BÏÏITEHLAMB. drank tot haar bondgenoot maakt, dau stel ik mij tegenover haar, van welken kant zij ltome. En dus protesteer ik, eu protes teer ik uit alle macht als drankbe strijder, tegen de bier-traclalie, welke' per advertentie stond aangekondigd in hel vorig no. van dit blad. Zooiels is niet meer van onzen tijd vooral iemand die wegens zijn maat schappelijke positie het voorbeeld dient te geven aan zijn medeburgers, onwaar dig. Den Bosch. L. SIMONIS, Kap. Hoofdbestuurslid van den Bosschen Dioc. Drankbestrijdersbond. Te Almelo heeft den Laalslen tijd honden-vergiftiging op groote schaal plaats, door middel van strychnine. Niet alleen op jachtgvonden wordt hel vergif gelegd, maar ook langs pu- plieke wegen. Gedurende de laatste we ken zijn niet minder dan een vijftig die ren, waaronder verscheidene luxe exem plaren, gedood. Geregeld wordt de po litie met de vergiftigingsgevallen in ken nis gesteld, doch het mag haar niet ge lukken de(n^ dader(s) te ontdekken In Oostelijk Groningen heeft gisle- teren een verschrikkelijk onweer ge woed, dat gepaard ging met een gewel digen plasregen, zoodat te Winschoten stralen onderliepen Enkele dieren wen. ren werden in de weide doodgeslagen, terwijl de schade aan veld- en tuin vruchten enorm is. MAKREEL-VISSCHERIJ. 'I Wemelt van visschen langs de zee weringen van Texel, zoo schrijft men aan de .Tel." Met hengels vangt men pieter mannen en ook makreelen. De laatstge noemde visschen azen op bliekjes, die in groote hoeveelheden door de grootere visschen achtervolgd worden en dan wel als zilverstukjes opspatten. Met verschil lende netten tracht men de makreelen te vangen en de moeite wordt voor velen schillerend beloond, want nooit te voren heeft men hier zulke groote scholen van deze mooie visschen gezien, als nu het geval is. Deze onverwachte visscherij brengt vele kijkers bijeen, niet alleen van het eiland, maar ook van elders. De beste zaken maken zij, die met een zegen werken. Zoo maakt men tegenwoordig goede za ken, doch 't ligt voor de hand, dat het maar voor enkele dagen zal zijn. In één trek haalde men 2000 makree len aan den wal. Die konden lang niet al lemaal in den zak, waarom men ze in in hoofdzaak van het vreemdelingenver keer beslaan, zal medebrengen, houdt den eigenaar thans nog terug van dezen maatregel Komt echter binnenkort geen veran dering in den legenwoordigeii onhoudba- ren toestand, dan is sluiting van liet landgoed Rosendael zeer spoedig te wachten POSTZEGELN1EUWS. De verschijning wordt aangekondigd van een nieuwe serie postzegels voor Rusland. De waarden van 1 tot 7 kopeken zijn versierd met eeu vrouwenfiguur, bewaf pend met zwaard en schild, terwijl op de hoogere waarden de volgende voor stellingen zijn aangebracht; 10 K. Rus sisch driespan, 14 K. Russische slede, 15 K. een in Noord Rusland gebruike lijke rendierslede, 20 K. een kameel, het in Midden-Azië onontbeerlijke last en rijdier, 25 K. hondenslede, 35 K. loco motief, 70 K. automobiel. De Roebelwaarden geven voorstellin gen van 1 R ftfret klooster Ipatjeu, 2 R. het Kremlin te Moskou, 3 R. het winterpat- leis te SI. Petersburg en de 5 R. een vorst uil hel huis Romauof. Voorts zijn verschenen twee nieuwe veldadigheidszegels en wel de 2 (3) en 5(6} Kopeken. WONINGNOOD TE MAASTRICHT. Reeds van h^gin Sept. 1911 heerscht er, schrijft de „L. Kr." in Maastricht een buitengewone woningnood De woningcommissie, opgericht door de Steuncommissie 1914, kreeg mede tot taak, woningen te verschaffen aan hen die zonder behoorlijk onderdak waren. Ofschoon