Hel» pÉ font TWEEDE BLAD FEUILLETON. DE WELDOENSTER. rit O» Zaterdag 20 Nov. 1915. no. 274. Over bet Vrouwenelesrecbt. Waarom niet in eens volledig vrouwen kiesrecht? zoo is er gevraagd naar aan leiding van hel regeeringsvoorstel voor grondwetsherziening. Al£~men nu de d el- neming van de vrouwen aan de stembus wenschelijk acht, waarom dan toch nog ▼oor haar opnieuw een splitsing voorge schreven in al en niet kiesgerechtigden, terwijl men in datzelfde voorstel een der gelijke splitsing voor de mannelijke kie zers afkeurt, en daarom algemeen kies recht vaststelt? De vraag is begrijpelijk, en Wie de ver klaring van dal verschijnsel wil vindea, moet die niet zoeken in de beteeksnis de waarde, de voor- en nadeeleu vau het Trouwenkiesrecht op zich zelf, maar veeleer in de begeleidende omstandighe den. Hel is een opportuniteits'-kwestie, En daarom is het noodig eersl eens naar elders, en dan weer bij ons te zien. Bij de Memorie van Toelichting tol het voorstel van Grondwetsherziening v> als bijlage een overzicht gevoegd van de kies rechtregeling in andere landen en daar van is een deel gewijd aan de werking van het vrouwenkiesrecht. Men moet daarvoor meerendeels buiten Europa, in de „nieuwe' landen gaan Wanneer de Nederlandsche vrouw hel kiesrecht krijgt voor de Tweede Kamer, flan, is zij de vierde in Eun. pa. De Finsche vrouw ging voorop; sedert 1872 kon ze al deelnemen aan de gemeentoj- randsverkiezüigen, en sedert 1896 heeft ze daar volledig actief en passief kies recht voor den. Landdag. Noorwegen volgde. In 1901 kregen de ▼rouwen daar kiesrecht voor oen ge meenteraad; zes jaar later kregen alle gehuwden en ongehuwde vrouwen hel volledig kiesrecht, mits zij voor een ze ker inkomen waren aangeslagen, mar die voorwaarde is in 1913 vervallen En in Denemarken waar de vrouwen in 1908 actief en passief kiesrecht hadden gekregen voor alle besturende lichamen behalve voor hel parlement, werd dit jaar bepaald dal hel kiesrecht voor hel Folketing zal worden toegekend aan iederen man of vrouw boven 25 jaar, die (burgerrecht heeft, behalve enkele algemeene uitsluitingen. Bovendien is ieder verkiesbaar die hel kiesrecht heeft In Zweden heeft de vrouw door haar kiosrecnl voor de gemeenteraden levens indirect kiesrecht voor de Eerste Kamer Doch niet voor de Tweede Fn daarmee is het voor Europa op? in dertien van de Vereenigde Staten van N-Amerika mogen de vrouwen voor do volksvertegenwoordiging meestemmen; in Wyoming al sedert 1869, maar in de meeste andere pas sedert enkelje jaren in Nieuw Zeeland hebben ze het sedert 1893: on in de Conmonwealth van Au stralië sedert 1902 In het - overzicht is iets wal vanzelf de aandacht trekt In Ie genoemde landen van Europa waar ru de vrouwen het kiesrecht voor hel parlement bezitten, is aan de toe kenning daarvan een periode vooraf ge gaan, waarin zij reeds het kiesrecht voor de gemeenteraden bezaten In dat op- zichl Kan het lijstje voor Europa nog! worden uitgebreid voor Wales, Schots land °n Ierland, waar de vrouwen reeds sedert jaren mede de gemeentemadsledén mogen kiezen En als we hier nog bijvoe gen liet kiesrecht voor voogdij-raden en 'dflOE d» nchrijfster vwn ..Elizabeth and her German Garrter.' schoolraden die in andere landen vaak veel grooler beteekenis hebben dan bij ons, dan zou de lijst nog langer kunnen gemaakt worden. Zoo'n voorbereidende praktijk hebben wij bij ons niet gehad Wanneer het nieuwe grondwetsartikel wordt aangenomen, zal de dan te volgen nieuwe kieswet reeds dadelijk moeten aanw ijz< n wie van de vrouwen zullen n igen kiezen zoowel voor de Tweede Kamer als voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Dal feil mag wel ter dege in ge dachte gehouden worden tegenover liet aandringen van hen, die aan de regeering gebrek aan (den Jmoed voor de consequen tie verwijlen We hebben het al kunnen lezen Durf te doen wat ook Denemarken deed, dat in eens alle vrouwen mol bur gerrecht toeliet tot