HIDDELBURGSCHB COURANT. Vrijdag 21 Mei. FEUILLETON. ft* 118. 188' Jaargang IfHS oouraov veraccgnï dagelgks, met Uifeionutnu^ van Aun- c* lfte«d*geb, Prjjs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als roor allo plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25| Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AUvertentièB t> 2u ©au* pet .egei. tig auonuemest Te®l ^vooorte-, o(> ,t alle andere familieberichten en Dankbetnigingen yan 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plas»* die sg innemen! |C Adverteatie» vóór één nar te bezorg«t Maandag, Tweeden Pinksterdag, /al de „Middelburg-sehe Conranl" n ieI ver schijnen. Wegens hel vroeger ler perse gaan der Cour an l op Dinsdag a.s. wordt ver zocht advertcntien voor dit nummer /oo vroeg mogelijk, ui 1 er 1 ijk elf uur. Ie doen bezorgen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Minister van Landbouw vindt nog geen aanleiding om op te houden met het afmaaksysteem ter be strijding van het mond- en klauwzeer. Die belangrijke verklaring werd gister afgelegd nadat eenige leden sterk had den aangedrongen op beëindiging van dat stelsel, nu de weidetijd is aangebroken De heer Van Foreest sprak als zijn overtuiging uit dat bij een referendum' de overgroote meerderheid der boeren zich tegen het afmaaksysteem zou ver klaren De heer Brum mei kamp i: er altijd tegen geweest, en de heer Van der Velde meende dat als er vroeger 'reden voor was, om den invoer van ons vee in Duitschland mogelijk te maken, die reden nu vervallen is. De heer De Jong' (u die 'mei voldoening constateerde dat de Minister er in geslaagd is de ziekte te Iocali- seeren meende toch ook dat men nu in den weidetijd niet met het afmaakstelscl kan doorgaan. Bij al die bezwaren sloot de heer Nis pen zich aan. Waar echter de Mi nister en zijn deskundigen liet afmaken noodzakelijk achten, moeten we ons in 's hemelsnaam daarbij neerleggen. De Minister stelde tegenover dat alles het resultaat tot nu toe verkregen met het afmaken. Hij had daartoe bij zich een drietal kaarten waarop het aantal ziektegevallen was aangegeven. Op grond van die gegevens verklaar de de Minister geen aanleiding te vin den om met het afmakingsssytcem op te houden mits er geen andere aanleidin gen ontstaan. Hij gaf echter verschillende toezeg gingen voor billijke vergoeding, en tot voorzichtigheid bij het afmaken van stamboekvee, waarmee werk van jaren vernietigd kan worden. Maar aan den an deren kant zou hij ook in aanmerking nemen, dat het risico een gewoon be drijfsrisico voor den boer is, en dat de prijzen van boter en kaas nog nooit zóó hoog waren als nu. Bij het voorstel tot afschaffing van het invoerrecht op sinaasappelen, mandarij nen en oudheden kwam de heer K o o- len met een politiek speechje, want z. i. was dat tornen aan de invoerrech ten een schending van T bestand. Maar de heer Knobel en ©e KONING ZIJN. Door COLETTE YVER. 68). Hij zuchtte, en hernam toen op den toon, waarop hij tot haar sprak, toen zij een klein meisje was en hij een opge schoten. jongen, die in bewondering voor haar was .,Ik voel me sterker, nu ik je weerge zien heb. Ilc moest je weerzien, Clara: jij bent voor mij het vaderland, van jou was ik verbannen. Mijn werk kon ik nog langen tijd voortzetten in den vreemde, maar jij was daar niet, en daarom ben ik teruggekomen. Nu ik je gezien heb, nu mijn geest zich weer in je zachte tee- derheid heeft gebaad, zal ik helderder werken." „Wat zijn je plannen?" vroeg zij nog. Een frissche koelte, die him in het gelaat woe, waarschuwde hen, dat zij ■dicht bij de kade waren. Zij waren bang voor het licht en de drukte en keerden dus terug. Het straatje steeg. Aan het eind© zag men de kathedraal