PLANTA. JURGEINS' PLANTENBOTER DE FIJNSTE Ingezonden Mededeelingen. BUITENLAND. {mm mssm Jicht. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar onmiddellijke oorzaak in het urinezuur, hetwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. I-Iet kan zich als een onoplos bare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen Ongelukkiger wijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsver tering, roodgekleurde urine met een be zinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoud bare pijn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optre den van verschijnselen als de bovenge noemde om onmiddellijk in te grijpen ten einde gevaarlijke gevolgen le vermijden Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Middelburg verkrijgbaar bij den beei Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen« geschiedt franco >ntv. v. po ding na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, ol t 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke deos, die niet voorzien is van ne venstaand handelsmerk. ■ECHTZAKEN. Voor den Hoogen Raad werd eergis teren tot verwerping geconcludeerd van het niet door middelen gesteunde be roep van J. de W., gegageerd Oost-In disch militair te Middelburg, we gens openbare dronkenschap door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 da gen hechtenis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De arrondissements-rechlbauk te Zierikzee heeft bij uitspraak van Dinsdag veroordeeld wegens diefstal; P. Koud 32 jaar, huisvrouw van H. M te Zierikzee tot f 5 b. s. 10 d. h. Vrijgesproken werd lo. G. van A., 10 jaar, en 2o. P. van A., 39 jaar, veldarbei- ders te Scherpenisse, beklaagd geweest van mishandeling. De zaak legen A. P. L., 17 jaar. veidar- beider te St. Maartensdijk, werd uitge steld tot 11 Juni 1915. De rechtbank te 's Hage heeft Maan dag den 29-jarigen brievenbesteller G. G in den Haag, ter zake van verduiste ring van brieven aan de post ter verzen ding toevertrouwd, tot 2 jaren gevange- isstraf veroordeeld. De eisch was 3 jaar. Frauduleuze uitvoer. Te Arnhem heeft Zaterdagmiddag te recht gestaan de melaalliandelaar v L le Utrecht, die een partij van 127 blokken metaal, elk wegende 2000 K.G., aange geven als z.g. babbits, doch voor 70 pCt uit lood bestaande bad willen uitvoeren naar Dösseldorf. De uitvoer van lood- legeeringeu is echter verboden en de be klaagde, een der grootste handelaren in metalen hier te lande mocht geacht wor den zoowel daarvan, als van de samen stelling der blokken op de hoogte te. zijn, deswege eischte het O. M. 2 maan den en verbeurdverklaring van de partij Dezelfde straf werd geëisebt tegen den grossier S A. W. le 's Hage, die gepoogd heeft, onder de benaming „neutral lard' een partij reuzel van 14 000 K G. en tor waarde van f 14.000 naar Essen uit le voeren. in de behoeften van hun gezin kunnen voorzien, dan kan de burgemeester voor stellen, de betrokken gezinnen in liet genot te Jaten blijven van vergoeding, hetzij tot het volle, hetzij tot een lager bedrag. DE OORLOG. De toestand. Regen en mist in deze kille Meidagen belemmeren ook het krijgsbedrijf De vovderingen, door de geallieerd ;u op drie punten in N W.-Frankrijk ge maakt en wel aan het kanaal van Ie peren, dus ten N. van deze stad, ten V van Bassëe en ten N. van Atreeht zijn weer tot stilstand gekomen. Wat hel in de tweede plaats genoemde gevechtsterrein aangaat Parijs meldt officieel, hoe de Eugelschen er nog cenige Duitsche loopgraven namen en den vijand zware verliezen toebrachten Ook vielen hun ongeveer 1000 krijgsgevange nen en twee mitraljeurs in handen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt daarente gen, hoe op dat gebied alle aan va Ren der Brillen met zware verliezen voor» deze werden afgeslagen. Voorts hebben de Franscheu cenig voordeel te boeken tusschen Maas en Moezel en wel in het Ailly-bosch Daar