moest worden geconstateerd, daler families van 10 tot 15 personen op één Immer in een of andere achlerbuiu-t waren gehuisvest, kon die commissie de ze laak echter niet vervullen, om de eenvoudige reden, dat er geen woningen meer beschikbaar waren. Van den kelder tot den zolder was elke ruimte ingeno men Gehoopt werd, dat in dezen onhoudba- ren toestand eene wijziging zou komen,, door vertrek van 'n aantal Belgische gezin nen. Tot heden echter is de toestand de zelfde gebleven. In de laatste weken werd een drieLal gezinnen uit hunne woningen gezel en geen enkele woningruimte kwam beschikbaar Bedoelde gezinnen moes ten onderdak vragen bij familieleden. De Bouwvereeniging „St. Servatius", die in dezen ontzettenden woningnood wilde voorzien, wacht nu reeds ruim een jaar op de goedkeuring barer plan- opgewekt. zal opslaan en noodig u aan 't ontbijt. Terwijl ik mij gereed maak, zal mijn secretaris u mijn museum toonen' Dit museum was, naar hel mijn vriend bleek, geheel gewijd aan herinneringen aan des vorsten broeder Napoleon. Onder den maaltijd verzocht de vorst zijn bezoe ker, hem een genoegen te willen doen. In hel paleis te 's-Gravenhage was een door Canova vervaardigde statue! van zijn zoontje, in J807 in genoemde slad gestor ven Lodewijk nu vroeg zijn gast, zoo goed te zijn om een audiëntie bij koning Willem aan te vragen en dezen te verzoe ken, die slatuet weder aan Lodewijk te schenken. Bij het afscheid vereerde Lodewijk Napoleon mijn vriend eenige boeken van eigen hand, a. a. de bekende Documents Hisloriques sur le gouvernement Je la Hollande" en zijn „Marie ou les Hol- laudaises". Onze Oranjevorst zond laler de busie van den jong gestorven kroonprins lerug. beugelnetlen uit den cirkel moest schep- pon! Alleen deze voorraad was reeds f 80 n®u> waarop de woninginspectie alle waard en verscheidene trekken kunnenlei aanmerkingen had le maken. in een getij gemaakt worden. Het vleesch ervan is malsch, wit en week en velen roemen den smaak er van, zoowel in gebakken als gestoofden slaat, terwijl anderen er een traansmaak aan meenen te bespeuren. Doch over den smaak valt niet le twis ten. 't Is wel jammer, dat deze visschen niet lang bewaard kunnen worden. Spoe dig bederven ze; alleen in goed gezouten staat kan men er eenigen duur aan geven. De gezouten makreel komt evenwel meest uit Zuid-Europa en zal dus wel zijn van de soort uit de Middellandsche Zee. Meermalen vangt men onze makreel in j vrij groote hoeveelheid in de Noordzee, t ook wel in den Atlantischen Oceaan en in de Oostzee, maar nimmer hoorde men er van. dat hij in zoo'n geweldige hoeveel- i heid aan onze kusten voorkwam, als nu het géval is. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Men meldt uit Arnhem aan de N. It. C. DE GORLOG. De toestand. Het is verbijsterend. Men kan harrewarren, men mag zijn sympathie aan deze of aan die zijde heb ben geplaatst, er zijn gebeurtenissen, waarvan de bewonderende beoordeeling uitgaat boven vorenbedoelde appreciaties. Althans bij degenen, die voor de gewaar wording en de erkenning van het grool- sclie toegankelijk zijn, in welken vorm zich dat ook moge voordoen, door wie het ook tot stand gebracht moge zijn De huidige krijg heeft opnieuw tol be spiegelingen aangaande het wezen van den oorlog in. 