de Nederlanden. van i84a de Nederlanden van is45 LOTEN. Advertentie vervalscliingsmiddelen, vooral glauber zout. De burgemeester van Leiden heeft nu bepaald, dat ieder de door hem gekochte soda gratis door den keuringsdienst kan laten onderzoeken. HERBOUW NA DEN WATERSNOOD Van verschillende zijden, o. a door Heemschut" is reeds gewezen op de noodzakelijkheid, dat de herbouw in het door den watersnood geteisterde gebied in Noord-Holland geschieden zal in over eenstemming1 met het eigenaardig karak ter dezer streek, en op zoodanige wijze, dat de nieuwe ol' te herstellen gebouwen bevredigend zijn uit aestlietisch en na tuurlijk ook uit constructief en hygië nisch oogpunt. Het bestuur der Soc. Techn. Vereeni- ging van democr ingenieurs,en arcliiteo- ten heeft zich te dezer zake gewend tot de Algemeene Watersnood-Commissie met een schrijven, waarin het denkbeeld wordt ontwikkeld, bedoelden herbouw on der deskundige leiding te doen plaats hebben, teneinde te voorkomen, dat door toedoen van onbevoegden, hinderlijk ont sierende bouwwerken ontstaan, zooals reeds te veel in ons vaderland is ^ge schied tot groot bederf van het Hol- Jaiulsch stedelijk en landelijk schoon, en op welk verschijnsel ook in ons blad herhaaldelijk is "gewezen. Het voorstel van genoemd bestuur is n,u voor dezen herbouw een centraal advies bureau te scheppen, dat met behulp van een bouwkundig ambtenaar (architect) ten deze de leiding neemt, belanghebbenden met advies ter zijde staat, plannen en be groetingen opmaakt, enz. Teemde het gebruikmaken door belang hebbenden van de diensten van een zoo danig advies-bureau te bevorderen, heeft het bestuur der S. T. V. verder aan de Watersnood-Commissie in overweging ge geven, aan hel verleencn van finaneieclen -steun voor den bouw of herstelling van verwoeste perceelen de voorwaarde te verbinden, dat de plannen in overleg met dal bureau worden opgemaakt. OVER NEKKRAMP. We lezen in het Utrcchtsch Dagblad Herhaaldelijk komen dep laatsten tijd Inrichten in de pers van meningitis-ge- vallen, waarop dan enkele dagen later het overlijden van den patient wordt gemeld. In verband met deze berichten hebben wij het niet van belang ontbloot geacht eens inlichtingen omtrent deze gevreesde ziekte in te winnen bij iemand, die ter zake kundig raag worden geacht; de ons verstrekte informaties zullen onzen lezers ongetwijfeld op dit oogenblik interessee ren, nu de ziekte een zekere ongerustheid begint te verwekken.- Menigeen denkt, dat meningitis een ziekte is van den jongisten tijd, omdat hij er vroeger niet van hoorde; deze gedachte nu is onjuist, want reeds meer dan een eeuw geleden is in Genève een meningitis-epidemie voorgekomen en in het begin van deze eeuw heeft men epidemieën gekend in Silezië en West-Pruisen. Ook in ons eigen land heeft men de ziekte meermalen ge constateerd en lang niet altoos alléén on der de militairen; zoo kwamen bijvoor beeld in het voorjaar van 1867 een tiental gevallen van meningitis voor te Giethoorn, onder de gewone burgerlijke gevallen en in den winter van 1885—1886 werden in de Grenadierskazerne te 's Gravcnhage 16 gevallen van 'deze ziekte waargenomen. Men mist dus eiken grond, om te den ken, dat de meningitis van jongen datum is. De epidemische meningitis of nek kramp is een ontsteking van de hersen vliezen, een ontsteking die geregeld spora- radiscli voorkomt, maar een enkelen keer een meer epidemisch karakter vertoont. Nu kan hersenvliesontsteking veroorzaakt worden door tuberkel-bacillen, door et ter-bacteriën, die