slechts één rechtsmiddel ten dienste zal staan, n.l. dit, dal zij door 'het indienen van een klaagschrift den rech ter in beroep en zoo noodig in hoo- ger beroep kunnen laten oordeelen over heigeen door hen bij de aanvrage lis te berde gebracht, en over hetgeen door hen in het geding zal zijn l© brengen. 1 H M. de Koningin heeft een belang rijke geldelijke bijdrage doen toekomen aan den heer Arnold Spoel, als blijk van belangstelling in zijn streven tot bevor dering van den nationalen volkszang. De nieuwe zilverbons van f 2.50 blijken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij ©en onzer groote geld-insti- lulen te Amsterdam zijn twee val- scbe zilverbons ontvangen. Wanneer men de valsche niet vergelijkt met de echte, dan valt hel niet zoo gauw op, dat men nagemaakt© zilverbons heeft. Zij hebben ook ten watermerk in vet er in gewerkt. .Vergelijkt men de valsche echter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de rand versiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn, dan op de echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, doch zelfs eenigszins vlekkerig. Hdbl.) In de ledenvergadering van het Utrechtsch Studentencorps heeft deLus- triuncominissie enkele mededeelingen ge daan over de lustrumviering 1916. Deze mededeelingen kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat er twee plannen voorge legd zijn, nl. een voor een lustrumvie ring met een voor viering zonder maskerade. Een definitieve beslissing zal nog vóór de" groote vacantie genomen worden. Vrijdagmorgen is brand ontstaan aan boord van het Oostenrijksch s.s. Plitvice, liggende aan (dp werf van Wilton te Botterdam De brand woedde in een par tij afdekmatlen in het tusschendek van het vooiTuim. Eerst trachtte het perso neel van Wilton vergeefs met emmers water le blussclien. Daarna werden elf stralen op hel vuur gericht en was de brand te 12 uur gebluschl Vermoedelijke oorzaak een vonk van het naastgelegen stoomschip Bengalen. Donderd,agtaiiddag is een hevige brand uitgebroken in een van de groote loodsen van de rubberfabriek Viv ieu- stein te Loosduinen, directeur de heer Schiff kapitein bij het reserve-kader, welke fabriek onder beheer van het rijk staat De bovenverdieping van de loods lag vol rubberafval en automobielban den, welke voor dienst in het leger be stemd waren. Deze verdieping braadde geheel uit. De machineriên op de bene denverdieping' verkregen waterschade De Loosduinsche brandweer, die juist oefe ning hield, was spoedig ter plaatse. Drie schipeprs hebben te Zout kamp een torpedo aangebracht, welke is gemerkt: OIL, VLM, RGF, 303. De douane te Enschede heeft aan het station S.S aldaar ruim 1300 KG. van een zending varkensvleesch, ver laden in 3 waggons en bestemd voor Duitschland ,in beslag ^genomen, welke niet gedekt waren door consent. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Innocentia door Marie Co- relli. Bij L. J. Veen A'dain. De gevierde Engelsche schrijfster heeft dezen nieuwslen roman in twee deelen gescheiden. Boveu het eene staal „Droom leven", boven het andere „Werkelijk heidDe werkelijkheid omtrent haar eigen leven, die aan de hoofdpersoon en titelheldin van dit boek onthuld wordt, is dan ook zeer fantastisch. Zij is de dochter van een beroemd schilder en een vrouw ,met wie hij een liefdesavontuur heeft. Op een boeren, hoeve wordt Innocentia opgevoed. Den boer. Jocelyu, houdt zij aanvankelijk voor haar vader, Een jonkman, daar tevens in huis, is verliefd op haar. Maar als Innocentia 