MIDDEUURGSCHE COURANT. Donderdag 6 April. JVt 82 139' Jaargang 1916 Deze courant vers«ki|*t dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de ct>ucau*t bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Adveitentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- eg alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Kameroverzicht. Tweede Kamiér. Zitting van Woensdag. Van de politieke hartstochten die de heer Lohman van de behandeling der ouderdomswet verwachtte, is gister nog niets gebleken. Vier rustige redevoeringen drie van rechts en een van links, vulden de zitting. En we betwijfelen nog sterk of de kalmte waarmee de Kamer die re devoeringen aanhporde, wel de kalmte van aandachtige belangstelling is. De omstandigheden hebben met dit ontwerp zoo gesold, dal het zijn oorspron kelijke beleekenis verloor. De vader van hei ontwerp, nir. Treub, is er niet meer. En hij zelf diende hel werkelijk niet in uit liefde voor de altijd dopr hem bestre- den staatspensionnecring, maar louter om dat hij den uil art. 369 der invaliditeitswet vocrtgevloeiden toestand nog slechter vond Zulke overwegingen maken het oor deel over de kwestie niet onbevangen, zooals van rechts evenmin een vrij oor deel te verwachten is, beheerscht als men daar wordt door de ergernis over het niet-invoeren van het wijzigen van de door rechts aangenomen wetten-Talma. En wal de deur dicht doet is bet feit, da! wel niemand de aanneming der wel door de Eerste Kamer verwacht, en dat de verwerping van het voorstel haar ge wone crisis-beteekenis verloren heeft,- nu de regeering het lot ervan als 't ware aan de Kamers heeft overgelaten. Zwaarwichtig is echter de oppositie be gonnen. De heer de Visser heeft in denbree- de betoogd dat hel staatspensioen in strijd is mei de historische ontwikkeling van het armwezen in ons vaderland en nok met de bestaande armenwet. Bovendien worden z. i. door dit ont werp de banden tusschen de kerk en het volk verscheurd, en hel minste particu liere initiatief vermoord In den zelfden geest spraken dc heeren Koolc en Snoeck II enkemans. Laatstgenoemde kwalificeerde het ont werp als „een zeer bruikbare regeling voor een achterlijk volle", maar niet voor een volk als 'l onze, dat een goede ar menverzorging heeft en zelfs een ouder- doms-, invaliditeits- en ziektewet. En de heer Lohman, die wel is waar niet het woord voerde, heeft toch van zijn ontstemming over het ontwerp blijk gegeven door het indienen van een onge woon amendement, nl. om niet van wet op ouderdomsrente te spreken, maar van „Slaalsarmenzorgwei", en om art. 1 zoo ie lezen, dal ieder die aannemelijk maakt dat hij behoeftig is en na zijn 65ste jaar geen bedeeling heeft genóten, op zijn 70ste jaar recht heeft op een rents. ,,Er zij waarheid in staatsbeleid ook op wetgevend gebied", zoo luidt de zeer korte, maar ook zeer vinnige toelichting tol dit amendement. Tegenover al deze aanvallen stond een principieel pleidooi, voor het staatspen sioen van den heer D M u r a 11, die vol hield. dat bij duizenden in den lande de begeerte naar staatspensioen bestaat. De tegenzin legen den adminislralievcn om slag van de dwangverzekering en bet suc ces van de slaatspensioneering in Enge land heeft de linkerzijde van standpunt doen veranderen, maar spr. herinnert er aan hoe de rechterzijde indertijd de ver zekering beschouwde als in strijd met de ordinantiën Gods. Een jaar of 12, 13 geleden was spr. nog tegen de staatspensioneering gekant; maar tegen de dwangverzekering had hij ten slotte het practische bezwaar dat de arbeider zal zorgen dat de premie ver haald wordt op den patroon. De heer Snoeck Henkemans- Maai' dan blijft hel zijn loon!" De heer De Mural t „Ik heb als in genieur zelf herhaaldelijk waargenomen, hoe de arbeider de hem opgelegde las ten afwentelt op den werkgever, maar hoe gaat de afwenteling bij den onderwij zer, den kleinen ambtenaar? Dezen kun nen niet op him principalen de meer dere uitgaven verhalen. De heer Rutgers- „Die zijn niet verzekerd I" De heer De Mura 11.