liet kiesrecht, lvijk naar Noorwegen dat in 1913 alle beper kende voorwaarden afschaften. Jawel, maar men kende daar bij die in voering reeds bij ervaring hel vrouwen kiesrecht voor de gemeenteraden Hel was geen nieuwigheid, wat het bij ons1 wel i s. En nu geven we dadelijk toe dat er e e n k r a c h t i g e r b e w ij s voor .de gunstige resultaten van het vrouwenKics- recht kan werden gevonden, dan juist het feit dat in die landen eenige jaren van praktijk voor de gemeenteraden, reeds voldoende vertrouwen hadden ge wekt, om voor het parlement ineens, z.oo- als in Denemarken, of zeer spoedig zoo als in Noorwegen, tol een volledig vrou wenkiesrecht over te gaan. Én we durven, met het oog op die er varingen, voorspellen, dal ook hier een beperkt vrouwenkiesrecht, zeer spoedig zal worden uitgebreid tot op of nabij de uiterste grens'. Maai- dat neemt niet weg dat men hier op het oogenblik in ons land nog staat voor een volslagen nieuwig heid dal de onbekendheid met de prak tijk bij velen onmiskenbaar een bezorg de terughouding doet ontstaan; en dal iom te slagen, om althans een begin te krijgen, het noodzakelijk is niet dade lijk blies te vragen. Anders is een ver werping onvermijdelijk En dan heeft men in 't geheel niets. Dit -beloog wordt geheel bevestigd door de gebeurtenissen der laatste jaren ons land Dal de verkiezingen van 1913, op wel ker uilslag hel huidige, kabinet steunt, groolendeels beheerschl werden door liet concentralieprogram zal wel niemand ont kennen. En hoe was hel daarin met hel vrou wenkiesrecht gesteld? Vóór de concentratie ging vau de drie vrijzinnige partijen alleen de Vrijz Demo- cratischen Bond tol het uiterste door den eiseh in zijn werkprogram „noodzakelijkheid van grondwets herziening in den zin dal mogelijk worde: invoering van algemeen lcies- rechl voor mannen en vrouwen." De Liberale Unie ging minder ver en zei in haar Hervormingsprogramma „De verkiesbaarheid en kiesbe voegdheid behooren ook te worden loegekend aan vrouwen, naar regelen door de wet te stellen En het beginsel-program van den Bond van Vrije Liberalen sprak van verleening van hel kiesrecht ,aan die vrouwelijke Nederlanders welke aan te bepalen vereischteu be- ntwoorden Toen is 16 Nov 1912 het roucentratie- maniFesl der drie vrijzinnige partijen vast gesteld, en daarin kwam men ten opzich te van het vrouwenkiesrecht tot de vol gende formuleering, die du« aangaf, vol gens de woorden zelf van het manifest, op welken grondslag ,,de samenwerking van de drie Vrijzinnige partijen zal be rusten „De gelegenheid moei worden ge opend, aan de vrouwen het kiesrecht le verleeuen, zonder dat daarbij eisehen van maalschappelijken wel ling voor den geest, hel was "duidelijk, dat de herinnering niet kon worden uit- gewiscnl door de bevredigende gedach te, dat hij reeds dertig jaar dood was Dat klaarblijkelijk zeer ervaren oog en die saanigetrokken lippen maakten baai- zoo lolaal in de war, dal zij geen enkel wooixl sprak gedurende den maaltijd die volgde Maar ze zat naast Anna en at Leberwursl in een akeligen droomtoe stand, en zij al met een drukte waaraan beschaafde mensclien niet gewoon zijn, zulk een stoornis voor de gemoedsrust van de ultra kieskeurige dames dat An- xkelijk de menigvuldige en lange stand mogen worden gesteld Do beletselen legen verkiesbaarheid der vrouw moeten worden weggenomen Wal nu minister Cort van der Lin den heeft voorgesteld, is geheel in over eenstemming met dien eisch. En het is daardoor ook het voorstel dat de beste kansen op aanneming heeft Het heeft daarom verwondering ge- wek i, dat de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem Bond te Arnhem de vo rige week een motie aannam, de over tuiging te kennen gevend „dat tegelijk met het algemeen mannen-kiesrecht, al gemeen vrouwen-kiesrecht moet worden 68). 