BÜ1TENLAMB. Marktberichten. Adverteïitiëiio AFLOOP AANBESTEDING. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het verharden met straatklinkers en het maken van een rij wielpad, ten behoeve van den verbin dingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland, met bijkomende werken. Ra ming f 39.000 Inschrijvers waren de heeren L G J. van der Ven te Koude- lcerke en J H. van der Ven te Middel burg voor f 43 062; A van der Straaten Jr Hansweert f 41 578; Iz. Douw Zierik- rec f 40.850; A M. Kuijper, Heinkens- zand f 39 470 en H Timmerman s Hertogenbosch f 37 630 VOOR KLEINE ZAKEN' MOGEN KOSTEN, DIENT ONZE RUBRIEK KLEINE ADVERTENTIES. VEERTIG CENT .VIER REGELS. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Tengevolge van het streng handha ven van een der voorschriften door een der beambten van de rijkswerkinrich ting te Veenhuizan is er Zondag onder de bevolking van bet tweede gesticht een geest van ontevredenheid ontstaan. Maan dagmorgen, bij het gaan naar het werk, kwam deze tot uiting in een 'hevig ver zet tegen dien beambte en een rijksveld wachter. Toen dien middag na den eten de aanstichters van dit verzet in arrest zouden worden gesteld, stuitte men op een algemeen verzet en een partijtrekken voor de schuldigen, waarbij een der rijksveldwachters lievig werd aangeval len. De directeur zag zich genoodzaakt van {de revolver gebruik te maken en ver wondde een der opposanten aan hel hoofd. Dien middag ging de bevolking niet aan den arbeid, ze werd binnen het verblijfgeslicht gehouden, bewaakt door soldaten. De hoofddirecteur heeft aan de bevolking gelegenheid gegeven, haar bezwaren aan hem kenbaar te maken, door aan eenige verpleegden van iedere zaal een onderhoud toe te staan. N, R. C. Ongeveer 1200 sollicitanten meldden zich. volgens het Hand., aan voor de betrekking vau^ parkwachter aan het ge neeskundig geslicht voor krankzinnigen „Duin en Boschonder Castricum De jaarwedde is f 11 per week met vrije woning. Over de verbranding van wel de meest bekende plaats van vermaak ter wereld, de „Moulin rouge te Parijs, le zen we in een Engelsch blad, dat Sem- bat, minister van openbare werken, die in de buurt daarvan woont, door den gloed der vlammen wakker werd. Hij waarschuwde de brandweer het eerst Het geheele gebouw is afgebrand, op den voorgevel na. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De oorzaak is onbekend. HOE LANG NOG? Een correspondent schrijft aan „De Tijd Een boertje komt schuchter op de pas-centrale te Antwerpen wagen om een pas voor de provincie. Hij rijdt met de kar, en aangezien zijn papieren en aanbevelingen in orde zijn, zal hij zijn pas krijgen. Het biljet wordt inge vuld, maar aan de plaats gekomen, waar de datum wordt ingevuld, tot hoe lang de p?s geldig is, kijkt de Duitscneri over zijn schrijftafel heen naar het boer- tje en vraagt hem in tamelijk goed; Viaamsch, voor hoelang hij den pas wil hebben voor een maand of voor veer tien dagen Het boertje schijnt echter de vraag niet goed te begrijpen, want verlegen draait hij zijn pet in zijn vingers rond. Het is zeer druk op het pasbureau en dc Duitscher, die alleen wat Viaamsch kient, als hij zeer voorzichtig en langzaam spreekt, springt overeind, slaat met zijn vuist op dc tafel en waagt driftig: „Don- nerweller, wie lange brauch^n Sie das Papier Het boertje schrikt, doet een stap achteruit, blijft verlegen zijn pet draaien, en idoel zelfs den toegeloopen officier schateren van het lachen, door zijn voor zichtig antwoord; „Joa, 'k weet niet, 'oc lang blijft ulder nog hier en onder opperleiding van von Hinden burg zoowel als in tegenwoordigheid van den keizer in het Mazuren-gebied over dc Russen behaald, is spoedig, waL de ge volgen aangaat, lot staan gekomen In drie richtingen rukten de Duitsche troe pen