NEDERLANDSCHt NOORDZEEBADPLAATSEN BBITEMLAND. Inbonden Mededeellnpe. brengt uwe Vacantie door iu de BPRfiEK AAK ZEE, BOIIBL'RG, ESMOND AAN ZEE, HOEK VAK HOLLAND, KATWIJK AAK ZEE, DE KOOK OP TEXEL, KIJK1HIK- LOOSDUIKEK, KOORDWIJK AAK ZEE, SCHEVEKIKHEK, SCHIER MOKKIKOOK, VLIELAND VEISSIKKEK. WIJK AAK ZEE. ZAKDVOORT Het Bestuur van den Bond van Nederlandsc/ie Noordeeebadplaalsen. Vrjjd&t Zaterdag ^naag Mm- a. D n-ithg W i 'usdag Moaderd:,,: HOOG WATER. V I Issingen. 9 Juli v.m 11.33 12.20 12.58 1.36 2.13 '2.47- 3.19 DE OORLOG. De toestand. In liet Westen blijft het woelig. De Duitschers en Fransclien vallen om beur ten aan, Béide behalen plaatselijke voor deden. Tusschen Maas en Moezel schommelt de strijd voornamelijk heen en weer. Ten Z W, van les Eparges zetten de Franschen reikt, door moerassen beschermd. Voor- loopig i-> het dus de vraag, or deze inder daad zich aan iets zoo reusachtigs zullen wagen. Iiel Oosten r ij ksche Roodboek. Een nieuwe bundel met cl'ficieele docu menten heeft zich bij den stapel van ge lijksoortige uitgaven gevoegd. Men zendt ons den bundel in Nederlandsche verta ling toe, die, uitgaande van hel ministerie van buitenlandsche zaken te Weenen, de voorgeschiedenis van den oorlog tusschen de Donau-monarchie en Italië verhaalt. Hel wordt den neutralen lezer voort durend gemakkelijker gemaakt Het eferste en grootste deel van de brochure wordt ingenomen door een voorstelling van de feiten, zooals die zich, van Oostenrijksch standpunt beschouwd, ten opzichte van llaliê hebben voorgedaan En als een be- van tes Eparges zeM«mle FKmsclien toUen steunl, hun naiivallen voort Men hennherl zicli jj d eveneens in Neder- hoe volgens de Duitsche Iczmg zij daar eenige weken geleden eenige achter dcre mate baron Sonnino, achtereenvol gens ministers van buitenlandsche zaken tc Rome, meenden, dat de Donau-monar chie ten opzichte van den roerigeu buur man in hel Zuiden als Berchtold en ba ron Burian na elkaar hun ambtgenoolen in Weenen, dal Italië wal aangaat Ooslen- rijk-Iiongarije hun oogmerken, in zoo ver die gerechtvaardigd waren, langs vreed- zamen weg hadden kunnen bereiken. Om dat te bewijzen, werd dit gesclmft in 'l licht gegeven en ruim verspreid* Op zich zelf reeds een bewijs, dat Oos tenrijk zich sterk voelt in zijn recht, liet kan zich daarbij beroepen op een verklaring van den ltaliaanschen minister van buitenlandsche zaken aan de regee- van buitenlandsche zaken aan de Habs- fcurgsche monarchie (blz. 26): ver der, dat Italië op geenerlei wijze van het feil, dal OostenrijIc-Hongarije tegenwoor Ikaar gelegen hoogte stellingen moesten opgeven Deze trachten ze nu te herove ren. Daarbij hebben ze eenig terrein ge wonnen. Ten Oosten van St. Mihiel gingen' de Duitschers lot het offensief over. Bij die gelegenheid veroverden ze een deel van de Fransche stolling aan den rechteroever van de Maas. Naar bekend is, behoort het stadje St. Mihiel aan denzelfden leant ■van den genoemden stroom aan de Duit schers. Hun tegenstanders hebben her haaldelijk verwoede pogingen aangewend, om dat als een wig in hun front voor uitschietend stuk van de Duitsche linies als het ware af te knijpen. DU gelukte hun tot (lus ver niet Toch blijft die Duitsche stelling een hachelijk bezit, Het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig, dat de1 Duitsche troepen, die zich in Sl. Mihiel en aan de overzijde van de MMas genes- ■teld hebben, worden afgesneden en lol overgave gedwongen - Om dat te voorko men, trachten ze de positie uit te bou wen Voor een klein deel zijn ze