Donderdag 29 April a. slagen, zoo hevig on tevens zoo onver wacht, dat hot naspoelend en -beukende water onweerhoudbaar het daarachter lig gend land zal volpersen na het gilt al ver der en verder le hebben uitgesehuurd Inderdaad zweven er geruchten van le- gerversterkingen in de lucht Er zijn tee llenen, die erop wijzen, dat er wat op lil is Dat stop zetten van het verkeer uict Engeland geschiedt ook niet voor niets. Naar de oorzaak tasten we evenwel nog in hel duister. De onderstellingen hebben dus vrij spel. En gesteld, dat waarlijk! een grool-expeditie-leger van Engeland naar Frankrijk wordt overgezet, zal hel dan naar België en Noord-Frankrijk wor den vervoerd? Duitschland is er ont zet tend veel aan gelegen, den weg naar Calais te banen. En wat Engelsche bla den daarover ook geschreven «iogen heb ben John Buil zou dit, indien 't lukte, riet aangenaam kunnen zijn. Maar voor de zaak der geallieerden in 't algemeen is een doorbraak bij Ver dun van ineer bplang. Het besef hiervan zal de pogingen der vijanden, om bij Tepe- ren de linies der tegenstanders le splijten althans een eind terug le dwingen, doen verdubbelen. Hoe staan de twee partijen nu tegen over elkaar op dit terrein? Wc moeten beginnen met een vraagtee- km te zetten. Het Duitsche legerbericht van gisteren loochende toch hel nieuws van den Franschen staf, omtrent de her overing van Lizerne. Volgens de Dml/- schers hebben zij deze plaats mm den, linkeroever van het kanaal ten ZO van Bixschoie nog in hun bezit. Uit Parijs werd later weer meegedeeld, dat de Duit sche aanval, van Passcheiidaele uii on dernomen, dus in een richting van Oost naar West uitgevoerd, bij B'ixschote werl tol staan ge Dracht. Ook wie geen kaart voor zich heeft, zou dan uit het boven staande moeten besluiten, dat Lizernef inderdaad weer Fransch is. Maai dat be hoeft uil de aangehaalde zinsnede niet te volgen De Duilschers houden immers» ongetwijfeld ook' nog de overgangen ove.- het kanaal bij Steenslraate en liet Sas bezet. Als de Fransclien nun tegenstanders op den rechteroever over een afstand van beteekénis weten terug te werpen, zul Fm de Duilschers van zelf genood zaakt worden, de., twee genoemde pun ten op te geven. Tevens erkent generaal French, dat de Duilschers St. Julien hebben ver*- overd. Deze plaats ligt ten N.O. van lepe- ren. Verder konden de laatste evenwel niet vooruitkomen. Ten Zuiden van St. Julien toch namen de Bntscüe sol 'aten opnieuw stelling. Maar dit beiet niet, dat de Duitschers in staat zijn, Ieperen le bombardeeren. De Engelschen bewerkten het station van Kort rijk met granaten en vernielden het spoorwegknooppunt. CXok loochent French, dat de Duitf schers, naar ze voorgaven, 4 zware stuk ken geschut van zijn troepen nebbei^ buit gemaakt. Bij de latere aanvallen bedienden do Duilscher.-. zich opnieuw van het twijfel achtig wapen der verstikkende gassen De Franschen hebben daartegen evenwel een krachtig beschermingsmiddel Indien dit dus werkelijk blijft voldoen, zijn de dagen voor hel gebruik van middelen lol het voortbrengen van' fy.erstiklienden rook weer geleld. Ook is over de wijze waarop deze, wordt voortgebracht, wat meer bekend geworden Het schijnt dat de Duitschers zoowel een toestel tot hel verwekken daarvan ia hun loopgraven als bommen met verstikkende gas-ontwikkcling heb ban gebezigd. De laatste worden door een nieuw werktuig weggeworpen Een der gelijk ding hebben de vijanden vermces- terd. Het staat op een stalen vork, die in den grond wordt gestoken Met een- schroef 