ju de bosspheai zoo gelijkmatig wordt, dat men het na eenige minuten niet meer hoort Boven ons in de lucht is een eigenaardig geschreeuw van vogels en een wild heen en weer vliegen, van knet terende, kleine lichamen De duiven en do zwaluwen maken wilde zwenkingen, duiken soms over den kop. Alleen de ooie vaars bewaren him tamme gelijkmoedig heid en omzwermen gedurig hun nest. De eerste vijandelijke granaatkartetsen komen De eerste Russische granaat Nie mand let erop, Aller oogen zijn gevestigd op de vijandelijke stelling, waarin de Oostenrijksche projectielen bij reeksen inslaan, nu eens in de dekkingen, dan weer in de hindernissen. Torenhoog springen boomen van rook en fonteinen van aarde omhoog, onder en naast elkaar. Telkens weer hoort men tusschen liet eentonige suizen van do projectielen een diep, machtig geluid en iederen keer wanneer het begint en aan zwelt, zegt naast mij een kalme soldaten stem: „Nu komt de oude." Dat is een granaat van de motormorlieren Waar die neervalt is de hel daarginds meer dan hel geworden en een reusachtige zwartbruine zuil van walm, die waaier vormig in de lucht omhoogspringt, is om geven van rondvliegende balken, stuk ken muur, geweren 'en merkwaardige klompen, waarnaar men niet wil raden wat ze zijn. Zoo duurt het een uur lang, het wordt steeds icrger, steeds wilder en geweldi ger. Is Piet nog mogelijk dat daarginds in die loeiende hel nog leven woont, oog een menschenborst a'demt, nog een vuist een wapen kan vasthouden. Ik zie, hoe overal hoofden uit loopgraven en dekkingen uitgerekt worden en met den helm vooruit staren naar do door rook en vuur en aarde om-wervelde stelling van den vijand. In lange rijen duiken ze op, honderdduizenden, en plotseling binnen enkele seconden maakt de wal mende en bliksemende hel daarginds een sprong van 50 meter naar voren, naar het achterland van de vijandelijke stel ling KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het blijkt volgens het N. v. d. D.. dat de electrische slroom voor degrens- versperring van de Schelde tot de Noord zeekust (bij het dorp Fede) geleverd wordt door de suikerfabriek van Tytgal, te Selzaete. De Duitschers hebben een transformator in de fabriek geplaatst en laten de machines van 4 tot 8 uur 's na middags werken 'Zij Iaden op "die wijze de groote batterij van de fabriek 'en hebben electrische kracht voor den ge- heelen nacht. Om de toepassing van hel koninklijk decreet op de verplichte dienstneming van de jongelingen van 18 tol 25 jaar, voor Engeland. Ie regelen, heeft de Belgi sche regeering in het Britsche rijk 6 ge westelijke en één centrale wervingscom missie benoemd. In Frankrijk, waar gelijksoortige com missies reeds langer zijn ingesteld, is nu ook een centrale commissie benoemd, welke te Rouaan zal zetelen, en welke in in laatste instantie over de twijfelachtige gevallen zal beslissen, De oorlog maakt ook slachtoffers on der dal deel van de Duitsche jeugd, het welk nooit m het vuur geweest is Een leerling der tweede klasse van een Berlijnscli gymnasium trachtte tevergeefs bij het uitbreken van den oorlog, als vrij williger in den zeedienst te treden Om zich nu tegenover zijn kameraadjes toch groot te kunnen houden, vertelde hij, dal hij als leerling bij liet draadloos telegrafie-slalion te Nauen bij Berlijn was aangenomen. Dit was hem een aanleiding om, herhaaldelijk te „spijbelen". Later :cheen de 15-jarige knaap zelfs in matro zen-uniform met een IJzeren Kruis op de borst en