FEUILLETON. 'n do Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van hel waterschap Poortvliet waren in persoon of hij ge machtigde tegenwoordig 59 ingelanden gerechtigd tot liet uitbrengen van 90 .stemmen. Voorgelezen werd hel door hel bestuur opgemaakte verslag van den toeshuid en de behoeften der polders over hel afge- loopen dienstjaar; welk verslag tot geen op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven De volgende rekeningen over hel ofgc- loopen dienstjaar werden vastgesteld, n.l van de zes groote polders met een go.nl slot van f 3942.81°; van het waterschap Poortvliet piet een goed fclot van f 352 32. den polder Smaabzij niet een goed slot van f 9.20''. den polder Baarsdijk mot een goed slot van f 11.30®; den polder PUiimpot met een goed slot van f '11 595 de stichting van het stoomgemaal niet een goed slot van f 4782 68, de exploi tatie van hel stoomgemaal met oen goed slot van f 622.08'. Van de in 1906 gesloten geldleening, groot f 15 000 wordt uitgeloot obligatie no. 17, groot 500. Daar hel gebleken is, dat liet «iel de goedkeuring van allen wegdraagt, dal op "Zondag hot stoomgemaal in werking is. zou de voorzitter gaarne willen zien, dat de vergadering thans uitmaakte wolk sUmdpunl in deze moot worden inge nomen. Hij deelt mede wolk liooglepell thans des Zaterdag-snamiddags I uur wordt aangenomen om te bepalen oT de Zondags at of niet moet worden gemalen De lieer D v d. Maas wil dit aan liet hosluur overlaten De lieer D v d. Velde toont aan, dal het onmogelijk is, deze zaak door 'Ie ver gadering te doen uitmaken, waarom iiij er ook voor is, dat de beslissing of liet noodig is, dat het stoomgemaal 's Zon dags werkt aan het bestuur wordt toever trouwd De vergadering kan zioli daar mede vereenigen. Na eenigc discussie wordt in stem ming gebracht een voorstel van den heer .1. Wagtho om uit de kas van liet water schap een bedrag van f 50 toe te slaan, om den heer Hollestclle in de gelegen heid te stellen zijn boek getiteld Ge schiedenis en waterbouwkundige be schrijving van de Waterschappen en Pol ders in het eiland Tholen' te doen druk ken, onder voorwaarde echter, dat gra tis eenige exemplaren van dit werk aap hel archief worden gegeven. Dit voorstel wordt verworpen met 17 stemmen tegen en 38 stemmen voor, terwijl '5 stemmen niet worden uitge bracht. KONING ZIJN. Door COLETTE YVER. 67). Hij deed ecu poging zich te veront schuldigen en zei „Ik had het recht zoo te doen Hij moest haar toen wel niet meer glans omgeven schijnen dan de waar heid zelf, een lichttoren, die een hel der, geestelijk licht uitstraaldezijn geest was onwankelbaar, nog vaster doordal hij zelf op dwaalwegen was geweest Zij stemde t oe zonder tegenstreven Zij boog het hoofd, en nu geheel overwonnen haar hart was vol en ze zei, Wolframs gedachte nog overtreffend „Ja, Sire, I we Majesteit had hef recht." VIJFDE DEEL I. Er werd een brief aan Clara ter hand gesteld. Zij herkende Ismaëls hand. Maat hei stempel was van Ohlsburg. Met be zorgd gelaat opende zij den brief, niets dan een wit papier kwam te voorschijn. Maar toen schoot haar een bewerking le binnen, die de scheikundigen wel meer toepasten met geheime correspondentie Zij ging naar liet laboratorium en hield den brief boven de vlam van een g.is- toestel. Er verscheen een bleek schrift, dat langzamerhand duidelijker werd. En Clara kon -de volgende geheime bood schap lezen of in ieder geval er uit opmaken „Lieveling, ik moet je weerzien. Kom vanavond dadelijk ma zonsondergang in de kathedraal. Je kunt mij vinden in de derde zijkapel rechts. Geef mij dat geluk," Zij viel verpletterd op een stoel neer. „Teruggekomen! dacht ze, „hij is te ruggekomen En die gedachte bracht zoo'n storm in haar gemoed teweeg, dat zij niet wist, welk gevoel haar eigenlijk beheersch- le Zij begreep slechts dit eene den vrede, dien zij zoo duur gekocht cn met zooveel strijd verkregen had, waar van. zij sedert een paar weken genoot, Met bovenstaand