MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 21 April. FEUILLETON. M 93 139' jaaryaay 1919 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Qoes f 1.30. Per post f 1.50. Afzónderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle aridere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* por regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen, jjflp Advertenties vóór één uur te bezorgen. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLO0. Sombere Paascli dagen Onder dit opschrift bevat „Het Volk Cen hoofdartikel naai- aanleiding van het afwijzend antwoord dal Minisler Gort van der Linden gaf aan den voorzitter en secretaris van de soc.-dcm. Kamerfractie, op hun vraag naar herstel der militaire verloven voor de Paaschdagen. Het blad is door hel antwoord ver sterkt in de overtuiging, dat er cen of andere „verrassing" dreigt, dat een dei- oorlog voerende mogendheden, bevreesd dat wij te zwak zijn om te verhinderen, dal een deel van ons land door de an dere partij gemaakt wordt tot operatie basis. al vast dreigt dat deel te bezetten. Het wijst er verder op dal èn generaal Staal in „Het Vaderland", ftn de oiid- ininisler Colijn in de „Stemmen des Tijds" op een dergelijke mogelijkheid wezen „Alles bij elkaar", zoo schrijft „Het Volk" verder, „doet ons als hoogst waarschijnlijk aannemen, dat hiér de oorzaak van de inhouding der verlo ven moei worden gezocht, dat een v »r- mindering van de paraatheid van het leger jhet gevaar schept voor een in breuk op onze neutraliteit van Duit- sche zijde, en dal, ter voorkoming van een als denkbaar onderstelde inbreuk van Engelschen kant Is hel inderdaad de oorzaak, dan is het ook duidelijk, dat wel wij vrij zijn om daarvover -te spreken, maar de re- geering niet, indien zij den toestand, niet nog wil verergeren De omstandigheden zijn moeilijk, niet voor de militairen alleen, maar ooi. voor de mannen die totnogtoe met goed resultaat alles hebben aangewend om de neutraliteit en de zelfstandigheid van het land te handhaven. Na alles wat wij thans weten en bijna weten, ge- voelen wij geen vrijheid meer, de in houding der verloven te beschouwen als een uiting van overgroot© mili taristische liefhebberij of van al Ie groote vrees bij de militaire en burger lijke bewindslieden. Wij vreezen maat al te zeer, dal zij een biltere nood-* zakelijkheid zijn, ons opgedrongen van buiten af De Paaschdagen worden m menig opzicht voor ons land droevig. Laat althans ieder die daartoe in staal is, en de militaire gezagvoerders boven al, alles aanwenden wat in hun ver mogen is om den zwaren las! van dezen tijd voor het volk zooveel mo= gelijk te verlichten We hebben dit laatste gedeelte geïn terlinieerd, omdat een dergelijke uil- spraak in een blad als „Het Volk" dub bele beteekenis heeft, niet alleen omdat dit blad zeker niet onnoodige militaire maatregelen zou verdedigen, maar ook De Walvisehrug. Een verhaaltje uit ouden tijd van JOH AN C. W. JUUHL. Uil het Neorsch vertaald door M. A. Z 10). \uslen en Adno gingen op den balk zillcn, droogden zich het zweet van hel gezicht en haalden eens goed adem. Zo waren heiden doodmoe, en al hun ledemalen deden zeer En de zon scheen op het allerfelst en brandde op hun hoofd. Auslen keek naar den onderbouw. Die was slevig en zoover gereed, dat liet houten gebouwtje opgetrokken kon wor den. tWas een mooi stuk werk, dat die Leiden volbracht hadden don puinhoop opgeruimd, den grondmuur gelegd in een week tijds. Ze hadden dan ook gewerkt als dp mieren, gezwoegd soms dag cn nacht. Adno hield haai* handen tegen haar borst, die onder moeielijk ademhalen op en neer ging. Austen keek van terzijde naar haar. „Ben je moe?" vroeg hij. „O nee," riep Adno en beproefde tc glimlachen. omdat de schrijver van dal artikel ljl_ baar weet wal er gesproken is in het on derhoud met Minister Cort van der) Linden. Met den weusch dat 51 het mogelijke zal worden gedaan om de Paaschdagen vor.r de gemobiliseerden zoo dragelijk mogelijk te maken, zal zeker ieder van harte instemmen. 