daarin geslaagd. De kunstschatten van Brugge bleven tol nu toe voor den oorlogsgeesel ge spaard. Atrecht heeft er zwaar onder geleden. In het Duitsche Iegerberïcht van gisteren heeft men het ontstellende nieuws gelezen. In de genoemde stad, in het NW. van Frankrijk werden troepen sa mengetrokken. Daarop schoten de Duit schers Ten gevolge daarvan ontstonden er branden. En daarbij zou de kathedraal in de vlammen zijn opgegaan. Mer, begrijpt, waarom het Duitsche hoofdkwartier zoo nauwkeurig rekenschap aflegt van de omstandigheden, waaronder de kathedraal afbrandde En wel om bij voorbaai bet verwijt te ontzenuwen, dat dc kerk met brandbommen zou zijn be schoten We nemen nu aan, dat die Duit sche oorstelling betrouwbaar is. De, Fransche staf heeft, voorzoover op dit oogenblik bekend is, daarover nog geen gegevens verschaft, 't Ts bovendien nocr de raag. of, het zoo erg met de kathedraal is gesteld, als uil de Duitsche meedeel:n: moet worden opgemaakt. Men weet, hoe aanvankelijk over de vernielingen aan de kathpdraal van Reims de meest onrust wekkende berichten werden verspreid Later viel dat echter mse, al zal zoowel de hoofdkerk van Atrecht als die van de oude Fransche kronïngsstad ongetwijfeld ernstig beschadigd zijn. Op het Italiaansche en Poolsch-Gali- cische front is niets veranderd. De groote aanval der soldaten van Victor Emanuel is mislukt. Op liet andere genoemde oorlogsloo- neel trekken de verrichtingen van 't door aartshertog Jozef Ferdinand aangevoerde leger het meest de aandacht. Dit staat in Zuid-P den rechts yan de Weichsel op een lijn, die ongeveer in een richting van West naar Oost loopt van Jozefof (aan de Weichsel) naai* Tarnagora aan dei Wieprz. Deze troepen staan nog slechts op een twintigtal K.M. afstands van de spoorlijn, die Iwangorod aan de Weichsel o\or I.ublin met Cholm en Kovel ver bindt Het afsnijden van de Russische aanvoeren langs dezen weg is blijkbaar hun eerste doel. Hun eigenlijke taak list evenwel verder, nl. ongeveer 125 K.M. Die afstand scheidt hen nl. nog van, de .spoorlijn Warschau—Brest Litofski Deze is voor de Russische landsverdedi ging in 't algemeen van het hoogste ge- -wïchl. Slagen de bondgenooten erin, deze ver binding op een punt OosLelijk van War schau te bereiken en te vernielen, dart kunnen (1e Russen genoodzaakt worden, de hooldstad van Polen te ontruimen. Maar tevens vermeerdert daardoor het gevaar, dat dc troepen der centralen in Prt-n zelf loonen Een doorbraak, door Russen ten opzichte van de Duitschers Westelijk van de Weichsel bewerkstelligd, zou dan de ernstigste gevolgen hebben Maar zoo ver is men nog niet. De Russen zullen ongetwijfeld hardnekkig weerstand bieden voor de vijand die sireek bereik' Bovendien wordt Brest Litofski aan de zijde, waar de stad door de verbonden legers moet worden be de gelieele streek, waar hij woont, voor- zoover de bevolking hem bekend is, nooit de gedachte of mogelijkheid van „vrij schutterij" heeft beslaan Volgens een telegram uit Kopenha gen aan de Daily Mail," bevatten de laatste zestien Pruisische verlieslijslen (no 248—263) dc namen van 94 711 officieren en manschappen, waardoor het totaal tot 1 Juli tot 1.504 233 gestegen is. In deze cijfers zijn niet begrepen de opga ven van 164 verlieslijslen van Saksen, 198 van Beieren, 211 van Wurteraberg en 36 van de marine. De lijsten bevatten de namen van, 24 gedoode vliegers, 6 gewonde, 8 vermiste en 4 door den vijand gevangen genomen vliegers, Duit-schland is gedurende den oorlog niet gelukkig met zijn diplomatieke verte- landsche