kaartje voor zich is liet mogelijk zich een goed denkbeeld te vormen vaa de kwestie tusscher Italië en Oostenrijk. We hadden cep Hollandsch kaartje verwucht, maar un we deze cliché met Duitselien tekst ontvingen 'ueenen we met het oog op de actualiteit van het onderwerp niet op een ander te moeten wachten. De Dnitsche tekst /.al trouwens wel geen bezwaar zijn voor onze lezers. Dat Yenedig hetzelfde is als Venetië, Trient als Trente, Mailan'' ils Milaan, zullen de meesten wel reeds weten. En de andere namen levereu geen moeilijkheden op. We laten hier nu nog eens volgeu de concessies zooals de Rijkskanselier die dezer dagen in den Du'tsclien Rijksdag meedt elde Oostenrijk-Hongarije verklaart zich bereid aan Italic af te staan le het deel van Tirol, dat door Italianen wordt bewoond (dat is bet deel rondom Trente. Red.) 2e den westelijken oever van de Isonzo, zoover als de bevolking zuiver Italinansch is, eu de stad Gradisca; 3e Triest zal een keizerlijke vrije stad worden en een bestuur krijgen in overeenstemming met liet ltaliaansche karakter dtr stad, alsmede een ltaliaansche universiteit 4e de ltaliaansche souvereiniteit over Walona en de daarbij behoorende belangsfeer zal worden erkend, (staat niet op het kaïrtje, daar dit niet zoover Zuidelijk reikt. Waloua ligt aan de kust van Albanië,iegenover de zuidpunt van Italië) 5e Oostenrijk-Hongarije verklaart geen politiek belang te hebbeu bij Albanië 6e de nationale belangeu der onderdanen van ltaliaansche nationaliteit zullen in Oostenrijk-Hongarije bijzonder worden behartigd 7e Oostenrijk-Hongarije zal amnestie verleeuen aan militaire of politieke misdadigers, die uit het gebied dat afge staan wordt afkomstig zijn 8e O.-H. belooft welwillende overweging van de verdere wenschen van Italië, ten aanzien van alle punten in de overeenkomst tusschen beide staten 9e Oostenrijk-Hongarije zal na het tot stand komen der overeenkomst een plechtige verklaring afleggen over den gebiedsafstand 10e gemengde commissies tot regeling vau de bijzouderheden van den afstand zullen worden ingesteld lie na sluiting vau de overeenkomst zullen de soldaten van het Oostenrijksch-üongaarsche leger die uit het afge stane gebied afkomstig ziju, niet meer aan de gevechten deelnemen. 'bnds den avond, waarop zij haar oude overtuiging geheel had prijsgegeven in de handen van hem, die voortaan haar richtsnoer was, die vrede zou zij ver liezen. Tot dezen ochtend loc had zij zich vrij gevoeld, alleen tegenover zich zelf verantwoordelijk voor haar gedach ten en met een heerlijk gevoel van rust had zij dit nieuwe geloof in haar geest laten doordringen Ja, zij geloofde nu. dat hol goed was, dal een volk gere geerd werd, en dal een enkel wezen verantwoordelijk was voor zijn lol, en dat de verbetering der maatschappij zonder schokken lot stand kwam, volgens de wetten van een wijze ontwikkeling, en dat er een aristocratie bestond, een terrein waarin schoonheid, kunst en geest wor den aangekweekt Hel gevoel, dat bij de vrouw dient als logica, was de grondslag van haar eerste geloof cn werd het nu, door een gemakkelijk^n overgang ook van het tweede En nu zij, gelukkig aan het eind gekomen van do groote geestelijke reis tusschen twee tegengestelde overtui gingen, lol rust kwam en zich zoo won derlijk wel te moede voelde] daar rees nu plotseling weer die getuige van li et verleden voor haar op, die beweerde dat hij ook haar ziel bezat. Hij kwam terug en wal moest zij hem zeggen V Moest zij hem tol wanhoop bron gen door haar overgang op le biechten'? Maar dat stond gelijk met z'cli geheel van hem te scheiden, hem alle hoop die hij koesterde, te ontnemen, liet "enige, waarvoor de ongelukkige leefde Misschien kvva'pi hij haar opeisclvcn. Hij gebeeldhouwde steen, overal was hel een paradijs van kleine heiligenbeelden;naast elkaar, boven elkaar, in de welving v an den hoofdingang, in de nissen van een zijkapel, hoog op de torentjes, op de spitsen van de pinakels Links