Dc kanonnen zijn lang niet zoo klein en bescheiden als zij er uit zien. Ze zijn gemakkelijk in drie stukken uit elkaar te nemen de loop wordt op het eerste last- d:cr gepakt, hel voorste gedeelte van het affuit op het tweede lastdier en liet derde draagt het achterste affuit en de wielen. Dan komen de lastdieren mol de treinen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Wat f het vorig jaar in den oorlog gebeurde. 6 Oct. Het stedelijk bestuur van Ant werpen raadt de bevolking aan om de Stad te verlaten. De Belgische generale staf publi ceert liet volgende communiqué dato 1 October Onze stellingen in den omtrek van Dixmuiden werden buitengewoon he vig gebombardeerd Fen zwakke aanval van infanterie is gemakkelijk afgeslagen. De Belgische bladen bevallen een beschikking van den gouverneur-gene raal in België, waarbij een bijzondere commissaris van de Rijksvergoedings- commissaris van de Rijksvcrgoedingscom- missie naar Antwerpen wordt gezonden, ding voor gcrekwireerde massagoede ren in het gebied der vesting Antwer pen op te nemen en de noodige maat regelen voor een beslissing te nemen De regeering van Luxemburg heeft bij de entente-mogendheden geprotes teerd tegen den vliegeraanval op Lu xemburg De Parijsche correspondent van de „Times' meldt, dat generaal Mar- chand, die zooals wij geme'd hebben bij den aanval in Champagne zwaar ge wond werd, bevorderd is tot groot-officier van hel legioen van eer en begiftigd is met het oorlogskruis In een dagorder van het Fransehe leger wordt gezegd, dat generaal Marchand bij de voorberei ding en de uitvoering van de aanval len. waarmee hij belast was, nieuwe be wijzen heeft gegeven van dc hoogste mi litaire deugden en van klassieken moed. Geheel blootgesteld aan het vuur van den vijand wees hij de loopgraven aan, die genomen moesten worden en werd ernstig gekwetst, toen hij zijn mannen ten aanval leidde. Hij bezielden allen met hel vaste voornemen hem overal te volgen. Zulk een leider, aldus de dag order, was waard te dienen als een voor beeld voor tie dappersten. Lord Derby, die reeds veel voor de werving deed, heeft op Kitchener's! verzoek de leiding daarvan op zich ge-; nomen 12895 - Blijkens de Hngelsche verlieslijslen 2944 van 27 Sept. zijn dien dag 34 officieren I gog0 gesneuveld en 63 gewond 3070 3182 tare'' de namen van zeven generaals, die uit den actie ven dienst verwijderd zijn. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. - De leider der liberale partij in Zwe den, Karl Staaff, die van 1905—1906 en van 1911—1914 minister-president is ge weest, is op 55-jarigen leeftijd te Stock holm overleden. Tijdens zijn tweede pre sidentschap werd een ontwerp tot uitbrei ding van leger en vloot ingediend, dat het Zweedsche volk niet ver genoeg ging. In optocht trokken toen de Zweedsche boe ren naar Stockholm om een ingrijpender hervorming te vragen. Dit was de reden waarom het tweede kabinet-Slaaff af trad. -- De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Konsfantinopel, dat de Engelsche consul te Ispahan in Perzië en de Engelsche beschermingslroepen van het consulaat door aanhangers van den heiligen oorlog zijn vermoord. - De aanval op generaal Smuts, waar van wij gisteren melding maakten, had, naar de N. R. C. meldt, plaats in New- lands, een voorstad van Johannesburg Het zijn dus geen Afrikaners, die hem aanvielen, doch Engelsche mijnwerkers. Deze zijn ontstemd omdat Smuts aan hen, die aan den veldtocht naar Zuid-West deelnamen, beloofd had hun betrekkingen open te houden, doch zulks niet gedaan heeft. SCHEEPSBERICHTEN. Stoomvaartmij. Nederland. Vondel vertrok 4 Oct. van Lissabon. Rotte rdamsche Lloyd. Rindjani verlrok 3 Oct. van Algiers. 