KREYMBORG Co., Dem i-Saisons, Regen (assenColbert-Costu mfö en Pan talons MIDDELBURG. LANGE DELFT. Door tijdige afsluiting van groote order zijn wij in staat tegen oude, NIET VERHOOGDE prijzen te leveren. Reiziger is dagelijks te ontbieden. Advertentie-!! marktberichten. berichten de ontvangst van Nieuwste Stoffen voor: nog tamelijk wel ongedeerd en haar zee- en landsoldaten zijn door de bank taaie en dappere kerels, maai- men weet toch maar noot. De onzekerheid omtrent de mate, waarin het dreigement van den tegenstander zal en lean verwezenlijkt worden, plaagt den burger. Te meer, omdat na dien eersten rusti- gen <iag de Duitsche onderzoebooten het waarlijk gewaagd hebben, een stoomschip van onzijdige nationaliteit aan te vallen. Moei daarbij aan een „toevalligheid" wor den gedacht, welke volgens de verklaring in een dergelijken zeeoorlog niet steeds te vermijden zijn Hoe dit ook zij, het feit is tc ernstig iook voor onze scheep vaart, dan dat we aap onze verontwaardi ging ten volle uiting kunnen geven. Wat moet daaruit worden, nu Amerika met DuiLschland's antwoord niet tevreden schijnt Toen de eerste dag, aangekondigd voor de Duitsche bedreiging met een duikboo- ten cn mijnenoorlog, verstreken was, be roemde de „Times" zich erop: er was niets buitengewoons gebeurd. De| groote stoomscheepen stoomden ach ter elkaar de Mersey op en gaven hun passagiers en post af, juist alsof het nieuwe Berlijnsche besluit nooit was uit gevaardigd. In 'l algemeen worden, aldus schreef het blad, de scheepvaart en de handel zonder eenige wijziging voortge zet Ten kantore van het Londensche ha venbestuur waren geen aanwijzingen ont vangen omtrent de aanhouding van sche pen, noch omtrent weigeringen van zee lui, lom uit tc varen Wat nu bet eerste aangaat: indien in werkelijkheid een Duitsche duikboot de tot nu toe ongehoorde roekeloosheid heeft, zonder voorafgaande waarschuwing en zander dat de bewuste boot zich ont-' trekt aan het van de onderzeeër gegeven bevel, een Engelschen of neutralen koop vaarder in den grond te boren met hel gevolg dat deze met man en muis naar den kelder gaat, behoeft dit niet terstond bekend te worden. Daarop zou de Duit- ache admiraliteit zelfs aansturen. De Kopenhaagsche correspondent van de „Dailv Mail" deelt dit mee op grond pelins" gebruik te zullen worden gemaakt. Het Deenjche blad „Poliliken" heeft van verschillende correspondenten bericht ontvangen over bedrijvigheid van de „Zeppelins" in de laatste dagen, Voorna- melijk bij de Westkust van Jutland, maar ook boven de Oostzee. En wat nu bet tweede door de „Times" genoemde punt aangaat het Kopen- liaagsche blad „Berlinkse Tidende" be richt dat de bemanningen van enkele sche pen met het oog op het mijnengevaar weigerden naar Engeland te vertreKken. Wolff's bureau seint dit natuurlijk met eenig leedvermaak over. De medewerker van de „Daily Tele graph" voor h et scheepsverzekerings- nieuws schreef, hoe de algemcene opi nie is, dat de premies slechts weinig hooger waren dan ze in den loop der vo rige week zijn geweest Merkwaardig was dat de verzekeraars niet genegen waren, voor onzijdige vaartuigen gunstiger pre- miên toe te staan dan voor Engelsche schepen. Dal overigens, naar te verwachten was, ook niet alle Britsche matrozen op han delsbooten helden zijn, blijkt uit het feit, dat het politie-hof van de Theems te Londen vijf matrozen van hel stoom schip „Lapwing", die