daarna over de grens van het tsa renrijk, onderscheidenlijk daarin dieper door En wel Oostelijk van Oost-Pruisen in de richting van Auguslof in het gou vernement Soewalki en voorts Noorde lijk van de Weichsel van de richting van Thorn uit naar het Oosten zoowel als van de Zuidelijke grens van Oost-Pruisen naar Prasnytz •Van deze drie bewegingen li eelt de eerste het meeste succes gehad. Zelfs gelukte hel een daarbij betrokken af- deeling de Njemen over te steken Ze werd evenwel spoedig weer naai' den linkeroever gedrongen. Van meer belee- kenis is liet l'eit, dat een andere krijgs macht op dat zelfde operatie-gebied erin slaagde, dc vesting Ossowilz onder vuur tc nemen Volgens een „Telegram" uit Russische bron in dit nummer houdt die beschie ting met granaten van zwaar kaliber aan Wat dit bij de Duitschers wil zeggen is bekend. Tc Antwerpen, om niet van andere vestingen op het Westelijk krijgs- looneel le spreken, heeft men de kracht van liet Duitsche belegeringsgeschut vol doende ondervonden. Dit spant onge twijfeld boven het Russische de kroon Daardoor gaat een eventueel beroep op de hardnekkigheidwaarmee Przemysl zich verdedigt, mank. Daar is hel terrein om de vesting in dergelijken staat ge bracht, dat het den Russen blijkbaar hoogst bezwaarlijk, zoo niet eenvoudig onmogelijk is, de stad zelf te bombar deeren. En daar komt het in de tegen woordige omstandigheden op aan. De belegerden moeten tot eiken prijs be letten, dat de tegenstanders hun zwaar geschut opstellen. Juist door zijn eigen aardige constructie vordert het opstellen nog ai wat moeite Maar staót het eens, dan wee den forten en den huizen mei bewoners, die zich in zijn vuurlijn be vinden De Franschen verstaan de kunst, den vijand, die naai- een vesting opdringt mei liet oogmerk, die te omsingelen, op een afstand te houden Men zie maar eens naai- de verslerkingenreeksen Tout—Ver dun en Epinal—Belfort. Doch dc. tweede aanval der Duilschers uil West-Pruisen werd op de linie Plock— Racioz lol staan gebracht, terwijl de derde, die zich in de richting Noord-Zuid bewoog, zelfs tol wijken werd gebracht Daarbij werd Prasnytz aan de Duitschers ontrukt, die zich daarop met groote haast naar het Noorden en N.W. terugtrokken Al zijn dus de troepen van den keizer dank zij de vorderingen op den rechter oever van de Weichsel vóór den winter- .slag in Oost-Pruisen gemaakt, erin ge slaagd, het front daar dat op den linker oever van denzelfden stroom le doen na deren op het oogenblik „staat" het krijgsbedrijf daar weer En wal de door Engeland en Frankrijk aangekondigde maatregelen van weer wraak ten aanzien van de Duitsche zee- politiek aangaat in de Vereenigde Sta len is men daarmee, naar te verwachten w-as. volstrekt niet ingenomen Een stellig protest heeft de regeeringen dis daarvoor verantwoordelijk zijn, nog niet bereikt Amerika is daar te voorzich tig voor. Eerst zal het vragen, welke middelen zullen worden aangewend verhindering, dat goederen naar of uit Duitsrbland vervoerd zullen worden. Het kan immers zijn, zooals in dezen oorlog al meer hel geval bleek, dat de uilvoe ring van een bedreiging meevalt. De voornaamste bron van ontevreden heid der Yankee's schijnt het feit, dat geen eigenlijke blokkade door Engeland en Frankrijk van de Duitsche Noordzee kust wordt afgekondigd, ofschoon hun in uitzicht gestelde maatregelen verder reiken dan wat. in die omstandigheden geoorloofd is. En dat geen blokkade wordt afgekondigd, spreekt van 't stand punt der geallieerden ook al weer van zelf 'Jen eerste wagen zij- liefst hun) schepen niet in de door mijnen en duik- boolen hoogst gevaarlijke Duitsche bocht. En ten tweede hebben ze nu de handen vrijer, daar ook in onzijdige schepen; op die goederen beslag kan worden ge legd, welke ondersteld worden, besteand