den arm in een verband. Zelfs bootste hij op bedrieglijke wijze een sol dij-boekje en een militair reisbiljet voor vrij reizen na, ofschoon hij op dat alles niet hel minste recht had. De ongetwijfeld ondernemende jongen is nu tot twee maanden gevangenisstraf en verwijzing naar een tuchtschool ver oordeeld. De regeering van Duilschland treft in samenwerking met de bevelvoerende generaals in de militaire districten maat regelen om de bevolking de levensbehoef ten tegen matigen prijs te verschaffen en ze te beschermen tegen gewetenlooze ver- koopers. In Wurtemberg en Beieren zijn al ver ordeningen ter regeling van prijzen en ve>*- deeling van lpvensmiddelen uitgevaardigd. De uilvoering wordt aan de gemeente besturen overgelaten, m a.w. aan de ver tegenwoordigers van de burgerlijke bevol- king, n - De Russische regeering ontbreekt hel behalve aan andere eigenschappen aan tact. Men herinnert zich, hoe om een voorbeeld te noemen een Russisch revolutionnair als Boertzef, die de laat ste jaren te Parijs woonde, maar bij het uitbreken van den oorlog naar zijn land terugkeerde, hier oogenbliklcelijk werd gevangen genomen, wijl hij wegens ma jesteitsschennis nog eenige straf te goed had. Ook andere anarchisten kozen bij liet begin der vijandelijkheden de partij van den tsaar. De beroemde schrijver Maxim Gorki denkt er anders over. Het „Vad." meldt, dat hij onlangs op een studenten- vergadering heeft gesproken. Waar staat er niet bij. De laatste jaren woonde Gorki op het Italiaansche eilandje Capri. Waar hij tegenwoordig verblijf houdt, weten wij niet. Maar op die vergadering heeft hij zich in sterk Duitsch-gezinden geest uitgelaten. Duitsche wetenschap, Duitsch onderwijs en Duitsche industrie alles wordt ge prezen. - In de Dardanellen naderde een tor- pcdobool van de geallieerden, die ge woonlijk in de golf van Saros kruiste, den oever. Zij werd door twee granaten getroffen, vluchtte achter het eiland Saros en verliet 's nachts de golf. Aldus werd ambtelijk uit Itonslantino- pel gemeld. THERMOMETER EN VERWACHTING. 16 Juli. Thermometer alhier 8 u. vm. 63 gr., 12 u. 66 gr., 3 u. 67 gr. Telegrafische mededeeling van bet Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogsto barometerstand 760.3 te Munchen. Laagste 745.1 te Skagen. Verwachting tot den avond van 17 Juli, meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bowolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Het eerste amendement Dieleman wordt Gad. Staten vinden in dit verslag geene aangenomen met 28 tegen 17 stemmeD. aenleiding om wijziging te brengen in hun AFLOOP VERKOOP ING EN. Bij den publieken verkoop van den kapitalen boereninspan van den landbou- jwer Th Rogiers in den. Grooten St. Al- Het stoomschip „Rym" is in dc bertpolder was liet zeer druk en werden Noordzee door een Duitschen onderzeeër zonder waarschuwing getorpedeerd. De bemanning bleef op den tweeden machi nist na, behouden. Men heeft gisteren hel ontstellende bericht gelezen: ondanks alle pogingen, door dc regeering aangewend, om do mijnwerkers van Zuid-Wales van staking af Ie ho.uden, trots den ernst der tijds omstandigheden en het verzoek van deiti Brilschcn mijnwerkersbond zelf, om het bijltje ér niet bij neer te leggen, ligt <1. arbeid in de steenkolenmijnen van het genoemde gebied vrijwel stil, hoewel d. staking niet algemeen is. De regeering heeft de hoop nog niet opgegeven om de mannen tot rede brengen. Onderhandelingen zijn nog gahn- Ói WM lang dit het