vertaling, eenige nota's, welke de oorlogsmaanden tusschen dc regee ringen vin Italië en Ooslenrijk-Hongarije gewisseld werden. De iezer kan zijn mee ning dus aan deze ambtelijke openbaar making toetsen en voor 't geval hij over klit konflikt geen bepaalde gedachten heeft ze daaruit trachten al te leiden Het is met deze publicatie als met de andere, die in verband meL den wereld- krijg reeds het licht zagen: ze behoeven volstrekt niet te overtuigen. Ieder haalt er uil, wat hij er eerst onbewust heeft ingelegd. M a. w. <le meeste menschen die voor deze dingen van wereldhisto risch belang oog en er zin van hebben, hebben dienaangaande bij voorbaat hun houding bepaald Dit nu geschiedt meestentijds op ge voelsgronden. Het gevoel nu is, in za ken van wereldpolitiek een bedriegelijlae leidsman. Dat men in 't algemeen zich daardoor laat drijven, soms met de er kenning, dat een oojcctieve beoorde ling van de feiten, dus afgescheiden van persoonlijke voorliefde, toch onmogelijk is, komt voort uit het .eit cn bewijst te ens, dal men zich omtrent het we_zen van den staal in 't algemeen een gebrek kig of volstrekt geen begrip heeft ge vormd. Alen is geneigd, aan den staat dezelfde eischen le stellen, dezen denzelfden maat staf aan te leggen als aan een iiidividu. Dit dunkt ons de grondslag voor het hopeloos 'geharrewar aangaande de vraag wie nu eigenlijk gelijk heeft. Dat er zoo iets als staatsrecht bestaat, wijst er al op, dat het bovenstaande volstrekt niet in zich sluit: dc staal als zoodanig is niet aan rechtsregels gebonden Maar even zeer volgt uit die bijzondere aanduiding dat het voor het internationaal verkeer geldende recht een ander is dan dal, hetgeen de verhoudingen tusschen de individuen bepaalt. Zoo goed als van mtnsch tot mensch wordt er van staat leien staat onrecht bedreven. Toen Duitsche troepen de Bel gische grens oversclireden, werd dit door von Bcthman Hollweg als zoodanig er kend. Dit is een feit, een grondslag, iels onaantastbaars, om zijn meening op verder le bouwen Maar met de erkenning van hel daar mee gepleegde onrecht is men er niet af. Het gaal niet aan, uitsluitend de daad tc veroordeelen zonder rekening te hou den met de dryfveeren met betrekking lot die daad en den toestand, waarin dc dader op dat oogenblik verkeerde. De motieven plegen bij de beooraeeling van een daad, door een persoon verricht, in overweging te worden genomen. Het meest elementaire rechtsgevoel dwingt desgelijks ien aanzien van de belangenge meenschap, die men slaat noemt, te werk te gaan. Maar dit sluit voistrekt niet in, dat de verbuiging van hot recht, wehte als in hel genoemde geval ontwijfelbaar heeft plaats gehad, verdoezeld wordt Dochna- jaand, waarom een staat handelde als hij in bepaalde omstandigheden deed, moet men in 't oog houden wat we zooeven aanduidden hij heeft een zeker (wisse lend) stel belangen te behartigen. Dat is zijn plicht. Om zich nu van dien plicht ie kwijten, behoeft hij de maent, om zoo noodig gewapenderhand zijn wil tc kunnen door zetten. "We deden daar twee woorden, spalieeren Ziedaar de kern van al het meeningsverschil in zoowel als buiten de belrokken landen. Immers er bestaat geen objectieve maatstaf, om uil le ma ken, of een staat het zwaard moet trek ken M a w. tot nu toe bestaat er geen rechtbank met de macht, aan zijn uitspra ken kracht bij te zetten, die beslist, of de belangen van een staat dermate met die van eeD anderen in botsing komen, dal het voortbestaan van den eerste daar door wordt bedreigd en of er geen min nelijke