Hiddslbiirgsche Courant TWEEDE BLAD FEUILLETON, KONING ZIJN. BINNENLAND. vah d> VAKC Zaterdag 3 April 1915, 110.72. Goedkoops levensmiddelen voor on- en Als een verrassing kwam veertien da gen geleden de circulaire van minister Posthuma aan de burgemeesters, aan kondigend dat de regeering bereid is ten behoeve der on- en minvermogenden levensmiddelen beschikbaar le stellen, tegen den prijs van vóór Augustus. Daarvan was nog geen sprake, toen in het begin van Maart in de Tweede Kat mer de debatten plaats hadden over de economische maatregelen Toen stelde de negeering zich nog geheel op het standpunt dal zij slechts te zorgen had -voor voldoenden voorraad, voor levering tegen den kostenden prijs, en voorwaar-1 borg tegen te groote duurte door mtóciv snum-prijzen De Minister heeft trouwens zelf in die circulaire erkend dat „nadere overwe ging" van de bij dit debat geuite wen- schen verband houdend met de stijging van de levensmiddelen, hem tot zijn nieuw voorstel had gebracht. Inmiddels heeft echter die circulaire aanleiding gegeven tot belangrijke be sprekingen Lusschen den Minister en eenige invloedrijke gemeentebesturen. Hel is daarom van belang nog eens in bijzonderheden le herinneren Wat die circulaire bevatte. „Ik ben bereid, zooschreef de Minister, ten behoeve van de on- en minvermogenden in uwe gemeente tarwemeel, tarwebloem, varkens- vleesch, spek, vet, groenten en aardappelen beschikbaar le stellen tol prijzen, welke in uwe gemeente vóór de maand Augustus 191-1 als normale prijzen golden. Ilc laat aan u over te bepalen, -welk deel der bevolking' uwer ge meente als' on- en minvermogend moet worden beschouwd en in ver band daarmede het vaststellen van de "hoeveelheden der genoemde wa ren, die beschikbaar gesteld moeten ■worden. Maar hij stelde drie voorwaarden lo de kosten te dragen door Rijk en (gemeente ieder voor de helft; 2o. distributie zooveel mogelijk door de winkels waar de personen gewoon zijn hun waren te betrekken; 3o. contröle door den minister op de distributie In de "Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam heeft wethouder Wibaut naar 'aanleiding van deze circulaire een meedeeling nament B en W. gedaan, die ook elders de aan dacht verdient Er werden ten eerste eenige bezwaren geopperd- over de moeilijkheid om de benoodigde hoeveelheid op te geven; over het beschikbaar- stellen door be*- middeling van de winkels; over de grens van on- en minvermogenden. Maar de hoofdzaak was: B. en W. meenden dal die bezwaren konden wor den vermeden, daarlangs veeleenvoudi,1- ger en' practischer weg het beoogde doel kon worden bereikt De Regeering, zoo overwogen zij, heeft reeds de distributie der tarwe in de band en bovendien ook den meelprijs. Stelde de Regeering nu den prijs van tarwe Door COLETTE YVER. 40) Zij had maar drie registers uitgetrok ken: cor loinlain, hautbois en voix hu- maine. Maar de forsche toon van het in strument gaf, hoewel gedempt, aan deze eenvoudige, roerende melodie iets ver hevens. Er ging een groolsche ontroering van uit. Men moest er bij denken aan al de tranen van de jonge verloofden en van de weduwen, die, wanneer zij in droevige afwachting zalen, dit lied voort durend in haar gedachten hadden ge had. En het jonge meisje, <jat het symbool was van het volk, legde op haar beurt al hnar smart in dit aandoenlijk liedje. Clara werd bestormd door ongekende, vreemde gevoelens; van de sprookjes wereld der verbeelding kreeg zij plot seling even een glimp te zien Haar hart bonsde; haar handen trilden, en haar oogen werden vochtig. „O!" zei ze met die naieve innigheid, die kinderlijke oprechtheid, die aan ge leerde geesten eigen is, „ik geloof, dat ik van muziek houdt" De prins was gevleid, toen hij zag, dat