MIDDELBURGSCHE COURANT. Saterdag 1 April. Tijd van Bloedarmoede. UU Stad an Provincie. As 7» I59< jaargang 1916 Deze courant verschijnt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en Feestdagén. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. V Adverfentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- e« alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randea naar de plaats die zij innemen. pgT" Advertenties vóór één uur te bezorgen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAB. Ernst en rust. Het zal nog wel losloopen!, dat was meenen we, wel de algemeene opinie toen men, na de eerste alarmeerende be richten over de.schorsing der periodieke verloven, over de militaire conferenties ca over een aanstaand oomité-generaal der Tweede Kanier, de nieuwe mecdee- linnen gelezen had, waaruit zoo duidelijk blijkt dat van direct gevaar geen sprake is. Anders zouden wel dadelijk alle ver lofgangers zijn opgeroepen, en zou het eoniilé-gcneraal der Tweede Kamer wel niet zijn uitgesteld tot de volgende week Met dit al wandelen we „nog in raad sels op aard". Van welke zijde het drei gement komt, we weten 't niet Ik weet nog niet eens op wien ik boos jnoel zijn als er wat gebeurt! was de op merking van een mililair. Dal liet niets met de Tubantia-lcwestie ie doen heeft, wordt van verschillende zijden verzekerd. Het zou een kwestie van een verandering in den oorlogstoestand zijn, een nieuwe fase. Misschien een ge volg van de besluiten der Parijsche eon- .ffcrontie der geallieerden. We hebben hedenmorgen beleend ge maakt, wat „de meest bevoegde Engel- sche autoriteit hier te lande", vermoede lijk dus de gezant, aan het Hand- zei, nl.: Het is mij niet bekend dat Cenig besluit door de Parijsche conferentie genomen noch eenige andere reden de uitstekende verhoudingen, die lus- schen mijn regeering en die van Ne derland bestaan, zou kunnen scha den. We willen er naar aanleiding van dit diplomaten-antwoord echter op wijzen, dal er heel goed veranderingen op hel oorlogsgebied kunnen aanslaande zijn, die töch van groote beteekenis kunnen wor den voor ons land. We gfenzen, vooral in onze omge ving, zoo na aan het oorlogsterrein, dat iedere gebeurtenis daar voor ons van belang luin worden, en dus tot waakzaam heid verplicht, ook zonder dat er aan geweldige dreigementen vau schending van onze onzijdigheid, van welke zijde diyi ook, behoeit te worden gedacht. Mea denke aan de internceringskwestie. En zelfs al mocht er direct met onze regeering een of andere kwestie aanhan gig zijn, zelfs een ernstige kwestie, dan zijn er nog zóóveel mogelijkheden van een gedachtenwisseling waarbij onze re- -geering do,or een zichtbare gereedheid- op-alles kracht aan haar nota's wil bij zetten dat we goed zullen doen ons fot ernslige kalmte te bepalen, en de be zorgdheid voor een oorlog uil te stellen tol we meer bijzonderheden weten; Maar voor verdere bespiegelingen lieb- beu wc geen houvast. We weten nu alleen, dat er roering is, dat onze regeering het noodig geacht beert door een meedeeling de bevolking voor le bereiden op de m o g e 1 ij k 3i e i d vau oen verwikkeling. Dat althans maken wij op uit het feit dat gisteren hel bekende bericht ge publiceerd werd. Of het niet gewenscht ware geweest, dat daarbij tevens ceuige geruslslellendc nadere bijzonderheden werden gevoegd, zooals die we later in ,don middag kregen? We gelooven het wel. Hel eerste bericht heeft begrijpelijk ongerustheid gewekt, en eerst door een nadere, toelichting is die ongerustheid cenigszins geluwd. Maar men behoeft slechts de koersen van de Beurs te Am sterdam van gisferén in te zien. om te begrijpen dat er veel ongerustheid was. En nu nog enkele meedeelingen en feiten. Naar de Nieuwe Crt. verneemt, on dervond de verzending van particuliere telegrammen naar Engeland gisteren be langrijke vertraging wegens de groote massa regceringstelegrammen, die voor gaan. De goederenwagens, die sedert 1 Augus- lus 1914 ter beschikking der militaire autoriteiten