BUITENLAND. straat E 11, Goes; mej T. Lind, Heereu- gracht M 36a, Groningen; T C. Stain, kleermaker, Hotterdamsche kaai O 228, Vlissingen; J. de Groot, Noordweg 1? 27, Vlissiitgen; P O Versprille, portier, Mo lenwater N -12, Waterlandkerkje G D Muntinga, kappersbediende, Langedelft B 121, Winschoten, I. P Hildemisse, kan toorbediende, Korte Gortstraat K 9/10, Oterleek, G Stratingh, accountant, Lange delft H 10, Veendani; 1 P Bosselaar, timmerman, Veersche singel S 152, Soest Soest; mej C H Lelsz, onderwijzeres, Molenwater N 43, Steenbergen; J. S. Bec kers, gepens. sergeant, Bastion N 65, Ned. Oost-Indië; P Wonder gem, land bouwer, Slijfselweg S 110, Veere; mej. F J. Catin, winkeljuffrouw, Langedelft B 155, Leeuwarden; mej A. C. van Aken, Bellinkstraat G 202, Rotterdam; mej. J. Flipse, Leerlooyerssingel Q 257, Grijps- kerke. Vertrokken: E. Bierman, van Lange Noordstraat C 20 naar Amsterdam; mej. 1. C V. De- coster, Langedelft B 155, Arnhemmej. E Regnier, Lange Noordstraat L 13Ö, 's Gravenhagemej. P. C van Eenehnaam, Veersche singel T 197, Driewegen; C de Wolf, Langedelft l 19, Grijpskerke; A Jonkheer, Noordweg S 202, Grijpsker- ke; H. L. Gerth van Wijk, Spanjaardstraat E 84, Amsterdam; G. Waterman, Lange Breeslraat O 148, Rotterdam; T C. van Hoepen, Vlissinesche straat K 65, Rit- thean; E. A. van Teerling, Gravenstraat I 270 ,'s GravenhageA van den Heugel, Domburgsch Schuitvlol Q 203, Vlissingen, mej. J P. Ilackenberg, Lange Burg C 98, Breda; C. Ketelaars, Dam Z.Z. G 61, Den Haag; A. Lichlenbeld, Oude Arnemuid- sche pad T 151, Amsterdam; J. A. van de Kamer, Langedelft A 100, Koudekerke, A. C. Adriaanse, Vlissingsche straat 1160, 's Gravenhage; C. F Staargaard, Dam N.Z. N 12, 'sGravenhage; mej. A. M. Croin, Spanjaardsiraat E 83, Wageningen, mej. a Uhr, Wal B. 40, Goes; mej. wed. F G. M Boenders, Molenwater N 43, Abbe- kerk en Lambertschagen (N.-H.); C. J van de Putte, Volderijlaagte M 79c, Delft; H. D. M. Wehrens, Seisweg R 116, Rot terdam; A van Beizen, Beenhouwerssin gel K 75, Rotterdam; mej. wed J. Dierx, Vlissingsche straat I 160, Goes; L. Yer- hage, Seisweg R 130a, Ritlheni; mej. A. Straling geb. Meiring, Schoorsteenvegers- singel Q 87, Assen; J. A. Malgo, Molstraat F 85, Delft; J. A. Roksnoer, Hofplein E 294, Velzen. GOES. Ingekomen. M. Nouse, boerenknecht, 's Heer Heu- drikskinderendijk 283, uit 's Heer Arends- kerke; Aa. Frankin, winkeljuffrouw, Lan ge Vorststraat 243, Delft; T Torbiju, ver pleegster, Kleine kade 181, Zeist; P. E- versdijk, bakker, St. Jacobslraat 46, Kat- 1 endijkeA de Rubber, letterzetter. Korte Vorststraat 68, Alkmaar. Vertrokken: C. Boogerd,r eiziger, naar Middelhui P. J A Adriani, inspecteur Registratie, Maastricht; K. Labeur, werkman, Katlen- dijke; P. van de Velde, boerenknecht, Kloettnge; E. P. Baerents, winkelierster, Beemster; J. Minnaard, schippersknecht, lerseke; P. Vermaire, verpleger, Medem- blik; M van Vlijmen, koopvrouw. Bergen op Zoom; M. Openneer, verpleger, Me- demblik; M van Gorp Jr., metselaar, Grand Rapids (N. A.); Aa A. J. A van Agtmaal, winkeljuffrouw, Essclien Bel gië/. kwamen Wellicht had het F'-.uuciic le- gerLericht hel oog op die vaartuigen, toen liet bekend maakte, dat Duitsche oorlogsschepen aan de kust van België aren gesignaleerd Aan lr?sse tegenspraken lusschen de gerberichten uit Parijs en Berlijn zijn we gewend Het geval met den top van den Hartmannsweilerkopf in de Vogezen bleef bar Het scheen betrekkelijk een voudig, uil te maken, welke der twee? partijen gelijk had de Duitsche, Jie zei, den top