BÜITENIIKB. AFLOOP VERKOOPINGËN. Door deu notaris J. C. Paap werden gisteren in »PaS Intrantibus" op 't Zand verkocht 53.50 A. weiland voor f 1110, 95.90 A. weiland voor t 1658, 88.60 A. weiland voor f 1675, alsmede 1 H A. 24.80 A. weiland voor f 2602 aan A. Wouters !e Souburg. SPORT. V oe tbal, Zondag a s. speelt de M V V. „Olyin- pia" alhier tegen een MiliLair Elflat, welke wedsli'ijd door een Militaire kapel za! worden opgeluisterd. Hel muziekkorps trekt om kwart voor twee spelende door de slaa naai' het "terrein, en zal de voL- gende »\oule nemen Vertrek Entrepot, Dam.' Korte en Langedelfl, Segeerslraat, Stationstraat langs Kanaal naar de Meel fabriek De helft der opbrengst zal voor sport- inpriediënteu aan de mililaii*eu worden afgedragen. OE 0GRLQ6. De toestand Biedt het krijgsbedrijf op de voor naamste oorlogstooneelen het beeld van een chemische substantie in rust—in wendig is er een voordurend beweeg der atomen, docli uiterlijk schouwt het oog slechts rust, de verdeeling der ele menten ondergaat geen wijziging op den Balkan blijft de heksenketel in voort durende borreling, hel gruwzaam schouw spel wijzigt zich er met den dag. In laaien gloed slaan in het ongelukkige Servië overal de vlammen uil. liet is niet voldoende dat uit hel Wesen, Noor den. Oosten en Zuiden de vijandelijke horden het hart van htet land be dreigen, ook legen binnenlandsche vij anden heeft het te strijden, Macedo nische en Albaaieesche benden zwaaien den oorlogsfakkel waar in hel Zuiden de vijand nog niet doordrong. En aan die Zuidgrens in het naburige Grie kenland is ook een gistingsproces aan 'l broeien, dat nu tol een plotselinge uit barsting geleid heeft. Het kabinet Zaïmis is afgetreden Geboren uit een geschil van Wenizelos, den vertegen woordiger van de meerderheid dei- wil met 'den Ibedaehtzamen en vrede- lievenden koming, heeft het nimmer een voldoenden steun in de volksver tegenwoordiging achter zich gehad. Zoo moest het bij de eerste botsing ten val komen. Een uitlating van Yanakitsas, den minister van oorlog, wekle Wenizelos verontwaardiging, die sprak van een be- leediging van hel parlement. Zaïmis ver klaarde daarop dat de regeering achter Janakitsas stond en stelde de kwestie- van vertrouwen. 111 leden gingen met hel kabinet mee 117 kozen de zijde van Wenizelos, drie onthielden zich Toen stond Zaïmis geen anderen weg open dan den koning het ontslag van liet kabinet aan te bieden, wat deze aan vaardde. Voor Konslantijn is de positie nu zeer moeilijk geworden, slechts twee mogelijkheden staan hem ter beschikking: Wenizelos weder aan het bewind roepen, wal gelijk staat met een oorlogsverkla ring aan Boelgarije, die de koning juist wil ontgaan en kamerontbinding, waar door tijd gewonnen wordt, terwijl er nog een kleine hoop blijft, dal het volk, beangstigd door de successen van Duit schors en Boelgaren, zich van Wenize los zal afkoeren. Het laatste middel schijnt te zullen worden aangegrepen. Omtrent den strijd in Servië is liet belangrijkste een meedeeling van de Köln Zlg., welke volgens dat blad aan een officieel Boelgoarsch bericht is ont leend, en die behelst, dat de Fransehen ten Noorden van Prilep op vernietigen de wijze verslagen zijn. waarbij zij ten deele uiteengedreven werden, ten deele gevangen genomen zijn. Blijkt dit bericht in zijn geheelen omvang waarheid te be vatten, dan geeft hel weinig meer of de verbondenen in Saloniki al" troepen aanvoeren. Om een totaal verslagen le ger op ie vangen en le vervangen is veel tijd noodig en daaraan