MIDDELBüRGSCHE COURANT. te 98 W oensdag 26 April. FEUILLETON. 1S9« jaarsdiis 1918 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1,50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. BINNENLAND. LUCHTIGE MOTIES. Een door revolutionaire socialisten den tweeden Paaschdag te Amsterdam be legde vergadering legen den oorlog heeft een drietal resoluties aangenomen: een cischend de onmiddellijke demo- bilLilie van leger en vloot; een tot opwekking der arbeiders om op 1 Mei en bij alle dreigend oorlogs gevaar of oprlogsgerucht het werk neer te leggen; een eischend een uitvoerverbod van gllc levensmiddelen en bepaling van maxi mumprijzen. Zulke moties zijn wapens van dezelfde kracht als de vlaggen waarmee indertijd de Chiaeezen legen de modern bewapen de Japanners optrokken. Hel ongeluk is echter, dat er nog al tijd kans is op het bestaan van goed- geloovigen, die zoo'n vergadering-motie raccnen in de praktijk te kunnen over brengen. Ze kunnen wel niet zelf demo- biliseeren of een algemeen uitvoerver bod uitvaardigen, maar ze kunnen dlenst- wcigeren en werkstaken. En juist omdat hel met zekerheid te voorspellen is dat zij enkelingen zullen blijven, is hun lot zoo jammerlijk. Maar de leiders, de menschen die deze moties opstelden en toelichtten, doen zelf niet mee aan die staking of dienstweigering; (en minste we zouden niet weten wie dat moest doen van Do- mela Nieuwenhuis; Wijnkoop, Bouman, ds. Kruyt en Henrielte Roland Holst. Toch bevelen zij dat middel aan voor anderen; zij nemen daardoor een groote verantwoordelijkheid op zich. Er wordt gemeld, dat op die vergade ring eenige duizenden personen aanwe zig waren. Genoeg om kans te hebben op slachtoffers in de praktijk. Maar er is nog iels anders ook. Wie de menschen aldoor voorhoudt dal een uiLvoerverbod van alle .levens middelen en maximumprijzen een oplos sing van het vocdingsvraagsluk zouden brengen, misleidt ze schromelijk en opent de mogelijkheid als hij liet maar vaalc ge noeg herhaalt, dat een deel der menschen hel werkelijk gaat gelooven, vergetend dal geen macht in den staal de boeren cn industriêelen kan dwingen tot het produceeren, wanneer ze niet een winst kunnen maken, die alleen groote afzet tien kan waarborgen. En als inderdaad de bedoeling van zulke volksleiders gelukte, als werkelijk gfoote stadingen ontstonden, dan zou het oorlogsgevaar, dat zij beweren te wil len voorkomen, veel grooter worden,om- da' dan niet meer in Nederland de kracht van verweer te vinden zou zijn, die nu naar builen onze beste waarborg is tegen hel aantasten van de onzijdigheid. t Is trouwens boter aan de galg ge smeerd zulke beloogingen zalm lijk te gaan weerleggen. De bedoeling is revolu tionair in den slechten zin van het woord: De Walvisehrug. Een verhaaltje uit ouden tijd van JOHAN C. W. JUUHL. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 12.) Fonkelend stonden de sterren aan den hemel; liet vroor dat het kraakte, Maar stil was het, vredig stil, Over den harden grond van den Wal- visclirug lag een glanzend witte sneeuw laag. Maar het watervlak rondom' was donker 't Was nog niet ten volle niéuwe tniaan. En buiten in de winterduisterhis was het rollen van de zee te liooreii, maar gedempt en zacht. Austen deed een paar trekjes aan zijn pijp en de rook van sterke" tabak ver mengde zich met de lucht van zooit wa ter en bruin zeewier. Lang stond hij stille gedachten. Zijn hart was tot berstens toe vol dank aan den grooten Vader, die zoo goed vóór hem was geweest. O, wat vond hij zijn stukje grond tmóoi! En dat hij dal in eigendom bezat' Was God de Vader niet almachtig en genadig