zij zoo onder den indruk was. „Wanda's spel is zoo roerend mooi". Hui sierde hij. De aartshertogin zuchtte- „Ik speel, zooals ik lijd." tq droeg voor het poseeren de volks- en meel op den prijs daarvan op de; wereldmarkt vóór Augustus 1914, dan zon reeds de helft van het beoogde zijn bereikt, want dan zou het mogelijk zijn den broodprijs te regelen. Naar aanleiding dier opmerkingen heeft, zoo deelde de heer Wibaut vei dei- mee, een overleg van de gemeentebè- sturen van Amsterdam, den Haag en Rot terdam met den minister plaats gehad op Woensdag 21 Maart. Daa»- bleek, dat de minister niet be doelde de prijzen van Juli 1911, maar van de overeenkomstige maanden van 1914: April 1915 bijv gelijk aan April 1914 enz. Voorts kwam de moeilijkheid ter cprake aan de distributie voor groote gemeenten verbonden. Uil deze bijeenkomst zijn voortgevloeiu een tweetal besprekingen lusschen ae gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Er werd een ge meenschappelijk schrijven opgesteld, on geveer overeenkomende met hel sl nul punt. <loor Amsterdam ingenomen. In dit schrijven wordt aangedrongen op een unUorme regeling voor alle gemeenten in een zelfde omgeving. Bij een regeling van den broodprijs achtten de drie ge- Ipieenten hel rationeel, dat de kosten daarvan worden gedragen door hel rijk De bedoeling zou zijn een algemeene ver laging van den broodprijs Een derge lijke maatregel zou reeds dadelijk kunnen wordcu ingevoerd. Den minister is dan ook een gewijzigde opvatting zijner cir culaire in overweging gegeven In denzelfden geest hebben «le ge-,1 meenlebesluren van Leiden, Enschede en Groningen zich lot den Minister ge wend. liet oorspronkelijk denkbeeld der re geering wordt dus door het voorstel' van de besturen der drie grootste ge-, meenten geheel omgewerkt. Inplaals van een distributie van levens middelen beneden marktprijs aan een bepaalde klasse, zou er komeneen algemeene verlaging van den prijs alleen van tarwe en meel, die echter aan al len ten goede komt Er is o. i. veel voor die wijziging le zeggen Waarnaar zal toen. bepalen wie thans on- en minvermogenden zijn? Is dat iemand beneden f 1000 inkomen* Ja. dat hangt heelemaal van de grootte van zijn gezin jaif. Er zijn er die met f 1200 inkomen, en zelfs nog meer, nu veel zwaarder zuchten onder de liooge prijzen van levensmiddelen, vanwege hel groot aantal niet te vullen jongenston gen, dan andere met f 800. die geen kinderen hebben. En toch wié voelt nu die prijsverhooging niet? Gaat men daarentegen over lol een al gemeene verlaging der prijzen van tar we en meel en de regcering heeft dat in deze buitengewone tijden in haar macht omdat zij het is die koopt, aan-f voert en verkoopt dan weet men zeker dat oolc in de eerste plaats zij er van zul-' len profiteeren die er de meeste be- hoefle^aan hebben. Bovendien komt het ons voor dat het zooveel verschil niet maakt, wat het aan tal personen betreft, die er baat bij zou den hebben. i Wanneer men le Amsterdam de grens van de on- en minvermogenden stelt op een inkomen van f 800 dan zou volgens den heer Wibaut reeds 62 pet. van dq bevolking profiteeren; bij een grens van1 f 1000 reeds 72 pet. In de gemeente Wormer, waar de raad reeds aan den burgemeester een crediel toestond van f 2500 om te haxv-t delen volgens de circulaire van den mi nister, stelde men de grens op f 900, waarbij nog komt f 25 voor ieder kind beneden 14 jaar Volgens deze regeling zou 80 pereent der bevolking er van profiteeren. Da! dan ook nog de overschietende 20 pel. voordeel zou hebben van kleederdracht het haar in vlechten, een mutsje met goud geborduurd, een lijfje van geplooide dunne stof en een keursje van zwart fluweel. Zij hield de magere handen gekruist over de knieën