MIDDELBURGSCHE COURANT. is»* Jaargang W oensdag 12 Januari. BINNENLAND. inseinden Meflefleelingeti. Uit Stad en Provincie. As 9 Beze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal te Middelburg en voor hen, die de courant bezorgd krijgen door de Agenten te Vlissingen en te Goes f 1.30. Per post f 1.50, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cenf per regel. Groote letters en randen naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één uur te bezorgen. Toekomst-wenschen. Het plan, de internationale or ganisatie der 1 oekomst uit Ie werken, zou een ijdele taak zijn. Alfred Fried Er ligt een boek voor ons dat ons nóg ongelooviger gestemd heeft ten opzichte van de verwezenlijking van het doel, dat dat men met -hel uitge.ven van dat boek op het oog heeft Het is een dub "bei-nummer van „Vrede door Recht., met tal van artikelen over vraagstukken in verbaud met het minimum program ma voor den Duurzamen Vrede Want als er ons 3c Is uit die artikels vooral uit de historische - nog veel duidelijker is geworden dan te voren, dan is hel dit dat de nu in gang zijnde bewegingen, zoowel die voor een vrede als die voor jeën fd'uurzamen vrede, slechts een he rhaling zijn van wat vroeger tel kens en telkens ook is geprobeerd Maar ook dal telkens en telkens de geschiïde'- :nis van de volkeren zich heel anders heeft ontwikkeld, en zich niet in het minst gestoord heeft aan al die plannen door machtige vorsten of door knappe denkers-koppen onl worpen We wisten niet dat er al zoolang ge leden zooveel plannen voor een duurza men wede waren voorgesteld En die onwetendheid is ook geen wonder, want een spoor in de geschiedenis hebben ze niet nagelaten Misschien weet hier en daar iemand nog iets van ,,hel groote plan" van Hendrik IV van Frankrijk, ter stichting van een christelijke republiek met een Algemeenen Raad van bestuur, waarin afgevaardigden d er vorsten zitting zou den nemen. Maai ook dal plan heeft locli eigenlijk alleen waarde als geschiedkundige cu riositeit, even goed als liet plan vin Dubois 14de eeuw) tol oprichting van eeiï Concilie van alle christen vorst ei, (lie een lijst van rechters! zouden vast- stellegj^an welke geschillen ter beslis sing zouden worden voorgelegd En het zelfde mag gezegd worden van de door Thomas van Aquino bepleite wereldmo narchie, volgens zijn wenstehen onderden Paus, volgens de wenschen van Danfe onder den keizer; van de monarchie universelle van Montesquieu uit de achl- tiende- eeuw; van den „opperkoningvan SI. Simon na de Napolconilische oorlo gen van de organisatie, van den a yol- kommenen Friedevan Sartorius uit 1837, enz enz. om nu maar niet eens uit le weiden over de in 18)6 door don Regent van Engeland aan Rusland en Oostenrijk gedane voorstellen tot ontwa pening. over de voorstellen van Napoleon III uil 1S63 tot het houden van een con ferentie „ter regeling van het heden en bet verzekeren van de toekomst", z. i. noodig omdat hel werk van het congres van Weenen, dal precies het zelfde had willen doen, in den loop van een halve eeuw vrijwel te niet gedaan was. De geschiedenis liep over al die plan nen heen' Het congres van Weenen heeft nog het duurzaamste werk gele verd van allen. Zeker, de pacifisten hebben daaruit .ook geleerd Ze hebben daaruit de fes ge trokken dal een scherp omlijmd pro gramma absoluut geen kans van slagen heeft. De vredes-programma'S' in het laatste jaar in verschillende landen ontworpen er worden niet minder dan zei tien van zulke programma's beSproken! wedijveren dan ook in vaagheid. We we ten trouwens uit de beraadslagingen op hel Internationaal Congres van Vrouwen in Den Haag hoe iedere scherpe belij ning werd gemeden lot men zwom in één groote gelei. Zelfs van het programma van den Ned. Anti-Oorlogsraad, dat zijn streven niet richt op een miss'chien onlijdigen vrede, maar op den toestand na den vred wordt als een verdienste geroemd, dat de eischen van