MIDDELBUR6SCHE COURANT. 139' Jaas'püiü W oensdag 5 April. Kameroverzicht. giissBiiai. Vit SUS ra Provincie. Jtë ai 1910 Deze courant verschijnt dagelijks met w'teondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor ban, die de cour*A bezorgd krijgen door de Ag en tea te Ylfeaingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers koaten 5 cant. Advertentiën a 20 cent par regal. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetwigingen van 17 regale f 1.30 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag Wal er in de anderhalf uur der beslof ten zitting meegedeeld en besproken is, weten we natuurlijk niet. Groote onge rustheid is echter niet bij de Kamerleden gebleken Wat daarna door Minister Gort van dei- Linden openlijk is verklaard, heeft men reeds kunnen lezen in ons vorig nummer, en wc gelooven dat wel niemand daar door zijn ongerustlieid heen voelen toe nemen. Trouwens ook wat verder in de Kamer gebeurde, geeft ons veeleer de over tuiging dat daarin sterker de politiek meesprak dan de zorg over hetgeen in comité-generaal vernomen was. De heer Lohman, die zooals raen weet bij mo^lie voorstelde het oudeg- domsonlwerp voorloopig van de agenda af te voeren, motiveerde dat niet met een verwijzing naar het meegedeelde in comité-generaal. Hij sprak er in de eerste plaats van dat hij sterk onder den indruk is gekomen van hetgeen in den laats ten tijd in het buitenland is voorgevallen, en ook van het artikel in de Stemmen des Tijds van den heer Colijn. Hij meende dat de toestand ernstig is, en wat de Minister zei, versterkte hem in die meening. En nu meende hij dat de Kamer zich niet kal ra kan gaan bezighouden met de be handeling van een ontwerp, dat de po litieke hartstochten opwekt. Later in zijn repliek herhaalde hij nog eens, dat hij niet het oog had op het meegedeelde in comité-generaal, maar op den toestand in het algemeen Maar de spreker verklaarde uitdruk kelijk dal zijn voorstel absoluut geen poli tieke bedoeling had. En de heer Nolens, de anders izoo kalme katholieke woordvoerder, was dit maal ongewoon driftig in zijn ondersteu ning van dit voorstel. Hij vorderde het als zijn recht om zijn geforceerde kalmte een oogenblik te laten varen Hij meende, dat dit kabinet juist in dit opzicht meer zijn karakter van nationaal kabinet moest doen gelden Het is èn voor de regeering èn voor de Kamer beter dal het ontwerp niet wordt behandeld Zeer nuchter was daartegenover de la- konieke opmerking van den heer T y d e- man, dal de heer Nolens zijn kalmte veel meer verloren had door het feit dat de Kamer nu de ouderdomsrente zal gaan behandelen, dan door hetgeen liij in hel comité-generaal gehoord heeft. De spreker meende juist en zeker niet ten onrechte dat de behandeling der ouderdomswet de beste geruststelling voor het volk zou kunnen zijn De heer Duys betwijfelde of het op treden van den heer Lobman wel in over eenstemming is met de omstandigheden, «■aar thans juist allerwegen iin ons land wordt geklaagd over het noodeloos ver wekken van een paniekstemming. liet voorstel was de reinste politiek. Je onrémsle politiek' werd er ge roepen. Ook de heer De Meester was van meening, dal de regeeringsvcrklaring niet zóó was, dat men daaruit mocht opma- 1 ken dal de Kamer niet rustig kan door gaan met het ontwerp dat voor haar ligt Afvoering van hel ontwerp van tie agenda zou ongetwijfeld zoo Uitgelegd worden, dat er groot gevaar dreigt en zou weer een paniek verwekken als Vrij dag jl. En eindelijk sprak ook nog in gelijken geest de heer Limburg, Ook de voorzitter mengde zich in liet debat. Indien hij als voorzitter de overtuiging had, dat' de toestand zoo ern stig was. als door den lieer Lolmian is voorgesteld, zou hij geen oogenblik heb ben geaarzeld om zelf hel voorstel te doen 'om hel wetsontwerp