BRITENLIRI. 4 46.20 H A aan den heer H van de Zandc te NieuwerUerk voor f 996. In den polder de „Vier bannen van Duiveiand Weiland 1 24 20 H A aan den heer M Koop- mai Lz. te Nieuwerkerk voor f 1380. 1 07 80 HA isan den heer Jan v. d Have Jz. aldaar voor f 1600; alles per Dufvefandsch gemel. remecnte Zierikzee: 1 08 30 II.A. bouwland! bij de Mosse- léeweg. aan den heer M. J der Wedmven te Kerkwerve voor f 816 (dit peieecl wordt al of niet gegund). 1 Gemeente Serooskerke 2.39 50 H A weiland (de Karreweide) aan den heer C. Hodde Kz. Ie Renesse voor f 850. r eraeen te Haamstede 2.65.80 H A. weiland aan den heer A C de Oude te Noordwelle voor f 970: 199.10 H A bouwland „De Striep aan den heer J. Smallegange te Haam stede voor f 1100. Alles per Schouwsca gemet. De koopers hebben gekocht voor zich of voor degenen, die zij vertegenwoor digden VERSCHILLENDE BERICHTEN. Drie Scheveningsche loggers, met gezamenlijk 35 man, van welke sedert geruimen tijd geenerlei tijding is ont vangen, worden als verloren beschouwd. De „Daily Mail beval hel volgende kostelijke sensatieberieht, dat het blad verneemt uit Athene. Duitschland doet grobte moeite om vrede met Servië te sluiten. Hel heeft onlangs aangeboden, de Servische grenzen uit te breiden en het koninkrijk onder den een of anderen vorm van suzereinileil van Oostenrijk te herstellen Prins Eitel Frederik zou tot koning van Servië gemaakt worden. Deze voorstellen zijn échter verwor pen. Sinds Dinsdag loopen er rechtslreek- sche ispoorwagens van Boedapest en Wee- nen naar Warschau. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Mooi drukwerk is iels, dal altijd onze bijzondere belangstelling heeft, mis schien wel omdat we door ons vak zoo vaak op de zetterij neuzen, en daardoor welen wat een overleg wat een zorg er noodig is om mooi drukwerk af te leve ren; maar toch ook omdat het resultaat zoo kan zijn, dal het om zich zelf alle waardeering verdient, meer waardeering dan hel bij,het grootste zleel van. ..L pu bliek vindt We vonden aanleiding tol deze opmer king door een boekje dat de drukkerij- D G Kröber Jr alhier, heeft vervaar digd, om een beknopt overzicht te ge ven van wat zij op drukkers-gebied ver mag te leveren Hot begint met den omslag Zoo n sil houet van Lange Jan en Abdij zou vroe ger niet te maken zijn zonder steendruk Hier is het een goedgeslaagde proeve van z.g plaatdruk, een onderdeel van de boekdrukkunst. Van den inhoud /.al voor den leek wel licht t aantrekkelijkste zijn de reeks proe ven van driekleurendruk van een groepje Walchcrsehe boerinnetjes: eerst de drie kleuren afzonderlijk, dan 1 en 2, én dan de derde daar over lieen. Maar men bekijke ook eens de randen, vooral die in twee kleuren, een gelukkige combinatie van boekdruk en plaatdruk En als men dan de bladzijden gevuld mU yerstjhillende lettertypen heeft be zien, bekijke men daarachter de voor beelden van stijlvol gezette kaarten ed en dan bedenke men wel dal voor iedere kleur weer een afzonderlijke druk noo dig is om dat toch alles precies op zijn plaats moet komen. Hel is een smakelijk boekje dat deze drukkerij alle eer aan doet. Concert Toonkunst Men schrijft ons uit Goes De afdeeling Goes der Maatschappij *o' bevordering der Toonkunst kan opnieuw op een zeer gioed geslaagde uitvoering terugzien. Woensdagavond heeft een talrijk en dankbaar publiek de uitvoering bijge woond van een tweetal werken voor solo en koor, „Christoforus" van Tosef Rheinberger en „Das 'Feuerkreuz" van Max Bruch, beide ook reeds vroeger hier gegeven Dat onder de medewerkers van Toon kunst flinke krachten schuilen, bewijst wel het feit, dat van de vijf solisten slechts mej Clasina van Starrenburg, sopraan uil Den Haag, de "enige buiten de afdeeling staande medewerkster was Haar machtig geluid, glashelder lot in de hoogste noten, kwam voornamelijk tol zijn recht in de prachtige melodi - van Ave Maria uit Das Feuerkreuz Mej J Hmezzo-sopraan, had in „Christoforus" slechts een kleine maar