0 De Tubantia" (Officieelliet Ministerie van Builen- landsche Zaken deell mede, dat de Duitsche regeering, overeenkomstig het verzoek der Nederlandsche regeering hare medewerking verleent tot het vast stellen der identiteit van de torpedo, die de „Tubantia" heeft getroffen De chef van hel lorpedo-atelier dei- Marine tc Amsterdam bevindt zich In opdracht der regeering te Berlijn, waar hij de in de sloepen der „Tubantia" aangetroffen stukken metaal aan de Duit- sche overheid heeft voorgelegd, en 'hel ingesteld onderzoek volgi Inmiddels zijn ook in een sloep der Tubantia", welke in de gemeente Cal- lantsoog is aangedreven, stukken metaal gevonden Een daarvan is in voormeld torpedo-atelier als een stuk van een onderdeel van eene torpedo herkend, en draagt heizelfde nummer als een dc-r reeds eerder gevonden stukken. 0 Het afstaan vans cheeps ruim te Van „welingelichte zijde" wordt aan de Telegr het volgende medegedeeld Betreffende den eiscli van de Engel-, sclie regeering, om in ruil voor het bun keren in Engeland of Engelsche kolensta tions 30 o/o van de Hollandsche scheeps- ruimle af te staan, is aan onze regeo- ring nog niets officieel ken baar gemaakt Evenmin heeft tol dus ver e enige, diplomatieke gedachtenwissc- Iing over dit vraagstuk plaats gehad e** kan alleen sprake zijn van een onrter- liandsche pressie op de Hollandsche rec hters Dit, om hel geval even tol zijn ware proporties terug te brengen. Aangezien onze regeering zich op hel standpunt plaatst, dat kolen geen deel van de lading uitmaken en de Engelsche mededeeling, dat Duilsche kolen contra bande zouden zijn, evenmin officieel is geschied, is men van plan, eenvoudig de practische consequentie van 't geval le aanvaarden en uit te varen met Duitschc (en Hollandsche) bunkerkolen .afwach tend wat er gebeuren zal Inmiddels zal het kolenbureau tusschen Engeland en de Hollandsche reeders be middelend optreden In welke richting dal gescliiedeu zal, kon onze zegsman nog niet mededeelen 0- Weer een NederlandsCh schip gezonken. Bij de directie van den Kon West-In- 'dischen maildienst is bericht ontvangen, dat het s s „Lodewijk van Nassau" giste renmiddag bij de Galloperboei op een mijn is geloopen en gezonken De kapitein en de overige opvarenden zijn gered, behalve vijf leden der beman- ,.We zijn nu over liet ergste heen", zei Auslen verlicht. „Dat denk ik", was Adno's antwoord. Maar na een poosje stond ze op en ging aan den waterkant naar de plaats waar hun boot lag. Ze had zoo'n pijn in de borst en moest bloed opgeven. De oude kwaal, die ze had opgedaan, toen ze voor hun- eerste huis het hou# naar buiten sjouwden, kwam terug als ze hard werkte. Auslen keek haar na „Was je niet goed?" vroeg hij, toen zij terugkwam. „Neen, maar ik had zoo'n dorst", Haar gezicht was zoo wit als een doek en haar hand bleef gevestigd op de pijn lijke plek. „Vrouwen kunuen nergens tegen," riep Auslen, met iets van minachting in zijn stem. Maar hij had zielsmedelijden mei haar en bezorgd voor haar was hij ook. En dus knipoogde hij haar vriendelijk toe en zei zacht: „Als 't je maar geen kwaad doel." Er lag ernsl en teedere zorg in zijn loon. Ecu poosje later vroeg Adno .Denk je dat we de palen opgezet krijgen tegen Sinte Michiet?" „Dal ligt er aan 'oe 't weer zich 'oudt. 29 September. ning, die zijn verdronken (w. o twee Hollanders, de anderen zijn afkomstig uit Curasao). De geredden zijn door hel s.s „Star ling" van de General Steamship Cv, op weg van Londen naar Harlingen, opgepikt en te IJmuiden aan wal gezet liet schip had een lading Chilisalpeter aan boord, bestemd voor Amsterdam, en is geruimen tijd door de Engelsche autorif* teilen in Engeland vastgehouden En dal, terwijl onze landbouw die Chili.