dat op de agen da stond, daarvan af te voeren Maar nu spreker die overtuiging niet heeft, hoopte hij dat. ae motie zal wor den verworpen, omdat men daaruit bui ten de Kamer zal zien, dat de meerder-» heid de waakzaamheid der regeering waardeerende den toestand niet zóó acht dat men niet mtet hel werk kan voortgaan Maar als de motie mocht worden ver worpen, dan hoopte spreker, dat de voor spelling van den heer de Savornin Loh- man, dat de behandeling van dit ontwerp ■iet 'zou kunnen geschieden zonder de po litieke hartstochten op te wekken, niet zal worden bewaarheid. De lnjer L oh man sprak er zijn ver wondering over uit, dat de voorzitter, of schoon op zijn plaats gebleven, de motie heeft bestreden. Men mocht verlangen, dat de voorzitter dan onder de leden zou hebben plaats genomen. De voorzitter antwoordde, dat waar de Kamer op sprekers voorstel met algemeene stemmen heeft besloten, dit ontwerp aan de orde te stellen, hij toch de eerste is die het recht heeft om een 'oorslel te bestrijden, dat beoogt het ont werp van de agenda af te voeren En eindelijk kwam nog Minister C o rt van der Linden verklaren, misschien overbodig, dal de regeering er geen be zwaar in ziet om met de behandeling der zaak voort te gaan. De motie werd in stemming gebracht en verworpen met 51 tegen 41 stemmen links legén rechts behalve de heer Bi- chon. s En loen begon de heer De Visser met de algemeene beschouwingen over de ouderdomswet. Veel goeds had hij er niet over te zeggen Na een geschiedkundige herinnering van de wijziging in de denkbeelden wel ke links over staatspensioneering bestou den, 'zette hij hiteen dat hij om financieele en moreele redenen tegen het stelsel groot bezwaar heeft. Ergerlijk noemde hij de luchthartigheid waarmee de voorstan ders der staatspensioneering over die be zwaren heen loopen. Met het uitspraken van de vrees, dat wij met dit ontwerp een weg zullen opgaan, waardoor het eigen initiatief en de veerkracht van ons volk zullen worden verlamd, brak de heer De Visser zijn rede af, die hij heden zal voortzetten. GEEN S. D. A. P.-CONGRES. Naar aanleiding van de stemming in de afdeelingen over de vraag of dit jaar al dan niet het gewone congres zou worden gehouden, besloot het Partijbestuur volgens „Het Volk" geen congres te houden althans niet met Paschen of met Pinksteren Slechts 30 pet. der uitgebrachte stem men had bezwaar tegen het niet-houden vgn het Congres. OFFICI15ELE VERKLARING. Ook de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht doet meedeelen, dat hij geener lei verantwoordelijkheid op zich neemt voor eenig bericht, waarbij niet uitdruk kelijk blijkt, dat het is uitgegaan van zijn Algemeen Hoofdkwartier. NEDERLAND EN DE OORLOG. Ger u chten Omdat het ook in anacre bladen staat willen we hier ook melding maken vud een mecdeeling door de „Svcnska Dagnla- det" te Stockholm ontleend aan een par ticulieren brief (men lette wel op dien oorsprong'!, volgens welke Engeland aan Nederland een voorstel zou hebben ge daan voor een doortocht dooi- Zeeitwsch Maan deren. Door onze houding zou liet ontschepingsplan zijn uitgesteld. We hechten aan beweringen uit zulk een vage en in geen enkel opzicht te con-\ troleeren bron heel weinig waarde Zulke veronderstellingen hebben hier ook de ohdle gedaan, zonder dat iemand ccnigen anderen grond voor kon aanvoeren dan een veronderstelling. En die bewe ringen worden niet betrouwbaarder wan neer ze in een ander land herhaald wor den door ongenoemde personen, die er ook geen verdere toelichting bij kunnen geven In beslagneming van over zee vervoerde brievenpost. Dc minister van Buiienlandsche Za ken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de „Diplomatieke Bescheiden betreffende de in beslagnemingen door de Britsche autoriteiten van over zee ver voerde