'door haar moeder na den' dood van dien landman op de hoogte van haar romantische geboorte is ge bracht, zoekt ze haai- bropd in Londen te verdienen Daar wordt ze een be roemd schrijfster. Ook begint ze er een hoog-gestemde vrijage met een schil der, naamgenoot van den boer, n.l. Jo celyu, lid van een oud<-adellijk geslacht. Maar deze schilder krijgt van de ver houding genoeg. Hij reist naai- Frankrijk terwijl Innocentia vlucht naar de hoeve waar z© haar blijde jeugd doorbracht en waar ze Robin, den jonkman, die steeds met verliefde gedaefvten haar beeld heeft omkranst even als de oude 'gedienstige terugvindt Innocentia komt daar terug om er te sterven en daarmee is het dikke boek uit We hebben het geraamte daarvan bloot gelegd. Hel wemelt van de wonder baarlijkste toevalligheden waarmee de schrijfster zelf soms geen weg wist. BUITENLAND. DE OOBLOe. De toestand. Ook gedurende de Pinksterdagen is de strijd ;n Frankrijk tot plaatselijke gevech ten beperkt gebleven Bij hun aanvallen in Vlaanderen blijken de Duilschers het gebruik van gifgassen nog niel le hebben opgegeven. De voornaamste operalies hebben ten N. van Alreclil bij Notre Dame de Lorette cn Neuville plaats gehad. Daar gingen de Franschcn opnieuw tot den aanval ovei De Duitscliers hechten blijkens de hard nekkige tegenaanvallen groote waarde aan de daarbij door hun tegenstanders be haalde voordeelen. Ton N. van la Bassée leidden de aan vallen lot nieuwe vorderingen. De Russen hebben zich weer hersteld uit de verlamming, waarin het snel en krachtig uitgevoerde offensief derDuit- sehers in N W Polen in de richting van Koerland, van Duilschers en Oos tenrijkers te zamen in Wesl-Galicië hen had gebracht De rivieren Windak en Doebissa sluiten ongeveer den hoek van Polen tusschen de Oostzee en de Noord grens van Oost-Pruisen in, welke op 't oogenblik door de Duilschers word'bezel gehouden. De Russen staan nu over een groote uitgestrektheid langs de genoemd- de stroometi. Den loojpvan de Doebissa kent men ongeveer uit de krijgsverrichtingen op dit deel van het oorlogstooneel gedu rende de laatste weken. De Windau (Win- dawa) stroomt ongeveer in haar verleng de. De afstand tusschen het punt, waar deze in de Oostzee valt, en Libau is ongeveer even groot als die, welke Libau scheidt van de plaats, waar de Oosti Pruisische grens aan de Oostzeekusl stoot Daaruit volgt al dat troepen, die van den benedenloo(p der Windau naar het Wes ten trekken, de Duilsche bezetting van Libau van het N. O. moeten bedreigen We kunnen in deze streek dus spoedig gevechten verwachten, daar de Duilschers blijkbaar gevaar loopen, omvat te worden. In Galicië dwong het Russische leger den vijand allengs zich tot de verdedi ging te bepalen Vooral aan den linker- (Noordelijkèn) oever van de Dnjester had den de eerste succes. Waarschijnlijk zul len de verschillende tegenstanders zich weer Ingraven aan de liniën die thans bezet worden gehouden D)e nieuwe vjjand. Na alles, wat in de dagen voor Pinkster ren was voorafgegaan, beleekent de oor logsverklaring van Italië aan Oostenrijk maar een formaliteit. De regteeriiiig' lei Rome kon niel anders. Het volk had ge sproken en zijn wil was onmiskenbaar. Een ultimatum zou in deze omstandighe den een dwaasheid zijn geweest. Dit was immers reeds vroeger, zij het in anderen vorm. aan de Douau-monarchie gesteld. En wel, toen Italië, blijkbaar voor de,n vorm1, daar het bij voorbaat van heil vruchtelooze dier vraag overtuigd moest zijn, aan de oewindslieden le