Uit Stad en Provincie. LAATSTE ËttieKTEM. België woonden en mei den grooten stroom Belgen mee naar hun oude vader land vluchtten Zij schijnen zich te Uden niet al te zeer op hun gemak te voelen en kregen behoefte aan aaneensluiting. Na eenige moeite werd de regeerings- kommissans bereid gievonden een lokaal af te staan en daar werd kort geleden vergaderd, om een vereeniging te stich ten In deze bijeenkomst hield, naar Het Volk meldt, de voorloopige sekrelaris een retle, waarin hij een overzicht gaf van de grieven die de Hollanders in het kamp hebben De 'hoofdgrief is, dat de Belgen bij het versciiaffen van werk blijkbaar de voorkeur hebben flet Belgisch goeverne- ment zendt van tijd tot tijd afgevaardig den naar het kauip en die zijn hun land- genoolen behulpzaam bij hel zoeken naar toonenden arbeid in Frankrijk, Engeland en ook in Holland .Maar de Nederlanders komen daarvoor blijkbaar niet in aan merking. Dat die Belgische regeeringsafgevaar digden niets voor hen kunnen doen, ligt voor de hand Maai- het Hollandsche gou vernement doet evenmin wat Waarom stuurt het niet ook eens een afgezant om de eigen landgenooten vooruit te helpen? Het kampbesluur behandelt hen voorts met minder voorkomendheid dan aan de Belgen lebeurt valt Dat grieft hen te meer waar zij zich toch op dep eigen vaderlandschen bodem bevinden. Vertrekt een Belgische familie, dan wordt zij geheel in t nieuw gestoken en per spoor vervoerd Een Hollander moet te voet gaan in 'l oude pak Onze landgenooten te Uden hopen, dat publikalie in een en ander verbete ring zal brengen Uit Middelburg. - De naai- en brei-inrichling alhier gesticht door de Rockefellers founda.- tion voor de Belgische vrouwen en later door het rijk overgenomen is verplaatst van de Dam naai* de St Pieterstraat in het huis vroeger bewoond door wijlen den heer De Weerd. - Het Middelburgsch muziekkorps zal Vrijdag 3 Sept des avonds ten 8 uur op hel .Molenwater een muziekuitvoering geven I In den nacht van Zaterdag op Zon dag, te ruim één uur. klonk van af del richting der Bateauporte een hevig hulp geroep De politie trof op den hoek van d<> Brakstraat en de RolLerdamsche Kade eenige personen, in wier midden zich een huzaar bevond, die zeer hevig bloedde uil verschillende lange snijwonden aan zijn hoofd Deze man vverd onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie over gebracht Spoedig was daar een inmiddels ontboden dokter, die de wonden van den huzaar voorloopig verbond en zijn toe stand. mede door het vele bloedverlies, van dien aard vond. dal hij last gaf hem per brancard naar het militair hospitaal over te brengeu Deur den commandant van de wacht aan het Entrepot, een wachtmeester van de huzaren, die ook op het hulpgeroep was afgekomen, waren inmidde's een: vierla' personen aangehouden en onmid dellijk naar hel bureau gebracht, terwijl de polilie op het terrein van de vecht partij een scherp met bloed bevlekt mes vond Ook de polilie hield een man aan Rij hel verder onderzoek kwam aan hel licht, dat de huzaar hel voorbijgan gers en ook de aangehouden burgers lastig had gemaakt; en voorts, dat het mes toebehoorde aan den 27-jarigen J. L' werkman, wonende alhier, een der mede- aangehoudenen, die eerst nu bekende; de mishandeling te hebben gepleegd, waarop de andere personen onmiddellijk in vrijheid werden gesteld, maar L. in bewaring werd gehouden, om heden den officier van justitie te worden voorgeleid. Na verhoor door den officier van jusitie is de aangehoudene op vrije voeten gesteld - Door de politie is aangehouden de 39-jaiige C M. wien door de rechtbank