- „Maar zij beta len de verbruiksartikelen duurder ten gevolge van de Ioonsverhooging, veroor zaakt door de dwangverzekering Spreker verklaarde zich zeer ingenomen met het ontwerp en zal het naar zijh be scheiden krachten steunen. Natuurlijk is een leeftijdsgrens van 65 jaar beter dan »on van 70, en een uitkeering. van f 3 beier dan een van f 2. Spreker zou ech ter afwachten wat de Minister over de amendementen der sociaal-democraten zal zeggen en of daardoor de wet in gevaar wordt gebracht. Ook wat over de quaes- lie der behoeftigheid zal worden gezegd. Met de opheffing van de uitsluiting der bedeelden kon hij zich echter wel ver- cenigen. Een punt, dat we afzonderlijk in het licht willen stellen/ is hetgeen de heer Snoeck Henkemans opmerkte over de Invaliditeilswet-Talma. Hij wilde we ten wat de regcering van plan was met de herzieningsontwerpen van Treub le doen. Want en dat was zeker een op merkelijke verklaring van die zijde hij achtte een verbetering van de aangeno men maar niet uitgevoerde invaliditeits- wet-Talma wenschelijk en mogelijk op grondslag van het herzieningsvoorstel- Treub, dal de vrije verzekering wil uit breiden. Als de regeering meent dat die wijziging in deze parlementaire periode nog niet kan tot stand komen, kan dan de Kamer niet reeds met het afdeelings- onderzoek beginnen? UnEirlinl TWEEDE KAMER. D uur te-jtoeslag. Hel afdeelingsonderzoek is verschenen over de wetsontwerpen tol toekenning'van een duurte-locslag Enkele leden kwamen nog eens princi pieel er tegen op dat de staat, die aan zijn ambtenaren en werklieden goede loo- nen uitkeert, nog eens aan dat personeel een exlra^toeslag geeft ten koste van hun medeburgers Anderen verdedigden het voorstel. I)e staat heeft als werkgever verplichtin gen, geheel afgescheiden van zijn roe ping om hel algemeen belang te dienen De plannen der regeering bctreffeu de lagere ambtenaren en werklieden en daarnaast de onderwijzers. Verschillende leden vestigden er in het bijzonder de aandacht op, dat deze laatste categorie van belanghebbenden uiterst weinig door dc voorgestelde regeling zal worden ge baat Sommige leden waren van oordeel, dat de londerwijzers uit dit voorstel moesten worden genomen en voor hen een geheel afzonderlijke regeling moest worden vast gesteld. Overigens werd er in dit verband van sommige kanten op aangedrongen, dat een wet son t wesp tot definitieve verbete ring der ondcrwijzerslraktementen spoe dig moge worden ingediend NEDERLAND EN DE OORLOG. Kalmeerendc leekenen. Als een bewijs van een rustige opvat- ling van den toestand meldt men ons dal van af heden het personeel der Staats spoor weder verlof kan krijgen en de standplaats weder mag worden verlaten. Ook behoeft de telegraaf niet meer dag en nacht bewaakt te worden, uitgezon derd eenige stations in Zeeland en Noord- Brabant. De toestand is dus weder als vóór 31 Maart. Nederland. Theodor Wolff schrijft in zijn Maan dagmorgen-hoofdartikel in het „Berliner Tageblatt" De meeste menschen zijn van meening, dal er iets achter moet steken, als een zoo kalm volk als de Nederlanders in opwinding raakt, niettegenstaande alle| ambtelijke dementis. In de eerste plaats zijn de Nederlanders in het geheel niet kalm, doch uiten hun gevoelens zeer hoorbaar en indrukwekkend. Bovendien is plotselinge opwinding bij hen zeer ver klaarbaar, want geen ander volk van de neutralen buiten den Balkan is de oorlog zoo dicht op het lichaam gerukt Van den eersten dag af, toen de Belgisch© vluchtelingen hun land binnen stroom den, hebben zij aan hun grenzen en voor bun kusten den harden greep en hel vernielende geweld van den oorlog gevoeld. En bij dc grens-ondervindingen en seliecpsgevaren komt voor de Neder landers nog de zorg voor de koloniën. Iedereen in Holland weet, dal het gele volk der Japaneezen, loerend op het goede oogenblik, met schelen blik kijkt naar Sumatra, Java en Borneo, Het is niet verwonderlijk, dat de Ne