geval is, zal de i munitie-wet niet wox'den toegepast. Ge schiedde dit wel, dan zoiu élke staker met 15 p. st. (ongeveer f 60) worden beboet. lil jantwoord op een Vraag heeft Bonar Law in het Britsche ^Lagerhuis gezegd, dat van het Duitsche koloniale gebied, dat vóór den oorlog tusschen 1,100,000 en 1,200,'000 vierkante mijlen oppervlakte had, 450,000 vierkante mijlen door de geallieerden zijn heroverd. Hier in zijn begrepen Duitsch Z. W. Arfika, Togolaud, Kiautsjou en Be "Duitsche be zittingen in de Stille Zuidzee, doch niet liet gedeelte van Kameroen, dat de geal lieerden bezet houden, l— Er hebben zich tot heden in Groot- Brittan je 95.000 personen vrijwillig aan gemeld als vakarbeiders in munitiefabrie ken. Voor 't einde der week verwacht men dat het getal tot 100.000 zal zijn geklommen. - Minister Grey heeft zijn bezigheden aan het departement van builenlandsehe zaken te Londen hervat. Men weet, dat hij met de oogen suk kelde. Toen hij dan ook na een rustkuur weer te Londen terug was, maar nog vacantïe Ificld, droeg hij een donkere bril. - In het Engelsche Lager Huis heeft sir Edwin Cornwall voorgesteld het ver overde Duitsch Zuid-Wesl-Afrika Botha land te noemen. zeer hooge prijzen Een 8-jarige stamboekmerrie bracht f 1710 op en haar veulen, drie maanden oud, f 475: drie 2-jarige merries f 875, f 810 en f 730; drie 3-jarige merries f 1260, f 940 en f 850; een éénjarige hengst f 510. "De vier melkkoeien f 320, f 235 f 245 en f 230, en de vijf eenjarige vaarzen f 245. f 215, f 210, f 170 en f 155. De 10 biggen van 8 weken brachten op van f 18 tot f 11. Te 0 u d-V o s a e m e e r werd in het openba. r geveild voor de Gebioeders Ampt te Goudzwaard 20 gemeten 60 roeden tarwe, gelegen in den Oud-Vossemeerschen polder, in 16 perceelen opgeroepen werd aan ver schillende personen verkocht voor f 119 tot f 151 per Blooi?ch gemet (0.3924 H.A.), zijnde de gemiddelde opbrengst ongeveer f 130 per gemet. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 1516 Juli. OndertrouwdC. M. Adriaansen, jm. 3 met M de Waal, jd. 37 j. K. J. Wiessner, 25 j. met A. A. Boos, jd. 24 j. L. J. Verswijveren, jm. 25 j. met W. Verheul, jd. 24 j. GetrouwdJ. W. Bourdrez, jm. 3f met. A. C. van Aken, jd. 33 j. Bevallen F. den Boer, geb. de Vos, HOOG WATER. Vlissingen, Zaterdag 17 Juli n.m. 4.34 Zmdag 18 r 5.16 vin dag 19 y v.m. 5.47 Dinsdag 20 6 36 Woensdag 21 R 1 7.30 'Vaderdag 22 y 8 44 Vrfidag. 28 9.57 Domb urg. Zaterdag 17 Juli n.m. 4.44 Zondair 18 5.23 Maandag 19 60 7 1 insdag 20 6.54 Woensdag 21 v.m. 7.23 Donderdag 22 M 8.39 Vrjjdag 23 - 10.01 Zomerzitting van de Provinciale Staten. (Vervolg uit bet Bijvoegsel). Aan de orde is het voorstel van Ged. Staten betreffende de subsidies aan ambachts scholen. Beraadslaging. De heer Dieleman juicht toe dat G. eenige regeling hebben gebracht in de sabsidieering van ambachtsscholen. Doch deze regeling is niet bindend, zij laat veel ruimte voor afwijkingen en spreker vraagt zich af doch is daarvoor niet voldoende ingelicht of geen regeling ware te ont werpen geweest als in Noord-Holland. Spr. zal, in afwachting van de rijksrege ling niet verder hierop doorgaan, doch zou een andere regeling, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal vakken en lesuren in verband met de minimumkosteu en bo vendien verdeeld per leerling, billijker hebben gevonden. Nu ziet men dat aan de avond scholen, waarvoor dit ook geldt, in Goes en in Vliss'mgen hetzelfde subsidie wordt ver