te Dordrecht een gevangenisstraf van 12 dagen was opgelegd. Uit Vlissingen. Nadat klachten waren ingekomen dal op Belgische booten te V1 i s s i n,- gen grooLe hoeveelheden steenkolen en briquetten aanwezig zouden zijn, afkom stig van diefstal heeft de politie een onderzoek ingesteld en op de betreffende booten in beslag genomen eenige honder den briquetten en zakken steenkolen, welke bleken afkomstig (e zijn hoofdza kelijk van de maatschappij ,,de Schelde'' aldaar VI Cl Vrijdagmiddag is een 14-jarige jon gen, wonende te Middelburg, van een rij denden bodewagen, nabij de Keersluis, gevallen, waardoor de voorwielen hem over het lichaam gingen Hij is overge bracht naar hel St Joseph ziekenhuis Zijn toestand is gunstig VI. Crt. Door onbekenden is, naar de 'VI. Crt meldt, vermoedelijk met een zgn. kattepult. nabij de Keersluis een ruit van de voorbijrijdende tram stuk ge schoten waardoor de Inzittenden stuk jes glas in het gelaat kregen, /onder evenwel verwond te geraken. De politie stelt een onderzoek in. Uit Walcheren. Toen gisterenmiddag omstreeks 3 uur plotseling malschc regenbuien neer kwa men vallen werd op Walcheren menig wandelaar en wielrijder verrast. De Dom- burgsche tram was voor velen een uit komst. Er was reeds in Domburg zoo'n toeloop van fietsers met hun rijwielen, dat de bagagewagen deze niet alle bergen kon en een open goederenwagen moest worden aangehaakt, waarin zij, aan den regen blootgesteld, werden vervoerd Aan hel station Biggekerke stonden weer heel wat mcnschen gereed, die ten slotte alleen nog in den bagagewagen eeni plaatsje konden vinden Dat de tram heel wat vertraging kreeg door een en ander laai zich begrijpen Zaterdag geraakte de smidsknecht A wonende alhier bij zijn patroon le Seroos kerke met den pink van.de rechterhand lusschen een machine, waardoor een deel van dezen vinger werd afgeknepen. Na voorloopig door den dokter te Serooskerlce te zijn ver bonden, begaf A zich naar het Gastv huis alhier alwaar amputatie van den pink noodzakelijk bleek Uit Zeeuwseh-Vlaaudereu O D. Door den Commissaris der Koniir- gin is benoemd lot zetter voor 's rijks directe belastingen iu de gemeente Graauw en Langendam de heer P J. Diirinck ter vervanging van den heer P A van Campen, die door zijne benoeming tot Burgemeester ambtshalve lid en voorzitter vau het college van zetters is geworden' Uit Z e e u w sch-V laa nde re n W.D. Men seinde ons hedenochtend uit Bresuens: Hedenmorgen drie uur is vermoedelijk een mijn los geraakt, en aan de Nieuwe- sluis. gemeente Bresuens, ontploft De woningen in de nabijheid hebben schade aan daken en ramen Van andere zijde meldt men ons dat de, mijn is ontploft tusschen den vuurtoren' en den misthoorn aan de Wielingersluis. De zware slag was ver in de omgeving hoorbaar Aan de woniug van den dijk werker Collemeijer is veel schade De mijn is Zondagnamiddag nabij paal hoofd no. 16 aangespoeld; en hedenoch tend met hoog water weer gaan drijven, doen in aanrauing gekomen met hol sta- ketwerlc langs de zeedijk, waardoor hij ontplofte Er is eenige schade aan de paalwerkeu veroorzaakt Iu het huis van Collemeijer is geen ruit heel gebleven hel heele dak is er af, en het houtwerk is uit de ramen versplinterd. De kinderen, die op den zolder sliepen, hebben wonder genoeg geen letsel gekre, gen, geen pan heefl hen geraakt De eerste openlucht-samenkomst van Vriizinuig-Godsdicnstigen in Zeebnd zal plaats hebben op Zondag 12 September le Ocstburg De bijeenkomst wordt geopend door ds Patlisl uit Aardenburg. Dr Cannegie- ter van Middelburg zal spreken over ..Vreemdelingen op Aarde", ds Feller uil Zutphen gaf zijn onderwerp nog niet op prof. Lindeboom uit Groningen heeft tol onderwerp gekozen „Geest is hoofd zaak" en de heer Eisma uit Bolsward „Ziin Vrijzinnigen ongeloovig"»Dr van Beek uit Waterlandkerkje zal de sluilings- rede' uitspreken. De bijeenkomst wordt verder opgeluisterd dooi* het zangkoor ..Vooruil'' uil Nieuwvliet en de muziek gezelschappen uit Schoondijkc en Zuid- zande De Bloemendag met collecte, gehou den op 15 Augustus ten behoeve der werken van het ..Nederlandsch Huhb- gingscomileit Koningin Elisabeth", heeft le Sluis de mooie som opgebracht van f122 10 en 13 30 franken Deze prachtige uitslag is geheel lef danken aan den onverraoeiden ijver der verkoopsters, nl. mej. Joh. Baes, Mar. Batselaer, L Grahame, A. Mets, Mad. Van Vooren, Esther Verschore, Joh. Ver- sluys KUNST EN WETENSCHAPPEN. De vriendelijke Rotterdammer, die ten behoeve van liet Stedelijk Museum te Vlissingen het bewuste nummer van de Opr Hoerl. Cour. schonk, voelde zich bezwaard toen gebleken was, dat het een mystificatie was en bood ter ver goeding voor die teleurstelling een waar devol kaartwerk aan ter plaatsing in de bibliotheek, terwijl nog eenige andere voorwerpen zullen volgen Dit kaartwerk is geborgen in een lederen étui uit den tijd, waarin het vervaardigd werd (Paris 1785' en bestaat uit 9 op linnen geplakte kaarten, elk met een deel van Zeeland. S o 1 i s t e n c o ii c e r l Badhotel, Vlissingen. Een droefgeestig-leege zaal, en een mooi concert De vier concertgevers haddcrü werkelijk beter verdiend. Maar het kleine groepje toehoorders klapte zoo luid en hartelijii, dat op zulke «ogenblikken de solisten wellicht vergaten dal er zoo weinig waren Trouwens in hun spel en zang is het evenmin te; merken geweest, dat ze daar aan ooa maar even dachten. Zooals we in ons aankondigend be richt schreven, was hel een programma vol afwisseling. Veel instrumentale mu ziek, en daar lusschen zang De zangeres, mej Lousie Bekking. uil Den Haag, ondervond de bezwaren van de leege zaal, door den sterken galm. Maar ze bleef zuiver van loon en heefl veel laten genieten. Een mooi vol geluid, ten zeer beschaafde zang, en dan boven al een muzikale expressie, die in 't bij zonder in „Chanson d'adieu" van Tosti een pakkende stijging bracht, waardoor dit lted een van dc mooiste momenten van den avond werd Ook de drie Holr laudsche liedjes na de pauze werden met mooien klank en overtuigende voordracht gezongen Het lag waarlijk niet aan het publiek dat hier geen toegift volgde zoo als bij de anderen. De drie instrumentalistende heer Jan Rasch (Dordmund), viool, mevr. R. Gre- linger—van Leeuwen (Den Haag), cel. en de neer C. Spruijt Den Haag), piano j zetten het concert in met het zangerig eerste deel van het trio van Mendelssohn. We leerden toen reeds dadelijk de krachten van dit'drietal waardeereu; de heer Rasch als een technisch zeer knappe violist met mooien warmen streek, mevr. Greiinger als een celliste met een zuive ren toon, maar minder krachtig, en de heer Spruijt als een pianist die door een sterk karakleriseerenden aanslag telkens de aandacht voor de piano vroeg. Ook in Je liederen loonde hij zich een hege leider van muziüalen smaak. Hol talent van den heer Rasch leerden we nader kennen iu eenige solo-nummers We kunnen niet zeggen, dat de Andante en Caprice van Guiraud ons erg boeiden. Hel was technisch vaak een heksentoer, maar als muziek hebben wc meer ge noten van Traumerei (op de G-snaar) van Jensen—Wilhelmy, van de Heyze Kati Hongaarsciie dans) van Hubay, en boU venal van de