geweigerd hadden, Dinsdag van Londen uit te varen naar Amsterdam wegens het gevaar van den rluikbooien-oorlog, te berechten en tot 3 p. st. boete of 14 dagen gevangenis straf te vcroordeelen had De rechter vond hun weigering „volslagen onrede lijk." Welke maatregelen de geallieerden, Engeland in de eerste plaats, als bestrij ding van de Duitsche taktiek zullen tref fen ,is nog niet bekend. Men weet, hoe Churchill dergelijke in het Lager Huis in uitzicht heeft gesteld. En men heeft wel ongeveer een denkbeeld, wat do' Britsche admiraliteit daaronder verstaat Waarschijnlijk zullen de regels betreffen de de contrabande in het goederenver voer ter zee met bestemming naar Duitschland verscherpt, zal het „bemij- nen" van de Engelsche wateren met de- KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het is bekend, hoe den koning der Belgen een eerezwaard is aangeboden door een Japansche afvaardiging, welk wa pen, rijk versierd, een kunststuk is van den meest beroemde der Japanners, die Zich op het vervaardigen van zwaarden hebben toegelegd. Het geschenk is en kele eeuwen oud. In de „Temp®" lezen we nu, hoe de bevolking van Parijs koning Albert even eens een eeresabel zal aanbieden Ze zal versierd zijn met kostbare edel.steenen De dichter Jean Richepin heeft de wóór den gemaakt, welke op het lemmet zullen worden gegrift. Letterlijk vertaald luiden deze als volgt recht, zonder vlek, zon der vrees, heb ik uw ziel als ziel, iff koning." Als aanvoerder van het Duitsche leger in Oost-Pruisen bij de laatste over winning was naast von Eichhorn, dio een kleinzoon of nakomeling van den wijsgeer Schelling is, generaal von Bülow genoemd. Daaruit was men tot het besluit gekomen, dat inderdaad Duitsche afdee- lingen van 't Westelijk naar 't Oostelijk oorlogslooneel waren vervoerd, daar laatst genoemde toch een kommando in Frankrijk had cn hij waarschijnlijk aan 't hoofd van een korps zou zijn overge plaatst. Achteraf blijkt, dat niet von Bülow, maar won Below die zege bij de Mazoe- rische meren mee heeft helpen bevech ten - De correspondent te Kopenhagen van de „Daily Telegraph" maakt melding van een merkwaardig plan, geopperd om in Duitschland de dreigende schaarschle aan vtaedsel minder nijpend te maken Het plan beoogt, dal vijf millioen vermo gende Duitscliers zich als toeristen naar het buitenland zullen begeven drie mil joen naar Scandinavië, een miljoen naar Nederland, een miljoen naar Zwitserland. Het is een plan als een ander' voegt de N R C er ironisch aan toe. van de inlichtingen, ingewonnen over zelfde daad van Britsche zijde beant- dc uitvoerige, aan de Duitsche onder- woord en een blokkade vin Duitschland zeeêrs verstrekte lastgevingen. Deze instructies zouden dc duikbootcn machtigen alle koopvaardijschepen, die in het geblokkeerde gebied worden aan getroffen en met goederen op weg naar Engeland zijn, te beschouwen en te be handelen als vijandelijke schepen, die in onwettige operaties betrokken zijn. Ze moeten onmiddellijk getorpedeerd wor den zonder eenig onderzoek aangaande htm nationaliteit en zonder zich ook' maar eenigszins om het lot van dc be manning te bekommeren. VoorL weet de Engelsche berichtgever te verhalen, hoe het niet uitdrukkelijk in üe lastgevingen wordt gezegd, maar hoe men verneemt, dat gewenscht wordt dat de bemanningen van de getorpedeer de schepen zullen omkomen, zoodat er aangaande het lot vajn de schepen niets