I daarbij uilsluitend bedienden, zijn eigen aardig, nl handgranaten en springbusscn. De infanterie greep niet in. Benige legers der centraleu gaan voort, den Rus in Oosl-Galicië naar het O te drijven Zij hebben de Zlota Lipa be reik! Dit is een rivier, die ongeveer evenwijdig loopt met de Gnila Lipa, maar een 35-tal K M meer Oostwaarts. Inmiddels zetten andere legers hun op- marseh naar het Noorden in het Russi sche gouvernement Lublin krachtig voort De veel genoemde Wieprz is naar men weet. een rechlerzijrivier van de Weich sel, waarin ze bij Iwangorod valt. In dit gebied vloeit de Wvznica naar het W de Por naar het O Eerst genoemde rivier, werd door de Oostenrijkers overgetrok ken. Ten O. van Krasnik werd het offen sief der bondgenoolen vofgens de Rus sen gestuit. In de streek wan Gorz op den wegnaar Triest deden de Italianen een algemeenen aanval Volgens Weenen zonder succes. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het Noorsche stoomschip „Prek" is volgens een bericht bij Harwich door een (Duitsche) duikboot in den grond geboord. De bemanning is gered. "We hebben vroeger al eens wal ge schreven over de lengte van hel door de Engelsche troepen in Frankrijk bezette iront. Thans komt „De Vlaamsche Stem" mei nadere gegevens daaromtrent Hel Belgische front is volgens dit blad 5-1 K.M lang en wordt verdedigd door ruim 100.000 Belgische troepen Op het Engelsche front in België en Frankrijk staan 700.000 man Het beslaat slechts het dubbele van t Belgisclie Heel vriendelijk klinkt dit „slechts" niet, maar het is te begrijpen, hoe hel Vlaamsche blad daaruit de beteekenis afleidt, die de geallieerden aan de Belgische soldaten toekennen, Voorts meldt „De Vlaamsche Slem" dat de Belgische reservetroèpèn, die in Frankrijk worden geoefend, minstens 40 000 man tellen. Admiraal Fisher is benoemd tot voorzitter van de commissie van uitvin;- dingeu, welke in 'l leven wordt geroer pen om de admiraliteit voor te lichten ten aanzien van wetenschappelijke po gingen ter verhooging van de weermacht der marine en om zulke pogingen aan te moedigen Lord Fislier is naai' men weet bij de vorming van het coalitie-kabinet als eer ste zee-lord der admiraliteit afgetreden. Tennanl de Engelsche onderminister van oorlog, heeft in het Lagerhuis in ant woord op een vraag gezegd dal alle kommando's zijn geïnstrueerd er zorg voïor te dragen, dal de troepen in En geland niet meer le eten krijgen dan werkelijk noodig is. De broodporlie is onlangs verlaagd, jam en kaas wordt voorloopig niet meer verstrekt, maar in- plaats daarvan geld liet vleeschranlsoen in Frankrijk is verlaagd, een voorbeeld dal in Engèland wellicht navolging zal vinden Asquith vertelde, dat het ministerie van volksopvoeding een vlugschrift had laten drukken. De verspreiding daar van zal ten doel hebben den mensclien te leeren verkwisting van voedsel tegen le giaan en totdusver minder gebruike lijke groenten te eten. De Engelsche admiraliteit maakt bekend Een oflicieele Duitsche kennisgeving van den len meldt, dat Duitsche vliegtui gen bommen hebben geworpen op het fort Landguard te Harwich. Het volgende is de waarheid van dit geval, dat anders nauwelijks de aandacht waard is: Zaterdagmiddag verschenen oen Duitsch watervliegtuig en een landviieg- tuig voor Harwich. Zij vlogen zeer hoog. Onze vliegtuigen gingen dadelijk ter vervolging op en ver dreven ze, De vijandelijke vliegtuigen lie- Jen toen, nog altijd zeer hoog vliegende, hun bommen in zee vallen Emilie Grossmann, een Duitsch meis je uit den Elzas, dat te Londen woonde, beeft een schijnhuwelijk met een Bn- gelschman aangegaan, omdat men haar had verteld, dat zij dan een Engelsche