dankbare taak evenals de tenor de heer P P., die als solist een goede kracht belooft te worden. Bij den aanvang was zijn stem nog iets' onvast maar spoedig daarop bleek hij volkomen voor zijn taaie te zijn opgewassen Do heer Chr KI was atë gewoonlijk een zeer goede bas, maar vooral trof ons* weer hel geluid van den bariton, den heer A K. Z. Vol en krachtig, forsch en afgerond is zijn voordracht en met volko men zelfbeheersching weet hij zijn partii lol liet einde toe meesterlijk te vertolken Geen wonder dal naast mej Van Star renburg hem meermalen een dankbaar applaus ten deel is gevallen De koren voldeden goed. Hier en daar was de samenhang een oogeublik verbro ken, maar over hel algemeen hebben 'ij van degelijke studie en krachtige leiding getuigd. Jammer, dal de concertzaal zoo klein is, dal het machtige geluid dei- koren, voornamelijk in „Das Feueckreü'." telkens weer lijdt onder de aller slecht ste accoustiek. Naast de solisten en 'l koor komt de eer van den avond alleen toe aan den heer A A Noskc, die zijn hoogst inspannende laak aan den vleugel weer op schild lerende wijze vervulde, maar ook aan den dirigent, den heer Olio Lies, die ge loond heeft, dat onder zijne eminente leiding een klein stadje als het onze van een in alle onderdeelen wel verzorg de uilvoering kon genieten. Sn) e e n h o f f én de Roo ra s e h- katholieken Toen onlangs het bestuur van, een win- keliersvereeniging te Haarlem besloot voor een feestavond Speenhoff te enga- geeren, heeft een aantal R "K, leden voor die vereeniging bedankt, wijl Speen hoff de R K. beginselen zou aanranden, In verband met de actie te Haarlem en- ciders gevoerd tegen liet optreden van Speen fioff, \verd aan het Haarl Dagbl. de verbluffende mededeeling gedaan, dal Speenhoff zelf. roomsch-kalhpliek is en dal in zijn gezin de r-k. gebruiken en voorschriften stipt in acht worden geno men Hel blad heeft den lieer Speenlipff ge vraagd of dit juist was. De lieer Speenhoff bevestigde h,et en voegde er aan toe, dat hij zich een goed roomsch katholiek voelde, evenals zijn vrouw. Zijn kinderen gaan op de leering en zijn oudste zoon zaj binnenkort zijn' le H Communie doen. Te zijnen huize wor den de gewone godsdienstige gebruiken in acht genomen en pastoor Hyacinth Her man, van de pastorie aan de Oldenbame- veldslraat (le Rotterdam) bezoekt het ge zin van den lieer en mevrouw Speenhoff —Prins bijna elke wreek. Zelfs heeft deze r-k. geestelijke het plan, om een bundel samen te stellen, uit Speenhoff's liederen ten gebruike in 'i r -k. huisgezin. Dat niet alle r.-k. tegen Speenhoff ge kant zijn, blijkt wel hieruit, dat de Maas bode onlangs een gedicht van hem op nam, getiteld: „Zondaars." De lieer Speenhoff vertelde voorts, dal hij bezig is aan een groot gedicht, waar in hij de tegen hem gerichjt» actie zal behandelen •Onjuist is liet, dat de geestelijkheid hem belet in Noord-Brabant en Limburg op te treclen. Naar de dich ter-zanger vertelde, treedt hij geregeld op te Maas tricht, .Bergen-op-Zoom, Weert, Veulo, Roermond, Breda, Den Bosch en andere plaatsen Te Maastricht heeft h5j altijd uitver kochte zalen en te Bergen-op-Zoom loopt het zoo druk, dat hij daar onlangs twee maal in de week moest optreden De heer Speenhoff verldaarde ten slot te nog eens nooit iets tegen het r.-k. ge loof le hebben gezongen of gedicht, Alleen Iran hij zich niet met de werk wijze van de vereeniging „Voor Eer en Deugd" vereenigen. HANDEL EN NIJVERHEID Hel Nederlaiidsche s.s. „Midsland" kwam gisternamiddag le V1 i s s i n g e :i binnen met eeue lading steenkolen, be stemd voor degasfabriek komende van New Castle. LANDBOUW. Uit het zooeven verschenen jaarver slag der Vereeniging van beheerders 'au landgoederen en landelijke bezittingen, noteeren wij, dat het bestuur een examen heeft ingesteld voor het ambt van rent meester en in de maand April of Mei a.s de gelegenheid tot het afleggen van dit examen zal openstellen Bijzonderheden omtrent exameneisclien samenstelling