r is verlost. De Brahmanen erkennen ver der eeu goddelijke drie-eenheid, de Tri- moerti, bestaande uit Brahxna, Wishnoe en Shiwa, welke respectievelijk de schep per, de onderhouder en de vernietiger van het Heelal worden gedacht. Dezen komen in de ïlindoemylhologie in ver schillende vleeschwordingen of avatara's voor. Sommige "Brahmanen vatten den weg lot verlossing uit de: stof al te stoffelijk op, door het lichaam zoo "lang te kwel len, tot men alle gevoel heeft verloren. Dit acetisme wordt echter thans in on zen Archipel niet meer beoefend. liet Boeddhisme moet worden be schouwd als een zuiveringsleer van het Brahmaïsme en werd 500 J. v. Chr. ge sticht door Prins Syddhavta uit hel go- slacht der (Jhkliya's. Ook de Boeddhisti sche leer is een leer ter verlossing, doch langs eenigszins anderen weg. .Men moet zich daarbij uit liet materieele leven terugtrekken, door zalige over peinzing gemoedsrust krijgen en verder het hoogste zahgzijn trachten te berei ken (het weten van de waarheid) door zelfverzaking en hel schenken van de meest mogelijke liefde aan al wal leeft. Kan men dit in één enkelen levensloop niel bereiken, kan keert men eveneens meerdere malen op aarde terug, tot men ten slotte in dit zalig Nirwana is aange land, (uitdooving van lager persoonlijk le ven met zijn zondige liegeerlen In tegenstelling met de Brahmanen, hebben de Boeddhisten geen goddellijk grondbeginsel. Daar aan Prins Syddharla was voor speld dat hij eens een Boeddha zou wor den, en hij de vergankelijkheid des le vens niet mocht aanschouwen, zoo trachtten zijne ouders hein buiten alle aanraking met de wereld le houden, doch liet men hem intusschen binnen de paleismuren aan alle stoffelijke genie tingen deelnemen. Toen echter de prins de vergankelijkheid van alle zijn en vreugde liad aanschouwd in den vorm van een zieke, een oud mensch en een lijk en hij ook nog den gemoedsvrede op het gelaat van een [monnik had gezien, be sloot hij zich uit, de wereld terug te trekken, en vond hij in de bosschen van Benares, na acelisme en zelfoverpeinzing, de heerlijke gemoedsrust, welke het loon is van een altruïstisch streven. Brahmanen en Boeddhisten hebben steeds de grootste verdraagzaamheid te genover andersdenkenden betoond en daarvan zijn de sporen in onzeu Archi pel nog aanwezig, door de dooreeamen^ ging van Brahniaansche en Boeddhisti sche beelden in een en denzelfden tem- l*lgroep Het Hindoeïsme, dat aanvankelijk op Java werd overgebracht en daarna een schuilplaats op Bali en Lomboclc zocht voor den opdringeuden Islam, is nog aan wezig in een innige vermenging van Ci- waïsme en Boeddhisme ongeveer S ,Ci- waiten op 1 Boeddhist Het Hindoeïsme heeft zijn cachet op de Balineesclie maat schappij gelégd, zicli uitdrukkende in het sierk omlijnd kastenstelsel, de dorps gemeenschap en de priesterheerschappij De schooue ethiek van deze godsdiensten is ondergegaan in het animisme, hetwelk He Balier naast een alles overheersehend:- godenvereering belijdt en toepast. Bali is het land van de tempels en van de gesna- den beelden - en de Balinees offer! haast al zijn hebben en houwen aan de goden en aan de lijkverbranding zijner bloed verwanten. Door deze verbranding tracht de Ilindoe los te komen van len taaistén stofl'elijken band, om zijne ziel geloutcvl ter bestemder plaatse le kunnen doen aanlanden. De weduwenverbranding, wel ke lhans in onze koloniën geheel gesup primeerd is, had lol ondergrond de ver- oering voor den