bijv. door den neus naar de hersenen kunnen doordringen en door andere ziektekiemen, maar die ge vallen blijven "toch sporadisch, in tegen stelling met de meningitis van onze da gen, die positief een epidemisch karakter draagt. De smetstof voor deze ziekte zetelt in de keel van veelal volkomen gezonde menschen en blijft daar in den regel een week of drie aanwezig; óf zij verdwijnt, óf zij wordt dooi" hoesten of niezen over gebracht op andere personen en aldus verspreid. Buiten het menschelijk li chaam gekomen, is de smetstof spoedig afgestorven. Kinderen zijn vatbaarder voor de ziekte dan volwassenen; nog onlangs zijn in een Brabanlsche gemeente drie kinderen uit één gezin door meningitis aangetast, alweder een bewijs, dat de zielcto volstrekt niet uitsluitend onder dc militairen voorkomt. Het meest treedt de Meningitis op in de voorjaarsmaanden, Maart, April eh Mei, zooals trouwens ook ten vorige-n jare bier te lande gebleken is, toen ongeveer "54 gevallen zich hebben voorgedaan en meningitis \tlijdelijk in de wet op de besmettelijke ziekte werd op genomen. In andere landen was de toe stand véél ongunstiger dan bij ons; alleen in Engeland en Wales waren in de eerste zeven maanden van 1915 reeds over de 3000 gevallen van meningitis bekend ge worden, zoowel bij de burgerlijke bevol king als onder de militairen. Ónder be paalde, voor een deel nog onbekende om standigheden, dringt de smetstof van uit dc keel door naar de hersenvliezen en veroorzaakt dan de nekkramp, of me ningitis. De naam van de ziekte, nek kramp, heeft betrekking op de eigenaardi ge bonding van den patient; liet hoofd buigt zich sterk naar achteren en iedere poging, om het hoofd in den gewonen stand terug te brengen, wordt verhinderd door de pijn. die de patient hierdoor lijdt. Hel sterf te-cijfer onder de meningitis- patienten is vrij hoog, bij kwaadaardige epidemieën is het gestegen lol boven de 80 o'o. Men tracht de ziekte te bestrij den door inspuiting van de patiënten met een serum in hel ruggemergskanaal, in den rug dus; in ons Jand wordt dit serum bereid door professor Spronck te Utrecht in diens baeteriologisch-therapeutisch in stituut aldaar. Geheel ten onrechte is de zer dagen in een bericht gezegd, dat niet het serum van professor Spronck geen resultaten werden verkregen Hel tegendeel is juist waar; dank zij de se- rum'behandeling is de sterfte onder de meningitislijders verminderd. Van de 5 gevallen die zich ten vorige jare voorde den bij militairen in Amersfoort in garni zoen, hadden 4 genezing ten gevolge, na inspuiting met serum; een der patiënten stierf reeds np den dag zijner opneming, wij meenen te wéten nog vóór de inspui ting. Een zéér ernstige patient die Ie Winterswijk mei serum behandeld werd, herstelde eveneens, een lijder te Zutfen evenzoo, beiden na serum-inspuiting. Hoe mén de ziekte krijgt, is niet te zeggen, evenmin als precies le zeggen is hoe men influenza eu longontsteking oploopt; de meningitis komt volstrekt niet in groo- ter getale voor dan 'n andere ziekte, maar hel is een ziekte die verbazend imponeert en waarvan schier ieder geval bekend wordt gemaakt. Hoeveel patiënten zijn er op liet oogenblik niet met Longont steking Maar men hoort daar niet zoo van,, terwijl juist iedereen spreekt van meningitis, waardoor de ziekte in om vang schijnt toe Jte nemen. Ter voorko ming van de ziekte is vóór alles noodig groote reinheid in acht te nemen en zin delijkheid in de omgeving waarin men leeft. Bij personen in wier leringen me ningitis is