MIODELBURGSCHE COURANT, y i ->9c Jaargang 1914» Donderdag 20 Januari. HUNNENLAND. f 3 FEUILLETON. DE WELDOENSTER, M 14» Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te VJissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 een* per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. ar. itüd DE OVERSTROOMINGEN. De Toestand. Menigeen zal gisteravond bij hel hoo- ren van den vrij iievigen wind met be zorgdheid gedacht hebben aan hel feit dal het heden volle maan, dus spring^ vloed is. Maar gelukkig iS hel goed alge- loopen Wanneer tte wind naar het Noord- Westen was uitgeschoten, ja, dan zou de Zuiderzee weer volgeloopen zijn, en zou een nieuwe watervloed door de gaten in de dijken zijn gevloeid Toch heeft de wind ook nu een tij! van spanning veroorzaakt, want hij dreef nu hel water uit de tot een binnenzee vervormde ondergeloopen polders tegen de Noordelijk daarvan gelegen dijken Hef kwaadst heeft hel daardoor ge kregen hel stadje Purmerend. Zooals ni »u weet was een deel daarvan reeds door het water bezocht door het inloopeii van den Purmerland-polder. Deze pol der is wel te onderscheiden van den Purmer-polder, die nog droog bleef, de Purmerland-polder ligl als een wig lus- schen den Purmer en den Wijden Wor men Aan den Noordelijken punl van den Pummerlandpolder ligt Purmerend, waarheen de Zuidelijke wind het water opjoeg, zoo dat gister daar een was van •10 c.M. werd waargenomen, met hel .onvermijdelijke gevolg dat weer nieu we stadsgedeelten onder water kwamen te staan Voorts dreef de wind het water haar den Z uidelïjken dijk van den Wijden Wormer, er is daar voortdurend zeer hard gewerkt om den dijk Ie behouden. De ploegen soldaten wisselden elkan der daar voortdurend af en dat was noo- dig want op het bedreigde punt spatt© hel koude water telkens over de wer kende manschappen heen. Druipnat door het overslaande 'wjler, lol hun knieën in de modder en half-ver- kleumd door den scherpen wind, die mot eer- verbazende kracht over het water blies, stonden zij daar op hun post, zoo vertelt hel Hand. Zakken met zand war den opgestapeld, takkenbossen en zeilen er legen aangelegd, want ieder* begreep het- werd de dijk niet versterkl, dan was het gedaan met den Wijden Wormer, waaruil reeds nu vele boeren met hun vee gevlucht zijn. Half vol water stonden de platte schuitjes, waarmee men de zakken zand langs den dijk bracht, want de wagens konden niet over den dijk, daar de mod der het berijden onmogelijk maakte Do schuitjes slingerden en slampten op en neer en toch bleven dc mannen daarop 's avonds1 en in den afgeloopen nacht aan het werk, het weder trotsecrende Ook door boeren uil de Beemsler voor wie het van groot belang is, dat leze» dijk behouden blijft, wordt op deze plek aan het versterken gewerkt Daarentegen bracht de wind voor den Westzaau-polder een verlichting, daar het water in den Oostzaan-polder in die streek daalde, evenals in het Zuidelijk deel van den Waterlandpolder Gisteravond is te Buiksloot van vijf tot negen p.ur in den namiddag het polderwa- 11 centimeter gezakt Dit werd toe geschreven aan den Zuid-Westenwind eri het spuien le IJmuiden. Hedenmorgen half negen meldde dhü ons uil Purmerend, dal het water aan merkelijk was gezakt. De Wijde Wor- merdijk, waaraan den geheelen nacht hard is gewerkt, is behouden. Lil Monnikendam wordt eveneens van hedenmorgen val van het water gemeld Door de openstaande sluizen stroomt veel water naar zee terug. Hedeumiddag te een uur werd ons nog hel volgende gemeld De kritieke toestand waarin Purmerend gister verkeerde, is heden vfeel verbeterd De Zuidzijde van hel stadje stond gister avond geheel onder water De zandzakken neergelegd op den weg om het postkan toor