verhiel zich een golhische, rechts een renatssan- cc-toren hoog tegen den witten avond hemel Hel was hel einde van een mei dag, een zwoele, vochtige damp hing ho ven de Oldsburgsche straten. Clara stak het plein over tusschen do rijtuigen en auto's door en kwam zoo onder den donkeren, gewelfde» ingang Zoodra zij over den drempel was, scheen zij in een andere w -reld ln het zuiver golhische schip van de kerk, langs hVl transept mot de slanke, hooge pilaren, in de zijbeuken, waar stoelen stonden, over al heerschlen stilte, koelte en eenzaam heid Geen menschelijk wezen bewoog zich in deze gewijde plaats, waar een eeuwige schemering scheen te zweven Op do sleenen viel door de groote ra men een vaag licht in kleuren van flon ker purper, diep indigoblauw, warm geel, en zwart violet Maar hoven den mas sale» bouw van het orgel schitterde het roosvenster, dat den laatstcn gloed weer spiegelde v an de zon, die achter de heu vels in de verte onderging De koude deed haar rillen. Onder die gewelven van steen, waar haar stap hal weerklonk, te midden van de bogen, die duizendvoudig hel vrome gebaar van twee handen, die zich ten hemel heffen, lier haalden, dacht Clara voor het eerst niet een angstvallige aandoening aan dien God. had lh et recht, want zij was immers zijn van wie» ide beide Kosors haar nooit verloofde Zij sidderde en vevborg het gesproken hadden, zeifs zijn naam had gelaat in de handen Tocli kwam hel niet in haar op, aan deze roepstem ge hoor le. geven. Zij regelde haar werk zaamheden dien dag met het oog op den uitgang 's avonds Den middag brarht zij door mei proeven nemen in het labo ratorium met tie aartshertogin. Tegen zonsondergang verliet zij hel palcis Zij sloeg den hoek om naar de Torenstraat. I Aan het eind van do nauwe straal stond daar de St Wolframskalhedraal, met ro zig lielit overgoten. Het gebouw in zijn geheel was massief, niaar alle onderdoo ien waren licht en fijn; aan den voor- gfevel van onder tot boven, tusschen de den zij nooit genoemd Een gevoel van verheven ernst kwam over haar en Zij zou hebben willen neerknielen, zonder dal zij zelf begreep waarom Met gebogen hoofd liep zij over de groote steenen, zoo groot wel als een grafsteen. Peinzend koek zij er naar met een vreemd beklemd gevoel Zij sloeg rechtsaf. De zijbeuken, in duisternis ge huld en waarvan de omtrekken alleen door ramen onzeker werden afgeteekend, deden de prachtige kathedraal noggroo- lér en geheimzinniger schijnen. Clara telde, waar de derde was en ging daar binnen met een gevoel van hcimelijkeu angst. Ilel lick ervan stond open Een oud schilderstuk, geheet z.wucl geworden, versierde tusschen Zilveren kandelabers het altaar Maar zij was de ■erste, die op de afgesproken plaats kwam. Toen bleef zij staan wachten, ge leund legen een van de sleenen ribben, die door den lijd hier en daar afgebrok keld waren en toen '/.ij eenmaal aan de duisternis gewend was, doorzochten haar oogen de diepten van lid gewelf Langzamerhand richtte haar blik zicli hoogerop en zocht de gewelven langs de strenge lijnen der zuilen, die z.ich bo venaan verdeelden en als takken in een woud zich naar de verdere bogen uit strekten. En dit duistere gewelf, waarin zooveel gebeden waren opgestegen, scheen luia zoo wonderlijk \er af, dal zij onwillekeu rig dacht aan een onloegaukeli|k firm,) ment van steen Opeens weerklonken voetstappen e kwamen heel dicht hij; cm priester liep voorbij het hek Daarna kwam cv c< oude vrouw langs; toen was alles we stil Na een poos doemde een mannelijke gestalte op, cn toen d"zc bij den ingang ran den zijbeuk bleef slaan, deed Clara, om niet opgemerkt le worden, "alsof zij bad. Hij kwam binnen Zij bedekte hel gelaat mei de handen Plotseling voelde zij tegen haar wang den adem van den onbekende en een slem fluisterde haar in liet oor „Hier ben ik, hier ben ik Zij keek op; zij herkende Ismaël niet in dezen mail met langen baard, verval len, verouderd, armzalig gekleed; maal loon hun oogen