^5 ct. per Pond. Overal verkrijgbaar. FIJNSTE. PLANTEN BOTER Harktbericliten. De Zeenwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatsshapü Olmen, Canada's, Knotwilgen en andere Boomen, maar eruit verdreven werden, waarna de Franschen zich iu de hollen ter ver dediging inrichtten' Deze erkennen .zelf, dal de Duit, schers in de Argonne eenig voordecll hebben behaald. De plaats, waarbij dit geschiedde, heet eigenaardig genoeg Ba gatelle Bagatellen toch waren tol nu, Toe juist de successen, door beide par tijen in dat bergwoud behaald Wal de Karpaten aangaat, spreken de Oostenrijksche en Russische legerbe- richten natuurlijk alleen van die gevech ten, waar hun troepen aan de winnende hand bleven De strijd is daar nog niet beslist Of er wel een beslissing zal won den verkregen'? Men twijfelt eraan, be speurend, dat ook dc Oostenrijkers plus Duitschers tegen de Russische krijgsmacht opgewassen schijnen te zijn en elkaar in evenwicht houden. Maar dit sluit in zich, dat ook in die omstan digheden de Russen er beter dan hun vijanden aan toe zijn. Slaagden de eerste er toch in, door te breken, dan zour den ze de Hongaarsche laagvlakte kunr nen pverstroomen, daarmee de Donauf- nionarchie in het hart treffen en rechte streekschen invloed op den loop van den oorlog uitoefenen. Worden desoL,- daten van den tsaar evenwel terugger drongen, dan zullen zij wellicht een deel van het veroverd .Galicië moeten opgeven en zou het ernstigste gevolg zijn, lëiat het slagfront in Polen |gep wijzigd wordt Maar pp zich zelf zou dit ook voor de Russen noodlottig kunnen worden Men vergete toch niet, dat de islrijd slechts op een zestigtal K M afstand van de Weichselbrug van. Warschau woedt. Om eiken strekkenden meter, wordt daar gevochten De bodemgesteld heid belemmert er aanzienlijk het op voeren van voorraden en daardoor de bewegingsvrijheid der troepen. De Russen blijven in de Roekowina, achteruitwijken en zouden reeds de Roe- meensche grens genaderd zijn. Het Duitsehc dreigement en de neutralen. Dreigementen spelen in dezen oorlog wel een zeer groote rol. En h.et eigen- aardigje daarbij is, dat jde bedreiging pp zich zelf tot nu toe reeds de gedeel telijke vervulling der wenschen van den „dreiger" ten gevolge had, terwijl de buitenstanders of onzijdigen zich spoedig bij den nieuwen toestand wis ten aan te passen. Een dergelijk op timisme ppenbaart zich ten opzichte van de nieuwe Duitsche verklaring. We ontleenen daaromtrent het vol gende aan een beschouwing van prof. dr. M. Liepmann, hoogleeraar- in liet volkenrecht aan de universiteit te Kiel 5n de „Vossische Zeitung'. De verta ling is die van de N. R. C. In het algemeen, aldus de Duitsche geleerde, zal deze blokkade voor de onzijdige scheepvaart minder ernstige gevolgen hebben dan de anders ge bruikelijke vorm 'zij zal namelijk niet de inbeslagneming of ve rnieling van schip en lading ten gevolge heb ben, maar alleen ertoe lelden, dat het in dit geval bijzonder gevaarlijke scheepvaartverkeer naar het geblok keerde gebied achterwege blijft In me nig geval zal het oolc mogelijk zijn den blokkade-brekers het leven te red den gelijk dit reeds nu in e enige gevallen van aanvallen door duikbooten op koopvaardijschepen geibcurd is. Maar de verdere gevallen waarinde scheeps bemanning het verbreken van de af sluiting met het leven bekoopt, dient precies op dezelfde wijze beoordeeld te worden, als wanneer een geoor loofde mijnversperring aan „vreedzame' zeevarenden het leven kost- Nog duidelijker is misschien een vergelijking met den oorlog te land. Als moncomballanten opzettelijk of uit lichtzinnigheid de vuurlinies in het be zette gebied te