schikking mogelijk is Voorbeelden uit den laatslen tijd zijn helaas voor 't grijpen De Italiaanscne re- gcering achtte de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië even goed onnoodig als die te Weenen de laatste nota van den ltaliaanschen gezant te 'naren opzichte. Zoowel di San Giuliano eu later iu meer- dig elders in beslag genomen wordt„ genwoordigers in dc hoofdsteden voordeel zal trekken. En dal het volk bij neutrale of bevriende rijken. In Rome alles, wat nog zou kunnen volgen, dezelf- maakte - lijdelijk' von Flotow voor de houding zal in (lees: aan) nemen", von Bulow plaats In den Ilaag werd d. Dit is bondig en moeilijk voor dub- heer von Muller'eveneens vervangen Nu belzinnige uitlegging vatbaar. Men veroor- gaal (le gezant van Duilschland bij det ot- love ons echter de vraag, of hel verstan- tomaansche hof heen dig is van den leider der buitenlandsche Een ziekte-verlof heet het. De hart- aangelegenheden eener groote mogend- kwaal, waaraan de heer von Wangenlieim heid een dergelijke verklaring af le leg- sinds jaren lijdt, heeft zich dermate ver gen Natuurlijk kon tusschen de bondge- ergerd dat bij daarvoor zoo mogelijk nooten van toen (de brief, waaraan de te Nauheim genezing, althans verlichting woorden ontleend zijn dateert van 1 moet zoeken. Daarna hoopt men, dat Aug 1914) niet (en tusschen wie wel0) hij te Konslantinopel zijn ouder' post het tegendeel boud-weg worden beweerd, opnieuw zal kunnen bezetten Maar een meedeeling over Ilalië's toe- Gedurende zijn afwezigheid wordt hij komslige houding ware oeter in de pen door vorst Ilohenlohe-Langenhurg ver- of in den mond gebleven Thans speelt vangen Deze is een zwager van den lco- Oostenrijk dat tegen den vijand uit. zoo- ning van Roemenië en eveneens met den ais het ook den term van het „heilig koning van Boelgarije verwant, egoïsme", door hel kabinet-Salandra ter Dit laatste zal wel den doorslag hebben kenschetsing van Ilalië's afwachtende gegeven. En of von Wangenjieim werke- houding vóór de te Weenen afgegeven lijk terugkeert"' oorlogsverklaring verzonnen, „cynisch" i noemt 1 - De koning van Italië wijlt aan hel. Alweer, en tol slot, een vraag: zou met bont. Veel plezier heeft hij daarvan lot die cynisch gescholden woorden niet op nu toe niet beleefd De opmarscli naar rechter een bepaalden toestand geteekend Triest zal ook hem langer zijn gevallen zijn dan met do frazen, die vooral bij dc dan hij verwachtte. diplomatie opgeld doen en naar Tallev- I Daarvoor heeft hij zich nu voor een. rand's uitdrukking dienen om de gedach- deel schadeloos gesteld Niet ver van ten te verbergen"' Monfalcone ligt nl. een dorp, van welks kerktorenspits ai' men over een afstand OOSTENR1JKSCHE LEGERBERICHTEN WEENEN, 7 Juli. (Off.) Op hel front van t leger van aartshertog Jozef Fer dinand duren de gevechten voort. Aange komen Russische versterkingen, die op verscheidene plaatsen tot den aanval overgingen, zijn onder groote verliezen teruggeslagen. Het aantal gevangenen Is nog toegenomen. Aan de Boeg en in Oost-Galicië is de toestand onveranderd. In de gevechten aan den benedenloop van de Zlota Lipa zijn van den 3den (tot den 5den Juli 3850 Russen gevangen genomen. WEENEN, 7 Juli. (Off.) Op het front was 'tna onze overwinning van eergister aanvahkelijk betrekkelijk rustig. Onze troepen behoefden nog slechts enkele schroomvallig uitgevoerde nachtelijke aanvallen op het bruggehoofd van Görz en de stellingen op de hoogvlakte van Doberdo ai' te slaan. Gisteren heeft de vijand opnieuw een hevig geschutvuur