Weenen meer gebied en meer rechten op streken, tot nu toe Oostenrijksch, vroeg, dan ze wilden of konden afslaan. Weliswaar wa re u ze lot onderhandelen bereid, maar inlusschen hakten Salandra en Sonninp den knoop door met het bondgenoot^ schapsverdrag len aanzien van Oostenrijk op le zeggen. Een Bulletin heeft er gisteren van ge rept: de Italiaanschc gezant bij hel Oos tenrijksch hof, de hertog van Avarna, heeft eersten Pinksterdag verklaard, dat Italië zich mót dat keizerrijk in oorlogs toestand bevindt. Terstond maakte de Duitsche vegcering daarop bekend, dat mitsdien ook hel bondgenootschap tus schen Italië en Duitschland verbroken is Op het oogenblik, dat de krant ver schijnt, hebben de wederzijdsclie gezan ten de hoofdsteden ongetwijfeld verlaten. Keizer Frans Jozef, wien na alles, zelfs deze, misschien bitterste slag niet be spaard werd, heeft van zijn kant aan den minister-president graaf Stürgk opgedra gen, een manifest tot zijn volkeren te richten. Dit is een waardig stuk Smaadredenen tegen Italië zoekt men er tevergeefs in. Slechts wordt van den vroegeren bondge noot als over den nieuwen verraderlijken vijand gesproken en wordt die trouw breuk gekenschetst als eene, waarvan de geschiedenis de wedergade niet kent. De grijze monarch herinnert er daarin oa. aan, hoe het dubbele rijk zijn be scherming aan Italië heeft verleend, toen dit te velde trok. Daarmee doelt hij op de expeditie, als gevolg waarvan het oude Tripoli, voorlaan Lvhië, aan Turkije ont rukt en hij Italië werd gevoegd. De twee mogendheden van midden-Europa bevon den zich daardoor in een lastigen toe stand. Eensdeels verbonden met liet Apen- nijnsch schiereiland, bestond er een recht- streeksche vriendschapsbetrekking wat Duitschland en indirect wat Oostenrijk als natuurlijk vijand van Servië aanging met Turkije. De keizerrijken hebben de neu traliteit nochtans gehandhaafd en o.a daardoor! Italië in staat gesteld, zijn machtsbegeerte te bevredigen. Tevens brengt Frans Jozef in herinne ring, dal Italië geen nieuwe tegenstander is. Daarloe worden oa. de namen van Custozza eu Lissa, de eigennamen van Radetzlcy en Tegethoff genoemd. Om do beteekeiiis van dezen vtuchtigeii terugblik te vatten, moeten we een oogenblik te ruggaan in de geschiedenis van Europa, wat het tegenwoordige koninkrijk Italië aangaat. Men weel, dat de Italiaanschc eenheid nog niel zoo lang bestaat. In den tijd van Napoleon I kwam de gedachte daaraan op Hel constilulloneele eiland Sardi nië trad daarbij op den voorgrond. Oos tenrijk speelde toen over het scliier-t eiland en wat daarbij behoorde den baas. De groote Italiaansclie Staatsman Cavour was daarmee niet tevreden. Op zijn aan dringen hielp keizer Napoleon III Italië metterdaad, óm dal juk af te schudden Inderdaad versloeg Napoleon de Oos- lenrijksche troepen in Italië. Als beloo ning werden Savoye cn Nizza (Nice) bij Frankrijk gevoegd. Terloops zij er op ge wezen. dat dc irredentislische beweging zicii nSet tot' deze verloren gebieden uitstrekt De bewoners daarvan zijn onder Fransch bestuur dan ook volmaakt tevre den. Maar later leden de Italianen ernstige nederlagen legen Oostenrijk Op dien veld tocht doelde Frans Jozef in zijn mani fest Toen toch werden de eerste te land te Custozza, ter zee bij Lissa verslagen. Docli ten slotte spon Italië daar zijde bij, omdat Pruisen in 1866 Oostenrijk ver sloeg. Het Lombardisch-Veneliaansch ko ninkrijk kwam dientengevolge bij het Apennijnsch Schiereiland. Inmiddels kwaui er een kink in den