2et men het werktuig aan en het ontspant zich dan ais een katapult. De tot 270 M. ver geworpen Lomman zÜn zoo groot als een voetbal en do uitwerking der dampen doet zich tol op een mijl afstand gevoelen. De dampen, die in dikke wolken «ut de Duitsche loopgraven kwamen aangedre ven, werden herkend als afkomstig van chloor-houdond gas. Tevens is de vraag opgelost, hoe de Duitschers, na de aty mosfeer daardoor verontreinigd te neb ben, zelf in staat waren, op dal terrein en 111 die luchtstrook handelend op te treden. Afgescheiden locli van den gunstigen wind, die daartoe was afgewacht, be schermden hen rookmaskers, zoodat ze door den gordel van damp konden heen dringen. De „Times" acht het waarschijnlijk, dat dat verstikkende gas uit zwaveldamp be staat. Volgens het blad vormt een natte doek over neus en mond een goed be- schermmmiddel tegen de giftige stoffen. Alles bijeen, heeft het succes der Duitr fcchers ten Noorden van Ieperen dus niet veel om 'l lijf. Ook heeft het zijn nul, de verhoudingen in 't oog te vatten. De; strijd had plaats over een afstand van niet meer dan 4 KM, terwijl het geheele Wester front zoowat 950 K.M. lang is. Tevens schal Ifavas, dat de Duitschers <laar over een drievoudige overmacht, beschikten. Maar dit zijn ten slotte troostredenen. Met hel voorjaar, aldus was aangekory- Idigd moest -de groote opmarsch beginnen Vooral in Engeland werd dit verkondigd. Over een beperkt terrein heeft nu een opmarsch plaats gehad, maar in onige,- üfrerde richting. Hoe meer plaatselijke successen als dit laatste de Duitschers behalen, des te lastiger wordt hel voor de geallieerden hen uit Frankrijk en Bel gië te jag-n Op de laatste rust toch in de eerste plaats de plicht tot het offen1- eief En wat die overmacht aangaat, waar aan Havas 'e a. de nederlaag van de Fran schen, Engelschen enz. wijt - meer be perkte "OTdcelen, door laatst genoemde troepen verkregen, als de terreinwinst bij Nietiwkapelle en ten Z O van Ieperen, werden eveneens behaald me! een krijgs macht, die de tegenstanders in nan tail overtrof Een factor, die overigens niets aan den moed der Britten afdoet. Over de krijgsverrichtingen op de an dere -deelen van hetzelfde front en op de andere oorlogsloonedert zijn we kor ter Chaulues ligt ten Z.W. van Pcronne. Parijs deelt mee, dat de Franschen meester bleven van de geheele les-Epar- Iges-slelling. Dit lijkt in strijd met de officieel-Duitsche voorstelling omtrent de nederlaag der Franschen, waarbij de Duilschers verscheiden bergruggen tot ric hoogte ten W/. van les Eparges stormen derhand namen Mahr over de nauwkeu rige bepaling van de, bezette hoogten bij les Eparges ien Combres heerscht zoo veel verwarring, dal wc liefst niet aan 't raad sels oplossen gaan. St. Remy zoelte men ten Z ZTV van laatstgenoemde plaats. Daarentegen erkennen de Franschen, dat de vijand den H utmannsweilerkopï in de Vogezen heeft bemachtigd. De Duitschers waven reeds in 't bezit der hellingen, de tegenstanders' echter van den top Vandaar zijn ze nu verdreven, maar hieven op kleinen afstana van de vijandelijke slelliug gelegerd. Duitsche oorlogsschepen hebben de Russische plaats Po langen aan de Oostzee beschoten. In de Karpaten werden vij andelijke aanvallen bij Polen afgeslagen Bij Slrv was men nog aan 't vechten De Oostenrijkers melden voordeden ten Oosten van den Oeszok-pas: 7 offi cieren en meer dan 1000 Russische man schappen werden gevangen genomen. Bij Ostry werd een bestorming tier Russen afges.agen. Honderden soldalen werden krijgsgevangen