I PLANTA JURGENS' I PLANTENBOTER 45 CENTS PER POND A.d'verten tien. 10 cent per week. Wat aan het Belgische leger de groot ste krachlontplooiïng en een voorbeeldig ./elf ver trouwen schenkt is, dat officie ren en soldaten een onafscheidelijk geheel vormen. Op het hoofdkwartier der divisie hadden we genoegen ken nis te maken met talrijke officieren. Het viel me direct op ook later toen we aan andere staven werden voorge steld dat de uitvoerende militaire autoriteit thans gevormd is uit een kern jonge officieren, die wat tegen den vij and wisten te presteeren. Door kolo nel Jacques, een Congplees, op een pic nic onthaald, kon ik mij met den over ste een wijl onderhouden. De kolonel wordt door zijn regiment verafgood om zijn dapperheid en beminnelijk karakter Na twaalf jaren dienst in Congo voerde hij zijne nieuwe manschappen aan te gen den Duilscher. Steeds vooraan, zou den de infanteristen hem gevolgd heb ben tot in de hel- Voor Dixmuiden werd hij gekwetst aan den arm, daarna aan den voet en niettegenstaande zijn pij nen weigerde hij zijne dapperen te verlaten Zijn [heldenmoed wordt thans door heel het regiment bezongen. De tekst van het soldatenlied kregen we tot cadeau. Vandaar ging het naar het eigenlijke front. Onze militaire gidsen riedem ons aan voortaan het stilzwijgen te bewa ren en slechts met kleine groepen, vooruit te komen. Door de duisternis trokken we den steenweg van Dix muiden over. ,,Hier zijn we (slechts a,cht honderd me ters van de Duitschers verwijderd," fluis terde een officier me toe. Langs een weg die als een magere rib boven de inundatie lag, bereikten we na minuten gaans1 eenige Loopgraven. Geen enkele soldaat te zien. We togen verder. Ook hier niets te bemerken, dan de lijn der Loopgraven, water en nog eens water. Wie zou denken dat enkele honderden meters van elkaar duizenden mannen op loer liggen om elkaar te bespringen De aarde onttrekt allen aan het oog van den tegenstander. In de verte slechts nu en dan een pikdonker punt. Plots eene stem Qui vive Un seul liomme avancez!" („Wie daar? I.aat één man naar voren komen"). 't Is een kranige schildwacht, die de waak houdt over zijn makkers Om elf ure scheurt de maan de somr bere wolken. We bevinden ons' nu in de nabijheid van OudLStuivekenskerke Hel woedt nu den omtrek verlicht. Tot heel ver werpt het hemellicht een zilve ren mantel op den oversti'oomden grond. Maar wat ondraagBjken reuk waait u tegen, 'tls waar, hier vonden duizenden Duitschers hun graf. 'tZijn de in ontbin ding verkeerende lijken, die de lucht verg peSten. Honderden meters ver moeten we over planken, steenen, brugjes de inundatie over. Zoo bereiken we Oudr Stuivekenskerke. Van het dorpje zal in de geschiedenis meermalen gewaagd wor den Maanden lang bevochten Duitschers en Belgen ervan het bezit. Than* is het toch invbezit der Belgen. Van de kerk blijft slechts nog de helft van den toren recht, van boven tot onder doorgesneden; de kerkmuren liggen plat tegen den grond, evenzoo al de huisjes, een paar uitgezonderd. Iedere meter grond kostte hier een menschenleven Hij is den Belgen des te duurbaarder" geworden. Wij bevinden ons hier slechts vijfhonderd meters van de Duitsche lij nen Wat de Duitschers ook pogen, dit plekje grond zal hun steeds tot den dood toe betwist worden. Over onzen terugtocht in een volgen den brief. P. DE OORLOG. EeninterviewnjetdenDflit- schen gouverneur van België. De oorlogscorrespondent van dc „Nord- deulsche Allgemeine Zeitung" heeft een interview gehad mei generaal vón Bissing den gbuverneur-generaal van België. De generaal zei o. a.over de toekomst van België loopen de meeningen zeer uiteen als men Belgen en Duitschers hoort. Tussclien Duitschers en Oostenrijkers he lstaat er in dit opzicht echter geen ver schil van meening. „Van den beginne af, toen ik op dezen verantwoordelijken post werd. geplaatst, ben ik mij bewust geweest, dat het mijn taak