moesten gesteld worden, doch seder! weder tijdelijk op de spoorwegen dienst deden, zijn volgens het Hand. gis teren door de autoriteiten opgevordeild. Wagens, die gisteren te zes uur gereed waren om te vertrekken, mochten nog heengaan; andere zijn weder ontladen. De buitengewone minislerraad, dh> gisternamiddag in het gebouw van het aainisterie van justitie, waar de minister raden gewoonlijk plaats vinden, is gehou den, ving le 4 uur aan en heeft geduurd tol kwart over zes, Heden zal er een beslissing worden genomen omtrent het houden van een cómité-generaal der Tweede Kamer: Een zonderling aandoende geheimzin nigheid was gisteren op le maken uitbel slot van een bericht dat de N. Roti. Crt. gaf van de reis van het s.s. „Breda" naar Engeland en terug naar ons land. Dat slot luidde „De „Breda" bereikte veiiig haar plaats van oestemlning en keerde zonder onhei len naar het vaderland terug, echter niel zonder meer wederwaardigheden te heb ben medegemaakt, die echter van zoo in grijpenden en gewichtigen aard zijn, dat zij in dezen tijd voor publicatie niet vat baar zijn." Ra-ra. wat is dat? Of dit in eenig verband staat met de, uit Hoek van Holland gemelde geruchten van een zeeslag bij den Noord-Hinder durven we niet uitmaken. Evenmin of er een, z,ij 't ook verwij derd, verband is tusschen al die feilen, en het berichl van gistermiddag le IJmui- den binnengekomen treilers, volgens hetwelk zij op de hoogte van Helgoland een groot aantal Engelsche oorlogssche pen zijn gepasseerd. Dal men op'de Waddeneilanden zeven Zeppelins in Westelijke richting heeft zien passeeren, wijst o,olc al op roerigheid aan' den anderen kant. Wie zich graag verlustigt in het trek ken van een horoscoop, heeft hier nu een aantal gegevens voor allerlei fanta sieën. Hij zal er dan ook wel de noodige .alm'e voor hebben gekregen. Iinsilasti. TWEEDE KAMER. Heffing in eens. Verschenen is het voorloopig verslag nopens hel wetsontwerp tot heffing vm buitengewone belastingen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van de voortduring van den oorlogstoestand, waarbij tevens verschillende opmerkingen werden ge maakt naar aanleiding van het vo.ors'el- Bos c. s lot een heffing in eens ter aflos sing van de leening van 191-1. Sommige leden hadden legen een hef fing voor eens in beginsel bezwaar Vol gens goede beginselen van belaslingpo- liliek behoort gelijk ook .Minister Treub erkende, niet het kapitaal maar het in komen door de belastingen getroffen te worden Onteigening en verbeurdverkla ring zijn, als bron van Staatsinkomsten uit den tijd Be vergelijking door de heeren Los c s gemaakt, volgens welke de oorlogs toestand zou zijn te beschouwen zooals een koopman een klap beschouwt in zijne zaken en dan zijn verlies zoo spoedig mo gelijk afschrijft, gaal naar men meende niet op Hebben de voorstellers zich hier den staat gedacht als collectief eigenaar van de kapitalen der burgers, dan mag gevraagd worden, of eene afschrijving van liej. verlies op dit collectieve kapitaal niet hoogst nadeelig zou zijn. Voorts moet een koopman, die zijn verlies niet ai. zijne beperkte inkomsten kan delckon, wel zijn kapitaal aanspreken, maar de in komsten van den stgat zijn voor ruime uitzetting vatbaar. Hel volk. zou de finaneieele gevo'pim van de operatic, die men het door eene heffing in eens wil doen ondergaan, blij ven gevoelen. Zij zal zwaar drukken op de ondernemers van bedrijven, waarvan ve len reeds ten gevolge van deu oorlog groote verliezen leden en vooral op de minst krachtige ondernemers. Hetzelfde geldt voor de bezitters van effecten, waar van 'de waarde 'ten gevolge van den oonog sterk is gedaald, en voor hen die van een vast tractement moeten leven .terwijl voor de arbeidende klasse de heffing een ongunstige nawerking zou hebben e;i werkloosheid bevorderen. Yoor's werd opgemerkt, dat het niet aan ca at om,/gelijk toch zou behooren le geschieden indien men de leuze „ineens er af" als ernstig gemeend beschouwt, „den financiêelen last ons