meesterlijk gespeelde toe gift. Wal we hier boven van dc celliste schreven, geldt ook van haar solo-num mers Zoowel in de Andante van Mann ais iu het „Ave Maria" van Schuberf en iu de „Harlequin" van Popper zon den we graag wat meer gloed hebben gehad Maar ook zij werd door het ap plaus tot een toegift genoopt Ten slotte nog een trio van Beethoven, waarvan hel allegro en andante ons min der boeide dan de geestig en ook geestig gespeelde variaties En dat alles voor een bijna leege zaal We vragen ons met zorg af, of deze zor mereoncerten van goede kunst nu ook! al zullen verloopen UIT DE PERS. Mr R. Ma ca les ter Loup ln hel „Vaderland" wordt een waar- decrend woord geschreven over het werk dat de thans om gezondheidsredenen af getreden voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank in die functie heefl I verricht Gewezen wordt daarin op de moeilijke omstandigheden waaronder hij die taak van wetsuitvoering moest vervullen: de vestiging naast de rijksbank van concur- reerende, winstzoekende particuliere on dernemingen, het gemis aan elk praece- dent op administratief verzekeringsge- bied en hel ontbreken van administra tief ontwikkelde elementen in het bank- besluur Toen dan ook minister Kuyper, de leider van het departement, waaronder de Bank ressorteerde, in gebreke bleef te voldoen aan de meest bescheiden eischen tot aanstelling vau administratief behoor lijk onderlegde krachten onder het amb tenaars-corps, werd die taak nog moei lijker. waarbij nog kwam, dat de werkge vers veelzijds tegenkanting en ontduiking aan den dag legden, zooals het in ons „vrij" Nederland gewoonlijk gaal, wan neer de een 'of andere wet, welke finan- cieele offers van een financieel krachtiger deel der natie ten behoeve van hel aü- gerneen vordert. Ook de aanvankelijk weinige mede werking, ja zelfs dikwerf voorgekomen tegenwerking van de ambtenaren van liet Openbaar Ministerie bij enkele primaire rechtscolleges, waren niet bevorderlijk! aan een goede wets-nilvoeriug. Het corps agenten bovendien was in vele opzichten mede een ondermijnend element voorzoover aaarin vele onge schikte elementen waren opgenomen, niet berekend voor de omvangrijke en ver antwoordelijke laak hun gesteld en welk corps, hoe goed bedoeld als helper van het Bestuur, numeriek veel tc klein was. En ten spijl van al die moeilijkheden, trots alle gemis van waardeering van de opvolgende ministers en hunne advi seurs, die der Bank niet erg gunstig gezind wdten, ja zelfs sterke bcvoor- oordeeling tegen dit Rijks-instituut aan den dag legden en een stelsel van dwarskijkerij binnen en buiten dc muf- ren van hel bankgebdiiw kweekten, met dien omineusen ondergrond en daarbij zeer wel vergaten, dat dit sociale Sliet kind van den beginne af mede door den verkeerden opzet van regeerings,- wege aan chronische bloedarmoede leed, trots al die ongunstige Factoren was het mr. Loup die wars van uiterlijk vertoon, sober in woord, met ijzeren 1 wilskracht de teugels strak hield eu met „de wet" voor oogen, zijn grondige kennis en scherpzinnigheid in den dienst der Bank stelde VERGADERINGEN EN CONCERTEN TE MIDDELBURG. Dinsdag 31 Aug, Concert Tuin Noord Bolwerk 8 uur SEDERT DE VERLAGING VAN DEN ABONNEMENTSPRIJS DER MIDDELBURGSCHE COURANT IS DE OPLAGE ZEER STERK TOEGENOMEN. VOOR ONZE ADVERTEERDERS EEN GRATIS BATE UIT DEN HAAG. Dc minister vau marine is voorueé mens, Woensdag en Donderdag a. s. ver gezeld van zijn adjudant, een bezoek aan Zeeland te brengen tot het be zoeken van verschillende verdedigingsl-, werken. Hedenochtend brak door lot dusver onbekende oorzaak