voorgekomen en die dus i besmettingsgevaar hebben bloot gestaan, wordt zooveel mogelijk bacteriologischpn- derzoek in de keel verricht, om te consta- teereh, in hoeverre zich daarin smetstof bevindt. Zoodoende werd in het vorige jaar le Amersfoort bij 6 personen van de -150 die aldus onderzocht werden, inder daad smetstof in de keel aangetroffen. Zulke personen .worden natuurlijk on middellijk geïsoleerd. Hel is ons bekend, dat de militaire geneeskundige autori teiten alle maatregelen hebben genomen, om den militairen meningitis-lijders ten. spoedigste hulp le verleenen. 80ITB1LAMB. BE IIBR LOG. De Toestand. Ten O. en ten W, van de Maas, dóór blijft het centrum van de belangrijke gebeurtenissen in liet Westen. Telkens weer komt van zelf de vraag op waarom dc. geallieerden niet trachten door een aanval op een ander punt, verlichting le geven aan het zoo zeer in 't gedrang geraakte bolwerk van Verdun. En de eenige conclusie is, dal de geallieerden nog niet gereed zyn voor een groot of fensief, en althans voldoende vertrouwen hebben dat de Duitschers er niet in sla gen zullen bij Verdun aanzienlijke voor deden le behalen. Toch blijven de Duitschers daar met groote hardnekkigheid volhouden. Vol gens de laatste berichten wordt doori hen weer gebruik gemaakt van trauen verwekkende gassen, en ook van bran dende vloeistoffen. De berichten spreken echter niet van groote voordeelen. Een kleine binnendringing in de voorste loop graven, en daarna een tegenaanval die hen terug dreef, dat is het gewone recept. Het Fransche legerbericlit van gis teravond méldt. Ten N. van de Aisne beschoot, 'ransche artillerie een sterke colonne van den vijand, die op weg was en bracht déze zware verliezen toe In Argonne was onze artillerie over het gelieele front zeer actief. Ten W. van de Maas hevige beschieting van het Fransche front van Mort Hotame tot Cu- mières, zonder infanlerieactie Ten O. van de Maas .deed de vijand na „een krachtige arliilcrievoorbereiding die eindigde met het afschieten van een groo te hoeveelheid tranenverwekkende bom- tegen 4 uur in den namiddag "een aanval op de Fransche Loopgraven tus- schen Douaumont en Vaux De vijand slaagde erin voet tè zetten in enkele vooruitgeschoven linies, docli werd door -en tegenaanval er onmiddellijk weer uit verdreven, daarbij 100 ongewende Duit schers in onze banden latend Een Fransjch vliegtuigeskader heeft 2 maal de stations Nautillons en Brieulles gebombardeerd alsluede de stelling van een 38 c.M.-kanon. Iels nieuws wordt uit Griekenland ge meld, of nieuws is 't eigenlijk niet, want bel ïs een voortzetting van het gebruik van Grieksch grondgebied door de En- lente. De Engelsche en de Fransche gezant te Athene hebben gisteren aan den minis ter-president het voornemen van hun regeeringen meegedeeld om troepen op Kephaloilia (eiland in de Ionische Zee, ten Westen van Ithaka) te ontschepen, met name ter reede van Argostoli. Zij hebben de verzekering gegeven, dat de scuvereine rechten van Griekenland zul len worden geëerbiedigd. Volgens Reuter heeft dc Grieksche mi nister-president een zeer krasse houding aangenomen en in krachtigè bewoordin gen gezegd dal Griekenland slechts kan pre testeeren tegen deze nieuwe inbreuk op zijn souvereine rechten. Er. volgde een levendige woordenwisseling. Geen wonder'. Het Engelsche en het Fransche gezant schap zeggen in een communiqué, dat de stichting van een vlootbasis te Argostoli een maatregel van zuiver verdedigenden aard is en niet het karakter van een be zetting draagt. Dal