zou zijn Duilsch karakter, Duit-, scbe kracht en Duitschen arbeid hier in ieder geval tot eere te brengen. Daarom hoop ik de orde in België te vestigen en de kalmte zoo goed mogelijk te handha ven, wal zoo dringend noodig is, omdat België als achterland voor de tegenover den vijand staande legers gedurende den verderen loop van den veldtocht een be langrijke rol zal spelen en omdat de ver bindingsweg tusschen de vechtende le- feers en het vaderland door België gaat. Deze weg moet in ieder geval beschermd worden. Ik was echter ook overtuigd, dat als men een volle beheerschen wil en het oen opgedrongen toestand wil doen erken nen, men rekening moet houden met zijn eigenaardigheden en dat men die in ieder geval moet leeren kennen Bij mijn stre ven om dit te bereiken, heb ik goede en slechte eigenschappen bij Belgen gevon den De goede, dat zij hun Land lief hebben, dat een krachtig patriottisme hen bezielt en dat zij graag werkenzij het ook niet met de energie die bij ons gebruikelijk is. Daartegenover heb ik ook ervaren, dat de Belgen een luchthartig heid bezitten, die ons vaak verbaast. Juist daarom doen zij vaak aan slecht opge voede kinderen denken, die weerspannig worden, wanneer hun te veel verboden wordt, of als hen met straf gedreigd wordt voor dingen, die zij meenen niet gedaan te hebben Ik geloof juist gehandeld te hebben, doordal ik er steeds naar gestreefd heb niet willekeurig op te treden, de zaken zoo rechtvaardig mogelijk te beschou wen, zoo weinig mogelijk te dreigen, en toch naar beste krachten straf te voor komen, al heb ik ook scherpe verorde ningen doen uitvaardigen en al heeft men mijn hand ook hier en daar vrij bard te voelen gekregen Dit moest tengevolge hebben, dat ik steeds mijn best gedaan heb, voor zoo vei- ide toestanden dit toelaten, de be volking ten nutte te zijn, dat ik haar behulpzaam was den nood ider tij;den te o\er winnen en dat ik in staat was, het een en ander te redden, wat anders mis schien vernietigd zou zijn. En ook daar door dat ik uit alle macht gepoogd heb hel economisch leven weer op de been te helpen. Ik heb de bevolking steeds erop gewezen, dat zij tot haar eigen bestwil het werk moest hervatten. Ik heb hiermede ook menig heugelijk suc ces gehad, vooral bij den landbouw. Als mensch tol mensch sprekend, heb ik getracht, den Belgen duidelijk te maken, dal het voor hun eigen bestwil is, dat zij weer beginnen te werken. "Waar dit gebeurd is, heeft men steeds op mijn Jrulp kunnen rekenen, o. a. doordat ik de verkeersmiddelen weer op gang bracht. Kort en goed, in mijn verhouding lot de Belgische bevolking heb ilc mij nooit laten leiden door een gevoel van wrok over datgene, wat onze troepen te lijden hebben gehad van een slecht geregeerdgj bevolking, hoe zeer dit ook voor een man, die met hart en ziel Duitsch sol- daal is, voor 'de hand jlag. Ik heb me (dui delijk als doel voor oogen gesteld België zoo levenskrachtig mogelijk te houden, het tot een land te laten worden, dal in de misschien betrekkelijk langen be- zr ttingstijd steeds meer de toestanden van den vrede herstelt, Daarom heb ik ook de onbemiddelde vluchtelingen on dersteund, heb ik er voor gezorgd, dat de naar Duitschland weggevoerde bur gerlijke gevangenen konden terugkeeren zoo spoedig mogelijk, als len minste hun onschuld gebleken was. Het bestuur van België legt ons nog meer maatregelen op van diepgaand ka rakter Wij moeten er naar streven te be werken, dat zooal niet op dit oogenblik, dan toch in de toekomst, België zooveel mogelijk door zijn eigen productie ge voed wordt, dat het steeds onafhanke lijker wordt van den invoer. Daarom help ik in het bijzonder den landbouw en daarom heb ik den geheelcn grondslag van de productie veranderd, doordat ik er alles voor doe om hel verbouwen van suikerbieten tenminste voor de helft të beperken en te vervangen door koren en aardappelteelt. Ook wordt er veel aan dacht