door den oor log opgelegd", te doen dragen door het tegenwoordig geslacht. Evenmin ware het gerechtvaardigd dien last uitsluitend op demeervermogenden te leggen. Enkele leden die zich geheel of ten deele met de voorgaande beschouwin gen konden vereenigen en dus met een heffing voor pens geenszins ingenomen waren, verklaarden zich niettemin on danks hunne bezwaren bereid met het voorstel der regeering mede te gaan, om- dal zij het noodig vonden in deze tijden ■de regeering te steunen Sommigen meenden, dat het voorstel der regeering en dat van de heeren Bos £.'s. niet op één lijn zijn te stellen. Ter wijl deze leden tegenover hel voorstel der heeren Bos c. s. onverzwakt hunne bezwaren tegen een heffing voor efens moesten handhaven, zouden zij zich wel licht bij een voorstel als door de xegee- ring gedaan kunnen neder leggen De leden gaven de Regeering in over weging aan haar voorstel ook naar den vorm het karakter te geven van een jaar- lijksclie belasting van hel inkomen en het exunogen. De meeste leden konden zich daarentegen met een heffing voor eens in beginsel ver e enigen. Opgemerkt werd, dat de tegen een heffing voor eens ingebrachte bezwaren voor een goed deel hierop nederkomen, dat zulk een hef fing niet uit het inkomeh betaald zou kunnen worden en het kapitaal zoude aantasten. Een heffing voor eens kan in- lussehen zoo laag zijn, dal zfj gemakke lijk uil het inkomen kan worden be taald, maar ook zoo hoog 2ljn, dat zij inderdaad uit het kapitaal moet worden voldaan. Of de bedoelde bezwaren jui§t zijn, liangfdus af van het bedrag, dat men verkrijgen wil, en van de wijze, waarop de heffing geregeld wordt. Dal er van een principieel verschil lusschen de beide voorstellen sprake zou kunnen zijn, werd ontkend. Sommigen wensehlen hel bedrag-op 400 millioen bepaald te zien. Naar hunne meening is het bedrag der reeds thans behaalde oorlogswinsten zoo groot, dat door een belasting op die winsten gemak-" kt lijk 200 millioen is te verkrijgen. In ieder geval zal huns inziens uit deze bron wel zooveel zijn te putten, dat daaruit en uit een heffing voor eens van 100 millioen het totale bedrag der crisis- uitgaven tol 1 Augustus 1916, dat door de Regeering op 450 millioen is geraamd, benevens de tekorten, bedoeld in de Memorie van Toelichting van het jongste leeningsontwerp en daar geschat op 90 millioen, kunnen worden gedekt. Op die wijze zou althans voorhands schoon seiiip gemaakt worden. Hieraan werd toe gevoegd, dat het voorstel van de Regee ring en dat van de heeren Bos c, s. niel hetzelfde bedoelen. Araeren konden medegaan met het voorstel der heeren Bos c. s., om door heffing voor eens een bedrag van 200 millioen te verkrijgen. Velen achtten ook dit bedrag te hoog en meenden, dat al leen een matige/ heffing voor eens aan beveling verdient, om welke reden zij zich beter konden vèreenigen met het voorstel der Regeering. Sommigen gaven aan het voorstel der Regeering ook hierom de voorkeur bo ven dal van de heeren Bos c. s., omdat huns inziens de door de regeering voor gestelde verdeeling der extrabelasLing over drie heffingen beter rekening houdt met de draagkracht dan de door ilie hee ren voorgestelde heffing Bovendien heeft zij, naar aangevoerd werd, dit voordeel, dat later zoo noodig opnieuw lean wor den overgegaan tol een verdubbeling van hel krachlens de wetten óp de vermogens en inkomstenbelastingen te heffen bedrag Gaal het voorstel Bos c.s. in de belas ting der kleinere en middenvermogens le ver. het Regeeringsvoorsïel vervalt, naar deze leden meenden, in de tegenoverge stelde fout. Eenige andere leden meenden, dat 'ook de Regeering de vermogens te zwaar wil belasion naar verhouding tot de inkom sten Toegegeven werd, dat de iningegoe- den, die meer dan anderen le lijden heb ben van den duren tijd, ditmaal moeten orden ontzien en dus de nieuwe last uit sluitend op de lieden met meer draag kracht moet worden gelegd 9 Omtrent het voorstel Bos c.s. is ook nog een afzonderlijk afdeelingsverslag verschenen waarin" vele hulde brengen aan de voorstellen. Door sommigen werd echter gevraagd of de voorstellers hun ontwerp niet zou den intrekken, nu ook de Regeering een vooi-ste! tol heffing voor eens heeft ge daan. Zij konden, naar men meende, te vreden zijn met het volledig succes,, dat zij blijkens de indiening van het Regee ringsvoorsïel in hun strijd tegen minister Treub hebben behaald. Voor intrekking' beslond h. i. te meer reden, omdat nu de Regeering een voorstel deed, de kans op aanneming zeer gering is le achten NEDERLAND EN DE OORLOG. Regeer in gstarwe. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft de volgende circu laire tot de burgemeesters gericht. Vermits mij blijkt, dat ougebuild meel, gemalen van regeeringslarwe wordt ver kocht voor veevoeder, heb ik besloten onder de Voorwaarden voor de levering van regeeringstarwe de bepaling te nemen, (Jat zonder vergunning van de regeering geen bloem of meel afkomstig van deze tarwe, verkocht mag worden met andere bestemming dan om als voe dingsmiddel voor menschen te worden gebruikt. Hel is mijn bedoeling, aan hen, die deze bepaling niet nakomen, geen regee ringstarwe meer le verstrjekken. Ik verzoek u derhalve beleefd door hel uitoefenen van coniröle uwe mede- wevking te willeu verleenen en zoo u fei ten bekend zijn, hiervan mededeeling te doen aan het Rijksgraanbureau. De „D ui veland" Gisteravond te half negen is kapitein D Duil met de bemanning vau het stoom-, schip „Duivcland" van de Scheepvaart en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam uit Vlissingen aangekomen en naar Rot terdam doorgereisd Den 21sten Maart, aldus doelde kapi tein Duit mede, vertrok de „Duiveland" in ballast van Dagenham aan de Theems r Sunderland Den volgenden dag, 's morgens 20 min over achten, had er een hevige ontploffing onder het voorschip plaats, waardoor het geheele schip werd opgelicht; het voorschip verdween kort daarop in de golven. Dit geschiedde zes mijlen bezuiden het Kentieh Knock vuur schip. Binnen vijf minuten verliet de ka pitein met zijn bemanning-uit 18 perso nen en een Engelse-hen loods bestaande, zijn schip mei eigen reddingboot Even later verdween de Duiveland in de diepte. Er kon niets gered worden, ook de scheepspapieren gingen verloren Van de •le schepen in de nabijheid lieten een Engelsch en een Decnsch schip dadelijk boolen te water, om hulp te verleenen, doch vóór zij hen bereikten, had de Engelsche torpedoboot 19, van Sheer- ness, hen reeds aan boord genomen. De bemanning van de Breda beloond. Op verzoek van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, heeft de heer J J. A an Meel, de eigenaar van het stoomschip Breda, aan kapitein W K. de Wit en de bemanning van dit schip een bedrag van f 1500 overhandigd, als blijk van erkente lijkheid voor de bij den ondergang van de T'.ibanlia verrichte redding van onge veer 250 schipbreukelingen T uban tia en Palembang. De Raad voor de Scheepvaart zal a s. Donderdagnamiddag zich bezighouden met liet onderzoek in zake het vergaan van de Palembang A s Woensdagnamiddag zal de Raad, gelijk reeds is gemeld, de zaak van de Tubantia behandelen. Duitse he schepen voor de C R B. Lord Robert Cecil, de Engelsche on derminister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Engelsche regeering in overleg mei de bondgenooten besloten heeft aan de „Commission for Relief in Belgium" le vergunnen om door bemiddeling van een Nederlandsche maatschappij Duilscbe .schepen in onzijdige havens te charf- leren, op strenge voorwaarden, die be letten, dat de vijand er' noemenswaard voordeel van trekt HET PROV. WATERSNOOD COMITÉ IN ZEELAND. Hel comité ontving bij zijnen secretaris- penningmeester, mr. J F. van Deiuse Balans D 5 te Middelburg, na de vorige opgave de navolgende giften N N f 2 50; nagiflen 's lieer Arends- kerke, f 4 50 D L., Zuirizande. f 5; J. II P., Le Vlissingen, f 10; inzameling Aardenburg, f 443 083. idem Nieuwvlici, f 215 50, St Philipsland, f 710 Bres- kens I 127: 's Heer