TWEEDE BLAD FEUILLETON. KONING ZIJN. Ingezonden Mededeelingen. Zaterdag 1 Mei 1915, no. 102. DE MAATREGELEN TER VERDEDIGING VAN WALCHEREN IN 1574. Na de overgave van Middelburg, den I8en Februari 1574, was geheel Walcheren be vrijd van de Spanjaarden, eenieit, waarvan men het gewicht niet moet onderschatten, trouwens door tal van geschiedschrijvers is hier reed6 op gewezen. Van nu af nam Middelburg snel in bloei toe, werd Vlis- singen In waarheid de sleutel van de Schelde, al moest bet er dan ook nog wel zwaar om strijden met vloten uit Antwerpen of Spanje, werd Walcheren een stevig bastion tegen den vuandelijken stormloop. Dat suc cessievelijk de genoemde steden en ook bet in een puinhoop verkeerde Arnemuiden, evenals Veere versterkt werden, weet ook een ieder of valt gemakkelijk na te slaan. Minder hekend en tevens eigenaardig is het, eens na te gaan hoe men in bovengenoemd jaar dacht over de verdediging van Wal cheren, over een mogelijke vijandelijke lan ding; immers Zuid-Beveland, Tholen, Staats- Vlaanderen. Bergen op Zoom, Antwerpen, 't was alles nog vijandelijk terrein «'s viants lant»; Zierikzee zou weldra ondervinden, hoe gevaarlijk die nabuurschap was met een energiek veldheer als Mondragon, voor wien tot bewondering van vriend en vijand geen Zeeuwsche stroom een overwegend bezwaar was. Nauwelijks bad dan ook de Prins den 2en Maart een voorloopig bestuur over Zee land ingesteld, waren de noodzakelijkste voorzieningen getroffen, of dat bestuur zag de weerbaarmaking van Walcheren ernstig onder de oogen. »Op den 17en Meye hebben de gedepu teerden der steden Middelburgh, Zzee, Vlis- singen ende der Veere, representeerende de 8taten 's lants van Zeelandt, vergadert zijnde binnen Middelburgh, gheresolveert op de poincten ende Artikelen henl. bij. de Gou verneurs ende Raden 's lants van Zeelandt voorgehouden. Soo hier naar volcht: Ten eerste op 't poinct van ruyters ofte lichte peerden, die men binnen Walcheren begonst heeft te lichten.» Hierover was men het al dadelijk oneens. Naar het gevoelen van velen, die met de gesteldheid van het eiland bekend zijn, zoo betoogde men, kon zelfs lichte ruiterij hier geen dienst doen; alleen «op de stranghen» op het strand) en «aldaer zou de viant gheen volck aen lant. eunnen setten, dan op de hals ende hazardt van schepen ende volck >te verliesen.» Bovendien behalve het bezwaar van de hooge kosten, verbonden aan paarde- volk, was het te vreezen, dat de «huisluiden» zeer daaronder zouden te lijden hebben. Zelfs «eenige, die men weet ghesindt te zijn eenich lant te pachten2) ofte te beleenen zullen zulcx achterlaten», waardoor land en huis schade zouden lijden. Al deze overwe gingen schijnen het wenschelijk te maken (enpbemistiseh staat er «noodeloos te zijne dat men de ruyters aenhoudt») dat men anet deze lichting ophoude. Beter is het «dat men dezelfve doe vertrecken in andere landen, daer zij meer prouffijts ende voor- drynghe van de ghemeene zake zoude connen ghedoen». Des te meer klemmend schijnt dit betoog, daar men «ghevoechsaem met andere beqname middelen 't voorscr. lant tot minder eoste ende schade kan preser veeren voor alle andere voorvallen, aen- slaghen des algemeynen vaderlands viant». Zoo bijv. ban men immers »de wegban met 's lants sluyssen onder water houden. Voor dit en het volgende vergelijke men: «Register van resolution van Gouver neurs en Raden en van de gedeputeerden der steden» (20 Maart 1574—10 Mei 1576) in M. S. aanwezig op het Rijksarchief te Middelburg onder «Arcbiet der Staten van Zeeland en van hanne Gecommitteerde Raden 2) Een punt van belang, waar zoovele geestelijke goaderen na de overgave gecon fisqueerd waren en verpacht moesten worden. Door COLETTE YVER. Bij welcken middel den viandt al waert oock zoo, dat hij den voet binnen den eylande gbekregen hadde, zoude benoodicht worden door 't ongebruyck van dezelve weghen terugge daaruyt te trecken.» Zooals men ziet, een inundatie van het eiland Walcheren