erden eenige Duitsche verdedigingswer ken genomen. Ook werden krijgsgevange nen en enkele mitraljeurs buit gemaakt Berlijn is korter over den uitslag van den strijd in den genoemden sector). ,Bij Ailly kwam' de artillerie-strijd lot stilstand." Men bemerkt, hoe het eene het andere volstrekt niet uitsluit. De tocht van de Duilschers naar Koer land en Lithauen heeft een merkwaardig succes gehad. Bliksemsnel uitgevoerd, schijnt hij zonder veel moeite geleid te hebben lot wat de Duitsche bevelvoe ring zich daarvan voorstelde. De be doeling, die daarbij voorzat, was blijk baar beperkt, zij het ook van gewichtigen aard. Beperkt, in zoo ver daarmee onge twijfeld geen ver-reikende strategische» doeleinden werden nagestreefd. Wie ook den opmarsch op de kaart volgde, kwam licht tot het besef, dat Petrograd niet zoo heel ver verwijderd ligt. Hoe spoe dig toch en bijna zonder op tegenstand le sluiten werd de streek van "Milan ten Z W. van Riga bereikt Maar wie zoo dacht, vergiste zich in de draagwijdte van de operatic. Deze heeft den Duilschers iu 't bezit van de niet onbelangrijke oorlogshaven Libau jeslcld, een pand van beteekenis, wan neer eenmaal over de vredesvoorwaar den onderhandeld wordt Voorts betee- kenl de bezetting van N.W. Polen uit eco nomisch oogpunt een voordeel met het oog op de voortbrengsl aan levensmid delen in dat land en binden de daa!c ageerende troepen Russische strijdkrach ten, die thans op het Z.O. oorlogstoaneel juist broodnoodig zijn. Op de verbindingswegen van die Duit sche afdecliugen met het moederland hebben de Russeii hel gemunt. Vandaar die gevechten bij Sjafli, die blijkbaar voor de laatste gunstig zijn geweest. De Doe- bissa ontspringt ten Z. van die stad eu stroomt dan in Zuidelijke richting naai de Weichsel. Ingrijpender dan in deze streken is de strijd nog steeds in midden Galicië) Daar zijn de bondgenoolen in de laatste dagen niet zoo sterk vooruitgekomen als daarvóór. In de richting van Stry is die opmarsch wel geheel gestuit, maar ook aan de San boden de Russen legensland Ten laatste schijnen ze evenwel naar het osten geweken te zijn. Weenen en Ber lijn maken ambtelijk nog eens bekend, dal de overgang van de San op verschil lende plaatsen afgedwongen werd. Over een omsingeling van Przemysl door Duil schers en Oostenrijkers werd nog niets meegedeeld Integendeel' „tusschen Pilica en boven Weichsel, ten Z.O. van Przemysl alsmede in de streek van de Stry zijn sedert Maan dag groolc gevechten aan den gang." Aldus leest men in het Duitsche leger- bericht. Wie in de code-taal der slaf-comr municjué's ietwat is doorgedrongen, her kent een bekenden klank. En wel dien der 'eleurstellLng, al werd die tegenstand dan ook misschien verwacht. De „merkwaardige gevechten", die ons laatste overzicht op de linie Sambo>\ Stry, Stanislau meende te mogen voor spellen, werden door een „Nagekomen Bericht" in datzelfde nummer beschre ven. Dit klonk als een klok We. vestigen er echter terstond de aandacht op, dat hel niet officieel was. Het was n.I van hel Petrograder Telegraaf-agentschap af komstig'. Dit heeft meel* dergelijke sen- sationeel-klinkende tijdingen in de we reld gestuurd. We herinneren met name aan wat "destijds werd meegedeeld, om- Vergoeding kostwinnerschap. U-ent verpletterende gevolgen die de De betrekkingen van landweerkaderle- overwinning der Russen bij Sarikamvsj dein en de landslormplichtigen, die huis-in den Kaukasus oor de Turken zou waarts keeren, kunnen geen rechtmatige j hebben De feiten hebben toen dien aanspraken doen gelden op vergoeding triomkreet gelogenstraft. Ook toen was wegens den dienst van dezen, zoo lang het telegram half in voorspellenden, die militairen niet weer tot den geregel- J half in constaleerenden geest gesteld, den dagelijksclien dienst bij den troep j Maar dit alles neemt natuurlijk niet worden verplicht Aan hun betrekkingenweg, dat de Oostenrijkers