89). TWEEDE DEEL. - HOOFDSTUK I. Maai- niettegenstaande deze kleine uit barsting van dankbaarheid en waardee ring van Fraulein Kuhrauber was de eerste avond van het nieuwe leven een teleurstelling De Fraulein, die de ka-j geërgerde blikken, die van het andere aiier zoo gelukkig binnentrad onder den i eind der tafel kwamen, wel eenigzins invloed van den kus van zooeven, werd verntschuldigcu kon „En toch heeft zij zoodra zij de anderen zag, onhandig en een onsterfelijke ziel wat doet liet -jj niet op haar gemak, zij geraakte inder daad in een erbarmeüjken toestand vaü zenuwachtigheid, t oen zij voor liet eerst binnen den gezichtskring werd ge bracht van de kritische oogen der prin ses, die haar niet gunstig gezind waren. Haar levenservaring had zich lot nu toe niet uitgestrekt lot prinsessen en terwijl zij een opeenvolging van geagiteerde bui gingen maakte, één enkele scheen haar niet voldoende voor zulk een voorname toe hoe zij Leberwurst eet?" dacht An na bij zich zelf, „Wat komen zulke klei nigheden er op aan, zulke kleine vor men, wal doel liet er toe? Ik zou be- panld oen ellendig schepsel zijn als ik mij er over ergerde." Maar toch keerde zij hel hoofd af en praatte druk met Letly, Er was niemand anders voor haar om mee te praten. Frau von Treumann en de barones waren dadelijk ieder aan een kant van de prinses gaan zitten en Die ondubbelzinnige verklaring is ech ter danig in beteekenis verzwakt. Toen een der aanwezigen vroeg of men daar mee de-Kamerfractie niet een blok aan het been bond, werd namens het ber sluur geantwoord, dat do Kamerfractie n i e t door de motie gebonden zou zijn. Wal die motie dan beteekent, is ons niet duidelijk. Uit hel werkprogram wis ten we reeds, dal die Bond voor invoe ring van algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen was. Maar uit het con centratie-manifest wisten we ook, dal die Bond voor de praclische politiek van het oogenblik zich neergelegd had bij een minder ver gaande formuleering. We gelooven dan ook niet, dal die mo tie praclische gevolgen zal hebben, al lijkt ons de aanneming daarvan minder gelukkig. En we gelooven. dal ook .zij, die het al gemeen vrouwen-kiesrecht als het meest gewenschle einddoel beschouwen, het verstandigst zullen doen de aanneming van liet regeeringsvoorstel te bevorderen, dal het het snelst tot dat doel leidt. Een sprong in eens is niet altijd veiliger dan een sprong in tweeën. Men vergete bovendien niet dat er na aanneming van hel grondwetsvoorstel nog gelegenheid is lot de poging om het vrouwenkiesrecht zeer ruim te maken, n.l bij het vaststellen in de .crëswel van de voorwaarden waaraan de vrouwen moeten voldoen Op 'l oogenblik is 'l nog niei moge lijk te raden welke voorwaarden de meeste kans hebben. We kunnen alleaa conslateeren, dal men in ons land weir nig of niet hoort pleiten voor de wel ge noemde maar o i. zeer onbillijke splitsing in gehuwden en ongehuwden, nfhanke- lijken en onafhankelijken Een aanwijzing hoe sommige vrijzin nige voormannen er over denken heeft men in de reeds onlangs door ons aan gehaalde tirade in het rappoix van de grondwetscommissie van 1912 „Opneming in de grondwet van het gebiedend voorschrift van alge meen kiesrecht voor vrouwen werd slechts door één lid voorgestaan In hel algemeen bicken de aanhangers van vrouwenkiesrecht van meening dal öf alleen de vrouwen tot het kiesrecht zijn te roepen, die daad werkelijk blijk geven het stembiljet te begeeren, öf de invoei uit» en .uit breiding van vrouwenkiesrech1 ge leidelijk behoort le geschieden Blijkens de afzonderlijke nota s was mr Troelstra dat eene lid En die an dere voorstanders zullen we wel onder de vrijzinnige leden hebben J# zoeiceii van wie speciaal le noemen zijn de hee- ren Van Doorn, Drucker, Van der Feltz. Gort van der Linden, Oppenheim en Ty- deman. Mocht men er in slagen als voorwaarde voor vrouwenkiesrecht le verkrijg ai, c.at de vrouwen „daadwerkelijk blijk gevt>a het slembiljet te begeeren", bijv. door schriftelijke of mondelinge aangifte dan hangt hel van de vrouwen zelf af of hel lianr toegekend kiesrecht algemeen zal zijn oi niet o (Nadat hel bovenstaande reeds ge schreven was, lazen we in de Vrijz. Dem. de volgende toelichting tot de bo ven besproken motie van den V.