MIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 3 April. 3è 79 189' Jaargsba 1916 Deze caurant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en rande* naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. De beroering. Vrijdagmiddag te een uur werd het onrustwekkende bericht over het niet ver- leenen van verlof aan zee- en landmacht en een aanslaand comité generaal der Twee- dé Kamer de wereld ingezonden Zaterdagavond te kwart voor zes werd uit Den Haag liet geruststellende berient verzonden, door ons na 't afdrukken der courant per bulletin bekend gemaakt, dat die maatregel „geen verband houdt met eenige beslaande diplomatieke verwikke ling tusschen Nederland en een der oor logvoerende partijen De vraag ligt voor de hand of de pit- büceering van die geruststellende mee deeling niet wat vlugger had kunnen ge schieden. We gelooven niet, dal iii dezen oor log ecu dei- Nederlandsche bladen ooit een onrustwekkender bericht aan het pu blick heeft voorgelegd, dan nu geschiedde door ia, door wien? Uit het feit dal: het bericht woordelijk gelijklui dend gelijktijdig door 'I Ned. Correspon dentie Bureau en door het Persbureau Yaz Dias aan de bladen werd meegtedeeld, zou men opmaken, dal het uil één bron afkomstig was, die dan wel geen anaere bron kon zijn dan een regee- ringsbureau, vooral omdat bet zoo po sitief klonk Nu "komt echter de N. R Ct verzekeren dal het „geen regeeringscommuniqué IWfcs, geen uitvloeisel van een gciüte.i wenscli der regeering." We stemmen volkomen in niet den wensch van bet N v d D om na deze geschiedenis eens voorgoed een eind te maken aan de nu bestaande onzekerheid over hetgeen al of niet een officieuse meedeeling is van de regeering. Aan den vorm der Haagsche berichten door deze twee bureaux verspreid kan men dat niet zien En nu is liet gebleken hoe dringend noodzakelijk dat toch is. We vermoeden, aal daarover nog wel eer, hartig woordje in het morgenmiddag tc houden comité generaal der Tweede Kamer gezegd zat worden. Gelukkig is ons volk over het algemeen kalm gebleven, hoewel men in financieele kringen Ide nadeelige gevolgen van de ont stane onrust duidelijk heeft kunnen be merken En van een <a,nder eigenaardig gevolg weel de Maasbode te vertellen Volgens dit blad hebben de gezanten van alle mo gendheden, die hier vertegenwoordigd zijn, jl Zaterdag een bezoek gebracht aan hel ministerie van buitenlandsche zaken om inlichtingen in te winnen. Aan alle gezanten werd de verzekering gege ven, dat de .genomen maatregelen tegen geen enkele mogendheid gericht zijn. Waarschijnlijk hebben de mees'.e ge zanten bij dil antwoord geglimlacht, <1 w z op diplomatieke manier, dus inwendig Want er móet toch door een of an deren slaat aanleiding zijn gegeven tot die tnéalregelen Het gaat toch niet tego'n hel mannetje in de maan' Hei geval laat zich echter denken, dat de regeering inderdaad iniets zeggen kón Wanneer zij heeft vernomen, dat een der Oorlogvoerende staten een nieuw plan ontwórpen heeft, waardoor wij in nau were aanraking met de operaties zouden komen, dan is heb inderdaad noodzakelijk dal zij die niet verklapt Alleen zij dan opgemerkt, dat er geen, beter middel bestond om er zeer sterlc de aandacht op èe vestigen dan door de verspreiding van hei onrustwekkend com muniqué en door de aankondiging van- comité generaal Immers nu vraagt iedereen, ook in het buitenland zich af, wkt er dan toch wei nap de hand is. We vermoeden dat de betrokken partij daar weinig over ge sticht zal zijn. Volgens de meedeeling van Zaterdag avond gaat het niet over een bestaan de diplomatieke verwikking De conclu sie ligt voor de hand dat het gaal o|m iets dal een diplomatieke verwikkeling zou kunnen worden. De N R Ct verzekerde Zaterdag dat de bijzondere maatregelen zijn uitgelokt -looi- de militaire autoriteiten en heel hel karakter dragen van voorzorgsmaatrege len, overeenkomende met die, welke