vriendscbaps-kabel met Frankrijk. Toen was de Paus nog wereldlijk vorst. Het naar eenheid strevend Italië kwam niet hem in botsing. De ruiddelpunl-zöekende kracht was op Rome gericht. Doch dc toen nog wereld-en-geestelijke vorst werd beschermd door den derden Napoleon To.cn nu Pruisen met zijn bondgenoolen in T870 Frankrijk versloeg, kon Italië (Garibaldi!) zich in het bezit van Rome stellen Deze terugblik in vogelvlucht toont het reeds duidelijk aan: Italië bleef in die jarer nog geheel afhankelijk van de krachtsinspanning, door andere rijken aan den dag gelegd. Daarvan plukle het haas tig de zoele vruchten. Tot liet op eigen beencn slaan was het onmachtig. Na '70 moest de regeering le Rome nu een vaster koers zoeken. Waar lagen Ila-, Iië's belangen? Die vraag was bezwaar lijk le beantwoorden Met verschillende, onderling niet bevriende rijken had het belangen gemeen. In 1887 wordt Italië gekoppeld aan het reeds tusschen Duitschland en Ooslcu- rijk beslaande bondgenootschap. Hierbij evenals daarvóór liet het zich niet dooi' het besef van gemeenschappelijke, posi tieve belangen leiden, maar werd liet eer dien kant uitgedreven door hel feil dat lijdelijke en bijkomstige geschilpunten het scheidden van de mogendheden, waarmee hel willicht grooter belangen gemeen: had. Zoo bleef Frankrijk na 1871 weigeren, de inlijving van den Kerkdijken Slaat le erkennen. In 1881 palmde eerstgenoemd rijk, inmiddels tot republiek geworden, Tunis in. Dat vervreemdde de Italiaanschc machthebbers van dc Latijnsche zuster- nalic. Hel volk bleef, niettegenstaande voorbijgaande depressies sterk Fransch gezind. Men heef' dan oolc, wil men dc houding ren dal volk begrijpen behalve op de belangen voor het land ook op dc hartstochtelijke gevoelens daarvan te lel len. Italië zocht in de laatste jaartientallen dan ook meer en meer de vriendschap van Frankrijk en Engeland Beide zijn machtig in de Middellandsche Zee Duitschland lic-cfl daar ongeveer geen. Oostenrijk, afgezien dan van de Adria, weinig belangen. Italië natuurlijk dei to inteer, Over hel politiek evenwicht in do Oude Wereldzee lcwam dan ook tusschen Italië. Frankrijk en Brittan je een over eenkomst lot staud. Tevens wilde eerstgenoemde staal par tij blijven trekken van de vruchten, die hel Drievoudig verbond afwierp, terwijl de handen met de republiek nog werden aangehaald. Inlusschen neemt de mede dinging tusschen Italië en Oostenrijk om de heerschappij in de Adriatische Zee nog in hevigheid toe. Wij herinnerden reeds vóór eenige dagen in dit verband aan het al weer bezweken vorstendom Albanië. Ondanks alles werd In 1912 het Drie voudig Verhond .weer vernieuwd. In 1920 zou hel verdrag zijn ontbonden, indien liet niet vóór dien tijd was verlengd. Eerst een jaar vóór dien termijn zou het kunnen worden opgezegd. Op dien grond heeft de Donau-monarcfliïe het opzeggen daarvan door Italië in de bekende om standigheden als ongeldig verklaard. Het geen overigens maar een vorm-verscliil maakt Wat zal de weerslag van Jlalië's open lijk partij-kiezen in den Balkan zijn? Dit is van ouds een gevoelige klankbodem gebleken. En op 't oogenblik zijn de toe standen er gunstig daarvoor. In Grieken land en Roemenië schijnt de meerderheid nog wel bereid, onder bepaalde voor naarden hun zaak aan die der -Triple Entente le verbinden Voor Boelgarije geldt misschien het zelfde ten opzichte van de midden-rijken en Turkije In elk geval zouden een zich aan die zijde scharend Griekenland en Roemenië Boelgarije naai- den