laatste onder scheid is volkenrech telijk zeker een novum. B ij de Entente. De Fransche en Engelsche parlements leden hebben gisteren in het Engelsche Hoogerhuis hun eerste vergadering ge houden onder leiding van lord Bryce. Zij hebben een motie aangenomen ten gun ste van verplicht onderwijs in de Fran sche ic'n de EaigelschM taal op de scholen van beide landen. hi antwoord op vragen heeft Asquith gister in het Lagerhuis gezegd, dal het het niet wensclielijk is een uitvoerige ver klaring af te leggen nopens- de onder scheidene aangelegenheden die ter en- lenleconferenlie le Parijs zijn behandeld Dc conferentie heeft de algeheele een dracht der geallieerden bevestigd, hun volkomen eenheid van zienswijze aange toond en hun eenheid van handelen bij 't voeren van den oorlog' verzekerd Over zijn bezoek aan Italië heeft As quith gezegd; Mijn bezoek is gekenmerkt •door een allertreffendste betuiging van de toenemende vriendschap tussehen het Engelsche en het I taliaansche volk, welke vriendschap uit htm wapeinbroedcrséhap reeds was gebleken. Ilct zou niet raad zaam zijn, er thans meer over te zeggen. u D uit sch la n d en Roem enië. Volgens Wolff is hel bericht uit Boekarest dat de Roem'eensche en de Duiteche regeering een overeenkomst hebben gesloten tot vergemakkelijking van den ruil van koopwaar, juist. De overeen komst is den 7den April te Berlijn door den rijksminister van buitenlandsche za ken en den Roemeenschen gezant on- l der teekend. Beide regeeringen verplich ten zich daarin den uitvoer van hun pro ducten, voor zoovel" eigen behoefte dat toelaat, en met voorbehoud ten aanzien van krijgstuig, ten behoeve van de ande re partij te veroorloven en wel zonder de consenten van uitvoer van wederdien sten afhankelijk te maken. Zij verplichten ten zich verder, elkander in. beginsel ook den doorvoer van koopwaar uit andere landen toe te staan. Deze overeenkomst, voor welker uit voering nog bizondere maatregelen zullen Worden getroffen, heeft ten "doel de eco nomische betrelckingen. tussehen Duitsch- land en Roemenië, die door den oorlog sterk hebben geleden, zooveel mogelijk te herstellen, en in beider belang (e ver gemakkelijken. De s t r ij d in Mcsopolainiê. We deelden reeds inee dat de Engel- schen van een nieuwen aanval gewaag den, maar er bijvoegden dat de overstroo- miugen hun verdere actie belemmerdeu. De Turken stellen de zaak heel anders or. Volgens een officiéél bericht uit Kon- stantinopel hebben de Engelschen bij TelahieL opnieuw een bloedige nederlaag geleden. Zondagochtend ging de vijand na een hevige beschieting van ll/a uur met ai zijn troepen van den rechteroever van de Tigris tot den aanval op de Turksche stellingen over. De slag duurde zes uur aaneen. Aanvankelijk gelukte het deu vij and met groote verliezen een deel der loopgraven binnen te dringen, doch de Turken regen de binnengedrongen vijan den aan de bajonet en sloegen de troe pen, die, hun le hulp kwamen, terug, 's Avonds na den slag konden wij in de door hun tijdelijk bezette gedeelten onzer loopgraven meer dan 3000 lijken van vijanden tellen. De gevangénen verklaarden dat de 13e Engelsche divisie, die geheel uil Engel sche soldaten bestond, en indertijd aan de Dardanelles kèêfl gevochten, het zwaarst had geleden. Ze was nog slechts korten tijd geleden in Mesopotamia. Kalmer inzicht. Men zal zich nog wel den befaamden „Aufruf an der Kullurwelt" van de Duit- sche geleerden herinneren, het manifest dat, onderleekeud door 93 Duitsche pro fessoren in Aug. 1914 verschenen, en