der examencommissie, enz worden op aanvraag verstrekt door het secretariaat der vereeniging Praamgracht 9, Soest POST- EN TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Februari a.s. is aan mej C. M. Harte te Neuzen op ver zoek eervol ontslag verleend als hulpte lefoniste en met ingang van dienselfden datum benoemd lot kantoorbediende bij den post- en telegraafdienst aldaar SE OOK 10 6. De Toestand Het Oostenrijksehe ambtelijke bericht van gisteravond meldde De bepalingen betreffende de onderwerping van het Montenegrijnschc leger zijn gisteren1'Dins dag kivona door een gevolmachtigde van de Montenegrijusche regcering geteekend De ontwapening geschiedt zonder moei lijkheden". Er kan dus nu niet meer aan getwijfeld worden- Het Montenegrijnsche leger heeft zich overgegeven De houding van de Montenegrijnschc regcering is in: dit spel evenwel nog niet duidelijk. Voor zo ave r uit de berichten valt op le n%i- ken, heeft /ij eerst zelf toenadering tot Oostenrijk gezocht, om daarna toen de onderwerping feitelijk niet meer te ont komen was, terug le krabbelen en hei land le verlaten. Zij heeft zich daarmee in militair opzicht aan Oostenrijk overge geven, terwijl zij politiek met de entente verhonden blijft, van wie zij dus klaarblij kelijk hel herstel van haar onafhanke lijkheid verwacht Tevens is zij echter in den rug gedekt, want mochten de mid- rielrijken overwinnaar blijven, dan kunnen zij. na de onderwerping van thans, moei lijk anders doen, dim het Montenegrijn sche rijk herstellen. Zoo snijdt hel mes van twee kanten en hebben de Monlerte- grijnen eens le meer hun spreekwoorde lijke* slimheid getoond Ook uit krijgskundig oogpunt was hei Oostenrijksehe legcrbericht van gister avond van belang Het meldde de, ook door Rome erkende, verovering van een deel der Italiaansche stellingen bij Osla- vi;: waarbij 1197 gevangenen, o \v. 45 officieren en 2 mitral je urs. in Oostenrijk sehe handen vielen. Zelf leden zij echter, volgens de Roomsche lezing, ook zware verliezen. Op andere punten van het Isonzöfront traden de Italianen aanvallend op. zonder succes te kunnen hoeken Op hel Oostelijk front heerscht nog steeds een periode van kalmte, doch in hei Westen is er zooveel te meer bedrij vigheid. Fransche pogingen om de Duit- sche voordeelcn der laatste dagen le niet te doen, worden herhaaldelijk onderno men, doch zijn lotnogloe vrfichleloos, evenals de Duilsche aanvallen, die ten doel hebben de winst le vergroot en Omtrent de vernieling van hel kamp der Senoessi's op de Westgrens van Ivgpy- te komen thans nadere berichten, waaruit blijkt, dal dit gelegen was bij Hazaliu, ten Westen van Bir Sjola en dat de ver dreven Senoessi's, die 1500 man sterk zijn, den volgenden dag nog 3 KM Wes telijk werden opgedreven De Engelsehen hadden in dal laatste gevecht 26 looden en 274 gewonden jen schatten de verliezen hunner tegenstanders op 150 dooden ejr 500ge wonden. Omtrent de reconstructie van het Bel gische kabinet melden particuliere berich ten a ui de N R C„ dat aan Vaudervclde de zorg voor de intendance is opgedragen, aan graaf Goblet d'Alviella de buitenland- sche economische aangelegenheden, aan Dnvignon de gezondheidsdienst. Helle- putte. minister van openbare werken, heeft zijn ontslag gevraagd als protest legen het opnemen van leden der oppo sitie in het kabinet Men verwacht, dal de koning zal trachten hem van zijn voornemen te doen terugkomen. Engeland en de o n t ij di ge han del Gisteren ving in het Engelsclie Lager huis hel aangekondigde debat over de blokkadepoliliek aan, dak lonogtoe even wel weinig nieuws opleverde De heeren Shirley Benn en Leslie Scolt, door tal van andere leden ondersteund, stelden een motie voor, waarin gezegd wordt, dat hel Huis, kennis genomen hebbende van den omvang van de invoeren in neutrale landen, grenzend aan vijandelijk gebied, van goederen voor den vijand van be lang voor de voortzetting van den oorlog, de regeering dringend uitnoodigt zoo krachtig