leend, terwijl Goes slechts 4 en Vlissingen 11 vakken onderwijst. De kosten zijn in beide gemeenten vrijwel gelijk, tengevolge van bijna even groote uitgaven aan salarissen. Een ander punt van belang is gelegen in de voorwaarden, waarin geëischt wordt een evenredig subsidie van de gemeente. Dal gaat goed in de groote plaatsen, als Mid delburg b.v., waar de school van het meeste belang i6 voor de stad, doch niet op het land, waar een centrale plaats wordt gezocht om de school te stichten. Nu heeft zoo'n plaats daar wel voordeel van, doch dat weegt niet op tegen de groote kosten. Wegens deze onbillijkheid zal epr. bij de behandeling der voorwaarden een amende ment indienen om deze weg te nemen. De heer Blum (lid van Ged. Staten) vreest, dat met het maken van een regeling als in Noord-Holland de leden niet zouden zijn meegegaan. Dan toch zouden de subsi- diën voor alle scholen zeer verminderd zijn geworden, Zeeland is, met uitzondering mis schien van Zuid-Holland, de provincie welke het meest doet voor vakonderwijs. Spr. wijst er op, dat Goes reeds lange jaren een subsidie van f 500 genoot, terwijl Vlissingen eerst voor eenige jareH dit sub sidie heeft verkregen. Men houdt juist met verschillen en omstandigheden rekening. Meerdere gelijkheid in de regeling van het Bubsidie zon juist de scholen te Oost burg en Hulst, waarvoor de heer Dieleman in de bres sprong, in een ongunstiger positie brengen. Bij de behandeling der voorwaarden stelt de heer Dieleman een tweetal amende menten voor welke in het algemeen ver slag voorkomen. De heer Dieleman verdedigde zijn amendeering, terwijl de heer Blum zijn verwondering er over uitspreekt, dat de heer Dieleman komt met een amendement, dat meer geeft, dan Oostburg en Hulst vragen- Voor beide gemeenten geeft aanneming in het amendement Dieleman geenerlei verandering in den toestand, daar de voor waarde, die door Ged. Staten is gesteld, slechts in werking treedt, indien het thans vastgestelde maximum van f 2000 moet worden overschreden. Blijkens het regeeringsverslag zijn er slechts 17 °/0 der ambachtsscholen in Neder land, die van de gemeente waar zij ge vestigd zijn minder subsidie ontvangen dan van de provincie. In 80 der gevallen betaalt de gemeente zelfs meer dan de pro vincie. Spr. bestrijdt dat de scholen in de minder groote plaatsen daar zijn gevestigd omdat de plaats een centraal pnnt zou zijn. Hulst is niet de centrale plaats van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en was Hulst niet zoo actief geweest bij de oprichting, dan zon de 6chool in Neuzen gekomen zijn, dat al evenmin een centraal punt is. Ook gaat spreker niet mee met de op vatting van den h eer Dieleman, dat het onverschillig zou zijn waar bet overige geld vandaan komt, als het er maar komt. In standhouding van een eenmaal gevestigde school is voor de betrokken gemeente een groot belang. De heer D i e-1 e m a n wijst er nog eens op, dat het hier geen onbeteekenende kwestie is, doch een principe geldt. Practiach geeft het geen verandering, maar sprekers theorie is met de praktijk in overeenstemming, die van Gedeputeerden niet, vandaar dab zij voor Hulst en Oostburg een wijziging moesten maken. De gemeente waar een school gevestigd is, kan achteruit gaan, terwijl toch de school van groot belang blijlt voor de geheele omgeving. Toen spreker sprak van een centraal punt bedoelde hij niet een plaats in het wiskundige centrum gelegen, doch een plaats die door zijn historische