veroverd, de Fransche, die volhield, hem hernomen te heuben We hebben al betoogd, hoe men waarschijn lijk ook Lier met een gewilde spraak verwarring te maken heeft De Fransche staf heeft nu meegedeeld, dat de verte genwoordiger van de „Associated Press Amerika den genoemden top heeft bezocht De Duitschers hadden dat punt toen sedert twee dagen niet meer aange- allen Het ontbreekt er na nog maar aan, dat het Duitsche hoofdkwartier ook een daöuladschrijver pit een onzijdig land, b.v. oen Puitschgezinden Amerikaan Wie- had nog ongeveer een kwartier, nadat het gand, nitnoodigt den top Is bezoeken, dien het zegt, in zijn bezit te hebben "'ussen hebben op 30 April in de rich ling van Stry twee hoogten vermees- terd en daarl.ij meer dui duizend krijgs gevangenen gemaakt. zinsnede in hel Duitsche legerbe- ricbl behelzende, dat Duitsche troepen aan den rechler-oever van de Njemen met een breed front de spoonijn Libau Dunaburg hadden bereikt, was wgl ge schikt verilizing te verwekken Dat zij zoo diep Rusland waren binnengerukt, was niet bekend. Naar de staf der Russen bericht, is dit offensief evenwel van alle strategisch belang ontbloot Hij verklaart dp met hè» verlangen der Duitschers, zich in die streek van levensmiddelen te voorzien. Wei-ingelichte Russische krin gen zijn er zeker van, dat daarvan hoog stens de in-beslag-neming van een onbe duidende hoeveelheid levensmiddelen en andere Lenoodigdheden hel gevolg zal zijn. Ten Ooslen van den Oslrvberg in de midden-Karpaien hebben de Oostenrijkers volgens hun ambtelijk legerbericbt hon derden Russen eevangen genomen en machinegeweren buit gemaakt van lord Haldane) aan wien, zooals we komslig? reeds meldden, door de Brilsche regie ring een onderzoek dienaangaande op gedragen werd. Hij was aanwezig bij de lijkschouwing u eenige Canadeesche soldaten, die be zweken waren na zware benauwdheid, terwijl hun gelaatskleur zich blauw had geverfd Toen bleek dat de dood veroor zaakt was door acute bronchitis en daar uit voortgevloeide aandoeningen Deze waren de gevolgen van het prikkelende Ook werd oa een kapitein gehoord over de omstandigheden, waaronder de soldaten door dien rook waren overrom peld Toen hij de Engclsche linies be reikte. hing de rook niet hooger dan 7 voet. Een aantal manschappen die in de voorste loopgraven waren, werden aldus leest men in het rapport van Haldane, door het gas gedood De bedoelde kapi tein zag op een klein gedeelte van den weg, die van. de eerste linie naar de twee de leidde, 21 man dood liggen Hij .embusquês" noemt Ie be Waa'- stond(en) de (het) ka- wie men daar non(nen\ d«t (die) die schad;. aanrichtte sirijden Aanvankelijk was liet een raadsel Nt oh Daarmee worden die mannen aangeduid, in Frankrijk, noch in Engeiand was liet die, ofschoon voor den dienst aan t dengenen duidelijk, die daarbij allereerst fronl volkome» geschikt, zich door al- betrokken .varen Dit de wijze waarop lerlei uitvluchten en dwaze baantjes aan hel Parijscho communiqué, hetgeen daar- de vervulling van dien plicht tot nu toe van hel eerst melding maakte, was inge-wisten te onttrekken "Wel een heele di- kleed, bleek, dat men daar eerst geneigd visie zou van hen naar zijn raeenmg kiui- was, aan te nemen, dal scheepsgeschut I nen worden samengesteld Duitsche bla- vr.n de Noordzee aan de Belgische kust den antwordden al meesmuilend, dal, -hoe daaraan schuldig was j velen ook uit hun schuilhoeken kunnen Die onderstelling schijnt men evenwelworden gejaagd, Ide waarde van deze te moeten »aten varen Zaterdag schreven nieuwe