MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 28 Maart. FEUILLETON As 1S9- Jaaryang 1916 ©eze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de «cmr-rft bezorgd kragen door de Agenten te Vli6singen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummere kosten 5 cent Advertentiën a 30 «ent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. 8^" Advertenties vóór één uur te bezorgen. U, die zied aiwHB-erti! deze maaoii ifiers gratis. RU op .«os i> de nog is Het Uagin van bet eind •ok een grashalm geeft de richting van <U> wind nan, eneen mensch gelooft graag wat hij hoopt Zoolang in de oorlogvoerende iatiden alten met geestdriftige eensgezindheid over niets anders spreken dan over het volhouden lot het bitter einde, zoolang krijgt men voortdurend den indruk van een stugge vastberadenheid, welke geen mogelijkheid opent voor ook maar de ge ringste neiging tot tocnaderen, voor hel luisteren naar andere woerden dan alleen die over door-vechten. Toch is geen vre de denkbaar, zonder dat eerst zoo'n pe riode van verzachting eraan voorafgaat. Nn, ineens, is in Duicschland zoi'u stemming uilgebroken Dat wil heel wat aeggen in een land met uiterst strenge •ensunr, waar ieder woord van kritiek dadelijk werd bestempeld en gestraft als landverraad In Engeland uiten tie bladen xi*h vrijer In Duitschland /al men in de pers te vergeefs een weerklank heb ben gezocht van wat er in 't volk ooi- ging Het hocra-patriottisme was alleen keerschend Tol dat de laatste weken de raadgevin gen om niet aan de regeering een anderen wil op te dringen, en. de geruchten over onlusten, het vermoeden deden rijzen, dat onder dat consuur-pantser iets aan '4 broeien was. Het is plotseling door dat pantser been gebroken op twee plaat sen aan den cenen leant als een drang tot verscherping van den ooriog om er spoediger een eind aan te maken, aan den anderen kant door de afscheiding van oen deel der sociaal'democraten, die inee- ne* dat het nu genoeg is. We zullen niet optimistisch zijn. We begrijpen heel goed dat een stem ming van zelfs een groot deel der bevol king van een land, nog niet dadelijk de plannen van een verantwoordelijke regee ring behoeft te veranderen We weten, dat een vrede van twee kanten moet ge sloten worden, en dat een vredesneiging can de zijde die de meeste troeven in handen heeft, die het verst in het land vöb den tegenstander slaat, veel kans heeft niet dadelijk beantwoord te worden door de andere partij, die bij uitstel slechts meent te kunnen winnen. Het kan nog lang duren M aar een verandering is er Hel Duitschland dat ons nu geopenbaard werd, ziel er heel anders uit dan het in oorlogsroes levende volle van het eersie jaar van den krijg Toen in September j 1 het groote En- gelsch-Fransclie offensief aan het Wes- lerfront mislukte, zal wel niemand ernstig gedacht hebben aan de kansen op een vrede ddiirom Als nu weer zoo iels mocht gebeuren, zal dan niet de mogelijkheid Mries van den Tarafjori een „slrill" vertelling van JOHAN C. W. JUUHL. Uit hel Noorsch vertaald door M. A. Z. 15). Die ligt wel behouden en behoorlijk gedekt tegen den rotswand Een straal tabak wordt met kracht uit gespuwd God den 'eer zij lof en prijs, ze waren toch niet van alles beroofd Maar de kleine Ol/na zit ineengedoken op een rotsblok Ze houdt haar gezichtje iu haar handen, bibbert en huilt, en haar ten den klapperen. „Waar 'uil je nou omf' Andries doet haar schrikken door die vraag. „Tk was zoo bang", komt er -mét een zacht lie vend stemmetje „'Ebben we ïlu tijd om bang te zijn? gaal immers naar de stad en krijgt zoete- fcoek." Op die belofte strijkt het meisje glim lachend haar arm over haar "blauwe kij kertjes. Maar ze is overmoe, en rillin- igen gaan door haar lichaam1. Het was naar weer, vond ze. De rok wordt nu tritgelrokken. Ze wringt dien uit en Slaat hem1 