MIDDELBURGSCHE COURANT. W oensdag 10 Mei. Kameroverzicht. 36 110 1S9" Jaargang 1910 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten tn Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 0^"* Advertenties vóór één uur te bezorgen. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Afg'cloopcn! De ouderdomswet is gis ter geheet afgehandeld, op de eind stemming na, die later zal plaats heb ben 'tls welletjes geweest. Een verheffende herinnering zal van deze discussies niet nablijven. Daarvoor waren ze te veel doortrokken van een partij-politiek, die langs het ontwerp heen zich richtte naar winst in den partijstrijd. En daar voor waren de besprekingen ook veel te wijdloopig soms met merkbaar op zet. Hulde verdient echter Minister Lely die mei een weldadig aandoende beknoptheid en groote kennis van zaken dit niet door hem ontworpen voorstel verdedigde Waarschijnlijk zou de ont werper, mr Treub op verschillende be langrijke punten minder toegevend zijn geweest, hoewel het de vraag is of de z h. s. goedgekeurde opneming der be deelden, en de met overgroote meerder heid aangebrachte wijziging in de rol der gemeenten ook mr. Treub tot het laatst onverzoenlijk zou hebben doen blijven De politiek waarvan we hierboven spraken heeft zich de laalsten dag bij de slotartikels weer geducht doen gel den, in 't bijzonder bij 't amendement- Rutgers om de wet niet in werking te doen treden vóór art, 31 der Invali diteitswet. Het daarbij door den voorstel ler uilgesproken wantrouwen in de op rechtheid van de verklaringen van den Minister lokte een driftig protest van dezer. uit. Van de zeer warme toespraak waar mee bij den aanvang der zitting de ojorzitter den heer Bos herdacht, die we wegens plaatsgebrek slechts kort kunnen vermelden, willen we in 't bijzon der aanhalen, dal daarin gewezen werd op hel feit, dat de heer Bos van de Be- vrededigingscommissie niet alleen de voorzitter, maar ook de bezielende geest is geweest Zonder Bos zou er niets van terecht zijn gekomen. En toevallig in dezelfde zitting bleek uit een modedeeling van den heer No- lens, dat liet laatste, waartneo dr. Bos zich bezig hield, was het zoeken naar een middel om nog iets van de verze keringswetten terecht te brengen. Is er sterker bewijs noodig voor de meening dat dr. Bos zich herhaaldelijk boven den partijstrijd verhief? BINNENLAND, Mr P J. TROELSTRA. De heer Troelslra deelt aan „Hel Volk" de yolgende berichten over zijn gezond heidstoestand mede: ,Mijn geneesheeren zijn over de resul taten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij slaan mij reeds dadelijk lichten ar beid toe, maar eischen, dat ik mij de eerste- maanden builen elke agitatie zal houden. Van optreden in openbare ver gaderingen kan dus voorloopig geen spra ke zijn. Mijn plaats in het Int. Soc. Bu reau kan ik weer innemen. Tn de Kamer hoop ik nu en dan, met name bij be langrijke stemmingen, te verschijnen, Door mij aldus te beperken, is er alle kans, dat ik tegen den tijd der aanslaande begroolingsdebatten klaar ben, om daarbij mijn taak te vervullen." NEDERLAND EN DE OORLOG. Tarwe en meel. Minister Posthuma heeft in antwoord op vragen van den lieer Sannes een iuit- ecnzeUing gegeven van de redenen die tot het verbod van witbrood hebben ge leid. Dc Minister zet in dat antwoord uit een dat er van Aug. '15 tot eind Januari totaal aangekocht en -bevracht waren 322 000 ton tarwe. De aanvoer had ech ter zoo ongeregeld plaats dat slechts 283.733 ton ontvangen werden. De- vertraging in den aanvoer was liet gevolg van ongekend lange reizen der stoomschepen, wederom het gevolg van zee-evenement, aanhouding aan de Enq gelsche kust en het loópen op mijnen van sommige schepen Buitendien was er op gerekend, dat de stoomschepen, die chilisalpeter door de regeering aan voerden, na lossing ter beschikking zou den komen