derlanders door de indrukken dichtbij en de zorgen .om de verre koloniën, iet- wSt onrustig geworden zijn. Wolff beschrijft dan verder het alarm van den jongsten Vrijdag en de redenen, die hiervoor genoemd zijn. Omtrent een evcntuëele landing schrijft hij Ook landingen zijn een moeilijke en laugdurige aangelegenheid, wanneer niet. zocals in Saloniki, een koppelachtige minister den landenden mannen bij het uilstappen helpt. Juist deze Vrijdag heeft getoond, dat in Nederland geen Vcnizelos le \inden is. Bij ons hebben domme jon gens, groene en grijze kletsers het Ne- derlandsclie volk in zijn geheel allerlei grove onvriendelijkheden gezegd, omdat hel zijn eigen weg wil gaan Zijn alle volkeren van de aarde verplicht het stnatsideaal te aanbidden, dat geldt v in Pruisen en in Duitschland? Deze volke ren hebben het recht op hun eigen le vensopvatting en zelfs het recht op ori- tiek, dat wij thans missen. Wij mogen al leen verlangen, dat zij niet in het geheim tegen ons infrigeeren, niet met onze te genstanders samen gaan. En aan zulk een begunstiging van vijandelijke aanvalsplan nen denken de Nederlanders niet. Hun gevoel voor onafhankelijkheid, waarop al leen dwazen schelden en criliek uitoefe nen. is daarvoor een waarborg. Het Avondpost-bulletin De Engelsche legatie meldt Met-het oog op het onverantwoordelijke bericht, dat verscheen in het welbekende Avondposl"-bulletin in den namiddag van den 31en der afgeloopen maand, betref fende de houding van Groot-Brittanië je gens Nederland (n.l de bewering dal de Engelschen hier wilden landen) heeft de Engelsche gezant een beroep gedaan op de Nederlandsche regcering om „De Avondpost" ter verantwoording te roepen voor dit valsche bericht, dat erop bere kend was niet alleen om het publiek in liet algemeen op te hitsen, maar om 't bijzonder een stemming te wekken te gen een volk welks betrekkingen met'Ne derland niet slechts op dit oogenblik vol komen vriendschappelijk zijn, maar dal steeds zal trachten ze aldus ie handhaven. Daar de Engelsche gezant vernomen heeft, dat het onder de Nederlandsche wel onmogelijk is een vervolging in te stellen tegen „De Avondpost", is hij ver plicht dezen ongebruikelijlcen Weg te baat te nemen, om1 het Nederlandsche volk in te lichten, dat zijne regeering met groote walging kennis genomen heeft van de praktijken, welke gebezigd zijn om wantrouwen te zaaien tegen de Engel sche regeering in dit land, en zij ver trouwt, dat elke hernieuwde poging om deze gevoelens op-.dergelijke wijze te wekken met het eenparige ongeloof zal 'orden ontvangen welke zij verdient. De „Tu bant ia Het onderzoek voor den Raad van •scheepvaart van het torpedeeren der Tu- bantia heeft slechts bevestigd wat men •eeds wist. Dc betrokken officieren her haalden wat zij gezien hadden van de bellenbaan, die op het schip toekwam juist voor dc ontploffing Kapitein-luitenant ter zee C J Can ters, chef van den torpedodicnsl, woonde als deskundige de zitting bij en deelde mede, dal uit het onderzoek op het tor pedoatelier te Amsterdam ingesteld, ge bleken is, dat dc s tule ken brons in de sloepen gevonden ongetwijfeld afkomstig waren van een Sehwartzkopff-.lorpedo^ luchtkamer Devoorzitter Was het dus een Duit- sche torpedo Overste CantersIk durf geen conclu sies le trekken, daar op de stukken geen merk stond Schwartzkopfftorpedo's zijn geleverd aan Japan, Holland, Griekenland, Spanje en eenige Zuid-Amerikaansche sla- ten Mijn conclusie is, dat dc „Tubantia" zeker door een Schwartzkopfftorpedo ge troffen is De nationaliteit er van kan ik niet mccdeelen Wel heb ik juist van het departement nog gehoord, dat er nu weer een stuk metaal in oen der sloepen is ge vonden Ook had hij vernomen, dat er op de Wadden een bronzen torpedo gevon den was Een en ander zal nog onder zocht worden. Kapitein Wijtsma deelde nog mede, dat hij 's avonds doorgevaren was, omdat hij tot den Noordhinder de route als onge vaarlijk beschouwde Van een kelelont- ploffing was geen sprake Uit