gemaakt, twee hunner ba taljons bijna geheel in de pan gehakt, 26 loopgraven en een groole hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen den Oostenrijkers, in handen. Belangrijker is 't bericht uit Louden, dat de geallieerden cp verschillende pun ten van t Galtipoli-schiereiland troepeu) hebben ontscheept. Er zal spoedig gele genheid zijn, op deze op zich zelf gewich tige gebeurtenis terug le komen Voorts melden nu ook' de Russen, dat hun oorlogsbodems in de Zwarte Zee de Tmksehe builenforten aan den Bosporus hebben beschoten Daarbij hebben zij een hevige ontploffing veroorzaakt. En ten slotte het nieuws uit Washing ton ',dat de gezagvoerder van den Duit-' schen kruiser ,.Kronprinz Wilhelm'1, die in de Amerikaansche haven Newport News ligt, bekend he.eft gemaakt, zich en zijn schip te willen doen interneeren. Zooals trouwens le verwachten was. Eis c hen van D u i tsehland- Dernburg de invloedrijke oud-minisler van Duitschland, thans propagandist voor de Duitsche zaak in N Amerika, heeft nogmaals' van zijn .geheel on-officieele" uiteenzetting der Duitsche vredesvoor waarden een verklaring gegeven in een interview met de ..New-York World" en in een voordracht, die hij Zaterdagavond in do University Club le Brooklyn heeft gehouden. Dernburg heeft, volgens de N R. C., gezegd dat Duitschland niet slechts Bel gië. maar de rijkste doelen van Frankrijk en Polen bezet houdt en het tart de bondgenooten het te dwingen (lil gebied le ontruimen, tenzij op zijn eigen voor waarden. die behelzen vrije zee en vrij heid voor Duils'chland tot expansie bui ten Europa Dernburg noemde Marokko en Mada gaskar als landen .die Frankrijk niet noodig had en betoogde, dal hel v«:i En geland afhing of Duitschland België zou opgeven Indien Engeland een vrije zee wilde waarborgen zou Duitschland zich uit België terugtrekken Zoo Engeland weigerdfe zou Duitschland een permanent versterkte basis aan het Engelsche Ka naal vestigen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Een Duitsch periodiek ,.Die I-lolz- welt" vestigt er do aandacht op, dat de vakvereeniging van meubelmakers in En geland heeft besloten, dat.geen Belgisch arbeider aan vast werk raag worden ge holpen, zoolang nog een Engelschman builen arbeid 5s Krijgt een Belgisch werk man een opdracht, dan moet hij weer dadelijk ontslagen worden, als een Brit zich voor diens plaats aanbiedt. - In het Lager Huis heeft de Enj- gelsehe regeering volgens de N. R. C,_ incdegedeeld. dat er entomologen ,,van" wereldvermaardheid" naar hel front zijn vertrokken om maatregelen Ie nomen te gen vliegen en andere insecten, die legen den zomer ziekten kunnen verspreiden. Men weet, hoe een Franschman het voorstel heeft geopperd, dat als vergoe ding voor eiken Franschen koopvaarder, die tengevolge van den duikbootenoovlog naar den bodem der zee wordt gezonden, op een Duitsch vrachtschip, in een haven, van de republiek liggend, beslag zal wor den gelegd De minister van marine, Augag- neur zei,daar wel ooren naar te hebben, maar er eerst met de Britsche regeering van gedachten over te moeten wisselen Asquith, de eerste minister te Londen, heeft zich nu daarover in 't Lager Huis uitgelaten. Dat denkbeeld heeft het mi nisterie wat Engelsche handelsvaartuigen, en Engelsche havens aangaat, zorgvuldig overwogen Maar daarbij blijft het voors hands Voor het oogeaiblik zal het plan niet verwezenlijkt worden Later mis schien De „Petit Parisien" brengt nader nieuws over het „Nationaal vrijwillig ver dedigingskorps van de