dal dt or zijn aanmatigende termen een storm van verzet van de geleerden van andere naties uitlokte, van vijandelijke en neu trale. In het nummer van- gisteravond van het „Hand." vonden we echter een door prof. H. A Lorentz ter publicatie aangeboden schrijven vau prof. dr. lax Planck uil Berlijn Deze zegl daarin lol zijn leedwezen herhaaldelijk ervaren te hebben, dat die Au Frul door zijn formuleering tot on juiste gedachte van de gezindheid der onderteekenaars aanleiding heeft gegeven. „Naar mijn persoonlijke opvatting die, zooals ik weet, in hoofdzaak gedeeld wordt door velen mijner collega's, als de heeren Adolf von Harnack, Walter Nernst, Wilhelm Waldeyer, Ulrich von Wilamowitz-Möltendorf, moest en kon die Aufruf, in welks termen zich de pa- Brand| Verzekering Inbraak j Hoofdkantoor te 's-Gravenhage, kapitaal f 6.000.000 waarborgt de volledige nakoming van alle verplichtingen der Ëievensverzekering-IMfaatschappij triottische opwinding der eerste dagen weerspiegelt, niet anders beleekenen dan een daad van afweer voor alles van ver dediging van hel Duitsche leger tegen de geuite bittere beschuldigingen, en een uitdrukkelijk getuigenis, dat de Duitsche geleerden en kunstenaars hun zaak niet scheiden wilden van het Duitsche leger Prof. Planck zegt graag nog in 't licht willen stellen dal de onderteekenaars niet kunnen instaan vioor iedere handeling van iederen Duitscher, maar ook dat men ever de groote vraagstukken van 't his torisch heden nog niet een in welensehap- pelijken zin afdoend oordeel bezit. Maar waar hij in bel bijzonder den nadruk op wil leggen, is zijn „vaste over tuiging dat er in de geestelijke en zede lijke wereld een gebied aan de andere zijde van den volkerenslrijd ligt, dat een eerlijke medewerking bij de verzorging dier internationale Kuituurgoederen, even als een persoonlijke ach ling voor onder danen van een vijandelijken staat, wel vereenigbaar is met gloeiende liefde en daadkrachtigeu arbeid van het eigen va derland". Dat klinkt zeker heel anders dan de hoogdravende aankondiging van het bren gen van de Duitsche Kuituur aan de menschheid, en getuigt van een neet an dere stemming dan die waaruit toentertijd "iet bedanken voor buitenlandsche geleer de genootschappen ontsproot. KORTE OORLOGSBERICHTEN. - De Zuricher bladen melden dat de zer dagen de eerste gedeeltelijke zendiug uit Duitschland van de aan Zwitserland te leveren 15 c.M. houwitsers met. munitie ordt verwacht. Het betreft geschut van de modernste soort zooals dit bij hel Duitsche leger wordt gebruikt en in den tegemvoordigen oorlog heeft bewezen uit stekend te zijn. De „Züreher Neueste Nachrichten" ver neemt. dat de houwitsers eerst aan de Fransche fabriek van Creusot waren op gedragen, welke echter weigerde grond, dat zij thans niet in staat was aion het buitenland te leveren. De „Vossische Zeitung"' verneemt uit München- Ji. Vrijdag had de eerste in tocht in München plaats van lerugkeeren- de Beiersche soldalen, landstormtroepen der lichting 1869'70. Toen de trein het hoofdstation binnen reed, terwijl het veldslaggebed: „Vader, ik roep U", werklonk, was "de mensclien- menigte zeer bewogen. De mannen ws zeer ernstig. Den volgenden dag werden de soldalen ontslagen. Amsterdam, 12 April Op de veem ark vorder aangevoerd 284 Vette koeien Je kwal. 1.35—1.40 2e 1 30—0.00, 3e 1 20 00 melk- en kali koeien 000—000; 279 nchtere balveren, 1020.schapen 00-00 lammeren 0000; 219 vette varkens. Geen handel THERMOMETER EN VERWAiLiïli" 12 April Thermometer alhier 8 o. viu 