BUITENLAND. laaezonden Stukken. - Het Panamakanaal is reeds meer •dan een week versperd tengevolge van anrilaf schuivingen. Lloyd's heeft nu be richt ontvangen, dat het kanaal j\og wel een dag of tien voor de scheepvaart zal moeten gesloten blijven. NOG EEN VERGIFTIGING. Te Barneveld is naai" men' aan het Hbl. schrijft, het geheele gezin vaneen broodvenler na het gebruik van'room broodjes plotseling ernstig ongesteld ge worden Een 6-jarig dochtertje is reeds overleden. Andere personen, die de^e broodjes gekocht en gebruikt hebboa zijn eveneens ziek geworden. De „KONINGIN EMMA". Omtrent hel ongeluk van de „Konin gin Emma" kunnen wij nog de volgende bijzonderheden melden In de allereerste plaats kan worden vastgesteld, dal van het treffen van het schip door een torpedo geen sprake is geweest, hel vaartuig is beslist op een mijn geloopen en, na nog geruimen tijd te hebben rondgedreven, gezonken. Een groot geluk is het, dat dit zin ken zoo lang op zich heeft doen wacht ten, alle passagiers, ten getale van hon derd en de equipage zijn nu gered Min nen worden en op de s.s. „Kambangan", „IJsIroom" en Batavier" overgebracht. De mail bevindt zich op 20 zakken na, op de JJslroom"of deze 20 zakken aan boord van andere vaartuigen zijn, dan wel verloren gegaan, blijkt tot dusver uit de berichten, niet. Ook de mailhooien der Mij. ..Zee land" alsmede Eng. marine-vaartuigen passeerden de plaats des onheils, en hebben hulp aangeboden, welke echter niet noodig werd geacht, daar op dat oogenblik alle opvarenden reeds waren gered. De correspondent van hel Hbld. te Londen seinde gisterenavond, te heb1- ben vernomen, dat passagiers en be manning te Harwich en Dover aan land zijn gebracht, doch onmiddellijk werden vervoerd naar Tilbury, vanwaar zij he den met de „Balavier" naar Nederland zouden vertrekken. DE GODSDIENST-WAANZINNIGEN Zooals wij in ons nummer van giste ren mededeelden, zijn vijf leden van ie krankzinnige bemanning van den logger „Noordzee" van Huil te IJmuiden met de „Prolessoi Buijs" aangebracht. De kapitein van laatstgenoemden bo dem meldde aan den correspondent van het Hbl., gedurende de reis te zijn aan gesproken door den gezagvoerder van de „Noordzee". Deze zeide Christus te zijn. Op de „Noordzee" varende, zeide hij des nachts plotseling te zijn wakker geworden, en toen met God te fieb- ben gesproken, die hem opdracht ge geven had het schip van duivels' te zuiveren. Onmiddellijk is hij Jan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mede deelden, dal zij dienzelfden nacht een roode sier gezien hadden en nu een ingeving hadden om Christus bij te slaan bij het verrichten van zijn.„godder lijk' werk. De overige leden van de bemanning waren nog Ier ruste, toen zeilen, maslen en touwwerk reeds ver nield eii over boord waren geworpen. Deze di'ie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijk- baai door hun kracht veel iuvloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de gebeele bemanning op drie na onder invloeo van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om hei schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef dan S5 Ion haring, dat als voedslel dienen moesl. De leden der bemanning hadden allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had dc duivel zijn woon plaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op com mando dansen en dan weder stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner het hoofd afge slagen en vervolgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord gewor pen. De twee anderen werden overdag met messen toegetakeld. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel beneden in het schip en werden gebeden aan-, geheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de „Noordzee" op, die hulpeloos rond zwalkte. Arie Ros, een der dertienjarige jon gens die te Rotterdam is aangebracht', vertelde dat Klaas Kluyt en Jonker, twee der vermoorden, om de zedepreoken van Vlieland lachten, en uitriepen dat de anderen gek waren. Daarom werden zij gedood. Van Piet van Duyn, dender de vermoorde, vertelde Arie Ros, dat zijn vader door Piel zou zijn aangevallen waarop deze door de bemanning dood geslagen werd. DE 00RL06. De toestand. Wij kunnen vandaag in ons overzicht van den toestand heel kort zijn, belang rijke krijgsverrichtingen vallen van geen der oorlogsgebieden te melden en ook ;in politiële opzicht is er geen verrassend nieuws. Dal beleekenl echter niet, dat er stilgezeten wordt, want onder het oppervlak van een schijnbare rust kookt en gist hel allerwege Aan het Weste lijk, zoowel als aan het Oostelijk front worden bijna over de geheele linie ge- veelden geleverd, speciaal in het Wes ten is de actie levendiger dan zij de laatste weken geweest is. Me.er dan plaatselijke successen, en dan nog van geringe beleekenis heeft hier echter geen der partijen kunnen behalen. In hel Oosleu wordt vooral1 aan de Dwina- linie krachtig gevochten, waarbij nu eens de Duitschers, dan weer de Rus sen aanvallend optreden Toch dringen de eersten in de slreelc ten Z. W. van Dwinsk meer en meer op Het Wilnaleger bevindt zich nog steeds op den terugtocht, doch het ge vaar voor omsingeling wordt steeds ge ringer, mag wellicht reeds als geweken worden beschouwd Waar hier vriend en vijand zich bevinden, valt uit hun legerbcrichten niet recht op te maken. Slechts blijkt dal de rechtervleugel van Hindenburg legergroep tot de streek ten Noorden van Novvo Grodek vooruit is gekomen, terwijl de bewegingen van Leopold van Beicrens legers zich daar bij aansluiten. Zij komen echter te lang zaam vooruit om nog voor de Russen Minsk te kunnen bereiken. De in Lith- lianen meestrijdende Ooslenrijksche (roei pen melden een succes, zij doorbra ken een Russische stelling en namen 900 man gevangen en veroverden 3 mi tral jeurs. Is Oosl-Gulicie en Wolhy'niê is de toe stand i nverantkrd Nog altijd wordt er gevochten ten Ooslen van Loeclc, zon der dal de Russen er lot nog toe in slaagden diie stad te hernemen. Op de Öostenrijlcsch-Servische grens gaan de voorbereidende arlilleriege- vcchlen en schermutselingen door, zon der dat er nog oenige .Jeekening komt komt in de strijd. Ook omtrent de houding van Boel- ge rije verkeeren we nog steeds in het onzekere. De Boelgaarsche legatie te Londen heeft verklaart, dat de mobili satie in dat land alleen beleekent dat het zijn neutraliteit wil handhaven. Van welke zijde die echter bedreigd zou worden is niet recht duidelijk. Men dient echter, zoolang het nog niet tol een oorlogsverklaring gekomen is, loch iets Ie zeggen om een zoo ingrijpenden maat regel te verklaren. Berichten uit Sofia zeggen dat talrijke cavaleriekorpsen met onbékc nde bestemming uit de hoofdstad vertrokken zijn, wat er op wijst, dat wij wel In iet lang meer in het onzekere om trent Boelgarije's plannen zuilen blijven. Een Engelse h man over den D u i t s c h c n opmarscli in Rusland. De ,,Times"-corrcspondent bij het Russische Dvvinaleger concludeert, dat er van een opmarsch der Duitschers legen Pelrograd in dit jaargetijde geen sprake meer kan zijn. De aankomst van generaal Roeski in dal gebied, een generaal die kalm en stel selmatig zijn verdedigingsplan uitvoert en achterhoedegevechten op zijn program heeft, heeft een toestand geschapen, dijo den Duitschen opmarsch legen do Dvviua- linie verlangzaamd heeft tot een moei zame on kostbare reeks van aanvallen tegen opeenvolgende linies van. loopgra ven, die den voortgang van den vijand zoozeer vertragen, dal deze van geluk zal kunnen spreken, indien hij den veldtocht in het Noorden dit najaar aaa de Dvvina- linie ten einde zal kunn'en brengen. De correspondent gelooft, dat de Duit schers alles in hel werk zullen stellen en zich geen offer te licht zullen rekenen cm de Dwinalinie te vermeesteren. Doch slagen zij hierin, dan komen ze in. de streek van de Dwina tot Pskof, een ideaal