Fransche en Bel gische vrouwen", waarvan we het ont staan reeds meldden Daarvoor worden .slechts aangenomen kinderloó'ze vrouwen of zulke van 16 tot 60 jaar, wier kinderen ouder zijn dan 12 jaar Er zal te voet zoowel als te paard worden dienslgedaan. Zij snoeten hun rij dier zelf verzorgen, zooals ook degenen, die fietsen, hun rijwiel eigenhandig moe ten herstellen. Ook moeten deze Jeanne d'Arc's zweren, zich van hun wapen slechts in den verordenden dienst en al leen tegenover den vijand van het vader-, land te jollen bedienen' Vreest men in de republiek voor een navolging der praktijken van de En gelsche kiesrechtvrouwen Van bevoegde zijde wordt aan Wolff's bureau te Berlijn meegedeeld dat Duitsche marine-vliegtuigen den laatsten tijd herhaaldelijk van Engelsche koop vaarders met geweervuur zijn beschoten, zondes* dat die schepen door de vliegers waren aangevallen. In een geval is zulks gebeurd door een groep van vijf stoom- treilers, bij andere gelegenheden door Engelsche koopvaarders. Als antwoord op deze aanvallen zijn die schepen met bommen bestookt. De Duitsche regeering heeft onder den titel „Gruweldaden van Russische Troepen legen Duitsche Burgers en Duit sche krijgsgevangenen" een witboek uit gegeven, bestaande uit een memorie en officieele stukken en getuigenissen aH bijlagen. Het Duitsche gezantschap in den Haag deelt mede dat het Witboek' tor kennis is gebïachl van de Nederlandsche regee ring cn dal het ter inzage ligt, zoowel op het Duitschegezantschap in den Haag, als op de bureaux der Duitsche conl- sulalen te Amsterdam Rotterdam, Maas tricht en Vlissingen. - Uit Athene wordt aan de „Kölnl. Zlg." gemeld, dat de Duitsche regeering de Grieksche verzocht heeft de officieele Grit'ksehe gegevens nopens het: in den grond boren van het Grieksclie stoom schip „Hellispontos" door een Duitsche duikboot over te leggen. Op grond van hetgeen tol nu toe is gebleken schijnt men met een ongelukkig toeval te doen le hebben. Duitschland legt er nadruk op, dat ile bedoeling verre is geweest een Grielcsch stoomschip te vernielen en belooft, nadat de feiten bevestigd zijn, be halve een betuiging van leedwezen, ook de betaling van een schadevergoeding We teekenen hierbij aan, dat Duitsch land zeil dus voorloopig erkent, dat een Duitsche onderzeeër dc „Hellispontos" tot zinken heeft gebracht. In de „Times" komt het volgende telegram voor uit New-York dd. 23 April „Hel bestuur hier is zeer onder den indruk van de nieuwe regeling van dq prijzen die, zegt men. in de „Reichsan- zeiaer" met de onderleekening van den Keizer en admiraal von Tirpitz zijn open baar gemaakt Volgens die openbaarma- lting verklaart Duitschland, dat alle voor waardelijke contrabande in schepen, be stemd voor een neutraal land, waar vandaan een van de vijandelijke staten voorraad van gelijken aard betrekt, voor inbeslagneming in aanmerking komt. Men vreest in Washington dat deze drastische maatregel, die veel verder' strek' dan de Engelsche „Order of Coun cil", de onderdrukking van den neuLra'cn handel zal inleiden in alle zeeën, waar Duitsche oorlogsschepen kunnen operec- ren." OORLOGSDAGEN. Berlijn, 17 April 1915. De crilieke toestand in de Karpaten schijnt voorbij het offensief der Rus sen met het doel Hongarije binnen te val len en op deze wijze Boedapest en ook Weenen le bedreigen, is mislukt en het kan niet aannemelijk schijnen dat in deze streek zoo spoedig hernieuwd gevaar zou lieerschen Van de forceering der Darda- tiellen zwijgt de wereldgeschiedenis voor loopig. Beteekenl