in optima lorma. Bovendien wordt aanbe volen «om alle aenslaghen te voorcoznen, dat men op de strangbe ter ghelegender plaetse wachten ordonneeren zal om me t' elcker occasie teycken te doene met vieren (r= vuur, lichtseinen dus bij nacht) ofte zeijlen (overdagZoo wanneer zij eenighen onraedt ofte arriveeringen van schepen in zee oit op stroom vernemen zullen» (verne men zien). Tevens zal men als voorzorgs maatregel «beboorlicke ende gedurich wacht houden op den thooren van Middelburcb als andere steden van den Eylande ende oock met schepen van oorloghe op de stroomen, zoo binnen der Ryviereu als tzeewaerts-» Wat dit laatste betreft, hierin was reeds den 22en Maart voorzien door hetzelfde regeeringscollege en besloten, dat Vlissingen 20 schepen zou uitrusten, «waervan de twaelfve zullen op de wachte gaen en de achte eeylreet aen lant» de tresorier generaal van Zeeland zou vier duizend guldens hiertoe bijdragen «boven 't geen zij gereedelijk ontfangBH hebben». Die van der Veere zullen 10 schepen onderhouden «waervan ze8se op de wachte en viere zeilreedt aen lant», ter tegemoetkoming kregen ze twee duizend guldens. Wanneer men nu nog weet, dat Zierikzee 3) ook 20 schepen moest leveren, waarvan 14 «op de/wachte» en 6 in reserve waarvoor zes duizend gulden werd verstrekt, dan zal men wel ervan over tuigd zijn, dat men in een kort tijdsbestek wel wat presteerde en Walcheren inderdaad weerbaar was gemaakt. De eerste jaren waren bovendien gewijd aan de versterking van de reeds hier boven genoemde sterkten waaronder ook Zeeburch of Rammekens. Wat de eigenlijke krijgsbezetting betrof, zij ver meld volledigheidshalve, dat den len October 1575 4) deze als volgt werd geregeld .Aengaende de vendelen ende't Crychsvolck hier in Walcheren, mitsg. te Biervliet is geraempt op Duizent manaen, te wetene tot Middelbureh twee vendelen elck van hon- dert vijitich mannen, twee gelijcke vendelen tot Vlissingen, eene ter Veere en eene tot Aernmuyden, op 't Casteel van Rammekens een vendel van hondert mannen. Tot bewa- ringe van Biervliet 5) soude een vendel te wetene van Hondert vijftich mannen uit Middelburgh genomen werden.» 3) Uit den aard der zaak werd Middelburg voorloopig vrijgesteld, daar het de oorlogs schatting van een ton gouds ten zijnen laste had, terwijl het nog zuchtte onder de ge volgen van het tweejarig beleg. 4) Vgl. de notulen op dien datum in ge noemd «Register». 5) Biervliet, op een eilandje gelegen, was toen reeds onder Zeeuwsch bestuurTer- neuzen op een ander eilandje wasSpaansch. H. G. VAN GROL. Archivaris. Vlissingen, 24 April 1915. „Uit het Volk—Voor het Volk 1865-1915. Men schrijft ons: Waar in Zeeland de gewoonte bestaal zgn. kroonjaren bijzonder te vieren, mo gen we hier misschien wel even de aan- de aandacht vestigen op eene vijftig ja rige Heden 1 Mei, toch heeft de ver- eeniging „Uit het Volk Voor het Volk" alhier haar 50sle vereenig'sjaar volbracht een respectabele leeftijd voor eene „vereeniging tot regelen en bevorderen van volksvermaken", zooals zij in 1865 bij haar verschijnen werd aangekondigd Eene vereeniging die zich blijkens me- dedeeling van haar bestuur in den ietwat weidschen stijl van die dagen len doel stelde „om vooral aan dat deel dor be volking, onmagtig om zich zeiven een rein genot te verschaffen cn steeds ge roepen om werkzaam te zijn, eene ont spanning en uilspanning le verschaften die later, niet alleen met genoegen her dacht, maar gekenmerkt zou zijn door orde en bovenal door de bedoeling, om vruchten, te doen dragen in het meenschappelijk leven"- '56). „Ik veracht dengene, voor wien men mij bestemd heeft niet", zei Wanda, „maai* ik zal nooit een ander dan Géo kunnen liefhebben...." „Wanneer de man, die men voor u uitgekozen heeft, eerlijk en rechtschapen is en wanneer hij u zal kunnen begrijpen, Hoogheid, zal hij zich niet tot dien han del leenen, tenzij hij u liefheeft." „ïk weet niet of hij mij liefheeft, ik weet niet of hij van iets