MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 2 Mei. FEUILLETOHI. J\S 103 iö9" Jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de cou.arft bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.5G. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Pe oplossing der Tubantia- kwestie. Naar het Hand. verneemt, zijn de be sprekingen die thans te Berlijn gevoerd worden over de torpedeering van de ,,Tubantia" in zoodanig stadium, dat de mogelijkheid beslaat, dat daaromtrent spoedig een definilieve beslissing kan worden verwacht. Zoowel het relaas van de beëedigde verklaringen die bij liet onderzoek voor den Raad voor ide Scheepvaart werden afgelegd, als dema- terieele overtuigiugsstukken die werden overgelegd, hebben de autoriteiten te Berlijn tot de overtuiging gebracht, dat het inderdaad een Duitsche torpedo moet zijn geweest, waardoor de „Tubantia" tot zinken werd gebracht. Onmiddellijk daarop zijn de voorloopi- pige besprekingen over de schadevergoe ding begonnen. Van <le zijde der Duit- sche regeering bleek een bereidverkla- ring om de b o e k w a a r d e van de Tu bantia" le vergoeden wel verwacht te kunnen worden, doch de directeur van den Kon. Iioll1 Llovd, de heer Wilmink, die de besprekingen voerde, voor zich overtuigd, dat die boekwaarde, al te zeer achter blijft bij de marktwaarde, vond geen vrijheid op een dergelijk aan bod in te gaan. Hij keerde de vorige week uit Berlijn terug en pleegde over leg met de commissarissen der vennoot schap. Middelerwijl werden, op grond van een bereidverklaring van den bekenden di recteur van de Ilamburg-Ainerika-lijn, den heer Ballin, om een' van, de grootste stoomschepen dezer lijn aan den Ivon. Holl, Lloyd over le doen, de besprekin gen met Berlijn voortgezet. Voor dc tweede maal is de heer Wilmink daar op naar Berlijn vertrokken. Door de regeling, welke thans, met zeer veel kans op welslagen, ,in bespre king is, wordt de kwestie boekwaarde of marktwaarde, voor den Kon. Hollandschen .Lloyd althans, geheel vermeden Ook de samenhangende kwestie van den geld koers wordt daardoor zeer beperkt. De verrekening van de koopsom toch zal dan namelijk vrijwel geheel geschieden tusschen de Duitsche regeering en de Hamburg-Amerikalijn. Het verscliil' in waarde lusschen het verloren en het aan te koopen schip - het stoomschip waarover de onderhandelingen Too pen is wat tonneninhoud betreft nog iets groo- ter dan de „Tubantia'' doch kan juist nog door de sluizen le IJmuiden zal dan door den Kon. Holl Lloyd worden gesuppleerd, waardoor de Ilamburg- Amerikalijn de beschikking krijgt over cenige contanten. Ter plaatse waar het Hand. deze in lichtingen verkreeg, hield men zich over tuigd, dat de Engelsche regéering, wan neer de overeenkomst zal zijn tot stand gekomen, den stoomer van de Hamburg- Amerikalijn, die alsdan aan'den Kon Holl. Llioyd zal zijn overgegaan, als Neder- landsch eigendom zal erkennen. 0 Een oordcel van dr. Kuyper. Dr. Kuvper heeft zich laten interviewen door een persman van „Der Tag", Hij heeft hel daarbij gehad over de schending door Engeland gepleegd „van alle volkenrechtelijke grondstellingen", ïa lang© jaren naar het Engelsch, dobr L. G. MOBERLY. HOOFDSTUK II. Het Verleden De weelderig ingerichte kleedkamer met haar betegelde muren en marme ren badkuip, het verre zonnige uit zicht van uit het raam; de geneesheer met zijn verdoovehd middel, die recc.s mei zijn werk begon, de doktoren ca pleegzusters dit alles verdween voor de oogen van den chirurg. Hij zag uiels meer van dat alles,- het ge luid der fluisterende stemmen strict weg in zijn ooren; die twee woor den, gesproken door den patiënt, die ééne blik van den zieke hadden hom geopenbaard wie hij was, de man dian pij niet had herkend door de rimpels een voortzetting, zoo zei hij, van, de sedert eeuwen nagestreefde wereldpolitiek. Maar zoolang