gewijd aan den tuinbouw en wordt de groente- en vruchtenteelt, vooral in de buurt van Meehelen, ten zeerste voort geholpen Vooral de vroege aardappels komen hiervoor in aanmerking, daar men die zoowel hier als in Duitschland zeer noodig zal hebben België is, behalve wat zijn kolen be treft, aangewezen op den invoer van grondstoffen en vooral op den uitvoer van zijn fabrikaat Er is echter op het oogenblik helaas geen mogelijkheid hier te helpen." De gouverneur wees er echter op, itat hij, overal steun verleend had, waar ook sJeeh ts hoop bestond de gestoorde verbindingen weer aan te knoopen. In het bijzonder zal het Duitsche bestuur de laatste zijn om den uitvoer van Bel gische producten te verhinderen, voor zoover Duitschland ze niet noodig heeft „Alles wat wij hier ondernemen, alle toestanden hier zouden veel gemakke lijker zijn. als de Belgen wisten, wat er ten slotte uit hen worden zal. Maar ook daarin zijn zij kinderen Op dagen, dal men hier het kanongedonder vanNieuw- poort en Yperen hoorde, luisterden de menschen aandachtig en meenden zij, dat hot ontzet door de bondgenoolen naderde Toen een Hongaar, die het interview bijwoonde, de vraag stelde of de Ylaam- sche bevolking tegenover de Duibcners welwillender was dan de Waalsche, ant woordde de gouverneur, dat er natuurlijk, tusschen Duitschers en Vlamingen tal-, ioozc punten van overeenstemming wa ren in karakter, geschiedenis, afkomst en taal Dit lvad vooral de Beieren zeer ge troffen. Maar ofschoon de Walen geheel op Homaanschen grondslag stondihi, was de houding van dit gedeelte der bevol king, on vooral van de boeren in de pr j /incios Luik, Namen en Luxemburg, onberispelijk. Het lag voor de hand in dit verband over zekere fouten te spreken, die do Duibchers vroeger beguan hebben bij pogingen om volkeren van een andere taal in zich iop ite nemen. Vou Bissing ant woordde dat ieder Duilscher nu wel hel gevoel had, dat zij voor menige fout, waartoe zij vóór den oorlog sterke nei ging hadden, nu gevrijwaard waren Wat er ook geschiedde, deze fouten zou men niet meer maken Hij prees het werk van zijn medewerkers, vooral op het gebied der Financieele toestanden. „Nog is er zeer veel voor ons in België te dóen", zei hij. „Wij staan nog aan liet begin 'van onze laak Onze verbe tering van den geneeskundigen dienst voor mensch en dier draagt scnoono vruchten De omvang der prostitutie een leelijk ding, maar wij zijn met de be perking begonnen Ook met de hier ge heel onbekende sociale wetgeving hebben wij hier een begin gemaakt door liet in voeren van bescherming van kinderen en kraamvrouwen en de beperking v,m vrou wenarbeid Dit is het begin. Om het werk óp groote schaal uit te voeren, ontbre ken ons de middelen Maai* wij zullen ver der gaan en liet begin heeft reeds vrucht baar gewerkt, al ontbreekt ook den Bel gischen arbeider de ontwikkeling van den Duitschen arbeider en zijn begrip voor sociale wetgeving. Voorzorg voor den arbeider kent men hier te lande lernau- weriuod Dit zien wij overal met ver bazing, waai- wij ook komen Geschiktheid voor den d i e n sl Bij het begin van de mobilisatie had het Duitsche ministerie van oorlog de 'di rectie van het groote universileits-zie- kenhuis te Berlijn, de „Charité" opge dragen en mede te werken bij de mon stering van de vrijwilligers. In het „Deutsche Medizinische Wochenschrift" brengen twee der geneesheerfin nu een verslag uit van hun ondervindingen. Zij deelen de onderzochten In dier greepeu. De onvoorwaardelijk geschik ten* de voorwaardelijk d w. z. slechts voor bepaalde wapens geschikten, de volkomen ongeschikten, de tengevolge van algemeene zwakte zonder andere lichaamsgebreken, op het oogenblik van de monstering ongeschikten. Op 1829 onderzochten kregen zij het volgende resultaat: Geschikt waren 53,o/o voorwaardelijk geschikt 7o/öop het oogenblik onge schild 180/0 - ongeschikt 12o/0. Algemeene lichaamszwakte werd