mangelt het in Servië len eeuenmale. Eer de. gevol gen eener beslissende nederlaag hersteld kunnen worden zal het rijk verloren zijn. Hiermee is niet gezegd, dat dan een verder optreden van de Fransch-Eiv- gelsche troepen nutteloos wezen zou. Integendeel, een sterke strijdmacht kan een ernslige bedreiging vormen voor den verbindingsweg van Belgrado naar Kon- stantinopel. Daar is Servië echter niet meer mee gebaat. Hoewel wij het bericht van de „Kól- nische" n iet zonder meer als een vast staand feit durven accepleeren, wijzen wij toch op de gevolgen die het voor de houding van Griekenland kan hebben. Niet afleen zal het de rijen versterken van hen, die een ingrijpen van het land aan de zijde der Entente als een hache lijke onderneming beschouwen, doch hel zal velen de oogen doem opengaan voor hel dreigende gevaar van een verplaat sing van den strijd maar Grieksch gebied. Willen de Boelgaren het volle profijt trekken van een zoodanige overwinning dan moeten zij niet alleen den vijand tot bP zijn basis vervolgen, doch zij moeten levens zorg dragen, dal er van een belangrijke troepenconcentratie geen sprake meer kan zijn em daarvoor zou den zij verdere landingen te Saloniki en Kawalla moeten belelten. fn deze omstandigheden zou er voor de Griek- sche regeering om buiten den oorlog le blijven alles aan gelegen zijn, dat de Enlenle uil eigen beweging verdere lan dingen staakte en de ontscheepte troe pen weder terugnam. Berichten uit Duitsch-Oostenrijksche bron doen het voorkomen of het zoover reeds gekomen is. Erg aannemelijk lijkt ons dit na de verklaringen van Asquilh, Grey en Briand omtrent een krachtige Balkanpolitiek, niet te zijn Aangaande de verdere krijgsverrich tingen zij opgemerkt dat de troepen van von Koevess en de uit Visjegrad komen de Oostenrijkers elkaar de hand hebben gereikt, dal er thans o ok aan de Morawa weer schot in den Duitschen opmarsch gekomen is en dat de uit Knasjewatsj naar het Zuid-Westen toe opereerende Boelgaren de Servische hoofdstad op gevaarlijk dichten afstand zijn genaderd. In het Niesawadal worden zij echter nog tegengehouden en ook op den weg naar het meest Zuid-Westelijk deel van Ma cedonië, naar de belangrijke steden Pri lep en Monastir. zijn zij in den Baboena- pas op hardnekkigen weerstand vau de Serviërs gestuit. Voorts meldt een Reuterlelegram uit Saloniki, dal de Serviërs bij Tetowo voor numeriek sterkere strijdkrachten in goe de orde zijn teruggetrokken. Hun voor waar tsche beweging in de flank van den Boelgaarschen opmarsch naai* het lijs- lerveld, is dus slechts van korten duur geweest. De Oostenrijkers beleverj vau hun nieu- weu aanval op Montenegro nog niet veel pleizier Hun opmarsch is tot staan ge bracht en de bergbewoners zijn thans de aanvallende partij. Van de oorlogsgebieden, die met den strijd in Europa slechts in verwijderd verhand slaan, krijgen wij slechts zoo nu en dan iels te hooren. Onder laatste berichten maken wij melding van Engel- sche vorderingen in Kameroen, waarhij zich een Fransch Ilavasbericht voegt, dat meldt, dat een Fransclie kolonne zich van de posten Sende en Seka mees- Ier heeft gemaakt. Deze kolonne stond onder commando van een kolonel, die den schoonen Duitschen naam van Mayer draagt. Roemenië en de oorlog Aan de Duitsche pers wordt uit Boe karest gemeld De Boekarester 'bladen bevatten de volgende officieuse mededeeling: Roemenië zal slechts gewapend tus- sclienbeïde komen, wannjeer een dier oor logvoerende groepen levensbelangen van ons land bedreigt Er moet uitdrukkelijk