anders houdt dan van regeeren. Hij heeft een sfinxen- ziel, die ik nooit heb kunnen peilen. Nie mand kent hem. Maar toch acht ik hem hoog, al voel ik niet de minste sympathie voor hem ,,Wie is het?" vroeg Clara eindelijk, Beschroomd den naam uit le spreken, die haar herinnerde aan het gedwongen offer van haar persoon, zei Wanda zacht: „Hertog Bertie •"Den volgenden'Maandag verkortte Cla ra haar werk en ging, nadat het uur dat bestemd was voor de verslagen, voorbij was, naai* den koning. "Zijn Vertrouwde, adjudant-kolonel Rodolphe, glimlachte, toen hij haar zag; zijn oogen, die bij zijn gladgeschoren gelaat deden denken aan Verwelkte vergeet-mij-nietjes, gaven haar 'pen wenk van verstandhouding, en "hij opende de deur van het koninklijk kabi net Wolfram, in klein generaalstenue, stond met een cigaret in den mond en een doosje lucifers in de hand en "wilde juist (Opsteken. Toen hij zijn bezoekster zag, wierp hij cigaret en doosje op zijn bureau en kwam naar haar toe. „Dat is goed, dat u de afspraak niet heeft vergelen, juffrouw Kersberg", zei hij. „Sire, er zijn afspraken, die te ver- eerend zijn, dan dat men ze zou kunhen yergeten", antwoordde de unioniste. „O, O!" lachte de koning, „nu onder werpt u zich geheel aan het 6e- remonieell" En even hadden ze er plezier over Niettegenstaande de ongedwongenheid van deze ontvangst, had Clara toch altijd dat gevoel van beklemdheid, dat haar bij de eerste audiëntie gehinderd had, toen Wolfram voor haar nog de onbekende monarch was. Haar stem was zelfs iet of wat onvast Zij voelde een onverklaar bare zenuwachtigheid. „Och Sire", zei ze eindelijk, „ik ben toch niet gekomen om een paar con- ventioneele zinnetjes te zeggen, boven dien geloof ik zeker, dat u een afschuw Zij heeft als iedere andere vereeniging tijden van meerderen en minderen bloei en tijden van groole activiteiten ook van groote rust doorgemaakt, maar in het al- gemeen heeft zij zich mogen verheugen in de belangstelling van de Middelburgers en waar bijzondere gedenkdagen te vie. ren waren stond zij steeds in de eerste rijen van hen die opwekten om Middel burg te doen mede leven met >hetgeen om ons heen voorviel En waar gedenkda gen van het Koninklijk Iluis aaiiDraken klonk liaar slem nog met zooveel le incer nadruk en zelden tevergeefs Met dat al zou hel tocli verkeerd zijn om uit hel voorgaande de conclusie te trekken dat dc vereeniging in de vijftig jaren van haar beslaan alleen of ook slechts als voornaamste doel het feest vieren zich voor oogen stelde. Integen deel Al treedt zij bij feestvieringen dan ook vooral meer naai* buiten op, al luidt zij dan ook de groote klok, een voornaam zoo niet het Voornaamste Lerrein van hare werkzaamheden ligt op een ander gebied en harc*-afdeelingen de Kinderspeeltuin, de VolkzangschooL en de Floralialcii- toonstellingen zijn daar, om te bewijzen, dal hare belangstelling zich verder uit strekt dan tot het geven van feesten (alleen. Het kan niet anders of de geschiedenis eener vereeniging die zooals hare naam het uitdrukt eene is uit hel Volk voor het Volk is ook eene weerspiegeling van hel Middelburgsclxe leven van de laatste vijftig jaar en uil dat oogpunt is het niet on-inleressant om de lijst van hare werk zaamheden na te gaan Eenzijdig is deze weerspiegeling in zooverre dat zij het volle licht doel vallen op de vreugdevolle gebeurtenissen, op die waarbij dc vooruit- g van Middelburg blijkt en die daar door reden tot herdenking, lot feestvie ring geven, eenzijdig ook doordat al wat in dien tijd is doorleefd aan moeite en zorgen, al wal reden tot bezorgdheid en smart gaf niet, of slechts in zooverre ne gatief bleek dat zij geen blijk van leven gaf Maar doel hel in deze tijden ons dan ook niet aangenaam aan om weer eens herinnerd le worden aan hel goede dat we „vroeger" genoten 9 Het zou ver builen het bestek van deze beschouwing gaan wanneer bier moest worden aangeleekend al wat in die 50 jaren door de vereeniging werd gedaan, maar als „weerspiegeling" zij het vergund enkele feiten te noeima. 