en goedertieren? O ja, io ja „We "ebben 'die 'elft niet vlerdiend, kind, ae macht ondermijnen ómdat het de macht is. Tol nu toe is ons volk in zijn overgroole meerderheid te nuchter ge bleken om zich door hol slakingsgczwets le laten misleiden. In andere landen b'eek heizelfde. De beleekenis van zulke betoogingen achten we dan ook héél gering. Maar le betreuren is het, dat er met branie-beweringen nog altijd men schen gevangen worden. TEGEN DE OORLOGSWINST- BELASTING. Door 157 induslrieeie ondernemingen in Noord-Brabant, vertegenwoordigende 44 verschillende takken van Nijverheid en te zamen 21.000 arbeiders tellen de, werd een adres inzake het ont werp tot heffing eener oorlogswinslbe- lasling aan de Tweede Kamer gezon den, waarin gevraagd wordt: lo dat van het in de wel. vast le stellen heffings-percentage aanvanke lijk i/s deel geheven .worde, dal in de wel zelf bepaald worde, dat het mavi- n te heffen totaal bedrag 50 railli- ocn gulden zal bedragen; en indien, door de eerste storting van Vs op den aanslag blijkt dit bedrag niet bereikt wordt, door eene naheffing de op brengst tot 50 millioen op te voeren, echter met een vast te stellen maxi mum percentage van hel belas'baar bc- ag. 2o dal in het ontwerp worde be paald, dal voor nieuw opgerichte in duslrieeie ondernemingen geenc oor logswinst zal verschuldigd zijn, zoolang de zuivere winst, met inbegrip der ka.- >itaairente, 15 o/o van het in de/6 >t'drijven belegde kapitaal niet river-, treft dat voor de winst, behaald niet in bestaande industrieele bedrijven ge durende den oorlogstoestand belegd nieuw kapitaal, geene oorlogswinstbe lasting zal verschuldigd zijn over win sten voor zooverre zij liet winst-pèr- centage, gedurende 1913 met het oude kapitaal behaald, niet overtrei'len 3de dat in het wetsontwerp bepaald worde, dat afschrijvingen van na 1 Augustus 1914 nieuw opgerichte gebou wen en aangeschafte machines en werk tuigen tot een maximum van 1/3 van den aanschaffingsprijs mogen bedragen. -lde. dat in '1 wetsontwerp worde be paald, dat van kapitelen, 1x1 egd in in dustrieele ondernemingen, eene zuive re winsl de 15 pCt, (kapitaalrente in begrepen), niet te boven gaande, niet beschouwd wordt als te zijn belast baar. 5de dat den belastingplichtige de keu ze gelaten worde om, bij het vast te stellen bedrag zijner oorlog,swinstbelas- ting, uit te gaan van de winst be haald in 1913 of het gemiddelde te nemen van de winst, behaald in de balansjaren- 1911, 1912 en 1913, Geen muschje valt ter aarde zonder zijn wil. En wij, zwakke menschen, we be- 'neven niet bezorgd te zijn voor den dag van morgen. De 'emebche Vader zorgt voor alles, en wijzer dan een. "Wij zondige schepselen zijn dwaas Wij begrijjien die wijsteid niet. O neen, o neen, o neen Toen Austen weer binnenkwam, stond, op een leege flesch gesloken, een vet- kaarsje tc branden op de blauw geverfde klaptafel Het kerstbrood lag er naast. Een volle flesch stond er ook met een glas. En de bijbel en het gezangboek vormden glanzige zwarte plekken op het blauwe vlak. ,,'t Is toch prachtig, dat de aardappelen 'ier zoo goed groeien op den mago -en grond", zei Austen ,,Ja," bevestigde Adno, „er is wei nie mand in 't eele kerspel, die zulke mooie èrepels 'eeft als wij." ,,Dal zou ik mecnen," riep Auslen. En toen trok hij de kurk uit de flesch en schonk liet glas vol tot aan den rund „Vroolijke Kerstmis ook1" zei hij en dronk het glas leeg, schraapte cn smakte met de tong. Opnieuw werd ingeschonken, en nu werd het glas Adno aangeboden. Ze streek mót haar hand over haar mond en trok haar bleek neusje op, zeg gende ,,Eveneeiis