op gewezen worden, dat er voor Roe menië niet de minste verplichting bestaat om Servië te verdedigen. Boelgarije vecht als bondgenoot van de centrale mogend heden De Servisch-Boelgaarsche oorlog kan derhalve slechts als een episode van den grootcn Europeesclien strijd worden opgevat Roemenië voelt geen verplichting, het Boekarester verdrag ook tegen groote mogendheden te verdedigen, maar zou het slechts doen tegen de mogendheden, die het hebben on der Wee kend, wanneer zij het uit eerzuchtig venangen wilden omverwerpen Het Roe- meensehe leger is eigenlijk niet gemobi liseerd. Wij hebben slechts maatregelen tot onze verdediging genomen, >velke maatregelen overigens voortdurend wor den uitgebreid. Roemenië is in geen1 richting militair verbonden. Het is on juist. dal er eenigerlei overeenkomst, met name tusschen Roemenië en; Italië, beslaat. Italië bezit Roemenië1 s syinpa- Uiie, die zich ook in de jaren heeft ge openbaard, toen Italië nog tot net drie voudig verbond hoorde Italië heeft ech ter 'iel drievoudig verbond opgeheven Wij hebben evenmin plannen met Zeven burgen als met Bessarabië. Er bestaat evonm'n uitzicht op een ingrijpen van Roemenië voor de centrale mogendheden als voor een stelling nemen van Roemenië er tegen.'' Zoo spaart men de kool en de geit! Vredesgeruchteu. De „Nordd. Alg. Ztg." schrijft naar aanleiding van het ook door ons ver melde bericht van het Haagsche con- respondentiebureau over de voorwaar den. waarop Duitschland bereid zou zijn vrede te sluiten; „Wij begrijpen niet, hoe men aan dit bericht is gekomen, en moeten constaleeu ren. dat het iederen reëelen gropd mist. De Rijkskanselier heeft zich niet in dien geest'uitgelaten, aangezien het voor barig zou zijn, zich thans reeds' over vrej- des voorwaarden uit te spreken Daarentegen herhaalt het Ned. Corr. Bureau dat le Amsterdam besprekingen plaats hadden, waaraan leden van den Duitschen Rijksdag deelnamen Als een bijzonderheid wordt nog gemeld, dat het sociaal-democratische Rijksdagleden waj ren, waaronder de heer Erdmann u:t Keulen. Het een is echter met het andere wel te rijmen, Gezien den moeilijken bin- nenlandschen toestand in Duitschland tengevolge van de spijslopdrijving voor de voedingsmiddelen en het feit. dat de cen trale keizerrijken thans op alle gevechtsj- gebieden zegevierend het hoofd omhoog kunnen heffen, maakt de onderstelling', dat er van die zijde een vredesballeljc is opgegooid, waarschijnlijk. liet is echter evenzeer aan te nemen; dat de Duitsche regeering, nu zij gezien heeft dal het balletje niet opgaat en^ken- nis heeft genomen van de redevoeringen var, Asquith en Briand, waaruit duidelijk ,1e wil van liet Engelsche, zoowel als het Fransche volk blijkt om den strijd onver biddelijk door le zeilen, ontkent naar den vrede le verlangen. Dil toch zou een erkenning zijn van innerlijke zwakte, welke slechts den vijand ten goede zou komen en bovendien op bet eigen volk een mismoedigen indruk zou maken. De actieve Vlaamse he beweging. Wij hebben gemeld, dal de redacteu ren Ilené de Clercq en dr. A. Jacob van de „Vlaamsche Slem" uit bun staatSr betrekkingen ontzei zijn De reden hier van is niet bekend gemaakt, doch zal wel liggen in het feit, dat zij aanhangers zijn van de z.g. actieve Vlaamsche lie weging. Deze beweging, die reeds voor den oorlog bestond wil een bestuurlijke scheiding tusschen Vlaanderen en Walenland De voortdurende onderdrukking der Vlaam sche taalrechten, de we'tlen ten spijt, hebben gemaaktj dat zij hierin de eenige oplossing zien