overleden echtgenoot. De rede van den heer Giel werd her haaldelijk afgewisseld met fraaie en inte ressante lichtbeelden, waarbij wij kennis maaklen met het geheelc Hindoepantheou en waarlusschen door menige legende werd verteld. Van de overgebleven lempelgroepen behandelde spreker den Bor.obocdhoer op Midden-Java wat uitvoeriger, en wees hij er op hoe deze sloep;» 'grafheuvel was bekleed en georneerd met ruim 100 tableaux' uit de Iliudomythology en meer dan 500 Boeddhabeelden, welke alle den vromen pelgrim onder de bekoring van de heilsleer moesten brengen. Van het hedendaagsch Hindoeïsme op Ball kregen wij talrijke beelden van tem pels, allaren, goden, geesten en slangen te zien, alsmede, de attributen bij oene lijk verbranding gebezigd. De heer Giel eindigde zijn rede met cr op te wijzen, dat hoe schoon het oor spronkelijk Boeddhisme ook geweest moge ziin, in haar ethiek toch niets was ge legen dat zich boven het christendom ver hief, maar dal wel de beoefenaars van hel Hindoeïsme een voorbeeld van ver draagzaamheid tegenover andersdenken de»' hadden gegeven, waaraan men zich vooral heden len dage kan spiegelen In de eerstvolgende lezing, op Vrijdag den Sisten Maarl, zal de lieer Giel be handelen het Bestuur over Ned. Indiê, me' al wat is voorafgegaan aan onze» tegenwoordige situatie en met bespre king van de kolosvale vraagstukken welke aan de orde zijn. Ook nierbij z.uUen tal van lichtbeelden worden vertoond V\7e brengen in herinnering, dat het nu hc-t goedé oogenblik is om zich voor het nieuwe kwartaal bij onze administratie op te geven als abonné voor het „Ceïl- lusb-eerd Wereldnieuws", waarvan <le prijs <50 cl per kwart of 55 per post) niemand behoeft af te schrikken. Het jongste nummer bevat weer een praclilbeeld in een duinlandschap uit Waals-iorp. Voorts vindt ipen er kiekjes in van de militaire rondvlucht, van al lerlei declen van hét oorlogsveld, en voorts eouige van aplueele gebeurtenissen in ons {and, o. a. een portret van den lieer A len Harmsen v d Beek, commis saris van politie alhier die 1 Maart 30 jaar bij de politie in dienst was. ingezanfleii MeüeMinpn. £8» gevolg van de leefwijze. Terugkeer lot verstandige gewoonten zou meer voor de algemeene gezondhleid doen dan alle geneesmiddelen van de wereld. De moesten onzer, hoewel slechts een lietrekïrlijk geringe hoeveelhieid voedsel' nooclig hebbend, eten te veel. Ook ovexy werken wij ons, maken wij ons steeds zod- gen, drinken wij te veel, nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij le weinig Deze slechte gewoonten overladen biet bloeu mei gassen en urinaire vergiften. De inspanning om het zware, met scha delijke sloffeD bezwangerde bloed le fil- treeren verzwakt de nieren Om onze aandacht op nierzwakte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizelig-, beid, neerslachtigheid, zenuwkwalen, wa- lersloornissen, verlies aan gewicht' eti een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen »e vrijwaren is het noodig, dat men verstandig wordt, zijn slechte ge woonten laat varen en de nieren helpt met Foster'^ Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorko men, dal de lafgewerkte nierstoHen en h(el overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblijven en verdrijven de prikkelen de sloffen, die de nier- en urine organen doen ontsteken. Foster's Pillen werken nicl op dE ingewanden; dit geneesmiddel dicnl alleen voor nier- en blaaskwalen en dal