was en in Londen kon blijven De man, .die zijn bemiddeling heeft verleend, heeft zich voor den politierechter te verant woorden gehad. Het bleek, aldusl de N- R C-. dat hij het meisje voor 15 een „aardigen En- gelschman" had beloofd, hetgeen den rechter deed uitroepen- Is dat de prijs voor een Engelschman! Het meisje had haar man pas vóór 't eerst gezien op den ochtend van de huwelijksplechtigheid. Nadat zij voor de wet getrouwd waren, was de buigom verdwenen, en de bruid had iook niet gevraagd waar hij bleef. De behandeling van de zaak is een week uitgesteld De „Berliner Morgenpost" bevat de afbeelding' van hel merk, dal men gevon den heeft op prikkeldraad van de Engelj- sche versperringen. Op het ronde merk leest men heel duidelijk- „Made in Ger many" in Duilschland gemaakt.") Te Duinkerken duiden kleine roo- de vlagjes aan een aantal huizen de plek ken aan, waar voetgangers makkelijk kun nen binnen vluchten, als er bommen wor den geworpen. Alle huisgangen en alle kelders moeten openstaan voor wie er bp straat gevaar loopen Dat er in deze sombere en angsti ge tijden n'og onverstoorbare menschen zijn, bewijst het vermakelijke bericht, in het „Vad." gelezen, dat zes burgers van Aubeuil (Parijs) een adres tot den ge meenteraad hebben gericht, waarin zij protesteeren tegen het geweld der vlieg machines, die Parijs bewaken Het ge raas van den motor belet hun le slapen en zij dringen er op aan, dat Hen avia- teurszai worden bevolen, „hun oefenin gen op het platte land te gaan houden De „Einden", de Duitsche kruiser, die nog altijd bij de Kokos-eilanden in den Indischen Oceaan aan den grond zil, zal worden afgebracht. Men zal het althans probecren. In Australië wordt er volgens de N. R. C. een maatschappij voor gevormd ,die den kruiser naar Sydney hoopt te doen brengen Het in ons vorig' blad vermelde bericht van Turksche zijde dat een Fransch transportschip voor Sed-ul-Bahr, dus bij den ingang der Dardanellen, in den grond is geboord, is naaël' van Frainsche zijde officieel bevestigd Het is de „Cartliage". Ze werd naar de Fran- scbe minister van marine meldt, door een duikboot getorpedeerd bij kaap Hel les Van de bemanning zijn er 66 gered; 6 worden er vermist. De Russische regeering heeft, na kennis te hebben genomen van bet aange- protest van de Zweedsche re geering, haar oprecht leedwezen betuigd óver het feit dat er een Russische granaat was ingeslagen in Zweedsch territoriaal water. Naar men weet, is "dit geschied, toen Russische oorlogsschepen den Duitschen inijnenlegger „Albatros" tot de territori ale wateren van het Zweedsche eiland Gothland achtervolgden. Aan de „National Tidende" te Ko penhagen wordt uil Parijs gemeld, dat op het oogenblik ernstige onderhande lingen gevoerd worden over een deelne ming van Portugal aan den oorlog. Een buitengewoon Portugeesch gezantschap is Maandag 6 Juli te Londen aangekomen Betreffende hel Engelsche memorandum van '10 October waarbij Portugal den eer sten keer tot deelneming werd .aangek- zocht .is nu bekend geworden, dat En geland van Portugal in de eerste plaats artillerie verlangde. MAR HET OOSTEN VAN DUITSCH- LAND- Particuliere correspondentie. I De vriendelijke uilnoodiging, uitgaan de van bet (ministerie van 'Iniilenlandsche zaken, onder deskundig geleide, een tocht naar hel uiteftte Oosten van Duilsch land te maken om de -■ streken waar Ilindenburg's groole veldslagen legende Russen geleverd werden, de dorpen en steden die onder den Russischen val le lijden hadden en tenslotte het leven in eenige groole vestingen zoo,als Koningsbergen, Thorn en Posen in oogeai- schouw te nemen, meende ik niet te mogen afslaan Twee redenen noopten