herhaalde op een toenadering, wel is waar niet ze ker, dan toch aannemelijker worden ge acht? Wijst ook dal niet op een verande ring? Maar afgezien van de speculaties over hetgeen er uit de onmiskenbare veraade- ring zou künnen voortvloeien, is naar aanleiding daarvan nog op iets anders te wijzen. Er wordt in öns land in de laatste week met bitterheid gesproken over Duitschland En niet zónder reden We zullen echler goed doen wèl in gedachte te houden dat niet van iedere Duilsche uiting of Duitsche daad de ver antwoordelijkheid op het heele Duitsche elk gelegd kan worden. Wanneer een twintigtal Rijksdagleden den moed hebben zich tegen de over- hecrschende geeslesriehling qpenlijk te verzetten, dan kan men er zeker van zijn, dal er vóór die daad heel veel over gesproken is, en dat zij heel velen achter zich hebben, die er net zoo over denken. En als men een slem wil hooren uit andere kringen, dan leze men in hel jongste nummer van de (oude) „Amster dammer" het prachtige artikel van dr Edward Slilgebauer, don bekenden ro manschrijver. Wat deze schrijver hier aan zijn land- genooten voorhoudt, zijn aansporing weer „Duitsch" te worden en af le leggen wal „Pruisisch" in hen is, zal op hen wel diepen indruk moe ien maken, óls zij hel onder oogen krijgen. Een tijd geleden deed het ons nog altijd onaangenaam aan, wanneer van de oorlogvoerende volken iemand de oeaheio verbrak, en zijn eigen regeering afviel Hel wordt nu anders. Wanneer bijna 'wee jaar lang een volk onder slreng-mihfaire regeering staat, dan kan het niet anders of de al dieu tijd onderdrukte vrije ge dachten-uiting moét een uitweg vinden Een mililaire regeering is uit zijn aard nu eenmaal zoo eenzijdig, dat de gewone burger vanzelf op den duur tot verzet zal komen De eerste woorden van openlijk verzet zijn nu gesproken. Ze zullen nog wet niets dadelijk veranderen Maar na die eersten zullen er meer volgen We zullen niet gdan opsporen, wSt voor oorzaken tot die verandering meewerken, daarvoor welen we veel te weinig van wat er in Duitschland gebeurt. Maar het kan niet anders of de toestanden die tol de ver andering leidden, zullen ook worden waargenomen door de verantwoordelijke personen aan het hoofd der regeering En daarom hebben we de verwachting dal de nu begonnen fase later zal worden angewezen als het begin van het einde 18 1 8 8 I 8 1 DE STAATSLEIDING. Zooals ook de vorige maal was ook nu den eersten dag der inschrijving het mee- rendeel der inschrijvingen blijkbaar nog niet ingekomen, aangezien liet bedrag malen tegen den bergwand ,Nu moeten we ons 'aasten en onze kleeren weer aantrekken, opdat we aan komen vóór het te laat is Ik zie, dat de zon op de elling komt Ilij kijkt naar de zon en schiet zijn broek aan Een poosje later vaart de kleine zwarl- geteerde boot met een driekant zeil de Kjydnahocht uit Het zeil is nat. En An dries vindt het onvoorzichtig hel voluit op te zetten Maar als ze nu den fjord van Bergen invaren, laat hij de bruingclooide lap zich geheel ontplooien Onderweg wordt ze al wal gedroogd. En het zou schande zijn nu met een driekantje te zeilennu de wind niet harder blies dan vandaag. Olina zat te kijken naar de rij witte pakhuizen aan de Zandbocht, Sondviken1) jwas het eerste wat ze zag, toen ze. otm de „Kvarv"-punt2) heenkwamen Ze zagen er zo,o mooi eh schoon uit, die pakhuizen, en schitterden in het zonnelicht «n in de door den Noordenwind zoo heldert luchl En al de gebouwen langs den rotskant hadden vergulde oogen, die ver over den fjord schenen te kijken, ,,'eel lot aan het kleine lage uiS, west aan zee," waar ze zelf woonde. Sandviken, een voorplaatsje Noor delijk van Bergen. s) Bij den ingang van dyn Bergens- fjord van de ingeleverde biljetten zeer ver bleef beneden het benoodigd totaal der leenflig. Mel name heeft het de aandacht gclrokken, dat er onder de