is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Middelburg verkrijgb. bij Joh. de Boos, Vlasinarkt K 157 Toezending ge- schiedt franco na ontv. L dj v. postwissel k I 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt ée echte Foster's Rug- reftjSfejU pijn Nieren Pillen, wei- 80rt elke doos, die niet voorzien is van neven- «SfolOT® ttaand handelsmerk. ONDERWIJS. - Men schrijft ons: Hel overlijden van den heer L de Man zal bij vele Zeeuwsche onderwijzers thans zelf in den dienst vergrijsd, her inneringen opwekken aan lnm ouden leer meester, wien zij Veel te danken hebben. Vooral latei* begrijpen zij welk een voorbeeld van nauwgezette plichtsbe trachting hij was en ook over welke groole bekwaamheden hij beschikte. In den lijd. dal er in Zeeland maar één groole inrichting tot opleiding van onderwijzers bestond de normaal school le Middelburg kwamen uit alle streken onzer provincie jongelui daar heen, om voor onderwijzer le studeeren en woonden bij den lieer De Mau in Zij zullen de onderwijzerswoning naast dc slad-armenschool in de voormalige glasblazerij achter 'de Bree wel nooit vergelen. Deze leerden den stoe»*en, doch weiwillenden en altijd eenvoudigen man hel best kennen en waardeeren Niel weinigen zijner kweekelingcn zijn school hoofden in aanzienlijke plaatsen eu som migen leeraren bij het Middelbaar On derwijs geworden Wellicht mag hier nog even gemeld worden, dat den 22sten Mei 1862 de school van den heer De Man bezocht werd door koning Willem III, die geen welkomstlied verlangde maar eouige proeven van de ontwikkeling der leerlin gen, waaraan door het hoofd der school voldaan werd door vragen aan de leer lingen over de vaderlandsche geschiede nis en ook door hel bezichtigen van en kele schi ijfboeken De koning betuigd dcii lieer De Mau zijn Bijzondere tevreden heid en liet een som gelds achter om de leerlingen le tracteeren RECHTZAKEN. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Gjsler stond nog terecht wegens we- derspannigheid gepleegd tegen de pol- li', ie M er. D d W, de laatste 17 jaar beider, te Bigge kerke. Beide bekl bekenden, de tweede zeide dronkrr te zijn geweest, de eerste zeide ook onder den invloed te zijn geweest. De eisch luidde tegen M. f 15 of 30 dagen, tegen den tweede f15 of 1 maand tuchtschool Dc raadsman van de W, mr. Van Peinse, meende, dat waar de rijksveld wachters liet plan hadden de W. thuis le brengen, zij niet in de rechtmatige uitoefening hunner bediening waren. drie jongens M. E S A, S 15 jaar en C- J M 15 jaar, allen te Terne lij zen stonden terecht wegens diefstal van zink De werkbaas G G. Andriessen te Terneuzen heefl het. zink vermist. De jongeps bekenden volledig 'Eisch legen M. E S., 1 week ge vangenisstraf en tegen de beide andere jongens f 10 of drie weken tuchtschool. Alsnu werd behandeld de verzetzaak tegen P F de V., schipper uit Autwer pen, die bij verstek veroordeeld was tot 3 weken wegens hél aan boord hebben van 71 'K G. tarwe, toen hij met zijp scnip le Han s weert lag en naar Brus sel ging De tarwe lag in de „hel" onder een vloerkleed. Bekl. wilde het doen voorkomen, als of hij niet aan dien voor raad gedacht had. Fisch bevestiging van het vonnis De verdediger, mr. Adrinanse, meent, dai bekl nog geen poging tot uitvoer pleegde, want hij kon nog op zijn plan lerugkeeren In hoogste instantie worden vonnissen als dit bijna steeds vernietigd. Een zelfde zaak was die legen den schipper P I die ook met een schip le, Hans weert lag en toen een zeer