uitsteken, die in den avondnevel nog hooger scheen met haar reusachtige contreforten, die in slanke lijn van den grond naar boven ste gen; het roosvenster van het transept schitterde in duizend kleuren van het daarbinnen. Beaufor t zeiten daar tegenover het groote belang van het gebruik van Zuid vruchten. En eerstgenoemde achtte het bovendien van groote beteelcenis om thaas te trachten het er heen te leiden een in tenia lionale marlet te vestigen Vandaag voortzetting. Binnenland TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Het Haagsche correspondentie-bureau deelde aan de morgenbladen een en ander mee over de meeningen in de Tweede Kamer bij het gister gehouden afdeelingsonderzoek. Er moet daar van meer tegenkanting gebleken zijn dan verwacht werd. Vast schijnt te staan, dat velen van links een ondubbelzinnige verklaring van de zijde der Katholieke partij wensch- ten uit te tokken ,dal ook die partij hel regeeringsvoorslel niet anders beschouw de dan als een buitengewonen en tijde- lijlcen maatregel. Toch zou bij velen de overtuiging be slaan dat het regeerlngsvoorstel een flinke meerderheid zal vinden. UIT DE PERS. Het tijdelijk gezantschap bij het Vatic aan. Het blijkt en wij zeggen: gelukkig! dat de tegenstand tegen het regieerings- voorslel, waarvan het in ons vorig num mer kort vermelde protest van de Evan gelische Maatschappij zulk een kras voor beeld is, niet wordt gedeeld door bla den van rechts, die na de eerste geruch ten nog bezwaren opperden. De „Standaard" zegt dat er van verzet wel geen sprake zal zijn nu, wat wordt oorgesteld doelt op een geheel tijdelij- ken maatregel, en buiten alle kerkelijke aangelegenheden om gaat. Aan de „Nederlander" komt het voor :l waar nu door i nstelling van een tijdelijk gezantschap met een welom schreven doel, geenerlei offieieele band tusschen den Paus en ons Staatsbestuur wordt gelegd, althans geene, die eenige principiêele erkenning van niet algemeen aanvaarde beginselen inhoudt, tegen dat voorstel geen wezenlijke bezwaren kun nen worden aangevoerd. De „Maasbode" legt er den nadruk op, dat alleen het landsbelang hier den doorslag geeft, en hel aanvaardt de daad der regeering dan ook, „zooals ieder va derlander ze waardeert." Wanneer wij, Katholieken, zegt het blad, nog redenen hebben, om op bij zondere wijze ons te verheugen over den slap der regeering, dan zouden wij toch kneenen, dat -onze Staatspartij op de eer ste plaats, en in deze "bijzondere om standigheden zelfs op de eenige plaats, zich laat leiden door het Vaderlandsche belang. HeL„Cenlrum" zegt dat allen, katholiek of niel-katholiek, die smachlcn naar het einde van de ellende die de wereld teis tert. moeten hopen dat de gemeenschap pelijke actie van Paus en Koningin tot een gelukkige uitkomst voere. Mr van Houten, die in zijn jongsten staatkundigen brief over dit onderwerp schreef nog vóór hij liet wetsvoorstel) kon kennen, zegt daar o. a. dit: „Als onze regeering mocht overwegen of zij in vereeniging met den Paps iets ter bevordering van den vrede kan doen, zou zij m. i. ook licht op een dwaalweg kunnen geraken. Zij heeft als aangewezen ter bijeenroeping van de voorbereidende commissie voor de derde Vredesconfe rentie zeker een meer universeele rechts titel, om, natuurlijk na zorgvuldig het terrein te hebben verkend, eenig initi atief teWemen,idan de Paus, nu ook Rus land, Turkije en Japan tot de oorlogvoe renden behooren, waar andere geestelijke opperhoofden gezaghebbend zijn, omniet te spreken van de bijzondere, zeker niet gezaghebbende verhouding van den Paus tot Frankrijk en de overwegend Protes- lantsche volken." De N. R. Crt. meent dat, ware de kwestie van het gezantschap bij den Paus bij