en keek er zwijgend naar. Een vluchtig rood vloog over de wangen van den prins. Er hing een atmosfeer van liefde in dit eigenaar dige vertrek, zooals bedwelmende wie rookgeuren in een kerk zweven. Clara voelde zich er door beklemd. De aarts hertogin lceek naar den prins met een uitdrukking van teederheid in haar groo te, droovnerige oogen. Clara zei heel zacht met een gebaar van onmacht; „O ik wilde, dat ik u geluk kon ge ven 1" „Het geluk", zei de prins en zijn slem verried een ingehouden toom liet geluk zou te vinden zijn ver van hier, in de verborgenheid, in vrijheid „Spreek daar nu niet meer over, Géo", zei Wanda snel. Waarschijnlijk hadden zij beiden de gedachte gehad afstand te doen van hun rang om het recht te krijgen elkaar lief te hebben. Clara kreeg bovendien nog den indruk, alsof de prins van Hansen, om zijn onbaatzuchtigheid le toonen, eischle, dat alle titels vervallen zouden en alsof de aartshertogin deze gedachte verwierp Ben waas van diepe geheimzinnige heid lag over deze idylle. Waarom ver zette de koning zich legen dit huwelijk, dat tzoo zonnig kon zijn? Wat had hij er mee voor? „U moet gelukkig worden, ondanks alles 1" liet zij zich gaan. „We zullen het niet zijn", fluisterde een overheidsregeling, lijkt ons aller minst een overwegend bezwaar. Ook onder hen zijn er nog genoeg gezinnen die, bij de toch voor hen al veel hoogere levenseischen, de hooge broodprijzen zeer merkbaar voelen. Er zijn nog andere bezwaren van ge wicht. We vreezen dat het plan, zooals Wor mer dat vaststelde om tarwe en tarwe-? bloem aan de bakkers te verstrekken te gen prijzen van vóór de mobilisatie* aanleiding zal geven lol veel fraude, al worden de bakkers ook verplicht hun' broodprijs te verlogen. En we vreezen dal dit bezwaar zat bestaan bij alle dis tributie door bemiddeling van de win-, keiiers. die dan klanten voor lage en klanten voor hooge prijzen hebben voor. hetzelfde artikel Wie zal dan kunnen bepalen welke hoeveelheid „goedkoope'' artikelen aan een winkelier kan worden verstrekt? Bovelidien lijkt het ons ook een kwes tie van moreel belang, dat iemand niet speciaal wordt aangeweezn als behoor rende tot de min- en onvermogenden, die hun waar voor lager prijs mogen, koopen Met belangstelling zien we tegemoet wat minister Posthuma zal doen Het is te verwachten djat nu ook de meest© gemeenten him beslissing zullen uitstel len lot dit antwoord er is'. grenslandbouwers in z.-vlaanderen. Er zijn in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen een wij groot aan tal boeren, die in Nederland wonen, doch zoo nabij de grens, dat ze zelfs land beboeren hetwelk in België ligt De Dujtsclie militaire overheid staal zelfs niet toe. dal de betrokken landbou wers hun land bezaaien, zoodat de na-, deelen zeer groot zullen zijn De Brcsk. Ct. leeft zich over deze. aangelegenheid gewend tot hel Kamerlid voor het district Oostburg, den heer de Muralt, die het navolgend, 30 Maart ge dateerd. antwoord zond .Gevolg gevende aan uw verzoek, heb ik heden een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche Zaken over de netelige positie waarin de landbou wers verkeeren die in Nederland won©n en land in België bewerken Zijne Excellentie deelde mij mede, dal naar aanleiding van requesten uit Zee land. reeds gcruimen lijd geleden, stap pen bij de Duilschc regeering wjaren gedaan, om de Ilollaudsclio boeren in de zen tegemoet le komen. Tol heden was er geen bericht ont vangen. Intusscben heeft mijn bezoek aanlei ding er loe gegeven, dat de Minister tele grafisch bij de regeering te Berlijn zal doen aandringen tot spoedige beslissing. Ik wees er den Minister op, dal de nood dringt en dat het hoog tijd wordt, in verband met den zaaitijd, dat er een op