een zware binneur brand uit in een school aan de Laag- nekstraat, waai* thans' een aantal sol daten gehuisvest zijn. Met 2 stralen op de waterleiding werd het vuur gebluscht Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ofschoon daartoe groot gevaar be stond wegens hel ontploffen van scherpe patronen De schade bepaalt zich tot liet verbranden van militaire kleeding- slukkeu en het schroeien van houtwerk BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.33 uur. Hollandsche waarden zeer flauw. Integralen 66'/i> 5 657/s Oblig. 3 pel. 75. Gert. 3 pet. 75. NederLandsche 5 pet. Staalsleening 102 één zestiende Russen 647/8. Kon. Ned. Petr. 508 a 510. Gec. Holl. 152 Periak 34%. Zuid-Pcriak 59. Amsterd rubber 150 5 151. Nederl. 45 Nederl. Am. stoomvaarlmij 249 a 250, nieuwe 245 5 246%. Steels 74% Amalgamated 76%. Missou ri 8y» Denver 6%. Erie 27%. Car Foun- dr y69%- Hide Leather 37. Southern Rail 16 Marine 8, bonds 66%. Cert. 61%, Maxwel bonds 12% Lappen 63. Studeba- ker 110. Pittsburg Coal 341/4. Prolongatie 2%. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 29 Aug 11 uur. De actie van onze artillerie duurt voort over het ge- heele front. Op verschillende punten heb ben wij goede resultaten bereikt GILBERT PARIJS, 30 Aug In verband met -de mededeelingen van het Zwilsersche pers bureau, dat de Fransche luitenant-vlie ger Gilbert gevlucht is onder verbreking van zijn eerewoord heeft de Fransche re geering hem bevolen naai* Zwitserland te rug te keeren, wat hij Zaterdag deed. Naar men weel, verklaarde Gilbert, dal' hij 48 uur voor zijn [ontvluchting'zijn eereL woord had teruggenomen DE DU1TSCHE OPMARSCII NAAR WILNA KARLSRUHE, 30 Aug. Uit Basel wordt giemeld, dal, volgens berichlen uit Petro- grad aan de Basler Nachrichten, Je Duit- schers op slechts '10 werst vau Wilna af staan. ARRESTATIES TE NEW-YORK NEW-YORK, 29 Aug. Er werden 7 per sonen gearresteerd, die beschuldigd wor den uil stoomschepen, welke bestemd waren voor de geallieerden, groote hoe veelheden suiker te hebben ontvreemd tot een waarde van 1000en dollars. Al gemeen vermoedt men, dat deze arresta ties voeren zullen tot de ontdekking van de omstandigheden waaronder in de laat ste dagen jop .een 6-lal JSloomboolen brand is ontstaan. De gearresteerden ziju kapiteins en stuurlieden van booten, die goederen aan de zeeschepen aanbrengen. ▼ERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum Plaats Voorwerpen. Inform 31 Aug Vlissingen. Inspan Loeff. 1 Sept. Souburg Woning. Loeff. 3 Sept. Souburg. Inboedel. Loeff. 6 Sept Terneuzen. Wasscherij V. d. Moer. 15 Sept Grijpskerke. Hofstede „Voorzorg". Hioolen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag lSept. ll uur. Prov. bestuur Middelburg. Uitvoeren Keibestra ting enz Zie Ned. St. Crt. no. 183 Woensdag 8 Sept. 11 uur. Prov. bestuur Middelburg. Aanleg rijwielpad Rijksweg W. Z.V1. De „Middelburgsche Courant" wordt '1avonds te zes uren in Goes bezorgd Dagelijks worden, tegen I 1.25 per kwartaal, abonnementen aangenomen dooi 4eli agent P A H PIETERMAN BFRICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN 'T VORIG NUMMER. UIT DEN HAAG. Door de regeeriug is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen, dat het ontwerp een tijdelijk karakter draagt De toetsing door den rechter ony- trent de oprechtheid der verklaring van hel beslaan van evenlueele gemoedsbe zwaren is vervallen Anderzijds zal wor den gehandhaafd het beginsel, dat de ge(- moedsbezwaren van hen, die niet en van hen die wel tot een kerkgenootschap belmoren, gelijkelijk worden geëerbie digd. Wordt het w o. 