geconstateerd bij 25 pel der menschen, die boven de 20 jaar der menschen, die boven de 20 jaar waren. De geschiktheid nam toe met den leeftijd van de onderzochten. De meeste geschikten waren onder de ar beiders, namelijk 680/0. Bij kantoor- en winkelbedienden was liet tien procent minder. Bij geleerden en studenten 12 0/0 en bij scholieren 18 0/0 minder Het getal ongeschikten was het grootst bij geleerden en studenten en eveneens dat van slechts voorwaarde lijk geschikten. Het onderscheid tus schen de bevolking van stad en platte land was uiterst weinig Oorlog en Socialist. De vertegenwoordigers van de socia listische en arbeiderspartijen in de lan den der geallieerden (Engeland, Frank rijk, Rusland en België) hebben te Lon den vergaderd. Daar werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin 01. wordt verklaard, dat de oor log niet gaat tegen de volkeren van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, maar tegen hun regeeringen, die de volkeren verdrukken, terwijl voorts nog wordl geprotesteerd tegen de arrestatie van de socialistische Doema-leden, te gen het verbod van verschijnen van so cialistische bladen, de veroordeeling 'au dc- hoofdredacteurs daarvan, evenals tegen fle onderdrukking van |de Finnen en Russische joden. Wij halen de uitvoerige motie maar voor een deel en eenzijdig aan, nl. juist die zinsneden, welke met name in Frankrijk bij „bourgeois" bladen als „Temps" en „Figaro" een ongunstigen indruk hebben gemaakt. De socialistische minister Sembat heeft die motie boven dien medeonder teekend En dat die kranten verzet aanleekenen, ómdat de naties als vijandelijke objecten vervan gen worden door het bloedeloos begrip der regeeringen, dat is toch niet meer dan logisch Aanvankelijk zei men, dal de strijd tegen het spook van het mili tarisme was gericht. Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd FRANSCHE LEGERBERICHTEN. PARIJS, 19 Febr. 3 uur. In het Aisne- dal en in de sector van Reims werden vrij hevige jii'tilleriegevechlen geleverd In de buurt van Perthes konden wij ons in alle veroverde stellingen handhaven Tusschen Argdnne en Maas bij de Pont des Quatres Savants hebben wij bommen werpers veroverd. In de Vogezen sloegen wij twee infanterieaanvallen af ten Noor den van Rissembach en in de buurt van den Col Bonhomme. Bovendien brachten wij onze terreinwinst ten Noorden en ten Zuiden van de Südelhoeve in staat van tegenweer en zetten er ons vast. 11 uur In België is een aanval op onze loopgraven-stellingen ten Oosten van Ieperen afgeslagen. De vijand had 5 com- pagniëu in de eerste linie ontplooid en deed een aanval nabij Rochecourf (erf Noorden van Atrechl. Reims werd be schoten. In Champagne bij Souain, Per thes en Beiu-Séjour heeft de vijand in den nacht van 18 op 19 dezer hevigel tegenaanvallen gedaan teneinde de loop graven te hernemen, die hij de vorige dagen verloren had. Alle aanvallen wer den afgeslagen. Het gevecht werd heden voortgezet, waarbij wij nieuwe vorde ringen maakten in het Argonnerwoud Eenige Duitsche aanvallen in den nacht van 18 op 19 mislukten. Wij vernielden een blokhuis en bezetten de omgeving. Drie Duitsche tegenaanvallen op de hoog ten langs de Maas, bij Epache, op de loopgraven welke wij den 17en verover den, werden door ons geschut gestuit, In de Vogezen tusschen Lusse en Ris sembach, in de streek van den Col Bon homme L dc vijand, nadat hij vasten vtoet had gekregen op hoogte 601 door een regiment aangevallen en verdreven Hedenmorgen hebben wij door een legen- aanval met D/a compagnie de hoogte kunnen behouden, ondanks hevige aan vallen Dc vijand werd op de hoogten ten Zuiden van de Südelhoeve verslagen. Onovertroffen fijn en zuiver van smaak. Voedingswaarde gelijk aan Natuurboter. ZONDER dit garantieschild in de verpakking is men voor de zuiverheid niet gewaarborgd. Men lette nauwkeurig op de verpakking en eische uitsluitend JURGENS' PLANTA