man." En ledigde het glas. Ze nieste en kuchte, terwijl ze liet weer op tafel zette. „Dat was sterk zei ze. NÉÖERLAND EN DE OORLOG. Fransche tweedekker geland Hedenmorgen tegen 5 uur is een Fran sche tweedekker, die door onze kust wacht was beschoten tusschjm Souburg en Ritthem genoodzaakt geweest een lan ding le verrichten. De machine was op verschillende plaatsen getroffen. De beide inzittenden werden geïnter neerd. Van andere zijde meldt racn ons: Hedenmorgen half 5 zag men te Sou burg drie vliegmachines boven de Noord zee, waarvan er een over de Scheldt kwam en onder Souburg daalde. Een wissclwachter der Staatsspoor, die kort na de landing aanwezig was, zou hen op hun verzoek naar hel Fransche consu laat brengen. Eenige matrozen, die op weg waren de vliegmachine tczoeken, nomen hen mede naar een oorlogsschip in de buitenhaven le Vlissingen. De vlie geniers deelden mede dat zij in gevecht waren geweest met Zeppelins. De ma chine was geraakt en zij moesten landen. De motor is defect, de vleugels waren door zeefd door kogels. Per auto zijn de vlie geniers naar Vlissingen gebracht. Een der officieren is aan een voet gewond Door onze militairen is nóg op de ma chine gescholen. De machine droeg aan de voorzijde een mitrailleur. De vernieling van de „Berkc 1- s tro o m". De Londensche berichtgever vau hel .Hand." seint dat, daar één boot van, de „Berkelstroom" langen tijd naast de duikboot had gelegen en door hel botsen bescnadigd was, de gezagvoerder opmerk te, dat het voor de bemanning te erg was om in zulk een boot le worden achter gelaten. De Duitsche commandant ant- oordde Loen: „Dat is belachelijk Wij hebben in Duitschland geen vrieuden en geen medelijden. Elk schip dat goederen naar Engeland brengt zal in den grond worden geboord". Toen verscheen een tweede duikboot en werden aan boord van de „Berkelstroombommen geplaatst, die het schip vernietigden. De bemanning lelde, met inbegrip van den kapitein, 24 koppen. Zij bevond zich in drie booten en werd te elf uur dootf een Engelsch schip opgepikt en naar een plaats van de Oostkust gebracht. Allen zijn nu veilig en wel te Londen. Hel schip had ook eenige zakken mail aan boord. De bemanning is verontwaar- over de behandeling van de Duil- sehers ondervonden. De directie der Hol!. St. Mij. deelde voorts nog mede, dat indien er sprake kon zijn van contrabande, deze alleen zou kunnen bestaan uit de 70 ton cacao en visch. De „Berkelstroom" had ook de gewone mail voor Engeland aan boord. bia, dat op reis van Baltimore naar Am sterdam met een lading maïs voor de re geering, nabij de Galloperboei op een mijn stiet, doch nog de Theems kon be reiken, is, na fn Engeland een voorloopige reparatie tc hebben ondergaan, weer vertrokken en Dinsdagavond op eigen kracht te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip zal te Amsterdam af doende repareeren en dan worden afgele verd aan de Grace Steamship Company le Nieuw-York. die het schip aankochlt van de Noorsche firma, welke de Colom bia met. de zusterschepen Venezuela en Ecuador van den Kon West. Jndischen Maildienst overnam, doch ze dadelijk naar Amerika verder verkocht, 0 Stijgende vrachten. De stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de „Rotterdamsche Lloyd" heb ben de vrachten van Holland naar Nederlandsch-Indië, ingaande met de booten, die bestemd zijn om na den ten Mei le vertrekken, met 20 pCt verhoogd o Een Nederlander veroordeeld. Men meldt uit 's-Hertogönbosch aan de N. Ct De heer W. van Rijckevorsel, oud- Bosschenaar. eerst vice-consul te Char leroi, daarna te Dinanl, was ter dood 'eroordeeld Wegens het voeren van cor respondentie met de geallieerden. Door tusschenkomst van den heer M W. R. van Vollenhoven, Nederlandsch gezantscliapsraad te Brussel, is de dood straf in gevangenisstraf veranderd. De lieer Van Rijckevorsel is naar Duitschland vervoerd. 