Wilson president der Ver. Staten is, acht dr. Kuyper een aaneensluiting der neutralen onmogelijk. Verder zei hij; dat de vijandige stem ming in Nederland tegen Duitschland niet haar oorzaak vindt in het feit, dat de Midden-Europeesche 'mogendheden den oorlog* haddén ontketend, doch in de schending der Belgische neutraliteit, die zelfs in zijn eigen, niet vijandig tegen Duitschland gezinde partij weerzin deed ontstaan. Dr.' Kuyper zelf was van meening, dal alle internationale verdragen steeds moes ten gesloten worden onder het voorbe houd van den „rebus sie stantibus". Hel neulralileits-verdrag voor België had zijn grondslag verloren, toen de reden, waar om het gesloten werd, niet meer aan wezig was; het was gesloten op verzoek van Engeland om België tegen Fransche annexatie te beveiligen Toen in 1907 Engeland zich mei Frankrijk verbond verloor het verdrag zijn grond. Toen had Duitschland hel opheffen van het verdrag moeien voor stellen, ook al zou daardoor de wereld oorlog in 1907 zijn uitgebroken Dit is zeker een beschouwing waar wat voor le zeggen is, mits men goed, in 't oog houdt dat die opzegging niet' gebeurd is. Maai- we vermoeden dat in Nederland wel de meeste aandacht zal worden ge richt op de volgende opmerkingen, waar bij onze eigen binnenlandsche verhoudin gen betrokken zijn). „De meerderheid van het Nederland- che volk, zoo zei dr. Kuyper, is niet pro-D,uitsch, doch dat is Duitschland's eigen schuld. En hij voerde daarvoor aan, dat Duitsche industrieelen in 1905 bij de verkiezingen steun hadden verleend aan de Nederlandsche vrijhandelspartïj, waardoor deze de protectionis tisch en Duitschgezinde rech ter zijde uit de Tweede Kamer had kunnen werken". Ve vermoedeu dat menig katholiek ehr.-historisch lid der rechterzijde er hartelijk voor bedanken zal om zoo maar in één adem te worden ingedeeld bij de .prolectionisten en Duitschgezin- den." Als men in Duitschland maar niet le veel waarde aan die bewering gaat hech ten en in de meeuing komt dat oen stem bus-overwinning van rechts een triomf voor de Duitschgezinden heteekenl. Dit zou nog lot een gevaarlijk misverstand kunnen leiden, misschien wel tot beden kelijke Duitsche intriges bij verkiezingen. De Duitschers zijn immers toch al zoo sterk gebleken in complotten. Of is het dr. Kuyper te doen om voor zijn eigen partij dien beweerden en zoo zeer benijden financleelen steun van de Duitsche industrie le krijgen? Het zou goed zijn, als dr. Kuyper maar heel gauw terugkomt. En nog beter als op iederen builen- landschen pas werd gedrukt Hoed u voor interviews! Ze zijn nutteloos, en kunnen staatsgevaarlijk zijn. Een verbod uitvaardigen, gaat helaas niet. 0 Convooi geslaakt (Officieel). Het departement van ma'r rine deelt mede, dat de op 1 April j I van zijn gezicht en den baard, zijn ge- heele tegenwoordige omgeving ver dween op dat oogenblik voor Christof- fel's verbeelding Hij stond niet meer in de kamer van den millionair op een Engelsch landgoed, maar in een mijnwer kerskamp aan de uiterste grens van de beschaafde wereld, waar hooge ber gen him rotsachtige loppen tot aan de wolkenverhieven en pijnbosschen in steile helling afdaalden naar een rivier, die bruiste in een bergkloof, heel in de diepte Daar waren zij beiden ge weest, hij en de andere man, die zijn bruine oogen zoocven had opgeslagen tot de zijne, met zulk een zonderlingen angst en vrees ih hun diepte, de man die gefluisterd had „Wat Cliristoffel Maai in dien lijd - had de mau niet Tracey gelieeten - zij kenden hem al leen onder den naam van Douglas of Jem Jem Pougkts, de meest rbolce- looze waaghals van de geheele troep waaghalzen Waar dc hoornen waren om gehakt, stond een hutje; Cliristoffel zag dat hutje zoo duidelijk of het in wer kelijkheid roor hem lag En over liet door de regeering genomen maatregel, waarbij a an de Nederlandsche koopvaar