mij lol het besluit aan de reis deel te nemen de persoonlijke nieuws- en weet gierigheid van den journalist die een bijzondere kans om kennis vau streken, toestanden en menschen op te doen niet wil laten ontsnappen, en de wensen, een schoone landstreek die twee malen we ken achtereen getuige van de verschrik kingen des oorlogs was, nader le bren gen tot de belangstelling en liet mede gevoel van Nederland. Oost Pruisen ligt ver van ons land, doch ook ver van Duitschlands cen trum. En zoo is het geen wonder .dat de meeste Berlijners die streek niet kennen en er niet veel meer van weten /dan dat de meisjes uit Oost Pruisen de ge zocht ste dienstboden zijn en men er een gemoedelijk breed dialect spreekt waar in allerlei grappen in Berlijn de ron de doen, terwijl de meeste tarwe en een groot deel der in Duitschland gepro duceerde „Zwitsersche" kaas voortbreng selen van <tïf 7 bodem zjjn. Sedert Augustus 1914 heeft het woord Oost Pruisen ook in Berlijn een zeer ver trouwden klank gekregen. In het onver- sterkte Oost Pruisen, welks grens tegen Rusland den góeden nabuur met wien men steeds in vriendschap geleefd had, bijna' onverslerkt was, vielen de Rus sische troepen binnen Honderdduizen den vluchtelingen stroomden, have en goed in den sleelc latend naar de hoofd stad des rijks en tot in hel voorjaar toe was het de taak van vele helpende/ handen en hoofden, het lot dezer mew- ichen te verlichten Maar de pro vincie Oost Pruisen was ook het tooneel van Ilindenburg's schitterende strategie en de onsterfelijke namen Tannenberg cn Hohenstein zijn daarmee verbonden. Zoo werd Oost Pruisen tol de streek waar de diepste belangstelling en het innigst meegevoel van Duitschland naar uitgöat, tot de streek, over wier ver woeste sleden en dorpen groote Duit sche sleden als Berlijn, Frankfort a d M. en Dresden het peetschap op zich namen om ze in vollen bloei weer te doen verrijzen in vredestijd Nog iigl alles in asch en puin daarginds, al is sedert maanden de bedreiging met de Russische stoomwals tot een holle phra se geworden Doch de taaie, offervaar dige, vaderlandslievende geest der zoo vreedzame bevolking dier streken, waar in de invloed der Hollandsche kolo nisatie die onder Frederik den Groole begon, in bouwtrant enkele uitdrule- kingen. en vele namen nog merkbaar is. heeft wonderen gewrocht. Niet ais het hel kleinste wonder is het te neschou- dal een kersversch uit Amerika :ckomen en niet vau tevoren partijdig Duitschgezind journalist aan iiet eind on zer reis stond te trappelen van ongeduld, omdat hij in het Duitsch niet krachtig genoeg zijn sympathie en bewondering kou uiten; dat een nuchter Nederlander een aangrijpende rede hield onder den indruk van den geest in die streken Maar ik loop al le zeer op onze reis vooruit. Hel reisgezelschap bestond uit een do zijn journalisten uit neutrale staten, eenige film operateurs en pholografen Bovendien bevonden wij ons in den war ren zin des woords onder gewapend gek leide, daar de plaatsvervangende gene rale staf ons twee officieren had mee gegeven ,op wie, daar \\ij zoowel in liet etappe-, in bezet gebied van Ilussisch- Polen en in vestingen zouden komen, dc verantwoordelijkheid voor onze legitima tie en onzen ongehinderden doortocht rustte. Tegen deu avond van den eersten dag onzer lieudaagsche reis kwamen wij in Mariënburg aan, dal in een zeer vrucht baar gedeelte van Weslpnuisen ligt cn beroemd is door hel uitgestrekte slot,, ecu stad pp zich zelf van denzelfden naam uil den tijd der ridders der Duitsche orde die in 1192 in Syrië gesticht werd, bij de kruisvaarders en de kerk in hoog aanzien stond en sedert 1200 de taak van de stichting