-D. Bond: delijke kampen, schoof Anna haar stoel midden tussehen de twee groepjes en trachtte (beurtelings met béide mee te praten, maar het gelukte niet al le best. Er beerschte een uiterlijke Icalmte in de kamer, fluisterende stemmen, de rust van bandwerkjes, de stille van albums bekijken; Loch had Anna een indruk •an stijfheid en kou, het was of iedereen de andere wantrouwde en min of meer op zijn qiü-vive moest wezen. Mei vrouw von Treumann was wel is waai de beleefdheid zelve voor de prinses, ze was voortdurend vriendelijk met haar in gesprek en was bijzonder voorko mend; maar de prinses van haar kant was ternauwernood beleefd tegen me vrouw Von Treumann. Een onpartijdig waarnemer zou gezegd hebben, dat me vrouw Von Treumann haar niet beviel, maai- dat zij trachtte haar afkeer te ver bergen. Zij was druk met haar borduur werk bezig en pratte zoo weinig moge lijk; zij nam de toenadering van me vrouw Von Treumann en de attenties van freule Elmreich 'beide even önverschil- Wdj zullen blijven Ijveren om het algemeen kiesrecht voor de vrouw in <te Grondwet opgenomen te krij gen. Is dit in strijd inet onze be lofte van steun aan het concentratie program? In het geheel niet. Het cenceatratie-program bevat een mi nimum van eisehen waarvoor de drie partijen elkander over en weer heb ben beloofd le staan Dit sluit niet uit, dat ieder vrij is in het streven naar meer. krach lens zijn eigen program. Aldus werd tussehen par tijen uitdrukkelijk overeengekomen Alleen dan zou men op dit ijveren aanmerking kunnen maken, indien hierdoor het welslagen van de voor stellen der Regeering in gevaar werd gebracht. Tot dusver bleer men in gebreke dit zelfs maar in de verte aannemelijk te maken. Slechts wordt met stelligheid verzekerd, dat alle actie voor algemeen vrouwenkies recht in de Grondwet niet de minste leans heeft op succes. Dit zullen wij afwachten. We vreezen, dal een algemeene toe passing van deze opvatting van het begrip .compromis" wel eens tot zeer onaan- Jename verrassingen zou kunnen leiden; ook voor de Vrijz Democraten, wan neer bijv de Vrije Liberalen voorstel len doen die in hun richting verder gaan dan het manifest, en die dan met behulp van anderen worden aangenomen Wat voor beteekenis heeft dan de con- cen Iralic-overeenkomsl Nog daargelaten dat men op zeer wan kelen grondslag staal, als men het al of niet veroorloofde van een amendement bepölalt haar (de kansen op gevaar, die het •geeringsvoorstel daardoor loopt.) dame had zij een gevoel of dat koudewijdden zich geheel aan haar In biet oog haar gemakkelijk doorzag en reedssalon gebeurde later precies hetzelfde; het meest verboden schuilhoekje van de drie Duilsche dames op oen hoopje haai- ziel had ontdekt, waar de herin-bij de sofa en de drie Engelsche eenitfs- ring aan den brievenbesteller zoo zorg- zins aan zich zelf overgelaten, behalve vuldig verborgen lag. Telkens als de juffrouw Kuhrauber. die zich steeds bij prinses haar aanzag, kwam haar het haar voegde, Om deze verdeeldheid te beeld van den brievenbesteller plotse-voorkomen, die iets had van twee vijan- lig aan Wat de barones be.treft, haar twijfel omtrent Anna's achtenswaardigheid ver dween geheel en voor goed, toeö zS$ vóór het souper de deur van de salon opendeed en niet meer of minder dan een geborene Deltingen op de canapé zag zitten. De barones had haar leven doorgebracht in een afgelegeu kléin pro vinciestadje, maar zij kende de voorna me families Detlingen en Penheim bij .AFSCHAFFING DER TOLI.EN IN WALCHEREN. Bij het bestuur der Vcreenig:ng lot bevordering van hel Vreemdelingenver keer in Walcheren te Middelburg s d' vraag aanhangig gemaakt, of het niet mogelijk zou zijn te komen lot opheffing dei loden, welke nog op nagenoeg allo