't algemeen aanleiding ge geven Ieder voor zich zal hebben op gemerkt, dat met hel voortschrijden daar van de|g!edachl|e|aan den last, dien de poi- daat als individu beschouwd, in het ont zaglijk geheel te dragen heeft, op den achtergrond geraaid Men rekent met massa-bewegingen, met lcgcrlijaen, met ingenomen steden, rivierovergangen en met zeer hooge verliezen De oorlog heeft zich als het ware voor het be wustzijn van den belangstellenden bui tenstaander geschematiseerd. Men verzet eiken oclilend de vlaggetjes, die de po sitie der verschillende legers aanduiden, men trelcl de lijnen, welke de front- verschuivingen duidelijk maken en denkt niet verder aan het levend materiaal, dat die dagjelijksche veranderingen in 'lieven riep. Soms lijkt de artillerie meer waarde te hebben dan de levende strijdkrachten, Komt er niet spoedig op andere wijze dan de infanterie met name. Ten onrech- veramdering in dezen, ook voor de volks-1 te natuurlijk- Het eene wapen vult het omvatlende beweging der Duitschers, hun 1 de over Vlissingen opgezette intrige. gezondheid gevaarlijken toestand, dan zal zegt liet blad straks, evenals verle den jaar voor de Belgen, moeten omge zien worden naar een soort van asyl voor daklooze Maastrichtsche families. EEN HERINNERING AAN LODEWIJK NAPOLEON Een lezer schvijft aan het „Hbl." Een beiaingwelcken.de verzameling van den aartsverzamelaar den heer A. Th. Hartkamp betreffende Napoleon en zijn familie bracht mij een verhaal te binnen, mij voor een aantal jaren medegedeeld door één mijner kennissen, sedert op hoogen leeftijd overleden. Hij verleide mij, dat hij' zich omstreeks het jaar 1844 te Florence bevond, waar hij de praalgraven in een der hoofdker ken bezichtigde, toen zijn aandacht werd getrokken door die tombe van een zoon van koning Lodewijk, den broeder van Weder dreigt het gevaar, dat een vanNapoleon. Mijn vriend dacht er toen aan. de mooiste landgoederen van ons land dat de vorst, die vier jaren ons voor het publiek gesloten zal worden, land had geregeerd, thans le Florence ditmaal niet omdat de eigenaar geen j woonde. Op de vraag aan zijn gids ver vreemden meer op zijn landgoed wil toe-, nam hij, dal de koning zeer oud was en laten, of omdat het landgoed onder de zich slechts .rut en dan in den schouwburg hamer komt, maar thans treft de schuld vertoonde. Onzen vaderlander bekroop de het publiek. i utst, dien gewezen koning le bezoeken. Sedert vele jaren heeft baron vanflera werd medegedeeld, dat de vorst aan Pallandt op werkelijk vrijgevige wijze j de Arno-lcade woonde, en hij begaf zich kaarten beschikbaar gesteld, ook oman- daarheen De portier schudde bedenkelijk deren te doen genieten van de heerlijke hel hoofd, toen hij te kennen had gege- pracht van het schoon», door geheel J veil, gaarne door Z. M. te willen worden Nederland bekende landgoed Rosendael ontvangen Evenwel., de beambte zou bij Velp. Duizenden en duizenden zijn een poging wagen en liet den bezoeker daardoor in de gelegenheid geweest dit j ©en spreekvertrek binnentreden. Weldra landgoed, dal kan gerekend worden totkwam de secretaris des konirijgs, een man de prachtigste landgoederen van ons va-met al de wellevendheid, die de Zuide- derland le bezoeken, doch zooals we ijjke volken kenmerkt. „Z. M. is lijdend", vernemen beslaat bij baron van Pallandt t zei hij, toen hij vernam, wat mijn vriend het ernstige plan, om iederen bezoekerwilde, „maar gaarne zal ik den koning den toegang tot zijn landgoed te verbie-j uw verzoek overbrengen." Na eenige mi- den. jfnuien kwam de secretaris terug met het De staaltjes, die we uit betrouwbare bericht, <d&t het M. een levendige bron vernamen omtrent het schandelijk vreugde zou bereiden, een Hollander te optreden van het publiek, lijken bijna mogen zien, mits deze hem voor het