vrij te houden zijn >ok overspoeld, zoodat dit gebouw niet le bereiken was Tc één uur heden nacht is liet water lol staan gekomen, en daarna begon hel le zakken. Hedenmorgen was hel 30 c M. gedaald. Dc Luthersche kerk en hel gymnasliek- loknal hebben een onderkomen verschaft aan tal van bewoners van de Nieuwe Stadswijk Deze wijk, bestaande uit werk manswoningen en heerenhuizen, is aan gelegd op een weiland dat daartoe met zand is opgehoogd. Het water heeft het zand grootendeels weggespoeld en gaten in de wegen weggeslagen. Aan den Purmerdijk werkten den ge heelen avond 170 militairen tol behoud van dé Purmer. Het vee dat jiit Purmerend in veiligheid is gebracht, wordt met rijnaken naar Amsterdam vervoerd Een verslaggever van hel Hhldie den dijk benoorden hel IJ gister hezo'hl. meldt dal hel vee thans» uit de boerdéïïjpn en dorpen in den Waterlandpolder zoo goed als overal is weggehaald ïn Rans- dorp zijn nog drie stallen waar het vee nog niet is weggehaald Nog stonden de beesten droog, maar het plan bestaat ze ook heden weg te halen. Te Schelling- oude ia nu ook de school, waar de sol daten verblijf hielden, ondergeloopen Dje mannen bivakkeeren thins in het kerkje, slapen op slroo tusschen de banken En wanneer er overdag eenige urjfen gerust ordt, verzamelen ze zich om een groote polkachel die onder den preekstoel slaat. Holysloof is thans geheel verlaten De laatste bewoner is met geweld wegge haald De man wilde niet van zijn zolder verdieping weg, hield mei een haak zijn doode koe vast die legen het venslter dreei' Ziek, na-u- geest en lichaam, werd de man weggevoerd. De Anislerdamsehe rei nigingsdienst haalde het cadaver weg. Voortdurend blijven de mannen van dien diepsl in actie Nog heel wal valt er voor hen te doen Iets Noordelijker is nog eten slal waar van de -15 koeien 12 zijn ver dronken Er was niet genoeg hulp, de beesten wilden niet uil den warmen stal 'oor hel water stappen en werden zoo een prooi van de golven Door de gebeurtenissen in Waterland i.» bijna vergeten dat er nog een andere streek is die ernstig bedreigd werd Dat is de Noordkust van de vooruitspringende punt bij Enkhuizen. In den stormnacht heeft daar de kruin van den dijk deerlijk geleden1, vooral bij Andijk, en met honder den wagens wordt daar zand aangevoerd om de gaten Le dicliteu. Gistermiddag werd naar alle dorpen de Streek en nog verder getfelegraeferd >m alle beschikbare puin aan te voeren i onmiddellijk werd met grooten ijver daaraan gevolg gegeven. door de schrijfster van Elizabeth and her German Garden." —o 106.) Er was een strijdlustige toon in Dell- wig's slem; Axel vreesde, dat hij wat le ver zou gaan in zijn ijver om den misda diger aan de justitie bekend te helpen maken „Hel was tijd voor hel avondeten", zei DgUsyig peinzend, „de mannen zullen al len in huis gewecsl zijn Was u naar Je stallen geweest, gnadiger Herr?" „Neen. Neem nog een glas Wijn Een sigaar? Wie hel dan ook geweest is, hij Sieeft mij een dienst bewezen „Zonder twijfel, dat heeft hij", zei Dell- wig en er was een vreemde uitdrukking in zijn oogen, toen hij ze op Axel vestig de Uit N ij kerk Aan een particulier schrijven uil N kerk, ontleent kle N Qi. „Het water heelt hier ruim luie? hoog geslaan op het land Vrijdagmorgen om halflien kwam de laatste Ir ei a voorbij en daarna stond de geheele spoorbaan blank, 's Middags begon het water gelukkig wat te zakken In Nijkerk begon Maandagmiddag pio' seling de brandklok (e luiden. Een apo theek stond in brand Twee mannen' waren bezig uil den kelder onder J de apotheek hel water te pompen, maar niet wetende, dat er zich ontplofbar - ar tikelen in bevonden, ging een met li ril» er in, en na een lievige ontploffing slona hel