0 V e r b 1 ij f ontzegd Door den vice-admiraal .commandant in Zeeland is het verblijf in z'jii ambts gebied ontzegd aan Charles Marie Wijf fels geboren le IJzendijke den 27 Aug 1877, wonende te St. Kruis, en wel we gens smokkelarij. De „Colombia.' Men meldt ons uit IJmuiden: Het Nederlandsclie stoomschip Colom- ,0 grinnikte Austen goed gehumeurd, „het is ook feest." Weer nieste en proestte zijn vrouw. „Ik geloof, dat ik te veel kreeg", zei ze kuchend. „Stil maar", seherlste Austen. Hij lachte er om... Nij werd de hijbei opengeslagen en Austen begon te lezen. Adno ging op de bank dicht bij hem zitten en wiegde genoegelijk heen en weer mei haar handen gevouwen in haar schoot. .Austen las een lang stuk met eentonige, zware stem. Toen hield hij een poos op, zuchtte diep en schonk zich nog eens in. Later namen ze het gezangboek en leg den liet op de tafel tusschen zich in. Een somber, lang uitgehaald gezang vulde Austen's heele huis Het kwam slepend droef uit zijn sterke keel. Lief en bescheiden klonk daarlusschen Ad no's stem: „Een kindeke is ons geboren Te Betlehem, in David s stad... Toen het lange gezang ten eind_ to; was gezongen, zuchtten ze beiden zwaar en lang. En nu slond Austen van de bank OP Op zijn kousen liep hij de kamér door. spuwde om hel hoekje van de kachel het labaksvocht uit, terwijl hij ter sluiks half hang omkeek, of zijn vrouw 't ook zag Toen een blik naar de zoldering en nog een naar de wanden van het vertrek. Dit Stad en Provincie. C i t Middelburg De provinciale bondsdag van Christ. Jong Vereenigingen in Zeeland, afdeelin- gen van hel Ned Jong. Verbond. 11 Maandag hier Ier stede gehouden, had plaats onder de begunstiging van het prachtigste lenteweer. Een groot aantal jongelingen tuit geheel Zeeland waren 's morgens en 's middags in het Schut tershof bijeengekomen. In de 'middagvergadering hield' ds. Kool haas van Zuidland op uitnemende wijze zijn referaat over: „Geen Clir. J. Ver. zonder Knapenver. De samenkomst 's avonds in de Koor kerk Was flink bezocht. De verschillende sprekers richtten een ernstig woord én lot de jongelingen èn tot de gemeente, terwijl deze samenkomst werd opgeluis terd door het heerlijk vioolspel van mej'. En daar vloog op eens een lange bruine streep. „Dat is niet kwaad riep bij. En weer gestaard naar wand qd zol dering. „Wal is niet kwaad «vroeg Adno Ze zat in haar eigen gedachten verdiept. ,,'t 'out." „Neen, dót is zeker niet kwaad", ant woordde ze met een vriendelijken glimL lach „Ik wAs .wel bang, dat 't niet op tijd droog zou zijn geweest, 't weer was zoo vochtig guur. eer we 't 'uis klaar 'adden." Austen streek mót zijn hand langs hel bont en stond hier en daar stil om h|el heter le bekijken. Vergenoegd lachte hij bij zich zelf. Fr viel een stilte in 't vertrek. De vre de van hel; Kerstfeest heersch'/e in die kleine woning. Lang stond Austen zonder te sproken nel alsof hij diep over iets nadacht. Toen zei hij' —en tegelijk viel zijn pijp je uit z'n mond: „Mocht het zoo komen, dat ik vóór je 'cenga, Adno, dan moet je me in den 'oek bij het órepelland' laten begraven Hij haalde diep adem. „En als 't gebeurt, dat jij vóór mij sterft, dan zal ik, zoowaar God de 'eer boven ons is. 