409e STAATSLOTERIJ 5e klasse 10e lijst. Trekking van Dinsdag 5 October. Prijs van f 1000 No. 1016 4781 4795 6228 6553 14397 19567 16008 20601 9268 9668 12825 17660 18386 20011 400 200 1281 2412 2544 4304 4618 5215 9204 9504 9941 11967 12000 18565 PRIJZEN VAN 70. 2941 2973 3203 8118 2962 3198 8061 17843 NIETEN. 3215 6812 8126 3584 6818 8127 4503 8052 8129 5448 8111 8135 6807 8122 8711 UIT DEN HAAG. Alvorens hedenochtend de afdeelingen overgingen lol het onderzoen der staat*- begrooling, werden te 10 uur vergade ringen gehouden van de club der Sociaal Democratische, Vrij-Liberale en Anti- Revol Kamerleden. Het plan schijnt te bestaan om bij de algemeene beschouwingen betreffende het al of niet handhaven van hjet politiek bestand, hieraan breedvoerige besprekin gen te wijden en naai' gelang van de daarbij tot uiting komende meeningen, de vraag of aandrang bij de Regeering zal worden uitgeoefend om, zij het dan ook tol gedeeltelijke demobilisatie te ko men, onder de oogen te zien. A.s. Vrijdag zal in de Trêves'-zaaMe 's Hagc geïnstalleerd worden de Staats commissie inzake de tijdelijke belasting op oorlogswinsten. De krijgsraad alhier heeft den hospi taal-soldaat C. K. van Amsterdam, ter zake van dienstweigering veroordeeld tot 5 maanden militaire gevangenisstraf. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2 34 u. Ned. 5 «/o staalslcening 101 vijftien zestiende. In tegralen 65 een zestiende, Oblig. 3 >yb 7C, Cerl. 3 757/8. Russen 62%, flauw. Oliewaarden flauw Kon. Ned. Petr. 495. Gec. Holl. 112 113, Perlak 50 a 51, Zuid Perlak 66, Amsterdam rubber 175 a 178, williger, Nederl. 57>/a t\ 58%. Ned. Am. stoomvaart mij. 298, nieuwe 289 a 291. Prolongatie 21% oj0. Amerikanen zeer flauw, Steels 76% 771/6, Missouri 57/8, Denver 8Vs", Eric 30"2, Gar Foundry 8-1 5 87, zeer flauw, Iiide Leather 453/i a 46i/2, Southern Rail 19'/2,. Marine 28 a 30, Cert. 70% a 71tyi, Ci gars Works 53 56. 9557 9563 12988 14126 14614 16026 17826 17839 UJLTSTE BERICHTE» In verband niet het offensief der bondgenooten in Frankrijk heeft het En gelsche ministerie van oorlogsmateri aal, naar de Daily Mail meldt, in de vorige week een onderzoek ingesteld naar de productie der Britsche fabrie-1 ken, welk onderzoek een bevredigendRAAD VAN AXEL resultaat heelt opgeleverd Dc produc- In de Dinsdagnamiddag te Axel gehou- tie van granaten met krachtig ontplof- den raadszitting werd j. in. vastgesteld fingsvermogen is zeer verbeterd De .de begrooting der gasfabriek. Daarbij moeilijkheden, welke zich onlangs in de werd besloten de gasprijs, in verband arbeidersverlvoudingeu voorgedaan heb- met de duurte der kolen vanaf 1 Ja- ben, zijn grootendeels verdwenen door nuari as. lot het intreden van gunstiger de vaderlandslievende houding der i lijd, zoowel voor metergas als kookgas werklieden Het gevolg is, dat de gra- /n munlgas met 1 cent per M3 te ver- naten nu in den letterlijken zin van hethoogen, voor kracht gas met cent. De woord naar Frankrijk slroomen j P«"'j& wordt voor lichtgas 9 cent, kookgas 9 cent, krachigas 7 cent, mimtgas .10 - In Dnilschlaud zal een inkoop- cenL maatschappij voor aardappelen opge- de behandeling der begrooting richt worden, die het recht tot ontei-I werd goedgekeurd een nieuwe post ad gening en lol vaststelling van den onl- f 750 voor hel oproepen van een des- eigeningsprijs krijgt Zoodoende zal dekundig ambtenaar tor secretarie, Goed- inoeielijkc