ge- troffen werden, toen de strijd nabij Onze grenzen voedde of althans een treffen en massale troepenverplaatsingen in nabijheid dier grenzen in de naaste toe komst niet volstrekt onmogelijk geacht wei-den Goed en wel, maar dal verklaart nog Piet waarom de regeering een oomité- gr neraal een besloten Kamerzitting nood zakelijk acht. hoewel zij vroeger voor mee deel in gen in een dergelijke bijeen komst "Piel uit eigen beweging te vinden was. Militaire maatregelen zijn tot nu nu toe steeds genomen, zonder dat de Ka mer daarin gekend werd. D&irvoon alleen zal dil comité generaal niet zijn bijeenge roepen. Er is dus nog iets meer Maar at? We welen het niet. Eu als morgen het comité-generaal gchoudèn is, weten we hel nog niet Want als we het weten mochten, zou het niet in een besloten zitting worden meegedeeld De toestand van het Nederlandsche pu bliek blijft dus onbehaaglijk. Gelukkig zijn wo kalm Maar bij die kalmte behoort toch ook de ernst die noodig is tegenover een onzekerheid waaruit blijkbaar nog pllerlei mogelijkheden geboren kunnen worden. NEDEBUAND EN DE OOBLOG. C e e n aardappelen uil Zeeland. De kommandaut van Zeeland heeft bij verordening, uitgevaardigd 1 April, be paald liet vervoer uit de provincie Zeeland, uitgezonderd hel gedeelte van de ge meente Rilland-Bath, beoosten de denk beeldige lijn Noord-Zuid gaande dood paal 23 op den spoorwegdam, van aard appelen is verboden. Overtreding van dit verbod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. .Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na de afkondiging. IlllifiUli. Een nieuw m ij nenvel d. Uit vertrouwbare bron wordt aan het Hdbl. medegedeeld, dat djpor Engelsche schepen tusschen het Noord-Hindervuur- schip en de Galloper-boei een groot, uit gebreid mijnenveld is gelegd. Uitvoerverboden. Met ingang van 31 Maart is verboden de uitvoer van sinaasappelen en manda rijnen, van spiering kleiner dan 9 cM., van heide en van zinicerfs en zinkoxyde Met ingang van 1 April is ingetrokken de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van katoen in eiken vorm, leegestaan bij Kon. besluit van 18 Aug. 191*1; voor zoover zulks niet reeds ge schied is bij Kon. besluit van 3 Sept. 1914, voor ruwe katoen en katoenen garens. Weekbepalingen. Door den Minister van L., N. en H. is voor de week van 3—8 April: de ter beschikking te stellen hoeveel heid volverschc eieren (kip-, eend- en ganzeneieren) voor iedere 100 uitgevoer de n vastgesteld op 40; de prijs van maïs aan gemeentebestu ren voor ruiling tegen rogge bepaald als La Plata-maïs f215 per last van 2000 K G. of f7.525 per 70 K.G.; Ameri- iiaansche iïiixed-maïs f225 per last van 2000 KG. of f7 875 per 70 K.G. DE IIEER COLIJN. De ,,Ned." schrijft «uil goede bron te 'crncmen, dal de oud-minister Golijn, lid van de Eerste Kamer, eerlang ons land zal verlaten om te Londen te gaan wonen Wan de drie directeuren der Bataafsche Pélroleum-Mij. moeten er twee le Londen wonen: thans woont er slechts één. Het dcfinilief vertrek van den heer Colijn laat nog ongeveer een jaar op zich wach ten. UIT DE PERS. De Engelsche blokkade- maatregelen Hel N. v d. D wijdt aan liet jongste Engelsche koninklijk besluit betreffende de wijziging van art. 19 der verMariug var Londen de volgcudö beschouwing De Declaratie van Londen waarbij do. handelsoorlog ter zee internationaal geregeld wordt is, zooals men weet, nimmer door hel Engelsche Hoogerhui? goedgekeurd, maar wel heeft bij net be gin van den oorlog de Britsche regec- ring verklaard, zich volgens haar regelen te zullen gedragen Hierdoor heeft zij echter het recht behouden, om haar be palingen bij „order in council" (konink lijk besluit) te wijzigen, zoo ze haar niet meer bevallen. Nu is sinds eenigen lijd, als gevolg van de maatregelen toe ver scherping der zoogen blokkade, gewerkt aan opmaken vart een zwarte lijst van handelshuizen in neutrale statin (ook ten