de onmiskenbaar gunstige positie die Duitschland en zijn bondgei- nooten innemen n!u een spoedig einde van den oorlog? Een militaire zegepraal behoeft weliswaar niet altijd in een ver plettering van den vijand te bestaan, doch men zou zoo zeggen dat zonder zulkj een verplettering liet sluiten van deii vrede wel zeer bemoeilijkt zal zijn met het oog op den wil in alle oorlogvoerende landen door le zetten tot hel oorlogsdoel bereikt is Toch behoort een vrede on der zulke omstandigheden niet tot de onmogelijkheden Niet alleen om het feit dat, waar haast gansch Europa in dezen geweldigen oorlog verwikkeld is, uilput ting ten slotte den een of den ander wel lol een vrede zou kunnen dwingen Niet alléén daarom'. Men bedenke dat het oor logsdoel in de verschillende landen der Entente bijvoorbeeld zeer verschillend is. Het schijnt oppervlakkig zoo alsol' hel dc drie groote bondgenooten (van de kleine satellieten kan men hierbij zwijgen) om het vernietigen van Duitsch land te doen was1, d w. i om het uitge geven parole le gebruiken om de vernie tiging van het Duitsche „militairisme wal op hetzelfde neer zou komen. Wel licht gelooveu cenige menschen vooral in Frankrijk en Rusland ernstig aan} deze mogelijkheid. Wie hier langen lijd leeft en gezien heeft hoe sinds liet uitbreken van den oorlog de in het Duitsche volk sluimerende krachten ontwaakten, de reeds actieve verdubbeld zijn, hoe het zich door alles heen slaat op een wijze die de grootste bewondering afdwingt, acht dit een onmogelijkheid. Dit daarge laten, onder de bondgenooten is een uitermate practiscli land, dat wel belang heeft bij een Europeesch evenwicht, doch juist om die reden, niet bij een Russisch}- Fransche overmacht. De merkwaardige uitlatingen van eenige Engelsche bladen in den laatsten tijd veroorzaken zulke ge- dachtencombinaties Want officieel is de lijd voor zulke overwegingen natuurlijk nog niet gekomen. Nog staat geweld te gen geweld, en hel wapengekletter over stemt alles wal op een toekomstigeni vrede duidt In Duitschland is de open bare bespreking der vredesvoorwaarden verboden Om politieke redenen men verdeelt de huid van den beer niet voor men hem geschoten heeft en om re denen van tact. Het is geen bemoedigende gedachte voor de te velde .slaande troe pen dat aan de biertafels beslist zou} worden voor welke vorderingen zij ver der liun leven veil moeten hebben Nu openlijk over deze dingen niet ge sproken mag worden, geschiedt het on der de hand en vooral ook mei aanduif dingen. Hoe vaak is Bismarck al geciteerd oiu te bewijzen dat dit of dat wel of niet geschieden moet? Hoe breekt men er zicli in de dagbladen het hoofd over wie eigenlijk van alle vijanden de ecgste vij and is, of beter omgekeerd met welken vijand men eerst vrede en, wie weet, later een bondgenootschap zal sluiten? Het is niet de tijd uitvoeriger over deze dingen te spreken. Zij geven slechts hier en daar naar boven drijvende stemmingen weer, die immers zoo natuurlijk zijn'. De ooriog duurt negen maanden, het! voorjaar is gekomen en spreekt van de hernieuwing aller dingen en ieder voelt, dat eiken dag dien wij beleven de wereld dichter bij den vrede brengt. Voor Duitschland zal de overgang van oorlog tot vrede zeer geleidelijk gaan Ik bedoel hiermee dat de Duitsche organi satie, wier grootsclie volkomenheid dit land door den vijand noch neutralen} be twist wordt, het gedurende den oorlog mogelijk gemaakt heefl zich zoo aan den toestand aan te passen, dat een ineen^ smelting plaats had, die thans