lossing komt Laten wij nu maar het bes te er van hopen." woningverbetering te amster dam. In de woningkwestie, die in de hoofd stad zulk een onrustbarenden omvang had genomen, dat de gemeenteraad een spccialen wethouder van volkshuisves ting benoemde (den beer Wibaut). is thans besloten tot een krachtige poging ter oplossing Zooals men weet was het groote bezwaar in Amsterdam het ge brek aan woningen, sedert heele straten onbewoonbaar werden verklaard. De raad heeft Donderdag besloten le over te gaan tot bouw van woniiH ;en en tot verhuring daarvan, „voor zoo veel noodig beneden don kostprijs", en Wanda „Mama heeft ons toestemming gegeven voor die buste en dan geloof ik, dat 't wel gedaan zal zijn." „Wanda", zei de prins, „nog vijf mi nuten poseeren voor het donker wordt!" Zij ging weer in de houding zitten met de bevallige volgzaamheid van een jong meisje aan dengene, dien zij lief heeft. De prins scheen een plotselinge ingeving te krijgen en vormde met een enkele beweging van zijn duim de aan hechting van den neus. Toen kwam plot seling het eigenaardige voorhoofd tol zijn recht Clara uitte een kreet van bewondering. De aartshertogin stond op om te komen kijken. De prins stond voor het tafeltje waarop dit teere, sombere kopje rustte. Zijn vingers kneedden niet meer de zachte klei, zij raakten haar zachl aan, streelden haar liefkozend, vormden de oogappels onder de welving van dc wenkbrauwen. Hij zuchtte „O! die oogen, ik zal die oogen ge sloten laten om hun leven, hun gedach ten niet onwaar weer te geven Zijn vingers, zijn lange' -malle kun stenaarshanden gingen hooger, sirenen' langs de holte bij de slapen, langs de zachte welving van het voorhoofd. Het scheen alsof hij alleen tegenover zijn werk stond. Hij mompelde in zichzelf onverstaanbare woorden. Plotseling boog liij voorover, drukte zijn lippen op het kleine grijze kopje en kuste het Het scheen alsof hij dit afbeeldsel levend voor' zich zag en het wilde omhelzen met al den hartstocht, waarvan hij nooit de kracht aan het kinderlijke meisj© liad laten blijken. niet medewerking van vereenigingen, die aan te stellen eischen voldoen; 2e B. en W. uit te noodigen voorstel len le doen voor den bouw van een vol doend aantal woningen, verdeeld over verschillende stadsgedeelten ter voor ziening in het bestaande woning-tekort, en ter vervanging van de woningen be grepen in de onteigeningsplannen „Uilen burg" en Jordaan, of die nog aan len voorraad worden onttrokken, lesamen tot een maximum van 3500 Zijn deze woningen klaar, dau zullen B en NV. ieder jaar nieuwe voorstellen moeien doen. Aan het Rijk zal een voorschol erij een bijdrage in de tekorten worden ge vraagd De geheele voordracht werd met 31 legen 13 stemmen aangenomen Een merkwaardigheid dezer behande ling was, dal de voorzitter van deni paad, de heer Tellegen, de debatten leidde over een onderwerp, dat hij als ambtenaar groolendeels had voorbereid Waterzucht. De nieren fil tree ren de afgewerkte sloffen en het overtollige water uit liet bloed Wanneer zij door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staal zijn, blijft het water in hel lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan de gerin gere hoeveelheid urine, die geloosd wordt Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke sloffen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden der bloedvaten, dal deze hél water doorlaten Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, en kels, voeten, enzwaar zwellingen ge vormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die in druk eenigen tijd zichtbaar en de zwel lingen voelen week en papperig aan Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoening Bij veronachtzaming er van lean het water zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borst holte en het hart bereiken met noodlot tige gevolgen Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoo dal de waterzucht zich niet kan uit breiden, maar in haar oorsprong aange tast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pil len hergeven aan de nieren haar gezond heid en stellen haar in staat om het over tollige water volkomen af te voeren. To Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmsrkfc K 157. Toezen ding geschiedt frauco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, oi 1 10.voor zes doozen. Eischt de echte Poster's Rugpij u Nieren Pillen, weigert elke deos, die niet voorzien is van ne venstaand handelsmerk. openbare leeszaal te vl1ssingen. Gisterenavond hield de vereeuiging Openbare Leeszaal in haar gebouw in de Walslraat de jaarlijksche algemeene ver gadering. Behalve het bestuur waren slechts weinig leden aanwezig. De voorzitter, ds. H. C. Hogerzeil, wees in zijn openingswoord op het nut van de Openbare Leeszaal. Dat heeft de laatste tijd bewezen. Vooral voor de mi litairen en Belgische vluchtelingen was '1 een welkome gelegenheid om zich te verpoozen Doch de kosten, die een en ander mee bracht, waren nog al groot, daar aan de militairen gratis s chrijfgereedschap werd verstrekt. Om enkele cijfers te noemen, diene 't volgende Door de militairen werden bv. 3029 vel papier, 2681 enveloppen en 1648 pennen verbruikt Met het oog op de kosten werd later de prijs van papier en enveloppen op 1 cent gesteld Toen minderde het gebruik aanmerke lijk. 1 Jan. 1914 bedroeg het ledental '381. In dat jaar kwamen er 103 bij. Met bet oog op de groote kosten sprak de voorzitter de hoop uit, dat bij liet aanbieden der kwitanties ieder zijn con tributie zal betalen en blijven betalen, om 't het bestuur mogelijk le maken, door deze moeilijke tijden heen te wor stelen. Verwondering heeft het gewekt, dat de vereeniging lot bevordering van het vreemdelingenverkeer in 1914 niet heeft Bijgedragen De voorzitter meent, "dat deze vereeni- ging in de eerste plaats lid diende te ziju. Het aantal bezoeken ging sterk vooruit, hel daggemiddelde steeg van 47 tot 74 Het aantal boeken dat meer naai- huis genomen werd steeg aanmerkelijk De voorzitter hoopte ten slotte, dat de vereeniging door hel een en ander niet in de schuld zou geraken, en dat men de belangstelling zou weten gaande te hou den Een woord van dank bracht spreker aan den bibliothecaris en diens dochter, die vol ijver de belangen der leeszaal ge durende hel afgeloopen jeer hebben be hartigd. Hij heeft geloond te zijn een man van initiatief, van wien het bestuur hoopt, dat hem ook in den vervolge ide leiding zal kunnen wordcu toevertrouwd. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend. Het afgeloopen jaar was voor de leeszaalin alle opzichten gunstig te noemen. Bedroeg liet aantal bezoekers over 1913 in totaal 7728, over 1914 bedroeg dit 14627 of 6899 personen meer. De vermeerdering was voor een groot deel een gevolg van de buitengewone tijdsomstandigheden, door bezoek van mi litairen en vluchtelingen Toch toonen de tabellen, door den vol- ijverigen bibliothecaris bijgehouden, dat ook zonder dien lvot aantal bezoekers merkbaar grooter zou zijn geweesL Hel aantal leden bedroeg op 31 Dee 1913 381; in 1914 werden 103 nieuwe leden ingeschreven, terwijl door ver schillende oorzaken 65 leden voor «de vereeniging verloren gingen Zooclal 31 Dec. 1914 liet ledental 419 bedroeg, een vermeerdering dus van 38. Groote verbetering ondergingen de lo cal! Leiten door de verbouwing van de acliterzijde, wat geschiedde voor reke ning der gemeenLe Vlissingen. De leestafel onderging weinig veran dering. De bibliotheek laat nog