liet duikcronderzoek was geble ken, dat de Tubantia" een gat heeft, dal 12 meter lang is Het loopt van een plaats ter hoogte van het bruggedek tot onder Ide kimkielen aan den bodem van het schip De boren zijde van het gat is juist hij de T van het woord Amsterdam, dat op de zijwanden is geschilderd. Een deel van de T is net verdwenen. Eerst is het gat smal naar onderen loeloopend, docli verderop verbreedt hel zich De „Tubantia ligt met het gal naar boven, op 7 mijl van den Noord-Hinder verwijderd De uitspraak van den Raad van Scheep vaart volgt latei- De Nederlandsche graan voor ziening. In het jongste nummer van hel week blad ..In- en Uitvoer" wordt de vraag be sproken, wat ons lot zal wórden ten op zichte der volksvoeding, wanneer de wor steling der natiën ons ongewild, doch met ruw geweld mocht meesleuren in het ge rucht van den krijg Daar was een lange tijd, dat het ver keer ter zee weliswaar met groote moei lijkheden en ernstige gevaren gepaard ging, doch gedurende welken de graan toevoer naai' ons vaderland in. onbeperk te male -mogelijk was. Het heeft dus niet aan dc gelegenheid ontbroken, groote voorraden bijeen te zamelen als kostbare reserve voor de toekomst. Immers, de belemmering van den onbeperkt vrijen aanvoer dateert eerst van latei-en lijd. De vraag, of Nederland paraat is 'ten aanzien van de graanvoorziening. kan echter niet zonder ernstige zorg worden gesteld. Over het staatsbedrijf der graan voorziening heeft steeds een sluier ge hangen. Deze geheimzinnigheid heeft den graanhandel menigmaal niet onbelangrijke verliezen bezorgd Niettemin is het een publiek geheim, dat er met onze graan voorziening iets niet in den haak is. Naar schatting bedraagt In de haven van Rotterdam de voorraad tarwe niet veel meer dan 15.000 ton, terwijl circa 40.000 ton naar Rotterdam onderweg zijn De voorraad in Amsterdam mag Volgens ingewonnen voorlichting niet hooger ge schat worden Het verbruik in Nederland bedraagt op basis der consumptie van de laatste 6 maanden 15,000 ton per week. Te zamen met de beschikbare voorraden meel wordt in bevoegde krin gen gemeend, dal ingeval van oorlog het vraagstuk der broodvoorziening slechts gedurende twee maanden gerede dekking zal vinden, na verjoop van welken tijd bij algeheele afsluiting der toevoeren het lot der bevolking onzeker moet worden geacht. Met den beschikbaren voorraad van maïs, het veevoeder bij uitstek, slaat het niet gunstiger. De voorraad te Rotterdam gaat de 30,000 ton niet le boven, terwijl de aanwezigheid te Amsterdam van een gelijke hoeveelheid nauwelijks veronder steld mag worden. Ook van rogge, gerst cn haver zijn de beschikbare hoeveel heden niet belangrijk- Vat men alles te zamen. dan is er gegronde reden tot bezorgdheid voor liet geval ons land in oorlog mocht ge wikkeld worden. Aan de bevoegde auto riteiten de taaie, die bezorgdheid weg le verstrekken van een helder communiqué, nemen, zoo 'zij ongemotiveerd is. door het waarin scherp omlijnd en aan de hand van statistische gegevens, wordt aange toond, dat het vaderland gerust lean zijn De aan gehouden to rpcdobojo I Nader meldt men van Vlieland aan het Hand De vreemde torpedoboot model „Me dusa", vermoedelijk een Engelsche, was op 2 mijl afstand ten noorden van Vlic- loren aan den grond geraakt en vermoe delijk door dc bemanning verlaten, toen de trawler haar oppikte. Zij was de Engelsche torpedojager Medusa", die volgens rapport van een te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler dato 28 Maart j 1 in de Noordzee drijven-/ de gezien Thans is zij naar Terschelling gesleept, waar dc Medusa" aan den grond is gezet Spoorwegpersoneel In den loop der maand Mei zal aan het personeel der Staatsspoor weder eene week extra bezoldiging uitgekeerd wor den. Uit de gevangenis ontvlucht. Dinsdagnamiddag kwam in de gemeente Losser over de grens de heer M. de Jongli, monteur, geboren te "Amsterdam, die uil de gevangenis ie Holzminden (Ha nover) was ontsnapt Hij deelde mede, dat