dijschepen gelegenheid werd geboden om op liet traject lusschen Noordhinder on Galloperbank le worden voorafge gaan door 2 sleepboolcn ,ter beveiliging legen verankerde mijnen, 30 April is- gestaakt Van dit convóoi is slechts gebruik ge maakt Op de uitreis van 1 t./m IS April op 7 verschillende dagen door 18 schepen van 19 t/m 29 April door 1 schip, op de thuisreis in het geheel slechts door één schip, zoodal voortzetting van den maatregel onnoodig# wordt geacht. Engelsche b unfcer kole n Het stoomschip „Waal" bevracht van Cardiff naar Bizerla en bestema om na lossing een lading fosfaat te laden voor dc Amslerdamsche Superfosfaatfabriek, ligt sinds den tweeden Paaschdag le Car diff, waar het wordt opgehouden door de weigering der Engelsche autoriteiten om permissie te verleenen, bunkerkolen, wel ke reeds gekocht waren, aan boord van genoemd stoomschip te laden. Deze per missie wordt alleen verleend op vo >i waarde, dat liet stoomschip op zijn te rugreis lading naar Engeland zal verve - ren; verlangd wordt dat de afgesloten charter naar Nederland geannuleerd /.al worden De Amslerdamsche Superfo.faa, fabriek. welke de fosfaat voor haar na- drijf zeer noodig heeft, staat er nafu u- lijk op, dat de T>oo! voor Amsterdam laad* en de Engelsche regeering slaat er even zeer op, dat de boot naar Engeland zal Iaden 0- Cacao Te Westzaan zijn gisteren de werk lieden der firma Gebroeders D. en M Grootes, die «-en week geleden ontsla gen werden, nu de toevoer van cacaobon nen weer geregeld is, weer in dienst ge nomen. De week van hel ontslag zal hun ook worden vergoed 0 Een mal gerucht In de groote Duitsche bladen is de vorige week een bericht overgenomen uit de „Tribune", het orgaan der S D P en liefst van 19 April een be-i richt waarin niets minder stond dan dal een Nederlandsch oorlogsschip door de Engelschcn bij vergissing in den grond zijn geboord. Dat zou het fameuss feil zijn geweest door de „Breda" waar genomen, waarover zulke geheimzinnige aanwijzingen in de couranten verschenen. Nu het bericht via de groote Duitsehe bladen en via lezers van ons ïand ons opnieuw oereikt, kunnen wij medoclce len, dat wij er inlichtingen over hebben ingewonnen en dal het natuurlijk on juist is Dc marinestaf heeft het blijkbaar Le mal gevonden om het zelfs ernstig tegen te spreken. Nu, dat is wel zoo dal er aanleiding toe zou zijn of dal het mo gelijk zou zijn om liet vernietigen van ecu Nederlandsch oorlogsschip vele weken geheim te houden, zal wel geen normaai mensch aannemen (Laud Ver blij f o n tzegd. Wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel is het verblijf in Zeeland door den vice-admiraal, commandant in Zeeland, ontzegd aan Theophiel de Schepper, geboren te Koewacht 2 Mei 1896, Franciscus van hutje hingen de rozen van dc rozen struik, die Joyce Trevor in bloei had gekweekt, dien zomer toen zij en hij sa men wandelden in de bosschen. Joyce en hij. Waar was de kleine Joyce nu? En uit den nevel van, het verleden vcrLoonde zich het gezicht van het 'meis je, dat hij had liefgehad, het gezichtje, even zacht van luit als haar eigen rozen, het haar van de kleur van een rijpe kastanje, wanneer de zon er op schoen, de oogen die hij „grijze sterren genoemd had Joyce was zijn verloofde geweest totdal Jem Douglas, zijn vriend, tusschen- beiden kwam Zijn vriend! De nevel Irok op uil Brampton's.brein, het looneel van reusachtige bergen en dennevvouden ver flauwde, het luitje en de geliefde rozen zag hij niet langer, noch hel jonge meis je, dat hem aan de deur opwachtte om hem te begroeten met haar glimlachen de. schitterende grijze oogen Hij was teruggekeerd in de kleedkamer van den rijken man en de stem van den man, die den zieke verdoofde, zei bedaard „De patiënt is gereed voor u." Gereed voor hem? Jem Douglas gereed Overloop, geboren te Stekene, 23 Jauu- ari 186-1, Desiderius