onzent) van wie het den Eug-.lschen bekend zou zijn, dat zij met Puitsehland handel drijven en die over zee aange voerde waren naar Duitschlaud zouden ■••erdri zenden. De Times van gistermor gen brengt nu het bericht, dat er eergis teravond een „order in council" uitge- vnnrdigd Is, waarin wordt verklaard, dat conditioneele contrabande (dus b v voe dingswaren) aan boord van neutrale han delschepen geacht zullen worden een vij andelijke bestemming te hebben, indien zij geconsigneerd zijn aan een persoon, die gedurende de huidige vijandelijkhe den geïmporteerde goederen heeft vei zonden w-t vijandelijk of door den vijand l*i zet gebied. M a w goederen voor de personen en firma's van de zwarte lijst zullen vermoed worden bestemd te zijn voor den vijand en in beslag genomen worden Dit recht zegt de „ordeq in council" welke de Times aanhaalt wnordl friet aangetast door art. 19 der Lon- densche Declaratie, hetwelk uitmaakt, dat een schip niet wegens blokkade-breuk in beslag genomen kan worden, als het zich op weg bevindt naar een niet geblokkeer de haven. Tot zoover de „Times Nu wordt ech ter m het telegram uit Londen in ons ochtendblad gezegd, dat dit art 19 dei- declaratie bij „order in council" wil ver anderd is, waaruit men dus moet aflei den, dat er na de „order", welkt de Ti mes bekend maakt, nog een nieuwe is Uitgevaardigd en dit leidt dan weer lot de gevolgtrekking, dat de Engelsche re geering bij haar nieuwe blokkade-maat regelen wèl gehinderd wordt door art. 19 Dit artikel dan is blijkens hot telegram zoo gewijzigd, dal „noch schip, noch la ding voor inbeslagneming gevrijwaard zijn door het bloote feit van 't op weg ziin naar een niet-geblokkcorde haven". En dat de Engelsche regeering liet noodig geacht heeft om het artikel aldus te wijzigen is zeer opmerkelijk, want de .Ti mes heeft gelijk als zij schrijft dat het artikel de Engelsche regeering niet bcr- lette om goederen in beslag le némen, ge consigneerd aan de personen van de zwarte lijst Maar wat is dan de bedoeling der Britsche regeering een blokkade in strengen volkenrechtelijken zin is nim mer afgekondigd door haar en van blok kade-breuk kan dus geen sprake zijn Maar is misschien dit dan de oplossing van het raadsel is "de EngcRche regee ring voornemens de formeele blokkade van de Duitsche havens af te kondigen? Daarmee was veel verklaard: ten eer ste de wijziging van art 19, want omdat onze kust neutraal is en onze havens dus niet 'geblokkeerd kunnen worden, profi- leeren de schepen op weg naar onze havens van dat art 19 en dus kan de En gelsche regeering het noodig achten om dit artikel te wijzigen, zoodat zij sche pen op weg naar onze havens kan tegen houden en in beslag nemen, wanneer zij goederen vervoeren, die volgens haar ver moeden voor Duilschland bestemd zijn Ten tweede worden hierdoor verklaard de geruchten over een Engelsche vloot, liggend in den omtrek onzer havenmon den en voorts liggend bij Helgoland, want natuurlijk zal voor een effectieve blok kade noodig zijn, dat de Britsche vloot groiotendt els haar ligplaatsen verlaat en de Puilschc havens nauwer insluit. Tot dusver is men in Engeland voor dezen maalregel teruggeschrikt, omdat hierdoor de Britsche oorlogsschepen aan groot ge vaar voor duikboolen en mijnen blootge steld worde.!,, rnaar misschien wil men ru die kans wagen en hoopt men meteen daarmee een einde te maken aan de on- derzoe-plari In hoever door de wijziging van art 19 der declaratie inbruk gemaakt wordt op hel volkenrecht, kunnen wij op oit oogenblik nog niet beoordeelen Dit zal trouwens grootendeels van de toepas iing at prah'iik afhangen (Het kier boven bedoelde art 19 de declaratie van Londen luidt „Dc verbreking van de blokkade wordt ter rechtvaardiging van het in beslag nemen van hel schip, onvoldoende aan gegeven, indien het schip inderdaad op weg is naai een niet-geblokkeerde haven, war ook de latere bestemming