- salpeler zoo dringend noodig heeft' Een officieel bericht van het depart tement van marine voegt hier inog aan toe dat de vijf verdronkenen zijn de timmer man Bekker, de matroos J. Klip, en di ie Curacaonaars nl. de stokers P Hagen en Espinoza en de stokersjongen Roral Voorts deelt dit bericht mee dal hot schip gezonken is tengevolge van een ont ploffing, vermoedelijk een mijn. o Van de grens. Men schrijft ons uit Slu is: Als (jets zeer buitengewoons in deze tijden, kwam Donderdagnamiddag le Sluis uit België een schip binnen, groot onge veer 350 ton, om beladen te worden met aardappelen, bestemd voor de Belgische grensstreek. Het schip lag reeds cen paar dagen aan de grens en werd nu door 2 Nederlandsche schippers van daar tot in Sluis gehaald. Ook is Donderdag de óerste zending brood, 1000 K.G., de grens overgegaan, tot daar gebracht per as. Zoo zal nu in 't vervolg driemaal per week 1000 K.G brood naar België gezonden wor den, tér voorziening van de grensgemeen ten. 0 Peulvruchten Verschillende grossiers en winke liers, die regeerings-peulvrlichten ver handelen vérkeeren in de meening, dat regeerings-peulvruchlen, die door hennie' zullen zijn verkocht, wanneer de eigen lijke distributie daarvan zal zijn afgc- loopen, tegen dé door .hen betaalde prijzen in geheel vrij eigendom zullen zijn die peulvruchten le verkoopen te gen eiken prijs dien zij wenschen vast le stellen In verband hiermede is den Bur gemeesters verzocht de verkoopers e- op le wijzen, dat die peulvruchten wel ke zij mochten hebben ontvangen, doch bij hel ophouden van het verbruik door hen mochten zijn overgehouden, aan de gemeenten en door dezen weder aan de Peutvruchtenvereeniging behooren te worden teruggegeven, althans in geen geval tot andere doeleinden dan de rechtslreeksche verstrekking aan verbrui kers en tot geen andere prijzen dan de regèerings-prijzen mogen worden ver kocht 0 Eieren. Door den Minister van L N. en H. is do hoeveelheid ter beschikking te stellen volversche eieren (zoowel kip- als eend- eieren) voor "iedere 100 nitgevoerden voor de dagen 23—29 April, vastgesteld l Is prachtig geweest in dezen tijd. Maar je weel. als de zomer op z'n eind loopt, kan 't gauw omstaan." Ja, 't is 'eel mooi weer geweest nu al lang!" Adno zat te turen naar het watervlak. Dal lag schitterend blauw in zonnegloed^ De rotsen aan den landkanl in de verte waren wazig door de hitte Auslen begon de balken en planken le s.eepen naar de plaats waar hij ze heb ben moest. En Adno hielp een handje Maar telkens als ze wat hard aanpakte, begon die plek onder haar borst weer le gloeien. Ze moest de tanden op elkaar klemmen, om 't niet uit te schreeuwen van pijn. Dicnzelfdcn dag nog kreeg Austen hel houten raam op den grondmuur in orde. Hij werkte door lot dat de duisternis hem dwong tot uitscheiden. En toen was het dicht bij middernacht. De vermoeidheid deed zich bij allebei in de ledemalen sterk gevoelen Toen ze wal zure melk en eenige lepels gorl uil nun houten etensdrager hadden gebruikt, gingen ze naar de boot. Adno trok liaar rok over haar hoofd en ging liggen in het voorroefjë, Austen sloeg zijn ai-men om Adno en haar rok en dekte haar en zich zelf toe met eenige stukken oliegoed. Zoo sliepen ze vast en gerust. Maar toen hel eerste klagende ochtend- krijschen der meeuwen over scheren en op 40. Andere eiersoorten behoeven niet beschikbaar te worden gesteld Do militaire vergoedingen De minister van oorlog schreef aan de burgemeesters „Door mij is de indruk verkregen, dal het vaak voorkomt, dal eenmaal vastgestelde vergoedingsbedragen later we! nu en dan worden verhoogd, maar dal vermindering dier bedragen niet dik wijls plaats heeft Het komt voor, dal door veranderde levensomstandigheden, de aanvankelijk toegekende vergoeding zeer goed voor vermindering en zelfs voor i nlrekking vatbaar is. In het bijzon der kan dit het geval zijn in hef voor jaar, in welk jaargetijde voor vele ge zinnen de verdiensten weder ruimer worden Ook in bezwaarschriften be treffende toekenning van vergoeding wordt wel eens de meening uitgespro ken, dat er gezinnen in he; genot van vergoeding zijn, zonder deze noodig 'e hebben. Ten einde te voorkomen, dat personen ten onrechte vergoeding of meer vergoeding genieten dan noodig is, doet zich de noodzakelijkheid gevoe len, dat zooveel mogelijk omtrent den bestaanstoestand van de vergoeding ge nielenden regelmatig een onderzoek wordt ingesteld en naar bevinding van zaken de vergoeding wordt ingetrokken of verlaagd o Een Smokkelend circus Toen hei circus Hermann Althoff uit Rotterdam, waar het voorstellingen had gegeven, terugkeerde, was liet aantal paarden verminderd mei een tiental stoere Branbantscbe trekdieren O ogen schijnlijk als trekpaarden voor de cir cuswagens aangekocht, gingen ze ech ter binnen korten lijd, met cons'"!*, de grenzen over. Met groote hoeveel heden suiker, eacaoboonen, koffie, thee en ccprah liep het minder goed uf. Een ontslagen stalknecht verklapte h *t voornemen lot smokkelen. Fn toen een viertal circuswagens, beladen met smok kelwaar, naar verschillende plaatsen 'in Nederland vervoerd werden, waren de grensstations reeds gewaarschuwd en werden de wagens aan de grens aan gehouden. Tlaarl Ct.) 0 De kunslmestc.om missie Ook van dezen tijdelijken helper in ons abnormaal economisch leven van don oor logstijd is evenals onlangs van de N O T een boekje verschenen dat doel en werk wijze uiteengezet en toelicht Hel is ook hier rar G. Keiler, die de wordingsge schiedenis vertelt, en een overzicht geeft van den uitgebreiden arbeid door de com missie met haar talrijk personeel verricht Hel is een boekje, dat we in de handen vooral van veel landbouwers wenschen, want eerst door zoo'n volledige uiteen zetting krijgt men het goede begrip en de goede waardeering voor de rol door- deze commissie gespeeld. Het boekje, dal ruim 30 bladzijden groot is en van eenige foto's is voorzien, ver scheen bij de firma v /h Ipenbuur en Van Seldam, Amsterdam watervlakten klonk, en de duikereend op baar onbeholpen manier begon te zwem men, terwijl zee zwaluwen eu slrand- looperljes en kieviten parmantig en over moedig over den kalen rotsgrond stap ten, steeg er rook op uit de spleet op den Walvischrug, waar Adno een vuurtje had gestookt onder haar koffieketel. En toen de eerste zonnestralen de ron de koppen en hoogtepunten van het lage rotsgebied verlichtten, stond Austen met zijn pijpje in zijn mond le hakken aan de bonwpalen. En Adno hielp opgewekt een handje mee Het werk ging zoo gemakkelijk in liet vroege morgenuur na de nachtrust en de koffie Pijn in hun ledematen voelden ze nu nog niet, en de morgenlucht was zoo opstijvend frisch, doortrokken van de zilte geuren van zee en zout en wieren zoodat ze geen last hadden van zweel oT dorst. Een koele wind streek over het water Dat klotde en spoelde in vroolijk spel en liefelijk om te hooren. De zon scheen zoo mooi op het gblfbewegen en veroor zaakte een schittering als van de gou den loovertjes aan een bruidskroon En de zaag piepte en de bijl sloeg, en de cene paal na de andere werd opgezet op den Walvischrug X. Austen kwam den „berg" af, waarop Lars woonde. 