9 en 10 Juli 1867 Viering van den aan vang der spoorweg- en kanaalwer- ken op Walcheren. 9 Juli 1868 Feeslconcerl naar aanleiding van de opening van de Zeeuwsche spoorweglijn lot Goes. 29 Februari en. 1 Maart 1872 Viering der opening van den Zeeuwschon spoorweg tot Middelburg September 1872 Feestviering naar aan leiding van het XII Nederlandse!) taal en letterkundig congres 8 September 1873 Regeling met andere vereenigingen van feestviering bij het bezoek van Z, M. koning Wil lem III bij de opening van hel ka naal door Walcheren. 1 September 1875 Eerste tentoonstelling vtan Floralia. 30 Juni 1876 Feestviering bij dc (opening van het droogdok. 10 October 1883 Oprichting der Volks zangschool 15 December 1886 Stichting van het Kunstmuseum Mei 1889 Opening der kinderspeeltuin 30 Mei 1889 Zeeuwsche tentoonstelling van. Nijverheid September 1894 Feestviering bij het be zoek van H. M. de Koningin Uit voering der kinderenatate Michiel Adriaansz de Ruyter. September 1898 Historische optocht bij gelegenheid van de kroning van H M. de Koningin. 15 Aug. 1901 Festival voor lxanaouie- en fanfarekorpsen 31 Aug 1905 Uitvoering van den klep- pennarsch. 12, 13 en 14 Sepl. 1907 Feestviering bij hel bezoek van H. M. de Ko ningin en Z K. Ii. Prins Hendrik der Nederlanden. Uitvoering van den irommelmarsch daarvan heeft, dat u juist eenvoud en waarheid zoekt, en dat al die ouderwet- sche vormen en gebruiken, waaraan <le monarchie blijft vasthouden, u een last moeten zijnondanks alle geestelijk over wicht, dat ik in uwe persoonlijkheid voel. wanneer u met mij wil spreken, wil het woord „Majesteit" mij nauwelijks over de lippen W-olfram nam dit niet in het minst kwalijk en had er blijkbaar schik in, deze revolutioixnaire zich zoo vrijmoedig te hooren uitdrukken. Hij dachter er niet jaan, zich er over te ergeren Maar hij zei „Juffrouw Kersberg, ik acht uw geest le hoog en ik heb te veel vertrouwen in u, om niet geheel oprecht tegenover u te zijn Ik zou liegen, wanneer ik voorgaf een dwaze vereering te hebben voor uiterlijke vormen, van eerbiedsbetoon, die noodzakelijk zijn voor het koninklijk ge zag. Ik zou onwaar zijn, wanneer ik mij een voorstander verklaarde van de stren ge elikette Ik ben een mensch, en soms een diep-ongelukkig mensch vol gebre ken, ik wil mijzelf geen aureool van god delijkheid geven. Maar al is de persoon lijkheid van weinig belang, hel ambt is grootsch en verheven genoeg om zich alleen omstraald door glorie te vertoo- nen Geloof maar gerust, dat ik niet ver lang naar grootheid en dat ik niets lie ver zou doen dan het land regeeren van 15 Augustus 1908 Festival 21 Mei 1909 Feestviering naar aanlei ding van de geboorte van Prinses Juliana 31 Augustus 1910 Uitvoering van de^i trompelinenmarsch 31 Augustus 1912 Uilvoering der Reien op de markt. 5 Mei 1914 Historische optocht bij ge legenheid van dc herdenking van Nederlandsch onafhankelijkheid Zie daar eenige feestvieringen dooi' of op initiatief van de vereeniging lot stand gekomen. Daarnaast zoude eene groote lijst te geven zijn van muziekuitvoeringen, tentoonstellingen enz. door haar op touw gezet Hel mag dan ook een verblijdend feil genoemd worden in de eerste plaats voor de vereeniging zelve natuurlijk, maai* ook voor Middelburg dat zij zich gedurende zoó'di lange reeks van jaren niet al leen heeft kunnen slaande houden maar nog de belangstelling geniet noodig voor haar werk De Volkszangschool en de Kinderspeel tuin vinden nog steeds een groot aantal kinderen ingeschreven en de jaarlijkschc openbare les der Zangschool is een steeds wederkeerend feest' voor hen Dat de vele verwisselingen in een be stuur als dal dezer vereeniging met zijne verplichte aftreding van leden niel na- deelig werkt op de onder zijn beheer staande inrichtingen kan wel blijken uit het feit dat de directeur van de Volks- zangschool de heer W K Kuiler sinds 1 April 1888 deze functie bekleed