van schip of lading moge zijn". Dc commi. sic van re daclie. lichtte dit artikel aldus toe: „Waar er sprake is van verbreking van de blokkade, is bet op de werkelijke be stemming ':n het schip waarop gelet moet worden, niet op de latere bestem- TQÏi p ven de lading Hel bewijs of het' ver moeden van deze beslemming is dus niet vbldoeude om do inbeslagneming van een schip, da' inderdaad naar een on- geblokkeei-de liaven op weg is, wegens verbreking van blokkade le rechtvaardi gen 'Vel zou de kruiser altijd kunnen aatiloonen, dat die ongeblokkeerdé haven slechts in schijn dc bestemming is, en dat inderdaad de geblokkeerde haven de onmiddellijke beslemming van het schip ill Stsi m Prwlielr Uit Middelburg Ingekomen bij het Plaatselijk Steun comité (penn Herm Boasson) sedert de tvorige opgave Door lurschenkomst van den heer J J Rotten onder de letters V en L van eik f 50: miandel bijdrage J D f 10, we- kelijk«che bijdragen week 23 Maart f 117.75 Voor de 85ste uïtkeering aan militairen en Werkloozen was noodig f 330 45. Vanaf Maandag 10 April a s ordt uitgekeerd aan militairen 91/2—10 1 ur aan "'erkeloozen 10-11 uur. Hedenmorgen werden de bewoners van de Abdij en omliggende straten opge schrikt door een knal, die het midden hield tusschen een geweer- en een ka nonschot. Het was in het vrije kwartier der H. B S en een leerling dier school had een balletje gevuld met kruit of een andere ontplofbare stof tol springen ge bracht. Hel onvoorzichtige jongemensch werden de toppen der vingers afgeslagen. Naai' men ons meedeelt was dit niet de eerste maal, dat dit gevaai'lijke spelletje werd gespeeld. - Re 1 eer H M Kesteloo, de ervaren sgwïjzer in Oud-Middelburg, schrijft ons Naar aanleiding van het bericht in uw nummer van Zaterdag, maak ik er u op merkzaam op, dal de Lombardstraat een tweede verruiming staat te ondergaan In de stadsrekening van 1597 leest men, dal de stad het huis de Pauw kocht laende over de groenmercl", om het te gebruiken tot het verruimen van het Lom-* baei tslraetkin". Ir. het volgende jaar deed de stad vier huisjes bouwen op hel erf van liet pauw- ken tn verkocht die 22 December 1610 in bel openbaar, dat op den hoek bij de Groenmarkt voor f 1059, het volgende voor f 753, het derde voor f 702 en het laatste voor f 708 Vrijdagavond werd in 't Schuttersh )i 1 h i e r dc algemeene jaarvergadering gehouden der vCTeeniging Handelsbe lang". In de door hel als bestuurslid bedan ken van den heer A. v. d Weele en hel overlijden van den lieer G. J. Krijger .ont stane vacatures in het bestuur werd voor zien door de benoeming van de hoeren G van Nederveen en A. C. de Vos. Uit hel jaariterslag van den secretaris nemen we over, dal door het bestuur met voldoening geconstateerd is, dat door de bemoeiingen van den burgemees ter de Belg. uitgewekeneu zoolang moge lijk in Middelburg hebben mogen blijven, totdat defensiebelangen hun opzending naar de vluchtelingenkampen noodig maakten. Ork werd door hel dagelijksch bestuur der gemeente gevolg gegeven aan een ver zoek om invloed uit te oefenen op de vieryig van hel St.-Nicolaasfeest op Maan dag in plaats van op Zondag De afdeeling „Spaarkas van Handels belang" neemt steeds in bloei toe en werkt tot voldoening van de spaarders en de leveranciers. Verder wordt in het verslag gewaagd van hel succes, dat behaald is met een door Handelsbelang georganiseerden boek- houdcursus voor patroons. Eindelijk wordt medegedeeld, dat door Handelsbelang is opgericht een bureau advies voor den handeldrijvenden en induslriêelen middenstand in Zeeland, •aarvan het doel en de inrichting reeds uitvoerig in ons blad zijn besproken. He', aantal leden der vereenigiug be droeg aan het'einde van 1915 157, terwijl dc vereeniging een bezit heeft F 449 So5. Uit Vlissingen. De mailboot „Prins Hendrik" kwam gisteren op tijd binnen met slechts 25 passagiers aan boord, waarschijnlijk mede een gevolg