MIDDELBURGSGHE COURANT. lS9e jaargang Donderdag 3 Februari. tilnmgalai» FEUILLETON. DE WELDOENSTER. JYs 28 1018 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cenf per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen, jjpf' Advertenties vóór één uur te bezorgen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Nederlandsch motorschip ge torpedeerd. Het Nederlandsche motorschip Arte- mis, ('1500 ton) van de Ned-Ind. Tank- stoomboolmaatschappij in Den Ilaag, dal Dinsdag van Rotterdam is vertrokken met bestemming naar Thameshaven, is gis termorgen ongeveer halfdrie, op S mijl afstand van he l Noordhinder vuurschip, getorpedeerd De N R. Crl. venia.m daaromtrent nog het volgende In den nacht van 1 op 2 Februari, vijf minuten na middernacht, kreeg de Artemis ten Zuiden van den Noordhinder eenige Duitsche torpedobooten in zicht. Een officier van een der torpedoboo ten ging met 3 of 4 man in een boot naar de Artemis en gaf bevel, een.zeke ren weg tc varen en een' koers 'te stu ren Zuid ten Oosten, om daarna ten anr ker te gaan tol 's morgens 5 uur Na eenigen tijd te hebben gestoomd, werden er aanstalten gemaakt om te gaan ankeren. Er waren op dat oogenblik 4 lorpe- doboolen in zicht. Een hiervan gaf toen order, naar Zeebrugge (te sturen, maai de kapitein van de Artemis antwoordde, daar niet bekend te zijn. Kort daarop hoordé men op de Ar temis roepen: „Laat anker fvallen!", waarop de 1ste stuurman het anker val len liet. Op een der lorpedobooten schijnt men toen gemeend te hebben, dat een gegeven oider niet goed was opgevolgd, cn aan de bemanning van de Artemis werd vijl' minuten tijd gelaten om het schip te ver laten. Vóór de bemanning zich in de boo ten had kunnen begeven, werd er een torpedo afgeschoten, die de Artemis trof aan stuurboordzijde midscheeps, waar door hel schip een gat van enkele meters kreeg. Een stuk van de .torpedo is nog aan boord. De bemanning kwam ongedeerd in de booten en lieeft daarin) 2 a 3 jujir rondge/- dreven Toen bleek, dal hel schip op zijn tanks was drijvende gebleven, en er geen lorpedobooten meer waren te zien, is de bemanning weer aan boord gegaan. Het Nederlandsche stoomschip Drectf- terland. op reis naar Buenos-Ayres, is daarop nog eenigen tijd in de nabijheid van het ffchip gebleven, om zoo noodig hulp te verïeenen. Het schip hield zich edhler goed en stoomde op naai- den Nieuwen Waterweg, waar het gisteravond te 8 uur 40 min is binnengeloopen. Op haar verdere reis naar Rotterdam heeft de Artemis bij Vlaardingen nog even aan den grond gezeten. Om half- twee vannacht lag ze gemeerd aan boei 17. Aniliiie De N. Ct. verneemt dat vanwege de door de schrijfster van ..Elizabeth and her German Garden." 132) ,WiIl u een kopje koffie", zei ze, met haar rug naar hem toegekeerd, terwijl zij de kopjes doelloos verzette. ..Vergeet niet", zei Axel, ,dat de éllen- (de van de 'arme vrouw nu t ot het verlede- ne behoort. Bedenk welk een gelukje zij op liet laalst gehad heefl Als zij dit te boven komt, dan is zij hier veilig en wel bij u, omringd van liefde en zorg en '((eedérheid zegeningen, die niet voor ons allen zijn weggelegd „Maar zij wil liever geen liëfde en zorg en teederheid Ten minste niet van mij. Zij houdt niet van mij." Axel kon geen uitroep van verbazing doen hooren, want bij was niet ver baasd De barones- scheen hem zoo wan hopig verbitterd, en hoe zal een wanho pig verbitterde het bovennnaluurlijk zach te kunnen liefhebben' Daarom keek hij Anna aan, die met rustelooze, zenuw achtig handen de kopjes in elkaar zette en hij wachtte, of zij nog meer zou zeg gen. „Waarom zegt u dat'' vroeg zij, met haai- rug nog naar hem toegekeerd „Wat'" „Dat (a'ls ze dit te boven komt, ze al Duitsche fabrieken aan de afnemers hier ie lande per circulaire is medegedeeld dat Me prijzen van aniline van u,u