plantenboter. DE DUITSCHE BEDREIGING. NEW-YORK, 19 Febr. Een telegram uit Washington zegt, dat men daar niet voldaan is met het antwoord van Duitschland. Hel gouvernement heeft be sloten haar houding te handhaven en een tweede uitvoerige nota aan Duitschland toe te zenden. PARIJS, 19 Febr. Ve „Echo de Paris" verneemt do. 18 Febr. uit Dieppe, dat een Duitsche onderzeeër, dien middag den Franschen handelsstoomer Dinorah heeft gelorpilleerd, 16 mijlen van Diep pe De boot werd lek, doch kon drij vende gehouden worden en in den na middag door vjsschersboolen te Dieppe worden binnengeholpen. LONDEN, 19 Febr. Officieel is uit gemaakt, dat het Noorsche stoomschip Belridge door een Duitschen onderzeeër is getroffen. Stukken van een torpedo zijn uit de romp gehaald. OOSTENRJJKSCH LEGERBERICHT. WEFNEN, 19 Febr. (Off.) Aan het front in Russisch Polen werden gis teren b evige gevechten geleverd, daar c'fl Russen h un infanterie- en artillerievuur versterkten tot bedekking van hun be wegingen achter de gevechtslinie. Hier uit ontwikkelden zich op verschillende frjutdeelen gevechten, die geleid heb ben tol het verdrijven 'der voorste Russische afdeelingen. In West-Galicië gingen wij hier en daar tot het offensief over en verover-1 den wij eenige voorwerken van de voor- j sle vuurlinie. De Tirolers en de keizer- lijke jagers bezetten, na een overmoe-1 digen stormloop, een door den vijand sinds zes weken versterkt en met ver sperringen omgeven dorp. Zij namen 300 gevangenen. De gevechten in de Kar paten worden met groote hardnekkig heid voortgezet. Ten Noorden vanNad- worn.i en Kolomea sloegen onze troe pen aanvallen der Russen af, met groote verlezen voor den vijand. De gevechten worden steeds heviger. HET BESCHIETEN VAN BELGRADO \YKENEN, 19 Febr Off. Op het Zuide lijke oorlogstooncel hebben de Serviërs den lanlsten tijd herhaaldelijk open ste den aan ónze grens beschoten, o. a. werd den lOen Febr. op Semlim gescholen! en vielen ongeveer 100 granaten op de 1 stad, waardoor verschillende gebouwen, 1 als b.v. het postkantoor beschadigd vver- den en burgers werden gewond Twee 1 kinderen werden gedood. Den 17en Febr j is Mitrowilza beschoten. De opperbevel- hebber onzer Balkanlegers liet hierop Belgrado oenigen tijd bombardeeren Door een parlementair is er den Ser- j visclien opperbevelhebber kennis van ge- J geven, dat in het vervolg iedere beschie ting van een open stad door een gelijke beschieting beantwoord zal worden. DE DARDANELLEN BESCHOTEN. KONSTANTINOPEL, 19 Febr. Uit het hoofdkwartier wordt gemeldt: Hedenmorgen hebben Engelsche en Fransche schepen de buitenste forten aan de Dardanellen beschoten. Zij vuur den ongeveer 400 projectielen af, even wel zonder ander resultaat, dan dat een soldaat door een losspringende steen licht aan het been werd gewond. HOOG WATER. iVlitsingen. j.21 Febr. v.m. 5.26 Maandag 22 6.13 Dinsdog 23 7.17 Woensdag. 24 8 40 Donderdag. 25 10 09 Yrjjdag. 26 <1119 27 n.m. 1212 abonpementen worden dage lijks aan ons bureau aangenomen De Administratie. Bnrean tot Publiciteit ran Weten schappelijk Nieuws. Singel 275 AMSTERDAM Tel. No. 10789, 10148. Afd. Schriftelijke Cursussen. CuratoriumMr. Dr. C. F. SCHOCH, Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, Prof. Dr H. D. J. DODENSTE1N. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP. LEER: Nederlandsch Fransch Dniiseb Engelsch Italiaansch DecnHoh Noorsch Zweedsch Russisch Spansch Maloisch Latijn Grieksch Esperanto Handelscorrespondentie Schrijven zonder Fonten Een goeden Styi Een goed Handschrift Boekhouden Wiskunde Scheikunde Logica (de kunst van het denken) Rhetoric» (de kunst van het spreken) en 101 undere vakken door onze schriftelijke cursussen. Uitstekende examen-opleiding Geroutineerde docenten. Billjjke condities. Goede resultaten. Het gratis-prospectus bevat alle verdere inlichtingen.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 7