LAATSTE IERIGBTEM. Mageköfflsn Bsrichton. BÜ1TEMLAKQ. ONDERWIJS. De Rollerdamsche gemeenteraad benoemde in zijn zitting van Donderdag aan de H. B. S. voor meisjes tot leera- res in de Duitsche taal en letterkunde mej. M. J van der Möhlen, te Terneu zen. LANDBOUW. Jn de Donderdag te Stavenisse gehouden alg. verg. van de. Boeren leen bank werd de rente der spaargelden gezet op 3'/a pet., en die der voorschotten' op 5 pet. De totale opbrengst in 1914 was f 89405.125 en aan spaargelden was belegd f 50500 495,. Het salaris van den boekhouder werd verhoogd met f 25. Er werd besloten om het kantoor van den kassier intercommunaal aan te slui ten. A J Keuringen voor opname in het stamboek Ned trekpaar d (Belg type). De keuringscommissie bestaat uit de heeren Hinrichs te Nijmegen, F. Koop man bij Zierikzee en A M. Daelman te Westdorpe. De heer Koopman werd te JJzendjjke. Middelburg en Kattendijke vervangen door den heer B. C. Puijlaert te Zuiddorpe Voor de keuringen te Oostburg, IJzen- dijke, Middelburg en Kattendijke waren aangegeven 314 merries; enkele daarvan zijn niet vertoond. Opgenomen werden te Oostburg 50 stuks in B en 62 in A; te IJzendijke 29 in B, 28 in A; te Middelburg 7 in B. en 7 in A te Kattendijke 6 in B en 13 in A. In B worden opgenomen paarden met volledige afstamming of daarmede gelijk gestelde- in A paarden met onvolledige afstamming, mits van voldoend type. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Men schrijft ons uit Goes: Donderdagavond heeft in de groote kerk een concert plaats gehad, gegeven door mej. Jo van den Berg, concert zangeres, met het diploma van het Kon. Conservatorium voor muziek, te Den Haag, mej. Betsy Dhont, violiste te Middelburg en den heer J Kooijman, organist te Goes. Voor een niet groot maar aandachtig publiek hebben de medewerkenden een programma uitgevoerd van werken van Tours, Bach. Stradella, Handel, SchuJ bert. Kuiler, Reger, Röntgen, Valerius en Berens. Mej. Van den Berg beschikt over een goed geschoolde mezzo-sopraan, die voornamelijk in hel midden-register zeer klankvol is en bijzonder aangenaam aan deed Mej Betsy Dhont, in Goes reeds een populaire violiste, heeft ook ditmaal weer getoond, wat zij uit haai- mooi instrument weet te haten. Met haar bekende, warmen toon gaf zij de sonaten F-dur van Handel, een aria van Reger cn drie oud Holland-, sche boeren liederen van Röntgen. Bijzonder mooi was haar spel in de arioso van Handel voor zang, viool en orgel. De organist, de heer Kooijman, loonde zich ook nu weer een voortreffelijk be geleider Hij beheerscht zijn moeilijk in strument in vele opzichten De opbrengst van het concert is ten bate der gemeentelijke urmen. BROODKAARTEN. Tot heden toe zijn in totaal in o n i e gemeente aan 2519 gezinnen of alleen staande personen broodkaarten ter ver-, krijging van goedkoop brood van onge- build tarwemeel afgegeven; het totaal aantal personen, dat van het goedkoop brood profiteert, wordt op ongeveer 4000 geschat. Eiken dag komen er echter nog meer dere bij en de gelegenheid om zich van zulk een kaart te voorzien blijft voor ieder open; men wende zich daartoe tot zijn gewonen broodleverancier. Hel geringste aantal uitgegeven kaarten bij één bakker, bedraagt 1, het grootst aantal 886, welk laatste cijfer echter eene coöperatie betreft Zooals gemeld, werd heden voor het eerst het brood beschikbaar gesteld MATINEE. Dinsdagnamiddag te half drie zal in den Tuin op het Noord-Bolwerk alhier een matinee gegeven worden door het Belgisch kwartet van de heeren C Becker (piano), O van Hemel (viool), M. van den Bergh (violoncel) en G Ciciotti (bas\ DE PADVINDERS Hedenmiddag tegen twee uur heêrsch- le op het Bellinkplein alhier een bui tengewone bedrijvigheid Aldaar is ge vestigd het vereenigingslokaal van de Middelburgsche padvinders, en deze had den besloten met hun volijverigen leider, den heer A C. Touburg de Pinksterdagen bij Biggekerke te kampeeren De