geopend, waarop des nachts weder vergeefsche aanvallen van zwakke strijdkrachten zijn gevolgd Italiaansche vliegers "hebben bommen op Triest geworpen, doeli| geen aanmerke lijke schade aangericht In het Krn-gebied heeft de vijand nogf- maals een aanval gedaan op de rotsstel- linff die hij reeds eerder heeft getracht te vermeesteren. Ook nu hebben lie dap pere verdedigers hem teruggeslagen Hel terrein voor stelling ligt vol lijken In het Karintische en Tirolsche grens gebied duren de plaatselijke geschutge- vechten voort In Italië In Frankrijk, Engeland en België werden kerler of langer tijd na liet uit- breiien van den krijg concentratie-minis teries gevormd, welke dus waren samen gesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende politieke partijen. Volgens de „Popoio dTtalia" zal het Italiaansche kabinet in gelijken zin wolf den uitgebreid en wel door opneming ■an Salvatore en Barzilai De eerste zou minister zonder portefeuille worden. Bar zilai is republikein en in Triest geboren Zijn ministerschap zou niet beteekenei* een vertegenwoordiging van de uiterste linkerzijde der Kamer, maar een zinne beeldige vertegenwoordiging der „onbe- vrijde" gewesten Aldus het genoemde Italiaansche blad Wij leekenen hierbij aan, dat een socialis tisch minister te Rome geen verbazing behoeft te wekken. Reeds vroeger werd een leider van deze partij door den ko ning in audiëntie ontvangen met het duel, hem t_> polsen, of hij deel zou wil len uitmaken van hel kabinet. Den naam van dez.en socialist is ons ontschoten Misschien was hel Barzilai wel. Maar die socialist bedankte voor de eer op een éigenaardigen grond. Hij moest voor dat bezoek een gekleede jas aan trekken en dat was hem in zijn rev.olu.ti- onnair bestaan nooit overkomen f Een verontschuldiging die veel van een uit vlucht heeft Volgens een andere lezing hel arti kel in de „Popoio d'Italia" zelf kwam ons niet onder de oogen - werd alleen: aan Barzilai een plaats in liet Ilaliaansch ministerie, doch zonder portefeuille, aan geboden Diens voornaam zou Salvatore zijn. Deze voorstelling van zaken dunkt onip waarschijnlijker Een Italiaansch politicus Salvatore is ons nie[ bekend, terwijl deze naam er wel als voornaam in zwauj ispits an slechts 21 K.M. de beloofde en be geerde stad lean zien liggen Toen nju on langs minister-president Salandra VieLor Einanuel aan het front bezocht, zijn heide met Zupelli, minister van oorlog, naar boven geldauterd. terwijl op dat oogenblik inderdaad de „niet verloste stad volgens een fraaie beschrijving van de „Tribuna" schitterde in 't zonlicht. Blijkbaar was het dus op dien dag bij uitzondering mooi weer op liet Il'ali- aanseh -O ostenrijksche front Officieel wordt te Pretoria meege deeld, dat de Fngelsche regeering heb aanbod van de Unieregcering om eeiij af- deeling Zuid Afrikanen en eenige batte rijen zwaai- geschut naai* hel oorlogsloo- nec-1 over zee Le zenden, beeft aangenp- men Dit aanbod kan bij eerste tiooren ver wondering en zelfs ergernis wekken^ Het is toch bekend hoe de grondwet der Zuid*-Afrikaansche Unie bel gebruik der troepen buiten het gebied der Unie ver biedt. Dal juist was een der bezwaren die De Wet en zijn mannen hadden tegen den aanvallenden oorlog' in Duilsch Z W Afrika. Maar de zaak verandert, als men weet, dat generaal Smuts, de minister van oor- "og in de Unie, dc uitzending van een Tijwi 1 ligerskorps heeft aangeboden. KORTE OORLOGSBERICHTEN. BEKENDMAKINGEN - Zooals le verwachten was, hebben Duitsche dagbladen Streuvels' hier be sproken oorlogsdagboek