terwijl de heer D W Louis sinds de oprichting den Kinderspeeltuin in Mei 1889 als di- recleuv daaraan verbonden is. Een naam die altijd aan de vereeniging Uit het Volk—Voor het Volk" ver bonden zal blijven is die van mr G. N dc Stoppelaar de man, die het initiatief nam lot hare oprichting en van toen tot aan zijn overlijden als voorzitter haar leidde Die haar in staal stelde den Kin derspeeltuin op le i'ichlen en wien nim mer iets te veel was wanneer het betrof de belangen der vereeniging te bevorde ren Hel is zeer zeker wel merkwaardig dat in de 50 jaren van zijn beslaan de vereeniging slechts twee voorzitters heeft, gehad n I. de heer rar G N de Stoppe laar .en de heer L K ;van der Harst J J.zn die, den 5 Juni 1899 als zoodanig be noemd, thans nog deze functie bekleedt en het moet voor laatstgenoemde, sinds 1880 bijna onafgebroken bestuurslid, eene groole voldoening zijn hij het 50 jarig be slaan dezer vereeniging op hel vele dat ook hij voor haar deed le kunnen tei'ug- zieix LANDBOUW. - Onder voorzitterschap van den heer J Gideonse werd gisterenavond te St. Laurens de tweede algemeene jaarver gadering van de aldaar gevestigde Boe renleenbank gehoudeix. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden op 1 Jonuax-i j.l 18 bedroeg De omzet der bank over 1914 was f 63861 05 n 1 ontvangsten f 32114.92 en uitgaven f 31746 13 Aan spaai'geldcn werd over 115 inlagen f 21569 86 ontvangen en 7305 terugbetaald in 27 handelingen Aan voor schot werd f 1000 en aan crediet in loopende rekening f 4579 24 verstrekt Het aantal uitgegeven spaarboekjes be droeg 79. Volgens de balans bedroeg het actief f 18438.28 en hel passief f 18351 39, alzoo het winstcijfer f 86 89 Het salaris van den kassier over 1915 wexxl bepaald op f 100 Als lid van het bestuur werd herkozen de heer S. Si- rn on se en als lid van den raad van toe zicht de heer K. Houterman. Tot plaats vervangende bestuursleden werden geko zen de heeren J. Versluijs en L. Marïnis- sen Voorls werd het bestuin* mach tiging verleend, indien mogelijk, de renle der spaargelden ïnet ingang van 1 Januari 1916 te Verhoogen tot 3 6 pet. en de [rente dei* voox'schotten en credielen le ver hoogen naar gelang dit noodig is, voor loopig blijft deze laatste bepaald op 41/2 pel. uit een van die rustige, bescheiden hui zen, die veel Oldsburgsche intellectueelen bewonen, in het oude stadsgedeelte van hel bekende Sint v Moria-kloos- ter Maar als een konixxg in den tegen- kvoordigen lijd op die manier ging leven, zou het gauw gedaan zijn mot het ko ningschap, weet dat wel Flij voelde, dat hij aaixgehoord werd met die volgzame aandachtigheid, die als het ware uitnoodigt om verder te spre ken Hij vervolgde in een volkomen zieh- geven „Onder ons durf ik gerust deze waax*- heid verkondigenhoe minder het in dividu waard is, hoe meer zijn ambt met pracht en praal omgeven moet zijn In de tijden, dat keizers zich met roem overdeklen aan het hoofd van hun legers, zouden zij desnoods hebben kunnen i*e- geeren in een van hun boerderijen Maar wij zijn nu bijna enkel bxxreaumenschen. Wij zoxxden in de oogen van onze onder danen nauwelijks geleld worden, wan neer wij om ons heen niet "de omgeving hadden van een prachtig paleis, de weel de van een hofhouding, den rijkdom van kostuums, het vertoon van een schitte rende lijfwacht en zelfs een bijzondere taal, die maakt, dal wie tegen ons spreekt, zich richt tot iets dat grooter Is dan vfij, dat ons omgeeft als met een schitterend gewaad en dat men met een verheven woord noemt „onze majesteit..."" Nier- en Blaaskwalen. Velen nebben verschrikkelijke kwellin gen doorslaan tengevolge van nier- en blaaskwalen, waarvan zij geen hinder zou den gehad hebben, wanneer zij de waar schuwende eerste verschijnselen niet ver onachtzaamd hadden Hoofdpijn, pijn 111 den rug, pijnlijke ledematen duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumcUsclic pijnen, urinekwalen van ve lerlei aard. dit alles zijn waarschuwingen