brievenpost". Ter inlefding van 'deze mededeeling wordt er aim herinnerd, dat reeds in het najaar werd medegedeeld dat, toen de Nederlandsche regeering had vernomen dal postzakken am boord van verschil lende Nederlandsche schepen door de Britsche autoriteiten waren in beslag ge nomen, zij terstond tegen deze handel wijze doof tusschenkomst van Hr. Ms. ge/anl te Londen met klem heeft ge protesteerd, zich beroepende op de be palingen van hel Xlde Verdrag van Den Haag van 1907, nopens zekere beperkin gen van de uiloefening van hel buitrecht in den zeeoorlog. De Britsche regeering heeft toen in au)woord op hel Nederlandsche protest aangevoerd, dat de inbeslagneming van brievenmalen aan boord van NederLand- sche schepen niet met het vermelde Ver drag in strijd was, daar die inbeslagne ming steeds had plaats gehad binnen het Britsch watergebied; volgens de Britsche regeering waren, daar voor dit gebied bet Verdrag niet gold, schepen, daar bin nenkomende, ten volle onderworpen aan dc uitoefening van de Britsche souverei- niteit. De Regeeritig heeft thans doen afdruk ken de tot de Britsche regeering gerichte nota van 18 December 1915, waarin de Nederlandsche haar bovenvermeld pro test tegen hel inbeslagnemen van brieven zakken uitbracht, benevens de nota van 12 Januari 1916, door de Nederlandsche Regeering tot de Britsche gericht, naar aanleiding van het antwoord van laatst-, gemelde regecring op het Nederlandsche protest. Vc.orts werd medegedeeld, dat op 1 April 1916 de Britsche gezant en de Fransehe gezant uit naam hunner regee ringen aan de Nederlandsche "Regeering een Memorandum hebben overgelegd no pens de onderwerpelijke aangelegenheid. Ook dit Memorandum Is afgedrukt. Er worden daarin mede beschouwingen ge wijd aan de inbeslagneming van post pakketten. Voor zooveel noodig wordt daarom aangeleekénd, dat die beschouwingen geen terugslag zijn op een van Nederlandsche zijde tot de geallieerde regeeringen ge richt vertoog. De Nederlandsche regee ring toch is niet van meening, dal de puklcetpost deelt in de onschendbaarheid, door het Haagsche verdrag aan «ie over zee vervoerde brievenpost gewaarborgd. Zij heeft tegen de inbeslagneming van postpakketten dan o,ok alleen geprotes teerd, wanneer deze geschiedde in strijd met het stellig volkenrecht op het stuk der bevoegdheden van belligerenlen ten aanzien van op neutrale schepen over zee vervoerde goederen Het lijdt volgens de Nederlandsche Re geering geen twijfel, dat de term „cor- respondance postale" in het Haagsche verdrag omval zendingen van effecten, coupons en andere papieren van waarde. De oorlogvoerenden mogen deze der halve onder geen beding in beslag nemen en de minister van Buitenlandsche Za ken vraagt dan ook de teruggave van de door de Britsche overheden aangehouden zendingen van dezen aard. ter erg beschadigd. De reparatie zal door den autobestuurder worden bekostigd De ;rbouwereerde wielrijder werd met een blanke schijf gekalmeerd. In een Maandag gehouden verga dering is opgericht de Vlissingsche Es perantisten Club, met aanvankelijk 11 le den A de Munck is president, A B Net penningmeeSler en A Lodema secretaris Uit Walcher«K. - In een daartoe gehouden algemeene vergadering van de „Vereeniging tol bevordering van de belangen der bad plaats Doraburg" werd besproken de wenijphelijkheid van het maken van recla me voor die plaats bijzonderlijk voor 't vroege en hel late seizoen. Eindelijk werd besloten gedurende den komenden zomer een permanente adver tentie te plaatsen in „Het Leven". De kosten hiervoor zullen f 270 bedragen. Voordat bedrag krijgt men dan nog tevens één keer de beschikking over twee pagi- ginn's van dat blad voor een geïllustreerd artikel. De vereeniging zal 100 gulden bij dragen, terwijl men de rest van parlicu- ren hoopt te