terrein voor Roeski's stelsel van achter hoede-gevechten, die hen zeker drifa maanden zouden welen op te noudeu/. De verliezen der Russen noemt deze correspondent gering bij die van den vijand vergeleken. Ook bij hel Wihmleger zouden de varliezen ongelooflijk klein zijn geweest De correspondent neemt aan dal, int dien de ontruiming van Wilna op bevre digende wijze geschied is, m. a. w. als de Duitschers er niet in slagen de Wilna- groep te omsingelen, de ernstigste crisis van den oorlog in het Ooslen voorbij zal zijn. De strijd aan de Dardaoellen. Generaal Sir Jan Hamilton heeft een zeer uitvoerig rapport opgesteld over den strijd aan de Dardanellen in het tijdvak van 6 Mei tot en met 30 Juni. Omtrent de gevechten in Juni merkt de generaal op, dat er een onafgebroken reeks veldslagen werd geleverd, waarvan in de dagen van zijn jeugd en middelbaren leeftijd elk het onderwerp zou zijn geweest voor een af zonderlijk rapport. Maar hier, zoo zegt hij, komen zij zelfs niet in aanmerking om afzonderlijk genoemd te worden. Dat de verliezen aan beide zijden ver schrikkelijk zijn wist men reeds Ook dit rapport gewaagt er van. Twee Turkscne regimenten verloren op 10 Mei 600 doo- deu en 2000 gewonden. En op 18 Mei werd gemeld, dat 3000 Turksche lijken voor de Britsche loopgraven lagen. Den 2'lsten Mei werd een wapenstil stand gehouden om de dooden te begra ven. Aan het slot van zijn rapport zegt p.eneraal Hamilton dan ook: „Indien mijn leleg-am op eenigerlei wijze de gevoelens van de troepen wil weergeven, moet ik melding maken van de schaduw over hel geheele avontuur geworpen door het verlies van zoo vele.dappere en trouwe kameraden. 'Sommigen van hen zullen wij nooit terugzien; sommigen zullen het merk dragen, dat de Dardanellen voor hel leven hun hebben opgedrukt. Ande ren, Goddank, verreweg de meesten, zul len na verloop van tijd weer aan het front tcruglceeren." De brieven van Archibald. Dc Engclsclie regcering pubiceert in een witboek de bescheiden, die in het bezit zijn gevonden van den Amerikaan- schen journalist Archibald, die den 30cn Aug. aan boord van de „Rotterdam" van de II. A. L te Faltnouth is aangehouden en brieven bij zich had van Dumba, den Oostenrijksehen gezant bij de Ver. Staten, en Papen, den Duitschen militairen atta ché te Washington. Een zee van licht, zegt een Reuter- berichl, dat over dit witboek handelt, wordt geworpen op de siiuksche me thoden der Duitsche en Oostenrijk-IIon- gaarsche diplomatie door den brief van den gezant Dumba Ier begeleiding van de memorie van den redacteur van t Heagaarsche blad Szabadsag. 't welk in New-York wordt uitgegeven. In die me morie worden plannen ontwikkeld om den aanmaak van munitie in Amcrikann- sclie fabrieken te bemoeilijken, zooal niet geheel te beletten, door stakingen uit te lokken en wel voornamelijk in de staalfabrieken Ie Bethlehem. De Ilongaarsche redacteur gaf den raad dat zooveel betrouwbare Iiongaarsche en Duitsche werklieden als men maar kon bijeenkrijgen, naar de bewuste fabrieken moesten worden gezonden om daar le gaan werken, en dan heimelijk hun, mede arbeiders op t£ zetten Daarvoor wilde hij, dal men geld beschikbaar zou stellen. In een andere brief geeft Dumba den raad om de pogingen om een uitvoer verbod van wapenen uit de Ver. Stalen afgekondigd te krijgen maar te staken. Bij den koppigen aard van president Wil son zouden verdere pogingen zoowel nut teloos als schadelijk voor de zaak der centrale mogendheden kunnen zijn. Brieven van Papen maken melding van den aankoop van vloeibare chloor en phenol, waarvan ontplofbare middelen worden gemaakt. De aankoop van phenol was ruchtbaar geworden, doch men had de zaak in orde gemaakt, door de open lijk afgelegde verklaring, dal de phenol enkel voor medische doeleinden bestemd was Belgische werklieden j. n Duitse hl and. liet 19e rapport van de Belgische com missie lot onderzoek naar de schending van de regelen van het