrager, wiens aanvrage is geldig verklaard, 25 pCl van de aangevraagde hoeveelheid zal bekomen. 0 Uitvoerverbod Bij kon besluit is de uitvoer van hoi den verboden Deze bepaling strekt om le voorkomen da! ei gebrek zou ontstaan aan mitrail leur-honden 0 Onze ©economische zelfstan digheid Men vestigt de aandacht van de N. B C cp een advertentie in de Do,-dt- sche bladen, van den volgenden in houd „British Vice-consulate. Ondergelec- kendc bericht hiermede aan belang hebbenden dat, voor het geval zij her stellingen van welken aard ook aan brengen aan de 'hier in de havens ver blijvende schepen, loebehoorende aan ecr.ig voor Engeland vijandig land, limi ne namen zullen geplaatst worden op Statutory Black List" Dordrecht S Mei 1916 J. Vriesendorp, British vice-consul." Dc berichtgever voegt daar aan toe Alen wordt er stil van als men zoo iels leest. Commentaar overbodig." 0 De N,oor d e 1 ijke route De correspondent van liet Hand te Rotterdam meldt Als bewijs, dal de Noordelijke route, die thans vrij algemeen door de geregel de lijnen wordt gekozen, in den smaak •alt en veiliger geacht wordt, kan wel dienen, dal het stoomschip „üjocja" van den Rotterdamsclien Lloyd, dat lieden van hier naar Java vertrekt en Londen moet aandoen voor liet innemen van la ding, niettemin de Noordelijke route kiest dus, om Londen le bereiken, rond Schotland vaart. De directie is van oor deel, dal aldus het gevaar cel minder groot is en heeft er een omweg van bijna acht dagen voor over. o- Een nieuwe vereeniging. Naar wij vernemen, heeft de Nederl. O. Trust Mij. haar goedkeuring gtehec.hft aan de plannen van de Arnhemsche ver eeniging voor Handel en Nijverheid, om le Arnhem op te richten een vereeniging tot bevordering van een normalen handel en ter beperking van den uitvoer van «le N. O. T.-goederen, terwijl zij aan het de vorige week gevormde voorloopig comi té van uitvoering haar medewerking heeft toegezegd en zich bereid lieeft verklaard de leiding der werkzaamheden op zich te nemen. Door het voorloopig comité is reeds een perceel gehuurd, waarin liet kantoor zal worden gevestigd. In de Dinsdag gehouden vergadering van belanghebbenden uit de provincies Xlclderland, Overijsel en Limburg werd thans tot de definitieve oprichting van „Zoekt u een kamer0" Brampton kon nauwelijks nalaten uit le roepen: ,Dc hemel beware mij!" maar gelukkig hield hij ze nog bij tijds in, en hjfet kleine dienstmeisje deelde later aan collega en vriendin naast de deur mede, dat de mijnheer die aanschelde zoo tegen je glimlachte, dat je er van zou kunnen huilen Alles wat klein was en vuil en medelijdenswaardig, wekte zonder man- keeren de belangstelling op van den chi rurg, die in sommige leringen den naam had gekregen van streng en hard en een vrouwenhater te zijn, maar zijn blauwe oogen waren zeer vriendelijk, toen hij Lize in haar bleeke, vuile gezichtje keek, waar pieken ongcborsield haar slordig langs hingen; het smerige mutsje op hjaar hoofd hielp geenszins mede om de wan orde van haar haren eenigszins te be teugelen. „Is juffrouw Trevor thuis?" vroeg hij. „Zij woont hier immers. Juffrouw Joyce Trevor?" „Ze is hier niet meer, ze is weg", luidde het teleurstellend antwoord en Li- ze streek een extra lange piek van haar een bureau voor die provincies besloten en de verdeeling der werkzaamheden ge regeld. (Reeds gister in een deel onzer oplage vermeld) UIT DE PERS. Over dr. Bos. Van de talloozc waardeerende be schouwingen in de bladen van letterlijk