ontwikkeling de hoofdstad, het middenpuut, van eau geheele streek is Waarom, vraagt spr., zou men in plaats waar het particulier initiatief de taak der gemeente overnam, een zoo dringende bepaling moetan handhaven. Men doodt zo0 het particulier initiatief. De heer Blum verdedigt nogmaals theorie van Gedeputeerden, waarop de heer .Dieleman nog even repliceert. Tegen stemden de beeren Gerlach, Giljam, Hollestelle, de Casembroot, IJsebaert, Elen- baas, Sprenger, Blnm, Hocke Hoogenboom, Melis, Mulder, Duvekot, van Dalsum, Kake- beeke, Dekker, van Rompu en Dumoleijn. Laatstgenoemde was tijdens de beraadsla gingen ter vergadering gekomen. Het tweede amendement werd aangenomen met 22 tegen 18 stemmen. Tegen dezelfde en de heer Tichelman. Het voorstel werd daarop z. b. s, aange nomen. Subsidie avondscholen. Ged. Staten stellen voor aan de avond- vakscholen te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee opnieuw voor een tijdvak van 5 jaren een jaarlijksch subsidie te verleenen van 10 pet. der gewone uitgaven, met een minimum van f 500 's jaars, op de gebrui kelijke voorwaarden. In de afdeelingen vereenigden alle leden zich met het voorstel van Ged. Staten. Het voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie Handelsschool en Handelscursussen. Met het voorstel van Ged. Staten tot ver leening van een subsidie van 10 pet. der uitgaven voor de eerstvolgende vijf jaren aan de Handelsschool te Vlissingen en de cursussen te Goes, Middelburg en Zierik- konden zich in de afd. alle leden ver eenigen. Bij dit voorstel diende de heer Diele man een amendement in van dezelfde strek king als zijn amendementen bij de subsidies voor de ambachtsscholen. De heer de Veer meent dat het hier heel andere gevallen geldt. In het andere geval weid van de gemeenten geëischt. dat zij de helft gaven van een zeker bedrag. Hier is de eisch echter, dat zij 5 pet. in de kosten zullen bijdragen, wat waarlijk niet te veel is. De heer Dieleman wijst er op. dat en, door te bepalen dat de gemeente 5 pet. zal hebben te betalen, meteen bepaalt dat ook omliggende gemeenten en particulieren slechts 5 pet. znlLn hebben bij te dragen. Het amendement-Dieleman wordt verwor- m met 29 tegen 11 stemmen. Vóór de ïeeren van Dam, v. d. Weijde, Puylaert, Vogelaar, van Oeveren, Neeteson, v. Zuijen, Bleiker. Dieleman, Erasmus en van der Vliet. Het voorstel wordt z. h, s. aangenomen. Subsidiën aan teekenscholen. Afdeelingsonderzoek. In een der a'deelingen wordt de vraag gedaan, ot de voorgestelde subsidie aan de ambaehtsavondschool te 8t.-Annaland met haar zeven leerlingen wel gereohtvaardi ^d is. Opgemerkt wordt, dat St.-Aunaland een gemeente is, die zich-ontwikkelt, en dus niet alléén op den oogenblikkelijken toe stand moet gelet worden en dat bovendien een voldoende waarborg gevonden wordt in de gestelde voorwaarden als die bet'effende het te verleenen Rijkssubsidie.* Op de vraag, of er reeds stappen gedaan zijn tot vereeniging der twee vakscholen te Neuzen, wordt geantwoord, dat het niet op den weg van Ged. Staten ligt daartoe het initiatief te nemen. Gevraagd wordt waarom voor deze teeken scholen slechts 10 pet. subsidie wordt voor gesteld, terwijl in de algerr eene regelen van 15 pet. wordt gesproken. Het antwoord is, dat in de algemeene regelen het bedrag van «ten hoogste 15 pet.» wordt genoemd. Beraadslaging. Ook hier diende de heer Dieleman we8r een amendement in van de bekende strekking, waartegen de heer d e V weer dezelfde