hij met nog een 50-tal Nederlanders, allen verdacht van spioimage, eerst een jaar le Aken en daarna zes maanden te Holzminden in de gevangenis had moeten doorbrengen, omdat tegen hen vermoe dens van spionnage waren gerezen Ge durende acht jaren was .hij bij verschil lende eleclrische bedrijven als mon teur in Duitschland werkzaam geweest. De vorige week hadden allen, volgens een vooraf beraamd plan, de gevangenis te Holzminden weten te verlaten. Per soonlijk bad hij de eleclrische draadver sperring om de gevangenis welen te ver nielen. waarna allen de vlucht hadden ge nomen Drie ontsnapten werden toen ech ter door de militaire wacht doodgescho ten. waarna de overigen te Dortmund in allerlei richting waren gevlucht. Om trent ligt lot der andere ontvluchten was hem niets bekend. Vroeger was de heer Dc Jongh reeds als machinist op de lijn Amsterdam—Bcntheim in functie ge weest. Hij is naar Amsterdam, waar thans zijn vader nog hoofdmachinist is. ver trokken. Bit Stad en Frovineie. Uit Middelburg Wegeus intrekking der verloven voor militairen is van af heden voortrein 102 'vertrek 's morgens 7 10 van Vlissingen) Vlissingen—Amsterdam via Rotterdam Den Haag opgeheven. Reizigers voor die richting moeten nu inet den gewonen sneltrein 'van 7.20 v. uit Vlissingen, 7 29 v. uil Middelburg, en moeten overstap pen le Rosendaal. - As. Dinsdag treedt in Sl. Joris a I- li i e r voor de afdeeling Middelburg-Vlis- singen van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht op gravin P. v Ileerdt tot Eversberg, geb. Quarles van Ufford uit Blocmendaal met het thaus zeer aclueele onderwerp- „Ernstige voorbereiding bot :vrcuwenkiesrcchl een eerste plicht'. De inleidende rede zal worden uitgespro ken door Jkvr. van Citters Uit Vlissingen. - Gisteravond heeft het slafmuziek- corps van het 3e reg. inf. onder direc tie van den heer H. Seegers in het Con certgebouw te Vlissingen een militair concert gegeven. Het programma bestond uit een 10- lal welgekozen nummers, die onberis pelijk werden uitgevoerd en waarvan het publiek, dat tamelijk veel belangstelling loonde, ten volle genoot. Tcch had de zaal beter bezet kunnen zijn. Er zijn in Vlissingen meer muziek liefhebbers, die de aangenaamste her inneringen aan dit corps uit vroeger jaren hebben behouden Reizigers met de booten der stoom vaart maaschappij „Zeeland" naar en van Engeland werden sinds op Tilbury werd gevaren, óf per lender van de op stroom liggende bioot naar den wal, óf omgekeerd van den wal naar de bloot gebracht, ter wijl wanneer de boot in een der dokken te Tilbury ging, de ligplaats der boot op aanmerkelijken afstand van het station was .hetgeen vooral bij ongunstig weder, bezwaren opleverde. Na langdurige onderhandeling is de di rectie er thans in geslaagd voor hare boo ten de beschikking le verkrijgen over een vaste aanlegplaats aan de pier te Gra- vesend, WesL Street ,in de onmiddellijke nabijheid van het station en kan het spoorwegverkeer naar en van Londen nu weder met de South Eastern en Chat- tham spoorwegmaatschappij geschieden; aankomst te Londen Victoria station. Het Xederlandsch stoomschip .Schokland", dal aan de gasfabriek te Vlissingen een lading steenkolen heeft gelost, is heden van daar naar Sun derland vertrokken. Uit Noord-Beveland Men meldt ons uit Colijnsplaat dal velen daar Zondagmiddag omstreeks twee uur een aardschok waargenomen hebben vergezeld van een ontploffing, welke op verschillende plaatsen deuren cn ramen deed klapperen. Daar in den laaisten lijd door het springen van mij nen meermalen hevige knallen worden vernomen ,werd door sommigen ook nu weer aan iets soortgelijks gedacht. Het ongewone echter van den duidelijk waar neembaren schok later gevolgd door een lichleren schok, deed evenwel toen reeds enkelen spreken van een aardbeving. Per sonen, die zich aan den zeedijk bevonden, hoorden over de zee een geweldig rui- schen, komende uit "Westelijke richting.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1