welke hun taal en stam- beiangen van de Fransche overheersching kan vrijmaken. Zij meenen, dat deze scheiding dadelijk hij liet sluiten van den vrede lot stand moet komen en voeren! daar!ci'"een krachtige actie Totnogtoe is hun groep echter klein in aantal. Het mee ren deel der Vlamingen wil de taal strijd rusten laten tot na den oorlog; wat ook de zienswijze is van de regeering, die van den Vlaamschen strijd een misbruik maken van Duitsche zijde verwacht De „aclieven" wijzen er echter op, en telkens weer. dat, terwijl de Flaminganten deft taaist tijd zouden moeten laten rusten, de Franskiljons rustig hun gang mogen gaan met een actie, welke beoogt bat Vlaan,ccli na den oorlog voor goed in den hoek te trappen. Zij blijven strijden voor hun belangen en meenen daarmee het algemeen Belgische belang eveneens te dienen, daar er in het land na de be vrijding, naar hun meenjng, ntet Of$ÉBUSM een slrijd mag losbarsten, die alle verdere staatswerkzaamlieid, juist dan zoo noodig, zou verlammen Zij blijven zich, tegen standers ten spijt, oprechte Vaderlanders achten. Dit komt nog eens duidelijk uit in 't manifest, dat René de Clercq naar aan leiding van zijn ontzetting in de „Vlaam sche Stem" lot zijn lezers richt cn dat luidt als volgt- „Onze welbeminde Koning, misleid door een Frauschdolle, Vlnamschhaleiule of Vlaamscliverloochenende omgeving, heeft tegeiv mij eeu betreurénswaardigeii maatrerel getroffen die me grieft, niet om mezelf, maar om mijn land en mijn! volk Als gevolg hiervan, willend me gansch wijden aan de heilige zaak van Vlaande ren, heb ik bij de Belgische school le Amsterdam vrijwillig ontslag genomen. „Om valsclie voorstellingen en ver keerde uitleggingen Le voorkomen, schrijf ik iftet bewijsstukken bijderhand, nauw keurig en zoo volledig mogelijk de toe dracht van het geval „Of nu vijanden jubelen, vrienden be klagen, voorbarig zijn beiden „Voortgaande in mijn sterken, strijd voor vrij Vlaanderen in vrij België, hoog en reent en zege zekér, roep ik uit mijn diepste, trouwe hart- Leve de-Koning! (w. g 1 dr. René de Clercq Ook dr. Jacob geeft uitdrukking aan zijn loyaulcit, waar hij schrijft: „Dat wij hel vraagstuk Bestuurlike Scheiding hebben in studie gekomen en hel denkbeeld krachtig voorstaan, hoeft geen afbreuk le doen aan liet Belgiesjp Staatsverband Steeds was en blijft in ge heel onze aktie, het Belgische Staatsver band het enige uitgangspunt. Herhaalde- lik hebben wij verklaard, dat dit Staats verband voor ons Vlamingeaij is het enig histories gegevene en ons streven uitgaat van bet denkbeeldeen vrij Vlaanderen' in een vrij België. Een andere voorstelling van de door ons gevoerde aktie is, om liet zacht te zeggen, bewuste misleiding „Wij houden staan, dat de gehechtheid van een volk aan zijn taal en wezen de zekerste waarborg is van zijn zelfstan digheid. Dat, waar deze gehechtheid blijkt n oorlogstijd, dit de leiders met vreugde en trots en geloof in de toekomst zon moeten vervullen Want. waar het volk onder de drukkendste toestanden blijk geeft van zulke weerstandskracht, moet dil noodzakelik de staat versterken, tenzij Volk en Staat elkander niet dek ken en verderfelike tegenstelling, tegen over elkander kwamen te staan De verderfelike tegenstelling tussen Staal cn Volk dreigt in Noord-Belgiö. Wij wijzen de middelen aan, om ze te ven-komen' In het belang van België, „dat zonder eerlik doorgevoerde rechts gelijkheid op den duur onbestaanbaar is" (van Cauwelaertj In het belang ook vaq do Europese vrede. Wanl het is duidelik, dat