dicht naderen, zal geen oorlogvoerende ter wereld zijn vuur staken, om geen vreedzame burgers te dooden. Niemand twijfelt eraan, dat zij dan het verlies van hun leven aan hun eigen schuld, niet aan een schending van het volkenrecht door den oorlogvoerende te wijlen hebben. Precies zoo en niet anders is de toestand bij een blokkade door duik booten. Dat zulke gevolgen van een verbreking van de blokkade in het vroegere recht niet besproken en er kend zijn, slaat eenvoudig hiermee in verband, dal het recht bij dc gebeur tenissen van de werkelijkheid gewoon lijk achteraan komt hinken en nie mand bij de internationale afspraken in den Ilaag en in Londen met de mogelijkheid van een duikboolenblok- kade rekening gehouden heeft. Uit den v es tin go or log. Zoo goed als de onderzeeërs in den zee-, heeft de ontwikkeling van het loop- gravenstelsel een totale omwenteling in dcat landoorlog gebracht. lTit het eene vloeit met ijzeren noodzakelijkheid het andere voort En zooals Duitschland met zijn duikbooten als hel ware een belegering van Engeland nastreeft, ter wijl dit rijk op zijn beurt dezelfde, bedoeling ten opzichte van den vijand heeft, stelt ook het legerbestuur Duitschland den krijg, zooals hij tegen woordig op Franschen bodem gevoerd wordt, als een belegering der republiek ▼oor. Inderdaad is de strijdwijze daar lot oen vesting-oorlog verlamd. Men maakt er in het open veld ge bruik van middelen, die anders slechts legen omsingelde vestingen werden aan gewend. Nu rront-aanvallen wegens de gruwelijke trefzekerheid en dichtheid van het vuur slechts zelden tot het gewenschte doel leiden, graaft men zich b v. naar de stellingen der tegenstanders of wel: men doet ze m de lucht vliegen. Dc indruk, daardoor verwekt, werd van Duitsche zijde in de „Leipziger Volkszeitung" beschreven in een brief uit Ieperen van 16 Januari Den 29 December zweeg plotseling de vijandelijke artillerie Dal was iets vreemds, we zagen elkaar verbaasd aan. "s Middags om half drie ldonk plotseling zen vreeselijlce ontploffing De loopgra ven en schuilplaatsen werden heen en weer geschud. Ze giugen vervolgens) nog eens op en neer alsof de lieeLq heuvel van guttapercha was. Onmiddel lijk daarop werd het donker. De Franschen hadden een mijn in de lucht laten vliegen. Wij hadden een doode drie gewonden en een aantal be- diolvenen, die echter weer heelhuids voor den dag konden worden gehaald De uitwerking op de zenuwen kan nie mand zich echter voorstellen. Men moet het doorleefd hebben Moge het ons gegeven zijn dat wij zoo iels niet een tweede maai heieven De Franschen hadden zich zelf echter ook in de vin gers gesneden, want zij hadden de mijn te kort aangelegd en hun loopgraven leden meer dan tweemaal zooveel als onze. Men moet zenuwen als ijzeren ka bels hebben, zoo eindigt de brief, om dergelijke tijden te kunnen doormaken In Z ui d-A frik a. Ofschoon Beyers dood, de Wet en Kemp in gevangenschap verlceercn, ja, ofschoon men kan zeggen, dat beide op- standsbewegingen zijn gefnuikt, gist het Zukï-Afrilca nog. Dat de kommando's van de twee eerst genoemde generaals zoo spoedig en volslagen uit elkaar ge jaagd kunnen worden is hel gevolg van iets, wat Botha zelf waarschijnlijk met krijgslist, een onpartijdig buitenstaander met een minder parlementair woord zal aanduiden. „De Telegraaf" verhaalt de te Am sterdam gevestigde Zuid-Afrikaanscho hoogleeraai' Bodenstein, hoe de eerste minister aan Beyers en de Wet een vrij geleide had verschaft, om den oud-pre sident Sleijn te gaan raadplegen, in do hoop, zoodoende op vreedzame, wijze een einde te maken aan het verzet. Men zou meenen, dat hel vrijgeleide ook ten op zichte