ui I 1 tl; - P. SLUIS. i pi !r,: VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER, ingeworpen. Een der binnen zijnde per sonen komt driftig naar buiten en geeft den eerste den beste een slag op het hoofd, dat liet bloed er uit stroomt; de getroffene was een militair en had part noch deel aan het relletje. Daarna ging het bal voort. Dinsdagavond werd er bal gegeven in een andere herberg voor de mindere mi litairen, waaraan ook door vele jonge luidjes uit de burgerij werd deelgenomen. Het gehos en gestamp klonk door de gansche huurt en menig bifrger zal het slapen dien avond wel nagelaten hebben. Het muziekgezelschap is nu heengegaan, met tot spijt van een deel der ingezete nen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De „Telegraaf" en haar mede werker s. Omtrenl hel aan de Telegr. dn is lane conflict meldt Het Volk dat de Verbete ring die in de laatste jaren scheen te zijn gekomen in de vroeger zeer beduchte behandeling van het personeel aan de „Telegraaf", weer 'is verdwenen sedert eenige maanden gefeden in 'Amsterdam kwam de heer G. Simons, vroeger cor respondent der Tel te 'Berlijn, Th'e de vertrouwde werd 'van de familie Holder.*. Van dien dag dateeren de moeilijkhe den, die hiermee eindigden dat vier jour nalisten, die jarenlang de Telegraaf met trouw en bekwaamheid hebben gediend, er het slachtoffer van zijn geworden Het blad voegt er aan toe dat de heer Schroder zij het wat laat! met klem is opgekomen voor hel gechf en de belangen der slachtoffers' en dat hij er, naar hij aan „Het Volk" mede deelde, iu geslaagd is een en ander te repareeren van wat is stukgeslagen. Dit eischt te meer waardeering, waar naar „Het Volk" eveneens met stelligheid vernam, ook de positie van den hoofdre dacteur ernstig werd bedreigd door den heer Simons. Nu is het woord dan aan de familie! Holdert. Degenen, die de Telegraaf bewierook! hejbben als het blad dat hij uitstek de vrij'- heid van het woord diende, zal deze ge scliiedenis wellicht tot nadenken stom men Danseresje door Hans Martin. 2e druk. Rotterdam. W L. en J Brusse. De lieeren Brusse hebben ons in den laaf sten tijd een lieele rij van smeuïge boeken voorgelegd, van die boeken in een omslag en een typografische verzor ging, die onweerstaanbaar verleidelijk is. Na den tweeden druk van Martin's la tere werk Malle gevallen". welk del boek er is in gegaan als gesneden koek, zoodat al weer een derde druk noodig was, geven zij nu een herdruk van zijn „Danseresje" Ondanks het ondeugende plaatje van Van der Hem op den om dag is „Danseresje" het reine verhaal van een reine liefde tusschen een ietwat geëxal- leerden jongen man en een beschaafd dansmeisje Gevoelig wordt beschreven hoe zij tót elkaar komen, zich aan elkaar hechten en hpe het noodlot hen weer scheidt, tot zij elkaar na 5 jaar in Rome weervinden, hij nóg koeler en Lerugge- trokkener dan in zijn Haagschen tijd, zij in die jaren vergroofd tot de sle Jachtige dansmeid, zich niet schamend op te tre den in allergewaagdste costuums, slaafd aan drank en morfine, maai* toch nog met in zich de kern die hem eens zoo onweerstaanbaar tot haar aantrok. Hoewel er op dit werk van Martin bij het verschijnen en terechjt me nige aanmerking is gemaald, doen de lief de voor zijn onderwerp, zijn vlot ge schrijf en de voorname loon, die het ge- lieelè boek door gehandhaafd blijft, het met graagte ter hand nemen. De commies dei-"posterijen le-klasse G .1 Somer te Vlissingen is bevor derd tot hoofdcommies en wordt over geplaatst naar het spoorwegpostkantoor no 3 met standplaats Zwolle. - Het