mogelijk de blokkade toe te pas sen, zonder echter de voorziening in nor male behoeften dezer neutrale landen voor binuenlandsch gebruik te bemoei lijken De heer Benn merkte in zijn toelichting op, dat de „Orders in Council" noch de neutralen voldeden, noch belet hadden, dal Duitschland benoodigdheden verkreeg en de regeering diende daarom de „Or ders in Councilaf te schaffen en in sa menwerking met dc geallieerden de krachtige verklaring uil te vaardi gen, dat -de geallieerden besloten ihebben dal hel geheele verkeer over den oceaan met Duitschland zal worden belet door een blokkade der Duitsche havens. De doelmatigheid van zulk een blokkade zou worden toegegeven, als we overtuigd zijn dat zij den oorlog tot een spoediger einde zou brengen, zelfs al zou den we kunnen worden beschuldigd de rechten der neutralen te schenden. De blokkade zou moeten worden toegepast op de grondslagen van die door Abraham Lincoln toegepast in den Amerikaanschen burgeroorlog. Het rijk en de wereld zou den er door ervaren, dat de regeering den moed heeft te handelen op een wij ze, volgens welke naar spr. geloofde, zij hel wettelijk en moreele recht heeft ie handelen vSir Edward Grey bekritiseerde de door eenige bladen gepubliceerde cijfers, die een dwazen indruk geven van den om vang van den doorvoer door onzijdige landen naai- den vijand. O. a. wees hij er op, dat, waar wordt vastgesteld, dat in de eerste 10 maanden van 1915 31 rnil- lioen bushels tarwe van Amerika naar den vijand zijn gegaan, geen rekeninjg wordt gehouden met liet feit, dat Spanje, Portugal, Griekenland en Malta veel meer graan uit Amerika noodig hadden dan in normale omstandigheden, daar lien g|een transporten uit dc Zwarte Zee meer be reikten. Grey stelde vast dat de Skandi- navisclie rijken en Nederland volstrekt niet meer hebben ingevoerd dan voor hun normale behoeften noodig is en dat er geen reden is te veronderstellen, dat een van deze bushels naar den vijand is gegaan. Wal de feilen over tarwemeel- en vleeschexport betreft, kwam Grey tot het zelfde resultaat Wel gaf Grey toe dat er door de onzijdige landen lekkage heeft plaats gehad, doch dit zou altijd hjet geval blijven, wat er ook werd gedaan, cn er is alles geschied wat men kon doen cm den omvang daarvan in le perken Er lean niet meer worden gedaan dan lotnogloe geschiedde, zonder de rechten der onzijdigen al te zeer te schaden De regeering is bereid elke andere methode le overwegen, waardoor haar politiek van liet beletten van den vijandelijken in- en uitvoerhandel lean worden verbeterd en na le gaan welke methode dc onzijdi gen aangenaam is en even doeltreffend of beter dan die welke thans wordt gevolgd De regeering wenschl niet de onzijdigen schikkingen te treffen, waardoor goede ren voor onzijdigen bestemd, gemakkelijk zijn te onderscheiden van voor den vijand bestemde goederen Het is onmogelijk ongerief voor de onzijdigen le vermijden Engeland kan zijn recht om den vijan delijken handel le belemmeren niet prijs geven en dal is onmogelijk uit le oefenen zonder in bepaalde gevallen den onzij digen handel ernstig ongerief en tijdver lies te berokkenen en fouten te begaan, die nu eenmaal onvermijdelijk zijn De vraag is of de onzijdigen .t/oegeven, dat Engeland recht heeft de principes toe te passen die ook in den Amerikaanschen oorlog zijn toegepast Doen zij dit en daartoe zijn zij verplicht, dan moeten hun handelsinstellingen Engeland hielpen om de onzijdige goederen te onderschei den van voor den vijand bestemde goe deren, Doen zij dit nTet, dan geven zij hun onzijdigheid prijs. In de laatste Ame- rikaansche nota komen passages voor, die, indien zij werden aanvaard, belem mering van den vijandelijken handel, zelfs van conlrabaiideliandel volkomen onmo gelijk zouden maken Spreker lean niet gelooven, dat dit in de bedoeling der Ver Staten zou liggen. Grey stelt ten slotte tegenover de politiek der geallieerden, de onmenschelijke politiek van den Duit- schen marinestaf, waartegen