dat uw nieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt d« gezondheid van liet geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiverheden ml het bioed En als deze ergiften want het zijn vergiften in het blued achterblijven, volgen on getwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen (nierko- lielc, jicht rheumatiek, waterzucht, ischias, uremic (.urinczuurvergiftiging) Hei heeft j^ecn doel om de plaatselijke verschijnselen te behandelen Werkt on middellijk in op dc oorzaak van uw kwaal --de nieren - door het gebruik van Foster's Rugfijn Niexen Pillen, welke» rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen Zij hergeven aan de nieren liaar oude kracht gezondheid, wam dooi de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven Te Middelburg verkrijgbaar bij den beer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen* ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, ot 1 10.'voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne venstaand handelsmerk. STIKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Verplichteschoolvergadringen lager onderwijs Naar aanleiding van het bekende adres van de afd Middelburg van den Rond van N. O. merken B. en W. op De besludeering van dit onderwerp heeft .ons er toe gebracht, om van een tweetal gixmdbeginselen daarbij uit te an. Het eerste van deze is, dat overeen komstig het bepaalde daaromtrent in de wel tot regeling van het Lager Onder wijs, het hoofd der school „hoofd' d w z drager van de autoriteit in die school, zij en blijve, en dat door geenc verplichtend gestelde schoolvergaderin gen aan die autoriteit mag worden ge raakt En onmiddellijk uitvloeisel van (lil be- gixxsel is, dat naar onze meening dus van eene verplichte 'uitvoering van be sluiten, door de meex*dex*heid van zooda nige vergadering genomen, tegen den wil van het betrokken schoolhoofd geen spra ke leaxi of mag zijn Aan de voorstellen, welke door de schoolvergadering aan genomen zullen worden, mag mitsdien niel meer dan een adviseerend karakter worden toegekend Het tweede beginsel, dat wij voorop willen stellen is, dat de school vergade ringen geheel en bij uitsluiting van alles anders moeten strekken in het belang van de school en dat mochten zij ooit worden benut tot het houden van be sprekingen of het najagen van doelein den. welke niet in rechtstreeksch ver band met het schoolbelang staan, ha ren invloed van zeer ongewenschten aard zou moeien worden geacht Van deze heide vooropstellingen uit gaande zij, rechtstreeks in betrekking tol het adres van de adressanten, opgemerkt dat wij de schoolvergaderingen in het algemeen beschouwen als een zeer nut tige instelling, waardoor veel goeds voor onderwijs en school kan worden lot stand gebracht Het kan niet anders, of gedaehtenwisseling en samenspraak tus- Clara was getroffen door deze verkla ring „Maar", zei ze, „is dat dan niet hel volk om den tuin leiden, als men om het beter te regeeren, gebruik maakt van een systeem, dat toclx maar inbeelding is?" „Die inbeelding is maar schijn. Het wa re wezen van de koninklijke macht is een geduchte kracht, die deze vereering verdient De eerbewijzen gaan aan den persoon van den koning voorbij, en klim men op tot de monarchie zelf Peinzend zei Clara „Ik vind. ik dacht, dal het xneer in- overeenslemming was met het begjinsel van het koningschap, dat het eerebetoon bestemd was voor de waarde van den man. Ik bedoel den laatsten tijd drin gen zich zooveel gedachten aan xnij op, en met zooveel kracht, dat ik nu masschien meer een vaag gevoel dan een meening uitdruk om kort te gaan, ik zag in de elikette en hel ceremonieel een erkexming van do persoonlijke waarde van Uwe Majesteit „Eeix ezel van een koning zou men dezelfde eer bewezen hebben", zei Wol fram „Dat brengt me juist in opstand", be sloot de unioniste De koning glimlachte cn liet zich drie woorden ontvallen „Mij ook, vroeger (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 5