steedh veel le wenschen over Een catalogus is in bewerking. Het aantal banden bedroeg 1178. tijd schriften 42, verder waren aanwezig 68 dag- en weekbladen, 13 halfmaandelijk- sclie bladen, 15 maandbladen, 10 on derwijsbladen. aautal uitgegeven boeken 5015 aan 3847 lezers. Sedert 1 Januari 1915 werden 25 nieuwe leden ingeschreven Blijkens dc rekening en verantwoor ding van den penningmeester bedroegen do ontvangsten i' 2355 42\ waaronder aan contributie f 1504.75, en de uitgaven f 2060.49s, dus een saldo van f 294.93 De loopende schulden bedragen f 617 60. Op de balaus bedragen de bezittingen der vereeniging f 1409-60 ,en de schulden f 1447.60, zoodat het tekort aan bezith tingen f 3S 31 bedraagt. Als men. de afschrijvingen op f 75.01 stelt, klimt het tekort tot f 113.32. De geldmiddelen behoeven dus dringend ver sterking. 'fjj Wanda uitte een gesmoorden snik; zij leunde legen Clara aan en zei: „O! mijn lieve juffrouw Kersberg, wat er ook gebeuren moge, nooit, nooit zal ik Géo kunnen vergeten!" De smart van deze twee aantrekkelijke jonge menschen scheen Clara een wreed heid toe; haar energieke natuur deed haar zeggen: „Gij moet strijden." Óp het hooren van deze woorden draaide de prins zich om en zei, bleek als een doek: „Neen, juffrouw Hersberg, men strijdt niet tegen een koning, vooral niet, wan neer die koning Wolfram V heet En op een meer vriendschappelijken toon, die herinnerde aan hun eerste ge sprek, maar ditmaal met iets diep droe vigs, vervolgde hij: „U weet niet en u kan het ook niet weten, een socialisle zooals u, wat onder-1 danenlrouw is. Maar hier zal u het lee- ren begrijpen Hel hoogste geluk staat vlak voor mij. U kent mijn lieve Wanda genoeg om ie begrijpen, wat haar liefde voor mij beteekent; wij zijn een, wij ver langen naai- elkaar met ons heele hart en toch zullen we moeten scheiden; zij gaal een hoogere toekomst tegemoet en ik zalh el niet tegen werken. De koning zal hel zoo gewild hebben. Hij verwachtte, dat de unioniste hier tegen op zou komen. Maar zij bleef zwij gen. Bezat liet woord koning, waar zjj zoo lang den spot mee had gedreven, dan een ondoorgrondelijke beleekenis, dat duizenden menschen er van onder den indruk kwamen en zij zelfs ten slotte ook den invloed van dat woord voelde? i „Dat is nu onderdanentrouw, juffrouw Hersberg", eindigde de prins Clara mompelde vaag. „Uw overtuiging schijnt fnij nxooi. maar ik kan die niet deelen. Aarzelend werd de kleine dein- ge opend Mevrouw de Bénouville kwam weer haar plaats van chaperonne in- tnemen bij de jongelui, aan wie zij met haar verstandige, goedhartige natuur dit lange tê-5-tête gegung had. De aarts hertogin raapte at haar moed bijeen om de oude dame niet te leur te stellen en zei: „Lieve mevrouw Bénouville, laat u toch eens de verzameling van koningin Ber- Uia aan juffrouw Hersberg zien." Zij bedoelde de muziekinstrumenten, die toebehoord hadden aan de bekoor lijke koningin, een van "Wolfram's voor ouders, die zoo veel van kunst hield, vooral van muziek en van kleine kunst voorwerpen Toen het kasteel Conrad gebouwd was, tegen het eind van ide> achttiende eeuw, had zij er deze ver zameling bijeengebracht. En mevrouw de Bénouville legde haar uit hoe de koning die it,allooze kleine trekken van deze grootmoeder en vooral haar liefhebberij en geerfd had, deze muziekinstrumen ten naar het paleis in Oldsburg had la ten overbrengen, omdat de vochtigheid van het kasteel Convad ze totaal be dorven zou hebben Hij was toen twin tig jaar en hij vond het zoo prettig die mooie dingen al was T alleen maar aan te raken, dat hij zich hier in deze zaal met de behangers had opgesloten, om ze zelf op te hangen en te rangschikken. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 5