groot aantal goederen verborgen had, en deswege lol zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld bij verstek. Bekl beweerde, dal de bedoelde goe deren naar Walzoorden moesten, waarop de president wees op het verbergen dor goedei*eu achter dubbel beschot en al leen te hereiken door een luikje. Dil laatste kwamen ook de beide com-' miezen Dronkers en Brouwer verklaren De eisch luidde bevestiging van het vernis Do verdediger, mr. Groot, achtte de stiaf zeer hoog, maar was bovendien ook niel overtuigd, dat te Hansweert kan worden uilgevoerd. De volgende bekl. A. de C., te F ede heeft zich volgens getuige P Wulfranke. schuldig gemaakt aan huisvredebreuk en bekende dit ook zelf. Eisch f 15 of 30 d. Dc bekl. C. J. B, uil Th oio 12 heefl mosselen vervoerd, loen dit niet inochl Eisch 11 dagen gevangenisslraf. Beklaag de bekende. Wegens wederspanniglieid werd bij verstek f 10 of 10 dagen gevorderd te gen J. P. W. uit Rilland De volgende bekl. J L. uit Souburg was betrokken in een burentwisl cn heeft daarbij een buurvrouw, G. Hoogèstéger, die zegt dal sedert haar mau in dienst is, zij veel last van bekl. heeft, met een be-' zom geslagen. De eisch luidde T 7 of 14 dagen. In hooger beroep werd vervolgens be handeld de zaak legen S. D., uit Vrou we p 0 1 d e r, die door den kanlonrechler 'e Middelburg veroordeeld is wegens jachtwetoyertrediug tot 1' 5 of 5 dagen. Bekl. ontkent Lhans op het 00 geil blik der vorbaliseering een geweer bij zich le hebben gehad, wat niet verhinderde dat de eisch bevestiging van het vonnis luidde. De laalste zaak was ook een hooger- beroep-zaak en wel die tegen den koop man J. F. le Middelburg, die dooi den kantonrechter wegens overtreding der bqterwet veroordeeld is tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. heeft in zijn etalage margarine geëtaleerdge had maar heeft verzuimd er hij le zetten da! hel margarine was. De eisch luidde bevestiging van hel vonnis. Bekl. vindt •deze straf hoog, hij heeft niet de be doeling gehad bedrog te plegen. Uitspraak in alle zaken 24 Maart. APOTHEKEN. Zondag zijn de navolgende apotheken geopend- Middelburg M. J. van Pienbroek. Vlissingenv. Ockenburg Jr. Goes. J B. van Kalmthout. DE PADVINDERS TE MIDDELBURG. In de Concert- en Gehoorzaal had Don derdag de aangekondigde lezing plaats, uitgaande van de afdeeling Middel burg der Nederlandsche Padviudersor- ganisalie, en waarin als sprekers optraden de hoeren Ph. Baron van Pallandt van Eerde en J. F. Sphaap Jr. De .zeer goed vooral door het op komend geslacht bezochte vergadering, werd geopend door den heer dr. Th DokKum, voorzitter der afdeeling, die zeide dat liet bestuur der jonge afdeeling heefl gemeend eenig teeken van activiteit te moeten geven. Vroeger heeft de pad vinderij gebloeid hier Ier stede. Later is zij geheel verslapt, doch door het wer ken van den heer Touburg er weder bo venop gekomen; er is echter nog heel' wat verbetering te brengen. Het bestuur jza! hieraan zijn krachten wijden. De be doeling is van de jongens goede padvin ders. goede Zeeuwsche jongens te ma ken Het is gebleken, dat er dikwijls be hoefte is «aan jongens,, die van zessen klaar zijn De leiding is uitgebreid, (laai de heer ten Kate zich' bereid verklaard heeft dc hoofdleiding ftp zich te "nemen, hetgeen ten zeerste wqrdt geapprecieerd. Spr. hoopt dat het schip goed zal varen, maar steeds gluurt GdW Mammon glim lachend om een hoekje, dal wil zeggen er is, zoaals bij alles, geld