verkeer op hel post- en tele graafkantoor te Ierseke was als volgt. Er werden 892 aangeteekendc stukken verzonden en 1954 'ontvangen, T0952 postwissels gestort en 6117 uitbetaald, 3-166 postpakeltpn verzonden en 6908 onlvangen, 1868 kwilaniiën ter invorde ring aangenomen en 7213 ter invordering verzonden. Op de spaarbank werd 981 maal ingelegd en 490 maal terugbetaald 2762 telegrammen werden verzonden en 8161 ontvangen," 3251 uitgaande en >063 inkomende en 285 locale telefonische ge sprekken gevoerd, 132 telefonische ojv pberichten verzonden en 293 ont .*-an- gen en 4951 uitkeeringen I W. gedaan Hel zuivere bedrag van den ontvang was f 11 676 39 en de geheele geld ver antwoording f 426.625.01. Op het post- en telegraafkantoor 1< Axel werden in 1915 behandeld ver- zonden aangeteekende stukken 2559, ont vangen 2660; gestorte postwissels 10250. uitbetaalde 5311; verzonden pakettcn 5523, onlvangen 12279; aangenomen qu".- tantiên 640, afgerekende 7392; ïnlag-ui rijkspostspaarbank 656, terugbetalingen "05. handelingen rijksverzekeringsbank 651 Aantal verzonden telegrammen 5103. ontvangen 5680, uitgaande telefoni:che gesprekken 12315, inkomende SO 19; a tal uitkeeringen volgens de invaliditeits wet 8041 POST EN TELEGRAFIE. Uit Anna Paulowna wordt gemeld, dat hel water in den polder dermate gerézen is, dal de dijk tusschen de kleine sluizen de Ewijcksluis overstroomd is en de AYe.slpolder weer is ondergeloopen. Uit Monnikendam wordt gemeld- De toestand is over het algemeen vrij goed. Het water loopt thans naai* de Zuider zee at, zoodat de stand 5 c M. lager is LOOP DER BEVOLKING. De gemeente Aardenburg lelde 31 Dec 1911 1062 m en 1096 vr., totaal 158. Zij vermeerderde door geboorte met 30 m. en 30 vr., totaal 60; en door vestiging met 55 m. en 47 vr., totaal 102 Zij verminderde door sterfte met 25 in. en 21 vr.. totaal 46; door vertrek met 15 m. en 43 vr., totaal 88 Geheele vermindering 70 m. en 64 vr., totaal 134 personen De bevolking nam dus toe met 15 m en 13 vr. totaal 28, en bedroeg op 31 Dec 1915; 1077 m. en 1109 vrtotaal 2186 Op 31 Dec. 1911 telde Biervliet 1228 m. en 1145 vr totaal 2373. Er ves tigden zich 86 m. en 77 vr. en er ver trokken 53 m. en 60 vr. Geboren zijn 26 m en 24 vr., en er overleden 20 m. en 22 vr De bevolking vermeerderde in 1915 met 39 m en 19 vr. of 58 personen, zoo dal de bevolking op 31 Dec 1915 be droeg 1267 m. en 1164 vr., fyotaal 2431 inwoners. LAATSTE BERICHTEN De heer C. J Kolvis te Midd.eL- b u r g is benoemd lol onderwijzer aan de openbare school te Amsterdam Aan de kanlschool te S1 u i s slaag den voor het diploma-kantwerken alle geêxamineerden waaronder mej. Joz Noest uit M i d d e 1 b u r g. HANDEL EN NIJVERHEID. Mosselen. Gedurende de week van 15 tot 22 Jan worden in de haven te Philippine gelost ongeveer 550 ton mosselen die 80 et lo' f 1 per ton ppbrachten. Rechtstreeks van de banken werden per schip naar Gent vervoerd ongeveer 150 ton en daar verkocht tegen f 1 A f 1.20 per ton, naar de Belgische nlai- ser. den Doel en Hamme gingen 100 zak ken mosselen tegen 3 tot 5 Franc per zak Aan handelaars te lerseke werden verkocht circa 300 ton mosselen af 1 25 per harington. Zee vel werd verhandeld tegen f 1 af 1 25 per ton. UIT VLISSINGEN'. Met de mailboot Prinses Juliana wordt hedenmiddag verwacht een gedeelte der equipage van het Nederlandsche stoom schip „Apóllo", dat op een mijn is ge- loopen. DE WATERSNOOD. De Heidemaatschappij heeft aan den commissaris der Koningin in Noord-Holf land haar steun toegezegd. Voor zoover de krachten der maatschappij