soldaten niet groot kan zijn Maar we, hoe op of binnen 30 K M afslands dütt er maatregelen noodig waren als van Duinkerken slechis op enkele plaat-1 thans getroffen werden, ongetwijfeld on sen zware kanonnen van de Duitschers der dreiging van Clemenceau's zweep konden staan opgesteld. He' deel van t j dat wijt de grijze staatsman o a persoon- Duilsche front ten N Nieuwpoort schoen! lijk aan den tegenwoordigeu minister Bri- daarvoor alleen in aanmerking le komen and BE 0 0RLB6. De toestand. Zeegevecht bij de Naordhinde Tot onzen spijt hebben wij het volgen de bericht, klaarblijkelijk door een ver zuim van den afzender, gisteren niet out vangen en dus niet kunnen bekend ma ken: LONDEN, 2 Mei Zaterdagmiddag 4 mu is de treiler „Columbia" door 2 Duit sche torpedobooten, die uit Zeebrugge kwamen, ter hoogte van den „Noordhin- der" in den grond geboord. Het schip zonk in 2 minuten. Zeventig man ver dronken, een werd er gered. De twee Duitsche lorpedobooten werden achter volgd door Engelsche torpedobootjagers, welke de twee Duitsche oorlogsvaartui gen in den grond boorden De opgaven omtrent de geredde Duitsche officieren en manschappen loopen nog uiteen. Dit bericht was voor de Zeeuwen van le meer belang omdat het vermoedelijk de verklaring geeft van het Zaterdagmid dag gehoorde kanongebulder Wal de oorzaak was van het euervee- rende gedonder dal gister, Zondagmiddag lol 's avonds half acht hoorbaar was, ïs nog niet bekend. Het Zaterdagnacht le Rotterdam gearri veerde stoomschip „Varild" lieelt een deel van het gevecht van Zaterdag bij den Noordhinder bijgewoond Het schip was dien middag tusschen de vuurschepen Galoper en Noordhin der gepraaid door twee Duitsche torpe- doboolen en zag te half vier, 2 mijl ten N W. van den Noordhinder drie Engel sche treilers, die als mijnvegers dienst doen, opdagen. Een van deze treiters, de Mauri van Cardiff, liep, zoo vertelde de stuurman der „Varild" aan de N. R. Grecht op de Duitsche lorpedoboot D 6 in, met het doel, deze boot le rammen Dit gelukte in zooverre, dat de Duitsche torpedoboot averij ter hoogte van de brug bekwam, en dat eenige lieden van de bemanning, de stuurman meent van vijf, overboord sloegen door den schok De torpedoboot bleef drijvende. De andere Duitsche tor pedoboot had inmiddels bet vuur geo- was komen opzetten, het gevoel, also) hij geen adem kon halen Haldane gelooft, dat de Duitschers hloor of broom voor verslikkings-doel- einden bezigden Het lichaam van de mannen, die daar door zijn aangetast, wordt purper, er treedt een snel verloopendc vorm v in longontsteking op en de veelvuldigheid van de ademhaling stijgt Haldane is van oordeel, dat de Duitschers even goed met de kiemen van diphlerie, tyfus of Aziati sche cholera zouden kunnen schieten Het Duitsche gias is onmiddellijk doode- lijlt voor degenen, die met uit de gas- zóne kunnen wegkomen of veroorzaakt een langzame» en vreeselijken dood voor hen, die na de waarschuwende wolkjes met moeite een heenkomen hebben ge zocht. Onder „Het Dardanellen-avontuur" wordt een voorbeeld van- herleefde roe righeid in het binnenlandsche politieke leven van Frankrijk aangevoerd, nl de houding van den gevreesden Clemenceau. Ook Guslave Hervé, de berichte anti-mili tarist, die voor den oorlog met de regee ring om wat hij in zijn „Guerre Sociale" placht le schrijven op slechten voet stond, maar nadien zijn blad aan de vurigste aanwakkering der vaderlandsliefde dienst baar heeft gemaakt, doet daaraan mee Maar nu heeft de heer Hervé zich hoos gemaakt. Niet, dat hij