daar een ne- dienl, aldus heeft de minister van oor-1 derlaag geleden hebben De bezetting log bepaald, daarom de vergoeding tevan Czemowits door de soldaten van worden ingehouden j den tsaar werd evenwel nog niet ge- Mocht Jhel evenwel in sommige gevallen meld. Maar de overeenkomstige zinsne- voorkomen, dat de militaire diensten, wel- den in het Ooslenrijksche communiqué ke van bedoelde landwcerkaderleden en klinken inderdaad vrij verlegen Het is LANDBOUW. Aanvoer Chilisalpeter Naar de secretaris van het Bemidde lingsbureau voor den landbouw in het Z. Landbouwblad meedeelt blijkt uit een ontvangen brief van de commissie voor de voorziening in en de distributie van Chilisalpeter, dat het ondanks alle daar toe in het werk gestelde pogingen, nog niet gelukt is om ladingen met Chilisal peter in Engeland voor ons land los ie krijgen. Ten zeerste wordt gevreesd dat verdere toevoer van Chilisalpeter zal uit blijven. LEGER EN VLOOT. dezen krijg reeds meer dan eens ge- en de bemanning verdwenen in zee. daan. Uit het bericht schijnt le moeten wor- In Itajië trilt de weegschaal nog steeds den opgemaakt, dat de Engelsche corre- tusschen 'buitenlandschen of burger-oor- spondent dit gehoord heeft van men- log schen, die het van den vuurtoren bij Nadat Tisza, de Hongaarsche minis- Grisuez af waarnamen. Volkomen zeker- er-president, in den Rijksdag te Boeda- heid heeft men blijkbaar- nog niet om- pest had meegedeeld, dat de regeering trent de wijze, waarop dat geval 'zich der Donau-monarchie inderdaad aan heeft toegedragen. Ten eerste, omdat het Italië concessies had gedaan, zonder don tot dus ver nog niet officieel werd be- omvang datu-van in onderdeden aan te vestigd en ook, omdat de correspondent duiden, heeft von Bethmann Hoihveg. j van ide „Daily Chronicle" bij geruchte een de Duitsche rijkskanselier, in den Rijks- andere voorstelling heeft gehoord dag le Berlijn de ver-reikende opoffering J Een Zeppelin" zou ni. twee mijl van bloot gelegd, waartoe Oostenrijk-Honga- j Duinkerken op liet strand zijn gevallen, rijc tegenover het Apennijnsch Schier-j nadat het luchtschip door vijandelijke ka- eiland zich bereid heeft verklaard. Wijnonnen was geraakt. De bemanning, 10 komen hierop morgen uitvoeriger terug koppen sterk, wierd volgens dat gerucht gevangen genomen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Men weef, hoe moeilijk sommige oppositie-bladen in Engeland, vooral de „Times" en de „Morning Post" zich te genover het zittend liberaal ministerie schikken naar de beperkingen van den Godsvrede. Telkens moet, al naar ge lang de omstandigheden in rechtstreeksch verband met 3en oorlog, een leemte in het regjeeringsbeleid bloot leggen, een of ander kabinetslid een veer laten Naar aanleiding van den ondergang der „Lusi- tania" heeft men den leider van 't de- parlement voor binnenlandsche zaken Mac Kenna weer beschuldigd, het toe zicht op de in het Vereenigd Koninkrijk gevestigde Duilschers (en Oostenrijkers) verwaarloosd le hebben. Ook verhaalt de marine-medewerker van de „Daily Telegraph" van een woor denwisseling tusschen Winston Chur chill, den minister van marine en lord Fisher, den eersten zeelord der admirali teit Men gelooft, dat de laatste zal af treden. Twee liberale leden van het Lager Huis hebben zich nu, ongetwijfeld met het oog op die voor de eenheid des lands gevaarlijke ontstemming, voor de vor ming van een coalitie-ministerie uitge sproken. Naar men weet, hebben België Frankrijk daartoe al 't voorbeeld Aan de „Vossische Ztg," wordt ge meld, dal in een mededeeling van. het Duitsche gezantschap le Bern aan de Zwitsersche bladen naar aanleiding van te NeuchStel en Genève door een voor malig inwoner van Leuven gehouden lezin gen wordt gezegd, dal de Duitsche regee ring binnenkort 'l resultaat van een onder zoek naar de gebeurtenissen te Leuven met onder eede afgelegde verklaringen van ooggetuigen