ontvangen. Van de aanwezi gen teekenden velen reeds voor een aan zienlijk bedrag. Uit Zald-S»v«laad. - Gisterenavond had le K a p e 11 e een vergadering plaats van verschillende be sturen van vereenigingen om te. geraken tol een vereeniging voor wijkverpleging. Vertegenwoordigd waren Liefdadigheid naar Vermogen, raad der gemeente, arm-, bestuur, kerkbestuur, diaconie, zieken fonds. Aanwezig was ook juffrouw De Bruin uit Vlissingen, inspectrice van de vereeniging tot bestrijding der tuberculo se. De voorzitter van liefdadigheid, de heer H. Blok, leidde de vergadering. Na een zeer geanimeerde bespreking werd besloten een vereeniging voor wijkverple ging te stichten. Het bestuur zal gevormd worden door een lid uil ieder bestuur. Op zijn verzoek is ingetrokken de overplaatsing van den stationschef J. Dogger van Vlake naar Vuchl. Uit Middelburg. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Middelburg, de heer F. L. Klaassen, ter vervanging van den heer M. J. de With, die overle den is. In de gisterenavond gehouden al gemeene vergadering van het Natuurkun dig Gezelschap alhier werd hel aantal lezingen in het volgend seizoen bepaald op 9 of 10. Reeds hebben de volgende heeren een «preekbeurt toegezegd, dr. R. de Josselin dc Jong van Rotterdam; dr. J. Clay van Delft, dr. H. van der Hoeven van Rot terdam, prof. Stomps uit Amsterdam, prof, Kolilbrugge en prof. Jordan, beiden uit Utrecht. Uit Vlissingen De mailboot „Prins Hendrik" kwam gisteren te Vlissingen te kwart voor zes binnen; zij had slechts 24 reizigers aan boord, waaronder 4 die naar Ouilsch- land moesten. De mailbooten der Maatschappij Zee land gaan thans niet meer naar Tilbury Docks, doch naar Gravesend. Gisterenavond is te Vlissingen ten auto, die vanaf de Badhuisstraat de Glacisstraat wilde inrijden naai" de garage van den heer Wijtenburg, legen een wiel rijder aangereden. Deze wist nog tijdig van zijn fiets te springen en itreeg zoo doende geen letsel. Zijn rijwiel werd ech Uit Tkelea. In de Maandag gehouden raads vergadering van St. M a a r t e n s d ij k kwam onder de ingekomen stukken voor een schrijveu van Ged. Staten, inhou dende, dal bij kon. besluit is goedge keurd, dat liet salaris van den burge meester en dal van den secretaris is vast gesteld op f 1000 en dat dit ook als pensioengrondslag wordt aangenomen De geloofsbrieven van liet nieuw ge kozen raadslid C. M. Quakkelaar werden goedgekeurd en tol zijn toelating be-' sloten. Aan rnej. Van der Schadf werd op haar verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. school. Een verzoek van de bewoners van l Boschje om liet grintpad langs hun woningen le veranderen in een kei- of klinkerbestraling zal worden 1 ingewilligd als de gemeente oude keièn kan uan- koopen. Een concept-verordening van pezondheidscommissie te Tholen, in houdende verplichtingen voor melkver- koopers, werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Hetzelfde gebeurde met een voorstel an hel gemeentebestuur van Tholen tot aansluiting aan de gasfabriek te Tholen. Dc voorzitter deelde mede, dat de leden van de hand van den heer Bonthuis, van Goes een onlwerp-conlract zouden ontvan- waarin zouden worden meegedeeld dc rechten en plichten lu(sschen de ge meente Tholen en de overige gemeenten. De burgemeester en eenige leden van den gemeenteraad zullen intusschem een on derzoek gaan instellen naar de resultaten eener door een gemeente op Zuid-Beve tand zelf gestichte gasfabriek, daar de tv den van den raad over het algemeen meer gevoelen voor een eigen gasfabriek dan voor aansluiting bij een andere. De lieer Gakoer stelde voor, op den derden dijk een wegwijzer te plaatsen Aan dat verzoek zal worden voldaan. Op verzoek van den gemeente-ontvanger werden diens kantooruren zoodanig wijzigd, dat dit kantoor in '1 vervolg