ongelooflijk. i minst niet euvel zou duiden, dat hij hem Het plantsoen wordt vaak onder je bed ontving de oogen van den eigenaar vernield, Mijn vriend werd nu in het koninkFik de wandelwegen op schandelijke wijze vertrek gelaten de vorst spreidde, de bevuild. Op vermaningen van het per- armen uil en omhelsde onzen landgenoot, soneel wordt geen acht geslagen, ja, er-terwijl hij zeide, zich gelukkig te rekenen, ger, men drijft vaak den spot met hen. j weder eens een Hollander te mogen spre- Het is reeds zoover gekomen, dat dejcen> Hij voegde erbij, dat zijn gedachten eigenaar en zijn familie op de uren, <lat dikwijls bij Holland verwijlden en uitte publiek in het park wordt toegelaten,zijn verwondering over het feit, dat lco- zich daar liefst niet meer vorlooiien, omning Willem I zich „Koning der Neder- miet aan onhebbelijkheden bloot te staan landen" liet noemen en niet „Koning van of getuigen te zijn van vandalisme. Holland". Met belangstelling informeerde De toestand is thans van dien aard,1 dc vorst naar de families Van Lennep en dat baron van Pallandt ernstig overweegt Röell. met leden waarvan hij langen tijd zijn buitenplaats voor hel publiek te slui- jn verbinding had geslaan, namelijk met ten. I prof J. D. van Lennep als zijn' leermeester Slechts de gedachte aan de groote jn de Hollandsche laai en mei een lid der nadeelen, die een dergelijk besluit voor familie Uóell als één zijner ministers. Velp, en de andere dorpen in de buurt ..Uw bezoek," zei Lodewijk vervolgens, van Arnhem, die in het zomerseizoen ,,slemt mij heel aangenaam. Ik gevoel mij andere aan Nog steeds beslist het voet volk den strijd. In het Oosten geeft de cavalerie bovendien nog den doorslag. Dc kanonnen verrichten voornamelijk voorbereidenden arbeid. Dal men overigens wal aangaat de tegenwoordige strijdwijze door hel bosch dc hoornen niet ziet, spreekt wel van zelf. In de eerste plaats door de reusachtige schaal, waarop alles geschiedt. Uit den aard der zaak vertegenwoordig' een sol daat in den strijd toch reeds een nummer. Hij is een radje in de machine. Tucht, het vermogen zicli ondergeschikt te maken, tot bel zoo snel mogelijk bereiken van het gemeenschappelijk, en boven het indi- vidueele uitgaande, ingrijpende doel, zijn in de moderne oorlogen eerste vereisch- ten. De Afrilcaansche Boeren verstonden die kunst in onvoldoende mate. Ze heb ben van dat gebrek de wrange vruchten geplukt. Ziedaar tevens een opvoedkundig ele ment van den krijg aangewezende gebie dende plicht lot zelfverloochenende sa menwerking, waarbij alle verschil van aanleg, stand en verworven kundigheden in 't niet verzinkt. Maai* menschen blijven menschen. Mei machinale gehoorzaamheid alleen komt de bevelvoering er niet. Er moet in be haalde omstandigheden spoedig worden jeslisl, zelfstandig gehandeld De dapper heid. door een enkelen b.v. bij een storm aanval getoond, kan wie volgen lot het be toonen van dezelfde deugd aansporen. kracht le doen verzwakken. Men weet, dal de Russen de genoemde linie en hel gebied ten Zuiden daarvan lot aan dc Boeg hebben prijsgegeven. Hel bruggehoofd van Wirna, waar de soldalen van den tsaar nog het langst stand hiel den. viel den aanvallers in handen, even als Sambrof ten Z W. daarvan. Wirna ligl aan de samenvloeiing van Bobr en Naref. Dit zijn voor dc troepen van Schok en Gallwitz vorderingen van belang. Meer en meer raakt daardoor Bielostok in de klem De spoorweg, die vandaar naar de Weichsel loopt, is reeds voor een grooi deel door de Duitschers genomen. Het belangrijke