't zelfde met jou doen. Zijn stern klonk z.oo vast, zijn belofte zoo geloofwaardig, rotsvast als het ge steente waarop ze woonden 1 Adno sloeg haar oogen naar hem op Betsy Dhont en door de mooi gezongen liederen van het dubbel gemengd kwar tet. - Door de electrische tram Ylissingen- Middelburg fcijn op den ten Paaschdag 4014 en op den 2en Paaschdag 6057 per sonen vervoerd. o Uit VlissiHgcB. Door rar. II. C. Beverman te Vlïs- i n g e n is aan het Provinciaal Water snood comité in Zeeland f 373.876 over gemaakt, zijnde f 0.45 eindafrekening van het concert op 20 Maart, f 323 426 op brengst der collecte op 19 April door de Timbertovvn Follies na aftrek van 10 pet. kampgeld en f 50, zijnde een gift der zelfde club naar aanleiding van haar tweede concert, dat netto f 22,30 op bracht. 0 Uit Zuid-Beveland. De verkoop van het Emmabloempje heeft gisteren te Goes totaal f223 30 opgebracht. Vrijdag hield de Bond van Waterb Ambtenaren in Zeeland zijn algemeene voorjaarsvergadering in het Hotel Cen-» traal te Goe s. Tegenwoordig waren 21 leden 2 be gunstigers en een volmacht. De rekeningen over 1915 van den Bond, van het. fonds en de examenkas werden allen goedgekeurd, de rekening van den bond sloot met een nadeelig slof van f62 961/2; die van het fonds met een grootere uitgaaf van f 123 21 dan de nivangsten en de examenkas met een bezit van f 159 60 Met het oog op het tekort van den bond werd het voorstel van het bestuur om in 1916 f 4.50 contributie te beffen aange nomen cn de inleg voor nieuwe leden op nihil bepaald. Als plaats voor de najaarsvergadering werd met 19 stemmen voor en 3 tegen Amsterdam gekozen, indien de mobilisatie is opgeheven en anders te vergaderen te Middelburg. Voor deze laatste plaats staakten de stemmen met 11 voor Mid delburg en 11 voor Bergen op Zoom. De voorzitter besliste dat de vergadering le Middelburg zou worden gehouden. Na eenige discussie werd bepaald dat in Sept. as. een examen door den bond zal worden gehouden voor waterb. op zichter, het programma werd eenigszins gewijzigd De heer J. van de Velde van Seherpe- nisse deelde als voorzitter van. het fonds mede dat het aantal deelgerechtigden in 1915 24 bedroeg "(thans 25) en het aantal weduwen 8; dat liet fonds jaarlijks eenig te kort lijdt met een uitkeering van 8 weduwen ieder f 125 uit te keeren, doch dat er nog geen bezorgdheid behoeft te bestaan. De heer Blok van Kruiningen aan de beurt van aftreding als lid v, h fonds werd bij acclamatie herkozen Alsnu kwam in behandeling het rapport dat de commissie arbitrage-clausule had uitgebracht en in druk aan de leden was Ze was niet op haar gemak. En zweeg eerst een heele poos. Toen zei ze bescheiden en voorzich tig „Maar weet je niet, Austen, dal dat strijdt met des 'ecren wil? We mogen nooit rusten in ongewijden grond. Austen schudde zijn hoofd. „De grond, die je zelf toebe'oort, is den 'eer welgevalliger dan die door een van zijn zwakke dienaren 'ier beneden wordt gewijd." Zijn stem klonk zoo krachtig en plech tig als van den dominee op stool. Toen boog Adno haar hoofd yer over de tafel, waarop bijbel en gezangboek lagen, en zoo bleef ze een tijd lang zwij gend zitten. Maar Austen legde zijn door hel water ruw geworden zware hand behoedzaam,1 op liaar schouder. Nu moeten we gaan slapen," zei hij. „Jaantwoordde Adno en begon zich te onlkleeden. Austen deed hetzelfde cn blies het lïch* uil Op zijn bloote voeten ging hij naar het raam, veegde de beslagen ruilen af en keek naar buiten. „Slaap je9" vroeg hij aan zijn stouw, die reeds in bed lag. „Neen", was haar antwoord. ,,'oe 'eb je 'l9" vroeg hij, terwijl hij hel raam uitkeek „O", zei ze, ,,'t is 'ier zoo goed." ..Ja", beaamde Austen, „echt goed is 'I ier, 'oor!" EINDE.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1