1 BUITENLAND. iTHEELICHTEN THERMOMETER EN VERWACHTING. 11 Febr. Thermometer a 1 b i e r 8 a. vm.'38 gr., 12 a. 41 gr.. 3 u. 42 gr. Telegrafische mededeoling van het Kok Meteorologisch instituut te De BiJt volgas ie waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 765.9 t- Hernoesand. Laagste 749.8 te Hamburg. Verwachting tot den avond van 12 Feb. zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. HOOG WATER. Vlissingen. V'gdag 12 Febr. n m. 12 19 Zaterdag 13 108 Z ndag- 14 155 Maandag 15 2.33 Dinsdag 16 3.07 Woensdag 17 3 38 Donderdag. 18 4.10 VERSCHILLENDE BERICHTEN. B. en W. van den Haag1 hebben het arbeidsreglement der Haagsche Tramwegmaatschappij goedgekeurd. De heer J. M. H. Pennink, de be kende directeur van de Amsterdam-che gemeentewaterleiding heeft gisteren zijn zilveren jubileum als zoodanig herdacht BEGRAFENIS DE BRUIJN. "Woensdag had te 's-Gravenhage onder groote belangstelling en in te genwoordigheid van minister Lely, de se cretaris-generaal en de chefs van de af- deelingen waterstaat en spoorwegen de begrafenis plaats van den oud- hoofdingenieur, directeur van waterstaat H. E. de Bruijn. De chef van de af dee ling waterstaat, inspecteur-generaal Ra- maer huldigde de groole verdiensten van den overledene o.a. bij de verbetering der sluiswerken in Zeeland aan het licht gekomen. bliek naar een nieuwe reactie, vooral in verband met Joean-sji Kai, den president. Volgens de Times is hij in den Tempel des hemels voorgegaan bij de godsdienstige plechtigheid op 23 December, ofschoon die viering volgens de Jong-Chintezen uit den tijd was In geen eeuwen was die plechtigheid vervuld door iemand, die niet tot een keizerlijke dynastie behoort. Bij den president-hoogepriesler stond bij die gelegenheid ter bescherming te gen een, mogelijken aanslag een gepant serde auto evenals Lal van gewapenden. AAN°CORT. Nomen breve, opera longa. Toen d' eerste schok onz' oude burcht deed beven, Hebt gij met Treub, gij duo van de kracht, Aan ons verbijsterd volk 't verstand her geven, En in den chaos orde en rust gebracht. Gij stutte 't Staatshuis sterk, met moed en macht, Ook toen in 't boek van 't eigien ziele- leven Met scherpe stift het smartwoord werd geschreven U zij de dank van 't nu en 't nageslacht. En als soms weer, in deze duistre dagen, Bij 't dreigend schijncel van den vlam mengloed, De geest benauwd wordt, en het harte bang— Dan hoedt uw naam den wankle voor versagen De Dijkgraaf waakt, bij 't wassen van den vloed!.... Uw naam is Cort wat gij gewrocht hebt, lang. „Charivarius (Nieuwe Groene)". (Herhaald). Op last van de justitie; heeft! de ipolitie te Breda bij een boekver- kooper aldaar, naar de N. R. C. meldt, een reclameuilstalling van het geïllus treerde tijdschrift Het Leven doen ont ruimen. Uitgestald waren o. m. voor werpen gevonden op de slagvelden in België, als een uniformjas, een stuk van een (projectiel van 42 cM., patronen, kogels, een revolver, een ransel, een geweer, enz. Te Sneek is een pot met zil veren munten uit den Spaanschen tijd gevonden. Gedurende de sneeuwjacht is Za terdagavond te Ooster-Nijkerk (Fr.) L. S., 56-jarig werkman, bij het huiswaarts gaan in de vaart geraakt. Eerst den volgenden morgen slaagde men er in, zijn lijk op te visschen, Te Oude Pekela is bericht ont vangen, dat de heer August Meijer, di recteur der gasfabriek aldaar, die aan de zijde der Duitschers aan den oorlog deelnam, gesneuveld is. Hij laat een weduwe met drie kin deren achter. B., ambtenaar ter gemeente