inschrijvingen nog zeer weinig waren van bankierskan toren. Alleen de Nederlandsch-Indische Handelsbank schreef in voor een bedrag f 900 000 NEDERLAND EN DE OORLOG. Onze zeevaart Met voldoening kim geconstateerd wort elen dal liet dreigend conflict in onze scheepvaart-kringen aanmerkelijk is ge luwd. In de gisteravond te Rotterdam gej- houden gecombineerde vergadering van de Vereeniging van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij en den Bond van Machinisten ter Koopvaardij, werd in de eersie plaats door den voor zitter meegedeeld, dat door de S M. Nederland, den Kon Holl. Lloyd. den Kon. WesMndischen Maildienst en de Kon. Ned. Stoomboot Mij. met groote be,- reidwilliglieid aan de verlangens van het gezagvoerend personeel reeds was tege moet gekomen De directies voornoemd bleken van oordeel dal haar gezagvoer rend personeel allerminst een conflict had uitgelokt, dat ten deze geen sprake kon zijn van een loonactie en dat de vensch van bedoeld personeel, om hun na te laten betrekkingen behoorlijk ver zorgd te weten, in <ie .gegeven omstan digheden alleszins mdelijk was te achten Tevens was bericht ontvangen van de leden varende bij de Hollandf-Amerikalijn en Batavierlnij, dat ook die feederijen de wenschen ten volle hadden ingewil ligd Nadat de stand van zaken breedvoerig was besproken, werd besloten een af wachtende houding aan te nemen, in lioei- verre de verschilk-ade reederijen zich bereid zullen verklaren aan de wenschen van het personeel gevolg te geven. Hierbij bleek dat verschillende reef derijen geen principieele bezwaren hier tegen hadden, d och ten deze het besluit wenschten af te wachten van de Scheepj- vaart vereeniging. Ten slotte werd met algemeene stemt men het besluit genomen, de reederijen afzonderlijk door deputaties uit hun perf soncel te verwittigen van de reeds in de vorige vergaderingen genomen besluK ten Overeenkomstig een door de Scheept vaart vereeniging te Rotterdam genomen besluit, heeft haar voorzitter, de heer Nijgh, aan den Minister van TL, N. en II een schrijven ter hand gesteld, waarin wordt meegedeeld, dat de reederijen wel allerminst aan billijke verlangens der scheepsofficieren, wat betreft de zorg voor nagelaten betrekkingen van slachtt- offers in het oorlogsgevaar, iets in den weg willen leggen Slechts de wijze waart- op de officieren gemeend hebben aan die verlangens uiting te geven, gaf aant leiding tot hel (thans door de Scheep vaart vereeniging ingenomen standpunt En ze hoorde een rollen en dreunen en stampen, dat haar deed denken aan de zee, als die woes! was Maar 't was toch een ander geluid Het was, of ze in een vreemd land kwam Nu kreeg ze hel roode lichtbaken op .Skollegrund" in t oog. Olientje was wel niet zoo dikwijls in Bergen geweest, maar ze wist, dat als ze bij het liclil op den havendam waren, ze in de stad waren aangekomen. En dus maakte ze een punt van haar rokje nat met wat spoeg en wreef daar mee haar vaalbleek gezichtje om schoon te worden t Gezichtje was nog een tintje witter dan gewoonlijk. En terwijl ze zich geeuwend uitrekte op de roei bank, huiverde en bibberde ze 't Was akelig, als je kleeren aan je lijf moesten drogen Maar hel was prettig te weten, dat ze nu een kom kokend heele koffie zou krij gen en lekker stadsgebak met suiker er op Dat had haar vader haar beloofd Ze voeren hel havenlicht voorbij en kwamen op de groole bocht „Vaagen", waaromheen Bergen is gebouwd. Wat was t 'ier een vreeselijke drukte en lawaai! God vader mocht weten, waar ze zich in de stad al niet mee bezig 'iel- den Er waren allerlei geluiden en men hoorde alles tegelijk hameren, fluiten en bellen jen klappen, nel alsof ze niets anders te doen'adden in die stad dan bpujloft te 'ouden De torpedo de r Tubantia. Hel Iland. deelt mee, dat torpedo's mol bronzen luchtkamers uitsluitend worden geleverd