zulks toe laten wordt deze gratis verleend Voor wal daarboven gedaan wordt behoeven alleen de gemaakte kosten vergoed te worden Te Purinerend was de toestand heden morgen onveranderd De Yooruitstraat is op last der gezondheidscommissie ont ruimd. Men nieldt ons uit Durgerdam: De hooge golven op de binnenzee zjet- lon in den afgeloopen nacht hun ver nielingswerk aan de huizen in den pol der voort. Op de begraafplaats te Holy sloot werd een groote verwoesting aan gericht en werden de 'lijkkisten uit de graven gespoeld. Het water was gestegen tot gemiddeld 110 cM boven den nor malen stand sinds de doorbraak. Gisti avond werd den bewoners uit Uitdam aangezegd hun woningen te verluLen Daaraan wilden zij echter geen gevolg geven. Alleen het vee stuurden zij weg. omdat zjij er geen voedsel voor hadden. Hel herstellingswerk aan den dijk bij Durgerdam vlotte den eersten dag niet erg. Er werd aan de zeezijde zand aan gevoerd in ijzeren bakken, die door de hevige golven telkens op de stöenen glooiing werden gevyorpen en dan slechts mei groote moeite vlot konden worden gebracht Tal van zakken zand werden in hel gat gewei-pen, zonder dat men eenig resultaat zag Te Schëllingwoude zijn 100 gewapende menschappen ingekwartierd om dag en nacht den dijk te bewaken. In de doorbraak bij Uitdam. waar de zee nu afwisselend in en uit stroomt is een kont» gevormd van 16 M. diepte. Zulk een diepe kom bestaat ook vanaf de door braak in 1825 bij Durgerdam Evenmin als loen zal men thans de kom dempen, oh er aan de zeezijde een ilain om heen leggen. 'Dergelijke kommen, meestal Walen of Wielen genoemd vindt men in al onze polderstreken. Red. M. C.) Dag en nacht wordt aan het herstel van den Kalwouderdijk gewerkt. Heden morgen zijn te Edam genietroe pen aangekomen, die zullen medewerken tol versterking van den Purmerdijk. In den afgeloopen nacht en lieden morg-üi is steeds water naai- de Zuiderzee wegge- loopen, zoodat de toestand over bat al gemeen genomen als vrij gunstig kan wor den beschouwd. -Dagelijks worden levensmiddelen en drinkwater aangevoerd, die door lus- schenkomst van hel gemeentebestuur Iu alle orde verdeeld worden. UIT DEN HAAG. H. M de Koningin is voornemens Maan dagavond, na terugkomst uit Nijkerk, waarheen zij denkt zich te begeven in verhand met den watersnood, het cerstfe gedeelte hij te wonen der voorsljelling te geven in den Kon schouwburg in Den Haag ten bate van de slachtoffers van den atersnood. De Prins begeeft zich Maandagmiddag naar Amsterdam om de bestuursvergade ring te leiden van het „Oranje Kruis". Door het Roode Kruis zijn hedenoch tend vroeg en gisterenavond laat weder twee groote vrachtauto's met levensmid delen en goederen naar Noord-Holland en Eemland verzonden. Het kon aan alle langs officieelen weg inkomende aan vragen voldoen. De Roode Kruis zieken- '.inlichtingen in Purmereud en Volendam zijn thans in volle werking. Hedenmiddag is door Prins Hendrik ge ïnstalleerd de commissie ter voorberei ding der reorganisatie van liet Roode Kruis met een redevoering, waarin ge wezen werd op hef groot gewicht van de taak der commissie met den wensch, dal deze vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden zoo rloeltreffiend' mogelijk zou worden en de vereeniging aan populariteit zou doen winnen, welke rede beantwoord werd door generaal Quanjer, voorzitter der commissie, die constateerde dat inderdaad dq reglemen taire bepalingen van het Roode Kruis dringend herziening behoeven. DE MAïSKWESTIE. Omtrent de maïskwestie- wordt nog •ernomen dat industrieelen voor eigen bedrijf