alweer de dingen van den komenden, vredestijd voor bereidt. Er is geen krasse overgang, daar hapert geen schroei' van een machine Het is alsof de menschen en dingen de gebeurtenissen vooruitijlen met voor zorgsmaatregelen die hen steeds Maan vinden en lot alles bereid. Zoo gaat het nu weer met de verzorging der iuvalie- den der weduwen en weezen. Men lcaq nog geenszins schatten hoe groot hei aantal dezer menschen, die ingedeeld moeten worden in de maatschappij, zal zijn. Zeker bedraagt het le zamen wel een paar millioen. De verwarring en nood die ontstaan zou wanneer ineu eerst later deze problemen ging bewerken, wordt nu reeds voorkomen In het Rijksdaggebouw confereeren de staatsautoriteiteu niet de organen der private en gemeentelijke ar menverzorging en het zijn hooge ethische gezichtspunten van waar deze vragen be keken worden. Werk voor de jonge we duwen die nog in het bezit harer ar beidskracht zijn. in staats- en gemeente dienst, in sociale beroepen en op het land! Werk, dat betaald wordt naar pres tatie zonder te letten op de daarnaast loopende rente. Rechtvaardige eisehen dor vrouwen die in het nog jonge Duit sche rijk waar zooveel andere dingen tol ontwikkeling moesten komen, zonder de zen oorlog wellicht niet zoo spoedig ver vuld zouden worden komen nu aan de beurt Een Rijksbureau dal de statistiek verschaffen moet op grond waarvan de raden voor beroepskeuze der vrouw zich eerst vol kunnen ontplooien, de vast stelling der miniinuraloonen voor de „Hei- arbeilerinnen" wier aantal na den oorlog nog toenemen zal, zijn de hoofdeischen Reeds bij de laatste lelling waren in Duitschland meer dan 9 millioen Le- roepsvrotfwfen Dit getal zou nu veel grooler zijn Wij hebben vele vrouwe lijke tramconducteurs, kaarljcsknipsters bij de ondergrondsche spoorwegen, vrou welijke glazenwasschcrs en vrouwelijke barbiers! Om van de hoogere beroepen nog- te zwijgen. Zoo ontwikkelt zich in Duitschland naast de macht der man nen, doch met hen solidair eene macht der vrouwen die op de structuur van liet gansche maatschappelijk leven mee haren invloed oefenen zal T alegrammen Hedenochtend door oo* ontvangen, doch niet gebulletlneerd FRANSCHE LEGERBERICHTEN. PARIJS. Off. In België duurt de strijd voort onder gunstige voorwaarden voor de geallieerden. De Duitsche aanvallen, die zich ontwikkelden van Paschendaele tot Brodseinde werden bij Bixschoie tot staan gebracht De Duitschers beschoten leperen daarop lievig. Aan den rechter oever van hel Yser-kanaal vorderden dc Franschen door heftige tegenaanvallen Bij Notre Dame de Lorette sloegen, dc Franschen een Duitschen aanval af. Aan de hoogten van de Maas ontwik kelde zich de slag De aanval op de loopgraaf van Calonne, waarvan 25 dezer De Expositie san Mode en Lin gerie der Firma H. MEIJER in bet Grand Hotel Lange Delft Middelburg wordt gehouden tot en met melding werd gemaakt, werd door Fran sche tegenaanvallen tot staan gebracht De Duitschers werden teruggeworpen Zij deden daarop verder Oostelijk een aanval op Sl Remy, blijkbaar met liet doel, les Eparges tc heroveren. Een hevig ge vecht. voorafgegaan door een verwoed bombardement, ontstond weldra op de Oostelijke helling van die stelling Üc Duitsche aanval mislukte. PARIJS, 26 April. Off. 11 uur. Ten N van leperen hebben wij vrij belang rijke vorderingen gemaakt op onzen lin kervleugel Wij dreven den vijand terug en brachten hem zware verliezen toe; De Duitschers gebruikten wederom ver stikkende gassen, maar wij hadden mid delen tol bescherming, die uitstekend