betend zal war den. De Duitsche overheid gelooft, dat ae verdwijning van vele koopvaardijsche pen met man en muis een schrikwekken de uitwerking zal liebbi Verleden Donderdag werd de keizer te Willvelmshaven verwacht, en men ge looft algemeen, dat hij van Helgoland uil en misschien op een punt nog verder in zee. (op een schip?) de blokkade gedu- ircndc eenige weken zal leiden Voorts geeft dc berichtgever van de „Daily Mail" als de algemeene meening, dat deze onderneming van Duitschland öls een wanhoopsdaad moet worden be schouwd. Het tekort aan koren zou er veel grooter zijn dan men tot dusver geloofde. Ook is de algemeene opvatting te Hamburg, dat niet alleen onderzeeërs maar ook lal van andere oorlogsschepen ahn de blokkade zullen deelnemen, al Ikomt flat den Duilschers ook op verliezen te slaan. Zelfs schijnt eveneens van „Zep d'oor oorlogsschepen van het Vereenigd' Koninkrijk, Frankrijk en Rusland nage streefd worden En daar komt misschien iets hij. Men herinnert zich, hoe de Russische over heid schijnt te overwegen, de bemanning van het Duitsche ,,Parseval"-luchtschip, die, na bommen op het onverslerkte deel van de Odstzeestad Libau te hebben ge worpen, gevangen genomen werd, als ge wone misdadigers terecht te stellen. Naar de „National Tidende" uit Lon den verneemt, kan hetzelfde middel wor- - In hot bericht omtrent het stand beeld in Duitschland van den Fransclien veldmaarschalk uit de 17de eeuw, op welk gedenkteeken beslag is gelegd, viel de naam uit van wie daardoor verheer lijkt wordt Het is de beroemde Turemie. Meer populair don Joffre, de opper bevelhebber, is in het Fransche leger ge neraal Pau, de eenarmige. Het eigenaar dig geval doet zich bij hem als gevolg van het groote gewicht, dat men aan zijn leiding en bekwaamheid toekent, voor, dat men hem herhaaldelijk in het buiten land meent gezien te hebben, bij welke gelegenheid hij met een belangrijke zen den toegepast aangaande de opvarendending belast zou zijn. Zoo geloofde men van de Duitsche duikboot, welke het onlangs, dat hij door Zweden naar Rus- Engelsche koopvaardijschip ,DuIwich" land reisde, waar hij hervormend of rege lot zinken bracht. Negen matrozen van lend zou optreden. Door de .Temps" dit laatste worden tengevolge daarvan werd dit evenwel weersproken. Pau was vermist. De Duilschers, die rechtstreeks nog in Frankrijk, zou evenwel naar het Een spoorwagen met een waarde van eenige milliarden franken, die door de Fransche banken bij het begin van den oorlog te Genève in veiligheid waren gebracht, is dezer dagen, naar de N. R C meldt, weder naar Frankrijk terugge voerd. De brief wordt in fac-simile open baar gemaakt, dien de Engelsche gezant in Kristiania aan den Noorsdien bedien de van Sir Roger Casement zou geschre ven hebben ein waarin aan gene een hefoo- ning van 5000 p. st. voorgespiegeld wordt, Wanneer het door berichten van den be diende zou gelukken, Casement in handen te krijgen. Den bediende werd in dat ge val bij voorbaat dc straf kwijt gescholden jaf vrije overtocht naar de Vereeniigde Sla- ten toegestaan. Volgens het oordeel van de N. R. C die de publicatie onder de oogen heeft gehad, maakt het fac-simile, vooral de onaanzienlijke „kop" den indruk van een vervalsching, waarvan Casement zelf wel licht slachtoffer geworden is. Men zou daarbij dus zeer goed met een buitengewoon boosaardige mystifica tie te doen kunnen hebben. Een zonder ling feit, dat