van de vijandelijke burgers een wapenstilstand beteekende. Terwijl de twee generaals evenwel "met dal doel af wezig waren, werden hun menschen on verhoeds aangevallen en verdreven. Daar door kon de Wet noch Beyers zich weer bij hun kommando's voegen Hun volge lingen, van de leiders beroofd, wisten, niet, wat de uitslag was van het onder houd met Stcijn dus ook niet, of ze zich legen de Unie-troepen hadden te verzetten of niet. In elk geval is vóór en tijdens den op stand gebleken, dat het aantal nationaal gezinde Afrikaanders talrijk is. Thans is te Kaapstad een maatschappij opge richt om een nieuwe Hollandsche krant uit te geven. Men wil een onafhankelijk blad, vrij van regeerings- of partij-lce- zicht Dc nationaal-gezinde bewoners zijn nl. ontevreden over „Ons Land", da? hun al te zeer aan den leiband van de re geering liep. Van dc nieuwe krant zal volgens de N R. C de Waal vermoedelijk hoofde redacteur worden Deze is een neef van den bekenden wijlen J. II Hofmeijr. onze stellingen maar konden niet over de holten komen, die door de ontplof fingen waren ontslaan. Een onzer comf- pagnieën deed Zondagavond een tegen aanval en verjoeg den vijand uit de bedoelde holten, die wij onmi ddellijk ter verdediging inrichtten. De Duitschers lieten 200 dooden achter Wij namen Zondagmiddag het bosch bij Mesnjl lez Hurlus waar de zijand zich sterk ver schanst had. Den geheelen nacht van Zondag duur de het gevecht te Bagatelle in ArM gionne voort. De Duitschers behaalden eenig voordeel, maar hadden bij het aanbreken van den dag nog slechts eenige geïsoleerde deelcn van onze vooruitgeschoven stellingen in bezit, om welke het gevecht op den dag werd voortgezet OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WiEENEN, 9 Febr. Officieel. In Polen en Wesl-Galicië geenerlei verandering trf het Woudgebergte is een ariillerie1- gevecht aan den gang. Wij zijn er giste ren in geslaagd een door de Russen hard nekkig verdedigde plaats ten Noorden van den pas van Volovek na een gevecht van verscheidene dagen te nemen. Wij hebben daarbij een groot aantal krijgsge vangenen gemaakt en er is veel munitie en oorlogsbuit in nnze handen gevallen. Aan het overig deel van hel Karpatenl- front werden hevige gevechten geleverd In het Westelijk gedeelte werden ver woede aanvallen der Russen afgeslagen Daarbij namen wij 340 man gevangen en maakten 3 mitraljeurs buit Onze op(- marsch in de Boekowina vordert. Dama is door ons bezet. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 9 Febr. Off Aan den rechteroever van de Weichsci' woedt de strijd hevig in de streek van Serpetz. Aan den linkeroever van de Weichsel duurt de kaaounade voort maar blijft de vijand overal lijdzaam. De groote poging der Duitschers om door ons front Borgimofj- Boliasjidlokwa te breken, die op 31 Jan. was begonnen werd geslaakt op 6 Febr Wij hebben onzen opmarsch aan de beneden-Bzoera voortgezet, Zondag een sterke stelling bij Kamion genomen en 360 man, het overschot van het gai-ni-, zoen, krijgsgevangen gemaakt. Een Duit sche tegenaanval werd afgeslagen. In de Karpaten zeilen wij ons offensief voort Wij hebben verscheidene sterke stellingen genomen in het front Mesola- borsk—Lutowiska en in den loop van den dag 3560 man gevangen genomen en 11 mitraljeurs buit gemaakt DE TSAAR. PETROGRAD, 9 Febr. De Tsaar is te Kief aangekomen DE HOUDING VAN LIEBKNECHT. BERLIJN, 9 Febr. Uit Dresden wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld: De soGiaal-democralische rijksdagafge vaardigde Ruble heeft meegedeeld, dat het optreden van Liebknecht in de ver}- gadering van de sociaaldemocratische rijksdagfractie met 53 tegen 33 stemmen werd afgekeurd, als onvereeuigbaar met de belangen der partij. De verklaring der fractie omtrent Liebknecht werd bij de algemeene stemming met 26 tei- gen 25 stemmen aangenomen. OP DE VLUCHT? LONDEN, v>9 Febr Uit Kaïro wordt bericht aan het persbureau dat de Tur ken zich op de vlucht bevinden. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Zwitsersche regeering wil een oorlogsbelasling voor éón maal uitschrij ven Deze wordt geheven van lielver- mogen en de beroeps en bedrijfs- inkomsten van fysieke en juridische personen. Het belasting-percentage is progres sief en bedraagt 1—15 per mille van het zuivere vermogen en i/a tot 8<>/o van de beroeps- en bedrijfsinkomsten. Bij coöperatieve vereenigingen bedraagt het percentage 8«/o van de zuivere winst. De inning geschiedt in minsten twee termijnen. i« Uit een Wolffs bericht gisteren van KonsLanlinopei verzonden, blijkt, dat en kele Turksche compagnieën tusschen Toessoen en Serapeum (ten Zuiden van Toessoen) het Suez-kanaal zijn overge trokken en dat een Engelsche kruiser door het otlomaansche geschutvuur zwaar beschadigd werd. Met name wat de laatste meedeeling ngaat, zij eenig voorbehoud aanber volen 407e «TAATS-LOTERIJ) 5e klasse, 6de ljjst. Trekking van Dinsndag 9 Februari. Prijs van 1000 No. 5123 6446 10669 18009 400 2636 15756 16733 200 5115 6461 14855 100 5847 6497 13173 16470 18307 19264 20890 Prijzen van.l 70. 1385 3051 3094 17032 3021 3077 4340 19023 NIETEN. 1388 3069 4307 4349 9391 10766 3008 3105 4309 5625 9456 20696 3017 3132 4319 5653 9484 3025 3140 4329 5718 17049 Telegrammen. Het onderstaande werd door ons niet gebulletineerd. NOG EEN ENGELSCH SCHIP VERLOREN. LONDEN ,9 Febr Volgens een mede(- deeling van de admiraliteit zijn ^>p 6 Febr. twee reddingsboeien gevonden bij Rye, gemerkt Aureole. Men vreest, dat het slootnschip „Aureole", dat op 29 Januari uit Londen is vertrokken en op 30 Januari te Havre werd verwacht, fcorpillcerd is door dcnzelfden Duitschen onderzeeër, .die ook op de Toko Maru en de Ikaria een torpedo aistchool De equipage van de „Aureole" bestond uit 24 man FRANSCH LEGERBERICHT VAN MAANDAGAVOND PARIJS, 8 Febr 11 uur De vijand liet Zondag te La Bassée tegenover eenige hoeven mijnen springen. Twee en een halve compagnie deden een aanval pp Zaterdag a.s. 13 Februari hoopt onze geliefde Vader-, Behuwd en Grootvader GERARD LOUWERSE, zijn 70cn GEBOORTEDAG te vieren. Uit aller naam, J. SANDERSE. KOUDEKERKE tZand) 10 Febr. Getrouwd: J. .VAN LOOZEN en C GODESCHALK, die ook namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 10 Febr, 1915. Allen die iets te vorderen hebben ol verschuldigd zijn aan den Heer C J. STOMPS te Veere worden verzocht dat op te geven aan ondergeleekende, die met het beheer en de liquidatie zijner zaak is belast Mr P. DIELEMAN, Ad v o enat-proc ure ur Molenwater N 4L Middelburg, 9 Februari 1915. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen ter gelegenheid mijner benoe ming tol Burgemeester betuig ik mijn harlclijken dank. P. DUMON TAK. Middelburg, 10 Febr. 1915. Ondergeteekende betuigt zijn dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden van den Heer A. P. G. JOHANNISSEN, in leven apo thekers-assi stent G K A NONHEBEL, Apotheker. Middelburg, 10 Febr. Gobs 9 Feb Opiyaat der ajarktoommiss e Boter t 1.40 f144 a f 1.45 per kilo. Eieren 1 5.40, f5.40af 0.per 104 atuke. Eieren aan partionliereu f 6.boter 11.50. De aanvoer van eieren waattuks, boter 250 KG. De opgaaf van den markteetter der landb. ver. afd. Goee luidt: Boter f 1.40 f 1.44 a f 1.45 per kilo Eieren f 5.20 f 5.40 a f 0.per 100 stake. Boter aan particulieren f 1.50, eieren f 0.