weinig ingrijpenden aard zijn. Alleen de gevraagde beperking bewapening zal „niet makkelijk in de praclijlc zijn toe te pass'cn Of dan de rest wèl makkelijk zal zijn toe te passten? De rest, dat. is samen werking1 der staten, zeggingschap der volksvertegenwoordiging over 't vredes verdrag, vrij handelsverkeer in dc kolo niën, geen annexatie tegen den wil dor bevolking, arbitrage en verplicht onder zoek van internationale geschillenal les prachtige wendchen, waarvan de ver vulling' werkelijk veel kwaad zou voor komen Maar fs er eenige kans op die ver vulling? Of bijv zoo gemakkelijk in de praclijlc zal worden verkregen een samenwerking der stalen in plaats van tegenover el kaar slaande bondgenootschappen In deze aflevering van „Vrede door Recht" komt ook een opstel over „Staten gemeenschap" voor vail mr. S van Hou ten die daarih het denkbeeld bepleit om, voortgaande in de richting van de vre desconferenties een college van advies vooi internationale regelen en geschil len in te stellen, echter niet voor csu. Europeeschen Statenbond, maai* voor al le staten Maar bovendien kant hij zich legen de meening van hen die meenen le moeien streven naar een college dal beslist; hij bepaalt zich lot een ooilege van a d- v i e s omdat hij een werekl-or ganisi tie onder één bestuur onbestaanbaar acht. Wijst dat verschil niet reeds op een practische moeilijkheid van groote be- teekenis? En gelooft men werkelijk dat de ge vraagde zeggenschap der volksvertegen woordiging aver het vredesverdrag ook maar eenige kans heeft op verwe zenlijking in de landen waarin liet cen traal gezag zoo krachtig is als bijv in Duitschland en in Rusland? Vóór dit Ln die landen mogelijk is, zal er daar een omkeer moeten plaats heb ben. die heel weinig verschill van een revolutie. Meent men die te kunnen ver mijden door liet uilen vau een wensch in neutrale lauden, die met een vexel groo- lere parlementsmacht toch zelf niet eens lol die medezc.ggingscliap zijn ontwik keld9 En al kwamen ze zoo ver, staan dan die andere landen niet in zoo'n ge heel andere positie, wat inwendige machts verhouding betreft, dat zoo'n wensch niet gelijktijdig kan passen voor zulke uiteen- 1 o opende staten Maar door deze gedachte komen we ook bij heL punt, vanwaar een uitzicht wordt geopend naar mogelijke veranderin gen, zij 't ook niet volgens de verwaen- tingen der pacifisten Groote oorLogcn hebben bijna altijd ten gevolge geluid dat na den vrede niet al leen de verlio.uding lusschen de staten; gewijzigd was, maar ook dal de inwen dige verhoudingen in ieder der staten "zeil omvangrijke wijzigingen onderging, zij 'I ook dat er soms eenige jaren ver liepen voor ze voltrokken waren, Soms gebeurde tiet dadelijk; de overgang in 1S70 van Frankrijk van keizerrijk lot re publiek, en van Duitschland van een los sen statenbond tot een krachtig keizer rijk zijn voorbeelden die ieder nog wel weet. evenals de aaiivang, zij l ook aar zelend. met invoering van hervormingen in Rusland na den oorlog met Japan Maar wie iets aan geschiedenis heeft gedaan weet ook dal na de Napoleonti sche oorlogen in geen enkel land de toestanden van vóór die oorlogen te liand- haveu waren, in weerwil van de Heilige Alliantie. Wal in den huldigen oorlog door de oorlogvoerende regceringen van de vol ken gevorderd wordt, en nog gevorderd zal worden door de ontzetlende belas tingheffingen, kan niet anders dan diop- gaanden invloed hebben op de verhoudin gen lusschen regeering en volk Het is de eeuwige les der geschiedenis dat een regeering die veel geld noodig hefcfl. ton slotte een deel van zijn macht möèt af- itaan aan de bevolking Waarvan zij dat geld vraagt De vrijzinnigen in Rusland doen nu al dingen Verbond der Steden, Congres eter Zemstvo's die na den vrede wel móéten nawerken In Duitschland zullen groote beroeringen niet kimnen uitblij ven als de regeering niel tegemoet komt aan de wenschen der linkerpartijen die nu