en beschaving der Duitsche Noordooslmarken op zich nam Na de herovering van het toenmalige Pruisen liet tegenwoordige Oostpruisen. steeg deze ordestaat tot ongekenaen bloei en het middelpunt van al dien glans was de Mariënburg, Lol dc orde in den slag bij Tannenberg van 1110 voor de Pool- sclie overmacht moest wijken. Gedurende de 300-jarige Poolsehe heerschappij in Weslpruiscn verviel de beroemde burcht, wier restauratie eerst onder keizer Wil helm I begonnen werd Zij is nu bijna geheel voltooid en de urenlange bezich tiging der prachtige „Remters" en andere ■ertrekken, wier stijl en inrichting zeer aan Skandinaviscim kunst herinnert, der bovenste gaanderijen met hun heerlijk' gezicht over hel wijde stralende land. is de moeite overwaard. Den volgenden morgen waren wij in Koningsbergen Tol dicht voor de muren dezer stad zijn de Russen gekomen er was een lijd, dat de bewoners g 'laggen uitstaken voor de Duitsche over winningen uil vrees voor de toekomst Doch die tijden zijn voorbij; en Konings bergen met zijn rest van oude torens en wallen en zijn uitgestrekte villawijken vertoont zich als een welvarende, zeer uitgebreide stad, waar de terreinspecula- Ive, toen het nog tijd was. verhinderd werd en met de modernste inrichtingen op hel gebied van hygiëne en welvaart Koningsbergens bekende energieke burge meester dr Korte leidde ons ovei oen aantal automobielen verdeeld gezelschap zelf rond door de vakscholen cn laza retten, de gymnasia en volksscholen, de botanische tuinen en heerlijk schaduw rijke parken van zijn stad. waarin hel beeld van het Ooslpruisische boscli met zijn hoogten en valleien, zijn menigvuldige boomsoorten en rijken plantengroei zich getrouw spiegelt Wij zagen den dom met de Kant-kapel, de buste van don onsterfelijken wijsgeer en de bekende oorden „der gestirnte Ilimrael fiber mir, das moralische Gesetz in mir" Wij zagen do arbeiderstuinen en de uitgestrekte wijken, waarin arbeidershuis naast ar beidershuis, niet als kazernes op een rij. doch elk in individueelen bouwtrant, be groeid mot rozen en door een tuin om geven, stond Wij zagen de meisjes en do jongens der volksscholen in hun „onr- logsluintjes". een stuk land, waarop elk een eigen bed lo verzorgen had en waar kool. sla en boonen welig lierden. Wij waren juist tot hel gieten genaderd, toen wij kwamen en het was een ondanks deu ernst der lijden opwekkend gezicht die honderden kinderen vroolijk aan den ge zonden en nuttigen arbeid le zien Wij hoorden van de oude handelsbetrekkin gen tusschen Koningsbergen en Neder land. die, wanneer de nieuwe haven klaar is nog intensiever zullen worden. Wij zagen; in het raadhuis de oude schilderijen, waarop van de schepen de Nederlandsehe wimpel waait VERKADE'5 ^XINEr THf^UCHT ijlNËS hel leger van aartshertog Jozef Ferdinand zijn verslagen, trekken in Noordelijke ea Noordoostelijke richting terug. Hel le- van den aartshertog rukt, na gelukte doorbraak, in nieuwe met gunstig gevolg bekroonde gevechten verder op on heeft gisteren de streek van de Gielczew (im ker-zijrivier van de Wieprz) en de hoog ten teil N van de Wysnica bezet. Onder den druk van deze operatie is de vijand ook aan de Wieprz over Tarnogora te ruggetrokken De in deze gevechten be haalde buit is verhoogd tot 41 gevangen genomen officieren en 11 500 manschap pen en 17 buitgemaakte machine gewe ren Aan de Boeg en in Oost-Galicië is dc algemeene toestand onveranderd geble ven. Aan de Zlota Lipa en de Dnjestr is het rustig WEENEN. 