te" zijn vóór of afkojmstig te zijn varf Duitsche kooplieden DE 00BL0G. De toestand. Van de verschillende oorlogstooneelen "weinig en vaag nieuws. Het zware weer zal ook daar zijn invloed hebben doen gelden De groote overwinning, door de Duit schers onder Eichhorn en von Below KORTE OORLOGSBERICHTEN. Uit een nummer van „Le Bien Pu blic" v'= Het Algemeen Welzijn), het te Gent verschijnende blad, welk exemplaar ons welwillend ter beschikking werd ge steld, blijkt, dat er thans verlieslijsten van het Belgische leger worden opgr maakl. Deze hebben meestal betrekking op militairen, die op bepaalde plaatsen in bepaalde botsingen om 'l leven kwamen en vermelden behalve den naam ook het slam boeknummer en den naam der woonplaats Van nu af is het Viaamsch ook in het briefverkeer van België met Duitsch- land, Nederland, Luxemburg en Oosien- rijk-IIongarije toegelaten Uil Brussel wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat de Belgische brie venbestellers Maandagochtend den dienst dien zij tot nu toe op bevel van den' (Belgischen) minister van post en spoor wegen geweigerd liadden, weder hebben opgenomen. In Brussel (bedoeld is blijk baar inel de voorsteden) worden nu da gelijks twee maal brieven enz. bezorgd Men herinnert zich, hoe enkele maanden geleden door verschillende oog getuigen, wier betrouwbaarheid moeilijk in twijfel kon worden getrokken, werd vermeld, lioe de Engelsche opper-dread- rtoughl „Audacious" ten Noorden van Ierland door een torpedo of drijVende mijn enisitge averij had opgeloopen. Van ambtelijke zijde in Briltanje werd dit bericht zoo min tegengesproken ais bevestigd De bladen in het eilandenrijk bewaarden daarover dan oolc het stilj- zwijgen Een enkel waagde het slechts daar uil de verte ,op le zinspelen Het feil was immers niettemin bekend ge)- worden. De censuur had de vermelding daarvan in Amerikaansche, naar Enge land gekomen kranten voorbij laten gaan Volgens een Amerikaansch blad, de „NewTYork Herald" is ook de „Auda-» cious" weer zoo ver hersteld ,dat ze zich opnieuw hij de vloot kan voegen/ Het is evenwel mogelijk, dat de genoem de naam maai" aan een andereu bodem gegeven is, om zoodoende het veronge lukken van het linieschip te bemante len. Geen koopvaardijschepen door Duitsche onderzeeërs getorpedeerd. De storm zal daar wel grootendeels schuld van zijn. De gezagvoerder van een, waarschijn lijk Engelsch, koopvaardijschip, de „Thor- daja", mteent een Duitsche onderzeeër ter hoogte van Bevezier te hebben ge ramd. Men weet, dat een stellige vast stelling van dit feit zeer lastig is en dat uit het onderduiken van het vaartuig eerder de slotsom kan worden getrokken, dat de zeewaardigheid van de duikboot niet ernstig heeft geleden. Ook nu zag men van boord van heli handelsschip een laag olie opkomen op dc plek, waai- de onderzeeboot gedoken was, maar tevens deelde de kapitein mee, dat zijn schip over de periscoop van de sigaar" heenvoer en dat alle opvarenden den krakenden schok onder het schip hoorden en voelden. Naai- de N. R. C. aan de „Deutsche Verkehrblatler" ontleent, bedraagt het kaliber van de Duitsche torpedo's thans 53 centimeter, terwijl de schootsafstand tot 10.000 meter is toegenomen. Deze afstand wordt met de snelheid van 30 mijlen per uur doorloopen. De lading is tot 150 kilogram vermeerderd, liet schietkatoen door meer moderne spring stoffen (meliniet en andere) vervangen. Daardoor is een enkele treffer voldoende om een modern pantserschip te vernie tigen. De „Korrespondenz Nordan" seint uil Berlijn, dat de sociaal-democratische vakvereenigingen in Duitschland besloten, hel Mei-fonds geheel te besteden voor ondersteuning van de gezinnen der in hel veld staande arbeiders cn voor degenen die door den oorlog werkeloos zijn ge worden Hel partijbestuur heeft dit denk