bepaling van maximum-prijzen gekeurd werd ook een post ad f 1100 voor producenten en groothandelaars ko-voor het aanleggeen cener rioleering m men te vervallen Kerkdreef. j Tot lid van het Burgerlijk Armbe- Men schrijft uit Weenen aan dej stuur wer-d herkozen de heer Jan de r Feijter Lz. en in een vacature gekozen Te Weenen begint men thans gebrek de heer J K. Vink. Door het Burg aan levensmiddelen te krijgen; vleesch,I Armbest was om principieele reden be- melk. aardappelen, enz zijn niet of te- zwaar gemaakt legen de voordracht van «en driedubbele prijzen verkrijgbaar, i Burg. en Weth. doch deze hadden hjunne Paarden en rijtuigen zijn er vrijwel ver- j voordracht gehandhaafd dwenen I Besloten werd machtiging te vragen j aan de Kroon het maximum van den Naar aan de „Times" verluidt, denkthoofdclijken omslag te verhoogen van men. dat het bezoek van Bark, den f 20 000 Lol ,f 25 000. De geineentebegrooling werd vastge Russisehen minister van financiën, lot gevolg heeft gehad, dat de Bank vim Engeland stappen heeft gedaan tot het openen van een handelscrediet voor Rusland ten bedrage van vermoedelijk 20,000,000 Uit Petrograd wordt aan de Corriere della Sera gemeld, dat de Russen in liet district Petrograd een nieuw leger van U/s milliocn man in gereedheid heb ben gebracht In de Zwarte Zee heeft de Rus sische torped obool jager Zawetny op de recde van Platana bij Trebizonde ou der het hevige vuur van een af dee ling van den vijand, die zich aan de kust bevond, een molorschoener "buit gemaakt sleld op een eindcijfer van f58 561.98. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, He bist. Trekking van heden Woensdag. Prijs van f 1000 No. 3011 5122 16315 400 62 2201 9747 20300 20662 20683 200 11568 12448 20459 100 1067 3504 5937 6084 8075 8925 10778 14362 15699 20844 OVERREDEN. Gisterenavondnis te Assen door een lorrie van dc spoor overreden de spoor- en naar Baloem opgebracht, wegarbeider A. T.. die onmiddellijk ge dood werd, Het Fransehe stoomschip „Provin- cirr' is op de Grieksche kust door. VERKEERD UITGESTAPT, een duikboot in den grond geboord Wegens uilslappen in verkeerde rich- De bemanning is gered ling uit dc stoomtram is heden bij D i e- Jren een vrouw zoo hevig in aanraking Naar een Zwitsersch blad meldt mei een boom gekomen, dat zij oogen- noemt het Ilaliaansche „Bollelino Mili- blikkelijk dood was. DE TOESTAND OP DEN BALivAN BERN, 6 Oct. Volgens een Havashericht verklaarde de Grieksche minister-presi dent Wenizelos gisteren aan koning Con- slantijn, dat hij de politiek van het kabi- ne! niet langer kan volgen en dus zijn ontslag indiende, hetgeen werd aange nomen. ATHENE, 6 Oct. (Part.) De minister raad heeft zijn ontslag aan den koning aangeboden. BERLIJN, 6 Oct. Aan de „Deutsche Tageszcilung" wordt uit Boeda Pest ge seind, dal volgens een telegram uil Athei e, het blad Vilag meldt, dat de I Grieksche ministerraad het standpunt jva-i Wenizelos inzake zijn lormee! pro- I test tegen de troppënlanding te Sa lonika om deze overigens verder te dulden, deelde. Daar de kroon echter ,een totaal tegengesteld standpunt in neemt besloot de Ministerraad om in 'zijn geheel al ic treciun. Wenizelos veiscueen nu den minister raad bij den koning, om Z. M. het ont slag vau hel minislerié te overhandigen. D< koning heeft zich da nesIiSsmg voorbehouden, en de staatslieden Goe- naris, Teolsjef en Ralif bij zich ontbo den. Men meent, dat, in het geval Ralif met de vorming van het nieuwe kabinet zat worden belast, de tegenwoordige chef van den generalen staf, Doasma- nis