volkenrecht, enz. maakt melding van het wegvoeren naar Duitschland van Belgische werklieden uit de centrale werkplaats te Luttre, die wei gerden voor den overweldiger van hun land te vechten Eerst had men ge tracht (de werklieden door een uilhon- geringssj sleem aan liet werk le krijgen, doch toen dat niet lukte, werden zij uit hun huizen gehaald. Voor wie afwezig waren werden gijzelaars meegenomen, waarvoor ook vrouwen en kinderen wer den weggevoerd. De werklieden werden negen dagen vóór hun verrek naar Duitschland opge sloten gehouden in een beestenwagen. De wagen was zóó overvol, dat ze des nachts net konden gaan liggen. Ze leden vreeselijk door gebrek aan versche lucht en van de warmte, tiaar de wagens den gebcelen !dfiag in de zon stonden. De beestenwagen die niet was schoonge maakt, verspreidde een walgelijken reuk. Hel werk waartoe de gevangenen wer den gedwongen, bestond in het omhak ken van bosschen of bet aanleggen van waterleidingen in den grond. De schildwachten weigerden elke rust. Indien een vermoeid arbeider zich op richtte om een oogenblik te rusten, ont ving hij slagen met een stok of een ge weerkolf, of zelfs prikken met een bajo net. Het kwam voor, dat werklieden gedu rende het werk ongesteld werden door onvoldoende voeding. De schildwachten bepaalden zich er loe, ze ter zijde te plaatsen, blootgesteld aan regen of zon. De kleinste fout, de geringste afwij king van het reglement, werd streng ge straft. De straffen waren afwisselend, maar altijd wreed. Vier werklieden werden ernstig ziek en zijn in het ziekenhuis van het kamp in behandeling gebleven. Verscheidenje andereu zijn nog altijd ziek sedert nun terugkomst in het land. De laatste sigaret. In de Vorwarts leest men liet volgende verhaal' We waren op den opmarsch tegen Ciechanow. 's Avonds wierpen we de Russen uit hun dorp. zetten ons daarin vast. namen kwartier. Toen vier kame raden en ik een armzalige hut binuien Iraden om in den kouden nacht tenmin ste een dak boven het hoofd te hebben, hoorden wij uil het donker een mat steunen. Snel maaklen we licht. Midden in het vertrek lag een gewonde Rus. Waarschijnlijk hadden zijn kameraden hem voor hun vlucht nog hier binneij gesleept. Hel was een jonge man, nauwe- welijks twintig jaar oud, met vlasblond haar en vvalerblauwe oogen. Wc zagen onmiddellijk dal hij niet meer te redden was. Een schol in de buik en door do borst. Een vijand is een vijand, maar e4n gewonde is een mensch. Een paar kame raden gingen slroo halen. In het vertrek was geen bed, niets. We legden den ge wonde voorzichtig op het dikke stroo en een ransel onder zijn hoofd. Do arme kerel zag ons, den een na deq an der, met dankbaren blik aan. We gingen op de sleenen kachel zitten en keken naar den Rus. Niemand zei iets Ieder brak zich echter het hoofd, wat bij voor den armen drommel nog kon doen We boden hem brood aan. Hij schudde hel hoofd. Rum uit de flcsch? Neen Een haalde een stukje chocolade uit zijn zak. Neen. Nu wilde ons niets meer in vallen En de een na don ander haalde zijn pijp te voorschijn en stak die aan. De oogen van den gewonde begonnen, nu plotseling te stralen. Ik nam mijn, pijp uit den mond en wilde hem die geven Hij schudde weer het hoofd, maakte echter met zijn rechterhand een beweging in de richting van zijn jaszak. Ik greep er in en haalde een zak met tabak le voorschijn. Zijn oogen knipten me verheugd toe. Ik opende den zak, Daarin was ook sigarettenpapier. Hij wenkte weer met de oogen. Zoo onhan dig het ging, ik kreeg er toch ©en sigaret uit. stak die hem in den mond. Langzaam kwam de sigaret in brand. Bedachtzaam, plechtig bijna rookte de stervende. Wij dampten even zoo plech tig met hem mee De sigaret werd Idei- rer De asch viel den Rus op de borst. Nog was ze niet halfwcge opgerookt, toen plotseling een trekking door zijn lichaam ging. Zijn lippen persten zich somen»-De sigaret bleef aan den mond hangen en smeulde verder. Het leven was uitgebluscht. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Wat pr het vorig jaar in den oorlog gebeurde. 23 Sept. Engelsche vliegers werpen bommen op de vliegtuigloodsen in Dus- seldorp. De Duitsche kruiser „Emden" beschiet Madras. Uit Brussel wordt aan de „Ham burger Nachrichlen" gemeld, dal be trouwbare berichten er op wijzen, dat het geheele Belgische leger op 1 October, door Engelsche troepen zal worden afge lost. Het zou dan geruimen tijd rust krij gen Als een bewijs van de onzichtbaar heid van de nieuwe Belgische uniform schrijft men in de „Logerbode" o a. het volgende verhaal. „Onlangs werkten ge me-soldaten, met oude zwarte uniformen gekleed, aan loop graven, welke door de overstrooming van de Duitsche s telling gescheiden waren, op ongeveer duizend meier afstand. Plots ontploften er granaatkartetsen in hunne nabijheid; zij waren ontdekt. Zij verschui len zich in de dekkingen en het kanon vuur houdt op. Zij hervatten het werk, maar nauwelijjlcs zijn zij begonnen of de vijandelijke kogels besloken hen op nieuw. Nu zet men mannen in de nieu we uniform aan bet werk, de Duitschers laten hen ongemoeid want zij zien lien niet." De nieuwe uniform zal weldra ook in laken worden verschaft om voor den komenden winter de zomertenue le ver vangen. Aan de bladen te. Bazel wordt ge meld, dat dezer dagen een loods in het vliegkamp van Belfort in de lucht is ge vlogen. Men was er bezig de vliegtuigen ven bommen te voorzien, toen een bom ontplofte. Er moeten twee vliegers en een soldaat zijn gedood. De inschrijving op de derde Duit sche oorlogsleening is gisterenmiddag om 1 uur gesloten. Men verwacht'een schit terend resultaat. Voor Vrijdag zal echter liet lotaal-bedrag niet bekend kunnen; zijn. Te Neurenberg hebben gisteren de Duitsche keizer en de koning van Beieren elkaar ontmoet en gezamenlijk geaoen- maald. Op plechtige wijze heeft de Beier- scbe koning den keizer den veldmaan schalksstaf van zijn land aangebod'en. Gisterochtend ow kwart over ach ten hebben Fransche vliegtuigen, die als Duitsche vermomd waren, bommen op Stuttgart geworpen Volgens de Duitsche berichten daaromtrent zijn er vier men- schen gedood en velen gekwetst, doch is de aangerichte schade van weinig be leekenis. Volgens berichten uit Fransche bron zou een Duitsche duikboot een andere bij vergissing getorpedeerd hebben, door dat die andere vermomd was als een En gelsche onderzeeër Het zou bij Utsine, een eitand aan de Noorsche kust, ge beurd zijn, en de bemanning der boot is omgekomen. Volgens berichten uit Duilschebron zijn in de Noordelijke, voorsleden van Pelrograd beloogingen en optochten van revolulionnair karakter gehouden, wegens de verdaging van de doema. In een derde deel van alle fabrieken zou gestaakt wor den De „Rjetsch" bevat een manifest van den tsaar 'ofrver den oproep van den ongewapenden landstorm in Rusland. De ze oproep beoogt de mannen, die niet ge diend hebben, thans ook bij hel leger in le lijwen. Het manifest zegt, dal de vij and 'h,et land is binnengevallen en dat hel daarom noodig is het leger met nieu we, jonge krachten le versterken. Een uit Polesiè komend officier geeft in de Vossische Zlg. het volgende beeld van de moeilijkheden der cavalerie- gevechten in liet moerasgebiedHet voor waarts komen in de Rokitno-moerassen vergt van de ruiterij ongehoorde inspan ning. De moerassen en de sedert weken vallende regen maken een opmarsch bijna onmogelijk. Toch is een sterke linie cava lerie en artillerie door de gehecüe zone, onder voortdurend vechten met kozakkon en Tjerkessen, 'erin geslaagd vooruit le komen. De Russen op hun kleine paarden zijn onvermoeid; 'lis erg moeilijk hen le naderen, want 3e paden, waarover; eskadrons en batterijen zich moeten be wegen. zijn smal. Men moet elk deel van een bosch van kozakken zuiveren, ten einde geen patroeljes in den rug te krij gen. Met taaie volharding trachten deta chementen kozakken het „doorwaden" van