noodig; spr. hoop! dat velen zich als begunstigers zullen aanmelden. Alsnu kreeg de neer Schaap li ei woord, die een korte inleiding hield, Waarin hij er o.a. aan herinnerde dat in 1907 Baden Powell liet eerste jongenskamp leidde, en hoe grootc vlucht het idee der pad vinderij over heel de wereld heefl ge nomen. Ilct hoofddoel is karaktervor- raing, het tweede doel lichamelijke ont wikkeling. Spr. liet daarop een groot aan tal lichtbeelden de revue passeeren, aller eerst de portretten van de Koninklijke Familie, waarbij het volkslied staande werd medegezonden, en vervolgens ver schillende zeer interessante beelden van het padvindersleven, voornamelijk uit En geland, o.a. groote inspecties van zelfs 40 000 Scout Boys en niet te vergelen dc verschillende photo's van de boerderij die door padvinders gedreven en be werkt wordt. Ook zeer duidelijk kwam hel goede doel van de beweging uit op een photo betreffende een school voor arme padvinders, loopjongens, couran- lenventers enz., die daar een ambacht leeren om op een hoogere sport der maatschappelijke ladder te kunnen klim men. Ook van de padvinders le water werden meerdere belangwekkende heel den le zien gegeven. Behalve op de En gel sche padvinders, kregen wij nog een kijkje op de Amerikaansche, de Poolsche en de llaliaansche. Nadat hel padvinders lied was gezongen, werd overgegaan tot een pauze, waai-in verscl.eidenen zich als begunstiger opgaven. Na de pauze was het eerst barou van Pallandt die het woord voerde en een aantal lichlbceldeu deed zien van door hem gemaakte opnamen in do natuur; mooie berggezichten in Zwitserland wis selden at' met opnamen in de buurt van den Haag, waai onder verschillende zeer interessante over het 'leven van jonge vogels. Vervolgens was het weer de heer Schaap, die ons naar de padvinders te rugbracht door zijn lichtbeelden op dit gebied te vervolgen met een reeks, voor namelijk op de beweging in ons land zelf betrekking hebbende, die liet zien iioever men hel in sommige afdeeliugen zoowel te land als le water reeds heeft gestuurd. Zoo noemen wij 0 a. hel bouwen van een clublokaal door de padvinders te Maas tricht uit steenblokken, die de jongens zeil uil den SI. Pietersberg haalden. Tal van kijkjes in een padvinderskamp beslo ten den avond. Eeu luid applaus bracht den dank dei- aanwezigen aan de sp»-ekers. Wij vernamen nog dal genoemde hee- en en ook be jheer Fcns, districtscommis saris voor Nooi-d-Brabant, die ook. des avonds aanwezig was, een bezoek hebben gebracht aan het clublokaal en hebben verldnard, dat vele afdeeliugen Irotsch zouden zijn als zij zulk een mooi lokaal tot hun beschikking hadden. MIDDELMTRGSCIIE BESTUURDERS BOND. In hei jaarverslag over 1915 van den Middclb Besluurdersbond wordt er op gewezen, dal de MiddelburgSche ai-bei- dersheweging heeft geloond, trots dat eenlge borer afdeelingen met moeilijkhe den hebben le kampen gehad, niet te zijn achteruitgegaan, ja zelfs in groei te zijn gi stegen. Deze vooruilgaiig is te danken aan de oprichting ven IwSe nieuwe afdeelingen, n 1 een afdeeling van den bond van ai- beidors in Openbai'e Diensten en Be,-' drijven cn een afdeeling van den Algc- mecneu Medei-landscheu Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Bedroef hel ledental op 31 Dcc. 1911 260, lhans 31 December 1915, bedraagt, dil 297 leden -\lzoo een vermeerdering met 37 leden Hot ledental der afdeelingen was bij liet begin en het eind van het jaar1 als volgt bakkers 9, 9, schilders 58, 58; timmerlieden 89, 98; bouwvakarbeiders 7, 4; metaalbewerkers 18, 31; fabrieks arbeiders 29, 19; typografen 16. 