door de neu tralen minder is geprotesteerd dan tegen de Engelsclie handelsmaatregelen Lord Cecil, die ook dc critiek op de regeering beantwoordde, was overtuigd, dat er thans niet veel meer naar Duitschland door gaat De verdere be sprekingen over de motie zullen de vol gende week gehouden worden. De bovenstaande rede van Grev is daarom voor ons van veel belang, wijl er pos eens uitdrukkelijk van de regeerings- tafel op gewezen wordt, dal de regeering niet genegen is de blokkadepolitiek teu opzichte van de onzijdige schepen te ver scherpen Grey erkent dan ook, dat Enge land zoo ver is gegaan, als liet maai-, eenigszins gaan kon Volgens hem heeft dat land het recht op zijn zijde. Een stel ling, die in de onzijdige landen niet ge deeld wordt, Ook zijn uitspraak, dal de onzijdigen him onzijdigheid zouden schen den, als zij geen duidelijk onderscheid maakten tusschen voor onzijdigen en voor Engeland's vijanden bestemde goederen, is op zijn minst genomen Éngelsch. Dergelijke begripsverwarringen zijn al leen denkbaar in imperialistische hoof-' den en Grey's bnilenlandsche politiek, hoewel in naam liberaal, beweegt zich nu eenmaal op hel imperialistische pad, wat sinds het uitbreken Van den oortog duidelijk aan hel licht is gekomen Men weet nu wel, dat voor deze lieden geldt, dol Fngeland's belang uitmaakt wat recht is en is dus niet ^Verbaasd als men hen de Amerikaansche nota op zij ziet leggen, omdat, werden de daarin aangetoonde rechtsgronden aanvaard, de belemmering van den vijandelijken handel minder zou worden Dal Grey echter het onrechtma tige van Engeland's handelwijze wel voelt, blijkt uit zijn spijtige opmerking, dat er legen de onmenschelijke politiek van den Duilsclien marinestaf veel minder is ge protesteerd dan legen de Engelsche han delspolitiek Daargelaten nog of dit juist is, men denke eens aan den stroom van nota s die tusschen Washington en Ber lijn heen en weer vloeide, moet niet uil het oog verloren worden, dat de Engel sche gedragingen de onzijdigen veel meer rechtstreeken veelvuldiger treffen, dan de Duitsche. De Engelsche arbeiders en de oorlog. Gisteren had te Bristol onder leiding van Anderson het vijftiende jaarlijksche congres van de Engelsche arbeiderspar tij 'plaats Anderson waarschuwde voor djc reactie die een langdurige oorlog met zich zou brengen en drong aan op een dimrzamen eervollen vrede Militairisme en democratie kunnen niet samengaan' en Anderson is overtuigd, dat men geen ge dwongen militairen dienst kan hebben, zonder gevaar te loopen van gedwongen induslrieelen dienst Als van de mannen werd gevraagd hun deven le offeren, moesten ook rijkdom en grondbezit wor den .overgegeven en een deel van de zoo verkregen inkomsten dienden dan le worden gebruikt om de helden in de loopgraven le beloonen. Spr eindigde imet aan de arbeiders te vragen in de toe komst te zien en enkele van de ergste ge volgen van den oorlog af te weren Sexton van de Dockers Union stelde een motie voor om de regeering zooveel mogelijk bij de succesvolle voortzetting van den oorlog te steunen Ramsay Macdonald, die luide werd toe gejuicht, zeide, dat de motie te laat kwam en Iegelijk le vroeg Niemand: wenschte de overwinning van Duitschland, doch men moest onderzoeken hoe liet land in den huidigen janboel is geraakt Hij bepleitte samenwerking voor de toekomst Ten slotte werd de motie echter met 1 502 000 stemmen legen 602 000 aange nomen. The ololtis f De Grieksche minister Theolokis is overleden Bij hel bericht van diens dood Ichfrijft de .Voss. Zlg." „In de ernstigste crisis die het koninkrijk Griekenland sedert zijn bestaan door- maakt, ontvalt hem door den dood een van zijn bekmaamsle raadslieden Theoto- kis, in liet Achilleion gast van den kei zer. een der vennogendste mannen van' Griekenland, hel type van den aristocrati sche» diplomaat Den eenvoudigen bur- gemeestor van Korroe in de jaren na 1870, heeft hel nooit aan nienselijelijke vereering ontbroken. Van Korfoe is