De onverwachte sluiting van het Panama-kanaal ten gevolge van aard verschuivingen, alsmede het bekende eirdelooze oponthoud der chiliscliepen in hel Kanaal deden hen voor de graan vaart uitvallen Toen zich bij het voorgaan de nog moeilijkheden bij het uitvaren van schepen hier te lande voordeden, werd de aflading in de maand April en de aankomst in de maand Mei zoo onze ker, dal de Minister het wenschelijlc vond zoo spoedig mogelijk de noodige voorzichtigheid te betrachten en daar mede niet te wachten totdat de moeilijk heden bij het aankomen van graan in Nederland (einde Mei) zouden blijken te beslaan. Van Amerikaansch meel was op 1 Sept een behoorlijke reserve aanwezig (71.000 ton) Pogingen om legen eenigszius rede lijke vracht nog meer scheepsruimte te verkrijgen, faalden en toen de versche ping van tarwe beneden den aankoop bleef, had het geen zin den bloemvoor- raad te versterken en daarvoor scheeps ruimte af te staan ten koste van reeds gekochte tarwe, temeer daar er ge gronde redenen waren te vermoeden, dat behalve de regeeringsvoorraad niet onaanzienlijke voorraden bloem in het land aanwezig waren. Het thans door hel hoofdbestuur van den Nederland- schen Bakkersgezellcnbond aangegeven cijfer van 700.000 balen bloem (of 35.000 ton) bij de tweede hand beschikbaar, bevestigt trouwens dc juistheid dezer vermoedens Daar steeds bijtijds voor de bevrach ting der noodige scheepsruimte voor normalen aanvoer is gezorgd, wordt de achterstand vanzelf ingehaald, behou dens de steeds voor oogen te houden niet te voorziene omstandigheden: zee- evenement en andere, mor aard hier niet nader behoeft te worden aange duid. Zoo kwamen bij voorbeeld in April orgeveer 82.0(10 tons tarwe binnen, te genover dc oorspronkelijke voor afla ding in Maart bevrachtte 64 000 tons Om den aanvoer nog meer te bespoe digen werd door de reederijen, waar mede de regeering thans vrachtover eenkomsten heeft loopen, vervroegde scheepsruimte beschikbaar gesteld, ter wijl tevens door toepassing der. Sche- penuitvoerwet de hand op eenigfe prompt beschikbare tonnage werd gelegd. Uit den aard der zaak kan vaste loezegging omtrent de opheffing van het verbod van het bakken van brood van gebuilet meel niet worden gedaan. De duin- van het voorschrift zal daarvan afhangen, of en in hoeverre de ge nomen maatregelen niet wederom door onvoorziene omstandigheden worden te niet gedaan. 0 Voor de grensbewoners Dc sedert 1 April geldende maatre gelen lot wering van grensfraude zijn reeds herhaaldelijk gewijzigd en aan gevuld De nieuwste wijziging betreft o.a het gelijkstellen van alle als trekkracht ge bezigde dieren 'met paarden, zoodat dus ook trekoossen en koeien met een ge leibiljet vervoerd mogen worden Van belang is ook de nieuwe be paling, dat .de goederen, vervoerd in postpakketten, evenzeer zullen vallen on der de voorwaarde van dekking door binnenlandsche paspoorten Ten opzich te van deze bepaling zijn bijzondere voorschriften getroffen, opdat de posl- besleldienst zoo min mogelijk onder weg behoeft le worden lastig gevallen De visitatie van postpakketten zal daar toe zooveel mogelijk geschieden aan de post- en hulppostkantoren. Pakketten, welke ten uitvoer verboden goederen blijken te bevatten, zullen op het ter rein der le linie dan ook niet mogen worden afgeleverd aan de geadresseer den Dezen zullen echter een oproep krijgen, om zicli ten postkan'tore te vervoegen teneinde zelf het pakket in ontvangst te nemen op vertoon van een binnenlendscli paspoort, welk laatste do cument den geadresseerde slechts wordt verstrekt, indien hij de goederen vol gens hel oordeel der belastingambtena ren inderdaad noodig heeft voor de uit oefening van zijn bedrijf, of indien de hoeveelheid niet grootor is dan voor dc dagelijksche behoefte van een gezin Voorts is llians bepaald, dat de direc teurs