Ahtskerke, f 30 75, M v A-, Schuddebeurs f 100, concert door gemobiliseerdcn te Vlissingen 1'4 1 7.295; restant inzameling Temen- zen, f 341 85 en fr. 5, N N Weslkapelle, f 10. Zierikzeesche Nieuwsbode f lüO, le zamen met de vorige opgaven f 29995 lis Ingezonden Mededeelingmi. Tijd van vertin I. Het tegenwoordige tijdperk is, voor heel veel lieden, een tijdperk van voort- durenden angst. Hoe zou men niet angstig zijn over liet lot van hen die men lief heeft, wanneer zij alle dagen hun leven op de slaphlvelden wagen? Het gebrek aan nieuws, de slechte tijdingen, de rouw, het vooruitzicht vau een vernieligde toe komst, dat alles veroorzaakt verdriet, grool verdriet, en verdriet ondeifmijnl De bloedarmoede, waaraan al die onder mijnde gestellen blootstaan, heeft inder daad vrij spel eu zal nooit een grooteren. bloei gekend hebben.. Die verraderlijke en arglistige kwaal moet bestreden wor den voordat zij u geheel heeft verslagen door u al uwe krachten le ontnemen De behandeling met de Pink Pillen, zoo. gemakkelijk le volgen, daar zij bestaat uit hel innemen van slechts drie pillen per dag, geeft aan alle bloedarmen de verloren Jcrachlen weer, met den moed en de kracht noodig om de treurigheden der slechte dagen te boven le komen. Hel is hier de plaats eenige regelen aait te halen van een' Fransche dame, mevr. Bonileau, 17, rue du Chemin-Vert, te Asnières, bij Parijs. „11c leed reeds erg aan bloedarmoede loon de oorlog uitbrak, schijft deze dame. Mijn man werd' gemobiliseerd en vertrok met de eersten Daardoor verviel ik tot eeD zwaar verdriel,dat mijn IqjvaaJ zoo verergerde, dal ik 7 kilo's afnam. Ik at niel meer, het leek of mijn maag geslo ten was. Ik voelde wel dat, indien men geen middel vond om mijn bloedarmoede tol slaan te brengen, ik verloren was. Men heeft mij toen uwe Piulc Pillen voorgeschreven en die hebben mijn kwaal tot staan gebracht. Ik heb spoedig al mijne krachten cn mijn eetlust weergevonden en mijne on gemakken voelen verminderen cn ver dwijnen. Eindelijk heb ik, wat van veel belang is, een gedeelte van mijn gewicht herwonnen. Ik gevoel mij sterk en opge- weKt, mijne zenuwen hinderen mij niet meer." De Pink Pillen zijn onovertroffen le gen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, schele hoofd pijnen, zenuwpijnen, plaatselijke pijhen, zen uwui [putting. i De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1 75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Da- costakade 15 Amsterdam Bij Joh. de Roos, Vlasmarlct K157, Middelburg, S. A. Luihvieler, A C. Beniest, Missingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken L' i t Middelburg - Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd van 1 April 1916 tot cn met 31 Maart 1917, tot secretaris van den. len keuringsraad de heer A Hanimaclier, commies ter provinciale griffie" te Mid delburg en lot secretaris van den 2en keuringsraad de lieer J, D. Viriüy, bur gemeester van Weslkapelle en aangewe zen tot hunne respectieve plaatsvervan gers d<S heeren mr. M van Toulon van der Koog, advocaat te Middelburg en N A. Berkhout, ambtenaar ter secretarie te Westkapelle liet aantal Belgische vluchtelingen bedraagL op heden 1 April in 32. gemeen ten in Zeeland 6567 personen Van en-, lcele groiotere gemeen Ion, als. b v Sas van Gent, ontbreekt <ie opgave. Onze lezers zullen reefis opgemerkt hebben, dat men in ae Korte Lombard- straat alhier aan het afbreken is van een woning en een muur rond een plaatsje Wij zijn thans in de gelegenheid mede te deelen, waf de bedoeling is met dezen afbraak Behalve bedoeld perceel zal ook wórdeu afgebroken het voormalige kan toor der firma J. A Tak Co op den hoek van de Korte Burg. Op de plaats van de afgebroken per- ceelen zullen geen nieuwe worden ge bouwd, maar zal de korte Lómbardstraat worden verbreed tot ongeveer 7 meier mei een trottoir als in de Nederstraat ligt van 2 meter breedte Er blijven in de Korle Lombardstraat aan die zijde nog

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1