den toestand voor de betrok ken Engelschen niet gunstiger maakt, is, dat Findlay, de bewuste gezant, door een Noorsch blad daaromtrent onder vraagd, slechts naar een mogelijke mee- deeling van Grey verwezen heeft. De Joden hebben het tegenwoordig ondanks de proclamatie, in den aanvang der vijandelijkheden door den tsaar aan zijn „lieve joden" afgekondigd, verre van prettig in Rusland. We hebben daar meer dan eens voorbeelden van verstrekt. De „Frankf. Ztg." maakt thans een op roep openbaar van het buitenlandsch co mité van den Algemeenen Joodschen Ar beidersbond in Lithauen, Polen en Rus land met liolommenlange opsommingen van de vervolgingen en mishandelingen waaraan de joodsche bevolking in Rus land bloot slaat. De fabel van het land verraad der joden wordt volgens dit manifest gedurende den oorlog in om loop gebracht. Voor verder Buitenland zie men het Tweede Blad. Uien 7.32 7.52, kleiperen 8.44 a 8.52, huismanzoet ƒ6.80 a ƒ7.24, goud- reinetten 13, grauwzoet 7.96, bijenkorf 7.24 a 7.36, alles per HL. Teolen, 20 Feb. Ter graanmarkt van heden was tarwe f 14.00-17.- wintergerat f 14.00— 15.00, zomergerst f 12.00—14.00, haver f 15.00— 16.00, karwei f 14.00—15.00, alles per 100 kilo. Voorts rogge f 10.0011 Of', witteboonen f 15 20.00, brnineboonen f 14.00—15.00, kleine erwten f 12.00—14.00, kroonerwten f 14.00 14.50, aardappelen f 2.00—4 00. nien f7.— a f 8.— alles per heot. IJzendljke 20 Febr. Ter graanmarkt von he den was de aanvoer niet groot. Wegens de keuring te Oostburg was het marktbezoek klein. Tarwe 50 cent hooger. Andere artike len onveranderd. Men besteedde voor: jarige tarwe f 00.00 a f 00.00, nieuwe tarwe f 17.00—17 80, jarige rogge f 00—00, nieuwe rogge f 00.0000 00. jarige wintergerat f 0.00—0.00. nieuwe win tergerat f 18.50—13.75.nieuwe zomergerst f 13.50 13.75, haverf 14.2514.50. paardenboonen f 14.25 14.50, groeneerwtenl .0000.kroonerw ten f 14.2514.50, bruineboonen f 00,0000.00, koolzaad f 00,0000.00, karweizaad f 00.00 00,00, p er 100 kilo. daar schuld aan hebben, zouden, vindt men, als moordenaars moeten worden (opgehangen. Maar daarloe moeten ze zich in Engelsche handen bevinden. En; behalve dat dit niet zoo gemakkelijk gaat, is er nog een bezwaar legen En wel. dat de Duitschers ten opzichte van Engelsche1 gevangenen met gelijke munt kunnen bej talen. De represaille wordt in het oor-> logsrechl uitdrukkelijk als geoorloofd er kend. En indien dit ook niet zoo ware wat nood Men weet, htoe in Engeland een beloo ning van 50 p st werd uitgeloofd voor het koopvaardijschip, dat een Duitsche onderzeeboot tot zinken weet tc brengen. Naar aanleiding daarvan stelde een be woner van Leipzig volgens de „Köln. Ztg." een som van 3000 mark bescliik- baar voor de opvarenden van een Duit sche duikboot, die een Engelsch troepen- transportschip in den grond boort, of zich op andere wijze onderscheidt Men moet maar durven D. DEKKER en JOH. MINDERHOUD die ook namens wederzijdache familie hartelijk dank zeggen voor de belangstel ling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 20 Februari 1915. tsarenrijk vertrekken, maar slechts om grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj, den op perbevelhebber der Russische legers, onderscheidingsteekenen aan te bieden. Nu meldt de „Neue Zürcher Ztg.", dat generaal Pau naar Nisj verLrokkeft is, om den militairen toestand in Servië te organisceren. Frankrijk wil dit land