der belastingen aan de vrijstel ling van paspoorten voor vee en voor landbouw- en veeteeltproducten, die van de landerijen naar de schuren, naar den molen of naar de markt of vandaar terug worden gebracht, bepaalde voor- waftrilen kunnen verbinden teneinde misbruik le voorkomen. De bedoeling van dit beperken eener vrijstelling kan b.v zijn, om vee slechts dan zonder paspoort toe te laten op de grenswei- den, d. i tot op 2 K M. van de grens, indien hel is geregistreerd, zoonoodig voorzien van een kenmerk, of wel in dien een borgstelling is gestort voor dit vee. (Hand.) Olt Stad e» Provincie. Naar de Stand, verneemt, heeft dr. G. F. Gezelle Meerburg, geneesheer-direc teur der slichting Vrederust te Bergen op Zoom, ontslag aangevraagd tegen 1 Sept. Uit Middelburg. Reeds in 1912 heeft de vereeniging ,Nelialenniaer in dit blad op gewezen, hoezeer de bekoring der stad verhoogd zou worden, wanneer algemeen lang-> de vensterkozijnen en, zoo mogelijk, boven de deuren der huizen, bloemen werden aangebracht. De roepstem der genoemde vereeniging heeft toen echter weinig weerklank gevonden; voor den le orga- niseeren wedstrijd in gevelversiei ing meldde zich één, zegge één, deelnemer aan; het Middelburgsche publiek schjeen dus blijkbaar voor der bloemen kleurige schoonheid weinig ontvankelijk- Deze ongunstige uitslag was zeker wel te betreuren en Levens onbegrijpelijk. Im mers hel valt tóch niet tegen te spreken, dat uit decoratief oogpunt beschouwd, bloemenversiering alleszins aanbevelens waard is. Met bloemen getooide balcons en kozijnen toch brengen de heerlijkhjeïd van de zomerscLe natuur in de steden en vormen met hun kleurenrijkdom een welkome afwisseling in de grauwe eento nigheid der huizenrijen. Toen „Nehalennia' vervolgens besloot bloemen ter gevel\ersiering kosteloos ver krijgbaar te (stellen, was het voor dit doel uiige trokken bedrag spoedig ver bruikt, zoodat de vereeniging weldra af wijzend moest beschikken op de in vrij groolen getale inkomende aanvragen, die schenen le wijzen op althans éénige be langstelling. In don loop der volgende ja ren is het aantal met bloemen versierde vensters, deuren en balcons ook voortdu rend toegenomen, (tot de oorlog uitbrak), doch tot een algemeene deelneming in deze toch zoo dankbare liefhebberij is het in onze stad nimmer giekomen, en zulks is toch een absoluut vcreischle om een eenigszius treffend effect te verkrij gen. Ook het bestuur van „Uit het Volk- Voor het Volk" heeft zich thans deze aangelegenheid aangetrokken Het nam in zijn laatste vergadering liet besluit tot hel houden van een wedstrijd in gevel versieringen, door het aanbrengen van bloeiende planten, waarvoor in de maand September medailles of- prijzen beschik baar zullen worden gesteld Hel bestuur wekt een ieder op, aan deze poging om onze stad gedurende den komenden zo mer een vroolijk aanzien te geven, naai de mate zijner krachten te willen mede werken. Door de welwillendheid van den heer W. Chr. Noske is het bestuur in staat planten tegen zeer billijken prijs aan te bieden. Deze tegemoetkoming bepaalt zich niet tot lien, die voor den wedstrijd inschrijven, maar strekt zich uit tot al len, die hun gevel gaan versieren, doch builen mededinging wenschen le blijven Een desbetreffende circulaire is aan de burgerij toegezonden. Wij wenschen „Uit het Volk—Voor het Volk" van harte succes toe. - We ontvingen heden de zomerdienst- uitgave van twee zakgidsen de Walchersche Zakgids, uitg. van de firma R. M. Smits alhier; en de Middelburgsche Zakgids, uitg Johs. van Ileusden J Mzn. Beide bevatten tal Van meedeelingen over de verkeersmiddelen in onze provin cie; de eerste bovendien nog mededeelin- gen over de openingsuren van tal van instellingen liier ter stede. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan H J M Weve, lijdelijk officier van gezondheid 2e kl., wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uil het water van de gracht bij de Lange Vjclehrug te Middelburg, op 11 December 1915. Uil Walcheren. - Op hel strand te Zoulelando is gisteravond aangespoeld een Duitsche con tact mijn, welke onder militaire be waking is gesteld In de Maandag gehouden raadszit ting te Arnemuiden werd medege deeld, dat twee voor rekening der ge meente in „Vrederust" verpleegden, als hersteld zijn ontslagen. Aan M. Vader werd op zijn verzoek vergunning verleend tot het dempen en rioleeren van een sloot. Aangezien Ged. Staten goedkeuring heb ben onthouden aan het raadsbesluit van 21 Dec. 1915, waarbij aan den secretaris en den ontvanger een vergoeding werd toegekend voor de buitengewone werk zaamheden tijdens de mobilisatie daar het college hierin een zijdelingsche ver hooging van salaris ziet, die de wet niet toestaat, werd besloten hel gevoteerde bedrag le bestemmen voor den ambtenaar ter secretarie en de begrooting dienover eenkomstig te wijzigen. Deze ambtenaar zal het geld dan afdragen aan de betrok ken personen. De heer Franse stemde tegen. Inzake de tollen op Walcheren werd aangenomen het voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen San het adres van V V aan de Prov. Staten, doch geen geldelijke bijdrage te verleenen. Besloten werd ook dit jaar met Pink steren geen kermis te doen houden. —o Uit Zuid-Beveland. In den nacht van Maandag op .Dins dag is in de soldatencantine te Bors - s e 1 e ingebroken De dief heeft, uit een lade èien bedrag van ongeveer twaalf gul len pan kleingeld ontvreemd bcne- s c enige stukjes kwatta. Aan de politie is aangifte gedaan van den diefstal Toen de landbouwer M. Jan se Dins dag j 1 met paard en rijtuig uit Goes naai" W o 1 f a a r t s d ij k reed, schrok het paard van een motorfiets en sloeg op hol, het rijtuig kwam tegen een telefoonpaal te recht en slingerde van den dijk, waar het bleef liggen, terwijl het paard verder holde. De inzittenden kwamen er nog be trekkelijk goed af daar zij slechts en kele schrammen opliepen Zij werden per rijtuig van den landbouwer P. Blok naar hun woning gebracht. In de Maandagna'middag gehouden raadszitting van Hoedekenskerke, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd aan Joh. Lucasse, overeenkomstig diens verzoek eervol ontslag gegeven met 1 Juli a.s. als grafdelver. De jaarwedde van den nieuwen titularis werd van f 30 of f 50 gebracht. Tevens werd besloten een afzonderlijken lijkdicnaar aan le stel len op een-belooning van f 1,50 per be grafenis. De subsidie voor den Ioeaalspoorweg werd overeenkomstig een desLetreffend verzoek van f225 op f 251.80 's jaars gebracht Aan Jac Walraven hulp-tele- graaf- en lelephoonhouder te Kwaden- damme werd met ingang van 1 Januari f 25 verhooging van jaarwedde toege kend. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering van I e r s e k e kwam nog naar aanleiding van een opdracht van den raad, een plan Ler tafel tot verhar ding van de Langeviele vanaf de keibe straling tot de Wellevate. B en W. stel den Voor een bestrating ter breedte van 5 M met klinkers. Zij voegden er bij een voorstel om ook den opril naar de haven lot voorbij de weegbrug, alsmede het nog niet verharde gedeelte der hooge kade te bestraten, en wel eveneens met klinkers. Er werd in beginsel tot een en andpr besloten, het grootste deel der kosten te vinden in een leening. Wegens het late uur moest de op de agenda voorkomende vaststelling van het kohier hoofd. omsl. tot den volgenden avond uitgesteld worden. Uit T ho 1 e u. - In de Dinsdag gehouden raadsver gadering van i'oortvliet, waarin afwe zig was de heer E. van der Slikke, werd het nieuwe raadslid M. G van Nieuwen- huijzen gcinstalleerd. Hel bekende adres van den gemeente raad van Nieuwlcusen werd voor kennis geving aangenomen. Tot wethouder, welke betrekking is opengevallen door het överltjden van den heer J. A. van Nieuwenhuijzen, werd ge kozen de heer M J. de Graaf met 5 stemmen, één stem was blanco. Besloten werd H. M. de Koningin een adres le zenden tot het verkrijgen van ontheffing van het bepaalde bij lipt 4e lid van art 18 der wet op het lager on derwijs. Goedgekeurd werd de rekening van liet Weezen-armbestuur over het jaar 1915 met ontvangst van f 13815.74 en uitgaaf van f 10173,43, alzoo met een goed slot van f 3642,29. Uil Zeeuwseh-Vlaanderen O D. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Kon. Nat. Steuncomité, dat daarin den gewonen steun wil verlee nen, besloot het plaatselijk sieuncomité te Neuzen aan den gemeenteraad een cre- diet te vragen voor het verstrekken van oriRerkleeren en schoeisel, dat zoo noo dig ook zal worden uitgestrekt lot inge zetenen die niet op de gewone steunlijsten voorkomen. Hebben lal van gezinnen zich met of zonder steun weten te behelpen om aan t eten te blijven, het aanschaf fen van Ti ieuwe kleeren is voor zeer velen een onopgelost vraagstuk gebleven; door den langen duur van de abnormale om standigheden wordt het gebrek op dat punt natuurlijk steeds grooter Dinsdag 16 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Zuiddorpe, Overslag, Westdor- pe en Sas van Gent Uit Zeeuwse h-V laanderen W D. Als blijk van goedkeuring en tevre denheid is de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffe lijk getuigschrift toegekend aan D W. Bouchier, havenmeester bij den Rijks waterstaat te B r e s k e n s, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van de haven le Urk op 25 Juni 1915. - Op 9 Mei, Dinsdag j.l. herdacht Jan na var. Ee, meid-huishoudster bij den heer Bekaert, rustend landbouwer te Biervliet, haar veertigjarige dienst vervulling bij de familie B De blijken van belangstelling na zoo'n langdurige dienstvervulling in één gezin, waren voorzeker welverdiend De heer Em. van den Bossche van Oostburg is met ingang van 16 dezer be noemd tot rijksklcrk bij de directe belas tingen te Leiden. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - De opvoering van „Dolle Hans" zal niet 20 Mei, doch Dinsdag 23 Mei plaals hebben. Concert Zangvereen. T. O. en U. Requiem van Sgambati In onze inleidende bespreking van dit Requiem de vorige week, schreven we dat hel orkest minder beschrijvend wei kt dan aangewend wordt ter verdie ping van de gevoelsuitingen Na de uit voering gisteravond met vol orkest, valt hel niet moeilijk daarvan voorbe3lden aar. te halen, zelfs uit het zoo leeken- achlige Dies irae. En van zelf komen we dan weer lot een vergelijking met Verdi. Wanneer deze genaderd is tot het! Tuba mirum spargens sonum, het ba- zuimgeschal voor het Laatste Oordeel, dan zetten de trompetten zacht in, tel kens versterkt door ander koper, steeds aanzwellend, tot een daverende fanfare Sgambati doet heel anders. Eén toon var. enkele trompetten, steeds denzeltden loon, telkens weer aangezet en langzaam verklinkend, bij iederen aanzet even v«?r- slerkl door een hollen slag op den Jam-lam. en dat vijftig maten achter een slechts begeleid door een somber basthema, dat is ql dc orkestwerking die hij als grondslag voor die woorden ge-, bruikl Maar veel sterker dan bij Verdi voelen we hierdoor hel sinislre karakter van dat bazuingeschal ,,per sepulchra regionem", klinkend door de grafgewel ven Hel zijn immers de dooden die worden opgeroepen. Even eenvoudig is de huivering wekkende kilheid van de orkestinleiding tot hot Mors slupebit et natura; het snik- kend-klagen der violen bij het Lacry* mosa Tot tweemaal toe weet Sgambati door hel orkest werkelijk de suggestie te geven van hemelsche muziek, iels wat bee- velen geprobeerd hebben maar aan slechts enkele gelukt is Dat is ten

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1