de Schepper, geb te Koewacht 22 Sept. 1871 allen wo nende" te Koewacht. Bit Stad en Provincie. Uit Middelburg, Blijkens een kennisgeving van vlen burgemeester van Middelburg in dit nummer, heeft hij aan twee bakkers voor den lijd van een week regeeringss- ineel onthouden, wegens hel bakken van brood op andere wijze dan door den mi nister van L N. cn II. is aangegeven Uit Walcheren, Het vermenigvuldigingscijfer voor den hoofdelijken omslag te Souburg is voor dit jaar gebracht van 1.56 op 2 12 De raad der gemeente Rïttheni hield Maandagmorgen een openbare ver gadering. Ingekomen was o. m. een schrij ven inzake de herbenoeming van den heer K Allaart als burgemeesterverder een schrijven van Ged Staten dat het salaris van den burgemeester en dat van den secretaris verhoogd moet worden vol gens verordening. Aangaande het verzoek van de com missie om te komen tot afschaffing van de lollen op Walcheren werd besloten 5 ets. per inwoner bij te dragen Naar aanleiding van een ingekomen adres van de geitemfokverceniging om subsidie, werd besloten f 5 te geven Daar Ritthein nog niet aangesloten is bij het telefoonnet, 't geen voor vele in gezetenen veel inoeile en onkosten mee brengt, werd aan B. en W opgedragen inlichtingen aangaande kosten enz in te winnen. In geheime zitting werd hel kohier van den h oofdelijken omslag en dal van de honden belasting opgemaakt. Dc jaardag van Prinses Juliana is Maandag te Domburg niet vergeten door het militaire muziekgezelschap van Westhove. In den voormiddag gaf hel ■eeds tijdens de rust van alen troep eenige nummers op de markt 's Namid dags werden de inwoners onthaald op een concert in de lënl en 's avonds deden de ijverige muzikanten nog een wandeling door het dorp onder 't licht van talrijke lampions en gevolgd door een menigte wapenbroeders en hun vereersters. Uit Z e e u w s ch-Vl aand e re n W D. Nabij Breskeus wildé een ka pitein der infanterie, die een rijtoer maakte in de duinen naar de Nieuwe Sluis, tegen de duinen oprijden, toen liet paard achterover viel, zoodat de berijder er onder kwam te liggen Hij werd er bewusteloos van onder gehaald en is bij de B. binnen gedragen waar hij tot be wustzijn is gekomen. Van daar is hij later per auto naar zijn kwartier ge bracht. Zijn t oestand is redelijk VERBINDINGSWEG VOORMALIG IV EN V DISTRICT. Door de Commissie tot verkrijging van een verharden verbingsweg lusschen het Voormalig IV en V District was tegen gistermiddag 1 ure in liet „Wapen van Zeeland" te Hulst eenc vergadering bij eengeroepen van de Gemeentebesturen in om geopereerd te worden door den man die voor God en de menschen gewettigd was zijn ergste vijand te wezen Wan neer het niet zoo vreeselijk tragisch was zou er iets komisch geweest zijn in den toestand, dacht hij grimmig; Jem Dou glas hier aan een verschrikkelijke ziekte en hij, door hel Noodlot uitgezocht om hem le opereeren! Kon liet Noodlot hem een treuriger poets gebakken hebben9 Geen wonder dat hij Jem niet had her kend. Niet alleen gaf de baard hem een ander voorkomen, maar het smalle, schrale gezicht van den veertigjarigen man was zeer verschillend van het zorgeloos schoone geüaat van vijftien jaar gele den - toen zij vrienden geweest waren Maar Jem had een Judas-rol gespeeld, hij had Joyce gestolen, ontstolen had hij hem zijn lief meisje .en hij had hem in zijn gezicht uitgelachen omdat hij een te groote dwaas geweest was om dc liefde van een jong meisje te behouden Joyce waar was Joyce? Langen tijd geleden had hij gehoord dat Joyce nadat hij het mijnwerkerskamp verlaten had mét wanhoop in het hart, met Douglas Oostelijk Zceuwscli Vlaanderen ter be spreking van de voorstellen, door Gede puteerde Stalen van Zeeland ten opzich te van dien weg gedaan De vergadering, werd door den Voor- zitter van de Commissie, den heer Ph. an Dir.hoorn van Axel geopend, met :cnc