'tol wel verheven dan zal het eedsvraagstuk 1 Jan. 1919 opnieuw aan de orde worden gesteld, want op dien datum zal de wet ver;-] vallen BOTSING Hedenochtend omstreeks' 12 uur kwam een motierfiets, waarop 2 perso nen gezeten waren, den Brediusweg af, toen ze met de stoomtram in botsing kwam. Een van de motorwielrijders, den adelborst O. E. uil Naarden werd een arm verbrijzeld Bovendien werd hij -lan de borst en een been ernstig verwond De ander kon tijdig van hel rijwiel afspringen. Deze bekwam geen letsel. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND TesVenlo is hedenmorgen een Duilsch vliegtuig geland, komend uit België, gaan de in de richting van Wezel. De officier en een mindere 'in het vliegtuig dachten boven Duitschen bodem te zijn, en deden een noodlanding. Toen zij bemerkten op Nederlandschen grond te zijn, wilden zij weer opstijgen wat hen door de Nederlandsche militairen belet werd. DUITSCH LEGERBERICHT BERLIJN, 28 Aug (Off Een Fran sche aanval met handgranaten op oen Linge-kopf ten N. van Munster werd af geslagen. Over een groot deel van het front blijft de werkzaamheid van de artillerie zeer krachtig. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Oostende, Middelkerke en Brugge In Mühliieim (Baden) hebben Fransche vlie gers met bommen 3 burgers gedood. Legergroep von Hindenburg: In de gevechten ten N. O. van Bausk, Schönbcrg ziju de tegenstanders versla gen. Meer dan 2000 Russen werden ge vangen genomen, 2 stukken geschut en 9 machinegeweren werden buit gemaakt Vijandelijke voorwaartsche bewegiu- gingen tegen gedeelten van ons front Rodni-WiJissi en Zadowa werden afge slagen. Ten Z. O. van Kofno schrijden de troepen van generaal Von Eichhorn ze gevierend voorwaarts. Tusschen de Bobr en het woud van Bialowiec wordt de vijand vervolgd. De stad Naref is bezet. Legergroep Leopold van Beieren. De legergroep dringt voorwaarts iu het woud van Bialowiec en over de (Lesna Prawa, waarvan de Oostelijke oever aan den benedenloop reeds gel- nomen is Legergroep Von Mackensen B ij de vervolging werd de Kamienka overschreden. Tusschen de Boeganice en Pripel-riviei* blijven onze troepen den verslagen vij and verder terugdrijven. Duilsche ca valerie versloeg gisteren bij Namarl (aan den straatweg Kowel-Kobrin) een vij andelijke caralerie-divisie. Onder leiding van generaal graaf Botli- mer hebben Duitscbe en Oostenrijk-Hon- gaarsche troepen gisteren aan de Zlota Lipa en ten Z. van Bizezani (dus in het Oosten van Galicië) de vijandelijke posities doorbroken. Nachtelijke vijande lijke tegenaanvallen werden bloedig af geslagen. Heden vroeg zag de vijand van verderen tegenstand af Ilij wordt achtervolgd. DE DUITSCHERS IN HET OOSTEN PETROGRAD, 27 Aug. (Tel.). In be voegde kringen schat men de Duitsch- Oostenrijksche krijgsmacht op het Oos telijk front op 120 divisies infanterie en 20 divisies cavalerie. HET BESTUUR VAN POLEN POSEN 28 Aug Het Posener Tage- bl meldt, dal tot gouverneur-generaal van Polen is aangesteld generaal von Be- scler. Van het gouvernement Posen is de ze tel van Kalisch naar Warschau verplaatst; het zal voortaan geheel Russisch Polen omvatten. IIERIIK. De herijk der maten en gewichten in 1915 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dogen: Rapenburg. voor Boschkapelle 30 Augustus des na middags; voor Hengstdijk 31 Augustus des voor- middags; voor Stoppeldijk 31 Augustus. Graauw-en-Lon gendom 1 September Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse 2 cn3 September en 4 September des voor-

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 2