van het stop zetten van hel verkeer over liet Kanaal. Op de heenreis naar Engeland was de boot een groot aantal mijnen gepasseerd, in één uur •el 13,- op de terugreis zag men er geen. Een streng onderzoek wordt door de politie le Vlissingen ingesteld naar hel geval van aanranding door een 50- jarige vrouw meegedeeld. Een matroos en een soldaat zouden in haar woning zijn binnengedrongen en haar hebben* beet gegrepen Na een lange worsteling gingen zij heen, maar eerst nadat een hunner de winkellade had gelicht De vrouw heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. - In een café 1e Vlissingen gaven hedennacht twee Belgén van goeden stand zich tegenover landgenooten voor Duit sche spionnen uit De twee personen werden aangehouden en naar het politie bureau overgebracht. Ilier bleek, dat zij ender ,invloéd vim sterken drank, een „grap" hadden willen uilhalen Nog al dom en gevaarlijk' De inbraken blijven le Vlissingen maar voortduren, of beter gezegd zijn weder opnieuw begonnen. Nadat eenige veken niet van dergelijke misdrijven ge hoord was, is er, zooals gemeld, eerst •erleden week ingebroken in een loods aan den Siugelweg, terwijl nu in den nacht van Zaterdag op Zondag dieven een bt-zrek hebben gebracht aan het inlich tingenbureau van het Belgisch Consulaat aan het Station, waar ook in den nacht •an 12 op 13 Januari jl. werd ingebro ken. De eerste maal werd Belgisch, Ne- derlandsch en Engelsch geld medegeno men; thans wordt voor zoover het voor- lcopig onderzoek heeft uitgemaakt niets vermist. De dieven hebben zich ditmaal toegang verschaft door aan de achterzijde van hel gebouw ruiten uit te snijden; ver der hebben zij de kasten geforceerd. Er werden twee jongemannen in verband me! deze inbraak aangehouden, maar na verhoor werden zij op vrije voeten gesteld. Uit Walcheren. Toen de trein die gisteravond 9.22 Middelburg vertrokken was, juist Souburg passeerde, stond deze plot seling stil. Bij nazien bleek, dat een vin- schcr uil Arnemuiden zich vergist had In plaats van aan de kraan der verwar ming te trekken, trok hij aan de nood rem. Tegen den overtreder werjd proces- crbaal opgemaakt. Uit Zald-Beveltnd. Maandag 10 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath en Dinsdags daarop de gemeenten 's-Hee renhcek, Heinkenszand, Nisse en 's-Ileer- Arondskerke. In de Vrijdagavond gehouden raads zitting to 's-Gravcnpolder werd het kohier van de hondenbelasting vastgesteld op f 126 en dat van den hoofdelijken om slag op f2800. In de Vrijdagmiddag gehouden raadszitting te Hoedekenskerlce Was wethouder Verbeek afwezig. Het besluit tol wijziging der gcmeenlebegroo- ting 1916, in verband met de verhooghig van j'aarwcdde van burgemeester en se cretaris. die door Ged. Staten, onder koninklijke goedkeuring, te rekenen van ar 1 Januari 1916 op f750 voor ieder is gebracht, en welk voorstel in de voor gaande vergadering was aangehouden, werd thans na uitvoerige bespreking aan genomen met 4 tegen 2 stemmen, die van weihouder Groeuewege en J. Jas per se. Eerstgenoemde verklaarde niet tot dit beslui! te willen medewerken; hij wensch- te dat Ged. Stglen, die feitelijk buiten den raad om deze jaarwedden aldus ge- egejd hebben, ook nu maar zelf zou den zorgen, dat die gelden ojp de be- greoting kwamen. Het maximum le heffen hoofdelijken omslag werd van f 4000 op f 1500 ge- brach', wat, volgens mededeeling van B. en W. zonder eenig bezwaar lam ge schieden, in verband met de hun college bekende aanslagen in de rijks inkomsten belasting van de ingezetenen dezer ge meente. Deze meerdere heffing zal wor den bestemd voor meerderen aankoop van macadam voor onderhoud der wegen. In de Vrijdagavond j.l gehouden ergadering van den gemeenteraad le Kruiningen werden de nieuwbenoem de leden, de heoren J. K. Ribbens en P Wisse geïnstalleerd De raad besloot naar aanleiding van

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1