se cretarie van Utingeradeel, is als ver dacht van verduistering gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. De rechter commissaris heeft zijn gevangenhouding bevolen. Te Zutphen heeft een zeldzaam, voorkomende bekeuring plaats gehad In de politieverordening is verboden, „lijken te vervoeren in andere dan in de daartoe bestemde en door B. en W. daarvoor goedgekeurde rijtuigen". Dezer dagen nu is' proces-verbaal opgemaakt legen een aanspreker, die, blijkbaar om kosten uit te sparen, een lijk naar het station ver voerde in een camion of verhuiswagen DE OORLOG. Aan de grens. Uit Koewacht schrijft men ons Te Koewacht (B.) en waarschijnlijk ook wel elders, hebben de Duitschers het aantal noleboomen op de verschillende erven doen opnemen. De boomen, die voor hun -doel geschikt worden be vonden, zullen zij naar men beweert, doen vellen en de stammen naar Duitschland vervoeren, waar men er kolven voor geweren uit vervaardigt. Al dus zeide een Duitscker. Maandag is het onder Zuidd;orpic een Duitsch soldaat, die van het solda tenleven blijkbaar genoeg had, gelukt over de grens te geraken. Hij had zich daartoe in een molenaarspak, hetwelk hij gekregen had of gebruiken mocht, stoken en daarmede was hij in een onbewaakt oogenblik stilletjes gedeser teerd. De toevalligheden zijn de wereld nog niet uil. De „Westminster Gazette" vertelt een eiglenaardigen samenloop van omstandig heden. Aldus. Dr. Horton moest preeken le Huil. Te Derby miste hij evenwel den trein. Daarom telegrafeerde hij naar iemand te Hull, cm dezen le waarschuwen, dat hij met den volgenden zou komen Toen hij daarmee inderdaad Huil bereikte was er niemand, om Her ton af te halen. Achteraf bleek toen het volgende De persoon, aan wien de predikant had gete legrafeerd dat hij te Derby den trein had gemist, was inderdaad bij de aankomst van den tweeden trein te Huil aan het slalion geweest en had, toen hij een heer zag, die blijkbaar een dominee was, gevraagd, of hij Horton heette. Na beves tigend antwoord waren ze samen in een linurrijluigje weggereden. Bij die rit sprak die bewoner van Huil over het uit Derby verzonden telegram Toen vernam hij tot zijn verbazing, cat zijn mclgezel niet in Derby geweest was. En daaruit bleek dan, dat de predikant, dien hij hij zich had, niet de dr Horton was, die te Hull verwacht werd, ofschoon liij ook zoo heette, in denzelfden trein had gezeten! en in dezelfde stad moest preeken. o We hebben vroeger meer dun eens gewezen op de belangwekkende verschijn- De Engelsche verliezen Volgens een meedeeling van den eersten minister van Groot-BriUanje As- quith hebben de verliezen van het En gelsche leger in Frankrijk en België lot 4 Februari jl. ongeveer 104 000 man bedragen Waarschijnlijk is de bedoeling: aan dooden en gewonden. Dat het opgege ven aantal slechts de gesneuvelden zou omvatten is haast niet aan te nemen. Ook als men rekent, dat dit betrekking heeft op alle Britsche krijgslieden op het Westelijk oorlogstooneel, welke op de een of andere wijze getroffen wer den, is het cijfer al ontstellend hoog. Oorspronkelijk was dat hulpleger toch niet sterker dan 200 000 manEn op die h oogte is hel lang gebleven Welis waar werden voortdurend versche sol dalen over het Kanaal vervoerd, maar deze dienden uitsluitend of hoofdzake lijk tot aanvulling der verliezen Men weet overigens, hoe groot in dezen oor log de kans is gebleken voor de man nen, die door een schoL niet onmiddel lijk werden gedood, te herstellen. Hoe de geweldige