beeld goedgekeurd. In de zitting van het Huis van af gevaardigden le Berlijn heeft de socialis tische afgevaardigde Liebknecht o a. ge zegd, dat voor de nationaal-liberalen de oorlog een aardig economisch en politiek zaaltje is. Versterking van de democratie in de buiten- en biiinemlanidsche politiek van alle staten kon volgens hem den oorlog voorkomen hebben. „Daarom weg met de huichelarij van den Godsvrede Op naar den klassenstrijd! Tegen den oorlog I" Deze- woorden bleven natuurlijk nieL zonder protest. De meeste leden verlieten trouwens de zaal, terwijl Liebknecht sprak. We vermeldden onlangs, hoe in Duitschland dc aanwending van sir oom oei als voedingsmiddel was genoemd. Daarbij werd ondersteld, dat een voedering voor dieren werd gedacht Dit blijkt evenwel niet de bedoeling te zijn geweest. Een professor komt te gen dat gebruik van slroomeel reeds in ,Neue Freie Presse" op. Volgens hem is die stof volstrekt niet geschikt voor verslerking van hel menschelijk orga nisme. Maag en darm nemen hel slechts als ballast op en geven het onveranderd, dus niet verleerd, weer terug De aan gevoerde voedzame bestanddeelen zijn veel le gering, dan dal daarin verandering kan worden gebracht. In Reims is het nog niel pluis. Tel. lcens wordt de stad door de Duitschers gebombardeerd Geen wonder, dat in die omstandigheden hel onderwijs, na gedu rende vier maanden gestaakt le zijn ge. weesl, met 35 onderwijzeressen en vier onderwijzers werd hervat en welin de huizen Mumm, Champion, Iirug en Boni- mei-y. Namen waarbij men aan de door die firma's in den handel gebrachte champaglie-merken denkt1 De „Teinps" verhaalt, hoe de school lokalen verscheiden meters onder den grond zijn gelegen. Ze worden door eenige betonvlocren overdekt De ver lichting geschiedt door sterk uitstraj- lende lampen, de luchtvervei-sching door kelderopeningen, die aan het uiterste einde van de lange keldergangen zijn aangebracht. Al het schoolmateriaal is in de kelders gebracht De leerlingen heb ben de lokalen zelfs versierd. Ze wer ken zonder vrees voor de neerploffende granaten, Nauwelijks 500 kinderen be- HIM VOEDZAAMHEID,VERTEERBAARHEID I ÜEfl SMAAK GELIJK AAM NATUURBOTERp Milium i mini inn iiiii nu iiutuiiitiiiiiii iiiiikiiiuiuiinmiiti ut ui tl tui lifts zoeken de kelderschoien Volgens hetzelfde blad zou het leven in Reims maar weinig gestoord zijn Nog een 25.000 inwoners bleven daar achter In de straten heerscht zelfs een zekere levendigheid. De Fransche generaal Pau, belast met hel overhandigen van ridderorden aan een Russischen opperbevelhebber en blijkbaar nog andere officieren in dal rijk. is te Petrograd aangekomen. Hij "werd daar aan liet station door een groote menigte geestdriftig begroet. Waarschijnlijk is het opgegeven doel der zending maar een voorwendsel. De „Berliner Lokal Anzeiger" ver neemt uil Kopenhagen: de Deensche stoomloodsboolen zullen met kanonnen worden uitgerust, waarmee drijvende mij nen onschadelijk kunnen worden ge maakt. We hebben gemeld, dat de Rus|- sische Doema niet zoo eensgezind zich lol een indrukwekkende betooging ter bevordering van de huidige oorlogspo litiek lieefl verleend, als de ambtelijke verslagen dit deden voorkomen. Als be wijs daarvoor, werd onzerzijds gewezen op het betoog van twee socialistische al)- gevaardigden, onder wie den hekenden Tsjeidse, die verlangde, dat terstond met Duitschland vrede zou worden gesloten Van den inhoud dezer rede repten dc Russische bladen zoo min als van 't merkwaardig feit, dat hij daar zoowel rechts als links, d w z. bij de socialist ten en de uiterste rechterzijde der na tionalisten, bijval mee behaalde. Deze Laatste verlangen zelfs in hun bladen, zonder daarbij door de censuur gehinderd te worden een bondgenoot- BC RGLRLIJKE STAND. Middelburg. Van 2 en 3 Maart. Bevallen: J. O. .Vogel, geb. Matthijsse, d C. J. Schot, Gernler, d; E. Klercq, geb, Sl- monse, z. Overleden: W Verhagen, 73 j., man van M. G. Koppejan; N. van de Kreke, 72 j. wede. van J. Polderman. HANDEL EN NIJVE1HEID. Faillissement. 