zoo eendrachtig de regeering steunen In Frankrijk schijnt nu het reeds tanend anti-clericalisme geheel ineen le zakken Eu zou men meenen dat Engeland be spaard bleef voor groote veranderingen in zijn partij-wezen? Die bewegingen zullen méér invloed hebben dan, zullen miss'chien zelfs geheel doen vergeten het bestaan van de pro gramma's. voor een duurzamen vrede. Maar wie durft bepalen in welke ri Til ting zë zullen leiden9 En geen oogenb'fk gelooven we er aan dial de .toestand in a! die landen zich ijl eens zoover zal om wikkelen, dal die programma-eischeo op alle gelijkelijk van toepassing zul len zijn. En wal de samenwerking van de Shi- ten betreft mag toch zeker niet uil het oog verloren worden, dat een oer grootste stuwkrachten van dezen oor log-zonde r-doel is de sterke economische naijver. Voorspellen in een oorlog is gewaagd Maar wij voor ons kunnen ons niet voorstellen dal, de «e'i- trale mogendheden na den oorlog mèl nauwer aaneengesloten zullen worden od econoniisch gebied En wat zullen, tegen over zoo'n economische coalitie met haar handelsslrijd legen de anderen, de wen schen van het programma der N V O R beteekenen om samenwerking dar Stalen te krijgen in plaats van tegenover elkaar staande bondgenootschappen9 Zeker, wij, neutralen, kimnen dat wel wenschen, maar laten wij toch niet de waanwijsheid hebben van voor andere, veel grooter en machtiger volleen, te wil len bepalen wat voor him toekomst het wensehelijksle is. Laten we wal vertrou wen hebben in den natuurlijken loop Ier gebeurtenissen. Nieuwe verhoudingen worden niet naar een plan gemaakt /.e groeien van zelf, ten goede of ten kwade Men wen'scht te bewerken, dat de toe standen van vóór den oorlog' zich niet meer herhalen Wel, we durven op een briefje geven, dal die in héél veel op zichten grondig veranderd ztillen .var den Maar men wage zich niet er aan. nu reeds vast te stellen wat daarvoor In' nationaal, voor alle landen bepaald moet worden bij een vrede waarbij de neutra len geen voorwaarden zullen hebben (e stellen. EERSTE KAMER. In de korte avondvergadering werd gister een Schrijven voorgelezen van het lid P B J Ferf, waarin hij wegens langdurige ongesteldheid ontslag neemt De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over dit besluit Onafhankelijke arbeid zame mannen met rijpe ervaring kan dc Kamer slechts noode missen. De Kamer besloot heden en morgen afdeelingsonderzoek van de staatsbegroo- ting le houden. Vrijdag zullen dan in openbare zitting eenige ontwerpen die. gereed zijn worden afgehandeld. De heer Ferf, Unie-liberaal, had te- derl 1912 zitting voor N Holland Te ai w,as hij van 1891 Lot 1912 lid lid van de Tweede Khmer voor Hoorn BELASTING OP OORLOGSWINST. Omtrent hel werk der hiervoor be noemde commissie wordt uit Den Haag hel volgende meegedeeld Een sub-commissie uil de ruim de-Eg leden tellende staatscommissie, welke sub-coinmis'sie uit de zes belastingamb tenaren bestaat, die deel der commissie uilmaken, heeft een voorontwerp opge maakt De memorie van toelichting van dit voorontwerp is behandeld in de eerste -ergadering de r commissie, welke half December is gehouden. In die vergade ring bleek groot meeningsverschil te be staan omtrent het belastingobjecl. Verschillende leden der commissie hebben na genoemde vergadering nota's ingediend, waarin zij hun standpunt uit eenzetten, Het voornemen bestond, dat de commissie in den loop dezer maand we der zou vergaderen. Uil een en.hinder volgi, dat een defini tief ontwerp der commissie nog wel eenigen lijd op zich zal laten wachten Mr. TROELSTRA. Naar men pion het Hand. meedeel l heeft de heer Troelslra aan een zijner vrienden geschreven dat zijn gezond- heid0 zij 't ook langzaam toch gere geld vooruitgaat en dat hij over een maand of drie, doch in elk ge va! di rect pia Pasclien, in de Kamer hoop! Ie rug te zijn is verboden de uitvoer lompensoorten. Gebrek aan grondstoffen Men