verhoudingen, waarin het huidig werelddrama wordt afgespeeld, ook opeens de waardeering door de openbare meening van afzon derlijke krijgsverrichtingen onderstebo ven heeft gegooid, blijkt daaruit, dat, terwijl bij Ieperen op een beperkte plaats meer Engelschen streden dan ooit in de geschiedenis het geval was, deze dag: aan dag durende slag in 't ge heel van den krijg niet meer bctceke- nis had dan die van een episode. schepen bezocht, bommen gevonden, die niet waren ontploft. Hij houdt deze voor bommen, die bij wijze van ballast werden uitgeworpen om het mogelijk le maken, het van de aarde af dreigend gevaar te vermijden door een plotselinge stijging. In dal geval worden, voorzoover dat mogelijk is, de ontploffingspkon takten verbroken, voor de moordtuigen losge laten worden. Aldus de redeneering van graaf Zepr pclin We maken er slechts opmerkzaam op, dal, om hij een lconkreel geval le blijven, de bemanning van de eerste „Zeppelin", die in Augustus in den nacht boven Antwerpen verscheen, zich niet de minste moeite gegeven heeft, het leven van vrouwen en kinderen te sparen, Maar misschien wil de graar ttit verdedig gen met zijn daarna uilgesproken mee»- ning ,dat voor een aanval uit de lucht dezelfde regel geldt als voor 'het oor logsvoeren le land, wat het bestoken vart-*eeh s&id met Zeppelin-bommen be treft. Dit mag naar zijn meening pok geschieden pp een ouversterkle stad, die door een militaire macht bezet is of slechts door loopgraven beschermd en vooral, wanneer anli-iuchlschip-kanonnen daar staan opgesteld Ten slotte erkende de „luchlgraaf dat de Zeppelin-luchtschepen nog verre van volmaakt zijn en dat we pas aan het begin van de wetenschap der luchtvaart staan. Zwemvesten. De vele scheepsrampen tengevolge van lorpedoaanvallen of mijnen hebben ge toond, dal men voor de redding van menschenlevens geen slaat kan maken op de booten, die bij zware slagzij van het getroffen schip moeilijk gestreken kunnen worden, noch de reddings boeien, -gordels of -kragen, die bij een plotselinge ramp dikwijls niet dadelijk bij de hand zullen zijn. De door de Duitschers op de borst gedragen lucht kussens kunnen lek worden. In Engeland maakt men nu, volgens de N R C., veel stemming voor kleeding met drijfvermogen, die aan boord dag en nacht gedragen kan worden, zon der hinderlijk te zijn, en beveelt hiervoor een met kapok gevoerd vest aan, dal, uiterlijk aan een gewoon vest gelijk, een drijfvermogen van 7 K.G heeft. Hiermee blijft men in een verticale houding met het hoofd bo ven [water drijven Het is niet hin derlijk warm, en kan bij het werk zoowel als 's nacht aangehouden wor den De drager krijgt er een uiterlijk van welgedaanheid door, zonder dpar- oin nog een Falstaff-figuur te vertoo- nen, wal ook een punt van veel be lang is, om het redmiddel ingang te doen vinden. De kapok wordt vooraf met olie gedrenkt, dit verhoogt den duur van het drijfvermogen, die nu langer is, dan een mensch in liet koud water uithoudt. Dezelfden, die de kapokveslen voorr, staan, bevelen ook aan de huid door krachtig inwrijven mei olie of vasef- line tegen het koude water bestand te maken, een voorzorg, die ook in de loopgraven menig soldaat, die in door weekte kleeding op aflossing moest wachten, goed te stade is gekomen De vlam van een Verkade's WAXINE THEELICHT geeft juist voldoende hilte om de thee goed warm te houden zonder ze le doen koken. Praclisch en zindelijk in het gebruik. Prijs per doos 30 cent. Glaasje 7 cent. Wij leveren ook