hoogstens tien procent zullen kun nen ontvangen van den totalen maïs- en rogge-imporl. terwijl de N O. T. hiervoor alleen consenten zal afgeven als de R|e- geering hiermee accoord gaat, terwijl in- dustricelen omtrent afzet, invoer en prijs stelling hunner producten voeling zullen moeien houden met het Rijksgraanbureau Alle koopers van maïs zullen voortaan N O T -contracten moeten sluiten met bankgarantie. DE KOPER-AANVOER. Heden is bericht ingekomen, (lat de ei-schillende partijen koper uit Amerika ev Engeland, aangevoerd per Noor dam, Rijndam en Rotterdam tot een totale hoe- •elheid van ruim 225 ton. welke reeds geruimen tijd waren aangehouden lot groot nadeel der Nederlandsche industrie, zijn los gelaten. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2 29 u. 5 o/o Nederland 101% 10V/6; 21/2 o/o Nederl. W Schuld 061/:»— 563/s; 3 0/0 do. Oblig 66l/i— 3 o/c do Certif 66i/s- 4 0/0 Russfen 56 Kon Petrol. Aand 502; Gecons Hol!. 155, Perlak 45V»; Zuid Perlak 76y'J - 7/i/r, Ned. Amerik vaart 363—367, Nian we do 359-363; Kon Holl Lloyd 182; Kon Ned Stoomb. Mij190—191 Prolongatie 2 °/o- Ailaconda 1651/2,' Steels 78%Denver 133/4; Erie 37i/2; Miss). Kansas Texas 7, Car Foundry 651/4; Hide Leather 51; Common Marine 20%Prefered do 77V. Cert. v. Obi. do. 90%893/s; Maxwell1 211/1: Lappen do. 81; Cigars 56%; Stu- debaker 145; Southern Shares 20% Hollandsclie fondsen vaster Marine- waarden willig (op New-York. Beurs overi gens stil. j VERDRONKEN Bij de reederij Kolf te Middelbands Is heden telegrafisch liferichl ontvangen, dat van hel schip „Middelharnis1 11" oen tweetal gehuwde matrozen, beiden uit Middelharnis bij een stortzee overboord zijn geslagen en verdronken. VERLOREN BESCHOUWD De zeillogger „Noordzee 2" uil Katwijk aan Zee is reeds lang uit, zoodat ïtt verhand met het slechte weer der vo rige week-, dit vaartuig als verloren wordt beschouwd. .AFGEBRAND. Hedenmorgen is de „Johannahoeve' eer 'oude boerderij, te Oosterhleek, afge brand De vrouw, door den schrik be vangen, liet haar vijf kinderen in het brandende huis achter; zij konden niette min allen gered worden Door gebrek aan water kon niet aan blusscben gedacht worden UIT GENT Ter bestrijding van de werkeloosheid worden op aanstichting van Anseele groo te werken ondernomen ter verbetering van de havens. Alles geschiedt met hjan- denarbeid, voor zoover dat mogelijk is, en is zoo geregeld, dat zooveel mogelijk handen den kost kunnen verdienpn, wat tal van lieden een gang naar het steun comité bespaart. UIT NOORWEGEN. CHRISTIANIA, 22 Jan I11 de troon rede werden buitengewone maatregelen aangekondigd in verband met de duurte der levensmiddelen en de vergrooling van het leger. GROOTE BRAND. AALESUND, 22 Jan. Gisleren brak brand uit te Molde in twee opslagplaat sen van bout. Door den hevigen wind aangewakkerd, greep de brand snel om zich heen, zoodat een groot deel der stad werd bedreigd. Het telegraafkantoor ging in vlammen op. De brand woedde bij het afzenden van het bericht nog voort CHRISTIANIA, 22 Jan De brand is onslaan in een woifabriek. Tijdens hel blusschingswerk brak een tweede brand de nabijheid van het Telegraafkan toor. Dit werd ernstig bedreigd, doch kon ten slotte gered worden; alleen de verbinding mei Aalesund, Christian ia en andere plaatsen is verbroken. Het vuur ■erbreidde zich sterk tengevolge van het overwaaien van vonken. De brand duurt voort en er is geen uitzicht, dat men het vuur spoedig mees ter zal worden. Een torpedoboot is ter hulpverleening van Aalesund vertrokken. DUIKBOOT EN VLIEGER. LONDEN, 22 Jan. Uit