af aan viermaal zijn verhoogd. Bovendien zal de prijs in guldens worden berekend, d.w.z. »He Mark tegen den koers van 60 ets. Onder de kleursloflen-afnemers hier te lande heett deze/ mededeeling (die voor (C.'en deel als een officiense poging wordt beschouwd om den markenkoers te helpen herstellen) groote opsclijudding verwekb Men heeft er zelfs een oogen blik over gedacht de loopende contrac ten op te zeggen, maar hiervan is afge zien. Hoewel onze nijverheid van deze plotselinge enorme prijsverhooging van een harer grondstoffen zeker tnoeilijk- lijkheden zal ondervinden, lean hel meer duurzame gevolg daarvan tocht slechts zijn dat zij zich meer en meer in andere landen van aniline gaat voorzien Dit zal mogelijk zijn, daar de aniiine-nijverheid zich zoowel in Engeland (British Dyers Ltden Amerika als ook in Zwitser land (dat reeds een tiende van de ge- heele Duitsche productie kan leveren) in den laatsten tijd sterk uitbreidt Waarom zou ook Nederland zelf niet allengs mede in deze behoefte onzer nij verheid kunnen gaan voorzien' Goederen in de grensgemeen te n Men meldt ons uit Den Haag Om 1e voorkomen dat een gedeelte dei- goederen, welke van Holland naar België worden uitgevoerd, gebruikt worden voor onbetrouwbare handels specula ties en om het doel 'e bereiken dat de beschikba re leveiisraiddelen geheel en al ten goede zullen komen aan de openbare be sturen of die comité's, welke zich on der waarborg van de openbare besturen geheel belangeloos wijden aan de zorg van de volksvoeding in België is lej dien einde in overleg met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en den heer Fleskens, voorzitter van de Rijkscommissie voor de levensmiddelen- voorziening in de grensgemeenten, de vol gende regeling getroffen Er is een commissie in het leven ge roepen welke alle aanvragen voor uit voer naai* België zal hebben te overwe gen, zoodat alleen goederen door haar gunstig geadviseerd zullen mogen wor den uitgevoerd. De commissie beslaat uit de. herren Gamillc Ihujsmans, van de Cauwelaert en Arthur Bijysse, Belgische Kamerleden. De commissie is bevoegd zich advisee ren de leden toe te voegen, waartoe reeds werd aangewezen «lebeer John ScheUekens, industrieel te Engh(ien, terwijl het in de bedoeling ligt een plaats in deze adviseerende commissie te re serveeren voor een of meer Waalsche af gevaardigden. De controle in België, voor verdeeling en aanwending der goederen, geschiedt door de commi -ie-Fleskens. Het bureau van de Belgische contro le-commissie is tijdelijk gevestigd in de Thercs/astraat 41) Den Haag, waar dus voorlaan alle aanvragen voor uitvoer naar België zullen worden beoordeeld. HET (.OM LIGT BIJ DE TELEGRAAF. In de Donderdagavond gehouden bui lnegewone algeineene vergadering van de Amslerdam-Sehe Pers heefl het bestuur naar aanleiding van de opmerkingen van de Telegraaf over hel bekende communi que verklaard: le dal de bewering van dat blad, als zou hel communiqué zijn verzonden door hel Ned ^Sorrespondenlie-bureau „het of ficieuze orgaan van de Ned. regeering", een ergerlijke poging lol misleiding is, daar de commissie uit de Ainst. Pers van dat bureau slechts1 gebruik heeft gemaakt om snellepublicatie te verkrijgen 2e. dal hel verwijt over het vooral'niet hooren van de lieeren Koldert en Schro der even ongemotiveerd als ongerecht vaardigd is De bedoeling was als bc- bcroeps-organisatie bekendheid le geven aan waiïtjp^standeïi die aan hel dagblad de Telegraaf en het daarbij behoorend volksblad" de Courant heerSehen 3e dat, dc voorstelling door den heer J 'C Schroder gegeven, alsof de lieer Plemp van Duiveland de hand heefl g--- had in de samenstelling van hel relaas, volkomen in strijd met de waarheid is Ver vólgens werd overgegaan lot do vér dere behandeling van hel onderwerp, waarvoor deze, vergadering