speciale Theecomfoortjes, In koper en in nikkel E. G. VERKADE ZN, Zaandam. - De Japanners hebben al geruimen lijd geleden de Marshall-eilanden aan de Duitschers ontnomen. Dit weel men evenals dat de Japanners ze aan de regieering van hel Australisch gemeene- best hebben overgedragen De Engelsche bladen melden nu, dal daarvoor Australische postzegels van één en van twcc-en-een-halven stuiver zul len worden gebruikt met den overdruk ,,N. W Pacific Islands". Over eenige weken worden ze te Londen verwacht Het oordeel va,a Zeppeli" De Berlijnsche correspondent van de Amerikaonsclie „United Press" heeft dat gevraagd en wereldkundig gemaakt Na1- tuurlijk betrof het dé verrichtingen van de door hem of liever: krach lens zijn stelsel gebouwde en naai' hem ger noemde luchtschepen, inzonderheid wat aangaat de voor>vaarden, waaronder ste den vandaar uit 'mogen Vorden gebomL bardeerd Hij uitte zijn leedwezen over liet dooden van „niet strijders" daarbij, maar verklaarde, dat de bemanningen der ,,Zep|- pelins" aan veel grooter gevaren zijn bloot gesteld dan wïe in een anderen tak van den militairen dienst strijden. Ze trachten te vermijden, dat vrouwen en kinderen door uitgeworpen bom men het leven verliezen. Graaf Zept- KORTE OORLOGSBERICHTEN. Ook te Berlijn heeft de totale, nu weder opgeheven stemming van het te legrafisch verkeer tusschen ons land en Engeland de aandacht getrokken. Twee onderstellingen werden er daarvoor vol gens de „Kóln. Ztg." geopperd. En wel dat de regeering in den Haag een kabel geheel in beslag nam voor haar gedach- lenwisseling mjel Amerika aangaande hel Duitsche dreigement of dat Engeland, zoodoende meedeelingen over troepen verplaatsingen voor ons land wilde ver heimelijken. 1 Herhaaldelijk komt het nog voor, dat in de vlakte van Chalons en daar in de buurt bij het maken van loop graven, waardoor de grond in <üe streken lomgewoeld wordt zooals 't in geen eeuwen gebeurd is, allerlei oude munten en andere antiquiteiten wor den gevonden. Nu weer heeft meu, volgen het „N. d. D.", in de buurt van Reims een aanzienlijke lioeveelheid oude Fransche gouden munten gevonden en ook oude munten van koning Knoet van Engeland Ook hel Russische Parlement, an ders gezegd de Doema, heeft verga derd. Sasonof, de minister van buiten- landsche zaken heeft daar het woord gevoerd. En dat is voor hem een suc ces geworden. Toen hij gedaan li ad, juichte de vergadering hem stormachtig toe. Wal hij gezegd heeft, blijkt niet uil liet bericht van het Petrograder agentschap, dat we onder de oogen licbben. Men kan zich dat trouwens wel voorstellen. Na hem voerden Miljoekof, de be kende leider der „kadetten", en retjje- naars namens onderscheiden groepen het woord. Alle redevoeringen kwamen blijkbaar op „volhouden" neer, Deze ge dachte werd ook belichaamd in een motie, welke aan het slot der zitting met algemeene stemmen aangenomen werd. Hier om kan men verbaasd opkij ken. En de socialistische Docma-leden dan? Men is in Rusland De regeering heeft deze doen. arresteeren, al een Telegrammen. Het onderstaande werd door ons niet gebullctineerd. ENGELSCHE GEÏNTERNEERDEN IN NEDERLAND. LONDEN, 10 Febr. In het Lagerhuis vroeg de afgevaardigde Mac Master in lichtingen omtrent de verzorging van de geïnterneerde Engelschen in Nederland Hij vroeg of hel waar was dal dc offi cieren zijn opgesloten in een bekrompen fort waarin zij allen in één vertrek moe ten slapen. De minister van oorlog ant woordde hierop, dal de meeste militairen zich bevinden