ons t e lande er niet eene, die van ouds gevoeligheid opwekt, het wel licht overbodig zou zijn, over het voor stel der regeering iets te zeggen. Ieder zou de redelijkheid ervan inzien, in dit tijdsgewricht een vertegenwoordiger bij hel Vaticaan te bezitten. De (Telegraaf hoopt Vurig dat de behan deling van hel ontwerp niet zal worden vertroebeld door debat over beginsel-vra gen, die er niets mee te maken hebben en licht allerlei gevoeligheden wekken. Laat men alleen het oog vestigen op de groote rol, die Nederland straks voor het oog der wereld misschien zal kun nen spelen. Het Handelsblad heeft geen bezwaren als door een gezantschap als dit de vre de kan worden bevorderd, maai' het blad is er niet zeker van dat niet ook binnen- laudsche politiek hier heeft meegespro ken. En zulke motieven mogen z.i. vol strekt (niet gelden Er mag geen schijn of schaduw wezen van eenige politieke gedienstigheid van de regeering jegens een partij die, vooral In de Eerste Kamer, zeer veel macht uitoefenen kan en dat reeds enkele malen heeft getoond. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De St. Cl. van heden bevat liet Kon be sluit van 14 Mei j 1. waarbij de wet hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten voor één jaar van toepassing rordt verklaard op meningitis cerebrospi- nalis epidemica, welke ziekte zich inden laatsten tijd in ons land voordoet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kou. besluit: is met 16 Juni a.s. benoemd tot dir van het P en T. kantoor te Epe \V. A. ■an der Meulen, id. te Middelharnis. „Ik heb de plannen van Goethlied ge houden", fluisterde Ismaël. ,,Die zijn goed, die laat ik zoo. Maar ik zal de ma nier van optreden veranderen. Eén man heeft zich gekant legen de uitbreiding van ons liefdewerk; nu hij door een eerste succes stoutmoedig is geworden, zal hij zijn verbod nog versterken. In hem ligt de eenige hinderpaal, de eeuwige slag boom, die onze pogingen tegenhoudt. De gedragslijn, die wij volgen moeten, is duidelijk aangegeven, die man moet ver dwijnen Iloe, dal weet ik nog niet, maar „Welke man?" vroeg Clara en haar slem klonk hard. „Ken je hem niet?" bromde Ismaël, „hij, die koelbloedig de uitgehongerden heeft laten doodschieten, die kwamen vra gen om brood en vuur; die tweedracht in het land zaait; die mij mijn vrijheid ontnomen heeft, die de meest mensch- lie vende menschen in boeien sluit; die -ertrapt heeft, zooals men een mieren hoop vertrapt, den bond van de hoogst- slaandc geesten, de medelijdcndste har ten, de edelmoedigste wezens. "Die zelf voldane heerscher, die onder zijn ruw gezag twaalf millioen vrije menschen als slaven doet buigen Hij zag baai' op dit oogenblilc niet en dat was haar redding. Hij verwachtte, dat zij zou anlwoprden, dat zij een kreet van verbazing zou uiten, tenminste geschokt zou zijn, zooals iedere vrouw schrikt voor de gedachte aan een moord, maar er kwam geen woord oVer haar TWEEDE KAMER. Lijkverb randing. Hel lid der Tweede Kamer de heer Bcumer heeft de volgende vragen tol den minister van justitie gericht: Is de minister nog van meening, zoo lippen. Niettemin trachtte hij zijn ge dachte verder uil te leggen, om ze haar aannemelijker te maken. „Ik heb lang verkondigd, dat men liet leren van ieder mensch moest ontzien. Maar daar in Duitschland, in de een zaamheid, waar ik tot mijzelf kon inkee- ren, ben ik tot andere gedachten geko men, en heb een nieuwe moraal gevon den, i k heb een vereenvoudigde opvatting van de dingen gekregen. De waarheid staat mij nu helder en duidelijk voor oogen. Het leven van het individu is niets Alleen de gemeenschap telt. De bijen, 'die bewonderenswaardige insecten, leeren het o ns cn even goed alle dieren, die