wegen in Walcheren worden geheven. Algemeen was men van de weuaehelij*- heid daarvan overtuigd Erkend werd, dat er een zekere billijkheid in zit, dat hij, die van den weg gebruik maakt, daarvoor iets betaalt. Maar aan de andere -zijde werd er op gewezen, dat dit denkbeeld loch niet consequent doorgevoerd wordt de voetganger en de wielrijder betdten niet En daar tegenover slaat, dat de hef fing inderdaad p an het verkeer Delcm- m6ringen in den weg legt; het is on aangenaam, telkens de hand in de a zak te moeten steken. Men moet meteen vreemdeling maar 'eens iden ri» naar Domburg hebben gemaakt, om de verba zing le zien, dal men op een zoo betrekke lijk korten afstand vier maal moet «stil houden, om zijn penning te offeren voor hel onderhoud van den weg. Bovendien, Rijk en Provincie zijn voor gegaan. Bij de wet van 22 Juli 1899 Slbl. no 173 werd de heffing van de rechten, die, onder welke benaming ook, door den Staal geheven werden voor hel gebruik van wegen, kanalen havens, sluizen en bruggen, afgeschaft, ingaande mei den eersten Mei 1900, in de verga dering der Prov Staten van Ze». Ion .1 •an 23 November 1906 werd besloten, ue destijds ten bate der Provincie nog be staande tolheffingen af te Schaffen met ingang van 1 Mei 1909 Is het nu iret wenschelijk, dat Walcheren volgt? Is het toch niet al le dwaas, dat men bijvoor beeld, met een auto van Goes komende, vrij en ongehinderd kan doorrijden lot in Middelburg, maar als men daar uit wil, aan alle kanten een slagboom op zijn weg vindt Aigemeen was men hel er dan ook ipver nis Jat afschaffing der tollen hoogst wenschelijk zou zijn. Maar hoe dan met hen, die lot tolheffing gerechtigd zijn en uit de opbrengst der tollen het on derhoud der wegen betalen? Men kan niet vergen, dat zij de inkomsten, die zjj voor hel onderhoud noodig hpbben, zoo maar ten pleiziere van het publiek opge ven Ei moest dus gezocht worden naar een middel, om het ongemak voor den ge bruiker van den weg op te heffen zondes den onderhoudsplichtige te 'benadeolen. Om daartoe te komen, zou men da» (\ug op willen, voor de opheffing der tiender. aangewezen door de tiendwet 1907. Dwz aan de rechthebbenden op de tollen wordt een kapitaal uitgekeerd, waarvan de rente ongeveer overeenkomt met de som, welke de tol regen woord ;g opbrengt. In Walcheren worden thans nog de vol gende lollen geheven door den polder Walcheren op den Noordweg (vier tollen), op den Seis .veg (twee tollen), op den Meliskerkséhea weg, door (ofnamens) de gemeenten Middel burg en Vlissingcn op den oudex vreg tussehen beide gemeenten door of namens de gemeenten Middel burg en Yeere op den weg tussenen bei de gemeenten door den ambachtsheer van Koud - kerke op den weg van Middelburg naar Koudekerke door de gemeenten Vlissingcn en Kou- dekerke op den weg tussehen die ge meenten door de gemeente Biggekerkc op den weg van daar naar Koudekerke door de gemeenten Westkapelle en Zon ietende op den weg van eerstgenoemde gemeente over laatstgenoemde naar Big gekerkc door de gemeente. Aag te kerke op den iilccstcrweg, door commissarissen van den weg op den weg van Serooskerke naar Vrou wenpolder; dror de gemeente Vrouwenpolder op den Gapingschen grintweg en op den Koivngïn Emma-vveg; door de gemeente Ritthem op den weg van daar naar Oost-Souburg De zuivere opbrengst van deze tollen over het laatste jaar is nog niet juist op te geren De bekende gegevens over voor afgaande jaren geven intusschen groad, om met voldoende zekerheid le kunnen zeggen, dat de totale zuivere opbrengst de vun van f 16 500 niet te boven «aal. Wil men aan de rechthebbenden op de 'allen dezelfde opbrengst waarbor gen. dan zal men hun een kapitaal moe ten verschaffen, dat, gerekend naar den lege'iwoordigen rentevoet van 5«/o. on geveer f 330 000 liedraagt Da! kapitaal zal wel niet anders le verkrijgen zijn dan door leening Aanne- rnetiac, dat deze leening wordt afgelost in veertig jaren, dan zal dit, alweder