anderen kant kunnen doen omvallen In de Middellandsche Zee bestaan dus geen tegenstrijdige belangen meer tus schen Frankrijk, Engeland en Italië- Aan deze staten is de opperheerschappij Öaarover verzekerd Behalve, dat door dat besluit van Italië de legers van Duitschland en Oostenrijk aan een nieuw front tegenstand moeten bieden, is het, naar de „Gaulois" schrijft, een zedelijke aanmoediging van de grootste waarde voor Frankrijk eu zijn wapenbroeders Andere Frausche bladen betoogen, dat liet onderhavig tractaat slechts zoo lang bindend is als de partijen het eerbiedigen en dal het vervallen was op den dag, waarop Oostenrijk op de gronden, die men kent, Servië den oorlog aan deed. Een zwakke argumentatie, die van Oosten- rijksche zijde reeds werd weerlegd met erop te wijzen, dat in dit geval Italië Oostenrijk terstond had moeten bestrij den en niet nadat de wereldkrijg reeds maanden woedt In dien tijd heeft cle re geering le Rome die te Weenen vau zijn nie'.rvijandige gevoelens verzekerd Inmiddels heeft de keizer van Oosten rijk den gemeenteraad van Triest ontbon den en zijn Italiaanschc Alpenjagers met een Ooslenrijksche patroeljc slaags ge weest De vijandelijkheden zijn terstond ge opend De Oostenrijksche viool beeft oj) de Oostkust van Italië tusschen Vene tië eu "Rarletta (in het Zuiden) verschil lende punten van militaire beteekenis beschoten Ook wierpen marine-vliegtui gen bommen op militaire gebouwen le Cliiara-Valla (meer bekend als Clair veaux) cn Venetië. De vloot ondersteunde die aanvallen Naar Rome meldt werden deze afgeslagen Venetië loopl in hel ver volg van de vijandelijkheden uit den aard der zaak ernstig gevaar. Behalve aan de kust hebben aan de grens van Tirol kleine gevechten plaats gehad Hoe zal Italië zich nu verder uit mili tair oogpunt houden? Om met succes oorlog te voeren lieeft men niet alleen 'soldaten en munitie noodig Ook 'de economische kracht van het land moet slevig zijn Volgens de Duitsche bladen Iaat deze nu in Italië veel te wensche» De schatkist leidt nog aan uitputting sedert den oorlog in Tripoli cn hel uit blijven van buitenlandsclie toeristen be- teekent ook een schadepost van belang Maar alle voorspellingen in dit opzicht zijn ijdel. Hoe slecht stonden de Ral- kanvolkeren, stond b. v. Servië, er gelde lijk niet voor"? Toch is het sinds enkele jaren in den derden oorlog verwikkeld Ook Italië zal door Engeland geholpen worden. KORTE OORLOGSBERICHTEV Alexander Powell, de correspondent van de „New-York World"' in het Brit- sche hoofdkwartier voor Vlaanderen en Zuid-Frankrijk, heeft aan zijn blad eeu beschouwing van den toestand gezonden, waarin hij o.m. betoogt, dat de oorlog ze kerlijk twee jaar zal duren, en niet on waarschijnlijk zelfs drie of vier jaar Wel weel hij, dat de geallieerden het op den duur zullen winnen, doch men molk zich in de Ver. Staten toch geen illusies ma- keu over den korten duur van den oorlog, meent deze correspondent, Henderson, de voorzitter der parle mentaire arbeiderspartij is tot minister van binncnlandsch bestuur in Engeland benoemd Zaterdag heeft acht mijlen van Car lisle op de grens van Engeland en Schol- land een der ergste spoorwegrampen plaats gehad, die ooit in Grool-Bvillanjc zijn voorgekomen Een lokaal trein, die op een zijspoor stond, werd aangereden door een trein met troepen. Deze laatste schoof in el kaar. Een expres-trein reed toen tot over maat \au ramp nog op den wrakhoop. Er bralc brand uit. Vreeselijke toonee- len volgden Reuler meldde, hoe