een op onvaste grondslag gevestigd, mnerlik verdeeld België niet in West- Europa de groote rol waarvoor het be stemd is de Europese tegenstellingen te verzachten en verzoenen doelmatig vervullen kan Mei dit drievoudig belang voor ogen, het Vlaamse, Belgiese en Europese be lang die elkander aanvullen zetten wij deze harde strijd voort, rustig, Ijewust, ons beroepend op bet oordeel van de genen die na ons komen zullen De vlucht van ee n volk Er is reeds meermalen gewezen op de overeenstemming tusschen het lot van Servië met dat van België Luciano Ma- grini, een Ilaliaansch oorlogscorrespon dent, wekt weder onze gedachten aan den exodus onzer Zuiderburen, wanneer wij de ontroerende beschrijving lezen, die hij geeft van den terugtocht der Serviërs. Het is zegt hij, de terugtocht van een volk, niet van een leger. Langs dien langen slijkerigen weg van Palan- ka naar het Zuiden trok een eindelooze stoet van affuiten en wagenfs met oor- logsmaterieel De soldaten waren "door- eengenienffd mat boeren Af en tote zag men karretjes cn voertuigen van aller lei soort vol kinderen, vrouwen, oude mannen, zieken en gewonden on dan weer kudden schapen en varkens Opzij van den weg stonden groepen arme boe ren le wachten, tol zij zich bij den droevigen optocht zouden kunnen aan sluiten De groote stroom gaat in Zui delijke richting waarheen weet nie mand De gewonden vormden oen jam merlijken aanblik Toen ik vanochtend (19 Oct.) in Niesj kwam, vond ik de stad in smerigen toe stand en bijna alle wiftkels gesloten Vele bewoners waren gevlucht De prijs van voertuigen voor het vervoeren van vluch telingen was ontzagljjk Voor een reis van twee dagen naar Pristbia vroeg men 1000 dinars (francs) In de hoofdstraat hangen de vlaggen nlog uil, die uitge stoken waren ter eere van de bondge- noolen, die niet kwamen Terwiji de bewoners opbraken, kwa men ve.e vluchtelingen uit liet Noorden te Niesj aan, ook uit Pirot en zelfs uit Wranja Velen van hen waren barrevoets, modderig, onherkenbaar Alle vreemde missies en gezanten zijn uit Niesj ver trokken De gezanten van de Entente zijn naar Kraljewo gegaan Den gezanten van onzijdige staten heeft men verzocht, zich naar de badplaats Matoefaga te begeven. Hit de regceringsbureau's zijn alle ar chieven weggehaald en de ambtenaren zijn ook naar Kraljewo, de nieuwe hoofd stad. gegaan. Alleen de Servische ministers blijven te Niesj met drie secretarissen Zij zullen daar tol het laatste oogenblik blijven. De stad is geïsoleerd. Vanochtend werd er hel laatste telegram van Jowonowils, den Servischen gezant te Rome, ontvan gen De Servische minister van justitie zcide mij„Wij beleefden een tragiscli uur toen Boelgarije mobiliseerde Ver geefs smeekten wij de entente, goed te vinden dat wij handelden en Boelgarije aanvielen, voor zijn mobilisatie afgeloo- pen was De entente verkeerdie nog in den waan, dal Boelgarije legen Turkije zou optrekken Wij gehoorzaamden en dat was onze ondergang De toestand is nu verschrikkelijk. Als de troepen' der geallieerden niel bijtijds komen, zuil u bij uwe terugkomst geen Servië meer vinden. Het lot van België zal het oftze_ zijn (Deze uitlating van Dioeritsjitsj komt overeen met een verklaring van, Rados- lawow. waarvan wij gisteren melding maakten. Het plan van Servië om Boel garije aan te vallen, voordat dit land zijn mobilisatie gereed had, heeft dus werkelijk bestaan Red. M. C.) KORTE OORLOGSBERICHTEN. De „Daily News" heeft vernomen, dat generaal Sauberzweig, de militaire gouverneur van Brussel, dien ment al gemeen