met twee legerkorpsen te hulp komen. In verband daarmee zal volgens 'tZwitser- sche blad waarschijnlijk van den voorge nomen opmarsch in den Elzas worden afgezien Vier bisschoppen zijn gemobiliseerd in het Fransche leger. De Temps" ver meldt, dat con van hen optreedt ais liioofd-aalmoezenier van een legerkorps. Twee andere dienen gewoon als onder luitenant cn soldaat tweede klasse, terwijl van den vierden bisschop niet wordt tapgegeven, in welken graad of welke, waardigheid hij zich nuttig maakt. Heden overleed onze lieve Zuster en Behuwdzuster, ELISABETH CORNELIA VAN MANEN, in den ouderdom van 41 jaren. f Mr. H. VAN MANEN. M. G. VAN MANEN— Hagen. J. C. VAN MANEN. D. VAN MANEN, f H. VAN MANEN. - A.C. VAN MANEN— Vlasveld. 18 Febr. 1915. Algemeene kennisgeving. Amsterdam Leiden. Tjibadak. Epi Op de Vrjjdag door de Veilingsvereomging Walcheren" alhier gehouden kleine vei ling werden de volgende prgzen bes'eed: Goud reinette 19 a 24 ct., bh nheim picping 18 ctg'ftuwzoet 16 ct., huismanzoet 13 a 14 ct. Dantziger kant 26 ct, hondsmuil 20 ct, klei peren 15 ct., Fran^oi1* Borgia 11 ct., u en 10 a ll'/j ctspruiten 9 a 15 ct., peen 2 a 6 ct-, karoten 2 a 3 ct., rapen 2j ct., kool rapen 2'/, a S ct., witlof 18 a 21 ct., alles per Kg. Bloemkool 3 a 16 ot-, roodekool 4 a 15 ct., savojje kool 3 a 51/, ctboerenkool 1 a 2 ct., andjjvie j a 1"3 ct. alles por stuk. Spruitenkopppn 16 a 23 ct., spinazie 29 ct., molsla 49 a 56 ct.. veldsla 24 a 42 ct., broeisla 28 a 35 ct. Fransche postelein 24 a 30 ct. Blerrekoa 2 a 6 ctalles per mandje. Bruine boonen 68 a 80 ct., per 5 liter. Prei 6 a 8 j ct., rapen 3 a 4j ct.. radijs 7 ct selderij 2 a 4 ct., schorseneer 9 a 10 ctpeter selie 4 ct., kervel 4 ct., alles per hos. Vlmsikgen, 20 Feb. Op de gisteren n.m. alhier gehouden groenten-, iruit- en eieren- veiling werden de volgende prijzen besteed Sprniten 0.79 a 1.70, peen 40 a 44 ct kroten 20 a 28 ct., spruitkoppen 19 a 20 ct., boerekool 20 a 38 ct., koolrapen 21 a 35 ct„ veldsla 21 a 36 ct., alles per mand. Prei 4 a 71 ct., selderie 3 a 5 ct., schorseneeren 8 a 9 ct., rapen 2 a 5 ct., alles per bos Boemkool 2 a 17 ct., savoijekool 4j a 6 ct., beiden per stuk, Kipeieren 70 ct. per 13 stuks! Sinaasappelen 44 a 50 ct. per 25 stuks. Bruine boonen 91 ct. per vijfkop. Witlof 9 a 11 ct. per K G. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond tij het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder Mejuffrouw JANTJE VALK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam J. T. J. MATENA» Middelburg, 20 Februari 1915. Voor de vele gelukwenschen, op mjjn 70en jaardag ontvangen, betuig ik mjjn harteljjken dank. G. LOUWERSE. 't Zand gem. Kondekerke, 20 Febr. 1915v IJ' Jongelieden, die met den aanvang von den nieuwen cursus als kweekeling wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan voor I Maart a.s. mededeeling te doen aan het adres van den ondergeteekende Dit bericht moet inhouden de mededeeling tot welke klasse toelating wordt verlangd en vergezeld gaan van la een extract uit 't geboorteregister, 2e een verklaring van Ouders of Voogden, dat zij de(n) adspirant wenschen te zien opgeleid voor de acte van Onderwijzer(es), Se een verklaring van het Hoold der school, welke zij hebben bezocht, ten blijke, dat deze de(n)adspirautdaartoe gesohikt acht. De Directeur J. VREEKEN. Langedelit H 1.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3