bij een rentevoet van 5 °/o, kunnen geschie den met annuïteiten van 5 82 o/0, bedra gende voor een kapitaal van f 330 000 dus f 19206 per jaar Wie Z3l dat betalen'* Raadzaam is het uit den aard der zaak, j zooveel doenlijk daarin te laten bijdragen door hen, die thans de lollen opbrengen Zooveel doenlijk, want precies kan het natuurlijk niet Nu zal men wel niet heel ver van de waarheid zijn met de bewe ring. dal de tollen thans nagenoeg geheel betaald worden door de bezitters of ge bruikers van gronden in Walcheren en door de ingezetenen van de Walehersche gemeenten Om hen le treffen zou eene bijdrage moeten worden gevraagd van den polder Walcheren en van de ge meen) mi De polder zou die bijdrage kunnen vin den door de heffing van een wCgeugc- schot of wcgsbelasting Wellicht zullen er eigenaren van gronden zijn, die be weren, dal ze met de lollen niets te ma ken hebben, omdat ze zelden of nooit hier komen Maar dat is slechts Schijn. De pachter of gebruiker van den grond zal. als hij zijn pachtsom berekent, reker niug honden met alle uitgaven voor zijn bedrijf, dus ook met de tollen De zemeenlen zouden de bijdragen naam en een prinses was in liaar oogen een prinses, een bewonderenswaardig voorwerp van groole waarde, wat zij dan ook zou wenschen le doen Haar be zwaren waren dus tot rust gebracht, maar de ijskorst tegenover Anna ver toonde nog geen kenleekenen van ont dooiing Al haar beminnelijkheid en al haai- pugingeü om een goeden indmk te maken werden aan de prinses verkwist, die behalve dal zij door geboorte en huwelijk de voornaamste persoon was, die freule Von Elmreich ooit had ont moet, haar eigen laai fatsoenlijk sprak, geen kuiltjes in de wangen had en niet trachtte haar hand te pTeelen. Zij zag met een gemengd gevoel van eerbied en verbittering met welk een gemakke lijkheid mevrouw Von Treumann met de prinses omging. Het was haast of zij haar in bescherming nam Werkelijk, die Treumanns waren een onbeschaamd ge slacht, vermelele Oost-Pruisische Jon(- kers, die zich zelf even goed, ja beter beschouwden dan de besten En dit was niet eens een echte Treumann, maar een Ilmas, en van de jongere Kaden- slein-tak; en de broeder van de barones de broeder die zoo plotseling aan zijn eind gekomen was - was gedurende de manoeuvres eens ingekwartierd ge weest op Kadenslein en had haai' ver teld, dat het een vervallen plaats was, met een kippenloop die hoog noodig opgeknapt moest worden, vlak bij de. voordeur, en daar de voordeur den beelen dag openstond, was hij de kip pen en vogels vaak tegengekomen in de hal of in de gang. Al herinnerde zij zich hel verhaal van liaar broer, zij moest erkennen, dat er bij mevrouw Von Treu mann niets van was te bespeuren, of schoon men bij haar. die een zoon had als den hare nooit kon zeggen hoe lang die onbezorgde toestand zou du ren Toch trachtte zij zich in de gunst te dringen bij die dame, die haar avances met koelheid opnam en alleen dftn een weinig ontdooide wanneer zij gemeenschappelijk Fraulein Kuhrauber rritiseerden Mejuffr Kuhrauber zat achter Ix»tty en miss Leech, zoo ver van de anderen verwijderd als zij maar kon. Zij had een kous in de hand maar breide niet Zij breide nooit afs zij het laten, kon en ze begreep dat uit gebrek aan oefening liaar naalden langzamer bewogen dan ge woonlijk bij anderen het geval is in hel oogvallend langzaam zelfs. Lelty Het baar photografieën zien en was heel vriendelijk legen liaar, zij merkte onwil lekeurig op, dal er niemand was die- zich evenmin als zij op haar gemak ge voelde onder de opengesperde oogen van de groole dame. Zij voor zich vond Fraulein Kuhrauber verreweg de beste van de drie, ze wou. dat ze Duitsch ge noeg kende om te vragen hoe ze over Schiller dacht; er was iets in den blik en in de manieren van de Fraulein, dat haar deed denken, Rat ze het over Schiller eens zouden zijn. (5»Ot dt vervtflfdl

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 5