elkander ontmoetten was haar hart, ondanks alle tegenstrijdige ge voelens die de terugkomst van den volks leider voor haar zoo ongewenscht maak ten, slechts vol medelijden en zachtheid, zoo beklagenswaardig vond zij hem ,,Je ziet", zei hij, ik ben toch terug gekomen." Zij nam ziju liand: „O, arme, arme Ismaêl!" Zij dacht, dat iemand hem bemerkt had en trok hem mee door oen zijdeur naai' een donkere, smalle straat, die langs liet koor van de kprk en langs het paleis van den aartsbisschop voerde. Er was geen sterveling te zien. Andere Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebullelincerd DE KABINETSVERANDEP.l NO IN ENGELAND LONDEN, 19 Mei In het Lagerhuis deelde minister-president Asquith mede, dal lol reorganisatie van hel ministerie besloten was, teneinde dit le vestigen op ruimer persoonlijke en politieke grond slagen. Definitief valt de nieuwe samen stelling nog niet op le geven, doch oin 'misvattingen te voorkomen, zoo zeido Asquith, wil ik duidelijk doen uitkomen dal - le er geen wijziging wordt gebracht in het eerste minister-schap of in dat van huitenliindsche zaken, 2e er geen verandering zal worden gebracht in de landspolilick, die met die mogelijke energie en alle bruikbare middelen zich zal blijven richten op een bevredigend einde van den oorlog; 3e uitsluitend de oorlog en niet de >p- gave van eenige politieke wensch, door welke ook der partijen, de oorzaak is van de verwisseling Bonar Law ondersteunde Asquilh's woorden en verklaarde, dat de oppositie zich ook alleen zal laten leiden door den wensch om den oorlog lol een v jorspoedig einde le brengen. De arbeiderspartij heeft zich bereid verklaard een zetel in het kabinet in te nemen. FRANSCH LEGERBER1CHT PARIJS, 19 Mei 's avonds 11 uur Hot weer is nog steeds ongunstig, er hangt nog een dikke nevel, waardoor geen actie balen, loodrecht hierop, voerden naar de rivier Kosor liet zich leiden. Het was. nu .donker, zij liepen naast elkaar in de verlaten buurt. Vréémd, deze idooloog, wiens filosofie versmaad was, deze gevangen volksleider was niet vernederd door deze nederlaag Integendeel, hij scheen gegroeid op de bouwvallen van zijn partij Een gloed, die niet pp zijn galaat zichtbaar was geweest in den tijd, dat de t'nic bloeide, verlichtte zijn heelo wezen, nu allesduis- tei geworden was om hem heen. Toen alle andere lichten uitgedoofd waren, brandde dit vuur nog altijd, laaide hoog op verslond den droomer lichamelijk cn verspreide een geestelijke warmte, die Iedereen verbazen moest „Je dacht, dat ik terneergeslagen, ont mocdigd was?" zei hij, Clara's geiiand- sclioonde hand stevig drukkend, .dat moet je niet denken Is de menscheidcr boter jan toe"' Noen, is hel wol? Is haar dorst baar geluk gestild-» Neen, is t wol? Zijn de uitersten van rijkdom en 'van cilcnde verdwenen? Neon immers Heb ik dan hel recht mij over le geven aan ontmoe diging, idic een soort rust is voor den zwakke? Ik behoor toe aan de niensch- heid; ik weet, dal ik den sleutel heb lol haar geluk ik zal haar de dmr ope nen. De woorden „uitersten van rijk dom en armoede die hel .Leitmotiv van de revohilionnaïre leer waren,waar op de cischen der unionisten gegrpii 1 waren cn die sinds haar jeugd haar ge loof hadden aangevuurd, scholen «ilseon bliksemstraal door Clara's verbeelding, zij zag weer in gedachten de vuilste ar moede tegenover de. diamanten van do hofdames op de ijsfecsten. Wat had Wol fram met al zijn vereering van orde ge daan ten gunste van de maatschappelijke gelijkheid? „Wees voorzichtigzei zij „als je ge vangen genomen werdDonk aan Goethlied en Johannes Karl, pas op.. „Oppassen0' herhaalde hij met een edele verontwaardiging. En hij legde haar uit, dat hij sedert e enigen tijd bij een van hun vrienden on der dak was en zich daar verborgen hield bij een professor in de wiskunde aan de Oldsburgsche universiteit; hij liep niet veel gevaar ontdekt te worden, want hij

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 5