was bijeen geroepen Van dezelfde zijde en op dezelfde wijze als ter cerate vergadering werden le ar tikelen in de Telegraaf, die gericht wa ren legen het gepubliceerde relaas dei- vorige vergadering, aan een beschouwing onderworpen De voornaamste feiten waren daarbij •de volgende: Tegenover de bewering van den heer Scliröder dat het anti-smokkelbureau bui len de Telegraaf slond, werd gewezen op de verslagaeverskaarten van de medewer kers van dal bureau; op de aanschrijvin gen namens de redactie van de Telegraaf aan de correspondenten om voor lal bu reau te werken, en op andere reeds be kende feiten Tegenover de bewering van den heer Schröder dat hij de verantwoordelijkheid voor de smókkelrubriek had overgedra gen afan den heer II M C Holder!, om- dal de rectificatie' van deze bcrichlcn hem „zeer veel last bezorgde werd meegédeeld dat de heer Schröder zoo zeer getroffen was door wat hij bemerkte van het ware karakter van het anti- smokkelbureau, dat hij er wilde mede werken aan den lieer H M. C. Koldert de voortzetting zijner prac tijken te belet ten Immers met zijn volledige voorkennis, goedkeuring en medewerking werd op den lOden Jan 1916 een stuk opgesteld, die pretlige dingen om zich heen lieeft U heeft mij gezegd, toen zij pas hier was, dat ik baar in geen geval hier moest houden als ze werkelijk de zuster was van die arme danseres. Herinnert u u niet méér?" „Heel goed. Maar heb ik geen gelijk, als ik veronderstel, dat u haar wel hou den wil? U ziet, ik ken u nu beter dan toen „Als zij graag hier was als het htiar gelukkig maalde dan zou ik haar hou den en de heele wereld tarten „Maar nu Zij ksvam naar hem toe met een kopje koude koffie in de hand Hij nam het aan en roerde er werktuigelijk in. „Zooals de zaken nu staan zei ze, ,is tr.e heel ziek en ze moet weer beter wor den, voordal wij iets beslissen 'knnnen. Misschien", voegde zij er bij en zij sloeg de oogen peinzend tof hem \>p, „zal deze ziekte een verandering \in haar te weeg brengen, niet waar?" Mij schudde het hfoofd. „Ik ben bang van niet Voor een klein poosje mis schien voor een paar weken, wan neer ze er nog aan denk! hoe u haar op gepast heeft en dan dan komt het oude ;ik weer te voorschijn.' Hij zette het "kopje, waar hij niet van geproefd had, op een tafeltje „Er is geen ontkomen aan", zei hij, naderbij ko mende, „aan zijn eigen ik. Daarom is het werk dat u heeft ondernomen zoo hopeloos." „Hopeloos?" riep zij verschrikt. Hij sprak luide uit wat zij in het binnenste van haar hart meer dan eens bijna nooit geheel en al had gefluisterd „t" had met de barones' zeker 'dertig jaar geleden moeien beginnen om oenige kans op succes te hebben." „Ja, toen was ze vijf jaar en zeker een heel (vToolijk kind. En ik was er nog niet." .Vijf jaar dat moest inderdaad over 't algemeen de leeftijd zijn voor de uit verkorenen. "Wat helpt het ongelukkige menschen op te nemen, die al een heel eind van 't leven achter den mg heb ben en le denken dat men ze gelukkig zal gaan maken' Hoe kunt u er iets aan doen dat ze gelukkig zijn? Als liet mogelijk geweest was en overeenkomstig hun aanleg, dan zouden zij ai lang gele den gelukkig geweest zijn, hoe arm ze ook waren En 7.o zouden zoo ajrm en ongeluk1 jkig niet geweest zijn, als ze hadden willen werken Werken is zulk een bewonde renswaardig versterkend middel De prin ses werkt en zij vindt bet leven heel best uit te hóuden. II zult nooit succes heb ben met menschen als [mevrouw Von Treumann en de barones Zij beliooren tot een klasse van menschen die brom men zouden, al waren zij' in den hemel I zou gemakkelijk personen nog gelukki ger kunnen maken die het al zijn, wanf het geluk ligt in hen dankbaarheid en waardeering van het leven en zijn zege ningen. Maar dat zijn natuurlijk niet de menschen die u hebben wilt. Vindt u niet dat ik std