verwelkoming der opgekomen Bur gemeesters en Raadsleden, zijn spijt ech ter uitdrukkende pver de geringe opfj komsl hij herinnerde eraan dat de kosten van dien verbindingsweg zouden bedragen on geveer f 210,000, van welk bedrag de helft zal worden bijgedragen door den Staat der Nederlanden, en de andere helft, door de Provincie Zeeland voor het eene, en de direc.t-belanghebbendeu voor het andere deel Daar hier van iceuej wijzi ging of amendeering van het voorstel, door Gedeputeerde Staten van Zeeland gedaan geen sprake kon zijn, en de Com missie dus voor de keuze werd gesteld, het voorstel te accepleeren of te verwer pen, stelde hij de vergadering voor, dat door ieder, hetzij in Gemeenteraad of vergadering, gearbeid zoude worden tot aanneming van het voorstel Billijk vond hij de bijdrage van de direct-belangliebbenden wel niet maar mer. stond hier voor de vraag „alles of, niets", zoodat aanneming zij het dan ook onder protest - moest worden aanbe volen. Dc bij te dragen f 60.000 door be langhebbenden moet verkregen worden uit bijdragen van gemeenten en polders, die door de Commissie daartoe zijn ver deeld in drie klassen, ieder met de voor die klassen aangewezen bijdrage. Voor wal de polders betreft, wordt bovendien rekening gehouden met het aantal Hec taren oppervlakte, voor de gemeenten met hel aantal inwoners Bovendien is voor "de gemeenten en polders die een m^er direct belang bij de zaak hebben, een vast" le bijdrage ineens gesteld Mogelijk zijn op deze regeling, zegt de Voorzitter, hier en daar aanmerkingen te maken, doch men moet daarbij in aan merking nemen, vooreerst dat het clas- sifieccren en taxeeren in deze een zeer moeilijk werk is, en ten tweede dat hier rekening moet gehouden worden met het algemeen belang Hoofdzaak is, dat de weg tot sland komt De heeer Dees, het woord verkrijgenr de, zette doel en werkzaamheden der Commissie nader uileen, terwijl de heer F. van Waesberghe, Burgemeester van Ilulst, verder hel belang van dezen verbin dingsweg voor de streek nader uiteen zette een beroep doende op het algemeen belang, en aanloonendc dat dit belang geldt voor alle gemeenten van Zeouwsch Vlaanderen O en \Y Deel, hetzij nabij of veraf gelegen Door verschillende personen, oa. Dhr Poppe, Deurwaarder en raadslid te Hulst werd aangedrongen op meerdere uiteen zetting ten behoeve van Polderver gade- ringen en Gemeenteraden, omdat anders gevreesd zoude moeten worden dat de ze dringende en gewichtige aangelegen heid bij de behandeling niet voldoende lot haar recht zou komen, en wellicht zou kunnen medewerken aan hel feit. dat door niel begrijpen en niet voldoende in lichtingen, de pogingen van dc Commis sie zouden kunnen mislukken, en daar door een groot belang voor deze stre ken niet zou worden bereikt De voorzitter dhr. Dees zeide namens naar een vèr verwijderde stad was ge reisd om te trouwen. Maar later luidde het gerucht, dat Douglas reeds genoeg van Joyce had gehad voordat hij met Joyce getrouwd was; dat hij. het jonge meisje laaghartig in den sleek had gela len, het jonge meisje, dat niet veel meer was dan een kind dat hij haai- alleen had laten terugkeeren naar haar vader in het inijnwerkerskamp of misschien was in de stad gebleven met gebroken hart, alleen Hij ging naar hel Oosten en verdween uit het oog van zijn vrienden Toen hij zich die oude geschiedenis her innerde. balde Christoffel plotseling de vuist, hij dacht hoe hij en Jocye's vader haar gezocht hadden, hoe hij na den idtootd van haar vader overal nasporingen ge daan had naar het jonge meisje, in de eene stad voor en de andere na, totdat hij eindelijk na vruchtelooze pogingen naar Engeland was teruggekeerd en zij» carrière als medicus weer had opgevat, die was afgebroken door de jaren die hij op reis* in het Westen had doorge bracht. j (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1