kruispunt Mallun is in hun bezit Daar vereenigt zich de lijn uil Loe- kof (Iwangorod en Lublin) met de aan geduide verbinding Ook van de ongeveer Zuid-Noord zich uitstrekkende lijn Lu- blin-Malkin hebben de Russen dus maar weinig nut Het spoorwegknooppunt Loekof is in hel bezit der bondgenooten Bieloslolc wordt dus in de eerste plaats bedreigd Maar de Russische vesting Os- sowiec lean gedeeltelijk als de sleutel daarvoor wordeh beschouwd. En die ves ting heeft lot nu toe de aanvallers nog op een afstand weten te houden, 't Is waar, van een omsingeling was tol dus ver geen sprake Waarschijnlijk zullen dc Duilsche 'strijdkrachten thans na den val van Wizna enz. trachten, Ossowiec, ook in den rug aan le vallen. Het ligl aan de Bobr. Slagen zij erin, de hand op de vesting le leggen, dan wordt Bielostok ook uit het N W. en daarmee rechtstreeks de spoorweg in N Z. richting ongeveer, naar Brest Litofski bedreigd. Intusschcn drin gen de centralen tamelijk geleidelijk naar laatst genoemde streek in concentrische marschen op. 't Lijkt op een halve cirkel, waarvan het middelpunt ruw berekend door Brest wordt gevormd. Het front der Duitschers en Oostenrijkers krimpt dus meer en meer in. De legerlijneu kunnen dientengevolge dichter worden bezet met hel beschikbare mannenmateriaaï Maar ditzelfde voordeel geldt in verhoogde mate voor het leger van Nicolaas Nicolajewitsj. Zij nemen even geleidelijk, ofschoon snel ler dan ze zelf ongetwijfeld wenscheu, hun troepen naar de bekende stellingen lerug. Nowo Georgiefsk, de machtige Russi sche vesting aan de samenvloeiing van Boeg en Weichsel, maakt een uitzonde ring. De bezetting is geheel van de Russi sche hoofdmacht afgesloten. Ze ligt, ver deeld over de verschillende verdedigings werken, waaruit de vesting bestaal, reeds een stuk achter hel Duilsche front Tot nu loe vertrouwde men in Rusland, dal op de linie KofnoGrodnoBrest Litofski hun troepen zich zouden kunnen herstellen, om vandaar later tot een her nieuwd offensief over te gaan Het plan ran von Hindenburg bleek evenwel rui mer Met name de Duitsche en Oosien- rijksche operaties in Koerland, bij Wi'ko- mil* en aan de overzij van de beueden- Boeg i n Wolhyniê bij het spoorwegknoop- punr Kowel wezen op een poging, om ook de teruglochtslellingen der Russen te om vatten en dezen dardoor hetzij een ver pletterenden slag loe te brengen, hetzij tol verder relireeren dieper Rusland in te dwingen Hun generale staf ziet dat gevaar als een mogelijkheid onder de oogen. Hij noemt het twijfelachtig, of de Njemen- Boeg-linic zal kunnen worden gehouden Er de „Nowoje Wremja" vermoedt, het ware einddoel van het Duilsch-Oosr lenrijksche offensief de hoofdstad van Rusland Petrograd zelf is. „Hel bewijs daarvoor hebben wij inden stap, dien Sir A. Hardinge \loenmaals "ngelsch gezant te Brussel bij H. den Belgisehen minister van buitenlandsche taken) deed om te beproeven ons er in te betrekken." Niettemin zocht hij er nog een aanduiding in voor een mogelijke versterking der Duitsch-Engelsche betrek* 'ngen, die wanneer zij mocht tot slund komen, de veiligheid van België belang rijk zou verhoogen. hiei Hierbij worde niet alleen aan den tra- ditioneelen moed gedacht. De Duitschers hebben naar een bekend gezegde den (oorlog van '70 met hun beenen gewonnen. In dezen krijg moet nog oneindig meer geloopen worden. Men vergelijke de af standen maar eens, na de bezetting van Warschau door de troepen van de inid- denrijken afgelegd. Dat zijn waarlijk geen militaire wandelingen De terugtrekkende Russen