te preeken?" vroeg hij dal aan de Nederlandsche regeering overhandigd is. in dat stuk werd heL beslaan van «lat anti-smokkelbureau meegedeeld, mei b voeging dat daaraan als hoofdperson verbonden waren (met vermelding voluit der namen), de Engelschmon L (lie hier hier le lande vertoefde met een opdracht van Scotland Yard en nadien in 's liee ren Jlolderl's dienst is overgegaan, de de Nederlanders NV voor den oorlog een reiziger), G. journalist), H. .detective voor eigen risico! eu de Belg F avon turier). Vervolgens werd in dit stuk een uit voerige uiteenzetting gegeven van de werkwijze van het bureau, en werd ver klaard dal, buiten dehoofdredactie om, tal vaii ongecontroleerde berichten door «'.en heer G. namens den heer 1! M. C, Holder! in de Telegraaf werden geplaatst l'il liet anti-smokkelbureau in de Lo- nvanslraat werden alle inlichtingen over smokke 1-aangelcgnhéden direct aan de Engelsche en Fransche fegalies bericht, die de rapporten in het Fransch en in hel Engolsch toegezonden kregen, Vooral Sir I-'rancis Oppenheimer, «1e Engelsche liandelsaltachc ontving herhaaldelijk den heer M M C Koldert Le zijnenl en ver- kis eg aldus mededeelingen, die in de allereerste plaats aan onze Regeering of dc O. T. hadden gedaan moeten wor den Genoemde handelsallaché werd o. m. in het bezit gesteld van een paar schoen mor ten van een partij, waarmee geknoeid zou zijn. Eerst later werden de rapporten orer rermeend geknoei of iuderdaad onver- dedigdbare praktijken ook aan de N O T en den Minister van Handel gezonden Voorts werd in het stuk o. a nog-aan onze regeering meegedeeld dat de heer Iloldert duizenden en duizenden aan clil bureau uitgaf, dat zijn speurders onder allerlei voorwendsels optraden en op zijn bevel meer of minder als agenls-provo- :ateurs optraden; dat zij op grove wijze geld verteerdendat de heer Holderl i' 10 honorarium gaf voor een afschrift van de andlijslen van de langs een gren >k.ui teer gepasseerde goederen, dal die lijs ten aan den Engelsclien handel-altaché den Franschen zaakgelastigde werden overgelegd; dat verschillende Belgen in i he' in slaat van beleg verkeerend gebied in dienst van den heer Holdert zijn Men achtte het ter vergadering over bodig, na kennisneming van dit stuk een oordeel uil te spreken over den mail, die medewerkende lot het doen van der gelijke slappen bij de regeering, nog ain de Telegraaf verbonden is gebleven, dat blad. in bescherming neemt, en den staf breekt over mensehen, die de broodeloos1 heicl hebben gekozen boven dc mede plichtigheid aan dergelijke praktijken De ontkenningen in de Telegraaf, vn de bewering dat de heer Simons m -l twee vertegenwoordigers van de Duits -Ne regeering in Aug. '14 poging zou hebbei gedaan om de Telegraaf in dienst te eensklaps. Doet u dat dan niet." „Och, dat komt omdat ik niet kan toe zien dat u uw eigen leven vernietigt „Och, u is een man en kunt u gemak kelijk door het leven slaan. U heefl liét goed en het loopt u mee. Hoe Zou u sympathie kunnen voelen voor vrouwen als Else? Omdat zij niel jong meer is, voelt (U niets voor haar niets dan onverschilligheid. U zegt dat ik mijn eigen leven vernietigen zal u geeft niet om de harde slagen die zij ondervond Als ik veertig was, wist ik zeker dat u u mijn leed ook niet zou aantrekken." ..Jawel, dat zou ik wel", zei Axel met zooveel overtuiging, dat zij er dadelijk bij voegde- „Och laten wij maar niet pralen over leed en harde slagen van het lot" .,lk hoop dat de barones spoedig den wreeden slag vergelen zal, dien die merk waardig lompe jonge man haar heeft toegebracht. 