Alle richlingen willen we hier nog en kele karakleriseeringen laten volgen. Allereersl uit de anti-rev Rotterdam)-' mer „Praclisch van zip, wilde hij altoos iels tot stand brengen, vrucht zien op zijn arbeid Dal maakte, dat hij wel eens wat overhaast arbeidde, en meer werk op zich nam, dan hij goed en deugdelijk kon afmaken Maar zijn brandende ener gic ontvonkte allen, die met hem le wer ken had«len En er kwam iels lot stand Door hel terugtrekken eerst van Treub, Later van Drucker, was Bos in de partij, waartoe hij behoorde, door den loop der omstandigheden meer nog dan door eigen wilskcuze, op de leidersiunc- lic aangewezen Ilij nam haar op zich met denzclfden ijver, niet dezelfde be geerte om aan den hoogste» eisch te voldoen, als waarmede hij al zijn werk deed Maar Bos was geen man om parlijlci- dei te zijn De zielsstructuur van liet partijhoofd was de zijne niet. De onver biddelijke logica der feilen had hem een harnas aangegespt, dat hem lang zaam maar zeker dooddrukte Wie hem van dicht bij de laat ste jaren had gadegeslagen, wist dat hel spaak moest loopen Thans kwam hel einde Diepe tragiek schuilt er in dit heen gaan op dc volle middaghoogte Dit kost baar leven werd ontijdig verteerd door zijn eigen gloed Hel Haarl Dgbl geeft de volgende her innering aan dr Bos ,Het was op een algemeene vergade ring van de Maatschappij van Nijverheid Nucbler-practische menschen behandel den nuchter-praclisclio onderwerpen Faf- bricanlen en kooplui zijn eenmaal geen «lichters of tlroomers; van hen verlangt het leven andere dingen Dr Bos zou spreken over technisch onderwijs Nuttige, maar toch ook nuch tere zaak Toen 't zijn beurt was, ging hij op de spreekplaats staan en zei, wal hij te zeggen had, eenvoudig weg, zonderéén papierlje, zonder een aan- leeker.ing, klaar als glas en zonder e enige hapering Toen hij geëindigd had gebeurde er iels vreemds, die nuchtere ergadering was opgewonden door dat nuchtere onderwerp, schonk hein niet. hel gebruikelijke onverschillige handge klap, maar maakte er een ovatie van; loei» bi/ al lang weer op zijn plaats zat, applaudisseerden de hoorders nog, ge troffen door den eenvoud en de helder heid, waarmee de spreker, puttend uit zijn overvloed, hun de zaak had uileen- gezel. En dr Bos zelf, toch een ervaren man op *t stuk van vergaderen, keek ietwat onthutst, ontsteld bijna «laarna werd hij zichtbaar verlegen door die hulde Ja, er is ecu groot talent heenge gaan liaren uit haar oogen „Juffrouw Tre vor is vertrokken." „Vertrokken? Meen je dat zij voor goed weg is? Is zij plotseling vertrok ken? Weet je haar adres ook?" „Ik weet niets van haar af', antwoordde Lize „Juffrouw Bruce zal het wel we len Ik zal haar roepen, ze zal u wel al les kunnen zeggen wat u weten wilt. Ik weet er niets anders van dan dat juf frouw Trevor vertrokken is en „Lize!" riep een schelle stem fiit de keukengewesien, „wat sta je «laar te pralen aan de «leur Er is genoeg voor je le doen, je hebt volstrekt geen tijd niets uit te voeren en te staan babbelen aan de deur O' Ik vraag u wel excuus, mijnheer." De loon van juffrouw Bruce veranderde eensklaps met oen bijna grap- pige snelheid, toen zij Brampton zag slaan en begreep dal het een „echte mijnheer was en niet de slager of de bakker met -wien haar d ienstraeisje aan de deur stond te praten Lize maakte gauw dat zij weg kwam en vertrok naar den achtergrond om door juffrouw Bru ce vervangen te worden. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1