geopend zal zijn Donderdags van 11—1 uur en Zaterdags van 3—6 uur De benoeming van een nieuwen ge meentegeneesheer te Stavenisse heeft nog niet plaats gehad. Uit Z«eu w sch-V.laan dere n OR. De raad van Hoek houdt vorl. Dinsdag waren de leden weer opgeroe pen, om kennis le nemen van een schrij- van van Ged. Staten, waarin de Raad werd gewezen op zijn plielit, de Konink lijk goedgekeurde, verhoogde jaarwedde van den burgemeester en den secretaris in) de begrooting op le nemen, daar hun college dit anders overeenkomstig art. 212 der gemeentewet zelf zal doen. Nie mand vroeg hierover het woord, doch toen de voorzitter het besluit tot wijziging der begrooling in stemming bracht, werd di! weer verworpen, thans met 4 stem men tegen 1. Van het bestuur der Zeeuwsch-Vlaam- sche Iramwegmaatschappij was een schrij- cn ingekomen, waar in bericht werd, dat eenige in verband met het aanleggen van den tramweg in de kom der gemeente Iio^k toegezegde werken ook zullen wor den uitgevoerd. Daar ook aangaande het leggen van wissels in de wegen bevredi gende inlichtingen zijn gegeven, besloot de raad, onder intrekking van zijn eerste besluit, aan Ged. Staten te kennen te geven, dat geen bezwaren bestaan tegen hel verzoek tot hel aanleggen van den stoomtramweg in die gemeente iBurg. en weth. zullen onderzoeken, of verbetering noodig is. aan «ten weg naai" Neuzen, bij de eerste kreek, in ver band met den tramaanleg. Enkele leden ijzen er op, dat de weg op den dijk daar smal en de dijk steil is. Als de tram gaat rijden, zouden daar. door het schrikken van paarden, allicht ongelukken kunnen orkomen ONDERWIJS. - Tot hoofd der chr. school voor M. U. L O te Groningen is benoemd de heer G L. J. Waanders, hoofd eener M. U L O. school te Middelburg - Hel overlijden wordt, gemeld van dr. A. J. van Pescli, oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, en zen bekend wiskundige die herhaaldelijk door zijn rapporten belangrijke diensten heeft Lewczen Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw De begrafenis zal Zaterdag as 12 uur plaats hebben te Hilversum. HANDEL EN NIJVERHEID. - Op de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Bouwonderneming „Loskaai" is de Balans en winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 33/, pet. zijnde f 37.50 per aandeel, betaalbaar op dividendbewijs No 12 Het aftredend bestuurslid de heer J. A. Zip en de aftredende commissaris, de heer E. M. Alberts, werden beiden her kozen. - Te Neuzen is eeq nieuwe scheep vaartmaatschappij geslicht, welke tot di recteur heeft benoemd de heer R Nolson De nieuwe maatschappij is door aankoop eigenaar geworden van 'het dezei- dagen om verschillende redenen zoo bekend ge worden stoomschip „Breda", dal een 250-tal passagiers van de „Tubantia" redde De N. V. Anton Jurgens Vereenigde fabrieken, die in Aug jl. een interim divi dend uitkeerde van 3 pet aan de cumul, preferente aandeelen en in Februari een slotdividend van 3 pet., keert nu uit 11/2 pet extra-dividend over het jaar 1915 op de cumulatief prei' winstdeelendc aan deelen B Nos 1 -700; pet. extra-divi dend over het halfjaar Juli-December op de cumulatief pre f winstdeelendc aan deelen B Nos 7001—10,000; en 25 pet. dividend op f 10.000 000 gewone aandee len. LANDBOUW. Te Ivortgene werd Maandag de landbouwcursus besloten met een open baar examen, waarbij de Rijkslandbouw- tceraar voor Zeeland en de gelieele com missie van toezicht tegenwoordig waren. Na 0.111. dc leerlingen geprezen te heb ben vc.or hun flink afgelegd eindexamen, reilde de lieer Stevens ze allen het di ploma uit. De geslaagden zijn: G. Boon, M P. v d- Berge. D Kallewaard Cz., A. Markusse JzJacs. Munter, II Valkier, Jan de Waal en Jacob Wolse, allon wo nend te Kortgene

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1