aangegrepen als de getuigenis van een Belg, die den Duit- sclien troepen recht deed wedervaren. Ook van Nederlandsche zijde werden hem wegens die verregaande onpartijdigheid in dc tegenwoordige omstandigheden ver wijtingen gedaan. De Vlaamsche schrijver verdedigt zich daartegen in de „Vlaamsche Post". Te- vocht merkt hij op, dal zijn werk geen re den van beslaan zou hebben int een tijd, waarin zooveel gelogen wordt, als hij daarin niet strikt de waarheid zei. Ernstiger is. dat Duitsche bladen als de „Vioss Ztg" en de „Reichsbote" uit zijn dagboek bewijzen trachten te putten voor de Duitsche aanklacht omtrent de franclireurs in België. Daartegenover ver klaart Stijn Streuvels er met zijn erf. goed en leven voor in te staan, dat er in, Telegrammen FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 7 Juli 3 uur. (Off.) Tegen 11 uur 's avonds van Jden 6den Juli deden de Duitschers verwoede aanvallen op de Maashoogten op de Fransche stellingen ten Z van de vallei van Sonvaux Ze wer den door ons granaatvuur teruggeslagen. De Duitschers hebben tegelijkertijd ten W. van de „loopgraaf' van Calonne een aanval gedaan, die eveneens werd ge fnuikt Ten Z O. van St. Mihiel hebben de Duitschers na een zeer hevig bombarde ment in den nacht van 6 op 7 Juli het offensief genomen, doch zij werden tot slaan gebracht op de heuvels, die den rechteroever van de Maas beheerschen. Den Z. van Ailly tot aan de plaals Tête de Vache in het Priesterbosch Op enkele punten in de streek van Fauxfery zijn de Duitschers erin geslaagd, in de eerste Fransche linie door te bre ken over een front van ongeveer 700 M„ floch ze werden met zeer zware verliezen teruggeslagen De Franschen hebben in liet O deel van het Priesterbosch Duitsche aanvals- pogingen, voorafgegaan door het werpen van bommen met brandbare vloeistof af in de Vogezen hebben de Duitschers met artillerie Fonlenelle Hilgenfirst. den Hartmannsweilerkopf en Thann bescho ten PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg, Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no 418) cn van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provin cie Zeeland zijn verklaard „in Staal van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad uo 128), Stelt bij deze de navolgende verorde ning vast Artikel 1. Op Zaterdag, den lOen Juli 1915, 08 een der volgende dagen zullen schietoefe ningen gehouden worden, gedurende wel ke de vaart in het Oo-slgal verboden is. Artikel 2. Tijdens (ie in artikel 1 bedoelde schiet oefeningen zullen roode vlaggen geplaatst zijn op den toren van Zoutelartde eu bij hel Fort de Nolle Artikel 3 Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art 43 van de Wet an 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden Uitgegeven te Middelburg, den 7 Juli 1915 De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, enz BROCX WAARSCHUWING. Artillerie-S chietoefeningea op 10 Juli 1915 en volgende dagen nabij Dishoek. De Territoriale Bevelhebber in Zee- ad enz., waarschuwt een ieder tegen het aan raken van niet gesprongen projectielen, zijnde zulks levensgevaarlijk. Van het vinden van dergelijke projec tielen moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den Burgemeester 'ter plaat- of den Detaclieraents-commahdant te Dishoek Schijven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijn Rijkseigendom men, waarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de Wet Middelburg. 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz BROCX

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3