Potesië tegen te houden. Veldmaarschalk vorn Maekcnsen heeft aan een ouden kameraad en vroegeren ondergeschikte geschreven: „Soklalenge- luk is Gods genade, mijn eigen ver dienste gering. Veldmaarschalk op het slagveld geworden te zijn, en nog een meeder le hebbendie dezen tijd mede beleeft, lijkt mij oen bijzondere wijding van dat geluk De moeder van den veldmaarschalk woont !e Gieglcnfelc'e, bij Ilaramerslein in West-Pruisen; iij is bijna 90 jaar en beheert haar uitgestrekte landgoede- Iren nog zelve Lloyds bericht dal liet Deenschc stoomschip Thorwaldsen van 1217 ton door liet sloolen op een mijn of door een 'torpedo is gezonken. Hel Fransche ministerie van marine {keelt mee, dat 5000 Armeniërs onder wie 3000 vrouwen en kinderen^ d e door de Turken worden vervolgd, eind Juli toevlucht zochten in hel Jebcl Moessagebergte Zij slaagden erin lot be gin September zich de aanvallers van bet lijf te houden maar toen begon ec gebrek te komen aan leeftocht "n mu nitie Menig Armeniër viel in handen der Turh.enEchter slaagde men erin de be narde positie kenbaar te maken aan Fransche kruisers, die onmiddellijk ter hulp kwamen en de Armeniërs in staat stelden te ontsnappen en hen naar Port Said brachten, waar zij in kampen zijn ondergebracht (Herhaald.) Uit Kaapstad meldt Reuter dal de werving voor een Zuid-Afrikaansche Iroe- penafdeelïng voor Duitsch Oost-Afrika Afrika uitstékende resultaten heeft Het aanbod is reeds grooter dan de behoefte In een verlciezingsrcde le Jagersfon tein zeide generaal Botha, dal zonder) de rebellie, de veldtocht tegen Zuid-West niet meer dan 5 millioen pond sterling zou hebben gekost. Het verschil lusschen dit bedrag en de thans besteede kosten, zouden, aldus Botha, beter besleed kun nen zijn voor de ontwikkeling des lands Als een misleiding kwalificeerde Botha de bewering, dat hij, mocht hij aan het bewind blijven, mannen op zou comman deeren voor den dienst buiten Afrika Wel zal hij de keizerlijke regeering steu nen in de wervingspogingen van vrij willigers. In Nieuw Zuid Wales is een bond gevormd voor invoering van algemeenen dienstplicht. Een stelletje ondernemende scha vuiten in Los Angelos (in Californië) gaf den 29cn Aug aldaar een bulletin uit mei Lal van berichten uit Noorsche kust plaatsen, alle meldende dal daar een groote zeeslag was geleverd, waarin de Engelsche vloot totaal vernietigd werd Men begrijpt dat de heeren met den ver koop van dit sensationeele verhaal goede zaken maakten, doch het plaatselijk blad van Los Angelos, de „Californian Ti mes moesl 1000 gulden onkosten ma ken aan telegrammen enz. ten einde zich van de misleiding le o verluigen Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden DE AARDAFPELKWESTIE. M. de R. Gelieve mij s. v. p. een plaalsjc af le slaan voor het volgende. Iu de M. C. van 20 Sept. leps ik aangaande bor venslaande zaak „de I a n d b o ur wers zullen ,vertegeu flyïo or - d i g d worden". Deze woorden deden bij mij en mis schien bij vele anderen de vraag rijzen: zou hel niet goed zijn dat ook dei b ur g e rij van Nederland eens door den minister werd gehoord? Deze is volgens bericht in uw geêrd blad zeer optimistisch gestemd omtrent den toe stand in Nederland, misschien kwam hij tol andere gedachten, als een flink vertegenwoordiger uit de burgerij hem eens op de hoogte bracht, hoe in menig burgergezin moeder de vrouw beeft te tobben om rond le komen. Wel zijn. er voor de meeste artikelen maximumprijzen gesteld, maar deze zijd zóó hoog, dal liet bij de gewone inkom sten onmogelijk is voor een huisvrouw om alle uitgaveu te bestrijden. Men den- ke slecbls aan vleesch, spek, eieren en melk De arme boeren, groothandelaren en kapitalisten zullen zich dunkt me wel redden; ook aan hel overige deel van Neerlands bevolking mag wel eeus gedacht worden Mei dank voor de plaatsing. Uw dienstw. X. G roede, 22 Sept. 1915. 'c

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3