6 Juli (off-( In de streek van Görz hebben de gevechten, die laatste dagen steeds grooteren omvang aannamen, zich gisteren door een alge meenen aanval van hel derde Ilaliaansehe leger tot een veldslag ontwikkeld. Vier vijandelijke legerkorpsen opereerden met krachligen steun van artillerie tegen ons front van het bruggehoofd van Görz tot de zee. doch zijn geheel teruggeslagen en hebben vreeseïijkc verliezen geleden Dank zij de voortreffelijke houding van onze troepen en vooral van onze Infante rie zijn al onze stellingen in onze handen gebleven Aan den middenloop der Isouzo. hel Kru-gebied en op de overige ge deelten van het front is gisteren niets van belang gebeurd. RUSSISCH LEGERBERICIIT PETROGRAD, 6 Juli (Off In de streek van Miurawiewo (a. d. Windau) en Sjafii. ten westen van den middenloop van de Njemeri, op het front aan de Naref en op den linkeroever van de Weichsel is de toestand niet noemenswaard veran derd Zwak ondei*houden vuur, dat bij tijden sterker wordt, wisselt af mei kleine op zich zelf staande schermutselingen, vooral als er mijnen lot ontploffing zijn gebracht. Op het front tusschen Weichsel en Bug zijn in den. avond van den 'ten dezer en den volgenden morgen op don sector l'rzedow (aan de "Wysnica) "Bychawa (ten oosten van Urzedow, aan de Bystrv- ca) hardnekkige gevechten geleverd Het offensief van den vijand ten oos ten van Krasnik hebben wij gestuil door een aanval op de vijandelijke flank op de hoogten ten n. o. van Wilkolaz (aan den weg van "Krasnik naar Lublin, 17 K.M. ten noorden van Krasnik), waar wij den vjjand zware verliezen hebben toe gebracht en in den ochtend van 5 Juli meer dan 2000 gevangenen, o. w 29 officieren, hebben gemaakt. Voor ons front lagen ongeveer 5000 lijken van vijanden. Den 5en Juli hebben wij met goed gevolg nieuwe aanvalspogingen van den vijand tusschen Wieprz en Bug en tegen het dorp Krylof afgeslagen. Aan den bovenloop van de Bug en aan de Zlota Lipa en de Dnjestr zijn den 4en Juli en den daarop volgenden ochtend1 geen gevechten geleverd straal T 6 zuidwester, S. Gel jon. L St. Pielerslraal F 13, fietspomp, wed. Kem pen. Seissingel II 188: hondcnhalsband. Minderhoud, Bogardstraat D 33; boek deel. J Theune. L. Delft; kinderlaschje met inhoud, J M Jansen, Molenwater N 53; zilveren speld, C A. L Kuiper. Lange Burg C 106: broche, E de Groot Slijfselweg 201; linnen boord. C Dijk graaf, L. Geere K 324. Isaezonden Stokken. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Telegpammen. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 6 Juli off 11 uur De Engelschen hebben tal van vijan delijke tegen-aanvallen op de door 'hei? gisteravond ten ZW. van Pilkem ver meesterde loopgraven afgeslagen. 80 ge hangenen gemaakt en den vijand uiterst zware verliezen toegebracht. De Duitscliers hebben Atrecht vooral de kathedraal met brandgranalen gebombardeerd Reims is eveneens be schoten. In Argonne is geen actie van infante)- rie geweest Op de Maashcuvels hebben wij het gedeelte loopgraaf, den 27en Juni door de Duitschers vermeesterd, hernomen en nog daarenboven eenige vordering gemaakt Een hevige tegenaanval der Duitschers is door vuur van ons snelvuurgfcschut en met granaatkarlestvuur gestuit waar op de vijand in wanorde is gevlucht In de Vogezen toont de vijandelijke ar tillerie verhoogde bedrijvigheid. OOSTENRIJKSCHE LEGERBERICHTEN. WEENEN, 6 J,uli. (off.) De Russen, Geachte redactie. Mag 'k 'n plaatsje vragen voor onder staande? Tot m'n genoegen lees 'k in 't avond blad van gister v d. Nieuwe Courant een pleidooi van den heer De Clercq le Haarlem voor ziekenhuizen op coöperatieven grondslag. Voor velen, die niet in de termen val len van kostelooze verpleging, zijn toch de kosten voor opname in de betalende klassen onzer ziekenhuizen te bezwar- rend. Even goed als te Haarlem de coö peratieve woning nu sinds 