bedrijvigheid bestond in het opla den van tenten .dekens, etenswaren, jas ten, kookgereedschap enz op een drietal kleine pracfische wagentjes en het ma ken van andere voorbereidselen voor de reis Toen alles gereed was, vormde de troep een carré en werd door een der jongens een vaandel, geheel naar het of ficieel model vervaardigd, buiten ge bracht. De heer Bosdijk, troepleider, nam het woord en wees erop, hoe door den ijver van den heer Touburg, den laatsten tijd het aantal padvinders zéér is toegenomen. Er ontbrak nog een vaandel, doch dooi de goede zorgen van raej. J. Medenbach de Rooij, die dit vaandel vervaardigde en wie daarvoor door spreker dank werd gebacht, is ook hier in voorzien. De heer Bosdijk overhandigde het vaandel aan den padvinder, die als vaan deldrager is aangewezen. Spr vond nog gelegenheid te wijzen op den steun, dien den laatsten tijd van ver schillende personen wordt ondervonden De beide hoornblazers en de tambqer, (een der eerste is levens ook tamboer) voerden de vaandelmarsch uit. Direct hierop stelde de troep zich in beweging, voorop; de tamboers en hoornblazers-, dan de vaandeldrager, terwijl de drie wa gens, gelrokken door daartoe aangewezen padvinders den stoet besloten. Door Korte- en Langedelft, over do Markt cn door de Langeviele ging het naar den Koudekerkschen weg; natuur lijk, liad het kranige troepje veel bekijks. Er gingen 29 jongens mee naar t kamp; 7 warenverhinderd. Het plan is om Dinsdagmiddag uit het kamp terug te keeren We hopen Woensdag een en ander over hel verblijf in het kamp te kunnen mededeelen. LIBERALE UNIE. Bij de voortzetting van zijn rede (men zie onder Binnenland zei de heer Fock- De minister van financiën heeft bij de discussiën in de Tweede Kamer aan stonds een sterk afwijzende houding aangenomen, 't Scheen, dat hij op geen voorwaarde van een heffing ineens wilde weten maar bij zijn rede in Tweeden termijn liet de minister uitkomen, dat hij over een gedeeltelijke heffing ineens nog geen oordeel zou uitspreken en ook in de Eerste Kamer wees hij niet elke heffing ineens onvoorwaardelijk af Laai ons dus niet wanhopen aan de mo gelijkheid, dat de minister zijn mede werking zal verleenen. Spr. wees er met nadruk op, dat in's dien het gaat om de veiligheid van ons vaderland, indien het gaat om hetgeen in liet belang onzer defensie en de handha ving van onze neutraliteit moet worden gedaan, allen als één man zich moeten scharen om de regeering. Wij mogen con- staleeren, dat alle partijen hiertoe mede werken en ook de S. D A. P. zich op haar Paaschcongres met een belangrijke meerderheid op dit standpunt heeft ge plaatst. Wij verheugen er ons over, dat de voorstellen van grondwetsherziening het deparlemen t van binnen landsche zaken hebben verlaten. Ten slotte moet mij, aldus spr een op merking van het hart over een praktijk van den laatsten lijd. Ik bedoel het bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer openlijk of bedektelijk dreigen dat de Eerste Kamer met haar rechtsche meer derheid zich zal laten gelden UIT DEN HAAG. Men meldt ons, dat niet alleen de scheerwol d och ook de blootwol over het gehoele land is gevorderd Onder de ge vorderde wol, welke thans niet meer ver handeld mag worden, is echter niet be grepen die welke reeds bij de fabrikanten voorradig is om in hunne fabrieken te worden verwerkt De wol zal door ge machtigden van het legerbestuur in ont vangst worden genomen en kon zoolang bij de eigenaars in opslag blijven. Hedenavond zal de St. Ct. een mede- deeling bevatten, dat de minister van Landbouw enz bepaald heeft, dat van heden af alle Nederlandsche aardappel handelaren vergunning kunnen bekomen tot uitvoer van aardappelen in de soorten eigenheimer, borgers en industrie, als mede van alle soorten uitvleezige. MINISTER TREUB EN DE EERSTE KAMER. De minister van financiën machtigde ons tot de verklaring dat hij met het oog op de buitengewone omstandighe den in de