hebben alles, wat de vijand daar bij noodig heeft, den weg in de eerste* plaats, zoo veel mogelijk onbruikbaar ge maakt of weggesleept Ook houdenze hem voortdurend in achlerhoede-gevech len op. Voorls wordt hel terrein door tal van stroomen en stroompjes doorsneden Deze bieden den Russen welkome ver dedigingsstellingen. Aan de Naref is dal weer gebleken. Zeker, deze rivier heeft de aandringende scharen van von Hin denburg niet lang welen tegen le hou den Maar lang was ook niet noodig Dc generale staf der Russen had al beslist geheel Polen zou worden ontruimd. Het kwam er dus maar op aan, den aftocht naar het Oosten zonder onnoodige ver liezen te bewerkstelligen. Daarom boden zij weerstand in de versterkingen van de Naref-linie, maar niet langer dan noo dig was, uit vrees, anders, b.v. door Uit de Belgische archieven De half-amblelijke „Nordd. AUg. Zei ltuig" gaat voort, meedeelingen te doen uit de stukken, voornamelijk afkomstig van den voonnaTigen Belgischen gezant, baron Greindl, le Berlijn, en door de Duitsche overheid le Brussel in de ar chieven gevonden. Deze „onthulling houdt zich voornamelijk bezig met het wrijfvlak, dat ten opzichte van Frankrijk en Duitschland de strijd om Marokko bood. De intocht der Franschen in Fez en het verschijnen van het Duilsche oor logsvaartuig „Panther" voor Agadir wor den daardoor nader belicht. Uit de inleidjhg, die het genoemde Duitsche blad aan de publicatie van de meer zakelijke gegevens vooraf doet gaan. halen we liet volgende Het eerste teeken, dat in 1911 een onweerswolk in het westen zou opstijgen, was een reeks artikelen in de „Times van den gewezen Engelschen militairen attaché in Den Haag en Brussel, Re- pington, die naar aanleiding van dc voor genomen nieuwe versterking van Vlis singen de neutraliteit van België en de veiligheid van Nederland voor bedreigd verklaarde. Daax* de Fransche en de Rus sische pers luidruchtig daarmede instem- j den, ontstond een groote opschudding De rapporten van den Belgischen gezant too nen, dat de aanstichters van deze cam pagne de "Engelsclie en Fransclie regee- ringen waren. En later puttend uit rapporten van Greindl, val de „Norddeutscheden in houd daarvan als volgt samen: Bij de bespreking van de redevoering, welke Grey op 13 Maart hield, en waar in ook de Duitsch-Engelsche betrekking gen werden aangeroerd, meent Greindl dat de redevoering in Duitschland met wantrouwen werd opgenomen. Dit was le begrijpen, wijl de Engclsche regeering Naar den Vrede Iljalmar Bran ling, de leider der Zweeil- sche sociaal-democratische partij, is van en veis naar Duitschland, Frankrijk en Engeland in zijn land teruggekeerd. On- rweg deed hij ook even Holland en Zwitserland aan. Hij beoogde mei zijn eis, na te gaan of er kans was op vrede; hij is tol hel hesluit gekomen, dal er weinig hoop op beslaat Tijdens zijn verblijf in Londen heeft aldus verhaalt de Zwccdsche correspon dent van de N R- C., een redacteur van .Daily News" een onderhoud met Branling gehad om van hein tc vernemen elke indrukken hij van dc stemming de oorlogvoerende landen had gekre gen Van dit onderhoud heeft de Daily News verslag gegeven zonder Brauting's naam le vermelden, en daar de Engclsche edacleur een deel zijner eigen meeuhi- gen daarin weeft, heeft „Social-Demo- aten" hel interview nog eens gegeven, nadat Branh'ng hel had herzien Branting was de mcening toegedaan, l wanneer de volgende maand de Duil sche Rijksdag samenkomt, zich dan een duidelijke en krachtige oppositie van dc sociaal-democratische partij legen