lot Zaterdagavond negen uur 73 lijken waren geborgen. Toen de verwarring na de ramp het hoogst was, steeg de ontzetting nog door luide knallen van dc ontploffende patro nen in de patroonhouders der soldaten, die onder de overblijfselen der wagens bedolven waren Ook voerde de militaire trein munitie mee Deze werd dadelijk in veiligheid gebracht. Soldaten, die in Frankrijk waren ge- jweest, verklaarden, dat het tooneel hen aan (hel slagveld deed denken. De meeste dooden en gewonden zijn soldaten, maar er zijn ook passagiers van de twee andere treinen gedood Rod.a Rodu is een bekend Duitsch grappenmaker Op hei oogenblik is hij oorlogvcorrcspondent van de „Neue Freie Presse". Hij volgt de krijgsverrich tingen in de Karpaten Daar heeR hij van generaal von der Marvvitz, den be kenden Duitsche ruiterij-aanvoerder, en kele vermakelijke geschiedenissen ge hoord O.a de volgende. Toen de generaal door een verlaten dorpje rijdt, gaat plotseling de kerkdeur open. Een paar honderd Russen treden daaruit geheel gewapend op den staf toe. De generaal vraagt verbaasd hoe die daar komen. Toen kwani uit de rij een soldaat, die Duitsch kende, naar vo ren en antwoordde „Wij zijn de ge vangenen." „Maar wie heeft jullie voor den duivel dan gevangen genomen?", was de we dervraag van den Duitschen opperofficier „Tot nu toe hog niemand luidde het bescheid van den Rus „Maar wij welen, dat de Duitschers hun gevangenen liefst in de kerk opsluiten Daarom zijn we er maar "van zelf ingegaan" Admiraal von Essen, bevelhebber der Russische Oostzee-vloot, is aan long ontsteking gestorven Volgens het „Journal of Commerce" bezat de lading van de „Lusilania' on geveer een waarde van 148 000 p. st. Ze bedroeg zoo wal 1500 ton Hel Engelsche vakblad „Economist" bespreekt de verliezen, door den onder gang van de „Lusitania" door verzeke- rings-maalscliappijen geleden Het groot ste verlies beteekenl dat van t schip zelf Dit had nl. 1,5 miljoen p. st. gekost en was slechls voor 1.2 miljoen verzekerd Dat maakt het grootste verlies uit, dat de Britsche oorlogsverzekering tot nu toe heeft geleden Ook werden de maatschappijen ter ver zekering tegen ongevallen zwaar getrof-i fen. De verliezen, daardoor geleden, houdt men nog voor grooter dan bij den; ondergang van de „Titanic", to meer, daar sedert het begin van den duikboot oorlog alle reizigers, vooral de rijke za kenmannen, hun leven tegen ongelukken en vijandelijke operalies, voor een dre'l zeer hoog, plachten te verzekeren. Zoo wel Amerikaansche als Engelsche maat schappijen zijn daarbij betrokken Bijzondere correspondenten te Pe king verzekeren volgens een Reutcr-lelc gram uit Tokio, dat de fegeering te Was hington China met betrekking lot de on- dertcekening van het verdrag met Japan gewaarschuwd heeft, opdat op Ameri kaansche rechten in China geen inbreuk zou gemaakt worden. Dit bericht wordt daar druk hespro- ken Telagrammen, Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd DE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE OORLOG. LONDEN. 