tegen het voortzetten van den krijg is of iets der gelijks Integendeel, 'hij vindt, dat deze le slap wordt gevoerd Het gaat over bommen met verstikkende gassen, zooals de Duitschers die ten Noorden van Iepe ren hebben gebezigd In slede van den Duitschers die giftige gassen te verwijten, moesten de Fransclien zich naar zijn mee ning liever verwijten, dat ze zich in de zen oorlog voor de zooveelste maal door het organisatie-genie hun.net- vijanden hebben laten overtroeven 't Dunkt ons niet ondienstig, hierbij aan te teekenen, dat Nederlandsche bladen het telegram waaraan hel bovenstaande werd ontleend, van Duitsche Zijde (uit Berlijn) ontvin gen Voor de drie het meest Je aandacht trekkende krijgsverrichtingen, te welen den duikbootenoorlog, het bombardement van Duinkerken iea den aanval op de Dar- danellenforten aan den land kaal verwij zen we naar wat hieronder daarover schreven werd evenals over de lot zinken gebrachte Duitsche torpedobooten. En daarmee is dan tegelijk hel voor naamste nieuws uitgeput. In Frankrijk- hebben zich nog enkele dingen voor gedaan, die een bijzondere vermelding waard zijn. En wei, dat gisteren vier,- 4 - „Tïiuben" boven Epinal vlogen Naar men Pcnd ®P de twee «Pldcre Engelsche tre>- .vtet is dit een hoekpunt van de tweel lers' 4,0 g0®4 heenkomen zochten YorslerJiingenreeltsen, die het grondgebied toMat 4c" ho;'Mn vijf Engelsche tor- der republiek aan de Oostzij afsluiten. I Ptd»hoolen verschenen Nu was het de the verbinden immers Toni met Verdun K'urt van de Duitsche torpedobooten om en Epinal met Belfort Twintig bommen 4(' w')k te nemen, hetgeen z,j al vurende weiden door de DuUscliers nrnS- beneden dc4e" ,n de "chtinjvan Zeebrugge. Tot geworpen, fwee branden zijn daar .loor 6 uur in dal mtimddag heeft men veroorzaakt, maar persoonlijke ongeluk- bo.ord vaïl de ard het kanongebulder ken kwamen daarbij niet voor. Ook verschenen 4 „Tauben' boven Re imremoni, ten Z Z. O. van Epinal aan, de Moezel Door Fransche vliegers ach tervolgd, werden ze genoodzaakt terug te keeren. En dan 't belangrijkste nieuws, de Fransclien hebben waarschijnlijk van Thiaucourt-Pont a Mousson uit, een aan gehoord, met welken uitslag wist stuurman niet. Terwijl de torpedobooten en treilers elkander bekampten en over en weer meer dan honderd schoten gelost wer den, heeft de 2e stuurman van de Va rild, met de werkboot, een Duitsch zee officier gered, die door den schok van de Duitsche torpedoboot D 6 in zee was vaoe5 gemaakt met de beschieting van 6eYfEen twee lonen die tot bet Zuidelijke deel Dex aaObaer is later, na ontvan- van het versterkte gebied om Melz be- S™ kennisgeving, aan een van de Engel- liooren sche torpedobooten overgegeven, die hem Ook vesligeu we de aandach; op het kv-ijgs^vangen verklaarde tweede „Telegram" do! merdecll, hoe lwe£ En- Du4seher van de D 6 is door de beman- Relschc torpedobootjagers twee Duitsche van dM! Ense'^hen jreilcr Maun lorpedohoolcn 11 den grond hehhen ge- u zce opgevischt. Jü-ord. De plaats, waar dil geschiedde, wordt niet nader bepaald- Waarschijnlijk De duikbootoorlo Het Russische stoomschip „Svore- 110', van Port Talbot naar Archangel, ii naar Reu'er uit Londen saint, door de Duitsche duikboot „U 23" >n den grond geboord. De bemanning van 21 koppen had Ier nauwer nood den tijd 0111 het schip le verlaten voor do Duitschers' scholen liet schip zonk in 12 minuten Ook uil andere berichten blijkt, dat de duikbouloojTog in de afgeloopen dagen weer in kvatht heeft gewonnen Zoo meldl Londen, dat de stoomboo- len ..Edale"', „Gulflight". ..Europe" er) „Fulgaui", zijn tot zinken gebracht De Europe" was een Fransche, de „Gulflight" een Amerikaansche boot Een opvarende daarvan is verdronken, een ander worde vermist. Het vaartuig wordt gesleept. Van de ..Edale" en de „Europe" wer den de bemanningen gered Van do „Ful ;ant" was het lijk van den kop'tein, die was dood gescholen, bij 'l afzend"» v< het Lloyds bericht evenmin gevonden als twee booten, waarin zich geredden be vonden. Vooral hel torpedeeren van hel Anvri- kaansche stoomscb:p is natuurlijk een ernstige zaak, niet het minst, omdat daar bij één persoon verdronk, een anderj vermist werd Men weel, hoe de verhou ding lusschen beide stalen door de on handigheid van graaf Bernstorff, den Duilschen gezant tc 'Washington, toch al wal gespannen is en hoe de Amerikanen hechlen aan den eerbied voor hun vlag en hen. die lot hun nalie oehooren Het raadsel van Duinkerken. Wie de vesting Duinkerken nog niet den rug hadden toegekeerd, voelden zich daar veilig En Sn de laatste helft van de af- geloopen week vallen daar pardoes gra naten van niet inindei dan 38 c.M. kali ber op de stad. Dat verwekte natuurlijk een geweldige opschudding Men stelle het zich een oogenblik voor De projectie len hebben doel getroffen De Lokal Anzeïger" verneemt uit Ge neve. dal daardoor aan de havenwerken en in den omtrek ernstige verwoestingen zijn aangericht. Enkele projectielen dron- pen zelfs lot binnen in de keldergewelven door. Vijftien huizen werden verwoest. Het aantal dooden en gewonden over Maar een schootsafstand van meer dan 29 K M. Het was ongehoord Onmogelijk, kan men uit den aard der zaak niet zeg- De Duit' che-s hebben immers ook bij dc-ii aanvang der vijandelijkheden met Jiet 12-c M -mortier verrast Wel kan men vaststellen lot nu toe was genent vuur over tien genoemden afstand geheel on mogelijk. Men is dus haast gedwongen, aan te nomen, dat Krupp in den loop van dezen oorlog een nieuw soorl geschut heep. vervaardigd, dal 5n vermogen het modern ste verre overtreft Dit klopt met een - icht van den Belgischen oorlogscor respondent ven „De Tijd'dat nl de Duitschers Duinkerken met „monsterka nonnen' hebben bestookt, welke bij I.ef- fingh, even hoven Nieuwpoorl staan Te ns verwijzen we naar een dienovereen komstig verhaal van een Duitoch overloo- per (men zie onder ..Telegrammen"), al kan over algemeen aan dergelijk nieuws weinig verhouwen geschonken worden. Slechts de bijzonderheid omtrent de slilte. «lie in iien laatsten tijd, wat heb krijgsbedrijf 'langaal, in tden sector heerschle, waar het marine-kanon slond opgesteld, schijnt daarvan af te wijken. Een gevecht onder den grond Welke enorme eischen de mijnen-oor- log aan den moed en de zenuwen stelt, kan ook een leek begrijpen, aldus is in verschillende Duitsche bladen te le zen Uren lang werkt de genie-soldaat in een nauwe, lage gang, tien meter onder don grond, meer dan honderd meier dikwijls vóór het eigen front, voortdurend in ge vaar, omdat de vijand hem steeds over vallen kan of omdat hij het slachtoffer van een legenmijn worden kan Het licht brandt slecht, omdat er niet voldoende zuurstof is Met koortsachtigen ijver wer ken de drie dappere mannen die heel vooraan zijn. «De vijand moet verrast worden, voor hij gelegenheid vindt zijn gang te bouwen onder onze loopgraven Hoe gevaarlijk en zenuw-opzweepond dit werk is, blijkt uit de volgende lotgeval len van Beiersche genie-soldalen In een onzer mijngangen hoorde men liet werken onder den grond van Fransche pionieren De luitenant liet, om- dal het