den oorlog zal laten gelden. Op een vraag van den redacteur van „Daily News" in welke vraagstukken die oppositie zich zou toonen, noemde Branting allereerst de inlijving van ver overd gebied als het voornaamste en te ens kenmerkend voor de stellige ver achting die in Duitschland heerscht, elke door de gebeurtenissen in Polen nog grooter is geworden. Het geloof in de eindelijkc overwinning van Duilsch- "and is overhcerschend onder hel volk, :oe dan ook de opvatting moge zijn bij hen, die beter met den toestand ver trouwd zijn Geldt dit de inlijving van België of niet? Neen, zoo eenvoudig is het niet. De sociaal-democraten zijn onvoorwaar delijk legen alle inlijving. Maar in dc heerschende klasse is er geen partij, die België wil laten in den toestand van voor den" oorlog. Het punt, waarover men b»j verschilt, is aigehecle inlijving vreedzame indringing De agressieve partij, wier voornaamste man admiraal Tirpitz is, wil gewoonweg inlijving De partij die Bethmann-Holhveg vertegea- oordigt, wil slechts een handelsunie. De unie lusschen den wolf en het lam. Inlijving onder een aantrekkelijker naam. Juist. Dat is een veel gevaarlijker po litiek, daar ze den schijn aanneemt van gemoelkomende redelijkheid, maar die toch lot hetzelfde doel leidt De groote moeilijkheid is intusschcn België niet. Dal is Elzas-Lotharingen. Op dit punt vond ik zelfs de sociaal-democraten on buigzaam. „Neen, dat is Duitschland", zoo is hun standpunt. „Wij willen niet meegaan met inlijving van welke zijde ook." ?4Miar dc oude Wilhelm Licbknccht, vader der Duilsche sociaal-democratie en Bebel verzetten zich in 1870 tegen de □lijving van den Elzas en kwamen daar door in de gevangenis Ja, maar het oude geslacht is dood, en de socialisten van heden staan er At men Elzas niet af zal staan. En de Franschen Zij zijn even beslist.Op dit punt vond ik juist het groote verschil van meening tusschen de sociaal-democraten in de twee landen De Fransche socia listen zijn even beslist om den Elzas terug te nemen als de Duitschers om hel land le behouden. De Franschen la ten gelden, dat de geest in den Elzas Fransch is en dit is voor hen afdoende. Zij kunnen him opvalling steunen op het feil, dat de Duitschers slechts een der de van de bevolking uitmaken. Laat de Elzassers zelf een keus doen voor Duitschland, voor Frankrijk of voor zelfbestuur "Dit is de juiste en democratische richting, maar het kan tijd kosten voor dat Duitschland daarin meegaat. Dit voor spelt een langdurigen oorlog, en mijn bepaalde indruk is dan ook, «lat de oor log van langen duur wordt. Het is doel loos er aan te denken, Duitscliland door econoinischen druk te bedwingen De voorstelling, dat de moderne sociale or ganisatie den stoot van een oorlog niet kan weerstaan, houdt geen steek. Een volk in oorlog komt tot de ontdekking, dat het over verbazende hulpbronnen be schikt om zich naar de omstandigheden van den oorlog in le richten. Neem het vraagstuk van het verbruik van levens middelen. Den vorigen winter lieerschte er werkelijk bezorgdheid in Duitschland; maar de maatregelen die men nam her leidden he t verbruik van brood tot bij na op de helft Dit is het verschil tus schen hel verbruik in vredestijd en de strenge bezuiniging ouder den oorlog. De wereld is in een toestand van oorlog overgegaan, en merkl, dat zij zich in mime mate naar de nieuwe omstandighe den kan voegen De inspanning heeft na- ttog zeer kort geleden mededeed aan tuurlijk haar grenzen, maar het duurt

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3