— De aanvoer voor de eierenvoRing der o ic eraf deeling Zuid-Beveland van de V. P. N. b 'droeg 5830 «tuks. De prjja vena i 5.20 tot 5.40 per 100 stuks. Oostbtjbq, 10 Febr. Ter graanmarkt van beden was de aanvoer iets hooger, handel goed, flinke omzet. De prijzen waren als volgt tarwe f 16.50 a f 17.wintergerst f 13.50 af 14.rogge fa f zo- mergerst f 13.50 a f 13.75, haver f 14.50 a f 14.75, paardenhoonen f16.50 a f 16.75, groene erwten f a 1 kroonerwten f 16.25 a f 16.50, bruine boonen f a t koolzaad f a f karw«l f .- a f maanzaad f a f per Tot onze diepe droefheid overleed heden onze lieveling CORNELIA MARIA JOHANNA in den jeugdigen leeftijd van 18 maanlen. Hare diepbedroefde Ouders. C. DE VOOGD. P. C. DE VOOGD— Labruijère. J. C. DE VOOGD. Vlissingen, 9 Februari 1915. Algemeene kennisgeving. Bij vonnis der Arrondissements-Rccht- bank te Middelburg, Eerste Kamer, van 8 Februari 1915, is B REMIJN Wz koopman, te WESTDORPE, verklaard in slaat van faillissement met benoeming van den Edelachtbaren heer Mr. J. W. ZIJLSTRA tot rechter-commissaris, em van den ondergeteekende advocaat en procureur te Middelburg tol curator. Middelburg, Februari 1915. De curator vnd. J. J. HEIJSE Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijne lieve vrouw, betuig ik door deze mijn harlelijken dank. A. WISSE. Tramsingel, 10 Februari 1915. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE inge steld voor de gemeente Middelburg, gelet op art 13 van het Reglement van Orde; bericht dat de Secretaris zich beschik baar stelt voor het geven van inlichtingen betreffende de Gezondheids- en Woning wetten en voor het in ontvangst nemen klachten de toepassing dier wetten betreffende binnen zijn dienstkring, iederen Maandag, en Vrijdag van 11—1 uur aan zijn woning (Molenwater N 45). De Commissie voornoemd, de Voorzitter: Jhr Mr. W. IL SNOUCK HURGRONJE. de Secretaris: Dr R. BIJLSMA. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE geze teld te Middelburg gelet op art 1, alinea 4 van het Reglement van Orde; brengt ter openbare kennis dal de ver gadering, bedoeld in art 27e der Gezond heidswet van 21 Juni 1901 (Stbl 157) zal worden gehouden in het Stadhuis te Middelburg op Donderdag den 18en Februari 1915 des avonds om 7Va uur Namens de Commissie, Jhr. Mr. W H. SNOUCK HURGRONJE, Voorz. Dr. R. BIJLSMA, Secretaris wenscht bij inschrijving te ver- koopen, eene partij als volgt: PERCEEL I. 7 Canada's, «metende 1,05 M.1,15 M., 25 Olmen, 1,05 M—1,25 M., staande langs den Kinderdijk tegen over Emplacement Drie Schouwen. PERCEEL II. 4 Olmen, metende 1,05 M.1,30 M. 53 Knotwilgen, metende 0,75 M. 1,25 M., 3 Canada's, metende 0,951,45 en 1,40 M., 4 Yrnchtboomen, staande op perceelen gem. Axel, sectie G, no. 784 en 782, nabij den Provincialen Weg te Axel. PERCEEL Hl. 31 Olmen, metende 1,M.1,30 M., 22 Knotwilgen, metende 1,— M. 1,25 M., 20 Canada's, metende 1,85 M.2,10 M., staande langs den Provincialen Weg en op den dijk van den Zaam- slagschen Weg nabij Axel, op per ceel gem. Axel, sectie D no. 165. PERCEEL IV. 1 Olm, metende 1,50 M., 5 Canaaa's, metende 1,M.1,90 M., IS Knotwilgen, metende 0,85 M. 1,25 M., staande op perceel gem. Zaamslag, sectie F no. 1057 (Hoeve Pauw- vliet). Alle boomen zijn rood gemerkt. De inschrijving moet geschieden voor elk perceel afzonderlijk. Betaling moet geschieden binnen 8 dagen na de gunningde rooiïng en opruiming der hoornen vóór 1 April a.s. Inlichtingen te bekomen bij A. RETEL, Hoofd-Opzichter der Maatschappij te Neuzen, bij wien de inschrijvingsbiljetten moeten worden ingediend vóór 20 Februari a.s. De Secretaris, Mr. P. DIELEMAN.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3