3 Maart 1915. Eduardus Frauciscus van Leuven, schoenmaker, wonende te Stop peldijk. Rechter-commissaris jhr. mr. W. H. Hoeufft. Curator mr. H. C. J. Groot, adv. en proc to Middelburg BEKENDMAKINGEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de vol gende voorwerpen, welke terug te beko men zijn: a. aan het bureau van politie Een kinderportemonnaie inh patenos- ler; Graskrauwer. Bij particulieren Paar dameshandschoenen, J Volkers, Karelsgang T 65; een bril, J. de Baare, Sleperssingel, Q 322; horloge met ket ting, M. Dingemanse, Beenh. singel K. 74; schooltascli, L. Bolier, L. Heeren gracht M. 25, medaillon met portret, P. C. Geldof, Veersche weg T 263; tor telduif, J. Geervliet, Heerengracht M 20; een zilveren doekspeld, H. van We zel, Beddewijkstraat K. 142; 45 zegels 'comité spijsuitdeeling) M. van Winke,- schap met Duitschland Aldus verneemt ,en> Oostkerkplcin 0 15; hondenriem, J. tenminste de „Koln. Ztg. van de Rus- priester, Segeerssingel V 52; een om- sische grens Het bericht is dus aan siagdoek, A. J. Rood, Nieuwpoortstraat eenige bedenking onderhevig De om- p 197. een paar polsmoffen, A. van vang van dat streven wordt waarschijn- sdiaa' Dampoortsulgel TT lijk overdreven voorgesteld De grond, die ook wat den vredestijd aangaat, voor dat beleid wordt aangevoerd, n 1 de in-stand-houding van den Russischen staatsvorm met hulp van Duitschland in, tegenstelling met Franschen of Engel- schen, is van him standpunt toch wel begrijpelijk Het Wolff-bureau te Berlijn maakt de nota openbaar, door de regeering van Noord-Amerika tot de Duitsche gericht evenals het antwoord, dat deze daarop heeft gegeven. De eerste behelst de voor stellen voor een overeenkomst tussjchen Duitschland en Engeland, dat geen van beide partijen drijvende mijnen uitstrooi en ien eenige andere beperkende bepalin gen omtrent het gebruik van zeemijnen: dat d uikbooten door geen van beide re geeringen voor het aanvallen van koop vaardijschepen van welke nationaliteit ook worden gebezigd en ten derde, dat koopvaardijschepen van geen dei- der beide partijen als krijgslist onzijdige vlaggen zullen voeren. Op deze nota heeft de regeering te Berlijn in tegenioelkomenden zin geant woord evenals omtrent het punt, dat overzee aangevoerde Levensmiddelen slechts voor de burgerlijke bevolking van Duitschland zullen worden bestemd, in welk geval Engeland zou moeten beloven, die artikelen niel als volstrekte contra bande te zullen beschouwen. Met het geven van een definitief ant woord wacht Duitschland op het ant woord van Londen, waar blijkbaar een gelijkluidende nota afgegeven werd, De regeering der Zuid-Afrikaansche Unie heeft een Witboek over den opstand uitgegeven. Oostbubg, 3 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gewoon, handel ed. De prijzen waren als volgt tarwe f 17.50 a f 18.50, wintergerst 1 13.75 af 14.-, rogge ff,zo- mergerst f 13.75 a f 14.haver f 14.25 a f.14.50, paardenboonen (13.50 a f14.groene erwten f a f kroonerwten f a f bruine boonen f 15.a 1 16. koolzaad f a F karwei f a f maanzaad f a f per Kg. Oostbübg, 3 Maart. Eierveiling V. P. N« Aanvoer 28915 kipeieren, f 4.70 a f 5.02}, 4242 eendeieret, 5.40 a f 5.45 per 100. 66 gan8eicren 8 cent per stnk. Boter 98 Kg. f 1.55'/, a 1.60. 4 jonge dnivan 25 cent per stuk. Ondertrouwd: JOZIAS POISSONNIER Jz JANNA ELIZABETH VERSLUIJS JD. Oost burg, 26 Februari 1915. 4 Maart hoopt onze geliefde Moeder Wed. J P. BOSDIJK haar 80sten geboortedag te herdenken. J en M. BOSDIJK. Bellinkstraat.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3