in een Witboek zal be kend maken. Te Devizes in Engeland is een krijgsraad gehouden over een soldaat, die zich met een scheermes den top van den linker duim had afgesneden, om zich voor den krijgsdienst ongeschikt te ma ken. De voorzitter zei hem volgens de N R. Cdat er de doodstraf op kon slaan. Wat de krijgsraad beschikte zon later bekend worden gemaakt. Men schrijft aan de N. R. C.: In Oost-Friesland en overigens in het Duitsche rijk is afgekondigd, dat er zoo veel meel in het land is, dat er nog ge noeg over kan zijn, als de nieuwe oogst wordt binnengehaald. Van eergisteren af kan daarom meer tarwemeel voor het bakken worden afgegeven. Telegpammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" is in staat me de te deelen, dat het Britsche ministerie van oorlog een tweeden winlerveldtocht voor mogelijk houdt. De loop van den oorlog doet vermoeden, dat hij in den herfst wel niet zal geëindigd zijn en de militaire overheid zou tot een tweeden winlerveldtocht besloten hebben. Hier staat de meening van de „Vor- warls" tc„enover, dat langer duur dan tot winter bijna niet denkbaar is. In het Britsche Lager Huis deeLde Macnamara namens de regeering mee, dat de gezamenlijke tonnenmaat van En gelsche koopvaardijschepen, die door de Duitsche vloot werden tot zinken ge bracht oï in beslag genomen, 460.628 bedraagt. Daarbij verloren 1556 opvaren den het leven. Voor de Duitsche schepen, die 'dooi de Britsche vloot hetzelfde lot onder^ ging, is het overeenkomstige cijfer. 314.465. Geen enkel onderdaan van Duitschland of van een onzijdige» staat vond daarbij den dood Tomson, de Engelsche stafofficier, de tusschenpersoon tusschen het bpofd- zich meester van een paar huizen bij de kwartier van French en dat van Joffre, begraafplaats van Ablaing De artillerie- heeft aan een correspondent van de strijd duurt dag en nacht voort aan het „Roeskoje Slowo" een. verhaal van Duit- front ten Noorden van Atreeht 11e Duit sche edelmoedigheid gedaan. De aanvoer-schers maken vooral veel werk van het der van een Engelsche afdeeling werd bombardement van Atreeht zelf. gekwetst en stierf in een Duitsche loop- Te Ville en bois bij Berry au Bae graaf. De Duitschers berichtten, aldus i vielen de Duilschers 2 maal aan, doch brengt Wolffs correspondent te Stock- werden telkens teruggeslagen holm de Russische mededeeling over, het Den 17en 's morgens vervolgden de aan de Engelsehen door een brief, dienFranschen den aanval op het bosch van zij, door een steen bezwaard, hun toe-j Ailly en namen eenige Duitsche verdedi- wierpen. Met militaire eer werd het lijk g'ingswerken, alsmede 3 mitraljeurs en uitgeleverd. j 250 gevangenen w. o vele officieren. j Een aantal niet gewonde militairen vie- Eeen Fransche torpedoboot heeft len Zondag' in handen der Franschen bij Maandagochtend, naar de „Daily News" hel gevecht bij Ville sur Tourbe, en ook uit Noord-Frankrijk verneemt, boven het nog 50 gewonden. Kanaal op een paar mijl afstands vanBij den zoom van het le Prêtreboscli, FRANSCHE LEGERBERICHTEN. PARIJS, 18 Mei 3 uur. Gedurende den nacht van 16 op 17 "Mei deden de Duil schers aan den Yser een tegenaanval, die bijzonder hevig was, doch die door artillerievuur en het werpen van hand- bommen wend ]af geslagen. Ten Noorden van la Bassëe werden de Engëlschen zeer hevig aangevallen en de aanvallen en tegenaanvallen duurden tot den volgenden dag. Zij namen eenige Duitsche loopgraven en brachten den vij and zeer groote verliezen toe. Een groep van 700 Duitschers geraakte tusschen de Engelsche mitraljeurs en hun eigen artil lerie; zij werden door het kruisvuur alle gedood. De Engelsche troepen namen 1000 gevangenen en maakten 2 mitral jeurs buit. Ten Noorden van Atreeht werd de worsteling ondanks den dikken mist voortgezet met groote hevigheid. Op den weg naar Souchy hielden de Franschen door hun vuur twee tegenaan vallen der Duitschers tegen. Door een nachtelijk gevecht maakten de Franschen den deze door het vuur der Franschen teruggehouden. 