24 Mei Een officiéél bericht uil Rome deelt mee, dal vloot- en lucht aanvallen op Porto Corsini, Ancona en Barletta zijn afgeslagen WEENEN, 24 Mei. (Off.). Nadat de slaat van oorlog was ingetreden hebben op eenige punten van de Tiroolsche grens kleine gevechlen plaats gehad In hel grensgebied aan de lcusl vertoonde de Italiaanschc cavalerie zich bij het grens dorp Strassold WEENEN, 24 Mei. De gewezen Itali- aansche ambassadeur le Weenen is heden met hel personeel van de ambassade met een extra-trein over Zwitserland naar Italië gelrokken. Er deden zich gepn in cidenten voor. WEENEN, 24 Mei .Off.;. Onze vloot is in den nacht volgende op de oorlogs verklaring, de actie tegen de Italiaansche Oostkust tusschen Venetië en Barletta begonnen en beschoot op een groot aan tal plaatsen met succes punten van mi litaire beteekenis Terzelfderlijd wierpen onze marine-vliegtuigen op de ballonhal Chiara-Valla en de militaire etablissemen ten eu het arsenaal le Venetië bommen, welke brand veroorzaakten en schade aanrichtten ROME, 24 Mei. Een Italiaanschc torpe- doboolvemieler voer de haven van Porto' Buso, een klein eiland diclil bij de grens binnen, vernielde de kade, bracht een aantal molorbooten tot zinken, doodde 2'soldaten en voerde 47 gevangenen mee. Twee Oostenrijksche aeroplanes ver schenen boven hel arsenaal le Venetië en lieten daar 11 bommen vallen De aan gerichte schade was van geen beteekenis ROME, 24 Mei (Off. Het arsenaal te Venetië is ook door vliegtuigen aangeval len Deze werden echter spoedig afge slagen FRANSCHE LEGERBERICHTEN PARIJS, 21 Mei, 3 uur. Op verschil lende punten tusschen Sleenstraele "~en Ie peren deden de Duitschers aanvallen nadat zij eerst gebruik hadden gemaakt van verstikkende gassen Deze aanvallen werden afgeslagen Hel Engelsche leger maakte vorderingen ten Oosten van St. Hubert In de streek vau Alracht werden op den 23en en den daarop volgenden nacht de gevechlen voortgezet, op sommige pun ten met buitengewone hevigheid De Franschen maakten 110 man krijgsgevan gen. Ten N.-O. van de kapel van Notre Dame |de Loretle vorderden de Fransehen eenige honderden meters Ten Noorden van Neuville namen de Franschen een reeks Duitsche loopgraven en deden zij een aanval op den kruisweg len Noorden van het dorp Bovendien veroverden zij weder een aanlal huizen in het dorp zelf. De Duit schers declen herhaaldelijk tegenaanval len, die werden afgeslagen De gevech ten worden met kracht voortgezet Uil nadere inlichtingen blijkt, dat de nederlaag, die de Duitschers bij Lorette in den avond van 22 Mei en den daarop volgenden nacht hebben geleden, zeer ernstig was. Niettegenstaande de met grooten spoed aangevoerde versterkingen mislukten twee a drie malen herhaalde aanvallen De Duitschers leden daarbij zware verliezen Een Duitsche vlieger heeft bommen ge worpen op Chateau Tierry, een open, on verdedigde stad. i 11 uur) Ten Noorden van la Bassée hebben de aanvallen der Engelschen tot nieuwe vorderingen geleid De Duitschers deden met groote macht een aanval ten Noorden van Neuville. Onze artillerie stuitte den aanval en bracht den Duit schers zware verliezen toe. Nadere be richten wijzen op het groote gewicht van het gisteren door ons behaalde succes in het hevige bajonetgeveeht ten N.-O. van Lorette Wij vernietigden de Duitschers, die tegenstand boden en maakten ma chinegewei-en buit RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 24 Mei. (Off.). In de streek van Sjawli bezetten onze troepen een linie over een groote uitgestrektheid aan de rivieren Windava, Venta en Bu- bisa Aan den benedenloop van laatstge noemde rivier maakten onze troepen be langrijke vorderingen naar het Westen In. Galicië dwongen wij den vijand door te genaanvallen om bijna over het geheel© front allengs tot hel defensief over te gaan. behalve in eenige sectoren bij Vark- hol, Podoline en Gusakuwo, waar de vij and Zaterdag j.l. ons trachtte aan te

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3