45 gr., 12 n. 46 gr., 3 u. 47 gr. Telegrafische mededeehng ao hei Kor» Meteorologisch instituut te De Bilt, volg«; i waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometer sta n.d 760 Zuid-Duitschland. Laagste 743.4 te Christiansnnd. Verwachting tot den avond va 13 April, krachtige, laler tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wied; be trokken of zwaar bewolkt met tijdelijke ipklaring; waarschijnlijk regenbuien zelfde temperatuur. President Wilson en het Amerikaan* sche kabinet hebben het duikbootgeschil besproken, doch bet ontbreken van be wijs in het geval van de Sussex Duitschiaml's antwoorden op dc verzoe ken om inlichtingen der Ver. Staten heb ben het onmogelijk gemaakt tot een slot som te komen. Op goed gezag verneemt Reuter dat niet zoozeer hel geval van de Sussex, doch in het algemeen het groo te aantal schepen, die sedert Duitsch- land's laatste verzekeringen zonder voor- ande waarschuwing in den grond zijn geboord, de regeering veel zorg baart. Voor verder Buitenlaiidsch Nieuws zie men het Bijvoegsel. MARKTBERICHTEN OostbüRG, 12 April. Ter graanmark ij beden aas de aanvoer ledelijkomzet vast. De prijzen waren iets lager. Oude tarwe I s f -, nieuwe tarwe f 16.a f 17.zomergeret f 17.25 f 17.50, rogge f a f wintei gerst t 17.50 a f 17.75; haver i 16 1 16.25, paardeub. f 29 50 i» f 89.-groPD' erwten niet getoond, kookerwten f35. a f 36 bruine hoonen i a f koolzaad f a f karwei f f maanzaad f af-pei 100 Kg. Oostburo, 22 April, Eierveiliwc V, P. Ainvoer 903-13 kipeieren f 7.12 af 7.57 per 160. 7608 Eendeieren 7.27® a ƒ0.00 per 100, 270 Ganseieren 12.per 100. 85 Kalkom f 8 60 per 100. Pe rel boenders f 0 per 100. Bot«r 316® Kg., f 1.18 a 1*44 per K.G. gemiddelde prijs 1 30 a 1.44, de lagere prijzen werden besteed voor mindere kw; liteit. Beden overleed te Utrecht or ze geliefde behuwdzuster Mevrouw de Wed. J. W. BLANKgRT, geb. VERSCHUUR, in den ouderdom van 69 jaren J. J. BLANKERT. H. M- BLANKERT—Taxins. Middelburg J. A. BLANKERT. J. BLANKERT—Stovtjesdijk. Cadzand Wed. M. M. BLANKERT- Babends. Middelburg, 11 April '16. Heden overleed te Rotterdam na een langdurig Jijden onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, JOHANNA DE JONGE, in deu ouderdom vau 32 jaar, M. P. ENTINK-de Jonge G. J. ENTINK. Middelburg, 12 April 1916. Beden Overleed zaeht on kaïn», ouze innig geliefde Dochter MAATJE MINDERHOUD in deu jeugdigen leeftjjd \an 15 jaren. Haar diepbedroefd; O ders, Broeders en Zusters. L. MINDERHOUD. j. minderhoud - roelse en Kind- rön. Algemeene kennisgeving Voor de vele bewijzen vau deelueming, ontvangen bij het overlijden vau onzen geliefden Echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, Den Heer A. A. J. ST. MONSHOUWER, beluigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. W. G. MONSHOUWER— BAADENHUIJSEN. Middelburg, 12 April 1916. DE ZAAK WORDT OP DENZELFDEN VOET VOORTGEZET. Die iets le vorderen heeft van of ver schuldigd is aan de nalatenschap van den Heer BERNARDUS LUDEKUIZE, over leden te Oost-Souburg 6 April 1916, wordt verzocht daarvan opgaaf of beta ling te doen vóór 22 April a.s. len kan tore van ISAAC DE WOLFF te Mid delburg. Executeur Testamentair. Van af 15 April loten van de paardenloteri] in Zeeland (Goed gekeurd hij Koninklijk besluit van 21 Oct 1915 Ho 47.) verkrijg baar gesteld bij de drnkkers GEBR. VAK STRIATES. Wagenaarsiraat te Middelbnrg. Alle werkdagen van 10 nur tot 12 nnr so 1 nor tot 5 unr. DE COMMISSIE.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 3