Rome wordt aan de bladen hier gemeld, dat een En- gelsche duikboot in het Noordelijk deel der ""ASriatiscbe Zee een Oostenrijksch vliegtuig naar omlaag heeft geschoten en de bemanning gevangen heeft genomeq Een torpedoboot, die het vliegtuig hulp wou bieden, werd getorpedeerd. VICTOR VON PODB1ELSKI. f "Viktor von Podbielski, gepensionneerd generaal, oud directeur-generaal van den Duitschen rijkspostdienst, doch vooral be kend door zijn ministerschap van land bouw, is op 72-jarigen leeftijd overle den. UIT MONTENEGRO ROME. 22 Jan. De „Idea Nazionale di San Giovanni di Medua" meldt, dat da Montenegrijnsche generaal Martinowitsj aan het hoofd van zijn troepen, de Oos tenrijkers bij Berane heelt teruggewor pen. Koning Nikila heeft een proclamatie lot het Montenegrijnsche volk gericht, waarin hij zegl, dat het beter is te sterven dan de door 'Oostenrijk gestelde voor waarden aan. Le nemen. Volgens hetzelfde blad worden deverliezen der Oostenrij kers op 17 000 man geschat. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 21 Jan. Off. Aan net Kaukasisch front beproefden de Turken in de kuststreek onze troepen over een breed front terug te drijven. Zij werden door ons overal teruggeslagen. Onze troepen, die de vluchtende Tur ken vervolgden, maakten zich meester van de stad Hassan Kala en joegen ver der den vijand achterna, die lot aan de forten van Erzeroem terugtrok Meer dan 1000 soldalen werden neergesa beld, terwijl een kanon, voorraden mu nitie. alsmede een tentenkamp in onze handen vielen. 'Op den Zuidelijken oever van het Wan- meer wierpen wij de Turken naar Va Jan terug Ten Zuiden van het Oermiameer wier pen wij opnieuw een bende Koerden in de richting van Djagata terug. Oostelijk oorlogstooneel. Bij Smorgon en Dwinsk arlilleriegs-- vecliten. Balkan oorlogstooneel. Geen nieuws. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 22 Jan 3 uur In den loop van den nacht heeft de Fransche artille rie eenigen tijd vijandelijke verdedigings werken en troepen arbeiders beschoten in België, Champagne en de Vogezen 'Op het overig front verliep de nacht kalm DE OVERGAVE VAN MONTENEGRO KEULEN, (Part. N. R. C.) 22 Jan. Vol gens telegrammen uit Serajewo aai de Kóln Ztg. kost hel overbrengen van het besluit- tol overgave aan hel pl.ui 40.000 man sterke Montenegrijnsche leger weel lijd, wegens de groote moeilijkheden om tot een vergelijk te komen. Met die, troepen, die weigeren zich over tre geven'? Red. M. C.) Bovendien moeten er verzamelplaatsen voor do capituleerenden en plaatsen voor verpleging en onderdak aangewezen wor den De koning heeft Celtinje 12 dezer verlaten en bevindt zich aan de andere zijde van de „scheidingslijn' De ont vangst van de Oostenrijksche troepen door de burgerij van Cettinje heeft klaarblijke lijk in overeenstemming met den wensch van den lconing en van den minister plaats gehad op een wijze alsof het een volksfeest was. De burgerij toonde geen vrees; ook in alle andere gemeenten bood die plaatse-' lijke overheid de onderwerping aan. De Oostenrijksche afgezanten werden epi-st afgezonden, nadat een voorwaardelijke overgave was toegezegd; met de regeling an de bijzonderheden der capitulatie o begonnen. sanekom n Bericiitsn. MARKTBERICHTEN fjzendjjke, 22 Jan. 'Ter graanmarkt van lieden was de aanvoer ruim met goeden .omzet en veel vraag Prijzen on veranderd. Men besteedde voor nieuwe larwv f 13—f 13.75; nieuwe wintergerst f 15- i' 16 nieuwe zomergerst f 14-75- f 15 25 haver f 13—f 13.25; kroonerwten f 23 f 23.25. 