1' is het zeker met mij eens, dat hij een merkwaardig lompe jonnge man is?" „Volkomen." „En als zij weer beter is hoop ik dat u haar zoo gelukkig zult maken als zij worden kan." „Als ik maar wist hoe". „Door haar weg te laten gaan eh haar zooveel mee te geven, dat zij er fatsoen lijk op zich zelf van leven kan "Dat zou verreweg hel beste zijn, zoowel voor u zelf als voor haar." Wordt vervolgn stellen van de Duitsche propaganda, ga ven 'Ier vergadering aanleiding '.of de meedeeling, dat de heer Holderl indertijd verzekerd heeft dal znjksl het doel wel degelijk was. Var den heer Corn. Veth werd een brief voorgelezen, meedeelend dat de heer Schröder hem in Sept 1914 zelf heeft verteld dat dit wel het geval W:i» geweest En voorts deelde een der aanwezige leden mee dat hij na de vorige ver gadering n 1 op 25 Jan. j.leen vraag gesprek had gehad met den heer Schrö der waarin deze vertelde dat de heer Si mons in Aug '14 den heer Holtert hei voorstel had gedaan om van de Telegraaf een cenlraal punt te maken van nro-Duit- sche berichten enairlikelen De hem- H M C Holdert had dit voorstel vim de hand gewezen, waarna de heer G. Simons zich met gelijke be doelingen had gericht lol. den lieer J C Schröder, die echter den heer Simons niet lot het einde had aangehoord De beide Duitsche heereu hadden de onder handelingen die de heer Simons met den heer Schröder gevoerd had, niet bijge woond doch rij hadden het resultaat daarvan in het Victoria-holel afgewacht Deze zelfde aanwezige deelde ook nog mee den heer Schröder gevraagd 'e heb ben naar de plotselinge plaatsing van dïtt heer Simons op het bureau van de -in graaf De heer Schröder had hem meegedeeld da', de heer Simons zonder zijn voorkei-, nis op hel redactiebureau was aangestel 1, en dat liij daar zeer tegen was Maar de heer Holderl had gezegd Ik vind het wel aardig een pro-Duilscher bij me tc hebben De heer Schröder voegde daaraan toe, dal men den heer H M C. Holderl moest beschouwen als een grillig persoon, waar van door verschillende hoogstaande me dewerkers 'onder wie een tweetal hoog leeraren) is verklaard, dat zij van diens psychis'chen toestand een zeer slechten dunk hadden. Hel slot van het communiqué is' een uitvoerige weerlegging van de bewering van den heer Schröder dat hij door ziin bemiddeling belangrijk meer lieeft bereikt dar in hel relaas is meegedeeld. Hij had o.a. vertrek vim den heer Simons uit de redactie gevraag. Deze trad wel af als chef-binnenland maar bleef aan de redactie, en in zijn plaa'? werd buiten medeweten van den heer Schröder om tot chef-binnenland be noemd de journalist G. in de waarschu wing aan de regeering genoemd. De heer Pinkhof heeft eerst uil dat ïtkcl „Pro Domo" gelezen dat hij ook na 31 Maart mag blijven De ontslagen heer Coucke heeft op een brief waarin hij meedeeling van de reden van zijn ontslag vroeg, taal noch 'eeken gehoord. HET PRO\ WATERSNOOD COMITÉ IN ZEELAND. Hel comité ontving bij zijnen secretari - penningmeester, mr J F van Deiuse, Balans D 5 te Middelburg, na de vorige opgave de navolgende giften Vrijgezel te Serooskerke, f 2.50, P J Oost-Souburg 1'2 50. N N fl, wed G. f 0.25, in de collecte Noorderkerk. f4, inzameling Middelb Crt f 9 41: B M. Ph R f 5; Alg. armbestuur Baarsdir;», f 25, alg. armbestuur Sinoutskerke 25; alg Armbestuur 'SHeer Abtskerke, f 25. twee dienstboden f 150; H. v I/SHe.-r Arendskerke, f 10. dames C Zjerikzee, r 10 J P B Goes, f 10, A. H cn M M f 5. Te samen mét de vorige ofigivm f 10832 35 Correctie vorige opgave W P M.f 's Heer Arendskerke f 8.50 moet zün N f 5; O. f 2 50; M f 1, alles'sllèer Arendskerke Aan het bureau van ons blad werd sedert de vorige opgave nog ontvangen: Von L M Arn. f 5; en van TL L., VI f 5 voor de algemeene "Watersnood, en voorts van denzelfden f 5 ten behoeve van een orgel voor het jongetje op Mar ken. waarvan in ons vorig nummer .sprake was. De schenker hoopt dat zijh gift toer meerdere zullen wordem gevolgd. .Vo zullen deze f 5 opzenden aan cis: Klomp op Marken

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1