30 jaar mei uitstekend gevolg wordt toegepast, kan meent inzender dit ook, wat betreft de verpleging in een ziekenhuis. „Omdat elk lid van zulk een vereeni- „ging hoofdelijk aansprakelijk Is vooc „z'n medeleden, is het mogelijk een hy- ..potheek van 100 pet op onroerend „goed te krijgen Daarvan is 't bewijs geleverd door 60 coöperatieve bouwver- .eenïgingen. die gedurende 30 jaar on geveer 3 millioen gulden op die manier „verkregen „Zulk een vereeniging moet natuurlijk „vele leden lellen, want dan wordt de „omslag per hoofd nooit veel." En wanneer ze dan hunne bijdrage ge offerd hebben, zonder er met eigen ge zin van genoten te hebben, zal dit de leden nog daarenboven lol blijdschap en dankbaarheid stemmen Ook zag 'k met instemming de oprichj- ting van Ziekenfondsen voor den middenstand ,mel hel doel, hun, wien het lidmaatschap van de gewone fondsen is ontzegd, omdat hun inkomen de gestelde grens overschrijdt, gelegen heid te geven zich tegen een matige be drage geneeskundige hulp te verschaf fen Het is immers de waarheid, dat zij die van 'n vast inkomen moeten leven en daarenboven 'n groot gezin hebben, als officieren, onderwijzers, predikaiten, ambtenaren, bezwaarlijk 'n groote reke ning voor geneeskundige hulp en medi cijnen of 'n ziekenhuisverpleging kunnen voldoen zonder in moeilijkheid te ge raken Hierbij dient nog in aanmerking te komen .dat zij nolens volens 'n ze keren stand moeten ophouden, wat ook vee! geld kost De rijkst bedeelden heb ben geen hulp noodig, en voor de minst bedeelden zorgt de regeering, doch de middenstand moet zich zelf helpen. Oude Tonge, 29-V1V15 Dr ARENDS BEKENDMAKINGEN GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de voL- gende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen a Aan Lel bureau van politie: manchelknoopenmedaillon met 2 por tretten. R.-K boekje; huissleutel, b Bij particulieren knipmes. Dekker. Noordweg R 22; jongenspet en meisjesmuts. G Bosschart. Puntpoorlstr O 205a; witte zak inh por- tcmonnaie en 7 cent, C. Kampman, L St Pieterstraat A 74; parapluie. juffr. Mul der. O-K plein O 117; blauwe zak I) J. Oerlcmans. L St Pieterstraat F 43, witte foxhond, juffr Franse. Wal B 70; da meshandschoen. A v Luik. Vliss straat K 69; duif. Timberge, Heerenstraat H 132; schilderstouw, Caslenmilier, Bogard straat 1) 59, toer koralen, A Pagtcr. Veersche Singel ,S 17paar zwarte dames- handschoenen. C Mantz. K St Pieter- straal A 82; zakje inh. kruidenierswaren. F P Kort. Damp Singel T 219; goud bel letje met wit steentje. Joziasse. Dampoort O 205; heerenrijwiel, J de Klerk. Slijf selweg S 90; 'dameshandschoen juffr Louwerse, Pluimstraat E 92, kolenböekje die in den tweeden slag bij Krasnik door ten name Ludikhuize M Step Dwars- IIANDEL EN NIJVERHEID. 'F a i 11 i s se m e n te n. 7 Juli 1915 N. V'. Terueuzensehc sloom- en chem wasch-, bleek- en strijk- inrichting „de Vlijt" gevestigd te Neuzen Recli ter-commissaris mr G F. baron thoe Sehwartzenberg en Hohenlansberg Curator mr. M. v Toulon van dei- Koog. adv en proc te Middelburg. Harktlieileliten. Oostbukg, 7 Juli. Ter graanmarkt van beden was weinig aanvoer, bijna alles opge ruimd. Tarwe f 16.00 a 17.00haver f 14.50 a/15 Oostbükg, 7 Juli. Eiprveiline V. P. N'. Aanvoer 55950 kipeieren, f 5.25, a f 5.30 per 100. 2243 eendeieren, f 5.45 a f 0.per 100. 6 gaDseieren 9-00 per 100. -UX 62 Kalkoen f 6.20 per 100. die 10 Parelhoenders f 2 50 per 100. den Boter 355$ Kg. f 1.— a '1.25 per K PcniBDAii. 1 Joli. Montwpn f IS1/*, jei 22sh. Amsverd. proef per H. L, f24'/, ronder fust en zonder aeofinB. Opgaaf van den »Boad vbd BiatillaF Igd)

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3