te Groningen waiar de toe stand vrij goed is, 38 officieren zijn ech ter opgesloten in een fort, waar het hun aari dc noodige gerieven schijnt te ont breken De aandacht van de Nederland- sche regeering is hier reeds op gevestigd, welke daarop heeft geantwoord, dal reeds al het mogelijke wordt gedaan om den toestand aldaar zoo gunstig mogelijk le maken DE „WILHELMINA LONDEN, 9 Febr. Het Amerikaanschc stoomschip „Wilhclminais gisteravond uit eigen wil, na een stormachtige reis le Falmouth binncngeloopen. Douanebeambten aldaar verklaren, dat het schip minsten drie dagen noodig zal hebben om de schade te herstellen LONDEN, 10 Febr. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Primrose, de nieuwe onder-staatssecre taris van builenlandsche zaken en zoon van lord Roseberry. dat een onderzoek wordt, ingesteld naar den aard vau de lading van het stoomschip. DE DUITSCHE VERKLARING PARIJS, 9 Febr. De consuls der voor naamste Zuid-Amerikaansclie republie ken verklaarden desgevraagd, hoewel blij vende bij him neutrale opvattingen, dat de bedreiging van Duitschland om vij andelijke en ook eventueel neutrale schepen in den grond te boren de huidige Iprisis zou verscherpen en een schending zou zijn van het volkeren recht. vervolgden den vijand Een Duilsclie aan val op Fontcnelle in de Vogezen is af geslagen OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 9 Febr Off De algemeene toestand in Polen en West-Galicië is onveranderd De gevechten in de Karpa ten duren voort. Dc Boekowina is tot aan Soeksawa gezuiverd van vijanden; deze worden hier en daar vluchtende achtervolgd Met buitengewone vreugde begroette de bevolking onze aanrukken de troepen DE RUSSISCHE TERUGTOCHT UIT DE BOEKOWINA ROME, 9 Febr (via Londen) De „Se coio" verneemt uil Boekarest, dat de Russen in de Boekowina zich over het geheeLe front op den terugtocht be binden. Na een krachtig artilleriege vecht van twee dagen, werden zij ge dwongen hun stellingen op le geven Zij trekken in twee afzonderlijke afdeelin- gen terug. De Oostenrijkers, die Soek- zawa alweder bezetten, hebben de ver volging krachtig ter hand genomen De ontruiming van Tsernowitz door de Russen kan elk oogenblik verwacht wor den. IN' DE ZWARTE ZEE PETROGRAD, 10 Febr Off In de Zwarte Zee bombardeerde de „Breslau" Jtalta Den 28sten beschoten wij de Turk- sche batterij in Trabizonde en brachten daarbijeen geladen stoomschip tot zin ken Een ander schip, geladen met le vensmiddelen, ba orden wij bij Jeros in den grond. KABEL GESTOORD. KOPENHAGEN, 9 Febr. Het blad „National Tidendc meldt, dat d<e kabel van de groote Noorsche kabelmaatschap pij tusschen Zweden en Engeland bij New-Castle gestoord is. Het schijnt dat de kabel gebroken is. De reservekabel is echter nog in werking Marktberichten. pelin toonde dit op een eigenaardige selen van een verschuiving der politieke manier aan. Er zijn n 1. in de Engelschelijd geleden Klaarblijkelijk woonden ze verhoudingen in de Chincesche repu- steden, onlangs door Duitsche lucht- de vergadering dus niet bij. FRANSCHE LEGERBERICHTEN PARIJS, 9 Febr. 3 uur. In België heb ben bij tusschenpoozcn arlilleriegevcclir ten plaats gehad Ieperen en Veume weij- den beschoten. Hel Belgische geschut heeft een hoeve verwoest cn de verdedi gers op de vlucht gejaagd. Op den weg van Belhune naar la Bassée hebben de Franschen een molen bezet, waar de vijand zich had genesteld. Soissons is beschoten met brandbommen In de Ai> gonne ontwikkelde zich het gevecht rondom Bagatelle in een der dichtste ger deelten van het bosch en nam een zeer ongeregeld verloop Het front werd, over het geheel genomen, aan beide zijden nog gehandhaafd Tusschen Oise en Aisne school hel Fransche geschut een Duitsch vliegtuig neer, dat brandend omlaag viel binnen de Duitsche voorposten. 