bezwaren ontwikkelde als bij het vorig pnnt der agenda. Het amendement werd verworpen met tegen 11 stemmen. Voor stemden dezelfde heeien als bij het vorig punt. Het voorstel wordt z. li. s. aangenomen, Vervolgens kwamen aan de orde de voorstellen van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidie aan de kantwerkschool te Sluis, tot het uittrekken van f 50 '6 jaars voor behoeftige doofstommen uit Zeeland, tot het oprichten van een waterschap voor de nieuw ingedijkte gronden onder Woens- drecht en Rilland Bath, tot wijziging van het besluit aangaande bet aanstellen in vasten dieDSt van arbeiders op de prov. wegen, tot verleening van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan West- kapelle en Domburg, tot verhooging van het renteloos voorschot voor dat doel aan Schore, tot verleening van subsidie voor den wagen- dienst TholenSt. Maartensdijk, tot wijzi ging van het besluit aangaande het rente loos voorschot voor den tramweg Knocke Breskens, tot wijziging van de overeenkomst met de Ver. tot Chr. verzorging van krank zinnigen teneinde het verpleeggeld met in gang van 1 Jan. 1915 te bepalen op f 350 per jaar, met welke voorstellen zich in de afdeelingen olie leden konden vereenigen. Crediet Rundveeverbetering Ged. Scaten stellen voox* over te gaan tot opening van een crediet tot een maximum van f 3000 'e jaars voor de jaren 1916, 1917 en 1918 aan de Vereeniging tot ver betering van het rundvee in Zeeland, ter bevordering en aanmoediging van de ver betering der veefokkerij in dit gewest. Afdeelingsonderzoek. In twee afdeelingen giDg men algemeen mede met het voorstel, terwijl in de andere afdeeling meerdere leden medegingen met de opmerking van een lid in deze afdeeling, dat hij het wenschelijk zoude vinden, dat de Staten meer op de hoogte werden ge steld met de cijfers van do ontvangsten ei uitgaven, waaruit ook de verschillende sub sidies van vereenigingen en particulieren blijken en op welke wijze de uitgaven wor den besteed. voorstel. Het voorstel werd zonder discussie of hoofd, stemming aangenomen. Met de voorstellen tot het verleenen van een subsidie van f 100 voor 1916 - an de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor schoolproefvelden bij de cursussen in landbouwkunde en tot vast- telling der rekening 1913 an de provincie den zich in de afdeelingen alle leden veteenigen. Zij werden z. h. s. aangenomen. Wijziging begrooting 1915. Dienst N eu z en-fl a n s w e e r t. Afdeelingsonderzoek. In twee afdeelingen kon men zich ver- eonigen met het voorstel vun Ged. Staten, terwijl in de andere afdeeling enkele leden het betreurden, dat, nu de inrichting van den stoombootdienst TernenzenHansweert zooveel meer moet kosten dan aanvankelijk door de deskundigen der Stoomboot-com missie was geraamd, zonder nadere goed keuring der verhoogde uitgaven door de Staten de benoodigde stoomboot is aanbe steed. Men had liever gezien, dat daarmede ge wacht was geworden tot na deD oorlog en ook vooral tot de uitkomsten bekend zouden zijn van den in aanleg zijnden tramweg van Terneuzen naar Walzoorden. Men was van oordeel, dat vele reizigers dan de reis zullen maken met de tram over Walzoorden en zoo naar Hansweert. Een lid van Ged. Staten verdedigde het voorstel op gronden in do toelichting ver meld. Ged. Staten vinden in dit verslag geene aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Begrooting 1916 Afdeelingsonderzoek. oeslag aan Prov. Ambtenaren. In eene afdeeling wordt