18 meubelmakers 29, 21; slagers 5, opge heven: gemeentewerklieden 23; cn handels- en kanloorbed., 16 HL beleggen van cursusvergaderingen werd dil jaar overgelaten aan de daar- daarvoor speciaal opgerichte centrale commissie voor arbeidersontwikkeling, een ve.rslag wordt gegeven. Evenals hel vorig jaar werd ook thans weer op bescheiden schaal gewerkt. Dal de deelname, minder groot was dan de voorgaande jaren, vindt ongetwijfeld me de zijn oer/aak in de verwisseling der leerkrachten. Door hel bureau voor arbeidsrecht wercl in het afgeloopen jaar in 52 ge vallen hulp vei-Ieend of advies gegeven Deze 52 gevallen waren a ls volst ver deeld Ongevallenwet 2, belasting 19, erfrecht 2, arbeidscontract 14, invaliditeitswet 1, kieswcl 1, 'rijksvergoeding 12, verze kering 1 Van Fier. die zich tot het bureau wend-' den, varen 28 georganiseerd en. tegen betaling en 12 betreffende rjjksvergoe- ding, welke hulp kosteloos werd ver- streel Voor;.uover hekend (van 23 gevallen Is aan liet Bureau rhet resultaat geheel! onbekend gebleven, een gebrek dat nog slerds voortduurt) was het resultaat in 13 gcvallpr» gunstig en ïn 5 gevallen 011- gunsljg. Feil gunslig resultaat werd, na een langdurig proces, Lot zelfs voor den cen- tralén raad, verkregen voor een ongeor ganiseerde, die dooi- de bank was los- gelaien en nu zich weer een rente zag loeg' kend van 10 cents per werkdag. Een feit van nog meer belang was echter dat hij nu weer onder controle blijft van de bank, zoodat als zijn ongeval vererger:, hij weer meer aanspraken kan doen gel den Belreffende liet arbeidscontract werd f 74 8lV« geïnd Van belasting werd een vermindering verkregen van f 24,40, plus hetgeen aan hel Bureau niet precies bekend is gé worden VARIA. OVER SNEEUW Mijn waarde Thijl, Ik zie je dezen brief openen met koort sige haastjalwie en is er er in deze tijden niel koortsig? Ik zie hoe je het velletje openplooi! en hoe je dan verder doet wat ilc zelf ook steeds doe wanneer ik een brief begin te lezen ik zoek hel ei 11- de en tracht eerst en vooral uit het g<*- woon-hanleekening-ge-hieroglief stellers naam le peuleren Ja, Thijl, je hebt goed gelezen ik bea hel, ik leef nog. Dacht je heusch dat- ik dood was? Onkruid, zie je. Weet je t nogr' Toen ik nog zooü kleine, heel kleine jongen was en pas had ge leerd le lezen; waren we reeds heel goeie vrienden Ik wist alles van jou, van je plezierig doofsel, van de koorde dansen, van je grappen, enzoo-enzoo voort. Ook wisl ik hoe je de menschien voor den aap hicldl - mag ik dat zoo leggen? mei je vliegenkunsl en ze toch lachen deedlDe menschen kunnen nu heusch vliegen, maai- of de toeschouwers dan lachenJa, 'k wist alles van je. En hoe sommigen zeiden dat je te Dainme begraven waart, met 'n uil en 'n spiegel op je zerk gebeiteld, maar die wisten het niel Want ik heb je steeds levend ge kend. En we zijn aldaar vrienden geble ven Toen je, 'l is nu al 'n twinlig jaar geleden, met Charles De Coster bij mij binnenkwaamt, was je 'n zeer vermaar de mijnheer geworden, veel grooter en „lijviger" dan toen ik je in mijn jeugd bennen leerde. Nele en Lamme Goedzak waren ook bij je We zijn weer gauw aen 'tpraten gegaan. Weel. je dat nog,- zeg? En 'k heb toen opnieuw al je a,von- luren vernoinen, en ook hoe dat je op zekeren dag zingend waart heengegaan, niemand zeggend waar je je laatste lied zoudt zingen Ilc heb gistermoi-geu danig aan je ge dacht. Vanwege de sneeuw Peinst j" er soms nog aanflïoe Charles De Coster ver- lelde van Gent hoe 't op de grijze veste mm 'l sneeuwen ging, aldoor aan 't sneeu wen, juist op den dag dal Keizer Karei kwam om Moeder-Gent te sti-affen? 