9 Febr 11 uur. Er zijn geen belang»- rijke berichten ingekomen Wij hebben een loopgraaf in de lucht doen vliegen voor Fay. 10 Febr 3 uur. Er hebben vrij ernstige artilleriegevechten plaats1 gehad op ver schillende plaatsen van het front, vooral aan de Aisne en in Champagne In Lot ha»- ringen heeft slechts een weinig beleeker nenn infanteriegevecht plaats gehad en wel ten N.O. van Manonvillers waar een der Fransche detachementen vijandelijke patrouilles terugdreef uit het Rémout- bosch 10 Febr 11 uur. Dinsdagnacht hebben wij bij la Bassée drie mijnen laten sprin gen en niettegenstaande den tegenaanval, die zeer hevig was. en welke met de bajonet werd agfeslagen, slaagden wij-ch in de daardoor ontólane galen le bezet ten In Argonne werd voorts wederzijds geschoten en met bommen geworpen, vnl in de streek van Collanle en galelle De Duitschers deden een hevi/- gen, maar vruchteloozen aanval op Ma rie Thérèse. Onze voorposten sloegen zonder moeite een Duitschen aanval in Lothaf- ringen af Noordelijk van het Paroyhosch Middelburg 11 Feör.Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig Tarwe 25 cent en witte boonen ƒ1.hooger, overigens onveranderd. De prijzen waren als volgt: jarige tarwe f af nieuw- tarwef 16.a f 17.per 100 kilo rogge 10.a 0. wintergerst f a f zomergerst f 13.a I 14.haver t af per 100 kilo's; paaideboonen f 0. a f 0.groene erwten f a f kroonerwten f 13.50 a f 14.50; tuinboonen f 0.a f 0.witte boonen f 19.a f 21.ronde bruineboonen f 18.a f 19. lange dito f 13.50 al 14.50, koolzaad f a f karweizuud fa f alles per mudmaanzaad f a f per 50 kilo's. Middelburg 11 Febr. Officieele noteering van den marktmeester. Boter 0.80 a f 0.85, voor particu lieren f 0.87 s per kilo. Eieren 1 5.10, voor particulieren 1 5.50 per 100 stuks. Noteering van den marktzetter der landb. ver. o t e r t 0.80 a 1 0.85 voor parti culieren f 0.87 s per kilo. Eieren 1 5.10, voor particulieren t 5.50 per 100 stuks Noteering van deYeilings- 'ereeniging „Walcheren" alhier. Eieren V. V. W. 1 5.— a f 6.40, eenden f 5.a 1 0.ganzen f 0.a f 0, kalkoen f 0.a t 0.kieviten f 0 a f Olie, van Inl. zaad, Raap- f 59.00, Pa tent- f 6100, Lijn- f 45.00 per heet. a cont.op 6 w. f 1.00 p. h. hooger. Koeken, van Inl. zaad. Raap- f 110. per 1040 st., zachte lijn- f 16.00 per 104 st. harde lijn- f 15.50, lijnmeel f 15.50 paf 100 kilo. Vlissingen, 11 Febr Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling wei^ den de volgende prijzen besteed Spruiten 31 A 82 ctkaroten 14 ct., wortelen 38 A 44 ct., rapen 34 ct., spruitj- koppen 14 ct., koolrapen 20 ct., boeren kool 24 ct., alles per mand; prei 3 A 6 ctselderie 1/2 A 3 ct., beiden per bos; bloemkool 31/2 A II1/2 ct., savoijekool 2 A 51/2 ctroodekool 5'/2 cl., alles per stuk; witloff 15 ct per K.G.uien f 6.04 A f ,7, bravo's f 2.84, poters f 2.12, huis^ fnAAzoet f o 44 A f 5.48, grauwzoeft 6.44, kleiperen f 6.80 alles per H.L. ScmnDAif, 10 Feb. Montwjjn f 17$, jenever 21Vi> AiBBt. proef f 23 per H. L., cont. zon- Het onbeleekenendc gevecht bij Mn- der fust en zonder accfine. lionvillers is geëindigd. Onze huzaren Opgaaf van den »Bond van Distillateurs."

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3