door een lid be toogd de wenschelijkheid van een toeslag aan de Provinciale ambtenaren. Vele particuliere werkgevers, gemeenten, ook de provincie Groningen, hebben dezen toeslag verleend wegens de buiten gewone tijdsomstandigheden en vooral we- »ens de duurte der eerste levensbehoeften, lit lid stelt voor i „Aan de gehuwde ambte naren der provincie, die eene jaarwedde van provincie genieten van niet minder dan 400,en niet meer dan f 800,en een minderjarige kinderen hebben wordt gedurende de mobilisatie een toeslag verleend van één gulden per week, in te gaan 1 Juli 1915 en zoolang als Ged. Staten, verband met de tijdsomstandigheden, znllen noodig oordeelen." ander lid in die afdeeling merkt daar tegen op, dat thans door het goed- koopere regeeringsbrood en spek aanmerke lijk wordt uitgespaard, zoodat weder andere noodzakelijke artikelen kunnen worden ge kocht. Het brood is bovendien goed. Ver leden jaar is de bezoldiging van vele ambte naren verhoogd, zoodat het nu niet de ge schikte tijd is reeds over toeslag t.e beslissen. Dit lid wenscht Ged. Staten uit te noodigen te overweg n, of het gewenscht is toeslag te verleenen. Dergelijk voorstel kan dan in de Najaarszitting worden behandeld en aan het besluit terugwerkende kracht worden gegeven, indien zulks noodig mocht blijken. Nog een ander lid in deze afdeeling wijst op, dat geen enkel ambtenaar of werk man van de provincie om toeslag heeft ge vraagd, zoodat hij de zaak eenigszins voor barig acht. Het eerstgenoemde lid in deze afdeeling, voorsteller van den toeslag, toont de nood zakelijkheid van den toeslag nader aan door op te wijzen, dat do werklieden en kleine ambtenaren zwaar zijn getroffen door de duurte der levensbehoeften, dat het brood wel goedkooper is geworden, maar, naar hem werd medegedeeld, minder voedzaam Er zijn particuliere werkgevers, die niet by machte zijn toeslag te verleenen'; er zijn er ook, die het om andere redenen maar nalaten. Colleges bebooren echter hooger te staan, terwijl het budget der Provincie niet zwaai' wordt belast. De leden van Ged. Staten konden niet van advies dienen, wijl deze zaak in hun college niet is behandeld. Drie leden verklaarden zich in deze at- deeliDg vóór het voorstel, zes tegen en vier behielden zich bun stem voor. Een vrije dag voor de kolenwerkers. In eene afdeeling wordt opgemerkt, dat de kolenwerkers geen enkelen vrijen dag hebben buiten den Zondaghij noemt zulks geen goeden toestand. Een lid van Ged. Staten zegt onderzoek toe. Vervanging klinker- door keibestrating. In eene afdeeling merkt een lid op, dat de vrachten, die tegenwoordig over de wegen vervoerd worden, te zwaar zijn voor de klinkerfcestrating, waarom hij het juist acht, dat langzamerhand de klinkers ver vangen worden door keien. Door hetzelfde lid wordt de wensch te kennen gegeven, dat een rijwielpad worde aangelegd over do dijken, loopende van den Dnnnépoldsr onder de gemeente Biervliet af naar de kom der gemeente Philippine. Ten opzichte van eerstgenoemden wensch wordt door een lid van Ged. Staten erkend, dat keien dunrzamer zijn dan klinkers, doch ook, dat de uitgaven voor keien veel hooger zijn. Waar mogelijk en noodig, wordt de aan dacht aan deze zaak geschonken. Door een ander lid in deze aldeeling wordt nogmaals de aandacht gevraagd voor het doen maken van een paardentrap bij de aanlegplaats van de Provinciale boot in de haven te Zierikzee. Van de zijde van

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3