werkten Een hevig gevecht is geleverd bij Fity ten. N van Chauln.es, om het bezit van den krater, gevormd door een Duitsche mijn "Wij verjoegen den vijand daaruit en behielden het terrein ondanks twee tegenaanvallen Hevige aanvallen der Duitsehers aan de Maasheuvels op liet front les Eparges- St Remy werden totaal afgeslagen Wij blijven meester van de geheele stelling van les Eparges. waarvan de hellingen bedekt zijn met de lijken der Duitschers. Na een zeer hevig gevecht hebben de Duilschers vasten voet gekregen op den Hartinannsweilerkopf in de Vogezen Oiree stolling blijft op honderd yard afstands daarvan (Een yard is 91 c.M.) HOOG WATER. Kliuinge n Woensdag. 28 April nxn. 12,32 Donderdag. 29 1.06 Vr$dag. 30 1.46 Zaterdag l Mei 2 26 Zondag 2 315 Maandag - 3 4.<« Dinsdag 4 5 HANDEL EN NIJVERHEID. The Vitrite Works Limited te Midde i b urg. De balans van bovengenoemde ven nootschap op 31 December 1914 wijst in eindcijfer een bedrag van f 685.550 681/2 aan Als actief komen de volgende posten voor: gebouwen en erven f 89 386.98, inrichting f 124 279.59, kantoormeubi lair f 1, grondstoffen en fabrikaten f 116.952.07, kas en kassier f 237 680.791/3, onverrekende cheques 968 64 debi- renren f 116.280.61 en dubieuse debi teuren 1 Als passief treffen wij de volgende pos ten aan: aandeelenkapitaal f 300 000. re servefonds f 150 000, invaliditcitsfonds f 38 767.65i/2, crediteuren f 21 123.381/2 en winst- en verliesrekening ad f 175.659.641/2 Het eindqjfer van de winst- en verlies rekening bedraagt f 334 487 701/2 Aan de debetzijde staan de volgende posten dubieuse debiteuren f 13 639.56, onkosten f 145.188.50, winstsaldo ter ver deeling f 175 659.64i/2. De winstsaldo wordt als volgt verdeeld afschrijving op dc gebouwen f 8938.70 en op de in richting! 18 641.94, aandeelhouders 24«/o, van f 300 000 is f 72 000; bedrijfsbelas ting f 2880; tantièmes directeuren 30.000 en idem commissarissen f 12.000, reservefonds, volgens nrt 29 der statu ten ter bestemming voor extra afschrij ving op de inrichting f 12 000; premie, en dotatiepensioen-fonds f 13079.001/2. ter beschikking van de algemeene vergade ring f 6000. winst-saldo te bestem men voor dotatie pensioenfonds f 120. Aan de creditzijde staan de volgende posten: netto provenu van jn 1907 af geschreven vordering F 117.57i/3, rente f 3342.94; brutowinst op de exploitatie rekening f 327.019.43 en korting en koersverschil f 4007.76. Volgens het vijfjarig overzicht bedroeg de netto omzet in 1914 f 873.010.77Vs> in 1913 ad f 986 531.60; in 1912 ad f 866.531.28Vs, in 1911 f 762.593.89i/oen in 1910 f 723 811.31. De brutowinst' bedroeg in 1914 f 327 019.13; in 1913 f 313.284.80; in 1912 ad f 379,112.251/s; in 1911 ad f 301.024.51/2 en in 1910 f 273.355.98, De nettowinst was in die jaren, in 1914 ad f 175 659.64i/2, in 1913 ad tl 172 903.311/s; in 1912 f 250 955.72Vs; in 1911 f 173271.611/2 en in 1910 f 155.302. 40i/2. De onkosten geven een cijfer aan van in 1914 f 145.188.50; in 1913 ad f 149903.071/2; in 1912 r 133623.98; in 1911 f 132307.47; in 1910 fl23.261.53Vi- Aan loonen werd uitbetaald in 1914 f 215.366.83Vs; in 1913 f 230.720.28. in 1912 f 212410 99; in 1911 f 221 020.90; in 1910 f 198.391.83Vs- In 1914 werd 499509 K.G koper ver werkt, in 1913 646 243 K.G in 1912 531.756 KG; in 1911 505.655 K,G, en in 1910 458494 K.G. Tot toelichting van de balans- en de winst- en verliesrekening wordt o a. het volgende opgemerkt: Tengevolge van een uitbreiding der

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3