meld! aan de N. R Cl., dat de di rectie der dvnamofabriek te Slikkeveer zich eerstdaags genoodzaakt zal zien, enkele afdeelingen van haar bedrijf een beperkten werktijd in Ie voeren, wegens gebrek aan grondstoffen Een belangrijke hoeveelheid van het in Amerika bestelde koper, al geruimen tijd geleden in Rotterdam aangevoerd, is op last van de Engels'chc regeering opgeslagen. Niettegenstaande aan alle formaliteiten is voldaan en elke gewens'clite garantie is gegeven, dal de materialen in Neder land zullen blijven, was hel lol lieden niet mogelijk toestemming lol vrijlating 1e verkrijgen Voor Servië Hel Nederlandsch comité Lol steun van het Servische Roode Kruis en van de noodlijdende Servische bei olking doet een beroep op de hulpvaardigheid der Neder landers De nood in Servië, wij vernemen het telkens weer uit nieuwe berichten, lari alle beschrijving Van geallieerde zijde wordt veel hulp geboden, die echter slechts de refugiés bereiken kan, voor de achtergebleven en teruggekeerde bevolking in het bezette land, moet van neutrale zijde gehol pen worden Hel comité verheugt zich in de mede werking van den heer Melvil van Caru- bee. den minister-resident te Sofia.. Het heeft reeds én op verzoek vau de Zwit ser sche en Amerikaansche comités én mei het oog op eigen zendingen in na- lura, cle autorisatie der Duitsehe en Oos- lenrijksoh-Hongaarsche regeeringen ge vraagd en verkregen om zendingen npai llet bezette land door te voeren, binnen kort z.nl naar alle waarschijnlijkheid dc arls G v d Werff, die gedurende den eersten oorlog in Servië werkzaam ge weest is, als ertcgenwoorriiger van het comité naar Servië vertrekken. Voor dal alles is enorm veel geld noodig Zij die hiertoe een gave willen af zonderen, kunnen die zenden aan den penningmeester, den heer T. Th. Gleichr man. Heerengracht 216, Amsterdam ■an alle linnen wegen zijn op grond van hel Britsche al- gemeene arbilrageverdrag van 15 Febru ari 1905. laatstelijk vernieuwd bij St.bl. 1915 no. 337 Dat Engeland ook met onzijdigen wil arbilreercn over belang rijke vragen van zeeoorlogsrecht, bewijst de Amerikaansche nola van Sir E Grey van 31 Juli 1915. NEDERLAND EN DE OORLOG. Dreigend car bi d-g ebrt k B en W. van Wijk bij Duurstede be zoeken den ingezetenen dringend liet Acetyleengasvcrbruik tot nader order te beperken, daar de carbid-aanvoer wel licht stop gezet zal worden L o m pen Bij kou besl. is de uitvoer verboden van rille witte katoenen lompeusoorten, oiud en nieuw, met uitzondering van gordijnen, dweilen en wilkatoengebreidsoortcn. ook UIT DE PERS. Dc geschonden Nederlandse he Mail. Zooals men weet lieefl de Nederland - sche regeering op grond van het elfde verdrag der tweede vredesconferentie, dat de mail aan boord van zeeschepen, met uitzondering van het geval van blok kadebreuk, absoluut onsehenbaar ve •- klaart, geprotesteerd tegen het weghalen van postzakken van boord van .\e- dcrlandsche schepen door de Bril- sehe overheid. Dit weghalen ge schiedde binnen de grens' der BrilscTo kustzee, waardeerheen tegenwoordig de Kanaal-route loopt. In hei Lagerhuis heeft sir E. Grey nu op 6 dezer het op treden der Engelsche overheden trach ten goed le praten, door erop te wijzen, dal de geallieerde regeeringen de mail van onzijdige schepen ongemoeid later, in dc voile zee, doch dat zij haar onloochenbaar recht, om zoodanige m lil te onderzoeken en aan de censuur le on derwerpen, wél uitoefenen, wanneer de onzijdige so,hepen de grenzen harer kust zeeën overschrijden Dil standpunt, zegt de N. R Cr'. kornl ons voor in lijnrechten strijd te zijn met de genoemde elfde conventie. Dc onschendbaarvcrklaring van de mail m dat verdrag is absoluut ook in dien zin dal het er niet op aankomt, waar <1c hiailbool zich bevindt, in volle zee of binnen het gebied van een oorlogvoeren den staat De Britsche opvatting ont neemt, gelijk duidelijk is, alle waai de aan liet verdrag; dil is gemaakt, gelijk