de Kamer gekomen, toen deze tot stand kwam, vertegenwoordigde hij er zijn ge boortestad gedurende veertig jaren, tot aan zijn doodondanks- den Imogen, ouder dom maakte hij het vorige jaar deel uit van het ttabinet-Zaimis en aanvaardde in liet thans nog zitting houdende kabinet- Skoeloedis de portefeuille van eeredienst en onderwijs. Zijn zoon is de Grieksche gezant te Berlijn Uit de streek van Aden De N R. Cl. ontleend aan de Kólni- sclie Volkszeiluug' een bericht uit Kairo van 30 December jl volgens welk de Engelschen te Aden in een hachelijke positie verkeeren Blijkens betrouwbare uitlatingen van gewonde Engelsche officieren, zoo zegt het bericht, wordt Aden van de landzijde door talrijke goed uitgeruste Arabische stammen en (een kleine ")ioeveelheid geregelde Turksche troepen belegerd. De bezetting, 20,000 man sterk, verde digt zich wanhopig. Alleen aan de kracht dadige hulp van een groot aantal Engel sche oorlogsschepen is hjet toe te schrij ven, dal Aden zich nog in handen van de Engelschen bevindt. Ook in de stad zelve worden -ae Enge/schen bestookt Tal van aanslagen zijn gedaan op üooge Frjgelsclie militairen Een munitiemaga zijn is in de lucht gevlogen, waardoorT>e- langrijke militaire schade is aangericht en vele Engelsche soldaten zijn gedood Arabieren en Turken hebben in zege- ierende gevechten de geheele kust van Zuid-Arabië en van Yemen van Engel schen gezuiverd Een gewond Engelsch majoor heeft verklaard dat de ge heele Engelsche invloedsfeer lot op Aden na voor Engeland is verloren gegaan Alle Arabische sjeiks met hun volge lingen zijn zonder uilzondering niaar de Turken overgeloopen. De vroeger met Engeland bevriende stammen bestrijden thans de Engelsehen met de door ben- zei ven geleverde wapens Ver over de 15,000 Engelschen zijn gedood; 20.000 gewonden zijn naar Egypte of hun vader land' overgebracht KORTE OORLOGSBERICHTEN. Uil erkentelijkheid voor de door het leger behaalde successen, heeft keizer Wilhelm aan verschillende militaire en burgerlijke veroordeelden amnestie ver leend. Uit Briudisi wordt aan de „Idea Nazionale" geseind dal San Giovanni di Medua door Oostenrijksehe troepen van de landmacht is bezet De geheele be volking was gevlucht. Een eskader van 32 Fransche vlieg tuigen heeft de ltampementen van Gew- geli en Monastir gebombardeerd De „Lokal-Anzeigerontleent aan de „Secolo" bijzonderheden over de door de Engelschen aan liet Suezkanaal getrof fen verdedigingsmaatregelen, afkomstig van jia&sagiers van het stoomschip „Mon- te Bellodat van Bombay te Napels is aangekomen Er zijn nieuwe forten ge bouwd, die bezet zijn met duizenden In dische en Canadeesche soldaten. Op ver schillende punten van het Kanaal zijn draaibruggen gebouwd, waardoor de En gelsclie troepen in staat gesteld worden de verdediging van den eenen oever naar den anderen te verplaatsen Van Suez naar Ismaila is een spoorweg aangelegd van strategisch militaire beteekenis en op de Roode Zee kruisen onophoudelijk eskaders van snelvarende Engelsche en Fransche kruisers, die voorzien zijn van snelvuurgeschut Bernslorff, de Duilsche gezant te Washington, heeft na een nieuw onder houd met minister Lansing, aan den ste nograaf van het departement van buiten- landsche zaken een schrijven gedichgerd. Naar men meent, houdt dit de ver anderingen in de Duitsche voorstellen inr zake de Lusitania-quaestie in, welke door de regeering te Washington worden ge- eischt Een schrijven is aan Lansing over handigd, tlerwijl een tweede exemplaar naar Berlijn werd gestuurd ter goedkeu ring door het ministerie van buitenl za ken. In de patronenwerkplaats van het arsenaal te Tarbes (Boven-Pyrenaêen) heeft Maandagavond een ontploffing vijf menschen gedood en ongeveer 30 ge wond. BEKNOPTE MEDEDEEL1NGEN. De gisteren door hel metereologisch instituut gemelde aardschokken hebbep Zevenbergen getroffen. Er werd in ver schillende plaatsen stoffelijke schade aangericht.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 3