11 uur. Sinds v Maandagavond heerseht er een onafgebroken regen en een dikke mist, zoodat alle actie verhinderd wordt. Zelfs het artillerie vuur is zwak DU1TSCH LEGERBER1CHT. BERLIJN, 18 Mei. Off. Ten Noorden van leperen aan hel kanaal bij Steenstrac- te heerschte gisteren rust Aan den Oos- lelijken kanaaloever ten Z O. van Boe- singhe ontwikkelden zich op eenige plaat- n gevechten, die voortduren. Zuidelijk van Nieuwkapelle beproefden de Engelsciien gisteren en heden weder tevergeefs meer terrein te winnen. Alle aanvallen werden met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Hernieuwde Fransche aanvallen op den Loreltenheuvel bij Ablaing en Westelijk van Souchy mislukten. In onze handen bleven 170 gevangenen Bij Ailly kwam de artilleriestrijd tot stilstand De Fransche voorhoede bij het le Prê- trebosch werd uiteengeslagen door ons flankvuur. Aan de Doebissa werden in de streek van Eirgola weder sterke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Tegen Zuidelijk van de Njemen aangevoerde Russische troepen d«den de onzen een aanval. Deze gevech ten duren nog voort. Gisteren namen wij 1700 Russen gevangen Ten Noorden van de Wisloka wierp onze artillerie den vijandelijken aanval terug De Russische aanvallen op Ma- riampol mislukten Ten Noorden van Przemysl van Zuidelijk van Jaroslau lot Noordelijk van de Wïslok en de San streden de Duitsch-Hongaarsche troepen om den San-overgang Dc tegenstander ^iug hier echter meer naar het Oosten terug. Tusschen Polica en Boven-Weichsel, len 7,0, van Przemysl, «alsmede, in dej streek van de Stry zijn sedert gisteren groote gevechten aan den gang. OOSTENRIJKSCII LEGERBERICHT WEENEN, 18 Mei. Off. De troepen der bondgenoolen hebben na verbitterde gevechten de San op verschillende plaat sen geforceerd, aan den Oostelijken oever van de rivier vasten voet gekregen en de legenaauvallen der Russen overal bloedig afgeslagen. De vijand is in Oostelijke richting achteruitgeweken. Aan den Boven Dnjester zijn hevig? ge vechten aan den gang. Aan de Proetlinie hebben geen gebeur tenissen van beteekenis plaats gehad Op zich zelf staande Russische .aanval len ten N. van Kolomea werden afgesla gen. Het totaal aantal van de in de eerste helft van Mei gemaakte krijgsgevangenen bedraagt 174 000. Bovendien zijn 128 stukken geschut en 368 mitraljeurs buit gemaakt. IttDdstormplichtigen worden geëischt, der- dus best mogelijk' ,dat de Oostenrijkers male op hun tijd beslag leggen, dat die opnieuw de Boekowina geheel of gedeel-1 Grevelingen (Gravelines) een „Zeppelin" waar twee bataljons Duitschers driemaal personen daardoor niet of niet voldoende lelijk zullen ontruimen. Zij hébben dat in neer geschoten. Het Duitsche luchtschip trachtten uit de loopgraaf te komen, wer- geschiedde niets bijzonders. ITALIË EN DE OORLOG. ROME, 18 Mei. Uit alle deelen van Ita lië komen weer berichten omtrent be toogingen der interventionislen. De mi litairen welke weder onder de wapens Worden geroepen worden door geest driftige menigten naar de treinen ge bracht en herhaaldelijk luide toege juicht. DE A.E. 2. LONDEN, 18 Mei. Off. De admiraliteit houdt het Turksche bericht omtrent het in den grond boren van de A.E. 2 voor juist 3 officieren en 17 man werden krijgsgevangen gemaakt. Omtrent de 12 andere manschappen is geen bericht ont vangen. AAN DE DARDANELLES KONSTANTINOPEL, 18 Mei Off. Aan hel Dardanellenfront heeft gisteren geen verandering plaats gehad. De vijandelijke schepen beschoten van uit zee onze bat terijen, welke aan den ingang van de zee- engle zijn opgesteld, zonder succes. Het panlserschip „Albion" werd door een on zer batterijen geraakt. Onze vliegers deden met succes vluch ten hoven Sed-ul-Bahr. Aan het overig gedeelte van het front

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3