verwerping door de Eerste Ka mer van zijn wetsontwerp lot wijziging der vermogensbelasting, geen aanleiding hee/1 gevonden om, gelijk in gewone omstandigheden stellig zou zijn geschied, zijn portefeuille in handen te stellen van H. M. Hij kan thans niets anders doen dan het verworpen wetsontwerp, op de hoofd punten ongewijzigd, opnieuw in te die nen, doch niet als een op zichzelf staand .onderwerp, maar als onderdeel van zijn groote financieele wetsplan. ITALIË. ROME, 22 Mei Prins Colonna, de bur gemeester van Rome, en de gemeentr- raadsleden hebben zich gisteren aan het hoofd van een stoet van 800 000 perso nen van het Capilool naaf 't Quirinaal be geven, waar de koninklijke familie op het balkon verscheen, met de vlag wuifde en dankte voor de patriotische betooging. Daarna ontving de koning de gemeente raadsleden tot wien hij een vaderlands lievende toespraak hield PARIJS, 22 Mei Gisteren neeft Victor Emanuel alle ministers ontvangen lot het geven van inlichtingen over den toe stand De koning heeft vervolgens de in dc Kamer en den Senaat genomen beslui ten bekrachtigd. De koning onderhield zich in het bijzonder met Salandra en Sonnino Na 'de ontvangst bleven de mi nisters van oorlog en marine, Zapelli en Nidale, bij den koning achter Bij het verlaten van het Quirinaal werden de mi nisters door de menigte levendig toege juicht. BERLIJN, 22 Mei Uit Zurich wordt ge meld, dal het Italiaansche consulaat be kend maakt, dat de regeering den oor logstoestand in Italië heeft afgekondigd. DE VERLIEZEN. l it Tongeren wordt gemeld, dat liet aautal gewonde Duitscliers dat in de laat ste dagen van het Westelijk front aldaar passeerde op 10.000 kan worden geschat RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 21 Mei. Den 19den maakten we ons meester van een vijan delijke stelling bij het dorpje Koerang- thyes. Wij maakten daarbij eenige hon derden krijgsgevangenenen Veroverden mitraljeurs De vijand trekt zich over een aanzien lijke front-breedte ten W. van 'Sjafli te rug. In de omgeving van Ro^siny kreeg de vijand cenige versterking. Een gedeelte van zijn krijgsmacht ging over op den lin- ker-oever van de Sjocpissa (rechterzij rivier van de Njemen). Op den linkeroever van de Weichsel beschoten wij met succes den vijand ten Z. van de spoorlijn Radom-Kielce. Wij wierpen de tegenstanders van Opatof te rug over het front Sloepianowe—Lagaf. Op het front in Galiciê werd de strijd den 19den met groote hevigheid voortge zet Tusschen de Weichsel en Przemysl verspreidde de vijand zich op den rech teroever van de San met zijn centrum in de omgeving van Sieniawa, maar aan de beide flanken bij Tarnobrzej—Oelakof en aan de zijde van Przemysl behaalden wij groote voordoden in een gevecht aan den iinker-oever van de San. Tusschen Prze mysl en het groote moeras van de Dnies ter bereikten de vijandelijke aanvallen in hevigheid hun bDogtepunt. De vijand heeft vooral zware verliezen geleden bij zijn herhaalde pogingen om door te breken aan bet front in den sec tor van Goessakoerf. In de richting van Stry hebben den 19den en in den ochtend van den 20sten gevechten plaats gehad met onbekend resultaat. Ten N. van Balekhof namen wij echter in een goed gelukten tegen aanval verschillende loopgraven, die wij den vorigen dag verloren hadden Nabij Kolomea handhaafde de vijand zich, totdal hij versterkingen ha<l gekre- gen. AAN DiE ZWARTE ZEE. PETROGRAjDI 21 Mei. Off.) Aan de Klein-Aziatische kust werden gisteren Russische troepen ontscheept. De tegen aanval van den vijand is gebroken. Wij vernielden de havens en sleigers ten Oos- len van Eregli. DU1TSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 22 Mei. off. Tusschen de wegen Esjraire—la Bassée en Alrecht kwam liet tot nieuwe gevechten. Zuid westelijk van Nieuwltapelle werden ver schillende vijandelijke aanvallen afge slagen Een aantal gekleurde Engclschcn werden daarbij gevangen genomen. Ver der naar 't Zuiden bij