'L Was hier gistei-en op Walcheren net zoo 11 wfeer als het toen moet geweest zijn in Vlaanderen. En daarover over-Mat weer wil ik je schrijven Omdat het schoon was Laat dezen brief maar riet lezen aan je vrienden of kennissen. Wel aan Nele.. Want die vrienden zouden misschien lachen en vragen: „Schrijft iemand nu nog over 't weer? Sneeuw komt toch elk jaar. Is dal niel, lxmaal? „Maar jij, Thijl, jij inet je guilenhart, hebt zin voor 'L sclioone. Je lacht niet Thijl, 'twas hier goddelijk schoon Te»-- wiil ïk je schrijf en is Tal zoo [schoon niet meer en misschien dat als je mijn brief krijgt, al T schoone heelemaal dood is. Sclioone dingen duren niet lang, zegt het volk Ik vind dat treurig. Niet omdat het volk het zegt, maai- omdat 't leven van 't schoone zoo kort isOf dat kortston dige nu geen re.den is om er niet over le schrijven? Dan vraag-ik je, aan jou die al zoo'n lang leven lieliT, wat het betce- kenl lang of kort van duur te zijn' Vasc dat jij je Malbusalem-bestaan heel heel kort vindt"! Geweten aan de eeuwigheid is niels lang of kort van duur 'l Had gesneeuwd, Thijl. E11 ik heb hier de singels gezien zooals ik ze npg nog nooit zag. Hel had den heelen nacht gesneeuwd. De singels, met haar kronke lende veste, met haar heuvelend bolwerk en slingerpadjes, met haar mooie boo-- men, met haar lange reken, lage, roode huizekenst 't was al tooverwit. Waart ge hier geweest, Thijl, je hadl gedacht aan- de schilders die wij Oud-Vlaamsche en Oud-Hollandsche school noemen, ca die schilderden toen gij jong waart. Op hun doeken 'tzelfde wit, 't zelfde gedoe van kléine huisjes, 't zelfde wonder beeld van plechtige hoornen, 't zelfde gestoei van zwarte kinderen een sneeuw man bouwend. Alles was zeer schoon, Thijl. Maar 't schoonst waren de hoornen. Dc hoornen! Als wille slagen stonden hun stammen: reuzenslangen opklimnfend tegen grond van grijs-roode muren, van donkere watervlakte, van grauwen he me' kaarsrecht of zwicrig-kronkelende liuji slangenlijf waarover zij witte pelzen droegen. En die slangen spreidden uit in de lucht honderden witte armen, mét duizenden lange, leer-wittc vingertjes, die door mekaar weefden, scheerden, werk ten er vormden een wonderbaarlijk-fijne, een mirakuleus-brozc kant zooals de moe ders en meisjes ze maken of maak len? in Vlaanderen, Alles was schoon,, en zelfs de nogal stijve, plomp-vierlcante Koepoort had een voorkomen dal mij diep trof. Ze was ge looid met blij-witle festoenen, met be vallige blanke bloemen. En te midden der witte boomen, op witten bolwerit- berrn. naast feëerische gracht, beheer- schend het rustieke Koepoort-bruggetje scheen ze de geheimzinnige ingang van een blanke sprookjeswereld. '1 Was om er voor te knielen, Thijl.. Jij zoudt zeggen, denkend aan Nele, T was om te zoenen s) Tol onzen spijt moest deze schéte den vorigen 7aterdag aangehouden wor den wegens plaatsgebrek, en iedèren dag daarna, was er overvloed van dringend nieuws 1 liet is waar dat de tqgnperatuur ,uu niels sneeuwachtigs meer lieeft, maar de herinpering aan dal mooie sneeuwtafereel zal bij de meeste lezers nog wel levendig zijn Red.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 6