door de firma SchwanJ,zkopff te Berlijn Schwartzkopff-lorpedoS? hebben uitsluitend behalve Duitschland Holland, Spanje en Japan en enkele Zuid- Amerikaansche Stalen. De Whitehead-torpedo's, het model bij de Fransche en Engelsehe marines in ge bruik. hebben evenals de nieuwe in eigen ateliers vervaardigde Duilsche torpedo's, stalen luchtkamers o De overvaart naar Engeland. De StOiomv Mij Zeeland en de Bata- vicrlijn maken bekend, dat, in verband me! de tegenwoordige omstandigheden li verhoogde onkosten, de prijs voor en kele overvaart van of naar Londen vanaf 1 April a.s. wordt verhoogd tot f 36 per persoon. De gevaarlijke Noordzee De secretaris der Nederlandsche Zeet- liedenvereeniging Volharding te Rotter dam deelt in Het Volle mede. dat van 31 December 1915 lot vandaag in het Ka»- naai niet minder clan 15 Nederlandsche schepen zijn verongelukt, waarbij 37 HoB- landsche zeelieden zijn omgekomen, n 1 28 van de La Flandre, 3 van de Apollo. 1 van de Maashaven, 3 van de Rijndam en 2 van de Maasdijk Vlceschvoorziening In deze week is wederom een aanvang gemaakt met de beschikbaarstelling van de zgn regeerings varke ns Alle ge meenten 750 die lot dusverre var kens kregen, ontvangen ze wederom In totaal worden deze week bijna 10.000 stuks afgeleverd. Aangenomen mag wor den, dat het mogelijk zal blijken, op de zen voet nog geruimen tijd de leveringen voort te zetten Met nadruk is er de aan dacht op gevestigd van de desbetreffende autoriteiten, die met het onmiddellijke toezicht belast zijn, dal de slagers de aan hen verstrekte varkens uitsluitend in het klein mogen verkoopen. Deze le veringen zijn ongeveer even groot als die van einde December 1915 en geschieden eveneens tegen de toen geldende priji- zen Ten opzichte van den uitvoer van gcL slacht rundvee lean vermeld wor den, dat hef aantal Iv G waarvoor deze maand consent verleend is, even groot is, als hel aantal dat in de drie vorige maanden werd geëxporteerd. De medof- deelingen, dat door verleening van com- senten aan de producenten de uitvoer vergroot werd, waren onjuist. Bij de uitvoerregeling van de maand Maart werden detotaalfrconsenlen voorde exporteurs verminderd en hetgeen aldus vrijkwam, werd voor landbouworganisa ties beschikbaar gesteld De ervaring heeft geleerd, dat mede door deze regeling de exportprijzen be langrijk stegen en dientengevolge onder vond ook de binnenlandsche vleesehvoon- ziening moeilijkheden. Het ligt dus ook in de bedoeling na Nu eens klonk liet gedreun van do. 'ijschmachines - akelig groote dingen - op een van die 'ooge schepen, dan weer op een ander, terwijl witte damp in 't gezicht woei van de inenschen do er bij stonden Em in de groote over dekte schuilen, die „een dak 'addoli net als een 'uis'' liep het graan langs diepe goten En zoo veel kisten en tonnen 'en witte meelzakken werden overgeladen "in de schuiten, dat er geen einde aan kwam De kleine Olina vroeg zicli ver wonderd af, wat er wel in al die zware kisten zou zijn Waren hel hrooden af koeken'' Dan werd er veel gegeten in de stad En onbegrijpelijk veel menschep waren er zeker, zooveel nis er was, dat ze noodig 'adden En zoóvee*»*tonnen en vaten ook' Haring was er in sommige van die tonnetjes, zooveel verstand had ze er wel van Maar die verbazend groo te vaten wonder, o wonder, daar koa toch geen sterke drank in zijn? Dan zou de 'eele slad dronken worden. Dal de sfadmensclien raar konden doen, wist ze wel uit al wat ze daar al van gezien en ondervonden had, en dat had den haar vader en moeder ook dikwijls gezegd, maar zóó raar dan moest ze ze eerst zien neervallen op straat. De wille meelzakken kon ze 't b jt begrijpen Er waren zooveel 'uizen in de stadl En in ieder huis waren veel ka mers, en in iedere Immer man, vrouw en ..een 'eele boel kinderen, zooals thuis hei einde dezer periode, die 1 Apiit