't Was een mooie stille avond, vriezend Uii Stad en Provincie. L' i t Middelburg - Woensdagavond gaf „de Kunstclub" wederom een geslaagde uitvoering in d *n Schouwburg alhier Waf bijzonder trof, was de groote hoeveelheid militairen, die aanwezig was. Dit vond zijn oorzaak hier in, dal door het bestuur 112 kaarten be schikbaar waren gesteld aan den gar nizoenscommandant, die ze onder de mi litairen heeft doen verdoelen; ongetwij feld was dit een aardig idee en de genoo- digden hebben dan ook in een hartelijk schrijven aan het bestuur 'der ..Kunst club'' hunne dankbaarheid geuit. Blijkens een meedeeliug in „Het Volk" iieeft de garnizoeiiskomïnandanf, alhier geen toestemming verleend voor hel houden van de tegen 1 Mei door de aidecling der S D A P. en den Besluur- dersbond in het Scliutiershof belegde vergadering. Gisteren werd door ons vermeld dal het stoomjacht „Ledawas vertrokken naar Rotterdam; dit is echter niet juist, daar het gisterenmiddag alhier door een een deurwaarder aan den ketting is ge legd. Toen deze zich met zijn getuigen aan boord wilde begeven werd hem de toegang door den kapitein geweigerd, waarop de hulp der politie werd inge roepen. Kort daarop verscheen de com missaris van politie met een inspecteur, waarna de deurwaarder zich aan boord begaf. De kapitein trachtte nog wel dit tc beletten, door den deurwaarder legen le houden, doch het schip werd onder hevig protest van den kapitein vastgelegd. Een cn ander lokte natuurlijk veil be langstelling. Het was gisterenavond reeds veer minder druk op de Markt voor den win kel van de firma E H Boasson en Co en bij het naar huis gaan van hel perso neel, was er minder belangstelling dan vorige dagen Er is dan ook niets bijzon ders te zien, dan twee mannen, die voor den winkel heen en weer loopeo. Het personeel begeeft zich zonder gestoord te worden naar huis, daar de politie evenlueele ordeverstoorders op cen af stand houdt Uit Walcheren Gisteren hield de atdeeling Vee re van hel Groene Kruis haar gewone jaar- lijksche vergadering, nu onder leiding van dr Weijland De vereeniging bleek van 1912 tot 1916 le zijn aangegroeid van 91-196 'eden De ontvangsten van hel algeloopen jaar -bedroegen f 372.45, de uitgaven f 82 255, en hel batig saldo f 290 195 In verband met dit goed slot zal door liet bestuur worden overwogen, of de vereeniging haar zorgen zou kunnen wij den aan ziekenverpleging. Tel afgevaardigde naar de provinciale vergadering werd benoemd ds Scheele Ds. Maas van Gapinge werd herkozen en de beer P. L Bolier werd gekozen in het beslunr in plaats van jhr Van weer met volle maan en een licht laagje rijp over hel land Op de groote steen- vlakten lagen veel donkere schaduwen, bn zwart en (Stijf s [tonden de ronde toppen en rotspunten en keken uit over de fjord- monding en de zee Aan het diepblauwe hemelgewelf glin sterden de sterren als oogen van diamant hem vriendelijk legen, en het watervlak fonkelde als zilver en lokte en trok hem machtig aan Austen droeg aan de eene hand een roodgeverfde kist, in de andere had hij oliegoed en andere plunje Achter hem, met de zwarte poes in haar armen, kwam Adno, stil en nog zwak. Austen voelde zich zoo opgewekt, als hij niet mfeer geweest was sedert den vredigen tijd, toen hij op den Walvischrug woonde op eigen grond En zoo sterk en gezond was hij van lijf en leden! En zoo waar hij begon tc neuriën 't Was lang geleden dat iemand een. zweem van geluid over Austen's lippen had liooren komen. Nu zong hij zachtjes voor zich uit, een lang eentonig somber kerkgezang. Het klonk zoo benauwend droevig, dat het 't meest tevreden gemoed had kunnen doen verlangen naar hel rijk der dooden Maai- dét juist bewees, dat er groote vreugde bruiste in Austen's binnenste (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1