in gemeenschap leven. De geschiede nis der menschheid leert ons dat ook, en wanneer wij teruggaan in den loop der tijden, begrijpen wij hoe weinig be lang iedere eenheid in een ras heeft. Een eenheid, die zich verzet tegen de ge meenschap, vernietigen, dat is meer dan geoorloofd, dat. is verplicht. Dooden is niet wat een filosoof..." „Als je doodde", zei Clara met verstik te slem, „zou er niets meer bestaan tus schen jou en mij. Ik zou je haten en al leen je gezicht al zou mij een afschrik zijn „O, Clara!" zuchtte hij gelaten, „ik wist, dat je gevoeligheid zich eerst daar tegen zou verzetten; maar 'ik smeek je, denk na, zooals ik zelf heb nagedacht, en je zal zien, je moet wel daar komen, waar ik gekomen "ben." Zij deed een heftige poging zich weer als hij in de vergadering der Tweede Kamer van 16 December 1913 Hande lingen der Stalen-Generaal 1913(11, 2blz 880 verklaarde, dat de begrafeniswet het verbranden van lijken niet toelaat? 2. Is het bericht in de bladen, vol gens hetwelk de redactie van verschil lende formulieren, die bij een lijkver branding in hel crematorium Westerveld door belanghebbenden moeten worden ingevuld, in overleg met de minister van justitie is vastgesteld, juist? 3 Is hij bevestigende beantwoording van de sub 2 gestelde vraag de minister bereid ,mede te doelen, welke over wegingen er hem toe hebben geleid, de bevordering van een wijziging van de begrafeniswet achter te stellen bij hot verleenen van zijn medewerking tot maatregelen ler invoering van handelin gen, door hem blijkens zijn rede van 13 December 1913 strijdig met de wet ge oordeeld? DE „TJIMAHI" VERLOREN. Men seint uit Londen aan de N R C. dat het stoomschip „Tjimahi" door den gezagvoerder is verlaten De be manning is te Hongkong geland. De Tjimahi liep volgens een telegram van 19 Mei op de Paracelsriffen vast. Het stoomschip Tjimahi, in 1913 voor de Java—China—Japan-Lijn te Bataria op de Nederlandsche scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam gebouwd, lang 348 7, J>reed "46 en hol 19 voet, is groot bruto 3878 en netto 2470 register ton). NEDERLAND EN DE OORLOG. Maïs. liet bestuur van het Comité van graan handelaren alhier heeft als lastbjebber der regeering te Rotterdam gisteren pu bliek geveild ongeveer 2000 ton Ameri- kaansche mixed maïs, min of meer afwij kende kwaliteit. De maïs bracht op van f 175 tot f 201 per 2000 K. G. Hooi-verloven. De minister van oorlog heeft zijn belof te, aan de Tweede Kamer gedaan, naar aanleiding van een vraag van den heer D. van Twist, ingelost door in een nota de regeling mede te deelen, omtrent de verloven, welke gegeven worden aan on der de wapenen zfjnden, die méénen, dat hun tijdelijke fegenwoordigheid on misbaar is voor het doen slagen van den hooibouw of anderen veldarbeid, waarbij zij zijn betrokken. De regeling komt hierop neer, dat de aanvragen worden gericht aan hetland- bouw-bemiddelingsbureau in de provincie van hun woonplaats Dat bureau onder zoekt dan en adviseert dan gunstig of ongunstig, en in het eerste geval overlegt de commandant met den betrokkene om trent het meest geschikte tijdsip van hel verlof in verband ook met de belan gen van den dienst. Omtrent grootte van den te bewerken grond of aantal verlofdagen heeft de mi nister geen voorwaarden gesteld Wel wordt gewaakt tegen ..overvragen waar door niet alleen de diénst, doch ook de andere belanghebbenden zouden worden geschaad. Wolvordering Naai' men aan de N. R. C meldt, is blijkens telegrafische mededeeling van den hoofdintendant ook alle blootwol ten behoeve van het leger gevorderd DE VLUCHTELINGEN. Aan den trein van 9.20 waren heden morgen een tweetal waggons der Bel gische spoorwegen gekoppeld, die be stemd