huis spoedig in lichterlaaie De man die met het licht den kelder was In in gaan, Nvas onmiddellijk dood De andere kwam hevig brandende naar builen 1 pen Mr -S kwam loen juist aan, trok zijn jas uit en sloeg die om dien man heen Hij wilde wegioopen en gilde van de pijn, maar mr S heeft hem nel zoo lang vasthouden tot de vlammen ge doofd waren. Juist was hij daarmede ge reed toen de -dienstbode boven uil hel raam sprong; zij was er nog veel erger aan Loc Haar hoofd en handen waren zoo hevig 'verbrand, dat zij' piet' te herken nen was, .Men heeft haai' in dekens ge wikkeld en per auto naar .Amersfoort ver- oerd, maai- de doktoren dachten niat dat zij er het leven zou afbrengen Zij is dan ook overleden. Red.) Die andere mail was er ook ernstig aan toe. Nu het water weer zeewaarts trek', jvisclil men hij de sluizen veel -Jool vee op, wagens vol.' Dec 1 nemijfg van ;het buiten land Naar men mededeelt neemt inzie r"- geering het standpunt in. dal waar in de oorlogvoerende landen zoo vele en ernsti ge noodeu aanspraak hebben op de open bare offervaardigheid, Nederland, hoe wel diep waardeerende de hartfelijkc. ge voelens, die bij gelegenheid van d'e jong- overstroomingen uit den vreemde l ot is zijn gpkoinen, geen stoffelijke nulp zou mogen aanvaarden uit inzamelingen die in bedoelde landen tot leniging vin dén nood mochten worden voorgenomen. Verschillende vertegenwoordigers van veemde mogendheden hebben den Mi nister van buitenlandsche zaken hun irme deelneming betuigd De regeering der Fransche republiek heeft haar gezant in Den Haag opgedra gen. haar gevoelens van levendige sym pathie aan de Nederlandsche regöeritig en liet zwaar beproefde Nederlandsche volk le vertolken. Aan den gezant is tevens opgedragen, de som van 5000 francs Ier beschikking te stellen van hel watersnood ami té. PROVINCIAAL WATERSNOOD COMITÉ IN ZEELAND. Opgericht in Maart 1906 Eere-Voorzitter Mr. H J. D1JCKMEES- TER, Commissaris der Koningin Bestuur: Voorzitter Jhr Mr E. A. O DE CASEMBROOT, lid van Gede puteerde Staten Bestuurslid Jiir. Mr A VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, oud-president der Arr Recht bank. Secretaris-penningmeester Mr J F VAN DEJNSE, advocaal en procureur leden Dr J. C BOLLE, arts. Mr. P (D1ELEMAN, Lid van Pr vinciale Stalen Mr. J SMIT Az Industrieel Mr. A A DE VEER, Lid v Provinciale Staten, allen te Mid delburg Mr. J R. Cau, president der Arr. Rechtbank te Zierikzee. Mr. F N J VAN DAM, kanton rechter, te Oostburg R J A G Baron COLLOT D ES- Cl'RY, rentmeester van lief Kroondomein te Honlenisse P |F fpRUYTIER, lid van de Sla- ten Generaal to Hontenisse J. A VAN ROMPU, lid van Ge deputeerde Staten te Terneu- zen Jhr Mr A A VAN DOORN VAN KOVDEKERKE, burge meester te Vlissingen J G VAX NTFRTIK, lid van Ge deputeerde Staten te Vlissingen Mr C LUCASSE, kantonrechter Le Goes. J N ELLX'BAAS, lid van Gede puteerde Stalen t.e Krabbendijke J W WAGTHO, rentmeester van het Kroondomein te Tholpn. Giften ten behoeve van de slachtoffers der jongste overstroomingen Le zenden den secretaris-penningmeester van dit comité mr J F van Deinse, Balans D 5, Middelburg, clTe lot gisteravond nog de volgende gillen ontving. Van N N. f 2, d V f IÖ, N. X f 10; t. S., f 25, N N f 0,50; Dr R H 1 2,50, X X 1 500. M.ddelb Cl. tweede op brengst van ingekomen giften f 50, I. fr.v 200, ..een 'Belgische hond" r 1,50: A f 10; G J S. f 100 H W- j c. f 25: A W. B. v. B. f 10; J C K f 10; C, N d K te Wissekerke f 2.50; B v d. B. f 25; A. P te D. f 1; J. J. te Vlissingen 1' 10; F. S. te Vlissingen f 2.50, Jhr Mr. f 25, M le Goes f 100. C Ik 1' 100; A 1 A f 5; Mr. H D. f 10; to la al met cle vorige opgave f 2379 87 Aan liet bureau van ons blad ontvingen