Givency duurt het gevecht nog voort. Fransche aanvallen welke gisteren be proefd werden bij Abiding en Nenville, werden afgeslagen. Een verdere Fi*ansche aanval len Noorden van Ablaing kwamen lot onze loopgraven. De strijd is aldaar nog aan den gang. Op het overig gedeelte van hel front hadden artilleriegeveclilen plaats, cn wel in het bijzonder tusschen Maas en Moe zel. Ten Z. O. van "Rijssel en in de Argonne gebruikte de vijand mijnen mei vergif tige gassen. Ten Westen van Windau in de richting van Szhawidi kwam het tot ruiter-gevech- ten waarbij een Russisch regiment ver nietigd werd Bij Sjawli en aan de Du- bisa deden de Russen vergeefsche aan vallen Op het Zuid-Oostelijk gevechtsterrein geschiedde niets bijzonder DE DUITSCHERS IN BELGIË Nabij Oapelle is eergisteren een rail van den spoorweg, die de verschillende Anlwerpsche forten verbindt, losgemaakt. De Duitsche regeering stelt de gemeente aansprakelijk en eischt van haar de on middellijke uillevering van den dader op slraffe van een boete van 10 000 frank OOSTENRIJK EN ITALIË WEEN EN, 22 Mei. De Oostenrijksch- Hongaarsche regecring antwoordde op de opzegging van hel verbond doör Ttalie met een nota welke gisteren aanijpe Itali aansche regeering werd overhandigd. Aan bel slot van deze nota wohll ver klaard, dal de regeering van do vef-fclaring der Italiaansche regeering, dat zij hare volledigp vrijheid van handelen voorbe houd en7 geen kennis kan nemen, want zoodanige verklaring is in tegenspraak met de plechtig aangenomen verplich ting, welke Italië op 15 September 1911 op zich nam, waarbij het verbond ver lengd werd en de termijn van beëindiging bepaald werd lol 13 Juni 1920, terwijl een opzegging slechts één jaar te voren zou kunnen geschieden. Een opzegging, znoals Italië thans deed is volgens hel verbond onmogelijk. Nu de Italiaansche regeering zich van alle verplichtingen ontslagen rekent, wijst de Oostenrijksch-Hongaarsche re geering de noodlottige gevolgen daarvan van zich af TREINRAMP IN ENGELAND LONDEN, 22 Mei. Hedenmorgen rijn 3treinen in botsing gekomen bij Gretna nabij Caralisle Een der treinen vervoer de troepen. Deze trein geraakte in brand. Het vuur duurt nog voort Er zijn 30 ver koolde lijken en meer dan 100 gewonden, terwijl men vreest voor nog meerdere slachtoffers. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 22 Mei. Den 20en mis lukte een poging der Turken om aan te vallen aan de kust Onze troepen hebben Sarai, Wan en Basjkala bezet. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 22 Mei 3 uur) off. Onze troe pen hebben zich meester gemaakt van de Duitsche stelling van Blanche Voie bij Notre Dame de ia Lorette en van vijf versterkingen ten Zuiden van het Lor retle-kanaal. Gedurende den nacht van 21 op 22 Mei hebben de Duitschers tterhlaaldelijk tegenaanvallen gedaan, maar werden met zware verliezen teruggedreven. De Franschen hebben verder het deel van Ablaing—St. Lazaire veroverd dat inligt tusschen de stelling van Blanche Voie en hei N W gedeelte van :hef dorp waar de Duitschers nog stand hou den. In liet geheel namen we 252 gevan genen waaronder veel officieren, en één kanon. De dag verliep aan de rest van het front kalm -MARKTBERICHT Tbomsn, Mei. Ter 22graanmarkt van beden wan tarwe f 15.00 - 16. wintergerst f 14.00 - 15.00, zomergerat f .00— 00-00, haver f 14.00 15 .karwei f.00- 00.,roggof 12.00—1300, alles per 100 kilo. Voort" wilt-boenen f 14—21.00. brnine- boonen f 18.00- 20.00, kleine erwten f20.00 22.00, krooner wten f .00 00.aardappelen f3.ÜÖ4 ajuin 1 Oj.00— f 00.per heet. BERICHTEN UIT DE TWEEDE Of. LAGE VAN 'T VORIG NUMMER. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. Voortgezel wordt de behandeling van het wetsontwerp lot opheffing van het invoerrecht op si naasappelen citroenen, mandarijnen en oudheden De heer Ter Laan (Rotterdam) ver dedigt het ontwerp voor zoo ver de vruchten betreft, maar bestrijdt het len aanzien van de oudheden. De heer Boissev ain verdedigl ook de opheffing wat aangaat de oudheden De heer Fock wijst op de groote be- teelcenis voor de sinaasappelleelt in Su-. riname. De heer De Stuers juicht het toe, dat de antiquiteilenhandel bevrijd wordt van chicanes en pesterijen en zet even als de heer Boissevain uiteen dat op heffing van het invoerrecht de centrale oudhedenmarkt te Amsterdam zal bevor deren. DE OORLOG. De toestand. De parlementaire correspondent van de „Daily News" vertelt, wat de naaste aanleiding was tot het aftreden en op-1 nieuw samenstellen van het Engelsche kabinet. En wel ten eerste de oneenigheid tusschen Churchill en lord Fisher over de gebrekkige voorbereiding van de eerste Dardanellen-expeditie. Ten tweede de misslagen van Kitchener, die het lege.r in Frankrijk gebrek liet leiden aan krisanle granaten en in de plaats daarvan maar granaat-kartetsen deed zenden Ten derde het feit, dat de oppositie dreigde met een debat in 't Parlement over die zaken. Wij duidden onlangs Balfour als leider van de conservatieven in het Hooger Huis aan. De lezer weet, dat dit lord Lans- downe is Balfour zit in het Lager Huis, maar voert daar de oppositie niet aan. Ten N. van Ieperen hebben gekleurde Franschen ten W. van het kanaal de Duit sche stellingen aangevallen. Op dat punt zijn laatst genoemde troepen dus niet naar den Ooslelijkeu oever geweken. De Franschen behaalden een voordeel ofy dc Zuidelijke helling van den Loretic- heuvel, evenals op den uitlooper daarvan Daarentegen scholen de Duitschers bij Alrecht een vijandelijk luchtschip naar beneden. In 'Galiciê en Polen zetten de bondg»- nooten hun offensief voort. Eveneens de Engelschen en Franschen op Gallipoli De laatste met niet veel succes. Zeppelin en luchtschip. Over een Zeppelin-aanval op Engeland schrijft een lezer uit Sluis aan het „Hand.": Maandagmorgen omstreek 4 uur werd ik gewekt door bijzonder hevig schieten, en ofschoon dit geen zeldzaamheid is, klom ik ditmaal uit mijn bed om eens te gaan zien of er iets bijzonders was Ik heb van dit vroeg opstaan geen spijt gehad Want nauwelijks had ik het vrije uitzicht op den Zuid-Weslelijken gezichts einder, of ik ontwaarde een Zeppelin, die met veel vaart in de richting van het land voer, zoover was waar te nemen. Steeds door dreunde het kanon en reeds zag ik (en met mij de geheele Belgische kolonie van schippers die op hun schepen vertoeven, en reeds aan dek waren) in de verte eenige lichtpunten in de lucht (springende granaat-kartetsen). Steeds verder landwaarts in spoedde zich de Zeppelin, steeds talrijker en dich terbij kwamen de lichtpunten in de Lucht en ja, te midden daarvan naderde een zwarte stip. Regelrecht achter de Zep pelin spoedde jich voort een aëroplaan. Talrijker en talrijker werden de lich tende punten. Ik telde er soms 20 a 30 tegelijk, maar steeds spoedde de moedige kleine havik zich voort, zijn prooi ach terna t Was een verschrikkelijk mooi (ik geloof dat deze combinatie hier wel op zijn plaats is) gezicht De Zeppelin, die misschien al een vijf lol acht K Al ver boven land was, lag stil en scheen den loop van 't gevecht af te wachten. Ik geloof, dat de vlieger het nu een beetje warm begon te krijgen, want hij traditie steeds hooger te stijgen. Soms zag ik hem in eens een stuk vallen, om dan plotseling links of rechts weg te schieten en steeds omzwermden hem de tallooze naar boven gezonden granaten. Ik zag die Belgische schippers stampvoeten, en menigeen slaakte de verzuchting ..O, kon ie hem (n.l. den Zeppelin) eens te pakken krijgen Het bleek intusschen, dat de vlieger door het gordijn van vuur, dat tusschen hem en den Zeppelin als 't ware werd opgehangen, niet heen kon komen en langzamerhand werd zijn toestel kleiner en lile'mer om dan geheel te verdwijnen. De Zeppelin zette intusschen zijn weg wederom voort, met stille verbittering nagekeken door de Belgische vluchtelin gen. De laatste toebereidselen. Het