afloopt, geen uitvoerconsenlen voor rimdL vleesch meer beschikbaar le stellen, voordat de voorziening van het binnens land met voldoende rundvlcesch tegen behoorlijke prijzen verzekerd is In hoeverre nu een regeling overeeig komende met die voor de varkens ont worpen zal worden, kan nog niet vrori- den medegedeeld Wel slaat vast, dal een gelijk systeem, gezien de zeer uitecnloopende eische*, die de binnenlandsche slagers moeten stellen aan hun slachtvee, onuitvoerbaar De 'I'ar we vo orraad Naar Hel Centrum verneemt, is door de Nederlandsche Regeering beslag gew iegd op de laadruimte van het s s Wes- terdijk bij de eerstvolgende vaart van Amerika naar Rotterdam voor het vorm veer van tarwe, zulks ter verdere aauvull- ling van den tarwevoorraad in ons ïand, die momenteel gering is. Uitvoerverboden. Bij kon. besluit is de uitvoer van as best verboden Gevolgen van een vergissing Kapitein Verwilligen van de sleepboot „Barbara IV te Dordrecht, die 20 Jan te Selsaete België door ue Duilachers is gearresteerd, is Vrijdagavond onver wachts in zijn gezin teruggekeerd Toen hij 26 Januari te Selsaete w de» wal ging om de uilklaring voor Nederland in orde te maken, is hij door Duitsche militairen aangehouden en verhoord. Men verdacht hem van spionnage en meene men van brieven Den volgenden dag is hij naar Gent en vervolgens naar Brussel voerd, waar zijn zaak verder zou wor den onderzocht Het bleek hem daarbij, dal zekere schipper Paepe had ver-eld, dat hij, Verwilligen, zich aan geuoemde misdrijven schuldig liad gemaakt D^ze Paepe zat echter zelf in Duitschland ia de gevangenis en liet duurde zeer lang eer die schipper te Brussel met den be schuldigde kon worden gecorfronleerd. Toen dat echter eenmaal had plaats ge had, bleek terstond, dal de aanklager zich in den persoon van Verwilligen liad ver gist en deze kon dan ook dadelijk ree- trekken Men voorzag hem kosteloos van passen en reisbiljetten en liet hem op eigen gelegenheid van Brussel naar Ne derland reizen Verwilligen verklaarde steeds goed be handeld te zijn en goed eten te hebben gehad Bij zijn vertrek ontving hij zelfs van de officieren een paar sigaren, terwijl zit hem de hand ten afscheid reikten N B C The Cen sor Een lezer meldt aan ..De Tijd'' Dezer dagen gewerd mij uit Coruua (Spanje) bericht van een mij hekend pas sagier. die de reis naar Brazilië maakte aan boord van het stoomschip „Frisia" an den Kon. Holl Lloyd Hij schrijn ..Meer dan een dag oponthoud had- ook". dacht ze Er zou niet voor zoo heel veel koeren zijn in zoo'n zak niet grut- tenmeel, als dat onder allen verdeeU. werd en ze allemaal er van mochten eten tot ze genoeg hadden Alleen in 'f Westen aan zee 'adden ze 'onger" en moesten honger lijden, omdat ze niet zoo volop te eten kregen als de mcnschen in de stad Maar dat was nu zoo dn wil van den groolen Vader daarboven en dan moeien ,,wij zondige mensehen" zwijgen Neen kijk daar eens! Al z'n leven, wal was dat nu voor een spook? Een akelige zwarte vent met een bijzonder groot hoofd en groole schitterende gla zen oogen stond op een ladder, die van een boot recht toe recht aan naar de diepte van de zee ging En rondom dat gekke spook waren ze bezig met groote vierkante stukken grijze steen Daar ging die zwarte kerel de ladder af Er kwamen zooveel blazen op 't waler, alsof hij daar beneden huilen adem „stond te 'ijgen." Dat was toch wel naar voor dien !ee- lijkerl. Maar in de boot waren ze blij, dat ze die verschrikking kwijt waren, want ze deden alsof ze niet merkten, dat da', spooksel verdween Ze draaiden al maar aan de spaken van een groene kast, net een orgel zooals de dominee er een had Maar geluid kwam er niet uil de kast, hoe ze ook draaiden Neen, die s'ad. die stad! lieve tijd, wat ze daar al niet bedachten! (Wordt vfervolgd)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1