op zijn post zal blijven. ATHENE, 6 Oct. In de Kamer zetde Wenizelos; „Griekenland heeft tegenover Servië verplichtingen,, die in het oonds- verdrag nauwkeurig omschrevenzüji. Deze verplichtingen zullen slieng wor den nageleefd, zelfs als die er 011s toe zouden biengen positie te nemen 'egen Duilschland, wal wij ernstig zouden i»e- liPuren. Ik zou het onleerend achten voor Griekenland, zicli niet te gedragen naai' de verplichtingen, die het bond genootschap met Servië oplegt. Ik hub overigens de overtuiging, dal hel ons belang is, ons te scharen aan de zijde van hel Viervoudig verbond." Deze verklaring heeft diepe soiisatie verwekt, en werd goodgekeurd door de groote meerderheid der afgevaardigden, die den minister-president toejuichten. SOPHIA, 6 Oct. Maandagmiddag tus- schen 4 en 6 uur, ontving Radoslawow e< n bezoek van de gezanten van Rusland, Frankrijk en Engeland. De gezanten van Rusland en Frankrijk overhandigden, een nota die het karakter droeg ,yan een ulti matum, waarin er, onder bedreiging mei hel afbreken der diplomatieke betrek- kir gen, op werd aangedrongen, dat Boel- gurijf; binnen 24 uur openlijk met de Centralen zou breken en de Duitsche en Coftenrijksche officieren, die naar zij zeg gen bij den Boclgaarschen staf zijn, ver wijderen. De Engelsche gezant overhan- digde een nota, waarin gezegd wordt, dat Engeland de diplomatieke betrekkingen zal afbreken als de mobilisatie van Boel- garlic een strijd in den Balkan tengevolge heeft. De Ilaliaansche gezant had nog geen instructies van zijn regeering ont- vangen KEULEN, 6 Oct. Uit Zürich word;aan de Köln. Ztg gemeld: Volgens berichten uit Petrograd heeft de Russische- minister van ooriog ver klaard, 'dal de hoop op een vriendschap pelijke bijlegging van het conflict met Boelgarije uiterst gering is'. De Russische regeering heeft haar gezant 'te Sophia reeds last gegeven dc stad te verlaten, om niet door een langer verblijf een talmen met hel, ant woord van Boelgarije stilzwijgend goed te keuren. Indien het antwoord onbevredigend is, zal onmiddellijk de oorlogsverklaring volgen. Ia tegenstelling hiermede verneemt hel Russische telegraaf-agentscliap, dal het verbreken der diplomatieks betrek kingen in dit geval nog geen oorlog ne- hoeft ten gevolge te hebben. KEULEN, 6 Oct. De „Köln. Ztg." meldt, betreffende de zitting van gisteren van de Grieksche Kamer „Berichten aan de Italiaansche bladen melden, dat Wenizelos niet voornemens was den polilieken toestand uiteen te zet'en De oppositie heeft hem echter evenwel drie maal tot spreken gedwongen. We nizelos heeft hel protest tegen de troe penlanding der Entente in de Kamer her haald. Bij de debatten is in het bijzonder gewezen op de verhouding tusschen Ser vië en Griekenland waarbij Wenizelos verklaarde, dat volgens het Grieksch- Scrvische bondsverdrag Griekenland ver plicht is. zijn neutraliteit te laten varen, zoodra Boelgarije Servië aanvalt. ïfel verdrag werd aan de Kamer mede gedeeld, daarop werd de zitting voor eenige uren verbroken. Men zegt, dat de regeering de "kwestie van vertrouwen zal stollen." DE LANDING TE SALONIKA LONDEN, 5 Oct. Naar de „Daily Te legraph" uit Milaan verneemt bestaan de tie Saloniki gelande Fransehe troepen uilsluitend uit blanken. Zij zijn buiten de stad gekampeerd, zoodat zij de Griek sche mobilisatie niet in den weg loopen. DE ENTENTE FN BOELGARIJE. PETROGRAD, 5 Oct. Naai' de Rjetsch verneemt zullen Engeland, Frankrijk en Italië geen stappen meer bij de Boel* gaarsche regeering ondernemen, doch zullen hunne gezanten, zoodra de Rus sische gezant Sofia verlaat, eveneens worden teruggeroepen. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 5 Oct 11 uur. Een artille riegevecht had plaats ten Oosten van Atrecht en een bommengevecht bij An- décliy, In Champagne ging de vijand voort het terrein achter het nieuwe Fransehe front te beschieten met bom men met bedwelmende gassen. De Fran sehe artillerie beantwoordde het vuur krachtig. Een bijna voortdurende arlil- Ierieactie had in Argonne plaats. FRANSCH LUCHTSCHIP VERONGE LUKT. PARIJS, 5 Oct. Het luchtschip „Alsa ce" keerde van zijn tocht op 2 Octo ber niet terug. DUITSCHLAND EN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 5 Oct. Graaf Bern- storff heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waarna minister Lansing meedeelde, dat Duilschland hel geval met de „Arabic' dósayoueerl en betreurt en schadeloos stelling aanbiedt. De orders, die aan de commandanten der duikbooten zijn ge geven zijn zoo streng, dat een geval als met de „Arabic" niet meer zal kunnen voorkomen De onderhandelingen over de schade loosstellingen voor de Arabic zullen di rect tusschen Bernstorff en de regee ring worden gevoerd, niet over het hof van arbitrage ifógükümevi 8«riekieu. UIT DEN HAAG In hel kabinet van den Minister van Financiën is gisteren een bespreking ge houden over de vraag, op welke wijze ware tegemoet te komen aan de drin gende credielbehoeften der kleine Am- sterdamsche diamanthandelaars Hoewel uit den aard der zaak geen definitief besluit kon worden genomen, staal hel, naar wij vernemen, vrijwel J vast, dat als -uitvloeisel dezer bespre- kingen in deze behoefte zal worden j vooj'zien en wel door middel van een j generale credietbank, onder toezicht en I moreelen steun van de groote patroons- in het diamantvak die gelijk ten confe rentie bleek, veel sympathie voor de ze zaak koesterden, en bereid zijn het hunne voor de ïol-stand-koming A an de noodige maatregelen te doen. Wij vernemen, dat het gemeentebe stuur van Den Haag voornemens is, in beroep bij de kroon Le gaan betref fende het besluit van Gedep. Stalen, «ol niet goedkeuring van het aan het hoofd i eener school Kanon verleende ontslag wegens liet bereiken van den 65-jai'igen .Teeltijd, welk ontslag niet gevraagd was. Naai- wij vernemen is J. L. la G10 ar- rojidissenients schoolopziener, benoemd tot directeur van het centraal adinin. bui eau voor de distributie van levens middelen, verbonden aan de commissie voor voeding van mensch en dier. De Johanniter-ridder Jhr. Ernest van Loon van liet hoofdcomité van het Ne- derlanósche Roode Kruis, onder wiens (leiding 9 Oct. te Roosendaal en te Tilbury Docks uilwisseling wan Engel sche en Duitsche gewonden zal plaats hebber., vertrok heden naar Enge land met dr. Hijmans, nied. advi seur van het Ned. Roode Ivruis, die oij- gestaar- wordt uloor pleegzusters uifc „Pronovo'. die zullen zorgen voor de verpleging der gewonden aan 0001 d van het stoomschip „Oranje Nassau' van de Mij.Zeeland" door de Nederl. regeer ring aangeboden voor hel inschepen der gewonden. BOMMEN OP CHALONS D£ UITWISSELING VAN GEWONDEN, PARIJS, 5 Oct. In den nacht van 3 op De trein met Engelsche in valleden 4 October is een Zeppelin boven de stad kwam hedenmiddag om 1 urn* hel slation Chalons verschenen en heeft bommen Roosendaal binnen, geworpen, dïë materieöle schade aan- Bij de aankomst werden aan de ge- richtten. wonden versnaperingen aangeboden. DE ENGELSCH-FRANSCIIE LEENING. NEW-YORK, 6 Oct De Engelsch- Fransche leening is met 5 a 10 millioen ovcrleekend VAN HET