wij nog sinds de vorige opgave Van M v E. le M f 5, van een whist avondje f 2.50; van A R f 1, van een oud-Zuiderzeebewoonster f 5, v. B W f 1, le zamen f 11.50, die wij evenals de reeds verantwoorde f 115 zullen door zenden naar hel Prov, Comité .Er zijn er, die er niets legen zouden hebben, als hetzelfde bij ons gebeur de". merkte een der pachters vroolijk op. „Niets tegen hoegenaamd", stemde eten der anderen toe met een lach „Als men vertrouwen kon dat hij over al zulk een goede keuze deed", ziei een derde Spot niet met de misdaad' Hel was Manske, die berispend zijn sfe'm deed horen. „De keus was zeker merkjvoardig N zei Dellwig. „Daarom denk ik, dat een niet verant woordelijk persoon het gedaan heeft", zei Axel, anders zou hij een van de goe de gebouwen hebben uitgekozen, waarvan de vernietiging mij werkelijk .schade be rokkend had" „Er moet onderzoek gedaan worden naar den persoon of hij dan onnoozel is ja of neen", zei Dellwig. „Ik zal mijn plicht doen", klonk het stijve antwoord van Axel U kunt op mijn hulp rekenen" sprak Dc-llwig. „U is zeer vriendelijk", antwoordde A.xel. Er was iets onheilspellends in de stem van Dellwig, al.-» hij over het geval sprak iets. dat Anna (leed huiveren Wat een verfoeilijke man was dat toch. altijd hij iedere gelegenheid Zijn gehteele nier van doen dien avond Irof haar als hijzonder beleedigend „Wat zal er met den armen ongelukkige gebeuren als hij gepakt wordt9 vroeg zij aan Axel ,Hij zal in de gevangenis moeten ant woordde Dellwig dadelijk.. Zij draaide hem den rug toe. „Ook als hij niet goed bij zijn verstand is?" vroeg zij aan Axel „Is u verplicht hem op le sporen9 Kunl u hem niet laten loopen? Hij heeft u toch eigenlijk een dienst bfe- wezen „Ik moet hem opsporen-", zei AxeL „Hel is mijn plicht als Amtsvorsteher „En de freule moet in aanmerking ne NEDERLAND EN DE OORLOG. ervoer en nederlage va n goe deren Bij verordening van 15 Jan heeft de commandant in Zeeland; Art 1 De door hem uitgevaardigde verordening van 20 October 1915 be.lreffcnde het vervoer en dc uederlage van goederen ingetrokken, •n voorts o a. het vdgende bepaalt Art. 2 Behoudens de uitzonderingen, in dc volgenlde artikelen vermeld, is het op het terrein van de zgn. te linie verboden goederen, welke krachtens arti kel 1 van hel Iypn Besluit van deu 7den Aug 1915 (St.bl No. 370, houdende bepalingen omtrent de aangifte van ten uitvoer bestemde goederen, door dfen Mi nister Van Financiën zijn of nog zul len worden aangewezen, alsmede marga rine en rubber, dit Laatste artikel vanaf hel o ogenblik, dat het Koninklijke Besluit van 7 Aug 1915 daarop niet meer van toepassing zal zijn. in rechLstreekschei ot zijdelïngsche nitwaartsrh? richting naar de Rijksgrenzen te vervoeren buitien de «ommen der gemeenten of die goiederen voorhanden te hebben Art. 3 Vervoer van de in hel voor gaand artikel bedoelde goederen is ge oorloofd I. Wanneer de goederen niet ten .ul- voer bestemd zijn- ■1 tusschen zonsopgang en zons indc-- gang, wanneer ten genoege van e'en der in artikel 8 genoemde personen kan wor den aangetoond, dat de hoeveelheid niet grootcr is, dan redelijkerwijze uoodig voor de normale behoeften van (lengen^, voor wiens persoon, huishouden of die ren het vervoerde ïs bestemd; b naar kooplieden, winkeliers of ne ringdoenden, welke deze goederen voor de uitvoering van hun bedrijf noodig hebben, alsmede naar erkende riereenl- gingen en boerenbondenwelke voor hunne leden inkoopen doen. en wel »p een zoogenaamd binncnlandsch paspoort, 1 verkrijgen bij dc ontvangers van de direcle belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, onder borgstelling voor de dub bele waarde. De aanvrage van paspoorten kan ge schieden