do bekende Fransche regeeringsadviseur Fromageot het in zijn rapport in 1907 zei de, om ..toules satisfactions aux be- soins inconleslables du commerce" te schenken; wal blijft daarvan over, zoo een vijandelijk kruiser liet onzijdige handels vaartuig slechts even op vijandelijk wa tergebied behoeft te brengen, om de on schendbaarheid te doen optijouden? En wal blijft daarvan over voor maiiboolen. wier route door vijandelijk gebied of langs vijandelijke havens loop!9 Indien deze zaak niet op minnelijke Eczeem Eczeem begint gewoonlijk met kleine puistjes, vaak optredend tusschen de vin gers, in den oksel enz die aan de huid een helderroode kleur geveni en vergezeld gean van hevige jeuk en prikkeling Zij kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur Andere huidkwalen, die den lijder veel ongemak en last bezorgen, zijn gordel roos, vurigheid der huid. dauwworm, ne- -telrons. winterhanden, huiduitslag enz De martelende jeuk en prikkelende pijn ,n eczeem, gordelroos en alle jeukende huidziekten worden verzacht door de eer ste aanwending van Foster's Zalf en zelfs hardnekkige gevallen, die jarenlang weer stand boden aan andere behandeling, moesten spoedig zwichten voor de gene zende eigenschappen van deze zalf Foster's Zalf Iet op den juisten naam) ic Middelburg verkrijgb bij Joh. de Roos, Vlasmarkl K 157. Toezending ge- schtedl franco na onlv. v. postwissel f 1 75 per doos Uit Vlissingen Morgenmiddag zullen met Je Mecklenburgvan de «.toomvaarlmaat schappij „Zeelandde 500 Oostenrijksche cn Duitsehe burgers, die de Engelschen uit Britsch-Indië hebben uitgewezen, n 1 i ss in ge n aankomen Deze reizi gers zijn vervoerd met de Golconda" Zooals men weet had voor dit schip de Oostenrijksche regeering van dc En gelsche bijzondere kenteekenen geëiseht om het voor de Oostenrijksche en Duit sehe duikboolen te beschermen Er zijn onder de 500 passagiers, die, hedenavond te Londen aan boord komen. en op hel schip overnachten .blijven, verscheidene geestelijken In de gisterenavond gehouden ver gadering 'dei- Dielkslijlersvereeniging is be sloten den prijs van de melk te brengen op 10 cent per Liter en dien. van ide flesschenmellc op 11 cent per lieele en 6 cent per halve flesch De stoomtrawler Neeltje Gatharina, loébehooreude aan de X V. Mij. De Verwachting te IJmuiden, is door de ree- derij als vermist opgegeven Aan boord bevonden zich o. a. de 38- jarige J. P de R., vader van een talrijk gezin en J de ,T.. 18 jaar, beiden uit Vlis singen Uit Walcheren Te W'es tkapell e is gisteren tus schen dijkpaal 7 en 8 een lijk aange spoeld vermoedelijk van een Engelsch militair. De militaire komman dan t van Weslka- pelle neeft hel lijk doen kisten en naar hel liikenhuisje op de begraafplaats doen brengen, waar het heden of morgen be graven zal worden Een inwoner van Westkapelle verzoekt ons lc melden dat deze handeling groote waardeeriug heefl gewekt bij velen dile zich allijd zeer onaangenaam voelen ge- irpffen wanneer dergelijke aangespoelde lijken eenvoudig aan het Strand in een kuil gestopt worden, met de groote kans dal zij woei- bloot gespoeld worden dooi de zee of bloot gewaaid door den wind. Nader meldt men ons nog dat van liet lijk beide handen en één voet ontbraken. Dc kleeding wees uit, dat de verdronkerta een Engelsch militair was Uit het zak boekje. dat zicli nog in den jaszak be vond, bleek, dal de naam van den om gekomene was Jozepli Walker, die 9 'Sept 1911 ingedeeld werd bij het Bedforkcliif regiment, stamboeknummer 16092, voor den tijd van den oorlóg. De lceffiHH. waarop hij ingeschreven werd", bedroeg 28 jaar en 9 maanden. Verder werden op het lijk nog gevonden een damesportret, een paar patronen, een grcol knipmes, een brief, benevens ndg wijze bij Le leggen zal zijn. zal zonderenkele kleinere zaken twijfel oplossing door arbitrage te over- j Van een en ander is mededeeling gje-

Middelburgsche Courant | 1916 | | pagina 1