KAUKASISCIIE FRONT. j PETROGRAD, 5 Oct. Off. Aan hel ge- j heele front in den Kaukasus, met uitzoo- «lering van de streek van Wan, heb ben geen ernstige gevechten plaats ge had Op verschillende punten deden de j Turken pogingen om in de richting I van onze grens vorderingen te maken, I doch deze werden alle zonder moeite verijdeld Voorpostengevechten hadden in de kuststreek plaats I Aan liet N O uiteinde van het Wati- meer is liet over het algemeen rustig, Ten -Z. W. van Wan gingen onze troe pen, die op 3 October een vijandelijke afdeeling hebben verslagen, over tot de I vervolging van den vijand, die zich le- 1 rugtrok langs den Zuidelijken oever van hel Wanmeer over bergpassen van 800 1 tot 900 voet hoogte. RUSSISCH LEGERBERICHT PETROGRAD, 5 Oct. Aan het front 1 in de streek van Riga zijn verschillen' de gevechten geleverd. Ten Noorden vau 1 Bii'clialleo bezetten onze troepen een gedeelte der Duitsche loopgraven aan den linkeroever van de Karoen, die Tn dc Drina loopt tusschen de dorpen Eli- fcenhof en Taunenfels. De gevechten aan "liet front bij de Demonen, Driswialy en Vischeufmeeren duren voort. Na eeu he- I vig gevecht van man legen man hebben wij liet dorp Rachilna ten Z.O. van j Kozianka, het dorp Roesasky en de ri- J vier Medzjolka leu N van Postava be- zet. Een bajonelgeveclit bij het dorp Paszlernakv in de buurt van Roesasky had een voor ons gunstig verloop. Wij hebben het dorp bezel, I In de buurt van Smorgon en meer naar hel Zuiden, benevens aan de be-j neden-Njemen in de buurt van het dorp Djelialitschi hebben voortdurend schor- j nfutselingen plaats met den vijand, die, echter zonder succes, moeite doel 0111 vooruit te komen in Oostelijke richting. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen hebben onze troepen, 11a gevechten aan de midden-Slyr, in de buurt vau den1 spoorweg Kowel-Sarny de dorpen Goer- j ka, Goloezyskaja, Oplows, Volschetse en Medwiesclika bezet Op eenige plaatsen moest de vijand in wanorde teruglrek- trekken. DE SUIKEROOGST IN INDIÊ De correspondent van hel persbureau Vos Diaz te Batavia seint d.d 6 October- De uitzichten voor de aanstaande suiker- rogs? zijn, tengevolge van de oegounjen regens, bevredigend. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 6 Oct. 3 uur. off Het we derzij dscli bombardement werd tn \x~ lois voortgezet. Vooral was net hevig ten Zuiden van hel bosch van Gi.enchy De Franschen hebben eenig terrein ge wonnen mei behulp van granaten in de loopgi aven ten Z. W. van het kasteel van la Folie. i Op het heele overige front, in Cham pagne tusschen Maas en Moezel, ten Noorden van Fléry, in Lotharingen, en in de omgeving van Laintrey, Condvichr en Denevière werd een artillerieactio geioerd. DE DUIKBOOT- EN MIJNENOORLOG- LONDEN, 6 Oct. Lloyds meldt, dat de Engelsche stoomschepen „Sailor Prince" en „Haydu" tot zinken zijn gebracht. Eenige leden der bemanning van eerst genoemd schip zijn vermoedelijk omge komen Van het tweede werd de gehee- 1c bemanning gered. VERKOQP1NGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Da< urn Plaats Voarwerpen. Inform 8 Oct. Middelburg Dlv. Goederen. Ontv. Reg. en Dom. i2'!3 0et Middelburg. Meubilair Notaris huis 13 Oct. Biggekerke, Bouwv en Weiland, 14 Oct, Middelburg. Hofstede. 15 Oct. Middelburg. Stoomhout- zagerij enz. 20 Oct. Middelburg. Meubilair 27 Oct O. Souburg. Hofstede en land en huizen. 2 Nov. O. Souburg. Inspan de Neeling. Blaupot ten Cate. Struve. Polak eu Gobetz. JBIaupot ten Cate. Blaupot ten Cate.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 2