is een eigenaardige verhouding tus- schen Italië en Oostenrijk om van Duitscliland en Turkije maai' niet te spre ken. Feitelijk is de oorlog verklaard, for meel nog niet. De wederzijdsche gezan ten toeven nog op hun standplaatsen. Een oorlogsverklaring uit Rome heeft Weenen nog iniet bereikt 't Is bovendien de vraag, of die wel zal worden overhandigd Schenkt men vertrouwen aan een ver moeden van de „Messagero", dan zouden de ministers van Italië gisteren na afloop van de Senaatszitling zijn samengeko men, om een formule daarvoor ten aan zien van de Habsburgsehe monarchie op te stelten. Ook is de Kamer verdaagd) In oorlogstijd komt in alle landen de volksvertegenwoordiging niet dan in drin gende gevallen bijeen. Zoo worden de uiterste toebereidse len getroffen Natuurlijk verluidt niet veel van troepenverplaatsingen enz. Men ver- gete niet, dat de weermacht van Italië in de afgeloopen maanden reeds bij stuk je en beetje werd gemobiliseerd Ook wordt in dit leger een nieuwe veld-uni form gedragen, ongeveer van de kleur, waarvan de ervaring in den huidigen oor log opgedaan, het nut ten duidelijkst© heeft bewezen. Maar waartoe dit talmen? AV'eJIicht hoopt Italië daardoor Oos tenrijk te nopen, het a.s. offensief van de eigen soldaten voor te zijn- door zelf tot een aanval over te gaan. Doch deze onderstelling is alleen mogelijk, als de toegangswegen waarlangs dit zou kunnen geschieden, op Italiaanschen bodem ste vig bewaakt zijn. Men kan zich overigens al over 't uit blijven van een dergelijke Oostenrijksche beweging verbaasd hebben. Behalve in den zooe\*en als mogelijk geopperden fac tor kan de verklaring daarvan liggen in het feit, dat de regeeringen Van Oosten rijk en Duitschland hebben bevel gege ven, elke daadwerkelijke schending van het Italiaansche grondgebied le verhin deren, zoo lang de krijg nog niet beslist een aanvang heeft genomen. Beide par tijen trachten bijgevolg angstvallig, elkaar de verantwoordelijkheid \toor de gevolgen op de schouders te leggen Daardoor zou de toestand van afwachtende waakzaam heid, die op het oogenblik aan weerszij den van de grens heerscht nog wel een poos verlengd kunnen worden. Toen we gisteren schreven, dat Italië inlijving van Triest benevens van de Islrische en DaLmatijusche kuststrook ver langt, waren we nog niet op de hoogte van een hoogst belangrijk artikel in de „Nordd. Allg. Zlg.". Dit legde, voor het eerst na dertig jaar!, de bepalingen van het Drievoudig Verbond bloot Nog nooit waren deze a'mblelijk bekend gemaakt. De tegenpartij in de eerste plaats, in dit geval de mogendheden van de Triple Entente, tastten over de draagwijdte daar van in 't duister. In hoe verre was Ita lië aan de beide andere rijken verbon den Men wist het niet nauwkeurig. In deze geheimzinnigheid heeft men voor een deel de ontslaans-voorwaarde voor den legenwoordigeu wereldoorlog gezocht. Thans hebben we zwart op wit wat al zoo wat bekend was, dat wanneer een of twee leden van de Alliantie zonder rechtstreelcsche uildaging van hun zijde door twee of drie groote mogendheden aangevallen zouden worden, de derde dezen zou dienen bij le springen Men weet hoe Italië deze bepaling' niet op zich zelf toepasselijk verklaarde wat aangaat de gebeurtenissen in de laatste Julidagen van hel vorig jaar, omdat) het van de onderstelling uitging, dat Oostenrijk tegen Servië was „begonnen" en de Donau-ïnonarchie <ich niet aan art. 7 had gehouden, hetgeen Oosten rijk verplichtte zich met Italië vooraf over wederzijdsche schadeloosstellingen te verstaan voor 't geval een dier beide mogendheden zich gedwongen zou zien den staatkundigen toestand op den Bal kan door een tijdelijke of duurzame be zetting te veranderen Zooals wc gisteren herinnerden, hebben de bewindslieden te Weenen en Boedapest dit argument bij voorbaat meenen te kunnen ontzenuwen1 door de verklaring, dat ze niet naar ge-

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 2