verantwoordelijk acht voor de weigering aan den gezant van de Ver Staten om de executie van miss Cavell op te schorten, is overgeplaatst en dat er een nieuwe militaire gouverneur is benoemd Het vertrek van Sauberzweig, wiens komst te Brussel het signaal voor hel schrikbewind was, heeft groote vreugde onder de bevolking gewekt De „Daily Telegraph" verneemt, dat het krediet, dat Asquith de volgende week aan zal vragen 250 000.000 be dragen zal Asquith's rede in hel Lagerhuis heeft in liet huis oer Lords een felle kritiek uitgelokt van lord Willoiighby de Broke, die verklaarde dat Asquith eigenlijk niels gezegd had, dat er maar eens een einde moet komen aan de lalm- politiek der regeering en dat het beste zou zijn als Asquith aftrad De rede heeft door de overdreven heftigheid weinig invloed uitgeoefend. Lord Crewe antwoordde namens de regeeriug en nam den spreker een beetje in 't oolje Hij legde uit dat een der groote moeilijkhe den voor een regeering moeilijkheid, die er vaak toe leidt dat het publiek den indruk krijgt dat de regeering talmt is het nemen van het juiste besluit naar aanleiding van de adviezen van des kundigen. Deze heeren zijn het immers zoo vaak onderling oneens Lord Wil- loughby, die zelf een deskundige was in liet jagen van vossen, zou dit wel weten, t Kon gebeuren dat hij, als des kundige op de vossenjacht ging en dat een ander deskundige beweerde dat hij niel 't juiste pad ging om 't dier te doo- den... De „Morning Post'' zegt, dat Asquith bewezen heeft niet van plan te zijn ora over te gaan. tot datgene wat door den toestand vereischt wordt en bepleit de vorming van een „nationale partij" on der leiding van Carson Naar Reuter meldt, bevatten Li- verpoolsche bladen een aardig verhaal over de korte loopbaan van een van de nieuwste Duilsclie duikbooten Hel was. zoo heel het, de eerste op- per-duikboot, lang 350 voel (100 M) en breed 20 voet (6 M). Behalve torpedo werpers v oerde zij vier stukken van vrij groot kaliber Zij liep een veerlien da gen geleden te Stettin van stapel en was eenige uren na haar vertrek uit haar haven vast gevangen in een van de val len, die wij ergens in de Noordzee voor die vaartuigen hebben uitgezet Men kan zich de verrassing en er gernis van haar officieren denken. Ze waren dan ook zoo verbitterd, dat zij niels van hun schip wilden vertellen. Een van de bemanning was echter spraakzamer en van hem hoorden de LJL grj imwi vangers niet vermaak de korte geschie denis van de duikboot Onze vakmannen hebben de laatste prijs bekeken en gemerkt, dat in deze nfdeeHng van scheepsbouw do vijand de Engelschen niets heeft t e leeren. Reuter's agenlscliap verneemt, dat hel in Duitsche bladen gemelde bericht omtrent een overeenkomst tus'schen Rus land en Japan, volgens welke laatStgcp noemd land voor de munilict-ievering aan 't leger van den tsaar een belangrijke compensatie in grondgebied in Oost-, Azië zou krijgen, volkomen onwaar is. Ook spreekt Reuter liet nogmaals be slist legen, dal er Japansche troepen aan den slrijd in Europa zouden gaan deelnemen. De ftolcal Anzeiger ontleent aan de Epoca het bericht uit Severin dat de Russische oorlogsschepen, welke in de Donnuhavcn Kroeja lagen, na de inne ming van Kragoejewatsj zijn ontwapend. De bemanning bestond uit 860 matro zen. waarvan hel grootste gedeelte j-eieds naar de haven van Konstanza is ver voerd. De Köln. Zlg. verneemt uit Boeka rest; De Boelgaarsche regeering heeft be sloten in voormalig Servisch Macedonië voor de kerken en christelijke scholen den