geluid al van heel dicht bij kwam, de Duitsche pionieren wieg gaan, op twee man na Met hen vatte hij post bij de bedreigde plaats. Hij liet stil de plan ken van den wand weg nemen, opdat de vijand niet onmiddellijk zou merken, dat liij gesloolen was op een vijandelijke mijn gang. Nu moest er kalm afgewacht wor- den. wat er gebeuren zou Een uur later ongeveer kwam van den anderen kant eeu spade in de Duitsche gang En dade lijk daarna werd het gat grooter ge maakt met voeten en spaden Tegenover de drie Duitschers stonden, vrier vijf over blufte Franschen Onmiddellijk opende de luitenant het vuur De Franschen die niet vielen, gingen op den loop. Ongeveer vijftien meter van de plaats, waar dit gevecht geleverd werd, mondde de vij andelijke gang uit in de vijandelijke loop graaf. Op het schieten renden uit zijgangen nog een paar Franschen nader, die ech ter door het vuur der Duitschers terug gedreven werden Nu werd vlug met de Tiulp van andere vrijwilligers, de Duitsche gang opgeblazen. Zoo werd het <len vijand onmogelijk gemaakt in de Duitsche loop graven binnen le dringen Het krijgsbedrijf aan de Dardanellen is inderdaad voor 't oogenblik tot stilstand gekomen. Maar iets abnormaals behoeft daarin niet te worden gezien. Men herin nert zich, hoe van Londen uit daarop werd voorbereid De gelande troepen heb ben zich ingegraven Ze moeten het ge nomen terrein versterken en punten voor het doorzetten van hun succes in orde brongen Uit Konslantinopel komt een telegram, dat de vijandelijke oorlogsschepen zich op groolen afstand van de Turksc-he bat terijen bielden en dut de ontscheepte troepen, die dicht bij de kust worden gehouden, door de ottomaamehe infan terie en artillerie gevoelige verliezen le den Wolff seint uit Athene een bericht van het eiland Mitylenc over, volgens het welk vier Engelsche en Fransche batal jons, wien de terugtocht door Turksche troepen was afgesneden en die weiger den zich over te geven, zijn vernietigd Nieuws uit de Turksche hoofdstad stelt den toestand daar als zeer rustig voor. De regeering schijnt nochtans voorzorgs maatregelen te nemen De Times vernam toch uit Sofia, dat in geheel Europeesch Turkije uitgebreide mobilisatie-maatrege len werden uitgevoerd Deze worden nvt de operaties der geallieerden in de Golï van Saros in verband gebracht Alle be schikbare mannen zijn onder de wape nen geroepen. Hel Turksche hoofdkwartier mauht we reldkundig dat de \u.slratisch-F.nqebche duikboot ,.AE 2" door ottomaansche oor- asschepen eenige dagen geleden i" '"'i •ond is geboord, toen ze in de zee van Marmora trachtte door te dringen De oe- manning werd gevangen genomen Een Engeisch watervliegtuig word oo-i,- be neden geschoten Stikgas als wapen, evenwel was daarvan 't schieten afkom- De gassen, door de Duitschers ten schrijdt de honderd Onder hen bevinden stig, dat Zaterdagmiddag in onze omge- Noorden van leperen legen den vijand ge- zich verscheiden Engelschen. Vele bewo- aing duidelijk vernomen werd. bruikt, blijken ernstiger dan aanvankelijk ners vluchtten behalve naar Calais, in weneldkrijg staatslieden in de 'republiek Tevens leest men in dat bericht, hoe werd gemeend Althans volgens het offi- trein en auto naar Parijs. heftig te lijf gaat Zoo heeft hij' zich Duitsche torpedobooten uit Zeebrugge cieele verslag van dr. Haldane (een broer Vanwaar waren die granaten nu af- voornamelijk aangegord, om het euvel vnn Het Dardanellen-avontuur. De minachtende kenschets is niet van ons Ze is een Fransch staatsman uit de pen gevloeid, die allerminst van