door den afleveraar vervoerder of ontbieder der goederen De borgstelling zal worden opgeheven op inlevering ten kantore van aangifte van het paspoort, voorzien van een verklaring, gesteld door een officier, een ambtenaar der directe belastingen, invoerrechtien en accijnzen, een maréchaussée, een rijks veldwachter geen onbezoldigde en vier- •ldende, dal de Inslag ter opgegevten plaatse werkelijk is geschied Deze verklaring kan, bij vervoer per spoor, tram of scheepsgelegenheid naar een gemeente, worden vervangen door afteekening door een der zooovten ge noemde personen van het paspoort voor aankomst der goedeien pan het spoorweg- of tramstation of de losplaats, voor zoo- een en ander geacht ivordt, binnen kom van de bestemmingsplaats te zijn gelegen Vervoer tusschen zonsondergang en zonsopgang is alléén geoorloofd, indien dil plaats heeft per spoor, tram of stoom boot, dan wel floor ondernemers van vrachten in geregelden dienst, die ia 1 Iv-zil zijn van door de administratie der invoerrechten en accijnzen verleende ver gunningen. als bedoeld bij het tweede lid van artikel 135 der wet van 26 Augus tus 1822 'St.bl No 38). II, Wanneer de goederen len uitvoer bestemd zijn tusschen zonsopgang en zonsondergang alleen langs routes en heirbanen, indien de vervoerder voorzien is van een schrif telijke verklaring van een inspecteur d'er directe belastingen invoerrechten »-n ac- ijnzen. waaruit blijkt, dat te zijnen ge noege melding is gemaakt van den naam •n de woonplaats van hem. die de goe deren óf de voor do samenstelling (laar- gebezigde grondstoffen heeft geïm porteerd Vervoer tusschen zonsondergang en zonsopgang is alléén geoorloofd, indien dit plaats heeft per spoor, tram of stoom boot. dan wel door ondernemers van vrachten in geregelden dienst, die in hlet bezit zijn van door de administratie der invoerrechten en accijnzen verleende ver gunningen, als bedoeld bij het tweede lid van artikel 135 der wet van 26 Augustus 1822 (St.bl. No 38). rl I Tiet voorhanden hebben van dc in -artikel 2 bedoelde goederen is geoorloofd men schreeuwde Dellwig achter haar ,Ik neem niets in aanmerking", zei An- zich snel lol hem keei-ende moet de eischen van de gerech tigheid in aanmerking nemen fn de eerste plaats de eischen dier menschlievendheid", zei Anna, met haar rug naar hem toe f „Edel", fluisterde Manske „De gevoelens van de freule doen haar harl steeds eer aan", zei Dellwig m'cl diepe buiging .Maar niet haar hoofd, denkt hij", zei Anna lol Axel in 't Engelsch mei een flauw glimlachje „Spreek niet tegen hem", antwoordde Axel fluisterend, „het is zoo duidelijk dat de man ons beiden haat U moet naar huis gaan. Waar is uw rijtuig? Prinses Ludwig ga met haar naar huis." „Ach. Herr Dellwig. seien Sie s freundlich. begon de prinses op suikerzoeten toon. zoo zond zij hem om Fritz op te zoeken. Toen zij stilzwijgend, uitgeput opKlein- walde aankwamen en niets liever wensch- teu dan naar boven te gaan en in bed le kruipen, kwamen mevrouw vou Treu- mann en de barones haar te gemoel. hei den met ontevreden en afkeurend gelaat. Leltv stoop dadelijk naar haai- kamer; zij was bang voor de kritiek over het ver lies van haar haren „Wij hebben den heelen avond >p ie zitten wachten, Anna", zei mevrouw von Treutnann op gegrie/den toon. „Dat hadt u niet moeten doen", ant woordde Anna loom. „Wij konden niet denken dat je werke lijk al dien tijd naar den brand bleef kijken" zei de barones „En wij maakten ons ongerust" voeg de mevrouw V.on Treumann er bij. „Lie ve, je hadt ons niet zoo ongerust moe ten maken." Je hadt een boodschap moeten ach terlaten of ons meenemen", zei dj? ba rones. 'Wordt vervoigd.)

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1