1 Tholen, 22 Jan Ter graanmarkt van heden besteedde men voor larnie f IC f 12; gerst f 14—f 15f haver 13 f 14; <r,|Ogge f 10—f 11; karwei f 20 T 25. alles per 100 K G.brui neb ion en f 20—f 21. witteboonen f 20—f 22; erw ten f 17- f 23. aardappelen f 2- f 2.50: ajuin f 2—f 3 alles per H L DE WATERSNOOD. Onze Koningin is peet geworden ove hel kind van het echtpaar 'Piet R;»1 op Marken, dat werd geboren na den storm nacht, waarin de moeder in dood angst haar leven redde op een balk in haar woning, die nog slechts' rustte op eenige spijltjes Men /.ie ook onder Binnenland. PUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 22 Jan off W e s t e 1 ij k oorlogstooneel. Ten Z. O van leperen beschoot d, vijandelijke artillerie ons front over een breedte van 70 M. Zonder eenig resultaat werden onze stellingen in de Vogezen be schoten. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER UIT MIDDELBURG. A. s Woensdagmiddag te twee uur heeft eene vergadering van den gemeenteraad plaats. Op de agenda komen o. a de volgende punten voor 'benoeming van een onderwijzeres in de handwerken aan school B. en van leden der commit- sie tol wering van schoolverzuim, het adres van brandstofhandelaren om hun ne uitschakeling tengevolge van ie di at tributie van goedkoope, cokes te voor komen uitgifte van gemeentegrond in huur en erfpacht aan de N. V Hout handel v. h G. Alberts Lz. en Co: aanwij zing van een adviseur voor de prise dc-au der duinwaterleiding; liet verzoek om verhooging van hel loon* der straat vegers en reclames tegen aanslagen in den H. O. Naar wij vernemen, is de aangifte van landbouwers in onze provincie, die zich bereid verklaren een of meer koeien, die door den watersnood zonder /stal zijn, onderdak te verleenen, buiten ver wachting groot; de 500 dieren zullen, ze ker onder dak kunnen worden gebracht, als de aangifte tot Maandag even groot blijft. VERGADERINGEN EN CONCERTEN TE MIDDELBURG. lederen dag, behalve Dinsdags, Bios- coop-Streugbolt 7—12; Zondags 6-12 Dinsdag 18—Zondag 23 Jan Ten toonstelling reclameplaten Vereen.. „Voor de Kunst". Soc. St. Joris. Donderdag 27 Jan. Bogardzaal. Dr. II Th. Oberman. V rij d ag 28 Jan. Wiener Operette Ge zelschap. Lustige Wit we. Schouw burg. 8 uur. 29 Jan—26 Febr. Biljardwedstrijd N. Minderlioud, Gravenstraat. B B T F R A B De toestand. Er is weinig nieuws. Dat van de ger rechtsterreinen is zelfs zoo onbeduidend, dat het de vermelding niet loont. Alleen het feit, dat er op het Bessarabisdue front een dag van betrekkelijke rust is geweest moet genoteerd worden. De groote ver liezen der Russen zi|n daar, volgens Wee-, nen, oorzaak van. Volgens de „Köln. V.olkszlg." zijn del Ralinansche berichten over het intrekken var alle aanbiedingen door koning Nikita op zijn minst sterk overdreven Het schijnt juist te zijn, dat zich belemmeringen btf de onderhandelingen hebben voorgedaan en dal een deel van het Montciïegrijnsche leger geweigerd heeft dfe wapens neer té leggen, De vredesonderhandelingen wor den, volgens het blad, echter voortgezet. Terzelfder tijd meldt Haviis, dat er tusschen Oostenrijkers en Montenegrijnen verwoed gevochten wordt Jlet eenige W-H vastslaal is, dat er toch wel eert kink in de vredeskabcl is gekomen Ilel Engclsche Lagerhuis heeft in Lwele- de lezing de wet goedgekeurd, düe het mogelijk maakt beslag te leggen op bedrij ven, waarbij de vijand rechtstreeks oC zijdelings betrokken is. Men stelt het voor alsof deze wet een vergeldingsmaat regel beoogt- tegen onbehoorlijke behan deling van Iingelsch eigendom in Duitsch'-p Land.

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 2