waren voor de vluchtelingen In de laatste dezer waggons namen de on geveer 60 Belgische vluchtelingen, die heden Middelburg verlieten 40 voor Uden, 20 voor Esschen plaats en ook mevrouw Adriaanse en de heeren Marinisse en De Maegl, die als geleiders mede naar Uden gingen. De andere wag- l'on was voor vertreklconden uit Ber gen op Zoom bestemd. Aan het station waren wederom velen aanwezig, die afscheid kwamen nemen; de kinderen ontvingen van de onder wijzers der Belgische scholen wederoml chocolade en prentbriefkaarten. Na het vertrek der laatste personen naai' Uden zullen nu nog ogeveer 150 kinderen op de Belgische school over blijven. Op de Belgische school te Hans- c e i' t wordt nog dagelijks onderwijs gegeven aan 40 Belg. kinderen Vertrek naar Engeland Hel stoomschip „Copenhagen" is gis teravond van Rotterdam naar Engeland vertrokken met ruim 500 Belgische uitge wekenen .mannen, ito uwen en kinderen. Van de 50 Belgische vluchtelingen, die nog te Boschkapelle vertoef den, zijn er deze week 14 naar het kamp te Uden vertrokken. meester te worden en zei: ,Mijn geest is heel gezond en ik zal niet van meening veranderen; ik wil je liever nooit terugzien, wanneer je ge dachten aan misdaad koester... al moest het dadelijk uit zijn tusschen ons Zij bieren stilstaan en keken elkander aan Hel licht van een naburig winkel tje spiegelde eren in him angstige oogen, maar hun gelaatstrekken bleven in de schaduw; Kosor nam Clara's hand weer in de zijne zonder te zien, dat haai' mooi gelaat vertrokken was door toorn. .Luister, liefste, ik heb je lief zooals nooit een man een vrouw heeft liefgehad, maai* ik gehoorzaam aan een macht, die zoo groot is en mij altijd zoo gebiedend voortdrijft, dat ik mijzelf niet meer toe behoor. Neen, om je eindelijk in mijn armen le hebben, al was het op dit oogenblik, zou ik mij niet onttrekken aan den plicht, die mij opgelegd is. Begrijp je, zelfs wanneer je nog vanavond de mijne wilde zijn zelfs wanneer je op dit oogenblik En hij zuchtte diep, zooals een paard, dat aan den rand van een afgrond tot slaan wordt gebracht Zij voelde door haar handschoen hieen de kou van zijn hand Hij mompelde, terwijl hij het hoofd afwendde „O! je te verliezen, je toch te verlie zen en dat voor onzen ergsten vijai Zij begreep, dat zij geen vat meer op dezen man had; dat vriendschap, herin nering, liefde, zelfs zijn verlangen naar r, alles in hem overheerscht werd door zijn idee fixe Toen was zij een oogenblik zich zelf niet meer Wolfram was veroordeeld. Waarom had zij dat koortsachtige verlangen hem te redden, haar zelf lot een beschutting te maken voor hem zooals een moeder die haar zoon beschermt9 Ja, haar onwillekeurige neiging zou zijn: dat men haar geheele wezen nam om dat onvergelijkelijke le ven te beschermen en le behouden! En deze diep verborgen neiging zich op le offeren, zij gaf zich daar nauwkeurig rekenschap van was het herigste* gevoel ,dat tot nu toe haar kalme ge moed in beweging had gebracht Èn zonder het minste medelijden voor wat Ismaël onder haar oogen leed, zei ze te gen hem: „Je onteert de Unie. Ik zal nooit je vrouw worden. Het is beter, dal we el kaar nooit terugzien." Hij hijgde naar adem, wrong de handen als een kind en smeekte: „O Clara! O Clara!" Zij geloofde wel le hooren, dat hij zacht snikte en zij was heimelijk blij, want ze verfoeide hem op dat oogenblik. „Het kan nietherhaalde hij, „ik heb je zoo lief gehad en nu zoo weggestooten te worden Je geest, die zoo heldor is, zal mij wel weer begrijpen. Je zuil begrijpen, dal de dood van dezen man noodzakelijk is of anders zouden ze je veranderd hebben .ct 50 (Wordt vervi Op 't dl tarwe

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1