ge brek aan vaderlandsliefde kan worden verdacht, nl. Clemenceau. De „tijger" roert in den laatsten tijd weer geducht zijn staart. Gedurende heel den oorlog trouwens zat hij niet stil Men herinnere zich maar eens de onredelijke aanvallen op de wijze, waarop Nederland naar zijn meening zijn onzijdigheid handhaafde, in zijn blad, dial, door de censuur gekne veld, van „l'Horame libre" De vrije imensch) in „l'Homme enchainé" De mensch in kettingen') werd verdoopt In dit blad kritiseerde hij, naar de .N R C. verneemt, ook scherp de Darda- nellen expeditie Hij acht haar een dwaas avontuur, op touw gezet door de politiek van Delcassé Bij de laatste aanduiding komt de aap uit de mouw Nu ook, de ontscheping van troepen aan beide oevers van de zee straat niet terstond tot een doorstaand succes heeft geleid, gaat Clemenceau, en hij niet alleen', mopperen. De binnen landsche staatkunde heeft 'l weer ge daan Het is niet de eerste maal, dat de „ten-val-brenger van ministers" naar aan leiding van Franlcrijks houding in den KORTE OORLOGSBERICHTEN. Bij wijze van weerwraak voor le gruwelen en den diefstal van eigendom van Duitsche burgers, bij den inval der Russen in Oosl-Pruisen gepleegd, heeft de Duitsche opperbevelhebber in hel Ooslen hel burgerlijk besfuur in Russisch-Polcn opgedragen om alle in haar gebied gele gen z g donatie-goederen in beslag te nemen Dit zijn naar Wolffs bureau te Berlijn uitlegtgoederen, die de Russische staat bij verscheidene Poolscbe revolution;» ren heeft verbeurd verklaard °n 'ot vruchtgebruik afgedaan aan Russische militairen en ambtenaren Bij het uitstor- ver \;»n de "ezinnen dezer militair0» en ambtenaren vervallen de goederen weder aan den Russischen staat; eveneens in en kele andere gevallen De pachters worden in het ongestoor de pnchlbezit gelaten, voor zoovar zij Polen. Duitechers en geen eigenlijke Rus- zijn Ook het meerendeel van de Poolsc.be en Duitsche rentmeesters wordt op hun post gelaten, Met offic'eele Duitsch0 bericht heeft Vrijdag naar men 'weet melding gemaakt van een beschieting der vlootbasis Har wich Deze is echter volgens een Reuter- telegram uit I.ouden noch uit zee, noch uit de lucht beschoten Sedert den aanval van luchtschepen op Tpswieh en Bury St. Edmunds (Don derdagnacht), waarbij vijf huizen zijn ver brand en niemand gedeerd, is er geen bombardement geweest De Norddeulsche Allgcnieine Z°ï- tnng" schrijft voigens een Wolff-te'og,*nia uit Berlijn; Het ministerie van buiten- landsche zaken htcf* een nieuwe uitgave van het Duitsche Witboek laten verschij nen. waarin oehalve de bekende memo rie ook de latere publicaties van de re- gcering voor zoover zij op de voorge schiedenis van den oorlog betrekking hebben, zijn opgenomen In den nacht van Vrijdag op Zater dag bespeurde een schildwacht bij de lurhtschepenha! te Biesdorf niet ver van Berlijn twee mannen, die naar de ha! slo pen Toen 2e waren aangeroepen, ren den de verdachte individuen weg Ze zijn tevergeefs achtervolgd. Zoowel door ver volgers als vervolgden zijn daarbij scho ten afgevuurd. Men meent dat de laatste em aanslag op de luchlschepenbal in den zin hadden In Hongarije zal een tweede oor- logsleening worden uitgegeven. De oorlog heeft den vrede bewerkt tusschen de re?eerings- of arbe ids-par tij en tie groepen der oppositie in den Hon- gaarsch°n Rijksdag- Hoe verwoed, ru moerig en hardnekkig deze laatste met hun obstructie de wetgevende machine in dat land saboteerden, behoeft niet te worden opgehaald.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3