toestand te herstellen, die in den lijd van het Turksche bestuur heeft be staan. De Grieken kunnen dus weer overal onder toezicht van de bisschoppen van hel Grieksche patriarchaat hjun scholen openen, wat de Servische re geering niet bad gedoogd De Boelgaar sche regeering is ook voornemens slechts daar bisschoppen van hel Boelgaarsche exarchaat te benoemen, waar dergelijke zetels ten tijde van de Turksche over heersching bestonden. Deze belangrijke, principieele beslissing is van vèr-strek kende beteèekenis Zij waarborgt den Grieken in Macedonië alle, met een be zetting of inlijving door Boelgarije ver- ecnigbare vrijheden. De Duitsche keizer heeft den Turk- schen grootvizier de orde van den Zwarten Adelaar toegekend. - Omlrenl de gebeurtenissen op hel Ilaliaansche front meldt het Oostenrijk- sche legerbericht van 4 dezer: De aanvallen der Italianen op het brtiggehoofd van Görz en den aangren- zenden sector duren voort. Gisteren wa ren de hevigste stormloopen tegen Zago- ra jde hoogten van Podgora en den Monte San Michele gericht. Wederom is de vij and overal teruggedreven Op de hoog ten van Podgora wordt nog om enkele loopgraven gevochlen. De Canadeesche regeering zal legten het eind van November een binnenland sche leening uitschrijven lot dekking van de oorlogskosten, die in het eerste oor logsjaar ongeveer 250 millioen dollars liebbe nbedragen BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. De uitslag van de verkiezing voor hel Noorsche Storting is nu bekend Het nieuwe Storting zal bestaan uil 78 leden, der radicale linkerzijde en arbeider-de- mncralen (Legen 76 in het oude1, 21 leden der rechterzijde en vrijzinnigen, 'tegen 21), 20 socialisten (tegen 23) en 4 wi'den. De uitbreiding van het vrouwenkies recht heeft in de partijgroepeering dus geen wezenlijke verandering gebracht Dte hoop der socialisten dat bun stemmen- aanlal aanzienlijk zou stijgen is een il lusie gebleken. De kiezers in de stalen New-York. Massachussets en Pensylvania hebben zich met groote meerderheid uitgespro ken tegen vrouwenkiesrecht. Uit Washington wordt aan de N R C. gemeld, dat do bouwer van het Panama-kanaal, generaal Goethals 'ete- grafiscn zijn verzoek om ontslag uit den militairen dienst neeft ingetrokken. Hij had het eenige maanden geleden ranst ingang van November aangevraagd. Hij keerde een week of twe^e geleden naar de Kan9ai-zöne terug om zijn werk over te dragen aan zijn opvolger, kolonel Har ding, doch vond den toestand van dien aard, dal hij besloot aan te blijven, daar hij meent zelf de meest geschikte man te zijn om orde in den chaos te schep pen. De Monarchale beweging ia China. China heeft Maandag geantwoord op de waarschuwing van Japan tegen het herstel van het keizerschap Het ant woord houdt in dat de president Toean- sjik.ai bij herhaling heeft getracht de be weging le sluiten, maar dat hij machte loos is legen den volkswil, die het her stel van den ouden regeeringsvorm het best acht voor een zoo groot rijk, waar de volksontwikkeling nog op Jagen trap staal Voor onlusten is geen gevaar, mits aan den volkswil wordt tegemoet geko men De gouverneurs van alle provinciën hebben maatregelen genomen' ter bef- scherming van vreemdelingen De correspondent van de .Daily Tele- grapn le Peking seinl verder dat de Duitscbers achter de beweging zitten Do Duilsclie gezant heeft opdracht, den nieuwen keizer dadelijk te erkennfen. Dat geef! aldus de corr. aan de zaaW een ernstig internationaal belang f

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3